AHERSFOORTSCH DAöDlAB NIEUW PARIJS VOORJAARSSTOFFEN Fa. B. KRAAL Zaterdag 2 Mei 1931 .DE EEMIANDER" 29e Jaargang No. 257 TWEEDE BLAD WIJZIGING DRANKWET b"B. RUIfthBERG Hzn." DAMES- en HEERENKLEEDING Bowlstellen Bowlglazen HOEDEN - PETTEN EN HEERENMODEARTIKELEN LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel ZWOLSCHE VEEMARKT Parketvloeren WAS van BRUIJNZEEL, Zaandam A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 - Een reeks van amendementen op het ontwerp. De heer Slotemaker de Bruine heeft op het ontwerp houdende bepalingen tot rege ling van den kleinhandel in alcoholhou dende dranken eenige araendementen voor gesteld, waarvan één strekt tot invoering van de mogelijkheid der dus genaamde Plaatselijke Keuze. Volgens een ander amendement komt het niet raadzaam voor, het instituut der ven nootschapsvergunningen niet enkel krach tens art. 8 te aanvaarden voor de buitenge wone inrichtingen voor maatschappelijk verkeer, doch ook voor gewone zoodanige inrichtingen, terwijl wanneer door verwer ping van dit amendement het instituut der vennootschapvergunningen ook tot gewone inrichtingen voor maatschappelijk verkeer mocht worden uitgebreid, weer in eenige an dere amendementen duidelijk wordt uitge sproken, dat dit niet van alle inrichtingen voor maatschappelijk verkeer zal geldeb. Ten slotte komt het volgens een ander amendement niet raadzaam voor, den ver koop van zwak-alcoholischen drank in ge- >vone winkels te bestendigen. Vervolgens heeft de heer Kortenhorst een aantal amendementen ingediend, waarbij wordt voorgesteld, wel is waar de verplich te splitsing van den verkoop in tappen en slijten om te zetten in een facultatiueve, doch dit te doen op zoodanige wijze, dat de houder van een tapvergunning, die in den vervolge zou willen gaan slijten, zulks al leen zal kunnen doen in een apart daarvoor ingerichte localiteit, die van den openbaren weg af voor het publiek toegankelijk zal moeten zijn. Een bijkomend voordeel is volgens den voorsteller bovendien, dat het geheele sy steem der wet door deze amendementen zeer vereenvoudigd wordt, aangezien er dan in den vervolge, behalve de hotel- en so ciëteitsvergunningen slechts één soort ver gunning zal zijn, terwijl in art. 67 een zoo danige overgangsbepaling wordt voorge steld, dat verkregen rechten worden gehand haafd. In andere araendementen stelt de heer Kortenhorst voor, om niet alleen de vergun ningen voor inrichtingen voor maatschap pelijk verkeer, gelijk in het ontwerp wordt voorgesteld, te onttrekken aaft de werking van het uitsteervingsstelsel, maar de uitrei king van zoodanige vergunningen mogelijk tee maken, ook al is overigens het maxi mum bereikt, maar, wanneer zij zijn uitge reikt, deze vergunningen te doen meetellen in de beantwoording van de vraag of in de betrokken gemeente het maximum aantal .vergunningen is bereikt. Ten slotte heeft den heer Kortenhorst een serie amendementen ingediend, waarvan de bdoeling is de oude redactie der wet zoo veel mogelijk te herstellen en de be moeiingen van den wetgever met de ver loven zich niet verder te doen uitstrekken dan in het verledene het geval was. Ook de heer van Hellenberg Hubar heeft een aantal amendementen ingediend, waar van de eerste beoogen de oude redactie van art. 3 derde lid en art. 12 eerste lid 12 e zoo- .veel mogelijk to herstellen. Volgens een ander amendement moet de combinatie beroepsmilitair-vergunninghou der, die gemakkelijk tot misbruik kan lei den, worden vermeden. Weer een ander amendement wil, even als bij de beslissing over een verzoek om een vergunning het geval is, ook bij de beslissing over een verzoek tot plaatsing op de lijst B. en W. aan den termijn binden (van 6 weken). Vervolgens stelt de heer van Hellenberg Hubar voor, om ook van een afwijzende beschikking op een verzoek tot plaatsing op de lijst en van schrapping daarvan be roep open te stellen, terwijl weer een ander amendement de bedoeling heeft om voor dc vaststelling van den grondslag, waarop het vergunningsrecht wordt berekend, een min der willekeurigen en meer billijken maat staf te verkrijgen. Ook wil de voorsteller de mogelijkheid openen, om het vergunningsrecht in termij nen te betalen. Tenslotte heeft de lieer van Hellenberg Hubar een serie amendementen voorgesteld, \yelke de strekking hebben om zooveel mo gelijk de redactie te herstellen van de in de zittingen 1928—1929 en 1929—1930 inge diende ontwerpen, met dit verschil, dat deze amendementen mede de mogelijkheid openen, dat meerdere vergunninghouders hun recht om sterken drank te verkoopen aan denzelfden persoon overdragen. Ten laatste heeft de heer Suring eenige amendementen voorgesteld, welke beoogen te beorderen, dat de koopers van zvvak- alcoholische dranken in winkels, waarin deze dranken zonder verlof mogen worden verkocht, zullen weten, hoe „zwak-alcoho- lisch" de gekochte dranken zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde II. Rcuvecamp, ontvanger der gemeen te Almelo; toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan G. Dodde, arbei der-voorganger op de boerderij van D. M Ebbens te Nieuw-Beerta en de bronzen me daille aan W. van der Jagt, veldarbeider in dienst van de familie Biesheuvel te Spij- kenisse; tot 1 Mei 1932 wederom benoemd tot vast assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen ir. K. Bosma, en wederom tot assistente mej. G. J. M, van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen; Met ingang van 1 Mei 1931 is benoemd tot ingenieur bij den Octrooiraad de heer W. Scholten, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam. Bij K. B. is met ingang van 1 September a.s. aan den adjunct-hoofdingenieur bij den algemeencn dienst van den Rijkswaterstaat ir. A. Ph. K. D. van Malsen, te 's Graven- hage, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijksdienst verleend. Toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau-orde aan N. van Meurs, in dienst der familie Van Dam te Bilthoven, gemeente De Bilt. BOERDERIJ TE BONTEBOK AFGEBRAND Dertig melkkoeien verbrand. II e c r c n v e e n, 1 Mei. Hedennacht werd door een buurman brand ontdekt in de 6chuur van dc groote boerderij, bewoond door M. Pijlman bij de Bonteboksluis bij Heerenveen, eigenaar mevrouw de wed. IIo- geveen te Leeuwarden. De brand greep zoo snel om zich heen, dat van het gestalde vee, 30 melkkoeien, (het jongvee was al in het land gelaten), geen enkel dier gered kon worden. De brandweer te Ilecrenveen werd gealarmeerd die met haar motor-auto-spuit spoedig ter plaatse was. Bij het blussehingswerk verleende de rno- torspuit uit Knijpe hulp, die ook voor na- blussching zorgde. De Heerenveensche brandweer kon om 4 uur inrukken. Omtrent de oorzaak van den brand is niet6 met. zekerheid bekend. De huizinge en inventaris zijn verzekerd. De beide kneohten en de meid konden zich /slechts in nachtgewaad redden, even als de boer en de boerin, die met hun 'doch tertje in het voorhuis sliepen, dat ook ge- geheel uitbrandde. Van de kleeren van dc dienstbode en knechts kon bijna niets ge red worden. Dc jonge boerin had de kor daatheid, dadelijk naar de kast te gaan waarin het geld geborgen was. Het was een \rij belangrijk bedrag, omdat binnen enkele dagen de huur betaald moe6t worden. De heer Pijlman 6tond bekend, dat hij Jtr. straat 26 - fel. 243 Ontvangen de nieuwe LANGESTR. 35 TEL. 308 X GROOTE KEUZE IN J VINDT U BIJ DE Arnh. weg 32 Tel. 1069 Omiijsten van platen en portretten Passepartouts en ovale lijsten Billijke prijzen LEGER-REVUE. Naar de „Avondp." verneemt, zal in de eerste helft van Augustus de Koningin in Brabant een leger-revue houden. Vermoe delijk zal dit geschieden op de Molenheide bij Breda, ongeveer op dezelfde plek waar honderd jaar geleden koning Willem I een revue heeft gehouden over het vrijwilligers leger, dat aan den tiendaagschen veldtocht heeft deelgenomen. Aan deze revue zullen deputaties uit alle onderdeelen van het leger medewerken, üok dc zeemacht zal vertegenwoordigd zijn. Is het blad juist ingelicht, dan zal zoo veel mogelijk een uitnoodiging tot bij woning der revue worden gericht tot de af stammelingen van hen, die aan den tien daagschen veldtocht hebben deelgenomen. DE POSTVLUCHTEN. Amsterdam. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de P.H.A.F.S., het zeven tiende postvliegtuig, Vrijdagochtend te 5.47 uur uit Boedapest is vertrokken en te 14.20 uur te Athene geland. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de rci6 voortgezet. GEVAARLIJKE STOEIPARTIJ. In een badhuis. Amsterdam, 1 Mei. Hedenmorgen ver maakten in de douchekamer van het Sport- fondsenbad aan de Linnaeusstraat eenige heeren zich, door elkaar met water to gooien. Het werd een ware stoeipartij, waar aan plotseling een eindo kwam, toen een der heeren, een ongeveer 40-jarig persoon, uitgleed en met het hoofd tegen den stee- nen vloer sloeg. Spoedig was medische hulp ter plaatse, het bleek toen, dat het slacht offer een lichte hersenschudding had op- geloopen. Per auto van den G.G. en G.D. is hij naar het O.L. Vrouwegasthuis ver voerd POLITIEAGENT-OUDHEIDKUNDIGE. Veere verliest een bijzonder burger. Op 66-jarigen leeftijd is te Veere plotse ling overleden de heer J. W. Perrels, sedert 15 Mei 1886 agent van politie, aldaar. Behalve politieman was de heer Perrels oudheidkundige en het archief en de oud heidskamer van het eens zoo rijke Veere, waren voor hem een dorado. Ieder oogen- blik, dat hij er voor kon vinden heeft hij op het stadhuis gewerkt en talrijk zijn de couranten- en tijdschrift-artikelen van zijn hand over de geschiedenis van het oude Markizaat. In de belangrijke oudheidkun dige verzameling kende hij ieder onderdeel en wist bezoekers, zoo noodig ook in een der moderne talen, daarover tot in bijzon derheden in te lichten. Zijn verdiensten op dit terrein werden er kend door zijn benoeming tot lid van. het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. (Maasbode). GEREFORMEERDE VEREENIGING VOOR DAADWERKELIJKE VREDESACTIE. Een eigen orgaan. Het bestuur van de Gereformeerde Ver- ceniging voor Daadwerkelijke Vredesactie besloot tot het uitgeven van een eigen or gaan. Het eerste nummer zal op 10 Mei a.s. verschijnen, de naam van het blad luidt: „Gereformeerd Vredesorgaan". De redactie bestaat uit de heeren H. L. van Bruggen, L. Nieuwpoort, Theo. Stud, Adr. Plomp Jr., e.a. Waarnemend redacteur van het orgaan is PI. L. van Bruggen de Bilt. OPENING VAN NIEUWE K.L.M.. DIENSTEN. Naar Scandinavië. De K.L.M. heeft heden een nieuwen snel- dienst op Skandinavië geopend, waarmee reizigers, die op het middaguur uit Parijs of Londen vertrekken nog te 7.15 uur te Kopenhagen cn te 7.45 uur te Malmö kun nen zijn met aansluiting op de nachttreinen naar Stockholm, Gothenburg en Oslo. Het eerste vliegtuig is heden met de auto riteiten naar het Noorden vertrokken. Ook worden heden de avondsneldienst op Lon den en de nieuwe K.L.M.-lijn Amsterdam- Herlijn geopend, terwijl tevens heden een dienst op Hamburg aanvangt. EEN GOUDEN HORLOGEKETTING GEROLD. Met een nikkelen horloge. Rotterdam, 30 April. Hedenavond is tijdens een rit op een tramwagen van lijn 8 door de stad aan een Indisch gast, den administrateur K., die hier ter stede lo geerde, een waardevolle gouden horloge ketting met nikkelen horloge ontstolen. Vermoedelijk is dit ontrold, doch het on derzoek van de politie heeft geen resul taat. Woensdag officieel geopend. De officieele opening van de nieuwe Zwolsche veemarkt is een gebeurtenis ge worden van historische beteckenis zoowel voor Zwolle als dc zeer uitgestrekte omge ving zoo lezen wij in de Tijd. Voor zoover uit oude vergeelde perka menten gebleken ie, had Zwolle reeds in 1628 een veemarkt. Tot voor enkele jaren nog de zevende plaats bezettend in de rij van belangrijke veemarkten, klom zij op tot de vierde plaats in den lande. Een zeer groot gezelschap autoriteiten was heeft thans afgedaan, om plaats te maken voor de nieuwe gedeeltelijk overdekte vee- en paardenmarkt, die door deskundi gen als do meest practi6che cn best inge richte wordt geroemd Een zeer groot gezelscap autoriteiten was Woensdagmorgen bijeengekomen o.w. do Commissaris der Koningin in Overijsel mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, mr. dr. I A van Royen, burgemeester van Zwolle, tal van stedelijke autoriteiten, mr. Wijt, griffier der Staten van Overijsel; dr. van der Sande, adj.-directeur van den Vee- artsenijkundigen dienst te Utrecht; de burgemeesters van Zwollerkerspel en Steenwijkerwold en tal van bestuurders van landelijke organisaties op het gebied van veeteelt cn veehandel De heer Jasper Warna, voorzitter van het tentoonstellingscomité, gaf een korte historische uiteenzetting van do Zwolsche veemarkt en bracht daarbij in herinne ring, dat reeds in 1291 de bisschop van Utrecht aan Zwollo het recht verleende tot het houden van een tiendaagscha markt. Na deze rede overhandigde de beer Trompetter te Hoogeveen, voorzitter van den Ned. Bond van veehandelaren, den burgemeester van Zwolle een zilveren schaar, om hiermede het lint door te knip- pen. Na een korte toespraak ging de bur gemeester hiertoe over, die vervolgens de eeiste en fraai uitgedoschte koe naar de markt geleidde. De plechtigheid werd besloten met een rondgang over het terrein, waar tevens een zeer druk bezette vee- en paardententoon- 6telling werd gehouden, waarvoor meer dan 600 dieren waren ingeschreven. Des middags werd een groot concours hippique gehouden, terwijl de feestelijk heden besloten zullen worden met een groot vuurwerk. HET MIDDEL „APIOL". MevT. van Itallievan Emb« den stelt vragen. Mevrouw van Itallie—van Embden heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van het bericht, dat hier te lande bij vrouwen, die zwanger zijn of bij wie de zwanger schap is afgebroken, ernstige verlammin gen van de voeten en van de handen zijn vastgesteld ten gevolge van hot gebruik van het preparaat, „apiol" genaamd? Is de Minister van oordeel, dat de vigee- rende wettelijke bepalingen voldoende zijn om met kracht tegen den verkoop van der* gelijke middelen op te treden? Indien dit niet het geval mocht zijn ia de Minister dan bereid zoodanige wette lijke voorziening voor te stellen, dat de verkoop va^i dusdanige middelen, tenzij op geneeskundig voorschrift, verboden wordt? Voor Amersfoort bij: Worden alle flinke daden niet in frisch gemaakte jeugd? POTGIETER. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr G. Keiler. Ja, meneer? Juffrouw Curtis (niet eens: goeden morgen) is er gister geen pakje ge bracht nadat ik weg was gegaan? Zeker, meneer, haastte Sheila zich te zeggen. Ik had u dat juist willen mededee- len. Ik borg het in de brandkast, zooals u inij had gezegd. Het was het pakje met de parels. Het is gistermiddag gebracht, even voor u me opbelde om me te zeggen dat u niet meer op kantoor zou komen. U belde weer af, toen ik u wilde zeggen, dat het pakje even te voren was gebracht. Hoe laat was dat? Ongeveer half drie, antwoordde Sheila, zich verwonderend over zijn bruuske ma nier van optreden. Hij wa6 altijd zakelijk natuurlijk, maar nu was hij bepaald kortaf. Zij dacht- Het gaat zeker slechter met den oom. Hij ziet er uit alsof hij niet geslapen heeft. Bleek en betrokken. Ik vermoed, dat hij den ganschen nacht met den ouden man is opgetrokken en dat verklaart waarom hij zoo kort van stof is. Zij werd in haar overpeinzingen gestoord door haar patroon, die kortaf opmerkte: U zult wel begrijpen, dat er iets niet in orde is. De parels zijn verdwenen. Slieila voelde een schok door haar gan- sche lichaam gaan. Zij maakte een gebaar van verbazing, bleef daarop stokstijf staan. Plotseling doemde een gevoel bij haar op, alsof zij dit vooraf had gevoeld, alsof zij altijd wel geweten had, dat zoo iets moest gebeuren, dat het noodlot het had gewild. Zij kon enkel uitbrengen: Verdwenen? Hce is het mogelijk! De vraag klonk wat wonderlijk en dat ge voelde zij ook. Norsch en ruw zeide hij: Op het oogenblik, dat ik op het kan toor kwam, belde onze cliënt mij op om me te vragen of zij vandaag nog de parels zou krijgen. Kom in het kantoor van mijn oom, juffrouw. In stomme verbazing volgde Sheila hem naar het achterkantoor. Hij opende de on gesloten deur van de brandkast en wees naar binnen. Op de bovenste plank lag dc bundel samengebonden papieren. Met wezenloozen blik (zij gevoelde dat zelve) keek zij er naar. Juffrouw Curtis, toen ik van morgen de brandkast open deed, was de toestand precies zoo. De bundel papier lag er onaan geroerd en verder was de kast ledig. Wat kon zij daarop antwoorden? Met moeite bracht zij er uit: Maar de parels, kapitein Farquhar? Waar is dc doos met de parels gebleven? Dat wilde ik u juist vragen. Ik legde ze in de kast En u ziet zelve, dat ze er niet meer in liggen. Maar zij zag nog wat anders Er kwam een gedachte bij haar op die zij niet kon verdragen: hij verbeeldde zich dat zij, dat zijNeen, het was te afschuwelijk! Met een stem, die deed denken aan die van den Ouden Kei Farquhar, ging hij voort: Mag ik nu in de eerste plaats verzoe ken me precies te vertellen wat er gister middag is gebeurd. Om half drie, niet waar, werd het pakje gebracht. Wie bracht het? Sheila moest even slikken en haar keel schrapen alvorens zij antwoordde: Een loopknecht van die firma uit Whitechapel. Wat was dat voor een man? Duid me dat wat nader uit. Nu, erg zwart zeer klein. Kort en dik, nog al viezig. Hij droeg een lakensche peten snuffelde met zijn neus. Jawel, hun gewone loopknecht, Harris. Maar deel me nu precies mede, wat hij heeft gedaan. Terwijl Sheila, moed vattend, bij zich zelve dacht: „zeur toch niet langer, malle kerel, straks is alles wel opgehelderd", ant woordde zij met wat meer vastheid in haar stem: Nu, hij kwam binnen, met het pakje in de hand, legde het op mijn tafel en vroeg of een der heeren het ontvangstbe wijs wilde teekenen. Wat antwoordde u? Ik antwoordde, dat u niet op het kan toor waart. Ik voegde er bij, dat u naar uw oom was, die ernstig ziek ls en dat ik niet wist wanneer ik u kon terugverwach ten. Dat wist ik ook niet; het was voor u mij opbelde. Jawel ga maar verder, beval kapitein Darol Farquhar. Hij was net als zijn oom, merkte zij in al haar zenuwachtigheid toch op. Precies zijn oom, vond zij voor de eerste maal in al den tijd dat zij bij de firma in dienst was. Toch op dezen morgen had zij het altijd eigenaardig gevonden, dat een zoo boven matig onaangenaam heer als de Oude KeJ een neef had, die zoo vriendelijk opgewekt kon zijn, wanneer hij zijn uit verlegenheid voortkomende bokkigheid had afgelegd. Dezen morgen was het evenwel alsof het de oom was, die sprak. Juffrouw Curtis, herinner u nog eens goed en deel mij nauwkeurig mede elk woord, dat u aan dien Harris heeft gezegd en wat hij aan u heeft gezegd. Toen u hem mededeelde, dat u niet wist, wanneer u me terug verwachtte Zeide hij, dat het er niet toe deed. Hij voegde er bij, dat ik wel voor het pakje kon teekenen. En heeft u dat gedaan? (nadrukkelijk) Heeft u het bewijs van ontvangst getee- kend? Zeker! Zonder eerst te zien wat er in het pakje was? Wel neen! Ik wist dat er parels in moesten zitten, maar ik kon toch niet tee kenen voor ik ze had gezien! Ik maakte dus eerst het touw los en deed het deksel open. Keek u alleen naar de parels of heeft u ze er ook uitgenomen. Ik heb ze er uit genomen, kapitein Farquhar Ik hield ze zoo, ze strekte haar mollige, ringlooze hand uit, ik bekeek ze en daarna beb ik ze weer in de doos gelegd. Heeft u dat zelve gedaan? Heeft Harris ze niet aangeraakt? De iooper? Neen, ik heb het zelve ga- daan. Ik heb de doos ook weer dicht ge maakt cn zeide: waar moet ik teekenen?! Hier? Daarop heb ik gateekend en dc Ioo per zeide zoo iets, dat ieder het zonder bril zou kunnen lezen. En toen? De Iooper zei: „dank u juffrouw, goe- denmiddag", en ging heen. Ik begaf mij met de doos met parels naar het achtarkantooü en legde ze in de brandkast. Wat was er in de brandkast?, Die bundel papieren. Niets anders? Neen U legde du6 het pakje in 'de kast en beeft deze daarop gesloten? Ja, zooals u me had opgedragen. Ik sloot de brandkast, deed uw kantoor op slot; hier heeft u den sleutel. Zij reikte hem den sleutel over. Dank u. Waar heeft u hem bewaard? In deze tasch. Zij hield hem haar tasch voor. Ik heb die natuurlijk steeds bij mij gehouden. Zelfs toen ik naar bed ging, beb ik haar onder mijn kussen gelegd Zij dacht dat hij „goed" of Iets dergelijks zou zeggen, maar hij bewaarde gedurende enkele oogenblikken een benauwend stil zwijgen. Daarop zeide hij: Ik acht het wen6chelijk, dat u het kantoor in White chapel opbelt en vraagt zoo vriendelijk te zijn om dien Iooper Harris onmiddellijk naar me toe te zenden. Vraag hem een tax! te geven. Sheila, die het gevoel kreeg alsof ze een nachtmerrie had, ging naar de telefoon en bracht de boodschap over. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5