AMEBSFOORTSCH DAGBLAD Binnenland MIDDENSTANDS- BANKy00! HAN9ELSCREDIETEN Vrijdag 8 Mei 1931 .DE EEMLANDER" 2?e Jaargang No 262 DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL Jhr. Mr. B. C. de Jonge, oud-minister van Oorlog DE ZUIDERZEE DROOG OF NIET? N.V. COMPAGNIE LYONNAISE JAPONNEN EN COMPLETS IN PASTELTINTEN MET BIJPASSENDE H0E3EN ■55 AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOCT directie: a. h. martens DE WIJZIGING DER DRANKWET WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER SCHEEPSBOTSING OP HET MERWEDEKANAAL AUKE OPDAM BLIJFT IN ARREST 's-G ravenh age, 7 Mei. (Cor. Bur.) Eerstdaags is de benoeming te verwachten ven Jhr. Mr. B. C. de Jonge, tot gouver neur-generaal van Ned.»lndië. Jhr. de Jonge werd 22 Januari 1875 te 's-Gravcnhage geboren en studeerde in de Rechtswetenschappen aan de Utrechlsche Universiteit Op 12 Juni 1000 promoveerde hij cum laude tot doctor in de rechtsge leerdheid op een proefschrift over de Kin darwetten. Na eerst een jaar als advocaat in Den Haag werkzaam te zijn geweest, trad hij up 16 Augustus 1901 in ambtelijken dienst als adjunct-commies bij liet Departement van Koloniën aan de afdeeeling Justitie, Onder wijs. Eeredie nst en Nijverheid. Na de verschillende rangen te hebben doorloopen, werd hij bevorderd in 1908 tol referendaris en ging na korten tijd naar de nieuwe afdeeeling Gouvernementsbedrij ven. naar welke afdeeling tevens werden overgebracht de werkzaamheden, de Nijver beid betreffende. In 1910 ging Jhr. de Jonge in den rang van referendaris over naar de afdeeling Secretariaat van het Departement van Ooi- log. Door Minister Colijn werd deze nfde<- ling omgezet in de afdeeling Kabinet des Ministers en op 5 November 1913 werd dc heer De Jonge chef van die afdeeling met den rang van administrates In 1913 werd hij Minister van Oorlog in het kabinet Cort v. d. Linden als opvolger van Minister Bosboom. Tol 191S bleef hij in die functie werkzaam. Jhr. de Jonee was de eerste burger minister van oorlog in ons land. Na zijn aftreden als Minister werd hij benoemd tot directeur der Bataafsche Pe troleum Maatschappij te 's-Gravoiding** In dezelfde functie werd hij in 1921 te Londen benoemd, waar bij zich toen ook metter woon vestigde. In 1922 trad hij af als directeur en werd benoemd tot commissaris der Koninklijke Vöor zoover bekend is Jhr. de Jonge nie* aangesloten bij "een politieke partij. Naar verluidt is hij echter de Christelijk Hislo risclie beginselen toegedaan en behoort hij tot de behoudende richting. Voorts is hij lid van de Nedi Herv. Kerk Jhr. de Jonge woont sinds eenige jaren op Huize ,.De Beele" te Voorst (Gelderland') JUBILEERENDE POLITIE- COMMISSARIS. F. J. P. L. Socten te Maastricht. De heer F. J. P. L. Soeten was Donder dag 25 jaar commissaris van politie te Maastricht. Het hoofdbureau van politie was in feestdos. Tegen tien uur is hij in de receptiezaal gehuldigd Bij de komst van den commissaris hief het hecle corps, dat daar verzameld was, een „Lang zal hij le ven" aan. Daarna nam de oudste inspecteur, de heer Beckering, het woord, om namens het geheele politiepersoneel den jubilaris geluk te wenschen en hem hulde te brengen voor wat hij voor allen is geweest. Hij bood na mens het geheele personeel een schrijf tafelgarnituur in marmer aan en bloemen aan mevrouw. Met enkeie w^den dankte dc heer Soeten, die zeer under den indruk was. Nadat er een foto van de groep was i" maakt, werd een druk bi-zochte receptie ge houden, waar o.a. hun opwachting maak ten de heer Van Beusekom, voorzitter van de Broederschap van commissarissen in Nederland, burgemeester en wethouders, •lie hem bij monde van den burgemeester gelukwcnseliten en een schilderij van de Maasbrug van Jelinger aanboden, hoofden van takken van dienst, vele autoriteiten en vereenigingen. De heer Soeten ontving veel bloemstukken, telegrammen en brie ven van waardeering. Nederlanders van groot formaat" zeggen hun meening Inzake de kwestie of het Zuiderzeewerk moet worden voortgezet, heeft het dagblad dc Telegraaf zich niet onderstaande vragen lot eenige „Nederlanders van groot for maat" gewend: 1. Acht u de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee in het belang van de al gemeene welvaart van Nederland? 2. Zoo ja. is dan naar uw oordeel voort zetting van dit werk in hetzelfde tempo ook bij den htiidigen stand van de lands- financiën te wettigen? 3. Zoo ja, wordt dan het verschil tus schen productieprijs en werkelijke waarde van de toekomstige Zuiderzeegronden naar uwe meening niet te groot? Het resumé der beantwoordingen laten wij hier volgen: Dr. H. Colijn: „Voortzetten in een nor maal tempo. Men late zich niet veront rusten." Sir Henri Detcrding: „Absoluut! Oneindig veel beter gelden te beleggen »n de Zuiderzeewerken dan in werkloosheids steun". Dr C. .1. K. van Aalst: „De beangsti gend toenemende kosten hebben bfj mij in verband met den omkeer in de conjunctuur etfnstigen twijfel doen rijzen. VISSCHERSVAARTUIG OPGEPIKT. Drie weken op zee. Het Belgische visschersvaartuig „Notre Dame dc Lourdcs" N. 30 van Nieuvvpoort werd gisteren to Terschelling binnenge bracht door het rijksbctonningsvaartuig, schipper G. Drijver. Het vaartuig werd hul peloos aangetroffen in het Vliegat en daar opgepikt. De bemanning, bestaande uit 3 koppen, was zonder eenig voedsel en zon- dor water. Het schip, dat slechts 40 ton meet, was visschende bij Kaap Schagen toen de motor defect raakte. Met een paar stukjes zeil is toen de terugtocht aanvaard. Drio weken was het scheepje reeds op zee. Gewoonlijk duurt de reis slechts 9 dagen. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT l'l.LEFOON 304 en 697 POSTREKENING 3836. M. rWF.F.DE KAMER Onevenredige stijging van het aantal verloven Aan den heer De Visser wordt verlof ver leond te interpelleeren over den toestand bij de werkverschaffing* Deze interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden ge houden Hierna wordt verder behandeld het nieu we drank wetsontwerp. De minister zet zijn gisteren afgebro ken rede voort en betoogt dat men de nadoelen van het huidig» stelsel niet moet gebruiken om een ander aan te bevelen. De stelsels die in verschillende landen zijn gebruikt, maar waarop men weer te rug kwam, zijn bijna ontelbaar Het huidige stelsel dient te worden behouden en ver beterd. De minister verdedigt voorts uit voeriger de invoering van het maximum stelsel bij de verloven, welj\ stelsel ook in Engeland bestaat. De minister kent aan het bieralcoholisme een plaats van beteekenis toe. Als plaats waar liet aantal verloven de laatste jaren onevenredig is gestegen noemt de minister Eindhoven, Kerkrade, Helmond en He»rlen. Dp grond van deze sterke stijging is optre den van den Staat geboden ter bescherming van gezin en maatschappij. De minister betoogt verder, dat het alco holisme niets te maken heeft met het kapi tal isme, en dat het onder de Batavieren reeds bestond. Als factoren die het alcoholisme te voor schijn roepen noemt Spr. de behoefte en de gelegenheid. Op het eerste heeft de Staat goon in\loed. Ten aanzien van het laatste kan de Staat veredelend werken en is hij zelfs de eenige -geroepene.' Óver de' verpachtingen zegt dé minister, dat deze een ontduiking van de wet vor men en dat niet ieder middel daartegen geoorloofd is. Tocht hoopt ,Spr. dat het ge lukken zal dit euvel den kop in te druk ken. In overleg met de commissie van voorbe reicling is de minister er in geslaagd, e»-n overgangsbepaling te ontwerpen, die de grootste moeilijkheden bij de bestrijding van het verpachtingsstelsel tracht te ontzeilen. De 'Minister bespreekt voorts den invloed van het drankkapitaal en meent, dat de wetgever ervoor dient te zorgen, dat het zich niet kan vestigen overal waar het winst kan maken. De Minister komt vervolgens aan zijn be strijding van de plaatselijke keuze. Hij meent zeer stellig dat deze kwestie beter afzonderlijk behandeld kan worden en ze*_t dat men een doublure wenscht omdat het thans ook mogelijk is een gemeente droog tc leggen Aan plaatselijke keuze zit echter ook een belangrijke kwestie vast, n.l. het referendum. Wanneer het referendum in de wet moet worden vastgelegd, dient dit niet in het donker te geschieden. Van de droogleggin in Amerika gelooft spreker dat deze een ontzaglijke mislukking is. Spreker hoopt dat de Kamer het ontwerp ook zonder de Gedipl. horlogemaker Tel. 852. Langestraat 43. Gevestigd 1885 plaatselijke keuze zal willen aanvaarden. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Kortenhorst verklaart tegen het ontwerp tc zullen stemmen als gehand haafd blijft de combinatie van het maxi mumstelsel voor de verloven en het verbod van verpachtingen. Dc lieer Boon zegt bij zijn repliek in geen geval te zullen stemmen vóór het mn ximumstelsel ten aanzien van de verloven Nog eenige leden repliederen en de Mi nister dupliceert, waarna algemeene be raadsl agin gen gesloten en de vergadering verdaagd wordt. Twee schepen ernstig beschadigd Amsterdam. 7 Mei Op het Mer wcdekanaal hceeft hedenmiddag tusschen drie en vier uur onder de gemeente Diemeii een ernstige botsing plaats gehad tusschen het met cacaoboonen geladen motorschip „Vertrouwen", dat varende was in de rich ting Vreeswijk, en een van een sleep deel uitmakend, met steenen geladen klipper, eveneens „Vertrouwen" giheeten, welke oj> weg was naar de Zuiderzee, met bestem ming naar Heerenveen. Bij de botsing, waarvan de oorzaak nog piet met zekerheid bekend is. werd de boeg van beide schepen ingcdiukt Zij begonnen water te maken, dooch k« nden nog bijtijds den wal bereiken. Teneinde den klipper boven water te houden bleek het noodie een deel der lading te lossen De aanue lichte schade heeft voor beifle schepen voortzetting dor reis onmogelijk gemaakt De botsing is gelukkig niet met persoon lijke ongelukken gepaard gegaan. Do havenpolitie stelt een onderzoek in Het getuigenverhoor voortgezet Men meldt uit Tiel aan de N. R. Ct.: Do in verband met de Culomborgsclie moordzaak aangehouden cn naar Tiel over gebrachte A. O. is Dinsdag en Woensdag meermalen verhoord, maar blijft alle mc- leplichtigheid aan den moord ontkennen. Hij blijft voorloopig nog in arrest. Tiel, G Mei. Wij hadden zoo meldt Het Volk heden oen kort onderhoud met den officier van justitie to Tiel, mr. Toutcnhoofd, naar aanleiding van het her nieuwd optreden van de justitie in do Cu- lemborgsche moordzaak. Mr. Toutenhoofd Rteldo er prijs op uit drukkelijk vast te stellen, dat de bewering van „De Telegraaf", als zou dit justitieel Ingrijpen geïnspireord zijn door aanwijzin gen van mr. Boobol uit Arnhem, volkomen op fantasie berust. Mr. Hoohol heeft met dit justitieel optre den niet de minste bemoeienis gehad. Voor elk bericht op dezo ernstige zaak betrekking hebbende aldus mr. Touten hoofd is de justitie steeds toegankelijk geweest cn alles werd punctueel onder- zocliL Wat de arrestatie van Auke Opdam be treft, bij het laatstelijk ingestelde onder zoek. is in ieder gevnl eén feit komen vast te staan, waarbij de thans gearresteerde be trokken was Over dit feit zelve wenschte de officier zich niet nader uit tc laten, maar het houdt met de Cu lemborgsche moordzaak wel degelijk verband. Het parket nu heeft gisteren omtrent dit feit Opdam in verhoor genomen, maar do inlichtingen, door den verdachte gegeven, weken geheel en al af van hetgeen ter zake langs ambtelijken weg bekend was gewor den. In verband hiermede gelastte dc rechter commissaris dc gevangenneming van Auke Opdam, opdat hij zich door het hooren van cetuigen omtrent een en ander nog meer zekerheid zou kunnen verschaffen. Gisteravond heeft de rechter commissa ris Auke Opdam opnieuw aan een langdu rig verhoor onderworpen, terwijl vandaag nog eenige getuigen zijn gehoord. Als resultaat van een en ander is de ver- dachto door den rechter-commissaris in arrest gehouden. Nader vernemen wij nog, dat het parket gisteren bij haar bezoek aan Culemborg ook ten kantore van dc Rotterdamsche Bankvoresniging verschillendo inlichtingen heeft ingewonnen. LUGUBERE VONDST. Noord wljkerhout, 7 Mei. Bij het delven in een weiland aan de Armenlnan stootte een werkman op iets hards. Bij on derzoek bleek hot te zijn een houten kist. bevattende een rnenschelijk geraamte. Alles was in verganen toestand. NOTARIS J. ALBERTS, f Tragische dood. Te Enschede is notaris J. Alberts van Haaksbergen plotseling dood achter het stuur van zijn auto gebleven Zijn vrouw wiet door nog tijdig remmen den wagen tot stilstand te brengen. DIEFSTAL VAN GROOTE PARTIJ POSTZEGELS. 's-G ravenhage, 6 Mei. Hier Is aange houden de 37-jarige B.F.II., die zich ten na- deele van zijn patroon, den koopman in vreemde poslzegels M. P., heeft schuldig ge maakt aan diefstal van een vrij groote par tij postzegels, die hij gedeeltelijk naar Duitschland verzonden heeft. Bij een huis zoeking op zijn kamer in de Amstcrdam- sche Straat werd nog voor ongeveer ƒ300 aan zegels gevonden. CONFITUUR en SLAGROOMGEBAK Diverse soorten Koekjes. Men kent verloren goed eerst, als men 't missen moet. GEZELLE. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 1-2 Hoor, welke ellende mij is overkomen Op verzoek van de eigenares, bij wie ik logeer, noem ik Emma mee op ile wande ling en ga te voet naar dit jammerhuis Mijn voornemen is een oude vriendin, <>f liever een oude vriendin van *een oude vriendin, die blijkbaar alleen bestaan om een nijvere vrouw van haar kostbaren tijd te berooven, op te zoeken. Ik had geschre ven, had haar beloofd haar mee te nemen voor den lunch. Ik kom en zij is uit Zij is uit! De mededeeling daarvan wordt in twee woorden gedaan door een Engel sche dienstbode mei een grijs mutsje en met' grijsgroene kousen aan,.die evenals de geesten in Duizend en één Nacht in de schóót der aarde verzinkt voor ik haar kan verzoeken een boodschap over te bren gen Ik zou do boodschap kunnen over brengen als u mij den naam van uw vriendin wil zeggen. Ik meen te mogen vermoeden De damo met den bulhond beweerde, dat zij zeer goed begreep, dat Sheila niet dweepte met de inrichting en zeker niet met die juffrouw, een opzichtster of zoo iets en natuurlijk in haar soort een be wonderenswaardig wezen. Maar ik heb heel goed op uw gezicht kunnen lezen, dat zij niet tot uw vriendinnen behoort. Het is vermoedelijk zoo'n juffrouw, die al zit ze allijd in de hadkamer wanneer een andere dame er juist gebruik van wil maken, er toch niet uitziet of ze ooit met zeep en water in aanraking komt. Nu, misschien wil u wel de vriende lijkheid hebben, vervolgde zij na dit min zame fantasie-signalement te hebben ge geven, haar medo te deelen. dat alleen mijn zeer ernstig plichtsgevoel mij naar deze van God verinten inrichting heeft ge dreven, maar dat dit niet voldoende tot me zal spreken om nog eens hier te komen. Het zou me ook niet mogelijk zijn, daar ik morgen met den eersten trein terugkeer... Misschien is u wel zoo vriendelijk en zoo verstandig alleen dit laatste mede te dee len en over de rest het zwijgen te bewaren, zoodat u haar enkel mededeelt, dat ik naar Parijs ben vertrokken. Gaat u naar Parijs? viel Sheila haar haast naijverig in de rede. Hè, hoe heer lijk! Gevoelt u zooveel voor Parijs? Nu, ik ook. Zelfs al dwong mijn werk me er niet toe, dan geloof ik, dat ik er toch ging wo nen. Ja, dat kostelijke Parijs is een verlei delijke stad Vindt u dal ook niet? Of vindt u het enkel zoo'n prachtstad, omdat het de eenige stad is waar men behoorlijk kan eten. Ik weet het tot mijn spijt niet Sheila kon er niet toe komen van haar onbekende afscheid te nemen, om haar vermoedelijk nooit weer te ontmoeten. Die innemende stem, dat sprekende gelaat met groote bruine oogen, die groene mantel en dat sierlijke Fransche hoedje, dat alles had haar sombere overpeinzingen voor een oogenblik op den achtergrond gedrongen. Terwijl zij de deur met de hand vasthield, liet zij er op Volgen: Ik ken Parijs niet. ben er nooit geweest. Dc onverwachte ontmoeting hief een handop. haar wenkbrauwen gingen hoo- ger van verbazing tegelijk met het timbre van haar stem terwijl zij uitriep: Niet in Parijs geweest? Zelfs niet één keer Jn mijn leven. Dat is ongepermtitteerd, verklaarde de dame op oolijken toon. Pak uw koffer maar voor Parijs. Want weet wel wat er nu gaat gebeuren: morgen gaat u met mij mee naar Parijs! Met 'n vroolijk en vriendelijk lachje keek Sheila de dame, wier naam zij niet eens kende, in het gelaat. Op dat oogenblik had zij niet het minste vermoeden dat wat de andere zcide ook inderdaad zou gebeu ren. Maar den volgenden morgen vertrok Sheila inderdaad met haar onverwachte vriendinop weg naar Parijs. HOOFDSTUK VII. Een ingeving des hemels. Natuurlijk ging dat niet maar zoo in eens. Vóór het zoo ver was jammerde Shei la's nieuwe vriendin: Maar daar zit ik nu met mijn lunch geschoren. Het minste wat u nu kan doen om den goeden naam van uw kippenren op tc houden is de plaats in te nemen van de vriendin van mijn oude vriendin en met mij te lunchen bij Les Lauriers. Neemt u mijn uitnoodiging aan? Of zij die aan zou nemen? In plaats van koud schapenvleesch en kletspraatjes in het Kattenhok een behoorlijk maal in een be hoorlijk restaurant in gezelschap van een opgewekte dame, die gedurende een heer lijk uurtje de sombere gedachten van Shei la over haar toekomst zou verjagenJa, ze zou de uitnoodiging niet aannemen. Tien minuten later zaten zij olijven knabbelend aan een tafeltje voor twee on der het balkon. Onder dat tafeltje lag F.m ma met eèn koord aan een der pooten van do tafel vastgebonden en ijverig naar alle kanten snuffelend. In een stortvloed van Fransche- woorden, welke Sheila als muziek in de ooren klonk, had haar gastvrouw de kellners de noodige orders gegeven alvorens zij uitriep: Wat ben ik toch een domoor! Ik heb zoowaar vergelen u mijn nogal mallen naam to zeggen. Ik heet Peg Woffington. Sheila hief het hoofd op. Toch niet die Peg Woffington? Ik begrijp u niet Wat bedoelt u? Ik denk aan die Peg Woffington, die zulke leuke dingen schrijft over de mode en er zulke aardige krabbels bij geeft. Dingen en krabbels, dat klinkt vrien delijk! riep de andere uit, maar ze was bescheiden genoeg om zich niet gekwetst to gevoelen. En mijn naam is Sheila Curtis Mooi. En dcet u iets voor den kost Zingt u? Schildert u? Is u bij het tooncel? Neen. ik ben kantoorbediende. Laat ik juister zeggen: ik was het. En in een bul van overmoed liet zij er op volgen: juist toen ik u ontmoette had ik de bons gekre- gon l Wat een gelukvoor mij, andera had ik hier alleen moeten lunchen. Ben ik erg onbescheiden, wanneer ik vraag, waar om u de bons heeft gekregen, juffrouw Curtis? Omdat ik parels gestolen heb, naar men beweerde. Op dit oogenblik deed de houding van Pek Woffington denken aan die van den uiendelijken priester, die, wanneer een moordenaar hem in zijn verwarring op biecht. „Vader, ik heb een moord gepleegd!" met minzame welwillendheid daarop de vraag laat volgen: „Zoon, hoe vaak Ter wijl zij wat zout over haar aardappelsalade strooide, vroeg zij vriendelijk: Parels gestolen? Te dorie! En heeft u er veel gekaapt'? {Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5