AMEDSFOORTSCH BAGB1AB i Binnenland Feuilleton Maandag 11 Mei 1931 ~DE EEM LANDER" 29e Jaargang No 264 ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE WAGENINGEN DE NED. REISVEREENIGING NAAR AMERIKA Van 5 Augustus tot 3 September N.V. COMPAGNIE LYONNAISE JAPONNEN EN COMPLETS IN PASTELTINTEN MET BIJPASSENDE HOE3EN ERNSTIGE VECHTPARTIJEN TE GRONINGEN Caféhouder doodgeskgen E. FRANKENHUIS 'T ZAMD 3 WILLEM GROENHUIZEN Drie zwaar gewonden een doode \V a g e ni 1 n g e n, 10 Mei. Te Wagenin gen is hedenmiddag te ongeveer half zes een ernstig auto-ongeluk gebeurd. E»'n luxe-auto, een Renault van de Garage „De Meteoor" te Amsterdam, chauffeur K. Steltman, geraakte bij het uitwijken voor een hond tusschen de rails van de electri- sche tram en reed vervolgens in volle vaart tegen een boom langs den weg. De auto werd totaal vernield.. In den wagen zaten vijf personen, twee dames en drie heeren uit Amsterdam, die den auto heden morgen hadden gehuurd. Drie van. hen, aen dame en twee heeren werden ernstig gewond, en per brancard naar het zieken huis „Ziekenzorg" vervoerd, waar de dame 6poedig nn aankomst is overleden. Ook de chauffeur is later in het ziekenhuis opge nomen. De inzittenden van den auto waren, be halve de chauffeur, de heer Martini, wo nende Gelderschekade t3 Amsterdam, en zijn '30-jarige echtgenoote E. P. Martini- Hubert, de heer P. Nijsten, uit de Haarlem merstraat te Amsterdam, met zijn echtge noote en rte heer W. J. Sluytcr uit de Java- straat te Amsterdam. Doordat mevrouw Martini naast den chau.'feur zat, geraakte zij, toen de auto naar links uitwijkende tegen den boom op botste tusschen auto en boom bekneld, waardoor zij zoo ernstig aan hoofd en bo venlichaam werd gewond, dat zij een uur later in „Ziekenzorg" overleefd De heer Martini en het echtpaar Nijsten werden ernstig gewond. De heer Sluijter minder ernstig. Allen zijn in „Ziekenzorg" opgeno men. ook de chauffeur. Hun toestand is redelijk wel. De politie heeft het lijk van mevr. Martini en den auto in beslag geno men. den. In dit gesprek zou laatstgenoemde tot Opdam o. a. hebben gezegd, sprekende over den moord op de Van Wiggens: ..Je weet er meer van, net als ik." De overige opgeroepen getuigen zouden der justitie mededeelingen kunnen doen be treffende belangrijke uitgaven, welke door Opdam zijn gedaan, toen hij plotseling heeJ goed bij kas bleek te zijn. Verlenging van het voorarrest van Anke Opdam. T i e 1, 9 Mei Naar wij vernemen heeft de 6ubstituul-officier mr. J. J. G. van Ever- dingen, die belast is met de leiding van het onderzoek inzake de Culemborgsche moordzaak, hedenmorgen de verlenging van het voorarrest van Auke Opdam aan gevraagd voor den tijd van zes dagen. De rechtbank zal vermoedelijk Maandag a.s. de beslissing nemen. Er wjrdcn gere geld nog verschillende getuigen gehoord, teneinde uit te maken in welke richting het verdere onderzoek geleid zal moeten worden. UITSLAANDE BRAND TE KOSTVERLOREN. Groningen, 9 Mei. Hedennacht om 12 uur is brand uitgebroken in de kunststeen fabriek van den heer G. Martinus te Kost- verloren. De brand sloeg spoedig naar bui ten. Het Vuur woedde in het bizonder in de bovenverdiepingen/waar een voorraad ra dio-artikelen was opgeslagen De brandweer bluschtc het vuur met vier stralen. De bovenverdiepingen zijn geheel uitge brand. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. DE MOORD TE CULEMBORG. Tien getuigen gehoord. Vrijdag zijn een tiental personen, meeren- decls ipwoners van Culemborg, gedagvaard om nog denzelfden dag voor den rechter commissaris te Tiel te verschijnen, ten ein de in de instructie tegen Auke Opdam als getuigen te worden gehoord. Onder hen zijn ook zekere Dirk Lamboo en zijn vrouw, die, volgens Het Volk, zou den kunnen verklaren, dat zij indertijd in een café in de Zandstraat een deel van eon gesprek hebben gehoord, dat gevoerd werd tusschen Auke Opdam en C. van der Lin Via Canada naar de Vereenigde Staten Gelijk reeds was bericht, was door het hoofdbestuur van de Ned. Reisvcrecniging besloten orn, gezien het succes van de vo rige Amerika reis, ook dit jaar een reis daarheen uit te schrijven, wanneer met dit initiatief voldoende instemming zou wot- den betuigd. Reeds bij deze voorloopige aankondiging is zóóveel belangstelling betoond, dat nan ctonds is overgegaan tot hot definitief uit schrijven van de reis en het publiceeren van het omvangrijke programma. Als de meest gunstige reismaand werd Augustus gekozen. Zelfs al zou Amerika ook dit jaar opnieuw door een hittegolf ge leisterd worden dan zouden de deelnemers er weinig hinder van ondervinden. Immers, ditmaal gaat de reis voor een groot deel door Ca na la en vervolgens door het noor- 1on van de Ver. Slaton. Het vertrek is bepaald op 5 Augustus. Gp de heenreis wordt een kort bezoek ge bracht nan London met het oog op het daaropvolgend bezoek aan New York, ter vergelijking. Het stoomschip „Antonia" van de Tunard lijn brengt de reisgroep naar Quebec in Canada, waarna achtereenvolgens worden hezochl Montreal, dp grootste stad in Ca nada, Ottawa, da hoofdstad en Poronto. Bij de Niagarawalerxallen betreedt het reisgezelschap bet grondgebied van de Ver eenigde Staten Ten slotte wordt nog 5 da gen in New York vertoefd waar een rijk programma wordt afgewerkt. Op ?f> Augustus heeft de terugreis plaats met de „Berengaria". het 53.000 ton groole schip der Cunard-liin. Het gezelschap ont scheept zich te Cherbourg en reist nog door naar Parijs, ten einde een bezoek te bren gen aan de Koloniale tentoonstelling. Op 3 September is men terug te Rotterdam. Als leider ook van deze reis zal weder optreden de heer W. J. Bastiaan te 's-Gra- venhage. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Ondanks het feit. dat de kermis is drooggelegd Groningen, 10 Mei. De Groningschc kermis, die Zaterdag begon, heeft een slecht begin gehad* ondanks bet feit, dat zij is drooggelegd. Zaterdagnacht omstreeks half één. heeft een vechtpartij plaats gehad in het café van den heer Vos in de Visscherstraat. Een neef van de vrouw van den caféhouder wond zich vreaselijk op, toen hij hoorde, dat hij twintig cent voor een glas bier moest betalen, terwijl hij in andere zaken vijftien cent betaald, had. I-Uj greep een stoel en sloeg do caféinventaris kort en klein. Ook de caféhouder en zijn vrouw- sloeg hij met de stoel op het hoofd. De vrouw bekwam eenige builen, doch do ca féhouder stortte ineen en overleed kort daarna. De dader, zekere R., is gearresteerd Nader kan nog worden gemeld, dat 1e oorzaak van de ruzie eigenlijk een oude schuld betrof van het vorige jaar. De ruzie ging zoo hoog, dat d.c neef van de café houdster de geheele inventaris met een stoel aan gruzelementen sloeg. Toen do du- der, den 42-jarige Vos en diens vrouw met een stoel op het hoofd sloeg ontstond er een worsteling, waarbij R. een hamer greep en er in het wilde mee rond sloeg. Hij ver liet daarna met zijn kameraden het café. De caféhouder wankelde nog achter de tapkast en zakte daar in elkaar. Onder leiding van- commissaris Molenaar stelde de politie, die spoedig ter plaatse was, een onderzoek in. De politiedokter, Dr. Nathans constateerde den dood bij het slachtoffer. Het lijk is in beslag genomen. Denzelfden nacht is do dader gearresteerd Ilij heeft in zooverre een bekentenis afge legd, dat hij toegeeft geslagen te hebben, doch, dat hij zelf het eci-st een klap heeft ontvangen. Geconstateerd is dat de man, -lie schipper van. beroep is en 26 jaar oud, niet dronken was. Ilij is een oude bekende van de politie. Poging tot doodslag. Behalve de ruzie in de Visscherstraat heeft hedennacht omstreeks 2 uur, na af loop van de kermis, een tweede vechtpartij plaats gehad, waarbij een publieke vrouw- zwaar gewond is. Deze vrouw, zekere G. d. J., liep om streeks dien tijd met twee mannen op het Zuiderdiep. Onverwachts viel een der man- n»en, met wien de vrouw samenwoonde, haar aan en bracht haar enkele messteken toe in den rug en in een der bovenarmen. De vrouw zakte ineen, waarop de man, de schipper A. K., op de vlucht ging. De vrouw werd hevig bloedend een wo ning binnengedragen, waar zij het bewust zijn verloor. Een lid van de E.H.B.O. ver- leencVe de eerste hulp. Waarschijnlijk is een slagader getroffen. Later is de vrouw in ernstigen toestand naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. De politie slaagde erin den dader te arresteeren. De oorzaak van de twist is waarschijnlijk minnennijd. De vrouw had nl. te kennen gegeven, dat zij niet meer met A. K. wilde samenwonen. Nieuwste modellen TROUW- en VERLOVINGSRINGEN reeds vanaf 6.—. OUDE VROUW NEERGESLAGEN. Op klaarlichten dag hebben onbekenden ingebroken hij de wed S., een oud alleen wonend vrouwtje in het z.g. Drentsche dorp te Eindhoven. Het vrouwtje was bezig in den tuin, toen de dieven binnengedrongen Op het leven in huis kwam zij toeloopen, maar werd binnen door de bandieten be wusteloos geslagen. De buurt vond het vrouwtje later buiten kennis liggen. Zij is naar het R.-K. Gasthuis vervoerd. Van de aanranders geen spoor. TAXI RIJDT IN EEN KUIL. Een ernstig», een lichtgewonde. Amsterdam, 10 Mei. In den afgcloo pen n^icht omstreeks 3 uur heeft op de kruising Rozengracht—Marnixstraat oen ernstig ongeluk plaats gehad. Door dc Ge meente-waterleiding worden daar herstel lingswerken uitgevoerd. Een taxi is in die opgravingen terecht gekomen. In den wa gen zaten een heer en een rtame, die bei den verwondingen opliepen door glasscher- ven. Die van den heer waren van dien aard dat hU in- het gasthuis moest worden opge nomen. De chauffeur kwam er goed af. D wagen werd later door de branc'.weer op den begancn weg gebracht. EEN LEGERREVUE IN WEST BRABANT? De heer Albarda wil Inlichtingen vragen. De voorzitter der soc.-democratische Ka merfractic, ir. Albarda, heeft aan het partij bestuur medodeeling gedaan van zijn voor nemen, om aan de regccring inlichtingen te vragen aangaande de waarheid der pers berichten, volgens welke, in Augustus aan staande, een legerrevue zal worden gehou den in de nabijheid der Belgische grens, mede ter herdenking van zekere wapenfei ten van 1830. Het partijbestuur besloot, de inlichtingen der regeering af te wachten, om, indien deze de persberichten bevestigen, een pro- lestacti te organiseeren. (Voorw.) TRAMBOTSING. Ingedrukte balcons en lichtge kwetste passagiers. Zaterdagmiddag half vijf heeft op het Fre- deriksplein te Amsterdam een botsing plaats gehad tusschen een wagen van lijn 11 en een van lijn G. Het voorbalcon van cerstgenocmden wagen werd ingedrukt. De ruiten van beide wagens braken. De be stuurder en drie passagiers liepen lichte verwondingen op. De oorzaak is het weige ren van een van de remmen. Het verkeer ondervond veel stagnatie. TWEEMAAL GESTEMD. De centrale recherche te Rotterdam heeft, naar de N. R. Ct. meldt, proces verbaal op gemaakt tegen den 2G-jarigcn magazijnbe diende F. A. K., die op 22 April, bij de ver kiczingen voor de Provinciale Staten twee maal is gaan stemmen. Zijn broer was dien dag in Groningen en des morgens is F. A, K. met het oproepingsbiljet van dien broer naar het stemlokaal aan de Rusthoflaan ge gaan om te stemmen. Een paar uur later is hij er opnieuw heengegaan met zijn eigen biljet. De voorzitter van het stembureau herkende hem evenwel. GEDOOD DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM. In een broeikas van een hloemistfirma aan de Manpadslaan te Heemstede was de lG-ja- rige O, uit Heemstede bij de centrale ver warming bezig met het opstapelen van hout. Vermoedelijk bij het indraaien van een lamp is hij door den electrischen stroom getroffen. Op zijn hulpgeroep kwam het andere per soneel aanloopen. Een arbeider, die hem trachtte te bevrijden, werd eveneens door den stroom getroffen, doch kon zich weer losrukken- Na het uitschakelen van den stroom kon de jongen wordpn bevrijd De in middels ontboden geneesheer uit Benne- broek, die geruimen tijd kunstmatige adem haling toepaste, kon slechts den dood con- statecren. APPELMARKTSCHE DRUIVEN" „DURE Op do appelmarkt daar is het Waar 't reeds lang geen markt meer is Doch in plaats van appels, krijgt ge 't Zcere-voeten-ergenis! Duid'lijko keiharde keien Dreigen puntig op dit plein Wie daar pijnloos wil passeeren Moet een brokje fakir zijn! Als U midden op deez' markt staat Roep je vast een taxi An Daar men na een helft de and're Niet meer nfmarcheercn kan! Waagt men deze reis per rijwiel Uw verongelukt gewis Daar uw fiets reeds voor het einde Keurig „veerticndeclig" is! Met een auto zou 't te doen zijn Mits op heele zachte band Met wat zegen van „Fortuna" Haalt U moog'lijk d'ovcrkantf 'k Weet een prachtige remedie Tot verbect'ring van dit plein Als we hier eens weer gaan fee6tcn En dus extra vroolijk zijn. Zet dan daar een pierement neer Geef een bal-champétre daar Laat er vlaggen en versieren Rond dit vrees'Ujk voet-gevaar! Doch slechts d'overheid mag „steppen^ Dit bedoel ik dan als 6traf Met wat 6luk „gesimpte" voeten, Raken we van 't moois wel af' 't Is misschien een paardemiddel Maar dat 't helpt weet ik secuur Voor bewoners zijn de „druiven" Van dc appelmarkt te zuur! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). HET CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Amsterdam, 9 Mei. Namens de sa menwerkende Bonden in de Kledingindu strie doelt men ons mede: Dc actie in het daincsklcedingbedrijf heeft zich, naar wij hebben bericht, ook uitge strekt. tot de ongeorganiseerde werkgevers. Met „Maison de Vries" is, doordat de Direc tie dc collectieve arbeidsovereenkomst heeft getcekend, overeenstemming verkregen. Mot enkele andere werkgevers, o.a. dc Bonnctcrie worden besprekingen gevoerd, daarentegen zal bij de firma's Voljt en Filia, resp. Hee rengracht en Koningsplein a.s. Maandag de staking ingaan. De Bond van Werknemers heeft zich be reids met de personcelen van de filiaalzaken dezer firma's te Den Haag in verbinding ge steld. DE MOORD OP HET ROKKIN TE AMSTERDAM. Zaterdag had dc begrafenis plaats van den heer N. van der Velde, die Maandag j.l. werd vermoord in een kantoor-p'crceel aan het Rokin te Amsterdam. De stoet vertrok om 12 uur van het Binnengasthuis. Een tal rijk publiek had zich voor het ziekenhuis verzameld. Toen de stoet vertrok, liepen velen mede naar de Oosterbegraafplaats. Om even één uur bereikte de stoet dc be graafplaats. Fen aantal belangstellenden volgden de baar naar het graf, waar het stoffelijk overschot in allen eenvoud te ruste werd gelegd. Aan de groeve werden de ceremoniën van de Christengemeenschap uitgevoerd. Langesiraat 43. Met Juiste adres voor Uw gouden en zilverenwerken. Tel. 852. Niets zoo krachtig als het voorbeeld. GEZELLE. Naar bel Engelsch van BERT A RUCK door Mr. G. KELLER. 14 Weldra kwam de Fransche kust in het gezicht: een lang, uitgestrekt strand, om zoomd door dennenwouden. Daarop Bou logne met zijn gebruikelijk geschreeuw van blauwkielen, douane, paspoortcontrole, wachten op den langen trein met zijn ver rassend hooge treeplanken, de Fransche vruchtenkoopvrouwen, het was alles even nieuw voor Sheila, evenals de kostelijke ommelette en de heerlijke ijspudding in den restauratiewagen waar zij de lunch ge bruikten, het rumoer in het Gare du Nord en het gevoel van als een ei geklutst te worden in den hossenden taxi, die haar door het drukke Parijs bracht naar den rustiger faubourg, de met boomen beplante straat, dan een tuin, ten slotte een wit ge pleisterd huis, waarin Peg Woffington haar appartementen had. Voor de inrichting van die woning had zij gezorgd voor dc goede smaak en het ge voel voor gezelligheid, welke haar waren toebedeeld, niet aan banden gelegd door het gevoel, dat zij dit graag zou willen hebben of dat zij zich dat niet kon veroorloven. Bovendien werden haar geen hinderpalen in den weg gelegd door de smaak of de liefhebberij van anderen, behoefde zij niet te vreezen voor op de meubels gedeponeer de tabakspijpen, deukhoeden, oude glacé handschoenen maat elf, kringen van whisky glazen op het deksel van de piano, schcer- papiertjes met klodders zeep, tabakslucht en etensgeuren. Zij was er alleenhecrsche- res en behoefde zich bij de inrichting van haar woning om niets en niemand te storen. Alles zag er keurig en in de puntjes uit en dat was het werk van een glimlachende en nijvere Fransche bonne k tout faire. In haar eentje verzette Josej nine het w:rk, dat el ders de inspanning van een legertje dienst personeel en zij deed het 6teeds met onver stoorbaar goed humeur. Kussens, luie stoelen, bloeiende planten, penteekeningen achter glas en vooral boe ken en nog eens boeken vond men door de gansche woning en dit alle6 sprak van een artistieken geest van een nijvere bij gelijk Peg Woffington \va6. De keurige, vroolijke keuken was het kleinste vertrek van de woning. Het grootste en weelderigst inge richte de badkamer, gelijk steeds het geval zal zijn wanneer de vrouw alleehheersche- res is in haar huis en haar middelen haar veroorloven te doen wat zij wil. Maar we willen niet langer in deze be haaglijke woning toeven, waar een aange name werkkring in een prettige omgeving was weggelegd voor de als parel roofster ver dachte Sheila Curtis. Keercn we terug tot den man, die haar van den diefstal ver dacht. HOOFDSTUK VIII. Den storm het hoofd geboden. We behoeven wel niet te zoggen, dat dc neef van de firma Mackenzie en Moss zeer goed begreep, dat hij een onvergeeflijke domheid had begaan door de van diefstal verdachte kantoorjuffrouw veilig en wel te laten vertrekken. Maar tevens was hij zich bewust, dat het hem te allen tijde onmo gelijk zou zijn anders te handelen. Op die angst voor de gevangenis had hij gerea geerd als een klein kind, dat angstig de kachel vermijdt waaraan het zich eens ge brand heeft. En hij zou het nogmaals heb ben gedaan. Als die juffrouw Curtis een dag, een week, zelfs een maand nadat zij was heengegaan, weer voor him op het kantoor was verschenen, met alleö tegen haar evenals op dien noodlottigen morgen, dan zou hij weder hebben gezegd wat hij toen had gezegd: „ik geèf u verlof heen te gaan". Ja, zelfs een maand later. Maar het v\;as veertien dagen later dat de ellende kwam en de jonge Farquhar den storm het hoofd had te bicden. De oude Farquhar was, na dat do dokters en, wat meer beduidt, ook de pleegzusters hem hadden opgegeven, aan dc beterende hand geraakt en had zich her steld met den spoed, welke het gevolg is van een ijzeren wil, gepaard met een vast doel in het leven. Wij zeiden het zooevcn, dat de oude heer een godheid had. die hij onbepaald vereerde. Dat was liet geld. Hoe kon hij er dan toe besluiten om dit aange name, prikkelende bestaan te verlaten, nu er nog zooveel geld te verdienen viel? Het lijkt wel een grappige onderstelling, dat, omdat hij het geld niet met zich in het graf kon medenemen, de Oude Kei besloot, tegen de overtuiging van den geneesheer in, in de wereld te blijven, waar hij zijn geluk kon vinden. En aan dien man, met die opvattingen, moest de mededeeling worden gedaan, dat, terwijl hij tusschen levenfcn dood zweefde, zijn zaak een verlies van zeven duizend Pond had geleden. Dc mededeeling van die verpletterende tijding geschiedde in zijn eigen huis in Bloomsbury. In het groote, vijf verdiepin gen hooge huis met zijn ruime, somber ge meubileerde en ongezellige kamers, be woonde hij slechts twee vertrekken Eenige jaren geleden had hij aangeboden zijn neef in zijn woning op te nemen als betalondp logé, maar deze had het aanbod liever niet aangenomen. Dc jonge Farquh ir had er de voorkeur aan gegeven kamers te betrekken in Chelsea, vanwaar hij uitzicht had op de rivier, die minder ingesloten waren en van waar hij eiken dag naar het kantoor kon wandelen. Vóór de ziekte van zijn oom had hij nog nooit een nacht doorgebracht in het huis in Bloomsbury. Alleen in de dagen van crisis had de jonge man zelogeerd in een groot bed met vier bedstijlen in een somber, spookachtig vertrek en hij was in nig dankbaar geweest, dat de gunstige wen ding in de ziekte van zijn oom het hem mogelijk had gemaakt zijn koffer weer te pakken cn naar zijn kamers in Chelsea te rug te keeren. Op dien onheilsdag, toen de dokters hem hadden medegedeeld, dat zijn oom zoover hersteld was, dat hij zaken met hem kon bespreken, hem zelfs slecht nieuws kon mcdedeelen, zat de oude Farquhar op in een leuningstoel in zijn slaapkamer. De gaskachel brandde, een kamerscherm ach ter hem beschermde hem tegen elk tochtje, dat van den kant van do ramen mocht komen. Dc oude man was geheel gekleed en droeg over zijn donkere jas nog meer beschuttingen tegen mogelijke kwade in vloeden van buiten. Eon dikke kaïnerjapon van bruine stof was over zijn magere doch vierkante schouders geworpon en een reis deken lag over zijn magere becnen. Ver vallen, bleek en vermagerd ten gevolge van zijn ziekte, zat hij rechtop in zijn stoel en zijn gelaat deed denken aan dat van een gier, maar terwijl de roofvogel een krans van groezelige veeren om zijn nek draagt, droeg de oude Farquhar een halsboord met zwarte das cn daarop prijkte de zwarte pa rel als doekspeld, het evenbeeld van die, welke bij wijze van reclame door zijn neef werd gedragen. Terwijl hij zich naar de woning van zijn oom begaf, had do jonge Farauhar tot zich- zclven gezegd: de hemel mag welen, hoe ik het er afbreng. Zonder veel omwegen kwam hij maar dadelijk met de zaak voor den dag en zeide* U herinnert zich zeker wel dat hals snoer van de Russen, waarvan de gravin den aankoop aan ons had opgedragen. Nu, die ketting is spoorloos uit het kantoor ver- dwe.ncn in den nacht voor hij aan de cliënte moest worden afgeleverd. Er is geen spoor meer van teruggevonden. Ziezoo, het was er uit en het was ge hoord. Hij zag hoo de oude man zichtbaar ouder scheen te worden, hoe zijn gelaat als het ware verschrompelde. Wacht, laat ik u een beetje cognac ge ven. (Wordt vervolgd), j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5