AMERSFOQRTSCH DAGBLAD NIEUW PARIJS VOORJAARSSTOFFEN Fa. B. KRAAL Zaterdag 9 Mei 1931 .DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 263 DE MOCRD OP HET ROKIN De daad van een schuldenaar? *B. RUITENBERG Hzn.' DAMES- en HEERENKLEEDING VLIEGENDE HOLLANDERS AUTOPEDS KINDERFIETSEN HOEDEN - PETTEN EN HEERENMODEARTIKELEN LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel DE NIEUWE G.G. WEDER EEN AANRANDING Parketvloeren WAS van BRUIJNZEEL, Zaandam A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 TWEEDE BLAD HOE HET DONDERDAG REGENDE In Vlissingen bleef het droog De tarweorganisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland deelen mee. dat de volgende voorraden van oogst 1930 aanwe zig zijn: in Noord-Hollend 12.403 ton, toe behoorende aan 694 tarwetelers. en in Zu*d Holland 6518 ton, tocbehoorendo aan 1005 tarwetelers. Herkomst van het mes ontdekt Do Amfiter^amsche politie zet het onder- zoek naar den dader van den moord op den heer Van der Velde, onvermoeid voort. Aan het licht is thans gekomen, dat het dolkmes, waarmede de daad bedreven is, te Amsterdam is gekocht in den sportwinkel \an de firma Pimentel. Ut rechtse bestraat 101. Dit 60ori dolken gaat in de laatste we ken zeer grif van de hand. Ongeveer tach tig 6tuks zijn er in den laatsten tijd ver kocht, voornamelijk aan padvindei-6. Nie mand in den winkel kan zich herinneren, aan wien het bewuste mes is verkocht. Ech rer bestaat do mogelijkheid, dat iemand heeft gezien wie zulk een mes heeft ge kocht. Daarvan mededeeling te doen aan de politie kan wellicht helpen. Wat den hamer betreft kan worden mede gedeeld, dat de politie uit 's-Hertogen bosch bericht heeft gekregen, dat de firma P. L. Schmidt te Elberfeld, van wie hij af komstig is, in 1929 is geliquideerd. Het zal dus wel niet meer aan het licht kunnen ko men, waar dit werktuig 16 gekocht. Het denkbeeld dat de moord zou zijn ge schied uit wraak, heeft de politie losgela ten, maar dat hier toch wel roof in het spel ie geweest, wint meer en meer veld. Er worden namelijk twee dingen vermist- De verslagene had altijd in broek- of jas zak een z.g. knipbeurs, bestaande uit een -reeJ lederen zak, die door het gebruik was zwart geworden, met een nikkelen beugel. Er was daar altijd veel zilvergeld in. Op den dag van den moord heeft hij er een werkster nog uit betaald. Ook i6 verdwenen een zwart zakboekje, waarin door den heer van der Velde alles werd genoteerd, wat hij uitleende. Uit het onderzoek is voorts komen vast ïe 6taan, dat hij ook wel grootere bedragen leende cn zeer lastig was, wanneer een gcld- opneraer niet voldeed aan zijn verplichtin gen. In de laatste dagen van zijn leven had hij zich ernstig ongerust gemaakt over een be drag, dat hij geleend had aan iemand in den omtrek van de Ceintuurbaan. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat aan de oproeping om zich bekend te maken heeft voldaan de heer, die in den loop van den dag van den moord met de assistente van den tandarts heeft gesproken. Deze heer gaat geheel vrij uit. HEILIG BLOED-PROCESSIE TE BRUGGE. Nader wordt gemeld, dat dc processie niet zooals eerst was gemeld te 10 uur, doch in den namiddag te 3 uur op a.s. Zondag zal vertrekken. Utr. straat 26 - Tel. 243 Ontvangen de nieuwe LANGESTR. 35 TEL. 308 GROOTE KEUZE IN VINDT U BIJ DE Het adres voor cadeaux steeds iets aparts tegen BILLIJKE PRIJZEN Arnh. weg 32 Tel. 1069 Zijn benoeming gister in de Staatscourant Bij Kon. besluit no. 6 van gister is aan jhr. mr. A C. D. de Graeff, onder dankbe tuigingen voor de vele en gewichtige dien sten door hem aan den lande bewezen, eer vol ontslag verleend als gouverneur-gene raal van Ned.-lndië met ingang van den dag in September, waarop zijn opvolger de landvoogdij zal aanvaarden. Bij Kon. besluit no 7 van gister is jhr. mr. B. C. de Jonge met ingang van dien datum benoemd tot gouverneur-generaal van Ned.-lndië. Een onderwijzeres ernstig mishandeld Vrijdagmorgen is de onderwijzeres mej. Dijkman uit Zutfen en werkzaam aan de R.K. school te Klarenbeek, door een onbe kend man aangerand. Mej. Dijkman liep van het station Kla renbeek het boschpad over, aangezien deze route naar de school korter was. Op een stil gedeelte werd zij onverhoeds aangegre pen. op den grond geworpen, geblindoekt en mishandeld. Een hevige wostcling volgde, waarbij het meisje, volgens haar verklaringen, den man een vinger heeft afgebeten De aan rander gaf mej. Dijkman met een mes hierna 2 steken, n.l. één in den buik en één in den hals Verder bekwam zij nog eenige sniiwonden aan de banden. Door haar luid en onvermoeid voort gezet hulpgeroep werd de man ten slotte bang en vluchtte hij in het bosch. De on middellijk ontboden geneesheer, dr. Van ITeuven. uit Voorst, heeeft hot meisje, dat hevig bloedde, naar het ziekenhuis te Zut fen vervoerd. Hoewel haar toestand vrij ernstig is, kon zij Vrijdagmiddag door de politie worden gehoord. De gemeentepolitie beeft met een politiehond onmiddellijk de geheelc omgeving afgezocht, doch tot op enkele kleine voorwerpen na, zonder resul taat. De gemeentepolitie heeft vermoeden, in welke richting moet worden gozocht De vermoedelijke dader ge arresteerd. Zutphen. 8 Mei. Nadat het slachtoffer van de aanranding te Klarenbeek, mej. D. uit Zutphen, hedenmiddag gehoord kon worden, heeft de gemeentepolitie het on derzoek ter plaatse opnieuw ter hand ge- toomeri. Om 7 uur in den namiddag werd een inwoner van Klarenbeek gearresteerd en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Zutphen. Het parket uit Zutphen, vergezeld door den burgemeester van Goor cn marechaussee uit Deventer, zetten tot laat in den avond het onderzoek voort, deden een huiszoeking bij den vor- moedclijken dader en slaagden er in, zoo goed als zeker vast te stellen, dat de gear resteerde inderdaad de dader is. Het is de 26-jari.ge A. B. A. D. uit Kla renbeek. Hedennacht zal de man aan een streng verhoor worden onderworpen. De toestand van het slachtoffer i6 vrij goed. DE EERSTE NEDERLANDSCHE GELUIDSFILM. Binnenkort gereed. Wij lezen in De Tijd: Zooals wij reeds vroeger hebben bericht, is Joris Ivcns in samenwerking met Lou Lichtveld (die het geluid verzorgt) sinds enkele dagen bezig aan de vervaardiging van zijn Philips-film. Het „stomme" gedeelte van de film is thans gereed gekomen, en dezer dagen vertrekken beide kunstenaars naar Parijs, waar zij beschikken over een volledige ge luidsinstallatie. Vóór hun vertrek hebben wij Ivens en Lichtveld nog even op hun atelier aangetrof fen, waar wij gelegenheid hadden een frag ment van een film te zien. VOORUIT H.V.C. H.V.C. hou nu op morgen Voetbal-voet en hoofd er bij. Geef den „Volowtykersvrienden, Als het kan eens flink partijl Laat Jo nu eens niet weer nemen! Zondag was 't in Bussum mis en ge kunt warempel beter Als ilk me niet erg vargis! 'tls toch zoo gemakk'lijk mannen, Pak do bal on neem hem mee, Maak een goaltje ei. vanzalve Is 't 10 voor H.V.C. Als de „Volewljkers" 't ook doen, Zog uw keeper dat-ie dan er zoo'n bal gewoonweg „uithoudt* en voorzeker wint ge dan. J3 ziet 't jongens: doodeenvoudig, Volg dus ditmaal mijn advies en de „Volewijkens" boeken een puur Amorsfoortsch verlies, Zendt de Amsterdammers ditmaal Met een strop naar huis terug, Wees actief en, Keientrekkars, Kei keihard en extra vlug, Zorgt dat ge voor ditmaal zéker 'tNoodig aantal goaltjc6 scoort, Hou dc eer eens aan jo zelve en Uw zeeg' in Amersfoort! H.V.C. dat 's afgesproken, Stel uw eigen stad tavree. Toon je „kunnen" voetbalzwoogers, en wordt weer eens H.V.C. Kunt ge 't niet met 20 winnen, Dat 's te veel gevergd misschien, We zijn ook al wel tevreden, Als go ons 10 laat zien. GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). Naar een fragment valt niet te oordeeton. Zou dit wel het geval zijn, dan mogen wij nu reeds met vreugde een prachtige film tegemoet zien. De enkele tientallen meters die wij zagen (en die door de muziek van Lichtveld zal worden genuanceerd), geven den indruk van een documentaire, die méér is dan een observeeren vau het doode mate riaal; die ook den mensch betrekt in den arbeid en dit doet op de boeiende wijze van den aandachtigen kunstenaar. Zouden wij hier, in deze eerste Neder- landschc geluidsfilm een element mogen begroeten, dat de Nederlandsche filmkunst te zeer gemist heeft n.l. de bezieling? De voorzichtigheid verbiedt alle voorspelling op dit punt, doch de vraag lijkt gewettigd en het is moeilijk zulk een vraag onuitge sproken te laten. MOBILISATIE-INVALIDEN. g De heer Ter Laan heeft aan den minister van Defensie de volgende vraag gesteld: Kan de heer minister mededeelen, hoeve? de voorbereiding van de toegezegde wijzi ging der wet tot steunverleening aan mo bilisatie-invaliden is gevorderd, en is Zijn Excellentie bereid tot medewerking, zooda nig, dat het aangekondigde ontwerp nog id het loopende zittingsjaar kan worden be handeld? NEL STANTS ONGESTELD. Amsterdam, 8 Mei. Wij verneman, dat de bekende tooneelspeelster Nel Stanfcs ongesteld is. Zij zal zeker in de eerste week niet kunnen optreden. Voor Amersfoort bij: In Amsterdam viel in totaal 60 m.M. Het Persbureau Vaz Dias geeft nog de vol gende bijzonderheden, medegedeeld dooi de Filiaalinrichting van het Kon. Ned. Met In stituut In aansluiting aan het bericht van Don derdagmiddag, dat er te Amsterdam tus- schen 8 uur v.m. en 2 uur n.m. 45 m.M. regen was gevallen, kan thans worden ver meld, dat :n totaal tusschen Donderdag en Vrijdagochtend 8 uur de regenhoeyeelheid 60 m.M. heeft fcedragon. Ter geruststelling kan hier aan worden toegevoegd, dat een dergelijke regenval slechts zeer zelden in onze omgeving voorkomt: sinds het b;gin der waarnemingen te Amsterdam in 1910 is het thans bereikte bedrag (61 m.M. op 7 Mei; 60 m M. in het etmaal 7 Mei 8 u.—8 Mei 8 u.) geen enkele maal overtroffen, uoch per kalenderdag noch per waarnemings etmaal. De dagen, die er net meest op geleken, waren 18 Juli 1910, toen 54 m.M. viel bij een langdurig onweer 's ochtends van ha'f zes tot 10 uur, dus een bijna zoo groote hoe veelheid in korter tijd on 12 September 1918, met 44 m.M. (des. volgenden ochtend had de spoorwegramp bij Wetsp plaats). Bij onweersbuien kan de regenintensiteit nog veel grootcr zijn dan thans, maar het totaal wordt dan geringer, doordat de regen niet zoo lang aanhoud'.op 5 Mei 1925 viel in 1 uur en 10 minuten een hoeveelheid van 28 m.M Uit de opteekening van den zelfre- gistreereiden regenmeter in den Hortus J3o!anicus te Amsterdam blijkt, dat de regen tusschen 8.50 en 8.55het hevigst was '5 m.M in vijf minuten). Van 8 uur tot 10.40 uur viel 29 m.M., daar na regende het niet zoo hard tot 12 uur doch van 122-uur vie' er weer 14 m M bij. T 'ssch^n 3 en 4 uur was het bijna droog daarna begop weer een gestadige regen die tot 's nachts 1 uur heeft aangehouden. Ter verklaring van de curve zij nog ver meld, dat het toestel weer automatisch oij 0 begint op te teckenen, telkens als er 10 m.M. is opgevangen. Hoe bijzonder groot het totaal is, blijkt wel uit het feit, dat d^ normale hoeveelheid voor heel Mei 50 m M. bedraagt, terwijl nu in 19 uren 61 m.M is gevallen Overigens is deze zware regen lang niet over het geheele land voorgeko men het weerbericht van Vrijdag meldt- Amsterdam 60 m.M.; Do Bilt 50 m.M.; Den Helder 24 m.M.; Groningen 4 m.M.; Maas tricht 2 m.M. en Vlissingen 0 m.M. Dus in ons kleine land wel zeer uiteenloopend weer UITVOERING TARWEWET. Tarweorganisaties voor Noord- Holland, Zuid-Holland en Wes telijk Utrecht. Do tarweorganisatie voor Noord-Holland en die voor Zuid-Holland doelen mee. dat de aansluiting als lid zeer naar wensch is verloopen. In de meeste streken zijn alle tarwetelers lid geworden. Daar zich niette min het geval kan voordoen, dat telers on bekend zijn gebleven met de gelegenheid tot aansluiting, wordt nog eens het adre6 meegedeeld, waar men zich als lid kan aanmelden (kosteloos). Dit adres is voor Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht 'ten Westen van de Vecht en ten Noorden van den Ouden Rijn); Anna Paulownastraat 20, Den Haag. De aangifte voor voorraden van oogst 1930 Is gesloten. Voor den verbouw In 1931 kan de aangifte geschieden tot uiterlijk 15 dezer. Tarwevoorraden in Noord- en Znid-Holland. daargelaten de vergoeding in geld, welke u zoudt ontvangen. Het zou hen ten minste overtuigen van uw onschuld Als mijn woord hen niet heeft kunnen overtuigen, zou ik niet willen, dat zij langs andoren weg moesten worden overtuigd. Dat ben ik wel weer met u eens. Intusschen, liet Sheila er met gedemp te stem op volgen, heb ik niet de flauwste idee, hoe het verder met me moet gaan! Op vriendelijk beknorrenden toon ant woordde Peg Woffinton: Maar dat heb ik toch al gezegd, kind! Je gaat morgen met mij mee naar Parijs. Neen, ik maak geen grapjes, liet zij er op volgen als antwoord op den ongeloovigen blik van Sheila. Ik meen het in allen ernst. Toen ik daar straks op de stoep van je kippenhok zeide, dat ik je met me medenam, wist ik heel goed wat ik wilde. Een mensch heeft soms van die plotselinge ingevingen, gevoelt, dat men zich aan een misdaad schuldig zou maken, zoo men de gelegenheid liet voorbijgaan om een bevriende ziel te winnen. Sheila kreeg een kleur van opwinding, terwijl haar gastvrouw vervolgde: Ik was eerst van plan je als mijn gast mede te nemen, maar zou het je niet toe lachen langer tijd bij me te blijven, b.v. als mijn kantoorjuffrouw? Waarom zou je dat baantje niet even goed bij mij kunnen ver vullen als bij die lui van Mackenzie en Moss? Neen, ik meen het, het is een vol komen zakelijk voorstel. Ik wil hetzelfde salaris betalen als die heeren ongerekend kost on inwoning. Ga ]e mee? Sheila zette groote oogen op. Is het u ernst Waarom zou ik iets zeggen wat ik niet meen? Maar Er is ruimte te over in mijn woning te Parijs, beste kind. Er zijn drie apparte menten in 't huis. Een kunstenaar heeft er een van, een operazangeres heeft het ande re betrokken en ik bewoon het derde appar tement. Ik kan je een ruime kamer op de zolderverdieping geven In mijn apparte ment kan ik een jong meisje voor allerlei gebruiken. Ik heb dikwijls meer aan de hand dan ik af kan. Ik zou je b.v. een boel van mijn geschrijf kunnen dicteeren. je zoudt heel wat boodschappen voor me kunnen doenmijn afspraken met cour- turières kunnen noteeren, me vergezellen naar de groote magazijnen, bij gelegenheid met me naar premières gaan met den hond gaan wandelen als ik het te druk heb. (Ja, ik heb ook te Parijs een hond Ik ben nooit zonder hond. niet waar Emma?l Je zoudt honderd en één dingen voor me kunnen doen. We zouden het erg prettig en gezellig kunnen hebben. Je moet met me mede gaan, besluit er maar dadelijk toe Afgesproken? Het is een ingeving des hemels, sta melde Sheila. Het is te mooi. U is een barmhartige Samaritaan voor me. Maar maarstel u eens voor, het kon best het geval zijn, dat ik geen Sheila Curtis heet te! Waarom zou ik niet San Francisco, An nie of Chicago Blanche of een andere pa- reldief kunnen zijn? Zeker, dat klinkt wel mogelijk, maar lk weet beter, omdat ik, zooals ik reeds zei- de, genoeg menschenkennis heb om me niet te vergissen. Nog steeds in de war door den onver- wachten keer in haar lot, wijdde Sheila den avond aan het pakken van haar boeltje in het Tehuis voor jonge dames in betrek king, dat gedurende een half jaar haar woning was geweest, en den volgenden morgen stond zij in haar mantel, met haar nauwsluitend hoedje, haar zwarte kaplaars- jes en met een gelaat van vroolijke ver wachting op het perron van het Victoria- station. Weldra voegde juffrouw Woffing- ton zich bij haar, gehuld in een bontman tel, met de noodige bagag», die haar aller hartelijkst begroette. Daarna volgde de reis door het modderige Kent, de aankomst te Dover, de drukte om aan boord van ds boot te komon. Nog een laatste blik op Engeland? Zeg de witte kalkrotsen maar vaarwel, Sheila! Graag! antwoordde Sheila lachend, ter wijl zij zich vasthield aan de reeling en de landwind haar rokken naar achteren blies. Uitdagend hief zij haar gehand- schoend handje omhoog en met opgeheven hoofd verklaarde zijik hoop ze voor de laatste maal te hebben gjzien En toch kromp haar hart een oogenblik in een, zij ha-d het gevoel alsof er een prop in haar keel zat en er blonk een traantje aan de lange wimpers van haar donkere oogen, terwijl zij onhoorbaar fluisterde: vaanvil! En zonder dat zij er eenige aan nemelijke reden voor zou kunnen opgeven, liet zij er op volgen: „en ik heb die parels toch niet gestolen." (Wordt vervolgd). De kunst zit in de natuur; die haar er uit kan halen, bezit kunst. DÜREN. Naar het Engelsch van BERT A RUCR' door Mr. G. KELLER. 13 Geen één, verklaarde Sheila met een glimlachje, terwijl zij zich gesterkt gevoel de door het maal, dat zij waarlijk wel noo- dig had gehad, niet minder evenwel door de vriendelijkheid waarmede zij werd be jegend. Geen enkele parel, maar dat maakt geen verschil. Men taxeerde de waar de ervan op zeven duizend pond. Menwie zijn dat Dat is mijn firma, mijn voormalige firma, antwoordde ^heila. En met het zeer menscheliike verlangen van een eenzame ziel. die in langen tijd niet in aanraking is gevveert met ba<irs gelijken, om haar hart eens uit te storten, vertelde zij haar nieu we vriendin precies al wat haar op het kantoor van Mackenzie en Moss was over- modes op, terwijl zij daarbij waardeerend men. Prachtig, merkte de schrijfster over moder op, terwijl zij daarbij waardeerend knikte. Ik houd, liet zij er op volgen, met die losheid waar achter een scherp en ge zond Verstand schuil ging, van zoo'n „Ro man policer"! Maar wat is er het slot van? Natuurlijk zijn we nu pas aan het begin. Doch vast en zeker zullen ze spoedig uit vinden wie dc werkelijke dief is. Sheila keek haar met een glimlachje aan. Niet waar? Dat wilde u toch zeggen? Ik wou alleen zeggen, dat u, juffrouw Woffington, het dus voor waar aanneemt, dat ik het niet ben. Wat niet bent? De dievegge. Zeg nu geen malligheden, kind! Ja, u denkt, dat het met mij heelemaal in orde is Neen, dat denk ik niet, dat weet ik. antwoordde Peg Woffington op ernstigen toon. Hoe weet u dat? Dat zou ik u niet kunnen zeggen. Maar wel weet ik. dat u evenmin in staat is om parels te stelen als dat iknu, dat ik een hond zou kunnen vergiftigen! U gelooft me dus op mijn woord? zei Sheila zacht, terwijl haar gedachten terug gingen naar den man, die verklaard had dat niet te kunnen doen. Zeker. En, vervolgde zij, ik geloof, dat u een e.isch tot schadevergoeding zou kun nen instellen wegens laster, aantasting van uw goeden naam of iets dergelijks. Ik gevoel er bitter weinig voor hem nog eens in mijn leven te ontmoeten, zelfs in de rechtszaal. Het zou voor u een rehabilitatie zijn,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5