OPENING VAN HET SEIZOEN Willem Groenhuizen DE KANG-HE VAAS. Maandag 23 Maart 1931 JDE EEMLANDER' 29e Jaargang No. 224 TWEEDE BLAD MOORDAANSLAG IN EEN TREIN Arrestatie te Eindhoven NIEUWE PROEVEN VAN DEN HEER VERAART E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 JUWELIER DE VRIJHEID BELAAGD R00DE VAKVEREENIGINGS OPPOSITIE N.V. COMPAGNIE LYONNAISE De dader een pas ontslagen gevangene 's-Hertogenbosch, 21 Maart. Gister avond heeft in den trein tusschen Oss en 's-Hertogenbosch een moordaanslag plaats gehad door een 37-jarigen timmerman v. d. E., vroeger woonachtig te Eindhoven, die juist daags te voren uit de gevangenis was ontslagen, waar hij een half jaar wegens rijwieldiefstal had doorgebracht. v. d. E. heeft een medepassagier met een mes ernstige verwondingen toegebracht, o.a. in den hals. De trein is doorgereden naar 's-Hcrtogenbosch waar het slachtoffer naar het ziekenhuis is vervoerd. De ongelukkige kon eenige aanwijzingen omtrent den dader geven, doch raakte daarna bewusteloos. De dader heeft kans gezien over Tilburg naar Eindhoven te reizen. Toen hij echter het station Boxtel passeerde, werd hij daar herkend door een medereiziger uit den trein Oss's-Hertogenbosch, die van den moordaanslag reeds op de hoogte was en gezien had, dat v. d. E. met het slachtoffer aan het station te Oss in gesprek was ge weest. De stationschef te Boxtel werd gewaar schuwd, doch daar geen politie op het per ron aanwezig was, kon de man niet gear resteerd worden. De stationschef 6einde toen naar de politie te Eindhoven waar in- tusschen ook reeds verzoek om aanhouding met opgave van signalement van den da der uit 's-Hertogenbosch was binnengeko men. Bij aankomst van den trein te Eindho ven om kwart voor zes werd de d&der door de recherche onmiddellijk herkend en na fouilleering op het perron gearresteerd De arrestant i6 naar het politiebureau overgebracht en is te negen uur op trans port gesteld naar 's Hertogenbosch. Van de politie te 's-I-Icrtogenboscli ver nemen wij nog. dat het slachtoffer J. H. uit Eindhoven onder den invloed van ster ken drank verkeerde, zoodat uit zijn ver klaringen heel weinig positiefs viel op te maken. De snede in den hals bleek, hoewel ern stig, niet levensgevaarlijk te zijn. Een andere verklaring van den getroffene. De Maasbode meldt: De verdachte v. d. E. bekent, dat hij met J. H. samen gereisd heeft van Oss naar D<*n Bosch, terwijl er niemand anders ln de coupé zat. Hij ontkent echter J. H. gestoken te hebben. Overigens is er uit hem geen enkele verklaring te krijgen. J. H. kon Vrijdagavond na aankomst yan den trein in Den Bosch uit Oss nog uit den trein stappen, maar zakte toen op het per ron in elkaar. Hij werd toen onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Eerst wees hij v. d. E. als den dader aan. Later zeide hij, dat v. d. E. het niet gedaan heeft, maar dat het maar een lolletje was. De steek aan den hals is toegebracht met liet mes van den getroffene zelf. De verwondingen blijken niet van zulk 'een ernstigen aard te zijn als aanvankelijk werd gedacht. BOERDERIJEN AFGEBRAND. R ij k e v o o r t (gem. Beugen, Nrd. Bra bant), 21 Maart. Alhier heeft gisteren een groote brand gewoed. Gistermiddag te om streeks twee uur brak door tot nog toe onbekende oorzaak, brand uit op Papenfort te Rijkevoort. In korten tijd stonden zoowel de boerderij van den heer W. Dencs als de naastgelegen schuur van den heer Gooscns in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken. Het gelukte vee en inboedel te red den. Voordat de inmiddels ontboden brandspuit uit Ledeakkker ter plaatse was aangeko men, vatte ook een tweede boederij, toebe hoorende aan den heer A. Nabuurs, vlam Ook deze boerderij ging geheel in vlammen op. Twintig stuks hoornvee, dertig varkens, twee zeugen, vele kippen en een hond von den den dood in de vlammen, terwijl ook het huisraad geheel verloren ging. Een paard kon, met reeds brandende manen, gered worden. De schade wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt. Na 1 Juli geregeld vluchten in de vroege morgenuren. Amsterdam, 20 Maart. Zooals indertijd reeds gemeld, had de heer A. Veraart het voornemen, nog éénmaal zijn proeven voor het neerslaan van wolken te herhalen, zoo dra hij de beschikking kon krijgen over de nieuwe groot ere vliegtuigen, waarover de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij 6inds eenigen tijd beschikt. Nu de F IX. het groot ste vliegtuig der K.L.M. hedenmorgen uit Indië is teruggekeerd, zal in den loop der maand April boven de Noordzee te Scheve ningen een demonstratie worden gehouden, waaraan zullen deelnemen enkele toestellen van het type F. IX en F. XII, welk laatste type de nieuwste aanwinst vormt van do luchtvloot der K.L.M. cn van die der K. N J. L. M.! Het voornemen bestaat, een der toestellen van Waalhaven te doen starten, om het mogelijk te maken dat ook belang stellenden vanuit Rotterdam aan de vlucht kunnen deelnemen. De overige toestellen vertrekken van Schiphol. De vliegtuigen hebben een stijgvermogen van pl.m 5000 Meter; de ervaringen te Soesterbcrg en el ders hebben geleerd, dat het gunstigste ef fect der proeven bereikt wordt, indien ge vlogen wordt tusschen 3000 en 5000 Meter, waar de wolken vooral in het voorjaar een groote hoeveelheid onderkoelde waterdrup pels bevatten van min 10 graden tot min. 20 graden Celcius. Met nadruk zij er op gewezen, dat het 6teeds in de bedoeling van den heer Ver aart heeft gelegen, om door het neerslaan van wolken de weldadige werking van den zonneschijn te verhoogen. Dat ditmaal de proeven nogmaals in den namiddag tus schen 5 en 6 uur te Scheveningen worden gehouden, vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat dit tijdstip het gunstigst is met het oog op de groote belangstelling, die in regeerings- en andere kringen voor deze de monstratie bestaat. Wij vernemen voorts, dat het in de bedoe ling ligt, na 1 Juli a.s. geregeld vluchten te houden in de vroege morgenuren, voor zons opgang. wanneer de waterdamp door de koude het meest gecondenseerd is, teneinde door het neerslaan van wolken de kans op zonneschijn gedurende den dag te vermeer deren. Vakkundig adres voor Uw repara ties in Goud, zilver Diamant en Uurwerken. Atelier aan huis. Tel. 852. Gevestigd 1885 MODERN HANDGEDREVEN ZILVERENWERKEN. Daden, uit gewoonte of navolging ver richt, zijn als de onbewerkte stof, do doode materie van het karakter. NELLIE v. KOL. Uit het Engelsch door J. S. FLETSCHER. 18 Hij was zeer voortvarend en deed mij daarbij denken aan een hond, die een spoor zoekt, Ilij bekeek het bureau van alle kan ten; hij keek naar het. zware kleed, dat er voor lag; hij bekeek het tapijt. Daarna onderzocht hij de openslaande deur, open de haar, wandelde naar huiten en verdween in den tuin. Binnen een paar minuten was hij in de salon terug. „Ik kan u precies zeggen hoe uw eigen dommen zijn gestolen, mevrouw zeide hij. met eenige verheugenis in zijn stem „Om te beginnen, ziet u eens naar de sluiting van de deur een eenvoudig slot, dat zelfs een weinig geoefend inbreker in twee seconden met het grootste gemak openmaakt. Uw inbreker kwam natuurlijk binnen door die deur cn ging rechtstr-eks naar het kastje in het bureau. Hij bracht een tasch om den buit in te doen. De tascb was gevuld met de fijne houtwol, die ge bruikt wordt in aardewerkmagazijnen, om de artikelen in te pakken kijk eens daar liggen stukjes van die houtwol op het kleed, tusschen de wol. Het is hoogst een voudig! de man had niets te doen dan naar binnen te wandelen en zijn slag te slaan en daarna denzelfden weg terug te gaan!" „En toch", merkte juffrouw Ellingham op, „verzekert Carsie rnij, dat hij geen ge legenheid liet voorbijgaan om persoonlijk to onderzoeken of die deur 's avonds was gesloten en nog gesloten, als hij haar den volgenden morgen onderzocht." „Precies!" zei Cherry, lachend. „Maar de dief draaide waarschijnlijk den sleutel weer om, toen hij wegging, om u den indruk te geven, dat de diefstal van binnen uit was gebeurd door iemand van uw personeel. Het instrument, dat hij gebruikte om den sleutel den eenen kant om te draaien om binnen te komen, kon even goed gebruikt worden om den sleutel den anderen kant om te draaien toen hij had, wat hij vvenschte. O! Een heel gemakkelijke in braak! Maar, sprekende over de bedienden kunt u hen ten volle vertrouwen? Uw butler?" „Een deel der zaken is afgedaan, Ben. Ga nu mede naar de eetzaal en daarna gaan wij aan 't werk, welk succes wij ook mogen hebben!" Ik was zeer nieuwsgierig om te hooren of hij iets bijzonders had gehoord, rnaar ik dorst er niet naar te vragen. Toen wij zaten te eten, boog hij zich tot mij over. „Ben! Heb je er ooit van gehoord, dat je oom Joseph in Indië is geweest of ergens anders in het Oosten?" „Neen, nooit! Ik hoorde nimmer over hem spreken tot op het oogenblik, dat hij dién morgen kwam. Keziah sprak nooit over hen en, zooals u weet, is hij negentien jaren weg geweest/' De radiotcensuur op Verkade's voordracht uit St. Joanne. Het Vaderland schrijft: Het spreek woord zegt, dat men op een verkeerd paardje niet te hard kan rijden, omdat het dan des te eerder dood gereden is. In zoo verre getroosten wij ons de enormiteit, dat Verkadc door de Radio-Controlecommissie in zijn voornemen belet is om de gerechts- scène uit St. John van Bernard Shaw in den aether uit te zenden. Het zal wel zijn, omdat er Katholieken zouden kunnen we zen, die aanstoot namen aan de inquisi teurs in die scène, die Jeanne d'Arc naar den brandstapel verwezen. Het is met die geëxalteerde Maagd van Orleans eene vreemde historie geweest, maar het is al les sinds lang historie; het was Januari 1.1. juist vijfhonderd jaar geleden, dat het schandelijke proces tegen haar begon, het welk na nog grooter geestelijke dan licha melijke marteling, ten slotte met haar dood op den brandstapel eindigde. Maar wat aan haar misdaan is, werd in onze eeuw weer door de Katholieke Kerk goed gemaakt, toen het boerenmeisje uit Dom- rémy heilig werd verklaard. En nu heeft een van onze grootste schrijvers die histo rie gedramatiseerd, en zijn werk is op het toonecl een groot succes geworden, maar nu komt onze Radio-Controle-Commissie, en zegt: Dat mag niet door de Radio wor den uitgezonden, want daaraan kon wel eens een Katholiek aanstoot nemen. Men vraagt zich bij zooiets af: Waar gaan wij toch heen in ons land der vrijheid? De Hr. Mendels, die deze zaak in de Eerste Kamer ter sprake bracht, zei naar aanlei ding daarvan: Nederland is in vergelijking met andere landen in deze nog altijd een paradijs, maar zoo voegde hij er geestig en raak aantoe: Ik begin bang to worden voor The paradise lost. Is het tot de Radio-commissie niet door gedrongen, dat wie Verkade deze gerechts scène niet wilde hooren vertolken, eenvou dig zijn instrument had af te zetten? Het getuigt daarenboven van weinig meu- schenkcnnis, te mcenen, dat iemand ter wereld zich nog iets zou aantrekken van wat zijne voorvaderen vijfhonderd jaar ge leden hebben misdreven. Verder merkt liet blad elders op Het is angstwekkend, hoezeer van alle kanten de vrijheid belaagd wordt. Daar is dezer dagen afgekomen, dat het bestuur van een Christelijke School zich voorbe houdt. den onderwijzer, aan die school werkzaam, te ontslaan wegens sollicitatie naar het openbaar of neutraal bijzonder Lager Onderwijs in Nederland. Dat is den Christelijken onderwijzer, wiens rechts positie toch al het tegendeel van rooskleu rig is, geheel tot slaaf maken. Sollicitatie naar zulk ecne school kan toch zeer eer biedwaardig zijn, als het tot motief heeft-, dat men niet meer instemt met de richting van de school, waaraan men werkzaam is; ze kan ook gerespecteerd worden, als ze voorkomt uit de overweging, dat in de positie aan de Christelijke School geen perspectief zit, wat de behoorlijke verzor ging en opvoeding van eigen kinderen be treft. In het eerste geval zal deze met alle begrip van vrijheid strijdende bepaling de geveinsdheid in niet geringe mate in dc hand werken; in het laatste geval zullen juist zij, die cr prat op gaan beter dan an deren de waarde van het goede gezinsle ven te waardccren, dit bcnadeelen en niet weinig ook. Een openluchtmeeting in de Indische buurt te Amsterdam Enkele relletjes met de politie Amsterdam, 21 Maart. De roode vak vereenigingsoppositie had hedenmiddag in 't Sumatra-plantsoen (Indische buurt) een openluchtmeeting belegd, ten doel hebbend een protest te doen hooren tegen de organi satie, de loonen en arbeidsvoorwaarden van de werkverschaffing, tegen de gevangen houding van de in verband met de werk- loozenrelletjes in het Huis van Bewaring ingesloten Meijer en Veerman. Do politie had toestemming gegeven, dat na afloop der meeting, een optocht zou worden gehou den en zoo trokken in den namiddag de demonstranten ten getale vun ongeveer 200 door de Indische buurt cn vervolgens langs Wittenburg en Oostenburg naar het Katten burgerplein. Een aantal agenten, drie inspecteurs en eenige politieruiters waren belast met do handhaving der orde. Tijdens de demon stratie deden zich geen incidenten voor, ook de ontbinding van de optocht verliep ordelijk, zij het ook, dat de politie daarna verscheidene malen tot doorloopcn moest aanmanen. Anders werd het, toen op een gegeven moment cn ietwat schichtig paar 3 van een der politieruiters, op het voetpad van liet Kattenburgerplcin sprong. Een groep bctoogers en nieuwsgierigen stoven verschrikt uit elkaar, om de politie vervol gens te vergasten op een serie scheldwoor den, die er wezen mocht, ook het overig" publiek nam hieraan deel en een 29-jarige werklooze onderscheidde zich zoodanig, dai een brigadier het noodig oordeelde om hem op grond van beleediging te arresteeren Toen hij daartoe pogingen deed, drong het publiek zoo op, dat de brigadier op een arm kwam tc vallen. Eenige agenten kwamen met getrokken sabel te hulp en slaagde erin na links en rechts klappen tc hebben uitge deeld, hun chef te ontzetten. Dc belhamel werd naar het bureau Kattenburg overge bracht, daar niet kwam vast te staan, tegen wien hij speciaal zijn boleedigingcn gebezigd had, is hij korten tijd later losgelaten. Ver dere wanordelijkheden hebben niet plaats gehad. Het communistisch raadslid Seegers is eenigen tijd nadat dc stoet ontbonden was, op het politiebureau verschenen on bij den commissaris beklag te doen over het optreden der politie. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen als vice-con sul der Nederlanden te Wismar, met dank. E. C. Otto en is ais zoodanig benoemd A. M Haussier; benoemd tot notaris te Nicuwolde T. R. Mulder, cand.-notaris te Staphorst; toegekend de bronzen eeremedaille aan J. C. van Winscn, tuinknecht op het R.-K Seminarium te Warmond. VAN EEN WATERTOREN GEVALLEN. Tc Hoogkarspel is een 18-jarige jongen van een in aarfbouw zijnd in watertoren van een hoogte van ongeveer 7 M. gevallen. Hij overleed 6poedig daarna. ATTENTIE. De lente roept, ja dwingt ons haas naar bos6clicn en naar buiten Waar bloem cn plant opnieuw ontwaakt en reeds de vogels fluiten! We xvand'lcn weer in gouden zon In zacht groenende lanen Wc zullen weer door veld cn hei Een voetpad willen banen! Bij dit zoo ongekend genot Dient men met zorg tc letten Op brandenden sigaar of pijp en dito sigaretten. Do heidebrand der vorige week Heeft weer afdoend bewezen Dat zelfs m' in vroegen voorjaarstijd Voorzichtig dient tc wezen, Met al wat brandt! Du6 wandelaar Waar of gc mocht belanden, Kijk uit! In dezen .natten tijd Blijkt 't reeds te willen branden! Rook smakelijk uw pijpje maar Doch laat een dopje maken Dat ge U niet zij 't onbewust Tot brandstichter gaat maken. Stop uw sigaar of sigaret. Als d'waardc is genoten Onder het zand. Daaruit is nooit Een onheil nog ontsproten. Doof Uwen lucifer nèt zoo! En 't spaart U ongelukken De Brandweer zal door Uwe schuld Nooit b'hocvcn uit tc rukken! Waak voor het mooie grootsche bosch En onze schoone heide Toon IJ voor dezen pracht een vriend En een beschermer heide! Dc werk'loo6hcid in dezen tijd Is zeker uit den booze De Brandweer echter, door Uw hulp, Zij blijve „werkelooze"! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). KONINKLIJKE GIFT. Voor do slachtoffers van „Noordpool". de Maassluis, 20 Maart. II. M. de Ko ningin heeft aan den voorzitter van het comité voor de teraardebestelling van de slachtoffers van dc „Noordpoolramp". bur gemeester Dommisse to Maassluis, een be langrijke gift doen toekomen. FRAUDE AAN EEN VEILING. De dader voortvluchtig? Het bestuur van dc Veilingvereeniging Zwartendijk, te Naaldwijk-Monster, ontdek te fraude in de boeken en de kas van den betaalmeester N. de Br., die sedert onge veer een jaar als zoodanig in dienst waö. Dc Br. werd onmiddellijk geschorst ter nader onderzoek. Naar than6 is gebleken heeft de Br. zich aan verduistering van belangrijke geldbe dragen schuldig gemaakt, terwijl voorts vervalschingen in de boeken gepleegd zijn. Do politio heeft de zaak in onderzoek, doch dc dader is voortvluchtig. De Br. genoot het volste vertrouwen van het veilingsbestuur en wist daardoor eeni gen tijd ongemerkt zijn praktijken uit te voeren. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT „Hum!" lilj moet toch ergens geweest zijn. En ik zou dolgraag willen weten of dat ergens in de Oostersche landen is geweest Je oom Joseph is een raar heer cn ik ben benieuwd of wij iets omtrent hem zullen hooren in Old Gravel Lane?" „Gaan wij daarheen?" „Juist, Ben waarheen anders? In ieder geval om mede te beginnen. Wij gaan een bezoek brengen bij Crippe. Als hij dat is, zullen wij hem wel niet ontmoeten. Als hij het niet is en daar een Crippe woont, die werkelijk Crippe is, dan moeten wij weten waarom Krevin Crippe's naamkaartjes bij zich had. Misschien zal Crippe ons dat ver tellen, misschien ook niet. Wij gingen London Bridge over en bij het monument links afgaand, liepen wij over Eastcheap en de Tower naar de buurt van de dokken. Ik was daar nog nimmer ge weest daar mijn beide vorige uitstapjes zich hadden bepaald tot West Énd, in Keziah's gezelschap, een deftige omgeving met mooie winkels; om die reden vond ik deze buurt zeer vuil en smerig. Old Gravel Lane was nog erger dan een van de wegen daarheen een nauwe, sombere straat, die langs zwart berookte gebouwen naar de rivier leidt. Bij vroeger vergeleken was dit vol gens Cherry thans een paradijs. Ik kon dat paradijsachtige niet ontdekken en kreeg minder aangename gevoelens, toen wij ein delijk op een verweerd bord den naam Crip pe zagen. „Wij zijn er!" zeide Cherry. „En hij doet op Zaterdagmiddag ook zaken." Hij duwde de deur open en daar zagen wij in een slecht verlichte, onaangenaam riekende ruimte, die gedeeltelijk bergplaats en gedeeltelijk winkel was, een man, die blijkbaar de eigenaar was. Het was een kleine, stoere man met een dikke buik on een groot hoofd, gedekt met een Panama hoed. Een juist aangestoken sigaar hing in een der mondhoeken. In zijn hemdsmouwen was hij ijverig bezig een partij zakken te sorleeren. Rondom zag men de vele zaken, die men bij een handelaar in scheepsbenoo digdheden vindt. Op den achtergrond zat in een hok met glazen ruiten een jonge, ma gere man te schrijven. Cherry trad op den man in hemdsmouwen toe. „Mijnheer Crippe?" De man ging rustig voort met zakken te tellen, hij liet ze door zijn handen gaan, voor hij er aan dacht een antwoord te ge ven. En toen hij eindelijk een antwoord gaf, deed hij dat zonder zich om te draaien. „En twee is negen, en twee is elf, en twee is dertien", zeide hij. „Acht dozijn, .Tcnkin son dretien gerekend voor twaalf. Dat ben ik en wie is u?" Cherry haalde een van zijn kaartjes te voorschijn en mijnheer Crippe verwaardig de zich het aan te nemen en nadat hij een met goud gemonteerde lorgnet op zijn neus had gezet, las hij het, keek ons beiden scherp aan cn wendde zich tot mijn met gezel. „Nou? wat mot jullie? Vooruit er mee!" Cherry haalde een van Crippe's kaartjes voor den dag. „Om u iets te vragen, hierover. Twee van uw kaartjes werden achtergelaten in een huis aan de Zuidkust, door iemand, Jo seph Krevin genaamd. Kent u die Krevin?" „Ja, ik ken hem vrij goed! Wat is er met hem?" „Is Ihij in uw dienst?" „Neen. Niet in wat je noemt geregelde dienst. Hij werkt zoon beetje op provisie zonder salaris. Af en toe een postje. Hij heeft mijn kaartjes en laat er dan wel eens een achter, als er kans is om zaken te doenA „Heeft u hem in den laatsten tijd gei zien, mijnheer Crippe?" „Nee! In geen veertien dagen of drie vei ken". „Kunt u mij zijn adres opgeven?" „Nee, dat kan ik niet. Van z'n particulier leven weet ik niets af. En waarvoor heb je hem noodig?" „Hij wordt vermist'antwoordde Cherry diplomatisch. „Dit jongmensch is zijn neef. Zijn familie wil hem opsporen. En wij vonden uw* kaartje in een huis waar hij ge weest is „Ik kan jullie niet Ihelpen! Geen idee waar hij uithangt. Hij komt zoo nu en dan eens hier binnen vallen". Cherry keek naar het glazen hokje; wij hadden beiden opgemerkt, dat de klerk aandachtig luisterde. „Mogelijk weet uw klerk..." begon hij. „Misschien weten ze het bij Zetterquit", zeide de klerk. „Daar kwam hij nog al eens, in Sint George Street. Ge daar eens vra gen". Wij zeiden den Iheer Crippe goedendag. Hij antwoordde niets cn ging door met zakken tellen. „Wij hebben toch Iets gehoord, Ben! En nu naar Zetterquist". {Wordt vervolgdJ>

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5