J m AHBRSFOOKTSCH DAGBLAD PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN Feuilleton DE KANG-HE VAAS. Donderdag 16 April 1931 -DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 243 WIJ ALLEEN BJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. GOUDEN JUBILEUM VAN HET „3e VELD" Toespraken en geschenken INWISSELING VAN OUDE GULDENS Provincie Groningen. De Staten van Groningen, bestaande nit 45 leden, tellen: 13 S.D.A.P.; 6 V.D.; 5 V.B.; 2 Plattel.; 1 Dem. Partij; 1 Comm. Partij; 10 A.R.; 5 C.H.; 2 R.K. leden. Bij de Statenverkiezing in 1927 werden op de thans aan de huidige verkiezingen deelnemende partijen (achter elk cijfer is tusschen haakjes het getal der bij de Ka merverkiezing 1929 verkregen stemmen ver meld) in totaal uitgebracht: 155.474 stem men (174.125), waarvan op: 1 S.D.A.P. 42.756 (60.495); 2 V.D. Bond 19.027 (19.806); 3 Vrijheidsbond: 17.227 (13.966); 4 Plattelandersbond 5829 (4175); 5 Dem. Partij 2731 (1451); 6 Comm. Partij(en) 6598 (4929); 7 A.R. Partij 34.849 (36.418); 8 Chr Hist. Unie 15 773 (17.834); 9 R.K. Staats partij 8190 (8566); 10 Herv. Geref. Staats partij 2196 (1722). De overige stemmen werden over ver schillende kleine groepen verdeeld. Do nieuwe samenstelling. Bij de gisteren (Woensdag) gehouden ver kiezing werden op de thans aan de huidige verkiezingen deelnemende partijen ln totaal uitgebracht 170.639 geldige stemmen, als volgt verdeeld: 1 A.R. Partij: 38.656 2 V.D. Bond: 19.236; 3 R.K. Staatspartij: 8882; 4 Plattelanders- bond: 3134; 5 Chr Hist. Unie: 16.587; 6 Vrij heidsbond: 19.737; 7 Dem. Partij: 2325; 8 S.D.A.P. 52.029 9 Herv. Geref. Staatspartij: 2228; 10 Comm. Partij: 7825. Het aantal zetels voor elke partij is als volgt: A.R. Partij 10; V.D. Bond 5; R.K. Staats partij 3; Plattelandersbond 1; Chr. Hist. Unie 5; Vrijheidsbond 5; S.D.A.P. 14; Com munistische partij 2. Gekozen zijn: S.D A.P. (14): A. van Geuns, te Groningen- L. J. H. Evereen, te Gronin gen; B. J. Mengerink. te Groningen; R. Pol ling, te Groningen; L H. Mansholt, te Glim men (Gem. Haren); B. H. Bredman, te Groningen; Mevr. J. A. de Vries geb. Fro- wijn, te Delfzijl: Jac. van Hijlkema, te Grljp6kerk; D. Bartels, te Hoogezand; KI. Meyer, te Winschoten; F. Spiekman, te Veendam; Mevr. W. Plocgsma geb. Bcntum, te Musselkanaai; C. J. Portegies, te Gro ningen; K. Freye, te Harkstede. A. R. Partij (10): R Koppe. te Groningen; D. H. R. Harrenstein, te Spijk; J. Bomers, te Groningen; H Luring, te Onstwedde; J. Wedeven, te Winschoten; S Bakker, te Enumatil; H. Hazenberg, te Oldekerk; G. Huisman, te Opweerde; O. J. Bouwman, te Uithuizen; J. H. van Wering te Groningen. Chr Hist, Unie (5;: Tj. Krol, te Uithuizer- meeden; Mr. E. J. Thomasse;. Thuessink v. d. Hoop van Sluchteren, te Slochteren; J. A. Rademakcr, te Groningen; F. C. Magen dans, te Midwolde (Old.); K. Lanterman6, te Stadskanaal (met voorkeui6stemmen). Vrijheidsbond (5): A. Brugmans, te Gro ningen; H. J. Zijlma, te Zourdijk (gem. Leens); G. Oosterhuis, te Marum; H. H. de Haan, te Helium; E. H. Ebels, te Nieuw- Beerta. Vrijz. Dem. Bond (5): U. G. Schilthuis, te Haren; D. Kloppenburg, te Grijpskerk; P. H. Veendorp, te Westeremden; F. E. H. Ebels, te Nieuw-Beerta; F. A. Beins, te Ter Apel. R.K. Staatspartij (3): J. W. ten Braak, te Winschoten; H. van Erp, te Groningen; H. J. J. Stiekema, te Stadskanaal (0n6twedde); Communisten (2): J. Buitenkamp, te Ap- pingedam; G. Sterringa, te Groningen. Plattelandersbond (1): J. R. Boerma, te Muntendam. Provincie Noord-Brabant. Volgens de officieuze berekening zullen de Provinciale Staten van Noord-Brabant al6 volgt zijn samengesteld: R.K. Staatspartij 50 zetels, S D.A.P. 5 ze tels, R.K. Volkspartij 3 zetels, Chr. Hist. Unie 2 zetels, Anti-Rev. Partij 2 zetels, Vrij heidsbond 1 zetel, Vrijz. Democ. Bond 1 ze tel. De S.D.A.P. wint twee zetels en de R.K Volkspartij één zetel. De Chr. Hist. Unie, de Vrijheidsbond en de Vrijz. D~m. Bond ver liezen elk één zetel. Volgens den officieuzen uitslag waren in totaal uitgebracht 357.786 ge»Jige stemmen, als volgt over de partijen verdeeld: Lijst Kuypers 2202, R.K. Staatspartij (alle üjstenlijsten) 275415, R.K. Arbeiderspartij 925 Herv. Ger. Staatspartij 1163, Staatk. Ger. Partij 1425, Lij6t Van Nunen 2129. R.K. Volks partij 14728, S.D.A.P. 24844, Chr. Ilist. Unie 11011, Vrijheidsbond 7807, Anti-Rev. Partij 11495, Vrijz. Dem. Bond 46-42 De kiesdee- ler bedroeg 5590.4. Bij de Statenverkiezing in 1927 werden op de thans aan de huidige verkiezingen deel nemende partijenn (achter elk cijfer is tus- 6chen haakjes het getal der bij de Kamer verkiezingen 1929 uitgebrachte stemmen vermeld), in totaal uitgebracht 307.933 et. (356.377), waarvan op: 1 R.K. Staatspartij: 239.952 (282.329); 2. Chr Hist. Unie 12.454 (10.807); 3 Anti-rev. Partij 10.814 (9383); 4 R.K. Volkspartij 9682 (8992); 5 S D.A.P 16.714 (23.395); 6 Vrijheids bond 7252 (3818); 7 Vrijz. Dem. Bond 8637 (4088); 8 Herv. Geref. Staatspartij 799 (1194); 9 Staat-k Geref. Partij 2338); 10 Lijst van Nunen 958 (1133). De overige stemmen waren over verschil lende kleine groepen verdeeld. Provincie Limburg. In de provincie Limburg met 218.631 kie zers zijn in totaal uitgebracht, volgens de officieu6e berekening. 197.051 geldige stem men, als volgt over de partijen verdeeld: R.K. Dissidenten 11.170, R.K. Staatspartij 156.544, Vrijheidsbond 5271, S.D.A.P. 17.205, Democraten 2202, Chr. Hi6t. Unie cn A.R. Partij 4242, Coipmunisten 417 Volgens dezen uitslag worden de zetels als volgt verdeeld: R.K. Dissidenien drie zetels, R.K. Staatspartij zes en dertig zetels, Vrij heidsbond één zetel, S D.A.P. vier zetcl6 en Chris:. Hi6t. Unie en A.R. Partij één zetel. Bij de verkiezing in 1927 verkregen de R.K. Staatspartij acht en dertig zetels, de Vrijheidsbond één zetel, S.D.A.P. vijf zetels en de Shr. Hist. Unie en A.R. Partij één ze tel. Bij de Statenverkiezing in 1927 werden op de thans aan de huidige verkiezingen deel nemende partijenn (achter elk cijfer is tu6- schen haakjes het getal der bij de Kamer verkiezingen 1929 uitgebrachte stemmen vermeld) in totaal uitgebracht 171.033 st., (196.712), waarvan op: 1 R.K. Staatspartij: 134.725 (161.498) 2. Chr. Hist. Unie: 553-4 (1710); 3 S. D. A. P. 14.677 (20.010), 4 Vrijheidsbond 4357 (1235); 5. Comm. Partij(en) 1264 (1102); 6 S.D. Volks partij'(967). De overige stemmen waren over verschil lende kleine groepen verdeeld. In de provinciale staten van Limburg zijn volgens den officieuzen uitslag gekozen van de R.K. Staatspartij (36): M. J. H. H. Paulussen, te Maastricht; Pelr. J. Kaanen, te Maastricht; Jac. Math. Hub. Schoonbrood, te Maastricht; Ern. E. H. Re- gout, te Maastricht; C. H. J. A. Janssen de Limpens, te Wijhe; L H. J. Mcrckclbach, te Wittem; M. M. P. H. Brouwers, te Meerssen; G. H. F. H. Corten, te Beek; C. Bux, te Sit- tard; P. M. Diederen, te Sittard; J. G. S. N. Beckers, te Sittard; L. N. H. Haan, te Nieuw stadt; P. L. Janssen, te Beek; J. H. Maenen, te Heerlen; W. J. Koken, te Kerkrade; W. H. Cals, te Schaesberg; P. D. M. Beckers, te Uhacli over Worms; W. F. J. Quaedvlieg, te Kerkrade; II. J. Dupont, te Heerlen; P. II. in Amersfoort koopen persoonlijk alle vischsoortbn ln de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de nood/akehjke kwaliteits ?ontrólel Thuisbezorgen zomer verhooging Alléén: Utr.straat 40 Tel. 92 Amersfoort Hoofdkantoor IJmuiden Opgericht 1 loei 1903 Steeds voorhanden: Tarbot, Tong, Kabeljauw, Schelvisch Schol, Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes, Heerlijke gebakken Visch. gemarineerde Haring. Rolmops. van Kempen, te Echt; M. Tops, te Roer mond; II. A. A. Mouwissen, le Echt; W. M. A. Galiart, te Stevensweert; J. Th. Verheg gen, le Buggenum; M. F. Vranckcn, te Meert P. J. Kessels, te Heythuyson; J. L. M. van Uden, te Nederwcert; mr. R. H. van Basten Batenburg, te Tcgcien; J. W. J. Janssen, te Helden; II. F. P. Donné, te Venlo; J. van Maris, le Helden; H. J. F. van Lok ven, te Venlo; J. A. Poels, te Venray, P. J. Rutten, te Wanssum; Th. P. H. Rutten, te Horst: F. X. L. N. J. Thomecr. te Horst. S.D.A.P. (4).: J. H. Paris, te Maastricht; M. II. Ubachs, te Maastricht; C W. J. van de Bilt, te Heerlen; C. F Lindeyer, tc Heerlen. R.K Dissidenten (3): II. II. Meertens te Margraten; J. F. H. Obers, te Sovcnum; J. L. Augustus, te Heerlen. Chr. HiöL Unie (1): Mr. Dr. W. F. J. Fro- wein, te Eys (Wittem). Vrijheidsbond (1): Ir. J. Koster, te Heer len. (Nadruk verboden). Breda viert feest. Een 200;tal reünisten bijeen Breda, 14 April. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het 3e Reg. Veld- Artillerie wapperde vroolijk de nationale driekleur van het stadhuis. Om acht uur des ochtends werd dj're veille geblazen en ving een muzikale wan deling van een viertal militaire en burger lijke muziekcorpsen door de stad aan. De heer Louis de Moré», de populaire kapel meester van het 6e Reg. Infanterie, heeft voor deze gelegenheid een pittige jubileum- marsch gecomponeerd. Tc half elf rukten de muziekcorpsen „Het 3e Veld" en de stafmuziek van het 2e half- regiment huzaren, benevens een batterij- afdeeling en een detachement huzaren naar het station, om de 200 reünisten af te halen. De meesten stegen te paard, anderen reden in rijtuigen en „janpleziers" naar het stadhuis, waar te half twaalf reünisten en officieren door het gemeentebestuur ont vangen werden. Op het bordes van het 6tadhuls merkten wij aldus het verslag in de Tel. o.a. op: den garnizoenscommandant Mathol de Jongh, divisie-commandant P. Donck, gena- raal Prins, oud-divisie-commandant en een aantal andere opper- ön hoofdofficieren. Speciaal werd op prijs gesteld de aan wezigheid van oud-kapitein Van Duyfhuvs Beijnen, actief dienend luitenant van het in 1881 opgerichte ragiment. Inmiddels had zich op de markt een groo- te menigte verzameld. De stadsbeiaardier, de heer J! Maaseen, zette het „Wilhelmus" in. Nadat de laatste klanken hiervan waren weggestorven, rijp burgemeester mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek den reünisten en hun dames een hartelijk welkom toe. De bur gemeester herinnerde aan de goede hoe danigheden van hot regiment; enkele offi cieren ervan hebben medegewerkt aan de reorganisatie van het leger in Albanië; de commandant overste Quarlcs van Ufford blinkt zoowel in binnen als buitenland uit op het gebied van de paardensport. Spr. zette dan in het kort de beteekenis van het regiment voor deze stad uiteen Voor alle doeleinden hebben zich steeds krachten uit het rjgiment beschikbaar ge steld. welke do krachtsontwikkeling van het Bredasche gemeenschapsleven ten goe de zijn gekomen. Spr. eindigt met een „leve de Koningin en het Koninklijk Huis". Hierna dankte de commandant van het jubilcerende regiment, luit.-kolonel jhr. K. F. Quarles van Ufford ten zeerste voor de vriendelijke ontvangst. Ten slotte brengen alle reünisten en of ficieren een driewerf hoera uit op het ge meentebestuur van Breda. Des middags hield de commandant jhr. Quarles van Ufford in de foyer van het ge bouw Concordia een druk bezochte receptie. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den burgemeester, de wethouders, tal van raadsleden cn vele militaire autoritei ten. De officieren en ree.-officieren boden het regiment een schilderij van den bekenden schilder Hoynck van Papend^echt aan, voorstellende een bespannen batterij, wel ker manschappen de uniform van 25 jaar geleden droegen. Officieren en onder-offi cieren van het tweede half-r»giment huza ren boden een et-s aan, voorstellende de Ko ningin en de Koningin-Moeder. Te half acht ving het diner aan voor reünisten en offi cieren. Inmiddels was Prins Hendrik ver schenen, vergezjld van zijn adjudant, jhr. Laman Trip. Op de Grootc Markt werd om 8 uur een concert gegeven. De korporaals en. manschappen aten tezamen in de ver sierde cantinc, waarna zij in de gelegen heid werden gesteld gratis de bioscoop te bezoeken. Eerstdaags is in verband met de veria ging van het guldengehalte, een bekendma king te verwachten van den Minister van Financiën waarbij tegen eind Juni a.s. voor Nederland, buiten omloop worden gesteld, alle nog in circulatie zijnde guldens welke een vroeger jaartal dan 1920 dragen. Deze guldens zullen daarna nog tot eind Septem ber aan bepaalde kantoren ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Sedert geruimen tijd werden deze oude guldens, als zij aan de kantoren van de Nedcrlandsche Bank ontvangen werden, niet weder uitgegeven. Thans Is hun cir culatie allengs dermate geslonken, dat, mede met 't oog op de behoefte aan vol doende materiaal voor verdere aanmunting van nieuwe guldens het oogenblik tot bui ten omloopstelling aangebroken is. VAN ONZE VEEMAHKTEAL Het wil nog maar geen goed voorjaars weer worden; koud en droog is niet het gewenschte weer om vroeg met het vee in liet land te komen. Het ziet er ook nog geenszins naar uit dat dit nog zal gebeu ren. Evenwel, hoort men andere jaren wel eens klagen alö het weer zoo tegen dient, nu i6 dat geenszins het geval. Zeker is do boer gebaat met een vroeg „uitjagen'' en dat zal ook nu nog wel zoo zijn. maar het vele hooi en het zeer goedko »po krachtvoer maken dat do boer het nu niet zoo erg vindt» Door het koude weer is de handel alge meen kalmer gestemd, toch heeft het tot nog toe geen merkbaren invloed gehad op do prijzen, een goed bruikbaar beest zoo wel melkkoe als wcidekoo blijft aan de prijs, die zien we ook vooreerst niet min der worden, om de eenvoudige reden, dat deze or maar weinig zijn. Wel i6 ons in ziens het koude weer oorzaak dat het vette vee niet duurder zal worden, een paar weken langer staltijd geeft van zelfspre kend de mester weer tijd om rijp vee te krijgen, en zal nu weer voor de dood ver kocht worden, wat anders nog in de weido gedaan zou zijn. Rotterdam had op do magere markt een ruimere aanvoer ais 's weeks er voor, de handel in melk- en kalfkoe.cn was kalm, maar voor de goede soorten geenszins la gere prijzen, deze konden dan ook wel ge plaatst worden en golden prijzen van 280— 400. Vare koeien ook nog al ruim aangevoerd, de goede soorten waren wel te plaatsen, mindere kwaliteiten evenwel moeilijker, de weider zoekt hoe langer hoe meer naar goe de vleeschbeesten, oorzaak daarvan is het groote verschil in prijs tusschen een wet .vette'' koe en een vleeschkoe, do 6lager zoekt hoofdzakelijk vleesch- goedsoortige weidebccsten golden ook nu nog van 200 —300 enkele besten nog wel boven deze no teering. De 6lachtveemarkt zijn dezr week wat la ger ingezet. Zoowel te Amsterdam als Rot terdam, met Dinsdag te Rotterdam de laag ste prijzen. De aanvoer is cok voor den tijd van het jaar ruim te noemen. De goede kwaliteit was nu ook wel gemakkelijke? te koopencn gold toch nog een hooge prijs gesenzins onder de 1.per K.G. de min dere kwaliteiten vooral die wat te vet zijn zakten in prijzen en waren moeilijk te plaatsen, de slager wordt overstelpt met vet 1ste kw. 1.00—1.05; 2de kw. 0,90; 3de kw. 0.75. Vette kalveren worden momenteel ook minder gevraagd. Frankrijk doet ook niets meer, ook dc nuchtere kalveren zijn iets flauwer gestemd De eerste weide lammeren zijn reeds ver schonen en de inzet is hoog van 1416 van eenig verloop is nog weinig te zeggen toch is onze meenirig dat zij met wat gun stig weer dit jaar wel geplaal6t zullen kun nen worden. Dc vette varkens zijn ook nu nog weer verder gezakt het ziet er slecht uit, mooi vleeschgocd nog wel van 18541954 cent; vette varkens van 171854 cent, alles per pond levend. De zoutere konden te Rotterdam evenwel wel verkocht worden golden van 2021 cent per pond levend. H. ROOMTRUFFELS BOTERSPRITS FANTASIEGEBAK De mensch moet zich in de wereld zelf voorthelpen en hem dit te lecren is onze taak. PESTALOZZI. Uit het Engelsch door J. S. FLETSCHER. 39 „Ik zal er voor zorgen, dat er niets ge beurt wat niet veilig en verantwoord is", verzekerde ik haar. „Moet ik niet met jou rekening houden in de eerste plaats? Maar wij moeten doen wat wij kunnenwij hebben nagenoeg geen voedsel en in de buurt zijn wanhopende menschen. Laten wij probeeren hetgeen ik voorstelde. Voor wij dat doen gaan wij eens zien, of er van de zijde van het vasteland eenig teeken van hulD komt opdagen; ofschoon ik dat niet denk", voegde ik er bitter aan toe. „Men schijnt daar Diet te denken aan Meslie Eiland!" „Hoe is dat toch mogelijk", sprak zij. Precies voor hun neus en maar een afstand van drie mijlen.'' „Dat is het juist Omdat hij zoo dichtbij is. denken zij daar niet aam Wat zijn wij dichtbij... en toch zoo ver af 1" Wij hadden de Noordzijde van het eiland bereikt en daar in de verte lag het land, waarop wij zoo dolgaarne weer onze voeten louden zetteo. Het leek zoo dichtbij I Wij zagen zoovele ons bekende dingen heuvels, bosschen, kerktorens. Maar tus schen ons en het vasteland was geen vaar tuig te zien. Wij keerden terug, droevig en terneerge slagen, toen een snorrend geluid mijn oor trof en opkijkend zag ik een vliegmachine komende van het Oosten. Zij vloog op een groote hoogte en ik schatte, dat het halver wege tusschen ons en den vasten wal zou voorbijgaan en hoewel het mij onwaar schijnlijk leek, dat de bestuurder ons zou zien, besloot ik te trachten zijn attentie te trekken. „Kom in het vrije veld en wuif, Pepita riep ik. „Zwaai met je armen!dans!... schreeuw! doe iels! Misschien ziet hij ons en daalt hij of vertelt later wat hij gezien heeft. Wij deden al het mogelijke om de aan dacht op ons te vestigen wij wuifden met annen, zakdoeken, boomtakken, hij gaf echter geen antwoord; de machine snorde voorbij naar het Westen en toen gingen wij naar het kreupelhout, om te doen wat mogelijk was. „Toch is het mogelijk, dat hij ons gezien heeft" zeide Pepita. „Je kunt nooit weten." „Reken daar maar niet op. Wij gaan pro beeren de boot te vinden. Als wij haar vin den dan moet hot vreemd loopen als wij er niet vandoor kunnen gaan. Kijk goed uit en zet je ooren open, Pepita, dat is het pa rool Om het dennenboschje op den heuvelrug te bereiken moesten wij de ruïnes van de oude abdij weer voorbij. Toen wij daar langs kwamen viel het mij op dat een klomp aaneengemetselde steenen van een muurtje gevallen was eorst onlangs ge vallen! Ik ging daarop staan om alles to kunnen overzien. Er bevond zich een droo- ge sloot aan de andere zijde een partij grijze stenen was daarin gevallen. En daar tusschen die steenen vond ik oom Joseph's oude tasch cn houtwol, zooals wij die ge vonden hadden in het vischmandje in onze slaapkamer en verder eenige stukken por selein, en voor ik naar beneden klom om die stukken te onderzoeken, begreep ik, dat daar de Kang-he vaas van juffrouw Elling- ham verbrijzeld lag. i HOOFDSTUK XX. De weekhartige zeeman. „Ben riep Pepita uit. „Wat ter wereld beteckent dat Dat is de oude tasch, die je oom meebracht en waarmede hij zoo voorzichtig was! Heeft hij die weggegooid?" „Ik begrijp het. De oude schurk heeft hier een ongeluk gehad, gevallen over den muur, toen hij er over wilde klimmen. Ver moedelijk is hij hier langs gekomen van den toren, met de bedoeling om door de droge sloot in het woud te komen. Hij moet uitgegleden zijn en zijn gewicht was te zwaar vcor het muurtje je ziet hoe bouw vallig dat is en toen hij er over was, is hij vermoedelijk op zijn tasch gevallen. Pepita. daar ligt nu de vaas van juffrouw Ellingham, waarover zooveel beroering is. Kapot gesmeten'" „Geloof je heusch, Ben, dat het de vaas is? Maar waarom heeft hij die stukken en zijn tasch hier gelaten „Kom aan deze zijde", zeide ik. „Wij moe ten meer hiervan weten, dat lijkt mij wel van belang." Ik hielp haar het muurtje overklimmen en wij begonnen met de stukken van de vaas bijeen te zoeken. Dit was nu de vaas, waarover ik zooveel gehoord had, die zulk een groote waarde had cn zij lag nu hier weggeworpen als een goedkoop stuk aar dewerk! Toch was zij niet totaal verbrij zeld het is waar, zij was in vijf of zes stukken gebroken, maar het waren zuive re breuken, er waren geen hoekjes af dik wijls had ik Keziah oud porselein zien lij men, dat veel meer beschadigd was Duide lijk was te zien, waar oom Joseph met zijn groote voeten 't hooge gras platgetrapt had, toen hij na zijn val op weg was ge gaan naar een veiliger plek. Terwijl ik nog bezig was do vaas te be kijken, riep Pepita mij. „Ben riep zij uit. „Wat is dat En dat Zij had een vreemdsoortig voorwerp op geraapt en nu wees zij naar iets, dat bij haar voeten lag. Ik herkende die voorwer pen onmiddellijk het waren stukken van de beeldjes, die juffrouw Ellingham ver miste na het verdwijnen van do Kang-he vaas de kleine godsbeeldjes. Ik herin nerde mij nu, wat Carsie, de buttler, mij daarvan ha-* verteld. „Grove en p'schu- welijke dingen, en een daarvan in het bij zonderwaarom, het had zoovele hoof den cn armen een monster en het andere had de kop van een beest in plaats van een menschenhoofd Dat had Carsie gezegd cn hier was werkelijk het veel hoofdige, veelarmige ding in twee stukken. Rondkijkend vond ik het andere beeldje een ding met een beestenkop en dit was ook in tweeën gebroken. Ik onderzocht deze beeldjes nauwkeurig; ik kon niet uitmaken waar ze van gemaakt waren, of het steen of marmer of iets an ders was. Het materiaal was eenigszin9 week, met je nagel kon je het inkerven. Een van de beeldjes was blijkbaar door den val gebroken het andere leek opzet telijk gebroken te zijn ik verbeeldde mij, dat ik de stukken van een mes zag, in elk van de beeldjes was een holte, groot genoeg om daarin iets, laat ons zeggen ter grootte van een kraaienei op te bergen. Indien er iets in die holtes was geweesteen zorg vuldig zoeken in het gras openbaarde dat niet Dit verbaasde mij meer dan het weggooien van de Kang-he vaas, toch bedwong ik mij om daarvan iets aan Pepita te zeggen. Ik pakte de stukken van de vaas en van de beeldjes zorgvuldig in de houtwol, deeJ z* in de tasch en verborg de tasch achter het klimop op den muur. „Dat is veilig opgeborgen", zeide ik. „We zullen dat zoo noodig terug weten te vinden. En nu gaan wij kijken of er een boot is. Wij moeten Ik hield plotseling op; mijn tong was ver lamd. Pepita greep mij bij den arm In stinctmatig haalde ik de revolver voor dea dag, die ik van Getch's lijk had meegerm, men cn bracht haar in den aanslag. Voor ons stond een man met een geweer in «ja arm. Hij was een man van middelbare grootte, flink gebouwd, het type van een zeeman; hij had een vriendelijk gezicht cn ondank» mijn dreigende houding, keek hij mij g.jéd« aardig aan. Hij schudde zijn hoofd cn glimlachte. „Dat is niet noodig, jongenheer!" zei hij vlug. „Ik heb niets kwaads in den zin Kijk!" .(Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5