Binnenland Feuilleton Zaterdag 23 Mei 1931 AMERSrOORTSCH DAGBIAD -DE EEMLANDER- 29e Jaargang No. 274 TWEEDE BLAD ISLUKTE ROOFOVERVAL De aangevallene krijgt een armbreuk 'T ZAND 3 E. FRANKENHUIS OOK PRINSES JULIANA NAAR PARIJS ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE DE NIEUWE B0ERHAAVE WILLEM GROENHUIZEN BOND VAN JONGE LIBERALEN HOLLE CHRISTELIJKHEID BEWAART UW BONT IN MOTZAKKEN BESLIST AFDOEND A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 m. 217 Een zak ongebluschte kalk in het gelaat geworpen Doetfnchem, 22 Mei. Donderdagavond egen 11 uur is de heer Brants te Azewijn gemeente Bergh) juist vóór zijn woning angerand. De aanrander wierp den heer rants een zak ongebluschte kalk in het relaat en sloeg hem toen met een stuk ijzer p hoofd en armen. Op zijn hulpgeroep -wamen de huisgenooten toegesneld en kam de aanrander de vlucht, zonder te zijn erkend. Bij onderzoek bleek, dat de heer B. door 'en slag een armbreuk had gekregen. De "ader moet iemand zijn, die met de ge- voonten van den aangevallene bekend was. e heer Brants kwam van een vergadering 'an den Algemeenen Boeren- en Tuinders- ond, waar hij als penningmeester reke ning en verantwoordng had gedaan. Het kasgeld, ten bedrage van ruim 3000, had de heer Brants in een ijzeren kistje bij zich. Ondanks zijn armbreuk hield de heer B. zijn waarde en boeken vast en had de aanrander geen succes. Elk signalement van den dader ontbreekt. Het oudste en vertrouwdste adres voor Goud-, Zilver-, Diamant- en Uurwerken. Aanbevelend, UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten uit de Staatscourant van hedenavond. Benoemd tot substituut-officier van justi tie bij de rechtbank te 's Gravenhage jhr. mr. dr. L. H. C. K. van Asch van Wijck, thans in gelijke betrekking te 's Hertogen bosch benoemd tot rechter' in de rechtbank te Utrecht mr. H. P. J. M Loeff, advocaat procureur rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te '6 Ilertogenboseh en auditeur militair plaatsvervanger aldaar. DE SALARISSEN VAN AMBTENAREN. Vraag van den heer Braat. Door den heer Braat is aan den minister van Financiën de volgende vraag gesteld: Is do minister bereid mede te deelen, of door hem reeds maatregelen genomen wor den om de salarissen van de ambtenaren hier te lande in overeenstemming te bren gen met de algemeene conjunctuursdaling en de daaruit voortvloeiende daling der prijzen van de levensmiddelen? F. K. J. HERINGA. Legt 1 Juli zijn functie neer. Naar het Hbld verneemt, zaï de heer F K J. Heringa aan zijn reeds geruimen tijd ge koesterd voornemen om zijn functie als administrateur aan het departement %ran A., H. cn N. neer te leggen, met 1 Juli uit voering geven. Floris Koenraad Jan Heringa werd 12 December 1872 te Losser geboren Aanvan kelijk opgeleid voor den Marine-dienst in Augustus 1893 werd hij adelb rst lo klin Juli 1897 luit. t, z. 2e kl. werJ hij in April 1899 employé aan de Suikerfabriek ..Java", waarvan hij later, tot 1 Febr 1911 admi nistrateur was. In Juli 1918 werd de heer Heringa be noemd tot tijdelijk crisis-ambt°naar uan het departement van landbouw, nijverheid en handel, trad 18 October 1920 op als directeur van het Rijks-Aardappelenkantoor en was in die dagen ook regeeringscoramissaris bij de N U. M. Op 16 Juli 1921 werd hij benoemd tot administrateur aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, hoofd van d^ afdeeling Handel en Nijverheid. De heer Heringa is ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, commandeur in ae orde van Leopold II van België officier van het Legioen van Eer, commandeur in de orde van de Kroon van Italië en in die van net Herstelde Polen („Polonia Restituta") en commandeur van het grootkruis in ie orde Witte Roos van Finland Voorts is hij drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven Atjeh 1873 1896. Apeldoorn, 22 Mei. Naar wij verne men zal Prinses Juliana de Koningin bij haar bezoek aan de Koloniale Tentoonstel ling te Parijs vergezellen. De Prinses heeft het voornemen een week te Parijs te ver blijven. Dit bezoek vormt de inzet voor de jaarlijksche buitenlandsche reis, waarvan de vorstinnen einde Juli terugkeeren. VARA EN HET LANDELIJK COMITÉ BELANGEN LUISTERAARS. Het Landelijk comité belangen luister aars heeft het volgende telegram verzonden aan den minister van waterstaat: Naar aanleiding brief van secretaris V.A. R.A. aan uwe Excellentie betreffende ons comité 6tellen wij ons gaarne beschikbaar aan iederen door u gevolmachtigde inzage te verleenen van onze bescheiden en no tulen. DE WIJZIGING DER LAGER ONDERWIJSWET. In Juli bij de Tweede Kamer. De Minister van Onderwijs, K. en W. mr. J. Terpstra, heeft tegenover een redac teur van de Avp. verklaard, dat hij gereed is met het ontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet op den grondslag van 't rap- port-Rutgers en dat hij hoopt, het ontwerp in Juli bij de Tweede Kamer te kunnen in dienen. „Het wordt een boekdeel" voegde de minister erbij. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Mantelcostumes, Mantels en Japonnen ook in extra groote maten. Het proces tusschen Curatoren en de Algemeene Commissie ter behartiging van de be langen der ven zekerden Ten kantore van de advocaten Mrs. An- dré de Leeuw en H. Boekei is dezer dagen de dagvaarding voor den Amsterdamschen kantonrechter uitgebracht, waarmede het proces tusschen de curatoren in het faillis sement der Verzekering-Maatschappij „de Nieuwe Boerhaave" cn de algemeene com missie ter behartiging van de belangen der verzekerden een aanvang heeft genomen. Zooal6 bekend is heeft dit proces ten doel om een principieele rechterlijke beslissing uit te lokken in het geschil tusschen cura toren en verzekerden. Het zal wellicht eenige jaren duren alvorens een uitspraak in hoogste instantie zal zijn gewezen. Gedu rende dien tijd kunnen de bij de commissie aangesloten verzekerden echter zonder vrees voor een persoonlijke dagvaarding de uitspraak in het proefproces afwachten. Een kleine 4000 verzekerden hebben zich reeds bij do algemeene commissie aangesloten, cn daar nog ecnigen tijd gelegenheid voor deel neming bestaat, zal dit proefproces prac- tiech voor ongeveer de helft der verzeker den doel hebben, terwijl de overige verze kerden te zijner tijd na een persoonlijke dagvaarding genoodzaakt zullen zijn om óf den gevorderden omslag to betalen óf af zonderlijk te procedecren. Niettemin blijft het van groot gewicht dat thans met zorg kan worden geprocedeerd, om zoodoende in deze zaak, waarmede belangen van duizen den gezinnen zijn gemoeid, het oordeel van den hoogsten rechter te verkrijgen. Blijkens de dagvaarding steunt de eisch van curatoren tot betaling van het tweo- voud der jaarpremie als bijdrage in de liquidatie op de volgende gronden Door on- derteekening van het aanvraagformulier heeft de gedaagde zich verbonden als lid van de wederkeerigo verzekeringmaatschap pij. Het reglement der maatschappij, door die verbintenis van toepassing geworden, houdt in art. 47 de bepaling in. dat ingeval van liquidatie door de algemeene vergade ring zoo noodig wordt vastgesteld welk be drag moet worden gestort als bijdrage in de liquidatie. Het is krachtens dit artikel, als ook krachtens de aard der maatschappij als wederkeerige waarborgmaatschappij, dat do leden verplicht zijn om den gevorderden omslag in het te kort te betalen. Dat de artikelen 22 en 23 van het reglement, be helzende het deelen door de leden in de winsten en verliezen der maatschappij, zijn uitgesloten, doet volgens curatoren niet ter zake, zoodat daarover in de dagvaarding natuurlijk niet is gerept. Vanzelf sprekend zal een der verweren nu zijn te betoogen dat door die uitsluiting van dc artt. 22 en 23, tevens artikel 47 komt te vervallen, en, nog verder gaande, de verzekerden geen le den zijn der gefailleerde maatschappij, maar door hen met do maatschappij een gewone verzekeringsovereenkomst is geslo ten. Ten slotte wordt in de dagvaarding nog gemotiveerd, waarom de omslag op het tweevoud der jaarpremie is gesteld. Het na- deelig saldo, vermeerderd met de faillisse- ment6kosten wordt geraamd op ongeveer 420.000.Onder voorbehoud om den ge- vordenden omslag zoo noodig te verhoogen hebben curatoren ieders bijdrage vastge steld op het tweevoud der jaarpremie, daar zij verwachten door middel van dien om slag het nadeelig saldo geheel te kunnen dekken. HERBENOEMINGEN VAN BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester: van Dreumel, A. A. J. v Erp; van Hedel en Kerkwijk, mr. E. P Langestraat 43. Het juiste adres voor Uw gouden en zilverenwerken. Tel. 852. Verkerk; van Oostvoorne, H. P. A. Buijsing Damsteé; van Mijnshcerenland en West- maas, G. J. B. ter Kuile; van Haarlem, C. Maarschalk; van St. Maarten, A. Klerk, se cretaris dier gemeente; van Rilland Bath, rar. P. A. Schwartz; van Kampen, M. Fern- hout; van Almelo, mr. M. Sichtcrman; van Borno, P. A. Schaepman; van Amsteenrade, M. V. H. E. J. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg; van Gennep, W. C. M. J. Wolters; van Mesch, J. H. Duysene, secre taris dier gemeente; van Neer, H. J. Ven- nekens, secretaris dier gemeente; van Nun- nem, mr. Th. J. H. Aqaurius; van Roggcl, P. L. H. Mertens. Congres der Int. Unie van Jongs LiberaleRadicale en Democr Vereenigingen De Internationale Unie van Jong-Libe- rale, Radicale en Democratische Vereeni gingen zal van 2325 Mei a.s. hanr derde conferentie houden te Scheveningen, in het Kurhaus. De verschillende zittingen zullen gewijd zijn aan de onderwerpen Vrijhandel, werkgever en werknemer, Pan-Europa en ten slotte Regeering en Parlement De Bond van Jonge Liberalen heeft als gastheer voor dc vreemdelingen een aantrekkelijk pro gramma opgesteld, waaruit wij enkele pun ten aanstippen. Zaterdag beginnen de fees telijkheden met een tocht naar Rotterdam, alwaar een rondvaart door de havens zal worden gemaakt. Na afloop por autobus naar Delft. Des namiddags om half vijf heeft de officicelo opening plaats door den Algemeenen Voorzitter Mr. F. Hollander, ter gelegenheid waarvan Mr. II. J. Knotten belt de conferentie zal toespreken namens Mr. Fock, die wegens familieomstandighe den verhinderd is. Zondag worden de ge bouwen van Eerste en Tweede Kamer be zocht en tevens het Vredespaleis Ook Was senaar en Katwijk ontvangen een bezoek van de gedelegeerden, terwijl een officieel sluitingsdiner een waardig slot zal vormen van dezo bijcenkomstenreeks. HOFBERICHT. H.M. de Koningin-Moeder heeft tijdens haar verblijf te Velp door gunstig weder vele plaatsen in de Veluvve en in de Betuwe kunnen bezoeken. Met Prinses Juliana bracht Hare Majesteit een langdurig bezoek aan het Kasteel Bergh te 's Heerenberg, waar H.M. werd rondgeleid door den eige naar. den heer van Heek en mevrouw van Heek. TARWE-OOGST EN TARWE-WET. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat de tarweoogst 1930 in de wer king van de Tarwe wet 1931 zal worden op genomen. Weinig persoonlijk bewust leven met God Wij lezen in het Alg. Weekblad voor Christendom en Cultuur: Onlangs vertelde een meisje, dat in een groote christelijke inrichting werkte mijt dat het wel een beetje gek was, maar dat je des morgens eigenlijk geen tijd hadt voor persoonlijk gebed. Natuurlijk werd er aan het ontbijt gelezen, en er werd aan do maaltijden gebeden, maar van stil gebed voor zichzelf, daarvan kwam er vrijwel niets. Was het ochtenduur voor het ontbijt eenmaal voorbij, dan was het vrijwel on mogelijk om nog een oogenblik voor zich zelf te vinden. Toen ik haar vroeg, of zij des morgens niet te laat opstond, antwoord de zij, dat dit inderdaad het geval was, maar dat zij des avonds meestal zoo laat naar bed ging. Enzoovoort, enzoovoort. Over dit gesprek heb ik lang nagedacht Want je krijgt telkens den indruk, dat het zwakke punt van het tegenwoordige chris tendom is, dat er niet genoeg begeerte is naar, of tijd is voor, persoonlijk gebed. Wij zullen als leden van do christelijke ge meente meer en meer door de stroom van het moderne leven worden meegezogen, als wij niet met alle kracht vasthouden aan een geregelde beoefening van de tegenwoor digheid van God. De impotentie van heel wat van ons christelijk werk is met de handen te tasten. Men convoceert en rede neert en discussieert en organiseert hon derd uit. Telkens mooten er vergaderingen worden belegd om de moeilijkheden voor de zooveelsto maal onder oogen te zien. Er zijn weer problemen. Het lukt niet met een Bijbelkring. Het wil niet met den een of anderen wijkarbeid. De atmosfeer In deze cn gene samenkomst liet veel of alles to wenschcn over. Er is telkens misverstand, en er zijn op geregelde tijden crisisvergade ringen, want er zijn telkens wagons warm geloopen. Hoeveel misère is er in do laatste jaren al niet in allerlei christelijke Inrich tingen en vereenigingen in ons land ge weest! Nu eens is er hier misère, dan weer daar. Soms spelen aannemelijke oorzaken daarbij een rol. Maar hoe dikwijls krijgt men den indruk: al weer christelijk gekib bel Je wordt er soms zoo akelig van, dat je trek hebt de heele christelijke wereld te groeten cn voor goed in de tenten der „goddcloozen" te gaan verkeeren, want daar heb je geen last moer van de collisie tusschen gemakkelijk gehanteerde vol strektheden en het leven van gewone twee voeters Hoe dit komt? Ik weet 't niet Maar een sterken indruk hob ik wel. Deze: wij stikken in dc christelijkheid, wij worden vergiftigd met christelijke druktemakerij, doch er is weinig persoonlijk bewust leven met God. Op dit punt ligt een van de hoofdoorza ken van onze onmacht beiden in het so ciaal-kerkelijke en in het persoonlijke leven. Nergens anders. ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST. Wordt dr. H. M. Htrschfeld directeur-generaal Het Hbld. meldt dat als directeur-gene raal van de nieuw te scheppen afd. Handel en Nijverheid aan het ministerie van A H. cn N. zal optreden dr. H. M. Hirschfeld, *ot voor korten tijd chef van do economisch- statistische afdeeling der Javasche Bank Zoek in het verledens al het schoone en edele, en schep daaruit uw toekomst. PAUL KRUGER. Naar het Kngelsch van BERTA RUCK door Mr. G KELLER. 24 Niet, ging Sheila voort, het hoofd om hoog, wanneer je bij toeval eens iemand ontmoet Schei uit, kind, viel de zangeres naar lachend in de rede, je bent bezig ons op bakerpraatjes te onthalen. Maar nu moet ik ook een duit in het ^akje gooien, met die woorden sprong Peg Woffington, die tegenover den divan was gezeten, voor Sheila in de bres. Laat ik u nu eens een beschrijving geven van de vol maakte, de hartstochtelijke liefde. Het stuk speelt in een café in een der voor steden, gevuld met stevig gebouwde, tame lijk norsche huismoeders, die met haar boodschappentasch inkoope'n hebben ge daan. Buiten motregent het, zoodat een dak van parapluies zich uitspreidt tusschen het hemelwater en de modderige straten. Voor een raam, dat dit schoone uitzicht geeft, zitten twee pereonen aan een marmeren tafeltje, wellicht belegd met een kleedje an twijfelachtige reinheid. Dit laatste i6 niet zeker, maar in ieder gevai is het een tafeltje voor twee, met thee voor twee per sonen er op. Deze wordt geschonken uit een van die donkerbruine trekpotjes, waarvan altijd het puntje van de tuit bij het om- vvasschen gebroken is. Op een niet al tc warmen schotel ligt geroosterd brood voor twee personen, vermoedelijk met margarine gesmeerd. Voor twee personen dat i6 het voornaamste, dat geeft een romantisch tintje aan het geval, doet het tweetal leven buiten het proza van hun omgeving, dat maakt de zeer middelmatige thee tot een godendrank, doet hen het geroosterde brood smaken als het fijnste diner Maar Peg, wat hebben we nu aan de hand? Jij, die een der weinige Engelsche vrouwen bent die begrip heeft van lekker etenl Is madam niet druk bezig ons een caricatuur af te schilderen? Of vertelt ze ons van vroeger dagen? Afschuwelijk ouderwetsch, wat je ons daar afdraait. Dat dateert nog uit de dagen van Do Musset! Ja, het moderne leven i6 niet ge schikt voor dergelijke tooneeltjes, erkende juffrouw Woffington schouderophalend, maar niettemin komt zoo iets toch nog wel voor Ze keek daarbij naar Sheila. In de hou ding van het jonge meisje was iets dat zou kunnen doen vermoeden, dat de schildering haar tot peinzen had gebracht en Peg Wof fington was nieuwsgierig, of het jonge meisje daarbij gedacht had aan den knap pen Bobbie Clarke als den man met wien zij zou willen genieten van „twee personen thee". Inderdaad had Sheila's verbeilding meegeleefd met de fantasie van haar vr'^n- din cn had zij zich zien zitten aan Jat tafeltje met marmeren blad, achter Jien trekpot en dat stapeltje geroosterd brood, waarover Peg had gefantaseerd. Zij had zichzelvc de thee zien inschenken voor ja voor wien? Hij had naast haar gezeten cn zij had voor haar geestesoog zijn elasti sche gestalte, met zijn lange boenen ver onder de tafel gestrekt, gezien. Maar het was alles in een waas gehuld. Naast haar weerklonk de luide en vroo- lijke lach van Bobbie Clarke, zij hoorde hem ternauwernood en het was haar alsof zij in haar droom werkelijk met de wazige gestalte in gesprek was. Zij hoorde zich- zelve vragen: „Gebruikt u suiker?" en haar metgezel antwoordde hierop „Als het u bc lieft!" En haar verbeelding deed haar de 6tem van Darol Farquhar hooren, terwijl zich plotseling zijn gelaat scherp voor haar oogen afteekende. Ja het was die man, maar niet met dat ondoorgrondelijke ge laat dat hij dien afschuwelijken morgen had gshad, doch dat vriendelijk glimlachende gezicht op dien namiddag, toen hij had ge zegd: „Misschien komt er nog een keer in uw levensomstandigheden." Sheila maakte onwillekeurig een gebaar van afwering en dwong zich tot de werke lijkheid terug, tot een groot vertrek, dat nu een der gasten het licht had opgedraaid, in een rozen schijn baadde. Juffrouw Curtis, zeide een mannen stem tot haar op een toon alsof hij zeggen wilde: dat is nu de derde maal, dat ik u wat vraag; zou u nu eindelijk eens antwoor den? Wonderlijk zooals leder er slag van had om den jeugdigen gastheer over het hoofd te zien, behalve wanneer men een leening met hem wilde sluiten. Sheila had den aar- digen Bobbie Clarke totaal vergeten, hoe wel hij vlak bij haar op een kussen op den grond had gezeten en nu een eindje naar haar was toegeschoven, alsof hij haar iets vertrouwelijks wilde mededeelen. Zeg, 't is toch wel aardig, dat u er evenzoo over denkt. Wat bedoelt u, mijnheer Clarke? Nu, over dat thee voor twee personen. Ik vind dat ook zoo leuk. Weer begreep Sheila, dat de jonge Clarke probeerde haar het hof te maken. Zoo'n malle jongen! Ga nog niet weg; ik wou u iets vragen, zei hij zacht, terwijl men zich gereed maak te om op te stappen en de bezoekers lang zamerhand verdwenen in dc gang, den tuin en de met hoornen beplante straat. Kunt Sheila had den aardigen Bobbie Clarke totaal vergeten. u en juffrouw Wolffington niet blijven, la ten we dan later een autoritje maken en er gens samen gaan eten. Het spijt me ontzettend, maar we heb ben reeds een afspraak voor vanavond. Ja, zoo gaat het nu altijd met me klaagde Bobbie. Blijf intusschen in ieder geval even wachten. Ik wilde u maar een enkel woord zeggen. Toen de laatste gast was verdwenen kreeg Bobbie gelegenheid dat enkele woord te zeg gen. Maar het betrof geen gevoelszaken, het stond in verband met zijn hartstocht, waarover we zoo straks met een enkel woord repten en die zich reeds op de lagere schooi bij hem had ontwikkeld, waar het rneerendeel der mannen hun levensneigin gen opdoen. Bobbie was n.l. een hartstoch telijk liefhebber van wedstrijden en kans spelen van allerlei aard. Hij was daarbij verzot op prijsvragen, letterraadsels, deed gaarne aan het raden b.v. van het aantal runs, dat een populair batsman van een cricketttlftal in het seizoen zou maliën, kocht twaalfstuiverlootjcs in een loterij om een villa te Maidenhead, welke den 29sten zou trekken, was trouw deelnemer aan kruiswoordpuzzles en natuurlijk wedde hij bij alle wedrennen van eenige beteekenis, had loten in elke buitenlandsche loterij... Ik moest eigenlijk altijd geluk in de liefde hebben, juffrouw Woffington, begon hij. Wilt u wel gelooven, dat ik nog nooit één cent heb gewonnen? Maar ik wou u dit laten ziendat is wat nieuws. Het tijd schrift „The Tablet" heeft een voorspelllngs- wedstrijd op het gebied van voetbal uitge schreven en looft daarbij een bedrag van twee duizend pond uit voor wie de beste voorspelling geeft, juffrouw Curtis. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5