AM EDSFOORTSCH DAGBLAD HET DIETSCH STUDENTENCONGRES Sport Dinsdag 31 Maart 1931 -DE EEMLANDER" 29e laarrang No. 231 VIERDE BLAD TEGEN DE U1TN00DIGING VAN RUSLAND TE GENEVE EEN GEDENKBOEK OVER RECLAME Reclame en kunst DE LAATSTE DAG Wies Moens over Rodenbach Protest van bekende mannen op kerkelijk gebied Onderstaand adres ls verzonden aan den voorzitter van den Ministerraad: Excellentie, Ondergeteekendon, behoorende tot ver schillende Kerkgenootschappen, hierna to noemen, nemen de vrijheid Uw Excellentie enkele opmerkingen, die hun geweten hun voorschrijft, ter welwillende overweging aan ie bieden. Indien zij wel zijn ingelicht, dan bestaat bot voornemen den Bond van Socia listische Sow jet-Republieken uit te uoodigen tot deelneming aan de samen komsten van het Comité, dat in de. maand Mri van dit jaar te Genève. de ernstige pro blemen, die Europa in spanning houden, onder de oogen wenscht to zien. Dat zou hun tot groote vreugde strekken, als zij daaruit mochten afleiden, dat de hoeren, die op dit moment do regeering van Itusland vormen, het vaste voornemen heb ben voortaan de beginselen te eerbiedigen, die de grondslag onzer Christelijke bescha ving zijn. Het zou kunnen wez^n, dat do regeering der verschillende landen, die te Genève vertegenwoordigd zullen zijn, op dit punt onomstootelijke zekerheid reeds hebben verkregen: in welk geval alle weidenkenden zich daar hartgrondig over zouden ver heugen. Maar zoo, daarentegen, de regeering der Sowjet-Republieken zonder voor waar d e werd toegelaten tot de -beraad slagingen van bovengenoemd Comité, dan achten ondergeteekenden zich verplicht een woord van ernstig protest te doen hooren. Naar hun overtuiging toch komen Ue regeeringen der Christelijke natièn in con flict met het geweten der volkeren, die zij vertegenwoordigen, indien zij tot haar be sprekingen de Sowjct-Regeering toelaten, vóórdat deze aan do allereerste eischen der moderne beschaving heeft voldaan. En dat zal slechts het geval zijn, wanneer de Rus sische machthebbers: le Zullen bevrijd hebben de talrijke diena ren van den godsdienst en geloovigen, die voor hun overtuiging zuchten in de gevan genissen, in de concentratiekampen of tot dwangarbeid waren ftedoemd; 2e. Zullen aannemen en eerbiedigen de vrijheid en de gelijkheid voor de wet van alle burgers der Sowjot-Republiek en bijge volg aan geestelijken evengoed als aan an deren een broodkaart, een woning i c.w. bur gerrechten op elk terrein zullen verschaffen: 3e Zullen aannemen en eerbiedigen ie vrijheid van alle geloovigen om God te die nen naar hun geweten en o.a. ook hun ab soluut recht zullen erkennen om hun kin deren op te voeden in hetgeen zij de Waar- beid achten: 4e. Zullen hebben hersteld het vrije recht var. religieuze propaganda (bij de laatste wijziging der Russische grondwet geschrapt) en volle bescherming der geloovigen tegen de 9cherpe aanvallen der God-loozen zullen waarborgen 5e. Oan de kerken weder persvrijheid zul len verleenen en haar recht om boeken en bladen met rellgleus-rnoreele strekk'ing uit te geven zullen hebben erkend; 6e. de vrijheid van beweging voor alle Kerkgenootschappen op soicaal en filan tropisch gebied wettelijk zullen hebben vastgelegd: 7e. een einde zullen hebben gemaakt aan do menigvuldige blijken van vijandschap cn tegenwerking waarmede men de geloovigjn dagelijks overlaadt, zooals: het sluiten van kerken, vernietigen van Bijbels en kerk boeken, willekeurige belasting van reli gieuze vergaderplaatsen, volkszalen, enz., enz.: Geen internationale bespreking zal eenige blijvende vrucht kunnen afwerpen, zoolang de regeeringen, die er aan deelnemen, het niet eens zijn over de beginselen dien den grondslag vormen eoner beschaving, dien naam inderdaad waardig. Ondergeteekenden, vertrouwen, dat Uw Excellentie aan bovenstaande, regelen haar welwillende aandacht zal wil schenken en teekenen inmiddels met eerbiedige hoogachting, van Uw Excellentie de dienstwillige dienaren, Dr. J. R. Callenbach en dr. F. J. Krop te 14'dam, ds. A. G. H. v. Hoogenhuijzo te Am sterdam, prof. H. Bouman te Kampen, ds. N. Buffinga en ds. W. J. J Velders, predikanten bij de Gcref. Kerk te Rotterdam, prof. J. J. van der Schuit te Apeldoorn en ds. S. v. d. Molen te Rotterdam, Chr. Geref. predikant, dr. J. G. Geelkerken, pred bij d^ G»ref. Kerk H.V. te Amsterdam, d6. S H. N. Gorter te Rotterdam en dr. P. Westerdljk te Amster dam, predikanten bij de Doopsgezinde Ge meenten, ds. P. Groote, em. pred van Am sterdam, ds. L. Schutte te Amsterdam, ds. C. C. G. Visser te Rotterdam, predikanten bij de Evang. Luth. Kerk, mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop O.K. Kerk te Haarlem, O.K. pr. P. van Buuren te Rotterdam, ds. P van Vliet, pred. bij dc Vrije Evang. Gem. te Amsterdam, dr. C. E. Hooykaaa te Rotter dam, G. K. J. baron van Lijnden van ITorst- waerde namens het hulpcomité \an den Bond voor Inwendige Zending, notaris L. G. James te Maarssen namens het Ned. Hulp comité van Licht im Osten. dr. J. H. Gun ning J.Hzn., em. pred. te Bilthoven, redac teur van-PniëL In verschillende landen hebben bekende mannen op kerkelijk gebied op dezelfde wijze gesproken. Wij denken aan Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Finland, Belgiö, Zwitserland, Duitschland, enz., enz. Daar wü niet alle namen hier willen afdrukken, volstaan wij met het noemen van slechts enkele bekende persoonlijkheden: prof. H- Monnier le Parijs, prof. Aug. Lemaïtre te Genève, dr. Ncff van Duitschland, prof. dr. Hans Koch te Wecnen, dr. Loimaranta te Ilelsingfors. enz. „De goede reclame is als een man, die zijn wereld kent" BIJ gelegenheid van hot tienjarig bestaan van Knol's Reclame-Advies-Bureau (Rotter dam-Amsterdam), heeft deze installing een gedenkboek uitgegeven, dat iets meer wil zijn dan een tijdelijk foestblijk, of een „re clarno'" zonder meer, maar beoogt bij het publiek dat zich voor deze vraagstukken in teresseert, meer inzicht te scheppen inzake het veelomvattend probleem, dat do rocla me in onze gecompliceerde maatschappij is geworden. In dit werk, dat buitengewoon fraai is uitgegeven, in een linnen band gebonden cn met mooie stevige letter op zwaar papier gedrukt, toont dr. P.' H Hitter Jr., de auteur, aan, dat de reclame in onzen tijd een so ciale beteekenls heeft. De moderne recla me, zegt hij, vecht naar twee fronton. Na melijk tegen lakschheid en tegen ondege lijkheid. Ilaar koers is het Juiste midden Zij is voortvarend, maar zij wil tegelijker tijd vernuftig en voorzichtig zijn zij richt zich op den grootst mogelijken omzet van de onderneming, die haar hulp inroept, maar zij wil niet forceeren door het exces Zij heeft kapitaal noodig voor haar actie, maar zij houdt bij haar plannen Tokening met de financjeele draagkracht van de on derneming in wier dienst zij zich stelt. Van dit standpunt uit worden dan de verschillende facetten van de reclame na Jer onder het oog gezien aan de hand van de onmiddellijke praktijk in anecdOtischen vorm opgedischt, aan de hand ook van de theorieën die over do reclame zijn opgo Douwd. Zeer actueel Is het hoofdstuk reclame en de malaiso. Hier geldt het gebod: reclame dwars tegen den keer in. Weet men wel, zoo vraagt de schrijver, dat de Karei I siga renfabneken geen harer werklieden hebben hoeven afdanken omdat zij door reclame haar omzet wisten te handhaven. En dan luidt do conclusie: „met het nijpende vraagstuk der werkloosheid vlak voor ons aangezicht, verdient de reclame als mid del tot werkloosheidsbestrijding ernstig»1 overweging." In het hoofdstuk „hoe moet men reclame maken" vindt de lezer allerlei wenken, dio door hun aphoristischcn vorm de aandacht prikkelen. Wij clteercn: „De goede reclame is als een man, die zijn wereld kent, tege lijkertijd bescheiden, hoffelijk èn zelfbe wust. Het publiek vraagt naar innerlijke zekerheid in zijn stem, niet naar uiterlijke verzekering." De psychologie van de reclame ls een fac tor, die de laatste jaren intenser dan vroe ger begrepen wordt Reclame heeft kenners noodig van het vrouwenhart, maar ook van den volksaard. De schrijver heeft door vergelijking van not gemiddelde advertentie-type in het Ne- derlandsch dagblad van 1908, 1915, 1921 en 1931 een indruk trachten te krijgen van de ontwikkeling van het advertentie-wezen hier te lande. En hij ziet hoo langer zoo racer dat opdrachten worden gegeven aan bekende plastische kunstenaars, de adver tenties oordeelkundiger gesteld, ingedeeld cn opgemaakt In het hoofdstuk „reclame en kunst" vraagt de schrijver zich af, of de literator do Idee verloochent door zijn pen te leencn aan de „effectieve'' kunst der reclarüe. Hij ontkent dat: „Wij hebben, sedert het versterven der Renaissance een groot deel gezond epicurisme verloren. Het leven was minder geestelijk geworden, omdat wij tot de uitdrukking van ideeën in zicht bare levensvormen onmachtig waren geworden. Dal was do negentiende eeuw. Maar op het oogenblik begint het zakenleven, zij het zeer langzaam ei» aarzelend, idee-vertastbaring in nieu we levensvormen te zoeken en te vin den. Wie, die bijv. dc aosthetisclic ont wikkoling van de auto in dc laatste ja ren heeft bestudeerd, is daarvan niet overtuigd geraakt? Wij gelooven, dat de literator die zich tot bondige aan prijzing van een product dat hij goed en degelijk en behagelijk acht neerge zet, geen verraad pleegt aan zijn Muze. En wij gelooven, dat wij aldus een le vensvorm, die ons van alle schuttingen cn daken wenkt en uit iedere couram naar ons oprijst, „schoonheid'" kunner geven"' „Zooals de middeleeuwen de tijd waren van de feodale hiërarchie en van do opkomende stedelijke burge rijen en deze staatkundige en sociale bewegingen uitdrukking hebben gevon den in de kasteelen en in de stadhuizen der belangrijke plaatsen, zoo zijn onze dagen de tijd van techniek en bedrijfs organisatie. Het oogenblik ia nabij. DALENDE WERKLOOSHEID IN DE BOUWVAKKEN. In Amsterdam geen premie meer op do uitvoering van onder houdswerken. Amsterdam, 30 Maart. Op 22 Januar: j.L heeft de gemeenteraad goedgokeurd een voorstel van B. cn W., waarbij een premie regeling in het leven werd geroepen voor onderhoudswerken aan woningen, om daar door de werkloosheid onder de stucadoors schilders en behangers te bestrijden. Thans deelcn B. en W. mede, dat zij van den di recteur van de gemeente-arbeidsbeurs be richt hebben ontvangen dat van de fuca- doors, schilders en behangers geen voldoend aantal personen van zoodanige geschikt beid als werkloos staat ingeschreven, dat zij voor de uitvoering van bedoelde onder houdswerken zouden kunnen worden aan gewezen. In verband hiermede hebben B en W. besloten dat met ingang van beden aanvragen tot het verkrijgen van een pre- mio voor het laten uitvoeren van onder houdswerken aan woningen niet meer in behandeling zullen worden genomen. *DE HULIiENBERG" ONDER DE NATUURSCHOONWET. De ministers van Binnenlandsche Zaken en L. en van Financiën hebben aangemerki als een landgoed in de beteekenia van arti kei l der Natuurschoon wet 1928: dc onroe rende goederen, genaamd „De Hullenberg" gelegen in de gemeenten Wagenmgen or» Bennekom en toebehoorende aan mr. A C. van Daalen te Bennekom, meldt „Het Volk Deze bezitting, die een oppervlr kte va» ongeveer 12 H.A. beslaat, is vrijwel gehee bezet met bosch. Het heuvelachtige terrein wordt doorsnoden door wegen cn lanen en is van voel belang voor het natuurschoon in deze streek Het gcheele .andgoed is voor het publiek opengesteld, mits dit voorzien is van wan- delkaarten. waarop die niet langer een troosteloos, mechanisch aspect zullen hebben, maar zich zullen openbaren in waarden van schoonheid en geestelijk leven Het wa renhuis, het moderne spoorwegstation, het vliegveld met zijn ranke luchtvo gels, zij betcekonen voor onzen tijd wat het stadhuis was aan het begin der nieuwe geschiedenis." Tenslotte geeft het gedenkboek een in druk van de ontwikkeling dio Knol's Re clame-Advies-Bureau in de tien jaren van zijn bestaan heeft doorgemaakt. DE WERKLOOSHEID. 40 Tan de transport-federatie. Do Nedcrland8cho Federatie van Trans portarbciders heeft het volgende telegram gezonden aan don minister van arbeid handel en nijverheid „Deze week vele leden Transportfedoratie van de werkloozenkas uitgetrokken. Geen verbetering ls ingetreden en aantal werk looze leden bodraagt meer dan 40 procent Verzoeke dringend de uitkecringsduur wcrkloozenkas nogmaals met zes weker, te verlongcn PROF. SYMONS. 50 Jaar hoogleeraar I>o Senaat en dc Letterkundige Faculteit van de Groningsche Universiteit hebber, brieven met gelukwenschen doen toekomen aan prof. dr. B. Symons, thans wonende te don Haag, die Zaterdag don dag hordacht waarop hij vijft g jaar geledon het ambt var hoogleeraar aon de Groningsche Universi teit aanvaardde Zij gewaagden daarin var. de groote verdiensten van professor Symons voor de wetenschap en in het bijzonder voor het onderwijs. NIEUW DOUANE-VERDRAG ONDER TEEKEND. Tusschen Tsjecho-Slowakije en Znld-Slovië. Praag, 30 Maart. (V. D.) Heden wordt te Praag het Tsjecho-Slowaakscb-Zuld- Slaviacho douaneverdrag onderteekend. De verdragspartijen kennen elkandor meostbc- gunstiging voor eenige soorten waren toe. Bovendien werd tusschen beide partijen een veterinair verdrag gesloten. De Zuid-Slavische minister van handel DemctrowitsJ heeft In den namiddag de vertegenwoordigers van de Tsjechische pers ontvangen. Tijdens dit onderhoud ver klaarde hij o. a., dat Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije een Europeeschc oplos sing in den zin hadden. Dit zal ook wel waar zijn voor het Duitsch-Oostenrijksche douaneaccoord. Alleen betreft het hier een werkelijke tolunie en daarom is de kleine Entente solidair. Het overige is een póli- tioke kwestie. Het probleem van een tol unie tusschen Roemenië en Zuid-Slaviè ls nog niet rijp om besproken te worden. Op oen vraag, of het Tsjecho-Slowaaksch handelsverdrag niet prcjudlccert op het Duitsch-Oostenrijksche douaneaccoord, ant woordde de minister, dat het in dit geval zoowel in methode als in wezen om iets geheel anders ging. De Zuid-Slavische gezant te Praag, Kra mer, verklaarde, dat men tegenwoordig niet meër kan sproken over een economische overeenkomst, zonder de politieke gevolgen voor oogon te hebben. Het Tsjechisch- Zuid-Slavische handelsverdrag ls een stap naar den politieken vrede. De weg, dien dc staten der kleine Entente In verband met het Duitsch-Oostenrijksch accoord moeten gaan, is klaar en duidelijk. Tsjecho-Slowa kije en Zuid-Slavië hebben zich dc mede werking van Roemenië verzekerd voor een economische aanoensluiting. Prof. Besselaar uil Pieter Maritn burg over Praclisch idea lisme ten N. en ten Z. van de linie" Zaterdagmorgen heeft onder groote be langstelling dc achtste algemeenc vergade ring van het Dletsch Studentenverbond plaats gehad. Het hoofdbestuur werd als volgt samen gesteld: J. A. Snijdors, wn. voorzitter, to Amsterdam; mej. M. G. Schenk, secretares se, te Utrecht: mej. M. M. W. Droog te Am sterdam; G. J. van Holteen te Amsterdam; V. Haesaert te Leiden; W. Rcedc van Oudt- stroom to Rotterdam; J. H. Broekman te Amsterdam; J. Versluys te Delft; H. de Vies Rellingh ta Amsterdam; H. Bucherv te Gont; A. Franteman te Louvon; A. Tei legen to Lelden; J. Smeets ta Lelden; H K. R. Wyers te Utrecht; II. Spetaers te Am sterdam; S. Bouters to Leuven; J. D. Bos man te Amsterdam; en C. M. v. Hoorn to Groningen. Te zijner tijd zal in de voorzittorsvaca- ture definitief worden voorzien. Tot eerelid werd onder applaus benoemd do afgetreden voorzitter, do heer W. Goed- buys uit Zandvoort, aan wiens onverdroten werkzaamheid en kundig beleid het Dletsch Studentenverbond zijn bloei te dan ken heeft Vervolgons werden de verslagen der sec* tievorgaderlngon uitgebracht Veel aan dacht word besteed aan d3 vorslagen van de sectiovergadering waarin mr. Cohen Stuart de Dictsche problemon gesteld heeft in hot licht van den Volkonbond en gewj- zen heeft op den plicht om de roeping van Nederland, Vlaanderen cn Zuid-Afrika na te komen bij de verdere ontwikkeling van de nieuwe wereldorde en nan d3 sectie vergadering, waarin dr Bosman het ropu- blikeinscho ideaal van Zuid-Afrika in hot licht hooft gesteld, daarbij aantoonond, hoo hot vasthouden aan het ideaal niet oor zaak moet zijn van scheuring to brengen in d3 nationale partij van Zuid-Afrika. Van dc rondvraag maakten verschillende leden gebruik. De algemeeno vergadering had een plechtig slot, doordat de wn. voor zitter, do heer Snljdsrs don heer Goedhuys hot teeken van hot eerelldmaatschap aan bood. Zaterdagmiddag werd de slotzitting ge houden welke ó.m. wérd bijgewoond dóór het eerelid van hot Verbond, prof. dr. H. J. Backer, rector-magnificus der Groning sche Universiteit De voorzitter van het congres, mr. Klaa- sesz, gaf het woord aan prof. dr. G. Besse laar uit Pioter Maritzburg, die zou spreken over „praktiee idoalisme Noord en Sn ld van die Linie". Spr.'s betoog werd een warm pleidooi voor het studeeren van Hol landers en Vlamingen in Zuid-Afrika. La ten we naar het uitgestrekte Zuld-Afri- kaanscbe arbeidsveld gaan, aldus spr., dat voor een groot deel nog braak ligt Verder wees spr. op het ontbreken van een cen trum in Noord- of Zuid-Nederland voor de bevordering der Dietschc culturecle belan gen, oon centrum, dat In Zuid-Afrika oen filiaal zou moeten hebben. Waarom ls er In Nederland geen leerstoel voor Dietech- Afrikaansche cultuur? vroeg spr. Allerlei belangen roepon om behartiging. Het is de plicht van Noord- en Zuid-Nederland een man aan te stellen, die dit werk kan ver richten. Het Dietsch Studentenverbond kan de wereld wakker schudden en een gees telijke tendenz in Diclsch-Afrikaansche richting in het leven roepen. Mr. Klaasesz bracht den spreker dank daarbij de verzekering gevend, dat het Ver bond op de bedoelde hoogleeraarsplaats zal aandringen. Misschien krijgen we dan wel een lectoraat, zoo besloot 6pr., evenals dat met dj Friesche taal het geval is geweest. Den tweeden spr., Wies Moens, inleidend, wees mr. Klaasesz erop, dat het aan diens enthousiasme, tot uiting gekomen in een lezing, welke enkele maanden geleden te Groningen werd gehouden, te danken ie, dat een basis voor de Dietsche gedachte in deze stad werd gelegd, welke het houden van een congres te Groningen rechtvaar digde en do hoop op een vaste kern h»eft gewekt. Wies Moens had den Vlaamschen dichter Rodenbach tot onderwerp van zijn lezing gekozen. Dc Vlamingen willen, aldus spr., weer een vaderland, waar ze niet de knech ten-rol behoeven te vervullen en waar hun geest niet wordt verknoeid. Dit is zuiver Vlaamsch nationalisme, ontsproten aan den plicht tot eerbied, dankbaarheid en hulde betoon. Het eenige, wat wij willen is, dat het Nederlandsche karakter van den Vla ming in eero wordt hersteld Wanneer men ons Dietschers van andere gevoelens be schuldigt, geschiedt dit uit onwetendheid of uit een boosaardigheid waarmee men onze beweging afbreuk wil doen. In 'naam van Albrecht Rodenbach, zoo ongeveer be sluit spr., in naam van zijn werk en strijd, in naam van do gevaren, welke de Diet schers thans omringen, roep ik u toe: maakt uw Dictsche beweging voor goed los uit haar Academisch isolement, treedt met uw kennis onder de arbeiders, de bur gers en de boeren, plant uw vlag in de har ten van degenen, die thans een prooi zijn yan 1e natie-vcichourende partljon. *)e tijd is gekomen, om thans de Dietscha ge dachte te zaaien in hun hart. Vooruit gij allen op het volk dat op ons wacht. Laten we de waarheid, do volle stralonde waar heid overal verkondigen onder het volk van Noord cn Zuid. Met de waarheid al leen zijn we zeker van do toekomst. „Wies Moens, dezo middag heeft ons goed gedaan", waren de woorden waarmoe mr. Klaasesz den spreker dank bracht. Na de lezing werd door allen „de Vloam- sche Leeuw" gezongen. Het spreekgestoelte was dezen middag met do Vlaamsche vlag gedekt. Na een algemeen dankwoord van mr. Klaasesz sprak de pas afgetreden voorzit ter van het Verbond, dra. W. Goedhuys, hierop do eluitlngsredc uit. HIJ wees er op, dat het congres goleerd heeft, dat liefde voor het volk en kennis van de vele vraag- stukkon dc grondslagen der Dictsche bewe ging moeten zijn. Spr. las hierop een Juist Ingekomen boodschap van den oprichter en ocre-voorz. van het verbond, ir. L. L. W. v. Soest-Ploestl voor. waarin werd aangedron gen op een voortgaan op den ingeslagon weg. Spr. hoopte dat het congres mocht hebben geleerd, dat aan het woord politiek in de bljeenkometan gebruikt, niet een ver- koerdó beteckonis moet worden gehecht zooals anderen, die do waarde van het Idealisme ontkennen hobbon gedaan. Met een viertal regels van het Wilhel mus, besloot spr. zijn rede. Nadat mr. Klaasesz oen woord van dank had gesproken en het Wilhelmus en hot Zuid-Afrikaansche volkslied door de aan wezigen waren gezongon, ging het congres ulteon. In huize Maas werd Zaterdagavond een banket aangericht», dat door bal werd ge volgd. WREEDE STRIJDMIDDELEN. Jachtmotieven de oorzaak. Vlieland, 28 Maart. Toen verleden Jaar geklaagd word, dat In de klemmen, die vóór konijnenholen werden geplaatst, tallooze bergeenden don dood vonden, is hieraan een einde gemaakt, o m. door den invloed van den heer Henri Polak. Thans tracht men don konijnenstand te vcrdolgen door blauwzuur, carbid, enz. in de holen te leggen en deze dan te sluiten. Onwillekeurig vraagt men zich af zegt'hot Volk waarom deze hardnekkige strijd tegen de konijnen gevoerd wordt. En kel en uitsluitend, omdat men den „gepoo- tcn" hazen een grootere levenskans wil ge- von, ten einde daarna de Jacht op deze die ren tc beoefenen, die „edeler" schijnt te zijn dan de konijnenjacht. Op deze overwegingen worden thans tal looze konijnen van hun Jongen afgesloten, die zij als regel buiten de holen hebben. Hetgeen voor deze dieren tevens den dood beteokentl VERZOEK OM OPSPORING. In het Algemeen Politieblad verzoekt de burgemeester van Doetinchem als verdacht van oplichting, de opsporing en aanhou ding van een persoon, zich noemende AJjis Weiss, kunstschilder, naar schatting onge veer 30 jaar, voorgovendo woonachtig ie zijn te Hattingen aan de Roer. Bedoelde man schijnt or zijn werk van te maken de bestuursleden der Orde van Goede Tempe lieren te bezoeken en ?ich daarbij als inge wijd lid voor te doen, om daardoor het ver trouwen tc winnen en onder bedricgelijke voorwendsels geld te leenen. Weiss spreekt Dultsch, ie donker van uiterlijk, draagt een grijs pak, grij6-groene overjas en idem gleufhoed. Hij droeg een zwarte aktentasch bij zich. IN EEN STATION INGEBROKEN. In den nacht van Zondag op Maandag is, naar het Hbld. meldt, tc Venlo ingebroken in het Maasbuurtetation aan de Maasbrug. Door het inslaan van een ruit achter het station hieft de inbreker den sleutel aan den binnenkant van de deur kunnen om draaien. Ontvreemd werd een bedrag van 30 uit de cassa, alsmede uit de wacht kamer sigaren, broodjes en kleeren. DE TOESTAND VAN FORMENOY. Het geval laat zich gunstig aanzien. Maandag heeft de N. R. Ct nog eenige inlichtingen ingewonnen omtrent den toe- stad van Formonoy, dio Zondag gedurende den wedstrijd Nederland—Bolgiö ten ge volge van een ongeval, dat zich ernstig liet aanzien, het speelveld moest verlaten. De doktoren te Amsterdam constateerden een breuk van scheen- en kuitbeen boven den enkel. In het Tessolschade-ziekenhuls te Amsterdam werd het been gespalkt, waar na Formenoy per auto naar Rotterdam werd vervoerd. In het St. Franciscus Gast huis was do heer Roem er namens Sparta om zijn clubgenoot te ontvangen, die nog gekleed was in het costuum van het Ne- derlandsch elftal met oranje-trui en witte broek. De patiënt werd direct onder de veilige hoede van dr. Koopmans gesteld, die het been in een gipsverband heeft gelegd. Hoewel de patiënt natuurlijk veel pijn heeft, mag men toch over het beloop tot heden niet ontevreden zijn. De doktoren hebben hog geen enkele complicatie kun nen vaststellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 11