Elke Cliënte te kleeden naar haar persoonlijken smaak is één onzer stelregels. N.V. COMPAGNIE LYONNAISE - Utrechtscheweg 10 - Tel. 179 - Amersfoort zal men alles met zijn man bespreken? ket beroep der engelsche koningin. kousen, handschoenen, en nog wat. de dochter van caruso. twee mantelpakken. Indien wij deze vraag in ontkennen den zin beantwoorden, da n zullen wij goed moeten begrijpen, da,t het er om gaat of wij onzen echtvriend met alle mogelijke wissewasjes moéte.u en mo gen lastig vallen. Het oude rijmpje. „Een man mag alles eten, „Maar moet niet alles weten geeft al antwoord op onze vraag' Wanneer wij vrouwen vaak op het juiste oogenblik konden zwijgen, zou den er vele huwelijken gelukkig zijn. laten wij toch trachten ai die kleine onaangenaamheden zelf te verwer ken; hoeveel mannen hebben niet heel wat meer moeilijkheden in hunne werkkring te doorleven, dan wij in onzen veel engeren kring. Zijn wn hier niet allen van overtuigd? In dezen voor velen moeilijken tijd verzwijgen wij vaak dingeu, waarover wij zouden willen spreken, en vertel len dat, wat beter verzwegen kan worden. Het is heel moeilijk den juis ten middenweg te vinden. Doen zich moeilijkheden voor, die een huisvrouw zelf weer in orde kan brengen, dan kan zij die haar man rustig besparen, en zoodoende voor komen, dat hij onaangename uren heeft; een man moet zoo weinig mo gelijk met huiselijke zorgen woruen lastig gevallen, opdat hij zich en al kan concentreeren op zijn werk. Een man kan, waar hij het noodig oordeelt, zwijgen over onaangenaam heden, door hem in zijn werkkring ondervonden. Laten wij dus zorgen, dat de uren die door hem thuis doorgebracht wor den, hem opbeuren en nieuwe kracht geven tot werken, en laten wij met alle piet luttigheden in den breede en tot vervelens toe uitmeten. Er kunnen zich, helaas, natuurlijk ook dingen voordoen, die we, hoe on gaarne we het ook vinden, met den man móeten bespreken. We zullen dan het juiste oogenblik daartoe moe ten weten te kiezen, en niei, wanneer een man thuiskomt, met de deur in het huis vallen. We mceten ons lee- ren beheerschen en trachten ons zelf te beheerschen. Waarom zullen wij niet even goed wachten tot een man gegeten en mis schien daarna nog wat gerust heeft, en als dan alles rustig is, datgene bespre ken, wat r.oodig is. Menigmaal kun nen wij het zoo noodig ook wel uit stellen tot den volgenden morgen; na een goeden nachtrust heeft men meer weerstand, ziet daardoor de dingen rooskleuriger en overwint gemakke lijker onaangename dingen. Laten wij onze zorgen dus zooveel mogelijk zelf trachten te verwerken en er vooral een klein pakje van ma ken, opdat we ons koffertje zelf kun nen kruien. Niet alleen in groote, maar evengoed in kleine dingen, moeten wij blijk geven de ware levenslust te wil len beoefenen; wij maken er ons leven en dat van hen, die ons lief zijn, zoo veel mooier door. HUISHOUDELIJK ALLERLEL Olieverf-schilderijen kan men schoonmaken, zonder dat de verf of het vernis wordt aangetast, met 1 deel' geest van salmoniak op 10 deelen water, waarmede men een goed schoongespoelde spons bevoch tigt en hier de schilderij mede afneemt Laden van kasten die moeilijk schuiven, kan men weer goed gangbaar maken door de schuifvlakte met kaarsvet te bestrij ken. Wit beenen heften van messen worden weer blank, in dien men ze met een opengesneden citroen afwrijft en daarna met zout Lan caster -gordijnen kan men schoonmaken door ze al te nemen, plat op den grond te leggen en afwrijven met zemelen; is de kwa liteit van het lancaster goed, dan kan men ze gerust met spons en zeem af nemen en nat ophangen en niet oprol len alvorens ze droog zijn; oppassen dat er geen vouwen in komen. Smakelijk uitziende aardappelen Oude aardappelen krijgen na het koken vaak een donkere kleur. In dien men bij het kokende water een weinig azijn of critroensap voegt verdwijnen die vlekken en de aard appelen zien er smakelijker uit. Groenten van deze maand. Bloemkool, asperges, molsla, krop sla, stoofsla, rhabarber, meiknolletjes spinazie, postelein, worteltjes, radijs tomaten, komkommers, zuring, an dijvie, uien. VOOR DE SPORT. Links een mouwlooze tennisjurk van lichtgele shantung met wat roode lijntjes. Er wordt een rood flanellen jasje bij gedragen met een gestikt ceintuur; de garneering bestaat ver der uit knoopen in de twee kleuren. Rechts een sport-ensemble van na- turelkleurige en roode shantung. De japon vertoont van voren een grooten rooden driehoek, die tot het middel toe doorloopt. Men voorspelt een groote popula riteit voor het gebloemd chiffon, dat 's zomers zoo goed past bij de natuur. In de eerste plaats natuurlijk voor de meer gekleeae pajonnetjes, doch daarnaast verwacht men het ook des morgens te zien. Het komt vooral aan op een smaakvulle keuze der bloemen, die wel vroolijk, maar niet bont mogen zijn. De vier plaatjes ge ven van links naar rechts te zien: Zomerjaponnetje van gebloemd en effen chiffon met een corsagebloem in overeenstemming met het patroon. De pas van den rok is, evenals het lijfje en de korte mouwen, versierd met gladde volants. Japonnetje van gebloemd chiffon met een slankmakende kraag van ef fen chiffon. Schootje en ceintuur van dezelfde stof. De rok vertoont aan één zijde plissé's, terwijl ook de vo lants aan de moderne korte mouwen geplisseerd zijn. Fleurige japon van gebloemd chif fon, waarbij de ruimte in den rok wordt verkregen door dubbele stolp plooien. Over de mouwlooze japon wordt een modern manteltje gedra gen, dat gegarneerd is met geplisseer- de volants. Japon uit één stuk met een rok van gebloemd chiffon en een lijfje van ef fen chiffon in een der kleuren van het patroon. Er wordt een kort, loshan gend bolero-jasje bij gedragen met een kraagmodel, dat op het oogenblik in Parijs opgang maakt. Deze kraag wordt op zijn plaats gehouden door het ceintuur van de japon. Het glad aangezette schootje versterkt den indruk van een man telpak. JAC In Mei wordt in Engeland een alge meene volkstelling gehouden. Naar aanleiding daarvan herinneren wij ons, dat bij de laatste volkstelling Ko ningin Mary zich op de statistische lijst had laten inschrijven als „Mary Windsor", en onder de 'beroepskol om gaf zij aan „Huiselijke bezigheden" De gemalin van den Hertog van York volgt gewoonlijk het voorbeeld der koningin en geeft in de kolom van d beroepslijst als haar beroep aan .Huisvrouw"^ u zijn alleen licht bordeaurood met licht blauw en bruin met helrood, populaire kleuren-combinaties. Met den zomer worden de kleuren van de kousen weer lichter, wat ook meer in overeenstemming is met de lichtere kleeding. Er is eenigen tijd geleden wel sprake geweest van heel donkere kousen, maar dat was een loos alarm En de zwarte kous zal al thans tot den volgenden winter moe ten wachten om in de mode ta komen In de élegante Parijsche gelegenheden ziet men reeds nu vrij lichte kousen dragen. Voor overdag zal lichtbruin tot beige en voor 's avonds een rose vleeschkleur de voorkeur hebben. Soms worden de kousen genomen in de kleur van de hoed. Het nieuwste is de genuanceerde kous, die van vo ren lichter is dan bij de achternaad De handschoenen moeten lang zijn met breed uitloopende kappen. Ge lukkig behoeven wij ze niet van het kostbare glacé of suède te nemen. Onder de neutrale kleuren voor hand schoenen noemen wij zwart, wit bruin en naturel. Beige wordt weinig meer gedragen. Witte handschoenen zijn een bijna algemeene dracht in ver band met de vogue voor witte acces soires. Zij worden dan ook dikwijls gedragen in combinatie met geheel ol gedeeltelijk witte hoeden en corsage- bloemen, wit lint of witte bloemen op een donkere hoed, witte byoux, wit bont (galyak of hermelijn) als shawls of als revers op donkere mantels, witte shawls van crêpe of tafzij, witte tasschen, bij voorkeur van varkens leer, witte patentleeren ceintuurs en witte randjes of witte strikken op donkere schoenen. Met de beige handschoenen zijn ook de grijze verdwenen. Als men niet voelt voor witte handschoenen, is een paar zwartsatijnen handschoenen met bijpassend ceintuur, een zeer prak tische dracht voor meer gekleede toi letten, vooral bij een wit, rose ol groen costuum. Men kan natuurlijk ook handschoenen en ceintuur van gekleurd satijn laten maken. Suzanne Talbot en Lauvin lanceeren hand schoenen van dezelfde stof als de japon. De versiering der handschoe nen is soms zeer druk, de lengte en wijdte lokken daartoe uit. Men ziet o.a. veel applicaties en borduursels. De beste modehuizen houden zich echter aan meer eenvoudige versie ringen opnaaisels, stiksels en rim pels. Geheel onversierde handschoe nen ziet men weinig, omdat de mo derne modellen zich daartoe niet eige nen. De lange handschoenen worden niet alleen bij korte, doch ook bij lange mouwen gedragen. Doordat zij vrij wijd zijn, gaan zij er gemakkelijk overheen, zij worden niet glad getrokken, docb in rimpels gedragen, ook bij korte mouwen. Naast de genuanceerde kou sen worden ook genuanceerde hand schoenen gedragen. Tenslotte nog één waarschuwing, wat de gekleurde handschoenen be treft. Ondanks de populariteit van verschillende kleuren-combinaties, worden gekleurde handschoenen bij een gekleurde japon alleen gedragen, wanneer zij van dezelfde kleur zijn. Met hoeden en andere détails is men minder streng, doch waar het gaat om handschoenen en japon, wordt de oude regel, dat de kleuren moeten overeenkomen, streng gehandhaafd Men kan de gekleurde handschoenen die bij een bepaalde japon behooren bij neutraal getinte japonnen en man tels afdragen. De vogue voor kleuren combinaties is trouwens min of meer doodgeloopen op den onwil der Pari- siennes, die altijd een uitgesproken voorliefde voor zwart hebben gehad Zij dragen nu overdag veel zwart en wit, afgewisseld met wat donker blauw en tamelijk veel bruin en des avonds meerendeels wit, omdat dat op het oogenblik nu eenmaal de mode kleur is, en daarnaast blauw, licht groen en het ook hier onvermijdelijke zwart. Zij combineeren zoowel zwart als een kleur liever met wit, dan met een andere kleur. Op het oogenblik beroemden Italiaanschen tenor, de 11-jarige Gloria, heeft onlangs bij ge legenheid van een Amerikaansche Kindergezondheidsdag, de radioluis teraars in de Vereenigde Stalen toe gesproken. Deze kleine Gloria heeft, naar ver luidt, een inaomen van ongeveer twee millioen gulden, dat zij ontvangt aan auteursrechten, welke betaald moe ten worden voor de gramnnnhoon- platen, waarop haar vader's liederen ten gehoore worden gebracht Zij zelve wil zangeres worden en moet een zeer goede slem hebben. De combinaties van wit met zwart, donkerblauw of bruin, zijn en blijven populair. Daarvan is op gelukkige wijze partij getrokken bij deze man telpakken van crêpe Georgette, die weer gekleed staan en heerlijk koel zijn voor de warme dagen. In plaats van wit, kan men voor de blouse ook een kleur kiezen; rose en saumon- kleuren worden veel genomen. KEUKENHOEKJE, Hadt u we! eens s maandags een hoop oud brood in da broodtrommel, en daarbij als zuinige en verstandige huisvrouw, toch niet den moed, alles zoo maar bij de schillen te doen? Wan neer U weet, wat voor heerlijke ge rechten daarmede nog te bereiden zijn, zult u ook wel nooit meer in de ver zoeking komen. Wentelteefjes of „arme ridders", zooals men ze soms noemt zijn vrij al gemeen bekend, maar er zijn nog an dere brood-toespijzen, die vooral ook bij de jeugd bijzonder in den smaak vallen. Wat denkt u b.v. van dezen schotel? Milaneesch broodgerecht. Ongeveer een half pond oud brood, 3 afgestreken eetlepels boter, een L, melk, een half pond abrikozen, 1 kopje suiker. Kook de van te voren geweekte abri kozen met de suiker in zoo weinig mogelijk water even op. Snijd het brood in dunne sneetjes! week deze in de melk. Laat een klon tje boter in een vuurvasten schotel smelten. Leg er een laag van de goed uitgedrukte broodsneetjes in, bestrijk deze met wat boter, doe hierop een laag abrikozen, ga zoo voort tot brood en vruchten opgebruikt zijn, maar zorg dat de bovenste laag uit brood bestaat. Strooi hier flink wat suiker op en des- gewenscht wat kaneel, en leg op elk stukje brood een extra klontje boter. Daarna in eefl matigen oven bak ken tot het korstje bovenop knappend geworden is. Menu van de week. Zondag: Blinde vinken, aardappe- len, gestoofde sla, evenveel-taart. Maandag: Osselappen, aardappe len, molsla, Milaneesch brood- gerecbt. Dinsdag.: Groentesoep, gehakt, ge stoofde komkommer, aardappelen. Woensdag: Koud gehakt, maca roni met tomatensaus, rijst met rha barber. Donderdag: Runderrolletjes, aard appelsla, meiknolletjes, 3 in de pan V r ij d a g Selderijsoep, gebakken bot, aardappelen, botersaus, rijst met gedroogde appeltjes. Zaterdag: Bloemkool met sau- sijsjes, aardappelen, fruit. MAY.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18