AM ERSF OORTS €1-1 DAGBIAD DE VERBINDING VAN RIJN EN SCHELDE Woensdag 29 April 1931 -DE EEMIANDER" 2Se Jaargang No. 254 DERDE BLAD ZENDINGSSTUDIERAAD BELASTINGAMBTENAREN EEN INTERVIEW MET IR. BONGAERTS Dr. HALBERTSMAt ZIEKENZORG TE BAARN RADIOPROGRAMMA v Zomerconferentie te Lunieren Het programma van bovenbedoelde zo merconferentie luidt als volgt. Eerste week (27 Juli—1 Aug). Voorzitter. Dr. H. Kajaan (Utrecht); vice \oorz.: Ds H. Kluin (Neerbosch); oponingsrede: Ds. J D. Wielenga (Franeker); Bijbelbesprekin gen: Ds. J. C B. Kykman (Antwerpen). Cursussen: I. Direktor J. Steinwog tBar- lijn) over de ontwikkeling van de Inwen dige Zending in Duitschland. II. Dr. F. L. Bakker (Jogjakarta): ..Midden Java ten Zuidèn". III. Dr. K J Brouwer» zendings- director (Oegstgeest)- „Hedendaagsche vraagstukken in de Zending in Oost Indië" Studiegroepen: a. H van den Brink Gravenhage); b. D. J. Ras (Schevenin- gen): Gandhi". Tweede woek (38 Augustus). Voorzitter: De. B J. C. Rijndftrs, zendingsdiroctor (Rottèrdórn): vice voorz Ds. J. Th Moijor (Gendt, Gld.); openingsrede Dr. J. Rle mens (Leiden); Bijbelbesprckingen: Ds. J Ph. Kggink (Rotterdam). Cursussen: I. Direktor J. Stoinweg (Ber lijn) over de ontwikkeling van de Inwen dige Zending in Duitschland. II. Ds. \V van Dijk (Karoeni, Soemba): „Socmba". III. Ds. H. G. Steinberg (Zeist): „Suriname" Studiegroepen- a J. W. Hoornenburg (Alphen a.d. Rijn): „Islam cn Christen dom", b Derde week (1015 Augustus). Voorzit ter: Dr. M. J. A. de Vrijer (Amsterdam); vice-voorz.: Ds. P Visser (Warnsveld): openingsrede: Dr. N. A. C. Slotemakor de Bruine (Batavia): Bijbelbesprekingen. Ds. Th. B. VV. G. Gramberg (Zwolle). Cursussen: I. Dr. G. Simon (Bethel): „Das Geisteslebcn im Islam der Gegenwart und die evangelische Mission". II. Dr. W. ten Boom (Hilversum)): ..Zending onder Is raël". III. Ds. Joh Rauws, zendingsdirec tor (Oegstgecst): „De wereldsituatie der Zending". Studiegroepen: a. II. Duijker (Amster dam): „West-Java", b. Ds. L. H. W. Thru- nissen (Lutten))* „Nieuw-Guinea". Vierde woek (17—22 Augustus). Voorzit ter: Ds. Jac. van Nes Czn. Cs Gravenhage; vice-voórz.: Dr. W. ten Boom (Hilversumi; openingsrede: Prof dr. Ph. Kohnstamm (Krmelo); Bijbelbesprckingen: Ds. T. J. Jan sen Schoonhoven (Oegstgeest). Cursussen: I. Dr. G Simon (Bethel): „Das Geisteslebcn im Islam der Gegenwart und die evangelische Mission". II Ds. H. G Steinberg (Zeist)- „Suriname". III. K. H Kammeyer (Amsterdam) on Ph. Tróstia- nctzky (Rotterdam): ds. C. Kapteyn (Ara sterdam) on ds. J Rottenberg (Rotterdam): „Jodenzending". Studiegroepen: geenc. Over de avondspre^kbeurten wordt reeds met de zendclingen-met-verlóf gecorrespon deerd. Reeds is bekend, dat zendeling Logène op de lo conferentie hoopt te 6preken, zendeling Schuurman op de 2e, dr. Von Harling (uit Leipzig) op de 4e, als mede dr en mevrouw Zalman op de 4e. De uitgaande zendingsarbeiders zullen als gasten gevraagd worden. Toegepast Natuurwetenschappe lijk onderzoek. Voorts heeft de Raad zich tot den Minis ter van Arboid, Handel en Nijverheid ge wend met het verzoek te bevorderen, dat, met het oog op de groote industrieele be langen, die bij de uitvoering van de wet tot regeling van het toegepast Natuurwe tenschappelijk onderzoek zijn betrokken, de georganiseerde industrie in de volgens die wet in tc stellen „Nederlandsche Centrale Organisatie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek" zal worden verte genwoordigd cn dat do Raad zal worden aangewezen, der Regeering over die ver tegenwoordiging van advies te dienen. EEN OPHAALBRUG BEZWEKEN. Toen gistermiddag een met zand goladen auto de ophaalbrug over de spoorhaven te Alphen aan den Rijn passeerde, stortte de brug plotsoling in, zoodat de vrachtauto te water geraakte. De bestuurder en de me- deinzittende wisten zich te redden. Het vaarwater, dat van het goederen-emplace ment der spoorwegen toegang geeft tot den Ouden Rijn en vrij druk gebruikt wordt, is gestremd. Eon nader bericht meldt nog, dat men er in geslaagd is, de auto op te takelen. TWEEDE KAMER. Aau de agenda toegevoegdo wetsontwerpen. De Tweede Kamer heeft Dinsdag besloten, behalve de reeds eerder vermelde wetsont werpen, aan de agenda nog toe te voegen: het wetsontwerp betreffende den aan koop van de gebouwen en erven der 's-Gra- venhaagschc Diaconesseninrichting „Brono- vö"; het. wetsontwerp betreffende de over eenkomst terzake van de herziene Berner Conventie en dat nopens tijdelijke vrijstel ling van grondbelasting van drooggemaak te Zuiderzee-gronden. 820 UIT EEN KLUIS ONTVREEMD. Uit de geopende kluis van het station der Geldersche Tramwegmaatschappij is. naar het Hbld. meldt, een bedrag van 800 ontvreemd. NIJVERHEIDSRAAD. Goedoren tarieven Nederlandsche Spoorwegen. De Nijverheidsraad heeft in zijne laatste vergadering uitvoerig van gedachten gewis seld over de opdracht, die gegeven is aan de Staatscommissie nopens de goederettta rievon der Nederlandsche Spoorwogen. Daarbij is de Raad o. a. tot de conclusie ge komen, dat het spoorwegbeleid' ten aanzien van de goederentarieven op comrnercieele en financieele overwogingen behoort te zijn gegrond en dat dit beleid aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen dient te worden overgelaten. De positie der Uniekommiezen. 's Gravenhage, 28 April. Door het de zer dagen gehouden congres van den Bond van ambtenaren bij 's Rijks belastingen m Nederland, werd na langdurige discussie onderstaande motie met algemeene stem men aangenomen: De algemeene vergadering, gehoord de inliiding on de daarop volgende bespre king over de positie der Uniekommiezen: overwegende, dat het keurslijf van voor schriften. zooals het belichaamd la In het „Liniereglement", geen voldoend.» ruimte biedt voor ontplooiing van het ambtelijk initiatief, doch geestdooderïd werkt op de dienstdoende ambtenaren, hetgeen te mier klemt nu vele ambtenaren gedurende eon abnormaal langen tijd aan de linie moe ten verblijven: van oordjel, dat met het ooi> op den la ter in den binnendienst te verrichten zelf standigen arbeid den ambtenaren aan de linie die zelfstandigheid niet te lang mag worden onthouden; dringt er met klem op aan, dat d» bin dende en uniforme bepalingen van het liniereglement worden vervangen door re gelen, per grensinspectie vast te stellen door den betrokken inspecteur in georga niseerd overleg met het personeel, waarbij meer dan in een uniforme regeling moge lijk is, rekening kan \vordjn gehouden met plaatselijke omstandigheden; draagt het bestuur op te Ijveren voor personeelverbetcring op alle postin waar ais regel abnormaal lang gewerkt moet worden, met opschuiving van de grenzen, daarbij zooveel mogelijk rekening houden de met anciënniteit cn van beperking van het aantal ambtenaren, uitsluitend belast met grensdionnst tot het strikt noodzake lijke. WETTELIJKE REGELING VAN NATUURBESCHERMING. Sedert enkele jaren is een kleine comrais siue van 3 leden. n.l. een referendaris van het dep. van Landbouw, een roferendarls van Kunsten en Wetenschappen en een in specteur van Financiën, bezig eën ontwerp voor een natuurbeschermingswet samen te stellen. Dit werk schijnt echter niet te vlot ten, zegt het V a d., indien de goruchten, die dienaangaande do roDde doen, juist zijn. De omstandigheid, dat in de Troon rede van 1928 reeds een zóódanige wet in uitzicht werd gesteld, doch een ontwerp daarvoor nog nimmer de wetgevende macht mocht bereiken, wijst daar ook wel op. DE STATENVERKIEZING IN N OORD-HOLLAND. Haarlem, 28 April. Dinsdagmorgen heeft het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Sta ten van Noord-Holland, ten Stadhuizc te Haarlem vergaderd. De uitslag is vastgesteld overeenkomstig den officieusën en reeds gepubliceerden. Van de candidaten der Vrijz. Democraten word de heer D. Kooiman tweemaal geko zen en wel voor den kieskring Hoorn en voor den kieskring Zaandam. Bij loting werd bepaald, dat de heer Koolman zal zit ting nemen voor den kieskring Zaandam. Daarna werd in den kieskring Hoorn geko zen verklaard de heer J. Best Nzn., Burge meester van Berkhout. J. B. DAMAN. T Oud-commissaris van politie te Amsterdam. Te Amsterdam is in den ouderdom van 77 jaar de oud-commissaris van politie Joh. Bern. Daman overleden. Als commissaris heeft hij, naar het Hbld. meldt, bijkans een kwarteeuw dienst gedaan in do Jordaan cn hij genoot er een groote en goede populari teit. Iedereen kende er hem en ging er tot hem met zijn klachten cn wenschen cn hij stond iedereen vaderlijk en wijs te woord. DE RELLETJES TE HAARLEM. Een ontslag van rechtsvervolging. De deelnemer aan een werkloozenrelletje op de ^-roote Marl-* te Haarlem, die doo' den Haarlemschen politierechter was ver oordeeld tot 2 weken gevangenisstraf we gens het misdrijf genoemd in art. 184 W. v. 6tr. genoemd: „Het opzettelijk niet vol doen aan een hevel, krachtens wettelijke voorgeschrlften gedaan door een ambtenaar met de uitoefening van eenig toezióht be last", is door het gerechtshof te Amsterdam van rechtsvervolging ontslagen. DE ACHTERHOEK ZONDER STROOM. Maandagmiddag is de bliksem geslagen in de electrische centrale tc Doetinchem. De schakelaars werden vernield, waardoor de geheole Geldersche Achterhoek ongeveer 20 -minuten zonder stroom is geweest. Scheepvaart; en afwaterings belangen die parallel loopen Het Dagblad van Noord-Brabant heeft een interview gehad mot oud-minister ir. Bongaerts, waaraan wij het volgende ont- leencn: Het eerste, dat de hoer Bongaerts deed was, ons een oud numhicr van het dagblad De tijd toonen, waarin hij op 7 Mei 1925 réeds uitëehgezet hóeft, van hoe gróót be lang voor het Westen van Noord-Brabant een kanaal zou zijn, dat de Westór-Scheldc met den Vliet, met de Mark en het Wilhol- minakanaal verbindt. Laten wij even citoeren: „Het Westen van Noord-Brabant 16 te onderscheiden in het gebied van Mark en Dintel, dat van den Roosondaalschëü en Steonbergschen vliet en dat van Borgen- op-Zóoin. Rik van dié ondcrdeelcn heeft een scheepvaartverbinding met het Neder landsche net van rivieren en kanalen, wol- ke buitenom voert, door de bromde Zuid- Hollandsche en Zceuwsche strooiden. Se dert den aanleg van het Wllhelminakanaal is de Mark bovendion binnendoor verbon den naar het Oosten Doch die drie belang rijke gebiedsdeelcn van Noord-Brabant, met hunno sterk ontwikkelde 9uikcrindus trie e.d. hebben onderling geen waterver binding; de vaart binnendoor van Bergen- op-Zoom, Roosendaal of Steenbergen naar de Waal, den Rijn. of de Maas, en de daar in uitkomende kanalen, is niet mogdijk, niettegenstaande daarnaar sifclert onheug lijke tijden werd gehunkerd." Dit voor wat de scheepvaart betreft. Ten aanzien van de afwatering lezen wij o.a. het volgende: „Van niet minder belang voor Westelijk Noord-Brabant is, dat de afwatering en de waterverversching door een kanaal af doende kunnen worden verbeterd. In dro ge maanden hebben de Mark en de Roosen- daalsche Vliet gebrek nan water, omdat niet voldoende regenwater uit België af komt: op dagc'n van voel .regen en vooral in perioden van aanlandingen wind en hooge getijden in het Volkerak daarente gen is de afwatering der uitgestrekte pol ders gebrekkig een en ander ten nadeele van de scheepvaart, den landbouw cn de hygiëne. Een doorgaand breed kanaal kan aan die bezwaren tegemoet kómen." Bovenstaande aanhalingen zijn geschre ven in omstandigheden, die veêï van de te genwoordige verschillen. De beteekenis er van is echter thans dezelfde als toen. Des tijds was het Moerdijkkanaal aan de orde; op het oogenblik ligt „het plan-Konijnen- burg" ter tafel. Als er één verschil is, dan is het dit, dat het vorige kanaal dóór het gebied van twee Staten liep, het nieuwe uitsluitend gebied van den eigen Staat doorsnijdt, zoodat een deel van het land, in ca9u West-Brabant, nu gemakkelijker dan vroeger een beróep op de Regeering kan doen, om lang gekoesterde wenschen vervuld te krijgen. De heer Bongaerts lichtte zijn opmerking, dat de scheepvaartbolangon van Bergen- op-Zoom, Steenbergon, Roosendaal en Bre da parallel loopen rnet de afwateringsbe- langen van de geheele streek, verder toe. In 1913 hebben de Gedeputeerde Staten van Nóord-Brabant hem ir. Bongearts om plannen voor de afwatering der pro vincie verzocht. Op het oogenblik zijn die plannen voor een groot gedeelte voltooid of in uitvoering. De grondgedachte er van was: Inschake ling van de groote Noord-Brahant6che scheepvaartkanalen in het tot stand te brengen stelsel van afwatering Slechts noode heeft de heer Bongaerts, naar bij ons verklaarde, de doortrekking van den Schelde-dam bij zijn afwaterings plannen van 1918 voor Noord-Brabant ach terwoge gelaten. Een afwatering op do lage ebbestanden van de Wester-Schelde zou van zeer groot nut zijn voor een te vormen boezem in Westelijk Noord-Brabant. Maar de kosten van een dergelijk werk zouden onevenredig groot zijn geweest voor de be langen, die door de afwatering moesten worden gediend. Voor de scheepvaart echter, aldus onze zegsman, staat de zaak anders. Hij is dan ook van oordeel, dat het uit zicht door het openen van den dam zoowel de scheepvaart- als de afwateringsbelan- gen te kunnen dienen, voor Westelijk- Noord-Brabant zeer aanlokkelijk is en be grijpt volkomen dat men in ons gewest „het plan Konijnenburg", bulten alle trac- taat-politiek om, niet meer dan gewone sympathie bejegent Naar de bedoeling van zijn jongste uit latingen (betreffende een verbinding met het Albcrt-kanaal) gevraagd, verklaarde ons de heer Bongaerts, dat de door hem opgeworpen gedachte zorg voor later be treft. Van een nieuw „Moerdijk-kabaai", In den politieken zin van het woord, is daar bij geen sprake. Naar de meening van Bongaerts zal er vroeg of laat een groot zeehavencomplex komen van Hoek van Holland tót Dor drecht Reeds in de oorlogsjaren, onder Mi nister Lely, heeft hij daarover in de Twee de Kamer gesproken, toen de verbetering van den Rotterdamsche Waterweg aan de orde was. Dit havengebied nu heeft door middel der gróóte rivieren toegang tot het achter land van den Rijn en de Maas, derhalve te- genstróoms, hetgeen voor de opvaart be zwarend ls bij tijden van grooten rivier- afvoer. Daarom zou eon scheepvaartkanaal binnen door, van het Hollandsch Diep of het Volkerak uitgaande en zich richtende naar het Albert-kanaal, in meer algemce- nen zin uitgedrukt: naar het geheele Bel gische kanalen-stelsel, een stroomlooze verbinding aan onze schepen geven, zoo wel in de richting van Brussel, Charleroi cn Noord-Frankrijk al6 in die van Maas tricht met de aldaar aansluitende kanalen, naar het Noorden, naar het Zuiden tot Straatsburg toe, en later ook naar het Oos ten. Wanneer dc tijd daartoo gekomen ia, dan zal het idee-Bongaerts gemakkelijk als con onderdeel inpassen het zoogenaamde Eendrachtskanaal-plan, waarvan onze Mi nister van Buitenlandsche Zaken te ver staan gegeven heeft, dat het voor onze Re- geering als een basis tot onderhandelingen met België in aanmerking komt en waar van, naar onze meening. de uitvoering als een op zich zelf staand object zou kunnen wórden ter hand genomen. De teraardebestelling op Oud Eik en Duinen. Onder voel belangstelling is Dln9Jagm rt dag op Oud Eik en Duinen ter aaide be- etild het stoffelijk overschot van Jr. A Halbertsma oogarts te Den Haag die aan de gevolgen van een ongeval is ovoriedeii. Eon neef van den overledene, mr. S. N. B. Halbert8ma, rechter ii Rotterdam, herdacht namens de familie zijn ploise- llng overleden oom, den laatste van diens broers en zusters: zijn gTOoten zin voor humor, gezelligheid en ook zijn zin voor wetenschap, waarna dr. van Gangelen als voorzitter van de Haagsche afdeellng der Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst ien laatsten groet bracht aan den oudsten practiseerenden oogarts In on« land. HIJ ging de studie van den overle- dono na, waarbij hij herinnerde aan zijn werk onder prof. Talma, zijn werkzaam heden als officier van gezondheid in Indië. zijn studie vervolgens wederom in Berlijn on zijn terugkeer naar Indië waar hij chef van verschillende hospitalen geweest is. Te ruggekeerd hervatte hij de studie en spe cialiseerde In de oogheelkunde, onder lei ding van prof. Koster In 1910 vestigde hij zich als oogarts Iti den Haag, waar hij een groote, trouwe schare van patiënten heeft gekregen, niet het minst door zijn aangename persoon lijkheid, vriendelijkheid en belangstelling voor hon. HIJ memoreerde voorts verschil lende besturen waarin de overledone zit ting had, o.a. In het bestuur van d? afdeo- ling Den Haag der Mij. en andere medi sche besturen, het lidmaatschap van don Raad van Toezicht van de Volksuniversi teit en van inrichtingen op het gebied van het onderwijs en achterlijke kinderen enz. Dr. van Gangeion memoreerde nog zijn groote belangstelling voor de jongere doc toren. Velen van hen ls hij ten voorbeeld geweest. Mr. A. C. Crena de Iongh, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, heeft na mens vele vrienden eon woord van af scheid gesproken en de vriendschap mot den overledene herdacht, welke uit zijn studententijd dateerde. Aan de groeve heeft aen familielid voor de belangstelling dank gezegd. MARINE-MUTATIES, Bij beschikking van den Minister van De fensie zijn, met een door den commandant der Marine te Willemsoord te bepalen datum, de officier van den Marine-stoom vaartdienst der le klasse N. M. de Vos ge plaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de officieren van den Marine- Stoomvaartdienst der 2e klasse W. van Leeuwen Herrnszn. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck" en M." C. Schol bij de onderzeedien8tkazerno te Willems oord. DE A.S, GEMEENTE RA ADS. VERKIEZINGEN. Do lijst van den Vrijheidsbond ▼oor Hilversum vastgesteld. Hilversum, 28 April. De lijst van can didaten der afdeeling Hilversum van den Vrijheidsbond voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen luidt: 1. B. H. Bakker (aftr.) 2. J. L. van Os (aftr.) 3. Prof. dr. J. H. Gunning Wzn. (aftr.) 4 Mr. H. A. Klnderrann (aftr.) 5. H. Clijndert, 6 R. van der Kop. 7. Mevr. G. H. van Zutphen—CopplJ. 8. J. Boonacker. 9. M. Ritèema. 10. W. P. Broeder. RUIME GITTEN. Barneveid, 28 April. Een langs de hui zen van de ledên dor Ned. Herv. gemeente alhier gehouden collecte voor de armen dier gemeente heeft de aanzienlijke som van 1916.50 opgebracht. Voorts zijn Zondag in de Ned. Herv. kerk alhier nog twee giften elk van 50, eveneens bestemd voor de armen, gecollecteerd. De veertigste jaarvergadering Baarn. In het ziekenhuis aan de To- rcnloan alhier hield Muandugmiddag do vereomging tot ziekenverzorging te Üoarii onder voorzitterschap van Ion heer jhr dr. J W H. Rutgers van Rozonburg haar veer tigste jaarvergadering. In deze verguderlng word het aftredendo bestuurslid, mevrouw Fockema geb. ba ronesse van Sylzama, als zoodanig her kozen. Uitgebracht werden het jaarverslag en het financieele verslag. Aan het 40ste jaarverslag van mej. G. C. Pen ontleonen wij het volgende. B(j den terugblik on het afgeloopon Jaar denken wU met weemoeJ aan het verlies, dat hot bestuur heeft geleden door het ovorlijdon van den heer dr. A. J. A. Tho mas, dte 10 jaron bestuurslid der vereont- gmg geweest ls. Vee! was er echter ook dit jaar. wat ons redon tot dankbaarheid gaf: veel steun en blljkon van waar Jeering mochten wU van verschillende zijden ontvangen. Daarbij denken wij In de eerste plaats aan de sub sidie van de gemeente Baarn Ale giften werd door bemiddeling van dokter HoU- bioek van een onbekende 250 ontvangen; van don heer mr. S. Boltjes 100. van prof I^ngelaan 25. van een patiënte 20. benevens eenise kleinere giften en de opbrengst van de bus In de gang. Zeer erk.mte!l|k z(Jn wij ook aan de da mes. die niet allecr. dit jaar weder zoo vriendelijk waren bloemen aan het zieken huis te s:henken. doch door haar mildheid ons ook in staat stelden door het uitrei ken van geschenken cn het versieren der zalen, het Kerstfeest tot een vreugdefeest voor hut ziekenhuis te maken Voorzeker past hier nog een woord van dank aan me vrouw Piorson—Muijsken. die zulk een fraaie bloemenversiering aan het balcou van tet ziekenhuis deed aanbrengen en aan mevrouw van Wieringhen— Bonski. dlo zoo smaakvol de bloemen voor «1e patiön- tenkamers en zalen in orde mankte. Als een verheugend feit kunnen wij nog vermelden, dat het gemeentebestuur. In verband met de concessie aan de Utrecht- sche Waterlei ling-Maatschappij, het zie kenhuis heeft aangewezen als Instelling, waaraan water kosteloos moet worden ge leverd. ingaande 1 Januari 1930. Aan de PU.E.M. is een stukie grond in erfpacht uitgegeven voor don bouw van een transformatiobuisje, waarbij kosteloos een kabel werd gelegd naar de Röntgcnka-. mcr. Aan het ziekenhuis zijn brandladders en hrandkranen aangebracht, waardoor in een dringende behoefte wordt voorzien. Op 14 November mochten wU don dag herdenken, waarop de vcreenlging tot zie kenzorg 40 laren heeft bestaan. Op dien dag herdacht mej. Pen haar i0-Jarig jubi leum als bestuurslid en word zij door het bestuur in tegenwoordigheid van het zie kenhuispersoneel en doktoron gehuldigd. Haar werden JaarblJ bloemen en een sou venir aangeboden. In de algemeéne vergadering werd tot bestuurslid benoemd dr D. Schouten, te Hilversum, die als chirurg aan het zieken huis verbonden is. In het ziekenhuis weiden opgenomen 206 patiënten met 5700 verpleegdagcn. waarvan er 194 uit Baarn en 12 van elders kwamen. Aldaar zijn 22 pntiërtfen overleden: 73 operaties werden verricht, terwijl 169 chi rurgische behandelingen plaats vonden Er hadden 6 bevallingen plaats. Aan 216 loo- pende patiënten werd 2134 maal hulp ver leend; bij transport naar elders 5 maal. Door de wijkverpleegsters werden afge legd 699S bezoeken in 501 gezinnen, waar van 2720 bezoeken waren in 160 gezinnen in verband met kraamvrouw- en zuigelin- genverpleging. 118 kraamvrouwen werden verpleegd; 32 maal hulp verleend bij beval lingen bij 41 maal bij sterfgeval. De leiding van het consultatiebureau werd overgenomen door dr. Frijling; dit bureau werd druk bezocht. Het verslag eindigt met den dank aan de Jirectrlcc, het verplegend en huishoudelijk personeel en aan de wijkzusters, die weder haar grooton ijver getoond hebben In bet vervullen van haar vaak moeilijke laak. Blijkens het financieele verslag van mej. C. A. J Druljvesteijn hebben de ontvangsten in 1930 bedragen 49.926.56. waaronder o.a. f 21.769 70 voor verpleeggelden. en 16.000 subsidie van de gemeente. Het batige saldo bedraagt 21^21 Deze rekening is door de hoeren G. L. Hneseloij Kirchner en R. Heijbroek nage gaan en In orde bevonden. Donderdag 3d AprtL Hilversum. 8.01 en 10.30 gramofoon- muziek, 11.00 concert, 12.30 A.V.H.O. kwar- tct. 2.00 gramofoonnnuziak. 3.00 gramofoon- muzick, 8.00 concert door versterkt A.V.R 0- orkes*. 9.30 A.V.P O.-orkest. 10.13 Kov-cs La Joe en zijn orkest, 1115 gramofoonmuztek. Huizen 8.00 gramofoonpialon. 11.00 sramofoonplaton, 12.15 concert K.R.O.-trio, 1.15 gramofoonplaten. 3.45 concert, 7.43 gra- mofoonpiaten. 8.00 feestel. herdenking vau dan geboortedag van Prinses luliana. Da v entry fMidland Regional). 11.20 or gelconcert, 12.20 concert, 3.05 dansmuziek, 7.30 concert militair orkest, 8.55 orkest, 9.53 dansorkest-muziek. Ka'.undborg, 11.20 strijkorkest, 2J20 concert, 10.20 dansmuziek. Langenberg. 12.23 concert, 4.20 nieu we dansmuziek. 8.00 hoorspel „Das Winzer» test", daarna tot 11.20 concert.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9