AMERSFOORTSCH DAGBLAD. VROUWEN VAN VROEGER EN NU. Zijn er nog grootmoeders die sprookjes vertellen? „De vrouwen van nu" is een veel gebruikte uitdrukking en daarbij denkt men aan de moderne vrouwen uit de groote steden, die sigaretten rooken, zich poederen en verven; aan het meisje met haar „vriend", aan de vrouw, die vandaag trouwt en morgen weer gaat scheiden. Maar zijn dat werkelijk de vrouwen van den tegen- woordigen tijd? Neen, gelukkig niet want er zijn ook nog andere vrouwen, vooral op bet platteland. Daar vindi men een vee! en veel grooter aantal vrouwen, die niets gemeen hebben met de z.g. „moderne" vrouwen. Zij zien er precies zoo oud uit, als zij zón. maar zijn daarom toch niet ouder wetsch. Zij kunnen zich goed en rus tig kleeden en maken in gezelschap lang geen slecht figuur. Er zijn daar nog meisjes, die, ook al zijn zij nie' meer zoo heel jong, geen huissleutel hebben en hun ouders vertellen, waar zij heen gaan en met wie zij omgaan En er is nog meer, wat de zeer mo derne menschen uit de groote steden misschien vreemd aandoet. Er zijn nog grootmoeders, die met het jongste kleinkind op schoot en de anderen om zich heen, sprookjes vertellen. Een grootmoeder uit de stad van denzelf den leeftijd, denkt er misschien over om te hertrouwen. Maar toch is haar leven armer en leeger dan dat van die andere grootmoeder, die alleen leef' voor het geluk van haar kinderen en de liefde van haar kleinkinderen. Ik ken een vrouw in een klein stadie wier man al twintig jaar verlamd in een rolstoel zit. Hun vermogen heb ben zij in den oorlog verloren en de vroeger rijke vrouw moet nu hard werken om rond te komen. Men heeft haar voorgesteld, haar man naar een gesticht te brengen, te scheiden en opnieuw in het huwelijk te treden. Nu i. zij bijna vijftig jaar; toen was zij zelfs nog jonger. Menige vrouw stelt dan nog eischen aan het leven.'Maar zij heeft haar eigen leven "niet het •voornaamste gevonden en bleef haar eenmaal gegeven trouwbelofte ge stand. Zoo zijn er nog vele andere vrouwen die hun huwelijk niet ver breken, hoewel het ongelukkig is, die zelf hun strijd uitvechtcr en alles ver dragen terwille van hun kinderen ot hun ouders, of uit een sterk ontwik keld plichtsgevoel. Dat plichtsgevoel komt nog veel voor op het platteland en in de kleine steden, waar de lok kende stemmen van onzen veelbewo gen tijd minder duidelijk, minder ver leidelijk klinken dan in het drukke le ven der groote steden. Daar liggen de hoofdzaken van het leven in geheel andere richting. En dat alles vindt men zelfs nog wel in de groote steden maar daar komt het niet zoo op den voorgrond, het valt niet op wanneer men door de straten wandelt, het blijft op den achtergrond. Maar ook daar vindt men zulke vrouwen, in grooten getalen en het zijn geen vrouwen van vroeger, het zijn vrouwen van nu en misschien zelfs vrouwen van morgen MATELOT VAN VILT. Sportieve matelot van Descat, die voor de afwisseling eeus niet van stroo doch van vilt is gemaakt. De rand is versterkt door laiton; een grosgrain lint en een veertje vormen de eenige garneering. Deze hoeden worden recht, niet scheef opgezet. EEN MODERNE ZILVEREN BRUILOFT. Een 61-jarig Engelsch geestelijke en zijn vrouw hebben hun zilveren brui loft gevierd door beiden hun vlieg brevet te halen. JUWEELEN WORDEN WEER GEDRAGEN. Er worden weer veel juweelen ge dragen, ook overdag, doch vooral bij de meer gekleede namiddagjaponnen. Bij galatoiletten ziet men ze dan weer minder dragen. Hier ziet men een mo derne ketting, die van achteren een aaneengesloten geheel vormt en van voren in vier snoeren uit elkaar valt, een tweede ketting van zeer groote roode en zwarte kralen met bijpassen den hanger en twee garnituren, die resp. bestaan uit een ketting met han ger en oorbellen en een ketting met oorbellen en armband. MODERNE SPORTKLEEDING. Bij sportkleeding is Je wisseling der mode nooit zoo uitgesproken als bij de gekleede avondtoiletten, omdat voor alles vereischt wordt, dat men er zich goed in kan bewegen, Toch zor gen de couturiers er wel voor, dat elk jaar er zijn bijzonderen stempel op zet. Over het algemeen zien wij bij de verschillende sportensembles de plooi rok de overhand hebben Sportensem bles? Ja, de mode wordt dit seizoen nu eenmaal door het ensemble beheerscbt en dat weerspiegelt zich natuurlijk ook in de sportkleeding. Maar de jasjes zijn meerendeels mouwloos, zoodat zij de bewegingsvrijheiü niet verminde ren. Voor sportkleeding, bijv. onder de tennisjurken, ziet men zoowel de japon uit één stuk als de rok met een afzon derlijke, heel korte, jumper. Beide zijn mouwloos en hebben een vierkante halsuitsnijding. Sommige couturiers voorzien ze wel overeenkomstig de heerschende mode van korte mouw tjes, doch iedereen, die zelf tennist, weet, dat die veel kinderlijker zijn bij het spelen dan lange mouwen. De meeste tennisjuruen zijn wit, omdat vele vooraanstaande Fransche en Engelsche clubs geen gekleurde tolereeren. Maar gekleurde accessoi res zijn natuurlijk niet verboden en daartoe rekent men voor het gemak dikwijls ook het jasje, dat eigenlijk een onafscheidelijk onderdeel van het en semble is. Zoo voorziet Regny zijn ten- nisjaponnen uit witte waschzijde, ge- meceriseerd katoen of jersey crêpe van roouwlooze jasjes uit dikke wol in sprekende kleuren: groen, koraalrood of goudgeel. Jean Patou laat op de witte tennisjurken sportjasjes van flu weel dragen, bij voorkeur goudkleurig. Hij heeft er veel succes mee. Zij zijn recht van model met korte mouwen en reiken bijna tot den zoom van de japon. Er is een nieuwe katoenen netstof, die voor tennisjurken bijzonder ge schikt is. Suzanne Talbot heeft het in wit en rood gebruikt voor een fennis- ensemble: wit voor de jurk en rood voor de shawl, ceintuur en handschoe nen. Schiaparelli gebruikt een spons achtig katoenen weefsel. Naast de witte tennisjurken lanceert Molyneux daarvoor ook bedrukte Shantung in pastelkleuren met korte mouwlooze GIST EN TEERZEEP ALS SCHOONHEIDSMIDDEL. door Josephine. Het is een bekend feit, dat teerzeep goed is voor de huid en verschillende gebreken daarvan geneest, voor zoo ver zij betrekking hebben op ver stopte poriën en een gebrekkige bloed-circulatie. Men kan echter teerzeep combinee ren met gisttabletten en verkrijgt dan een veel grootere uitwerking; het middel is vooral goed tegen puistjes. Men handele als volgt: Een paar minuten inzeepen en ste vig wrijven; dan afwasschen. Vervol gens weer inzeepen, tot er een flinke laag schuim ontstaat en die laten op drogen. Daarna weer afwasschen. Nu kan men er een papje opleggen van gisttabletten, die fijngemaakt zijn in een beetje gekookte melk. Dit laat men drogen en eenigen tijd inwerken. Daarna verwijdert men de gist met lauw water, wascht na met koud wa ter, droogt de huid zonder hard wrij ven en poedert daarna met bismuth- poeder. Dit is een praeperaat, dat eigenlijk bestemd is om brand-, snij- en schaaf wonden te verzachten en genezen. Het werkt verkoelend en opdrogend. Als men de boven omschreven kuur een week lang dagelijks herhaalt, ziin de puistjes en ontstekingen van het gezicht verdwenen. Zoo noodig kan men in den loop van den dag eenige malen het poederen herhalen. Dit is bepaald noodig als het warm is, want Je huid mag niet H tig worden. TWEE JURKJES. Links een jurkje van met de hand bedrukte zijden pongé met een flat- teuse kraag en fluweelen lint in een levendige kleur. Rechts een gekleurd zijden japonne tje met een klein wit patroon en zeer moderne plissé's. DE OPVOEDING ONZER KINDEREN Mag het kind gestraft worden? Er zijn menschen, die hun kinderen altijd straffen, onverschillig of er re den voor is of niet Zij gaan hierbij uit van de veronderstelling, dat het kinü altijd wel het een of ander gedaan zal jumpers, die van vier opgestikte zak jes zijn voorzien Bij verschillende cou turiers bestaat een neiging om de sportkleeding korter te maken; Cha nel, Schiaparelli, Patou. Lelong en anderen bedekken er juist de knie mge. hebben, dat verkeerd is. Maar op die manier gaat bet verband tusschen overtreding en straf verloren en hef kind neemt de straf aan zojals het een akelig drankje drinkt. Het vergeet het zoo gauw mogelijk en men bereikt er alleen mee, dat er verwijdering komt Dan zijn er menschen, die kleine kinderen slaan, omdat ze iets doen wat hen niet aanstaat. Maar ze ver geten, dat 't dikwijls hun eigen schuld ,s. Zoo worden kinderen gestraft voor onzindelijkheid, die uitsluitend te wij ten is aan nalatigheid van de moeder bij de opvoeding van het heel jonge kind. Ook worden kinderen gestraft voor dingen, waarmee zij niets kwaads be doeld hadden. Als een kind iets moois dat breekbaar is, beetpakt, inplaats van een ander ding, dat wel onbreek baar, maar ook onaantrekkelijk is wordt het mooie ding hem afgenomen en krijgt hij slaag. Dit is buitengewoon onbillijk, want onze overweging (angst voor breken) kan het niet begrijpen en het heeft geen straf verdiend. Wij nemen dus het kind een voorwerp af in ons eigen belang, maar dan moeten wij ook dadelijk de aandacht van het kind afleiden en ons er wat mee be zighouden. De belangstelling, die op het afgenomen voorwerp geconcen treerd was, moet eerst op iets anders overgebracht worden. Dan worden vele kinderen gesla gen, als zij moeten leeren eten. Dit is natuurlijk in elk opzicht slacht en kan zelfs de gezondheid benadeelen. Het is veel beter het bordje weg te halen, totdat het kind vanzelf zijn best doet Wij zijn het echter niet eens met hen, die een kind onder geen voor waarde straffen. Integendeel, als een kind opzettelijk ondeugend is, moet het daarvoor gestraft worden. Alleen moet men de straf niet uitstellen, maar onmiddellijk toedienen, zoodat het kind het verband leert tusschen over treding en straf. Zoo zijn zelfs kleine zuigelingen ondeugend door b.v. speel goed of eten op den grond te werpen Zij begrijpen gauw genoeg, dat zij dat laten moeten, als ze eiken keer gere geld een tik krijgen. Ook moet men hun ijdelheid niet streelen door het voor ben op te rapen. Kan men het voorwerp niet op den grond laten lig gen, dan ruimt men bet op, maar men geeft het niet aan het kind terug en neemt vooral geen notitie ervan. Bij alle straffen moet men het doei hebben om te verbeteren. Dan kan men zelfs straffen in een opwelling van boosheid, hoewel men daarbij na tuurlijk zeker van zichzelf moet zijn dat het zooveel kleinere en zwakkere kind er geen nadeelige gevolgen van ondervindt. Paedagoge. EEN MODEL VAN MADO. Een hoedje van Mado van het fijn ste Bakoestroo met teruggeslagen rand en een lint van nieuwe peau d ange. het beroemde MAUVE STROOKJESJAPONNEN, Mauve strookjesjaponnen worden in de lente vrij veel gedragen. Zij zijn van zijde, met uiterst kleine bloempjes en figuurtjes bedrukt. Ook geplisseerde volants zijn en vogue, evenals breede strooken, waarvan men er twee op den rok en één op het lijfje kan drapeeren. SCHOENEN EN HANDSCHOENEN. Het nieuwste modesnufje is, schoe nen en handschoenen met elkaar te laten overeenkomen in materiaal en wijze van versiering. Deze bestaat ge woonlijk uit machinaal borduursel en bij zeer kostbare garnituren zelfs uit handborduursel. Niet alleen de kleur, doch ook de vorm van het geborduur de patroon moet nauwkeurig overeen stemmen. TWEE FRISSCHE MANTELTJES. Bladgroen crêpe manteltje met een shawlkraag. Bruin wollen mantelpakje met een beige blouse. PRACTISCHE WENKEN VOOR HUIS EN HAARD. Schuren. Een goed middel is een liter water, die in een oude pan verwarmd wordt met een pond krijt en een pond groene zeep. Wanneer het mengsel dik ge worden is, heeft men een uitstekend schuurmiddel voor potten en pannen, keukentafels, zink enz. r Roestvlekken. Hierop laat men citroenzuur inwer ken, dat met heet water afgewasschen wordt. Het zuur tast op den duur het linoleum aan; daarom late men het er niet te lang op blijven, terwijl de daar op volgende reiniging alle resten er van moet wegnemen. Vervolgens wordt het linoleum op de gewone wijze gewreven. Kleine kleedjes. Wanneer ze eenigen tijd gebruikt zijn, krijgen de hoeken de neiging tot omkrullen, waardoor ze er slordig uit zien en men gevaar loopt, erover te struikelen. Om dit te voorkomen kan men aan de korte zijden een reep lino- i leum naaien aan den achterkant; vóór I het aannaaien make men gaatjes in het linoleum. Glazen stoppen. Deze gaan soms zóó vast in de flesch zitten, dat men ze er niet meer uit kan krijgen. Men kan dan wat slaolie er omheen doen en de flesch gedurende eenigen lijd op een warme plaats zet ten. Wanneer men af en toe tegen de stop tikt, zal de olie hem spoedig los maken. Tomaten, Wanueer wij slechts 2 of 3 tomaten behoeven te schillen, is 't niet de moei te waard, daarvoor water aan de kook te brengen. Men kan ze dan één voor één aan een vork geprikt boven een gasvlam houden en om en om draaien, totdat de schil barst. Dan kan ze ge makkelijk verwijderd worden. Japonnen verkrijgen een aangenameu geur, wanneer in de hangkast een gedroogde sinaasappel wordt opgehangen. Hier door blijven ook de moften weg De sinaasappel wordt over zi.n gehetle oppervlakte met kruidnagels bezet en in een zeer lauwen oven gedroogd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 14