LIDO? Langestraat 69 WAT WIL lITFrSlkiy Tel:l^5 ST. EMILION p. f I. f 1.40 p. anker f 56.- P.S.E&INTEL KLEEDIM6 MAAR MAAT A. H. VAN NIEIIWKERK, Meubelfabriek N.V. DE VERKIEZINGSUITSLAG IN BRABANT Belangrijke wijziging STELLING INGESTORT TE HELMOND DE BROEDERMOORD TE AALTEN EEN HAVENSCHAP HET S.S. ARES IN BRAND Ifarkensmarkt 13-15 B. SCHOOLEMAN VAN FER5E5NS7RAAT 19, Telefoon 423. Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE 1924. Een vergissing door het officieele stembureau te Den Bosch Den Bosch, 2S April. De vorige week werd do uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Noord-Brabant, zooals deze officieus was vastgesteld, van officieele zijdo bevestigd. Thans deelt men ons van officieele zijde mede, dat bij hot opmaken van den uit slag der verkiezingen van leden van Pro vinciale Staten in Noord-Brabant een ver gissing is gemaakt. Bij de toewijzing der zotels krachtens het bepaalde in het eerste lid van artikel 100 der Kieswet (doeling van den kiesdeoler op de stemmencijfers der Ujstcngroopen, to stillen gelijk luidende lijsten en op zich zelf staande lijsten) werden toegekend 55 plaatsen, zoodat nog te verdeelen bleven 0 plaatsen. Dezo negen plaatsen zijn toege wezen overeenkomstig het bopaalda in ar tikel 100 tweede lid (grootste overschotten). Nu bevat echter hot derde lid van artikel 100 van genoemde wet een uitzondering op de toewijzing van de z.gn. overschotzetels, indien het aantal dier zetels meer dan acht bedraagt. In dit geval moet de verdeeling plaats hebben naar de grootste gemiddel den. Deze laatste bepaling is bij hot opma ken van den uitslag over het hoofd gezien. Het gevolg hiervan is, dat ten onrechte een zetel is toegekend aan de lijsten Arts (R.K. Volkspartij); de lijsten der S.D.A.P. en aan de lijsten De Broekirt (Vrijz. Dern. Bond). In de plaats hiervan behoorden te zijn toegewezen een zetel aan lijst 3 van kies kring I, aan lijst 3 van kieskring V en aan lijst 2 van kieskring VII De heeren Van den Bergh, Walder en Di Broekert zijn derhalve ten onrechte be noemd verklaard tot leden der Provinciale Staten, terwijl benoemd hadden moeten zijn de heeren G. J. M. Wagenaar te Heeswijk, F. C. van Lith te Veghel en A. van der Poel te Ginnekon (R.K Staatspartij). Het Centraal Stembureau zal Donderdag a.s. den uitslag met inachtneming der bo vengenoemde wijzigingen opnieuw vaststel len en in openbare zitting bekend maken. Het gevolg van deze wijziging is, dat de R.K. Staatspartij niet 50 doch 53 zetels krijgt, dat de S.D.A.P. slechts één in plaats van twee zetels wint, dat de R.K. Volks partij geen winst behaalt en dat de Vrijz. Dem. Bond den zetel kwijtraakt. De Verkiezingsdionst van het Persbureau Vaz Dias deelt naar aanleiding van de of ficieele mededceling inzake den uitslag in Noord-Brabant het volgende mede; Bij de officieuze berekening zijn onmid dellijk verdeeld, op grond van de officieuze telling der stemmen. 56 zetels. Dientenge volge had de verdeeling plaats volgens ar tikel 100 tweede lid. De verkeerde toepas sing van de kieswet is in dit geval geschied door het officieele stembureau in Den Bosch. De foutieve verdeeling bij de offi cieuze berekening was het gevolg van een zeer klein verschil in het totaal aantal uit gebrachte stemmen, waardoor onmiddellijk 56 en niet 55 zetels werden toegewezen. Door den veranderden uitslag der ver kiezingen in Den Bosch heeft ook do winst- en verliesrekening dor partijen ver andering ondergaan cn ziet er nu aldus uit; R.-K. Staatspartij 2 S. D. A. P. 8 Communistische Partij 3 Vriiz. Dem. Bond 6 Vrijheidsbond 5 Democratische Partij 2 Plattelandersbond 8 R.-K. Volkspartij 1 Chr. Hist Unie 2 Anti-Rev. Partij 3 Staatk. Geref. Partij 1 Herv. Geref. Staatspartij 1 R.-K. Dissidenten 3 Lijst-van Dalsurn 1 Middenstandsbond 1 Rev. Soc, Partij 2 In Zoid-Holland. In de Dinsdagmiddag gehouden openbare zitting van het Centraal Stembureau is voorlezing gedaan van de namen der in de provincie Zuid-Holland gekozenen voor de Provinciale Staten. Hierbij bleek, dat in afwijking van den voorloopig gepubliceerden uitslag niet ge kozen is: nr. 10 van de Christ.-Hist lijst van den kieskring Delft S. Stemerding, doch in diens plaats A. van Walsuin te Vlaardingen, eveneens van dc Christ.-Hist. lijst. NED. VBREENIGING VAN HUISVROUWEN. Algemeene veigadering te Assen. De algomeene vergadering der Neder- landsche .Vereeniging van Huisvrouwen werd Maandag te Assen gehouden onder voorzitterschap van mevr. J. Marcus—Nij- land, die een openingswoord sprak. Bij de behandeling van het financieel ver slag bleek, dat de winst- en verliesrekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een be drag van f 31.917, met een voordeelig saldo van 2300. De rekening en verantwoording van het Jacobafonds over 1930 bedroeg bij inkomst en uitgaaf f 28.052. In de commissie tot het nazien der boeken over 1931 werden be noemd de dames mevr. Lionie te Breda, mevr. De Visser te Dordrecht en mevr. Schornagel te Utrecht. De secretaresse, mevr. mr. D. R. E. Op- penheirncr—Belifante, bracht het jaarver slag uit, waarin werd medegedeeld, dat het ledental steeg van 29.300 tot 31.500. Tot bestuurslid werd gekozen mevr. A. E. Douwes Dekker—Jolles te Utrecht. Vervolgens werden do gasten in het ge meentehuis officieel ontvangen, waarbij de burgemeester, mr. J. Bothenius Lobman, sprak. (Hbld.) Twee arbeiders zwaar gewond Helmond, 28 April. Hedenmorgen om streeks negen uur heeft op de werkplaats van dc Koninklijke Nederlandscljo Machi nefabriek v/h. E. H. Begemann op den Ka naaldijk te Helmond, een ernstig ongeluk plaats gehad. Op dat moment waren arbei ders bezig eon brug te monteeren, toen een stelling instortte. Drie arbeiders vielen naar beneden, terwijl een vierde. Cox, die onder de stelling stond, eveneens onder de neer vallende balken geraakte. Ijlings toege snelde hulp slaagde er spoedig in de vier mannen van onder de stelling vandaan te halen. De arbeiders Dankers en Cox waren er hot ergst aan toe. Zij werden met zware verwondingen naar hPt St. Antoniuszie- kenhuis te Helmond overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen De twee an dere arbeiders kwamen er boter af en kon den zich naar hun woning begeven. De oor zaak van het instorten dor stelling is nog niet opgehelderd. De aangehoudene legt een bekentenis af A a 11 o n28 April. Omtrent den broeder moord te Aalten vernemen wij heden van den Burgemeester van Aalten het volgende: Vrijdagmorgen omstreeks zes uur heeft de weduwe Prinsen haar zoon Anton geroepen om de koeien te melken. Deze heeft toen ecnige zeer onbehoorlijke uitdrukkingen tegen zijn moeder gebezigd, maar is toch gaan melken. De molk der eerste koe heeft hij daarna cok nog gezeefd. Toen zijn moe der hem tijdens het melken der tweede aoe riep om te komen eten. antwoordde hij „Och olde, ik snie oew leever in reepen.' Daarop heelt de andere zoon Dirk zijn broer aangevallen en een hevige worsteling ont stond. Plotseling bemerkte Dirk, dat hij zijn broer te hard den hals dlchtgedrukt had. Hij riep „Moeder, ik heb um dood emankt Zeg toch niks, miek mie neet ongelukkig." Beiden hebben toen afgesproken niets to vertellen. Zij hebben een nuse en scène be dacht het zou voorgesteld worden, dat An ton gevallen was met het hoofd op ccn wiel van een wagen en dat dit den dood tenge volge had gehad. Dit werd ook aan Dr Hartman en vervolgens aan den Burgemees ter en den chef-veldwachter verteld. Za'er dagavond scheen de weduwe zeer onder den indruk te zijn geweest doch een verklarin2 werd niet gegeven. Gisteren werd de weduwe P. door I)s Gerritsma bezocht e.n aan dezen predikant heeft zij gevraagd aan den Burgemeester te vertellen, dat zij den laatste wat te zeggen had. Ds. Gerritsma heeft dit verzoek onmiddellijk overgebracht Daarop is do Burgemeester met den chef veldwachtej naar dc weduwe P. toegegaan, waarna een volledige verklaring van het geen zich had afgespeeld, werd gegeven Hedenmorgen zal de Officier van Justitie verdachte en verhoor afnemen en nagaan of de verklaring van de weduwe P. daar mede in overeenstemming zal zijn. Naar wij nader vernamen, heeft verd gis teravond reeds bekend, den moord te hebben gepleegd. Vast staat reeds, dat de verklaringen van de weduwe P. volkomen overeenstemmen met de reeds door de deskundigen gevon den aanwiizingen. De teraardebestelling van het slachtoffer zal hedenmiddag twee uur geschieden Op het kerkhof zal het publiek niet worden toegelaten. Prof. Huart zeil een ontwerp opstellen. De Nedorlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft besioien een ont werp te doen maken van een Havenschap, al6 nieuw lichaam met verordenende be voegdheid ingevolge art. 194 der Grondwet. Dit in aansluiting aan het resultaat van het door haar gehouden congres in Mei 1929 over „Streekbclangen", waar door de heeren professoren van der Pot, Selielte- ma, Van der Grinten en De Vries referaten werden gehouden over dit onderwerp, die allen wezen op do wenschelijkheid van een toepassing van het genoemde art. 194. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel is van oordeel, dat het van nationaal belang kan worden geacht een concreet voorbeeld te construeeren van den vorm, dien een dergelijk lichaam kan hebben en van de verhouding, waarin het zal staan tegenover andere openbare licha men en particuliere instellingen. Zij meent, dat 6lechts hierdoor een beter inzicht kan worden verkregen omtrent de mogelijkhe den door de invoering van art. 194 der Grondwet geschapen, ton opzichte van het bestuur van groote belangencomplexen, waarbij verschillende belangen betrokken zijn. Zij heeft als voorbeeld van een haven schap uitgekozen een havenschap van dc Maas, en heeft prof. mr. F. J. A. Huart, hoogleeraar aan de universiteit der ge meente Amsterdam, aangezocht zich te be lasten met het opsteken van het ontwerp, daartoe voorgelicht door een commissie, bestaande uit de heeren ir. A. Plate, lid van het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel als voorzitter en de heeren mr. D. H. An- dreae, jhr. F. W. L. de Beaufort, S. Hoog- stra, mr. H. J. van Lier, .1 H. van Lin den van den Houvell, ir. W. F. H. van Ryckévorsel, mr G. J. C. Schilthuis en J. Schilthui6 als leden. Deze commissie is on langs in een bijeenkomst to Rotterdam in het gebouw van de Scheepvaartvereeniging „Zuid" door den voorzitter der maatschap pij. mr. C. H. Guépin, met een korte rede ge ïnstalleerd. Het secretariaat der commissie wordt waargenomen door den algemeen se cretaris der Maatschappij, mr. J. Bierens de Haan te Haarlem. CONFERENTIE INZAKE ARBEIDS- STATISTIEK. Als vertegenwoordiger voor de vierdo conferentie inzake arbeidsstatistiek, die op 20 Mei 1931 door den directeur van het In ternationaal Arbeidsbureau te Genève is bijeengeroepen, is aangewezen mr E. W van Dam van Ysselt, chef van de Tweede afdeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. ONTDUIKING VAN SUIKER-ACCIJNS. Het Haagsche Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen drie schip pers, een expediteur, een koopman en een chocoladefabrikant, die betrokken zijn ge weest bij de suikerfraudezaak, welke reeds eerder voor dit Hof heeft gecliend. Het be treft hier het ongedekt vervoer en den op slag van een groote hoeveelheid balen wit- gernaakte, ruwe Belgische beetwortelsui ker, welke door de schippers met de sche pen „Neerlandia 11", „Julia" en „Adma" werden vervoerd. Het Hof veroordeelde de schippers reap, tot betaling van vier geldboeten elk van honderd gulden, van 28 geldboeten elk van 25, en van 37 geldboeten eik van f 100, met de bepaling, dat deze boeten kunnen worden vervangen door hechtenis resp. van vier dagen en een van een dag. Voorts verklaarde het Hof de schepen „Julia" en „Adma" executabel voor de ver beurde boeten De expediteur werd veroordeeld tot beta ling van tien geldboeten a 300; negen geldboeten A 3000 en negen geldboeten tot een gezamelijk bedrag van 311.850 en voorts tot negen geldboeten a 300 resp. 10X2 dagen, 9X10 dagen en 9X25 dagen hechtenis. Voorts verwees het Hof de civiele vorde ring toe, resp. bedragende 21.122.91, 117.450 en 102.600, alles met 5 inte rest. Ten 6lotte verklaarde het Hof het aan den verdachten koopman en den chocola defabrikant ten laste gelegde niet bewezen en sprak beiden vrij. AUTO IN DE DEDEMSVAART. De bestuurder met zeer vee! moeite gered. Balkbrug, 2S April. Maandagavond is op den Hasselterdijk tusschen Lichtmis en Hasselt de heer K. K., directeur van de Coöperatieve Landbouvwereeniging te Nieuwleusen met een geladen vrachtauto bij het uitwijken van een personenauto, welke op den berm stond, In de Dedems- vaart gereden. De vrachtauto kwam geheel onder water, zoodat de bestuurder in ern stig levensgevaar verkeerde. Dc heer K. wist zich boven de cabine to werken, doch geraakte toen buiten bewustzijn. Hij bevond zich toon nog een Meter onder de opper vlakte. Door een tweetal in de nabijheid zijnde personen, de eigenaar van de perso nenauto en de bestuurder van een tweedo vrachtauto van dezelfde landbouwverecni- ging, die achter de eerste aankwam, werd K. met een haak naar den wal getrokken, waarna men kunstmatige ademhaling toe paste. Na een half uur gelukte het do le vensgeesten van K. weer op te wekken. K. maakt het thans vrij goed. Dc vrachtauto is later opgevischt De opvarenden in veiligheidmaar hun bezittingen verloren. Lissabon, 28 April. (V. D.) Het Ne derlandsche stoomschip „Ares" van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomhoot Maat schappij, komende uit Chili en op weg naar Amsterdam met een lading nitraat, is op de rivier de Taag door tot dusver onbekend gebleven oorzaak in brand geraakt. De bemanning en de 13 passagiers, die zich aan boord bevonden, konden zich in veiligheid stellen, doch hunne persoonlijke bezittingen gingen grootendecls verloren. Er hadden enkele explosies plaats. Het schip zal onverwijld onder water worden gezet om uitbreiding van den brand te voor komen. De „Ares" werd in 1921 gebouwd en meet bruto 3081 ton en netto 2423 ton. Mevrouw! Voor de koflietafel: Ecu flacon heerlijke paling, ma kreel, of geep in golcl, maar go- kocht in den IJMU'DER VXSC.HHANDEL. Utr.straat 40. Tel. 92. WIJZIGING VAN DE AUTEURSWET. Amendement-Schaepman in zake bronvermelding. De heer Schaapman, lid der Tweede Ka mer, heeft een amendement ingediend op Hrt. 1 van het wetsontwerp tot wijziging van do Auteurswet 1912 naar aanleiding van de in 1928 te Rome gesloten herziene Berncr Conventie ter bescherming van let terkundige- en kunstwerken. De strekking van het amendement is uit te sluiten, dat bronvermelding bij overna me van artikelen, berichten of andere stuk ken, geschiedt door het vermelden van één of een paar letters van den naam van het nieuwsblad of tijdschrift, waaruit wordt overgenomen. HET GRENSINCIDENT BIJ DINXPERLO. Duitsche betuiging van leedwezen. Min ir ter Beelaerts van Blokland heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Beumer betreffende aanhou ding van een Nederlander op Nederlandsch grondgebied en zijn medeneming naar Duitschland door Duitsche beambten, thans medegedeeld, dat de Duitsche gezant onzen minister het loeclvvezcn zijner regcoring over het gebeurde heeft betuigd. HOFBERICHT. Aan den disch van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden nebben (Dinsdag) avond ten paleize Huis ten Bosch aangezeten Jkvr. A. J. Juckema van Bur- mania barones Rengers. dame du palais honoraire, Z.Kxc G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, grootofficier van H. M. de Koningin en barones Snouckaert van Schauburg, jhr. mr. G. C. W, van Tets van Goudriaan, directeur van het kabinet der Koningin, jhr. D. W. Sickinghe, kapitein der veld-artilleric, oud-ordonnansofficier van TI. M. de Koningin en mevr. Sickinghe. 's-G ra ven h age, 28 April. Naar wij vernemen heeft de Koningin gisteren een autotocht gemaakt ter bezichtiging van de bollenvelden Telefoon 582 ONBEWAAKTE OVERWEG. Nog goed afgeloopen. Op den onbewaakten overweg aam den Achterweg te Nootdorp is Dinsdagmorgen om negen uur een vrachtauto van bode Van der Spek uit Zoetermeer gegrepen door een van Gouda komenden personentrein. Het achtergedeelte van de auto werd ver brijzeld. De chauffeur is er oogenschijnlijk goed afgekomen, doch werd op advies van een zich in den trein bevindenden genees heer naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd. (Hbld.) KON, PAKETVAART MIJ. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zal door din Raad van Bestuur van de Kon. Paketvaart Mij. aan de in Juni te houden algemeene vergadering van. aandeelhouders dezer Maatschappij worden voorgesteld om hit dividend over 1930 te bepalen op 9 De huidige gang van za ken wettigt niet de verwachting, dat dit duidend Lz.i. ook over 1931 zal uitgekeerd kunnen worden. Mooie dessins Bouclé loopers en karpetten. Concurreerende prijzen! Vronw: OS weet niet wat oei is, aenom net scftltnt to ae lucnt te zitten eerst aj dat gedoe in Spanje waai ze soning ailons weg joegeD en ou die .erscnriKisewKe oaa uelvern mei nun ïliez die orobeeren ,m lou uit het oestuur i» oine-oans club te wersen Uliimonttl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6