AHEDSFOORTSCH DAGBLAD BRIAND—FRANKLIN BOUILLON EUROPA'S KOLONIALE ACTIE Zaterdag 9 Mei 1931 -DE EEMLAISDER- 29e Jaargang No 263 HET GROOTE DEBAT OVER DE TOLUNIE Om het presidentschap DE DO X MORGEN NAAR BRAZILIË? VIERDE BLAD ONWEER TEISTERT DUITSCHLAND GEEN DICTATUUR IN ROEMENIE? ,FRANKRIJKS TOEKOMST LIGT OVER ZEE" Deelneming der inlanders aan 't moderne productieproces DE DOUANE-UNIE PUNT VAN GESCHIL Frankrijk's moreel aanzien in de wereld is grooter dan men schijnt te willen veronderstellen" P a r ij s, 8 Mei. (V.D.) De groote dag" is hedenmorgen vroeg reedö in de Fransch3 Kamer begonnen. Overal, waar persverte genwoordigers of journalisten bijeen wa ren, kon men ien naam Briand of Franklin Bouillon hooren, wier woordenduel men met groote spanning tegemoet zag. Naar bekend werd, hadden de links-republikei nen (groop-Tardieu) besloten door Fougère een motie van vertrouwen te doen indie nen. Het resultaat van Fougère's onderhan delingen met de andere groepen over deze aangelegenheid zou gunstig zijn geweest. Ook de radicaal-socialisten hielden in den ochtend een bijeenkomst. Bij den aanvang van de zitting van de Kamer wist men te vertellen, dat Briand voornemens zou zijn een candidatuur stil zwijgend te dulden, doch dan onmiddellijk na zijn stembus-overwinning voor het pre- sidentieele ambt te bedanken Het zou hem slechts te doen zijn om een vertrouwens- demonstratie van de Nationale Vergade ring. Anderen weer beweren, dat Briand ingeval van een groote overwinning in de Kamer, nog vóór de presidentsverkiezing zijn functie van minister van buitenland 6che zaken zou neerleggen, en op deze wijze een ontbinding en reorganisatie van het kabinet, met inachtnarae van de tegen standers, uit te lokken. Tenslotte meende men ook, dat na de stemming Briand ver zocht zou worden definitief zijn houding ten opzichte van het presidentschap te ver klaren. De zitting begon te 15 uur. Allereerst spraken de beide linksche afgevaardigden Scapini en Thëbauld, die het er beiden over eens waren, dat er nooit weer een oorlog mag komen. Scapini betoogde, dat de poli tiek van Briand met betrekking tot de mo- reele ontwapening een mislukking is ge worden. Als gevolg hiervan ziet men groote gevaren naderen, welke Frankrijk met een actieve en energieke politiek tegemoet moet treden. Thébauld verdedigde de houding van Briand en wees erop, dat slechts de op de Europeesche Unie gerichte bemoeiingen van den minister van buitenlandsche za ken den oorlog kunnen verhinderen. Nadat nog Cachin, de communistische interpellatie had gemotiveerd, begon Frank lin Bouillon zijn groote rede. Bouillon aan het woord. Franklin Bouillon verklaarde o.a., dat alle tot dusver *loor Briand geuite voorspel lingen en beweringen door de feiten zijn achterhaald. Hij voerde een groot aantal voorbeelden aan, die zoowel op Duitschland als op de buitenlandsche politiek betrek king hadden. Briand heeft toenadering ver wacht van een democratisch Duitschland. In Duitschland bestaat echter sedert twee maanden geen democratie meer. Er i6 nog slechts een Duitschland met een rijksweer, die met sovjet-Rusland annex i6. Sedert zes jaren 6preekt Briand van het regiem van Frankrijk. Hij heeft echter niets kun nen toevoegen aan het door den oorlog ge wonnen aanzien. Tenslotte verklaarde Bouillon, dat hij en zijn vrienden verwezen lijking van don „Anschluss" nimmer zul len toelaten. Rede van Briand. Hierna was het woord aan Briand. Het Huis was tot op de allerlaatste plaats ge vuld en men kon een speld hooren vallen. Briand wees nog eens op het onderwerp der debatten, n.l. den „Anschluss" en keer- de zich vervol gens tegen die genen, die in Frankrijk zelf, zijn positie on dergraven. Se dert den oorlog heeft hij zich meermalen tegen over groote moei lijkheden gesteld gezien. Indien men dan ook zijn herhaalde be moeiingen wil verachtelijk ma ken of isoleeren, ls dit absoluut BRIAND. verwerpelijk. Spr. gaf een overzicht van zijn samenwerking met de rechtsche minister-presidenten Poin- caré en Tardieu. Met verheffing van 6tem ging spr. voort: „0ndank6 alle teleurstellingen en ondanks bepaalde acties, verklaar ik, dat Frank rijk's moreel aanzien in de wereld grooter is dan men schijnt te willen veronderstel len. De moeilijkheden, die zich hier en daar voordoen, zijn toe te schrijven aan de vre desverdragen. Naast 6terkc punten, toonen zij echter ook bepaalde zwakke plekken. Niettemin kan men reeds thans spreken van een reuzenschrede in de goede rich ting, nu er een organisatie bestaat die wel iswaar nog niet geheel is ontwikkeld ge lijk wenschelijk is doch die het heden ten dage oneindig moeilijker maakt dan vroe ger om een oorlog te ontketenen. Dit be- teekent reeds zeer veel Frankrijk staat fhans daar als de soldaat des vredes. Men kan mij, ging spr. voort, gemakkelijk ver wijten in vele Kamerzittingen toekomst plannen te hebben gemaakt, die later niet in vervulling zijn gegaan. De gebeurtenis sen volgen elkaar tegenwoordig echter zoo snel op, dat men zich gemakkelijk kan ver gissen. Als ik volhoud, dat Duitsche en Ü06tenrijksche handelingen nu niet meer dezelfde draagwijdte hebben als vroeger, dan ligt dit aan de verandering van de atmospheer die in Europa door de vredeo- politiek is geschapen. De Duitsch-Oosten- rijksche Anschluss-poging is in de aller eerste plaats van economischen aard. Ik zeg dit niet om de draagwijdte ervan te verzwakken Indien echter een land in eco uomischen nood verkeert en een ander groot land, dat geografisch gunstig gele gen is, de gelegenheid benut om met dat land een bepaalde taal te spreken, dan kan het gebeuren, dat Europa voor moeilijkhe den komt te staan. Het geldt hier een in ternationaal probleem, doch het is al een goede vooruitgang, dat zelfs kwesties, waar bij het regiem van een land op het spel taat, tegenwoordig openlijk besproken «.unnen worden. Op het moment der open lijke beraadslaging verdwijnt het oorlogsge vaar. Want de oorlog dreigt 6lechts daar, waar geen gelegenheid meer bestaat tot ge- dachtenwisseling. Ik heb volkomen eerbied voor wat de vorige sprekers reeds in dit verband hebben gezegd. Ook ben ik van meening. dat Duitschland mij een derge lijke geste had kunnen besparen. Het land, dat deze situatie in het leven geroepen heeft, heeft een groote psychologische fout gemaakt" Briand besprak dan de maatregelen, die genomen kunnen worden om het gevaar van den „Anschluss" te bezweren en tege lijkertijd het economisch noodlijdende Oos tenrijk hulp te verleenen. Briand vervolgde: Men heeft mij het ver wijt gemaakt, dat ik niets heb afgeweten van de Duitsch-Oostenrijksche onderhande lingen. In werkelijkheid hebben evenwel geen directe onderhandelingen plaats ge had. De Tol-Unie is meer gesloten uit oude acten van het jaar 1928. Henderson heeft voorgesteld de aangelegenheid voor den Volkenbond te behandelen. Het geval is ook voor Benesj zeer hard geweest. Voorts verklaarde Briand dat hij zich niet heeft opgewonden, doch een plan heeft opgesteld waarin aan de economische moeilijkheden welke Oost Europa doormaakt het hoofd wordt geboden en waarvan thans, aldus Briand, reed9 de moreele uitwerking merk baar is. Te Genève zal Duitschland zijn op treden verdedigen en Frankrijk het zijne. Wordt geen overeenstemming bereikt, dan zal het Internationale Hof recht spreken. „Duitschland en Oostenrijk eischen voor zich het recht op een zoodanig plan te kunnen begrooten." „Ik", aldus Briand, antwoordde: „Neen". Indien Duitschland en Oostenrijk die ge dachte hebben gehad, hadden zij met de andere mogendheden moeten spreken en in het bizonder met die, welke hun leeningen hebben verstrekt. Voorts verklaarde Briand te hopen, dat hij die in Duitschland Strese- mann vervangt, door de Europeesche ge dachte zal worden geïnspireerd. Met mannen, die vastbesloten zijn den vrede te handhaven, is geen oorlog moge lijk. Daarvoor behoeft men niet de veilig heid prijs te geven Juist hij, heeft zich op deze punten steeds zeer veeleischend ge toond. Onder geweldigen bijval van de Kamer, eindigde Briand zijn groote rede met den uitroep, „dat Frankrijk de Staat van den Vrede is", die tot iedere neutraliteit bereid is. Vervolgens werden de debatten geschorst tot de nachtzitting. Motie van vertrouwen in Briand Dc radicaal-socialistische Kamergroep en de Radicale Partij hebben moties van ver trouwen in Briand aangenomen. De Radi cale Partij heeft haar voorzitter Laurent Eynac opgedragen te verklaren, dat het noodzakelijk is den vertegenwoordiger van Frankrijk te Genève een maximum van autoriteit te geven. De radicaal-socialisten willen de volgende resolutie indienen: „De Kamer houdt vast aan de vredes politiek, die in het plan inzake een Euro peesche Unie tot uiting komt en beschouwt de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie als in directen strijd met deze politiek. De Kamer spreekt haar vertrouwen uit in den Minis ter van Buitenlandsche Zaken en dringt erop aan, dat hij elke poging tot „An schluss" in den Volkenbond zal bestrijden en in plaats daarvan een op dc organisatie van een Europeesche Unie gerichte politiek zal stellen." Bol a ma, 8 Mei. (V. D.). Het Duitsche Vliegschip Do X zal. wanneer de weersom standigheden gunstig zijn, Zaterdagochtend van hier starten voor de transatlantische vlucht naar Natal (Brazilië). TREIN GRIJPT EEN AUTOBUS. Vijf dooden te betreuren. Londen, 8 Mei. (H. N.). Volgens een bericht uit New-York is bij Merced in Cali- fornië een autobus met schoolkinderen op een spoorwegovergang door een goederen trein gegrepen. De chauffeur en vier kin deren werden gedood, terwijl 25 kinderen gewond werden. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Amerikaansce gezant te Berlitn brengt verslag uit. Berlijn, 7 Mei (H.N.) Sackett, de Ama- rikaansche gezant te Berlijn, die op het oogenblik zijn vacantie in de Vereenigde Staten doorbrengt, heeft volgens een be richt uit Washington gisteren een onder houd gehad m3t president Hoover en staatssecretaris Slimpson, waarbij de alge- meene toestand in Europa besproken werd en waarbij ook de Duitsch-Oostenrijksche plannen voor een tolunie ter sprake zijn gekomen. Na afloop van het ondehoud ver klaarde Sackett aan de journalisten, dat hij in zijn onderhoud met president Hoover 3r op gewezen heeft, dat in Duitschland een verbetering in den toestand is ingetreden, doch dat Duitschland nog steeds ernstig te lijden heeft onder de crisis en de zware financieele belasting, welke de steunver lening aan dc werkloozen beteekent. Wolkbreuken richten groote schade aan Berlijn, 8 Mei. (V.D.) Vrijdagochtend woedde boven Hamburg en omgeving oen hevig onweer, dat gepaard ging met een wolkbreuk. Het werd zoo donker, dat in de huizen mot kunstlicht gewerkt moest wor den. De wolkbreuken in Baden hebben vooral tusschen Bruchsal en Bretten groote ver woestlngen aangericht en het zaad is ver nield. Bruchsal was urenlang zonder licht en gastoevoer. De scholen moesten gesloten worden, daar het water op verscheidene plaatsen tot 6 Meter opstuwde In de mees te wijken van Bruchsal was het verkeer 6lechts met booten mogelijk. Bij Bretten eischte het hooge water een doode. Tus schen Karlsruhe en Bruchsal is het trein verkeer wegens het wegspoelen van den spoordijk gestremd. Woensdagavond en Donderdag werden ten zuiden van Franken uitgestrekte ge bieden door onweer en wolkbreuken geteis terd. Het spoorwegverkaer werd op vele plaatsen gestremd. In Hundsbaoh stond een groot gedeelte van de straten onder water, dat in vele huizen binnendrong. Ongeveer honderd 6chapen zijn verdronken. Boven Iphofen ontlastte zich een gewei dige regen, zoodat het dorp in een meer herschapen werd. D» straten stonden meer dan een halven meter onder water. Ook in vele andere dorpen werden de straten over stroomd. De akkers zijn in da door hot on weer geteisterde gebieden verwoest. Onweercatastrophe in den Tau- nns. Ernstige schade in Homburg. Homburg, 8 Mei. (V.D.) Donderdagmid dag wjrd de Taunus, in het bijzonder het noordelijk gedeelte, geteisterd dv.r ••«•n wolkbreuk. Geweldige watermassa's stort ten in het dal. Straten spoelden weg, mu ren en dijken braken. Alle laag gelegen velden en weiden werden overstro >md. In Homburg stortten verschillende mu ren in, waardoor het water in de huizen drong. De bewoners moesten het vee uit de stallen halen om dit in veiligheid t3 brengen. In Saulberg moesten de bewoners voor het water naar de hooggelegen ge deelten vluchten. De bewoners van een oude hoeve in Homburg verkeerden in ernstig gevaar. Het water was de hoeve reeds bin nengedrongen, toen de politie te hulp kwam en de bewoners, met vsle kinderen, in vei ligheid bracht Ernstig getroffen werden ook het Kurpark en de in aanleg zijnde ten nisvelden. De grootste schads, die Hom burg geleden heeft, is de overstrooming der bronnen. Alle bronnen staan tot den rand onder water. Het Kurpark was d»s avonds nog onbegaanbaar. Verklaringen van koning Carol Parijs, 8 Mei. (V.D.) Kolling Carol van Roemenië heeft tegenover een medewerker van het Journal een verklaring afgelegd in verband met de geruchten omtrent een aan staande dictatuur in Roemenië. Hij sprak deze geruchten met stelligheid tegen. Van een dictatuur in Roemenië Kan nooit sprake zijn, want het regiem is par lementair en gebaseerd op de grondwot. Een ontmoeting met den koning van Joego slavië mag men geen politiek karakter toe schrijven. Zij zijn vrienden en wenschen elkaar nog eens te ontmoeten. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal Roemenië zijn vrienden en geallieerden zeker steunen, doch Roemenië wenscht ook vriendschappelijke betrekkingen te onder houden met staten, die niet tot de geallieer den behooren. DE BRAND IN YAMANAKA. Tokio, S Mei. (V. D.) Bij den brand in de badplaats Yamanaka zijn veertien Der nonen om het leven cekomen- Maarschalk Lyauley houdt een rede op de koloniale expositie te Parijs Omtrent de officieele opening der Inter nationale Koloniale Tentoonstelling te Pa rijs door president Doumcrgue meldt onze speciale verslaggever nog het volgende: De ceremonie van de opening zou 6tellig aan kleur en verve hebben ingoboet, indien niet het weer, dat in het begin van de week meer aan November dan aan Mei deed den ken, volkomen was omgeslagen en de die pe modderpoelen, dio zich op de wegen van het tentoonstellingsterrein hadden gevormd, snel had doen opdrogen. En op den dag der opening schitterde het zonnetje met een kracht, die in sommige exotische hoekjes van het Bois de Vincennc6 de tropische il 'usie volmaakt deed zijn. Hel blonk de zon op de helmen der bere den eerewacht der garde republicaine, wel ke zich tegen twee uur tusschen de witte zuilen, die ter eero van de tentoonstelling nabij de Porte de Picpus zijn opgericht, op stelde. Gardes républicaines te voet vorm den een haag van bet plein naar den in gang der tentoonstelling, waar drie open auto's op den president en zijn gevolg wacht ten. Rechts van den ingang stODd een com pagnie koloniale troepen opgesteld en de politie had voor een afzetting van het plein gezorgd, waarachter zich tienduizenden be iangstellenden verdrongen. Te ruim kwart over drie kondigde een kanonschot van de Polygone de Vincennes de nadering van den president aan en toen de auto van Gaston Doumergue het plein opreed, schetterden schel de trompetten van de bereden gar- des-republicainee. Omhoog aan den schou der gingen de geweren en blank flitsten de sabels der ruiters, die als met een enkele beweging getrokken werden. Gaston Dou raergue inspecteerde te voet de compagnie koloniale troepen en begaf zich vervolgens naar den ingang van de tentoonstelling om aan de zijde van maarschalk Lyautey in de open auto te 6tappen, die hem het terrein zou rondrijden, langs een weg, waar vele genoodigden hem hartelijk toejuichten cn die omzoomd was door een militaire afzet ting. De fraaie zaal van het Koloniale Museum, waar de openingsplechtigheid plaats vond, bood een levendigen aanblik. Voor op het podium, naa6t den nog leegen zetel van den president, had de kiezer van Annam plaats genomen, gekleed in een geel gewaad met ridderorden cn den rooden sjerp van het Legioen van Eer en met geelen tulband Naa*t hem zat de president van de Kamer Doumcr, en daarnaast de pauselijke nun tius in violet-kleurig gewaad. Tegelijk met den president met zijn gevolg en maar schalk Lyautey en de gedelegeerde commis sarissen traden de ministers binnen, dio op het bordes dep president hadden opge wacht en verwelkomd. In zijn openingsrede heette maarschalk Lyautey alle aanwezig enen in het bijzon der president Doumergup, de ministers en de buitenlandsche vertegenwoordigers wej- kom. Hij herinnerde aan het immense werk, dat voor de totstandkoming van de ten toonstelling moest worden verricht en ver wees alle hulde daarvoor naar den gede legeerden commissaris, den gouverneur-ge neraal Olivier, die het leeuwendeel van het werk had verricht. Vervolgens huldigde de maarschalk de koloniale actie van Frank rijk. „Er moet macht vertoond worden", verklaarde hij, „om het gebruik ervan te vermijden. Het doel van den kolonialen ar beid is niet de vernietiging of de ontrech- ting van den inlander, ook niet zijn assis- milatie en zijn uiteindelijk opgaan in het koloniseerende volk, maar zijn deelneming aan het moderne productieproces, hem be trekken in het moderne leven. Deze geheele tentoonstelling leert, dat de volken zijn aan gewezen op samenwerking en tevens, dat de toekomst van Frankrijk in de overzee- sche gewesten ligt". Namens de commissarissen-generaal der buitenlandsche afdeelingen sprak de Ita- liaansche prins di Scalea, die o.a. zeide, dat elke hinderpaal moet wijken bij den kolonialen arbeid, omdat zij, die dezen ar beid verrichten, weten, dat zij vechten voor een idee, voor het brongen van nieuwe vol keren in den arm van de beschaving der geheele menschheid. De minister van kolo niën, Paul Reynaud, huldigde in Doumer gue, onder luiden bijval den aanwezigen, den oud-minister van kOioniën, die eveneens zooveel gedaan had voor do koloniale ont wikkeling van Frankrijk. Ook aan maar schalk Lyautey bracht minister Reynaud hulde, niet slechts voor het organiseeren van deze tentoonstelling, maar vooral voor de welhaast vijftig jaar kolonialen arbeid in dienst van Frankrijk. Reynaud herinnerde er voorts aan, boo de Fransche koloniën zich in tijden van nood aan de zijde van het moederland had den geschaard. Frankrijk vormt een impe rium, met een nieuw rijk in Afrika, dat grooter is dan het Europeesche Frankrijk en een Aziatisch rijk, dat nog veel grooter is en een machtige reservebron van grond stoffen voor het moederland. De burgemeester van Parijs, De Castel- lane, voerde nog het woord en bracht hulde aan de initiatiefnemers en de organisators van deze tentoonstelling, waarvoor de stad Parijs bon allen, en 6peciaal maarschalk Lyautey, altijd dankbaar zou blijven. Na afloop van dc plechtigheid begaf de president zich weer op dc zelfde wijzo, als waarop hij gekomen was, naar het Elysée torug De regeling van de geheele plechtigheid, van het verkeer, de organisatie ten behoeve van de pers, het was allc6 op z'n Fransch; d.w.z. oorspronkelijk kreeg men den indruk, dat er in het geheel niets georganiseerd was, naderhand merkte men, dat er van organisatie inderdaad niet veel te bespeu ren was, maar tenslotte kwam alles juist op het laatste en goede oogenblik, dank zij de Fransche flair en vlotheid, nog precies in orde, zoodat alles klopte en niemand ontevreden was over de wijze, waarop hij was behandeld. Pro en contra in het parlement te Praag Praag, 8 Mei (V.D.) Heden werden door de commissie voor buitenlandsche zaken van den senaat de debatten voortgezet over het rapport van den minister van buiten landsche zaken van 23 April j.l. De Duit sche Christ.-soc. senator Feierfeil verklaar de, dat de door Benesj tegen de tolunie aangevoerde gronden geen steek hielden. De tolunie beteekende geenszins 2en op geven van de onafhankelijkheid van Oosten rijk en heeft met de Anschlusskwestie niets te maken. Het is integendeel in het belang van Tsjecho-Slowakije zich bij de unie aan te sluiten. De Tsjechische soc. dem. Krejci was van meening, dat men erkennen moest, dat niet alle Duitschers met do gedachte rondliepen Tsjecho-Slowakije van zijn be staansmogelijkheden te berooven. De tol unie is inderdaad alleen een economische kwestie. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, kwam de minister van buitenlandsche zaken aan het woord. Hij legde er den nadruk op, dat het nood zakelijk was een accoord te vinden met Oostenrijk en Duitschland. Nadrukkelijk wees hij op de beteekenls van de conferen tie van Boekarest en de daar bereikte vol komen overeenstemming. Spr. is voor een algemeene Europeesche oplossing. Vervol gens bestreed Benesj de beweringen, als zou Tsjecho-Slowakije altijd tegen Duitschland werken. Integendeel wordt gepoogd alle conflicten te vermijden. Voor de belangen van den staat moet echter onder alle om standigheden worden opgekomen. De in Tsjecho-Slowakije wonende Duitschers zul len geheel tevreden worden gesteld, maar moeten den Tsjechischen 6taat dan ook voor 100% dienen. De meening der Engelsche staatsjaristen. Londen, 7 Mei (V.D.) Het vertrek van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Henderson, naar Genève is op 12 Mei vastgesteld. Hij zal zijn reis te Parijs onder breken, waar hij met Briand besprokingen zal hebben. Op 13 Mei gaat hij door naar Genève. Opnieuw wordt in herinnering ge bracht, dat de Engelsche staatsjuri9ten van meening zijn, dat de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie niet in strijd is met de bepalingen van de verdragen van Versailles en St. Germain. Genève, 8 Mei. De zitting van de contróle-commissie voor de Oostenrijksche volkenbondsleening, die op 12 Mei te Ge nève zou worden gehouden, kan volgens hier ontvangen berichten pas op 15 Mei plaats vinden, daar de president der com missie, de Italiaan Brocchi, ziek is. De vroe gere commissaris-generaal van den Volken bond voor Oostenrijk, mr. Zimmerman, heeft telegrafisch medegedeeld, dat hij kan de zitting van de contróle-commissie niet kan deelnemen. DE BOYCOT IN BRITSCH-INDIË. Groote schade voor de Engelsche katoenspinners. Londen, 7 Mei (H.N.) Vertegenwoordi gers van de Engelsche katoenspinners heb ben gisteren met de regeering vertegen woordigd door de ministers van binnenland- sche zaken, van handel en van Indië, een onderhoud gehad, waarin zij wezen op den ongunstigen toestand van de Engelsche ka toennijverheid, veroorzaakt door den boycot in Britsch-Indié De vertegenwoordigers van de spinners verklaarden, dat indien de boycot voortduurt, binnen enkele weken meer dan de helft der arbeiders zonder werk zullen komen. Zij verlangden daarom 6cerpe maatregelen van de Indische regee ring om aan den boycot een einde te maken. AUTOBUS OMGEVALLEN. Twee en twintig gewonden. S a a r 1 o u I s, 8 Mei. (V. D.) Door het weigeren van dc rem is een autobus, waar in zich 24 leden van een Katholieke Moe- dervereeniging bevonden, in Schrekllngen omgevallen. Twee en twintig vrouwen wer den gewond. Vier van haar werden in ern« stigen toestand naar het ziekenhuis in Saarlouis overgebracht. De autobus was op den terugweg van een tocht naar Luxem burg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 13