Tapijten en Loopers A. H. VAN NIEUWKERK LrTR:STR:I7Tel:1't5 REORGANISATIE NIJVERHEIDSONDERWUS ST. EMILION p. fl. f 1.40 p. anker f56.— BOUCLÉ EH AXMINSTER Lederen en Engelsche Clubfauteuils ÏS BEZUINIGING MOGELIJK? Het leerlingenwezen Havik 41 Tel. 292 DE GROOTE WEERS VERANDERING BEZICHTIGT ONZE SPECIALE ETALAGES VAN IN DE NIEUWSTE DESSINS. SPECIAAL BRENGEN WIJ Beekenst. laan - Tel. 543 - Beekstraat HUMORHOEKJE Het rapport der z.g.n. commissie Westerveld In het dezer dagen verschenen 10e ver- oiag der Bezuinigingscommissie is als bij lage opgenomen het Rapport der zgn. com- missie-Westerveld, aan welke werd opge dragen eeu onderzoek in te stellen naar do mogelijkheid van bezuiniging en/of reorga oisatie bij 't nijverheidsonderwijs. Genoem de commissie komt tot de volgende bevin dingen. In de eerste plaats wordt met betrekking tot de Rijkssubsidieerlng er op gewezen dat versnippering van het Nijverheidson derwijs voor 's Rijks schatkist geen ander gevolg kan hebben dan kort geformuleerd: het doen van veel noodolooze uitgaven. Daarom acht do Commissie met uitzonde ring van enkele, met name genoemde go- vallen t. a. v. het N. O. slechts ééne ge dragslijn mogelijk en wel deze, dat van Rijkswege slechts steun wordt verleend aan scholen, die geen bepaalden confessionee- len stempel dragen en dat er voor wordt gewaakt dat niet door eenzijdige samen stelling van het schoolbestuur toch deze stempel op de school wordt gedrukt. In dit verband wordt er op gewezen, dat een be- stèndiging van een toestand, als men b.v. aantreft te 's-Hertogenbosch, waar thans parochies oik eon huishoudschool bezitten en daarvoor subsidie ontvangen, uit een oogpunt van gezond financieel beleid in geenen deele te verantwoorden is. Ten aanzien van het ambaclits- s c h o o 1 o n d r w ij s constateert de com missie in de eerste plaats, dat in de krin gen der nijverheid, in het bijzonder de'1 metaalnijverheid ernstig behoefte gevoeld wordt aan geschoolde arbeiders. Mot deze behoefte der grootindustrie zal bij de orga- niéatie van het N. O. ernstig rekening ge houden moeten worden. De Commissie stelt daarom voor om, waar dit noodjg is, naast dc driejarige opleiding een tweejarige schoolopleiding (industrie-cursus) in het leven te roepon, waarvan het eerste jaar met het eersto jaar der driejarige am bachtsschool zou kunnen samenvallen. Deze industriecursus zou den leerlingen moeten bijbrengen datgene wat in fabrie ken, gelegen in de plaats, waar de school gevestigd is, wordt noodig geoordeeld. De programma's van deze scholen zouden in overleg met do leiders van deze fabrieken moeten worden opgemaakt en uitgevoerd, waardoor dan teVens een innige samenwer king tusschen praktijk en school verkregen zou worden. Wat betreft de opleiding voor hot klein bedrijf heeft do commissie geconstateerd, dat de ambachtsschool naar het oordeel zoowel van werkgevers als werknemers, voor de opleiding ten behoeve van dat he drijf over bet algemeen voldoet. Verder is de commissie van oordeel dat de toene mend^ mechanisatie, welke ook in het am bacht en de klein-industrie valt waar te nemen, nog niet dien omvang heeft aa.ngo nomen dat de vorming van goed ontwikkel de ambachtslieden kan worden beperkt. Ook tot een algeheele vereenvoudiging van Let ambachtsonderwijs geeft zij nog geen aanleiding. Zal de ambachtsschool met haar tijd meegaan, dan is daarentegen wel wen- schelijk, dat het. gebruik der voornaamste machines, zij het uitsluitend demonstratief, op de scholen wordt onderwezen, gelijk thans reeds op verschillende scholen go- fochiedt. Ook' is de vraag geopperd of het mogelijk zou zijn het ambachtsschool-onderwijs al dus te reorganiseeren, dat het in een leer tijd van 2> in plaats van een van 3 leer jaren zou kunnen worden gegeven. Hoewel .^00) eon dergelijke reorganisatie verschil' lende voordeden aangevoerd kunnen wor den, acht de commissie do algemeene door voering va'p een 2-jarige ambachtsschool opleiding niet recht mogelijk. Vooral op het platteland en in de provinciesteden, waar de specialisatie nog niet zoover is doorge voerd, als in de industrieele centra, heeft men behoefte aan den all-round vakman en .vóór diens vorming kunnen de grondslagen in een 2-jarigen cursus niet worden gelogd. Bovendien zal het op het platteland dik wijls onmogelijk zijn het 2-jarig ambachts school-onderwijs door het volgen van een avondcursus aan to vullen. Daarentegen zou, naar het dordeel der tommissie, in de groote steden in vele ge vallen met een 2-jarige opleiding kunnen worden volstaan. Met name geldt dit voor dc metaalbewerkers. Bij het ambachts schoolonderwijs aansluitend verplicht avondonderwijs zou dan na het verlaten der school steeds in genoegzame mate verkrijg baar kunnen en moeten zijn. Boven het avondonderwijs zou dagonderwijs geduren dc een zeker aantal uren per week voor hen, die in de praktijk zijn, te verkiezen .wezen. Dit zou echter eerst doorvoerbaar zijn, wanneer op de werkgevers de verplichting jverd gelegd om hun jeugdige arbeiders PRIMA ADVOCAAT. BOERENMEISJES, BOERENJONGENS VOORBUROH, MASSA't SCHILLETJE. alsmede de bekende „OUDE KLARE" r mork „Ouwe Duljs" a I 3.25 per Liter. Verkrijgbaar i. d. Slijterij in Gedistilleerd Opgevoerd tot 72 en 79 K.M. daarvoor vrij te geven, oen maatregel waar voor do commissie den tijd nog niet geko men acht. Een uitvoerige beschouwing wordt gewijd aan het Ieerlingstebel hetwelk naast de schoolopleiding door de commissie van groote bctcekenis geacht wordt. Van de per sonen .tusschen 13 en 18 jaar ontvangt, naar schatting thans slechts 11 pet. voortgezet dagonderwijs. liet is sociaal economisch een vraagstuk van do oerste orde op welke wijze dit aan tal kan worden opgevoerd. Velo tienduizen den jongelui kunnen op een deugdelijker wijze voor huu toekomstig beroep worden voorbereid, dan thans het geval is. Het is practisch onuitvoerbaar al deze jongelieden door een schoolopleiding zoover te bren gen. Maar wél kan in het hier bestaande tekort voor een belangrijk gedeelte worden voorzien door invoering van het leerling stelsel, dus opleiding in do werkplaats Groote venvachting koestert do commis sie van het leerlingwezen vooral voor de grootindustrie. Immers van hoeveel beieo kenis ecne gereorganiseerde ambachts schoolopleiding voor de industrie kan wor den, aan de snel toenemende behoefte aan geschoold personeel zal zij nimmer ten volle kunnen voldoen. De commissie ziot in het wekken van be langstelling voor doze zaak, in het prikke len van het particulier initiatief cn in het geven van leiding aan elk ernstig streven dat tot ontwikkeling ven dezen tak van on derwijs kan bijdragen, een belangrijke taak der Regoering. 'De vraag wordt gestold of op dit gebied van Rcgeeringszijde niet meer stuwkracht zou kunnen uitgaan. Er staan hier belangen, zoowel van eco- nomischen als van sociaal-paedagogischcn aard op het spel, welke dringend vragon om een krachtig initiatief. De commissie is van meening, dat de eer ste stap, welke do Regecring op dit gebied zou kunnen doen, zou moeten bestaan in de aanstelling van een Inspecteur van het leerlingenwezen, die de bevordering daar van tot zijn speciale taak zou moeten reke nen. Verder zij nog vermeld, dat in systema tische volgorde de opmerkingen zijn weer gegeven, waartoe de studie van het wette lijk geregeld leerlingwezen do commissie aanleiding gaf. Het Nijverheidsonderwijs voldoet in zijn tegen woord igen vorm, voor zoover de com missie heeft kunnen nagaan, in het alge meen aan den daaraan te stellen eisch; to zamen met do ovordag genoten opleiding in de praktijk eon goede on niet te kostbare vakopleiding te geven. Wat betreft de voorbereidende cursussen voor eeno M.T.S. komt de commissie tot de volgende conclusion: 1. Het onderhouden van voorbereidende cursussen op plaatsen, waar gebleken la, dat de opleiding zeer duur is of niet aan 't doel waarvoor zij is ingesteld, beantwoordt, is niet gerechtvaardigd. Het totaal aantal lesuren, waarvoor sub sidie wordt verleend, ware tot iOO uren te limiteeron. Cursussen waarvan slechts een goring aantal leerlingen naar de Middel bar Technische School gaat, dienen niet verder voor Rijkssubsidie in aanmerking te komen. 2. Om de cursussen golijkvormig to kun nen maken, is het noodzakelijk dat de toe- latingseischen voor de verschillende Mid delbare Technische Scholen gelijk worden gemaakt, waartoe do leergang aan do Mid delbare Technische School te Utrech in zoo-, verre in overeenstemming moet worden ge bracht met dio aan do andero Middel bare Technischo Scholen der leerlingen, die een resp. overwegende practisch en overwegend theoretische opleiding heb-1 ben genoten eerst in het tweede leerjaar te j zamen worden gebracht, zoodoende wordt het tevens mogelijk den voorbereidenden cursus voor theoretici, welke thans aan de Middelbare Technische School te Utrecht bestaat, te laten vervallen. In het algemeen kon de commissie, ook op gron<l van inlichtingen, die haar van verschillende kanten bereikt hebben, vast stellen, dat ons Middelbaar Technisch On derwijs voldoet aan de eischen, die nijver heid en handel daaraan mconen te mogen stellen. Hiervan moet worden uitgezon derd de opleiding van theoretisch goed on derlegde scheepsraachinietcn. Aan de daaraan bestaande behoefte wordt hier te lande onvoldoende aandacht geschonken. Wat het kunstonderwijs betreft, komt de commissie tot de conclusie, dat een alge heele zuivering van onnoodige aanhang sels (opleiding tot teeken-akten) zoo spoe dig mogelijk dient to worden ter hand ge nomen en dat eerst daarna over voldoende gegevens kan worden beschikt, om een doeltreffende reorganisatie door te voeren, welke reorganisatie ongetwijfeld beduiden de besparing zal opleveren. Uitvoerige beschouwingen worden gege ven over het meisjesonderwijs, waarover de commissie van oordeel is, dat het naar bepaalde door de commissie aangegeven regelen behoort te worden opgebouwd, waarbij naar veel meer uniformiteit moet worden gestreefd, terwijl bovendien dit on derwijs meer moet aansluiten, eensdeels op liet lager onderwijs, voor een ander deel op het Mulo-onderwijs, met ter zijdestelling van alle tusschen vorm en. Daarenboven moet dit onderwijs worden ontdaan van „hetgeen wel aardig is om te weten", doch niet strikt noodig is voor de behoeften van het maatschappelijk leven. De volgende maatregelen worden voor gesteld: le van elke 6chool worde het doel vast gesteld en worde de naam en het leer plan in overeenstemming met dit doel ge bracht, naar de regelen door de commis sie aangegeven. 2e zoo spoedig mogelijk wordt vastgesteld hoe groot de jaarlijks benoodigde aanvul- 1 ling is der bezitsters van do akten Na'Nr. enz.; 3e. aan de hand der gegevens sub. 2 worde door de overheid bepaald in welke plaatsen en aan welke scholen opleidingen voor elk dezer akten mogen worden ver bonden. •ie. drie jaar na de vaststelling van de regeling, bedoeld sub. 3, worden geen an dere subsidies verstrekt dan aan scholen, die zich aan dc officieclc regeling hebben aangepast. Tenslotte zij in het kort venmeid dat de Commissie van oordeel is: le. dat het aan vullend lager N.O. voor jongens, goheel op nieuw moet worden opgebouwd; 2e. dat, wat betreft de verschillende nijverheids- akten, vrij aanzienlijke beperking, zoowel van het aantal akten, als van do voor som mige akten gestcldo eischen mogelijk is. 192L. Wisseling van lucht - stroomen Onze wderkundige medewerker schrijft d.d. 22 Mei: De groote verandering in de temperatuur, die gisteren in den loop van den namiddag cn van den avond heeft plaats gehad, zal ongetwijfeld iedereen opgevallen zijn. Het zeer guro weer, dat nog in den morgen hoerschte, ging snel over in mooi zomer weer en de stijging van de temperatuur bedroeg .daarbij verscheidens graden. In den regel is bij een gewoon verloop der weersgesteldheid de temperatuur om 8 uur in den avond zomertijd, ongeveer gelijk aan do temperatuur van 9 uur zomertijd 's morgens. Het was gistermorgen 10 gra- don, maar *s avonds 8 uur wees de ther mometer bijna 15 graden aan, zoodat het weer werkelijk 5 graden warmer was ge worden. Nog sterker blijkt de weersomslag uit dc namiddagtcmpcratuur, die omstreeks uur zomertijd 1S.3 graden Celsius was. Daarbij kwam, dat de hemel, na eenigc dagen lang betrokken te zijn geweest, in den voormiddag grootendeels opklaarde, terwijl de wind langzamerhand ging liggen. Kortom de dag, die zoo guur was begonnen, j eindigde met zomersch weer. Voor deze groote verandering moest wel j een bijzondere oorzaak zijn. Zij is wel op de volgende wijze te verklaren* Zooals reeds in een vorigo beschouwing is gezegd, was do oorzaak van het koude weer een krachtige luchtstroom, die, ko mend uit hooge breedten, voor den tijd van het jaar ongewoon koude lucht in ons land bracht. De isothermen op do weer kaarten der laatste dagen vertoonden over West-Europa diepe insnijdingen naar het Zuiden, waar dc koude luchtstroom tot ver in Zuid-Europa doordrong. Nu liep dc Zuidelijke grens van dezen kouden luchtstroom gistermorgen ongeveer j langs de Noordgrens van Duitschland. Uit Polen echter werd do laatste dagen zeer warm weer gemeld, dat tusschen twee haakjes op wolkbreuken is uitgeloopen. In verband met dc luchtdrukvcrdeeling over Oost- cn Middcn-Duitschland, kan worden aangenomen, dat de warme lucht uit Polen en de omgeving over Noord-Duitschland naar het Westep werd gevoerd en onder J dio omstandigheden was het mogelijk, dat I de koude luchtstroom door den warmen verdrongen werd. Do stijging van de tem-1 peratuur zal dan een gevolg geweest zijn van de vervanging van de koude luchtmas- sa door warme van een geheel anderen oorsprong. Het naar het Oosten doordrin gen van een depressie die over den Atlan- tischen Oceaan ligt en liet doorkomen van een kraclitigen Zuid-Oostelijken lucht stroom over West-Frankrijk, den Kanaal ingang en Ierland, zal waarschijnlijk me degewerkt hebben aan het verdringen van den kouden luchtstroom uit onze streken. 'Dat het nu gistermorgen weer opnieuw koud in geworden, is waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat de Zuid-Oostelijke luchtstroom ook een betrekkelijk lage tem peratuur heeft en dat de toevoer van war me lucht uit Oost-Duitschland daardoor wordt afgesloten. A. D. P. V. van Löben Seis, lid dor gede puteerde Staten. Jhr. mr. II. C. M. van Nis pen tot Pannerden, lid der Gedeputeerde Staten. Mr S. J R. do Monchy, burgemees ter van Arnhem. J. A. H. Steinweg, burge meester van Nijmegen. Mr. W. Roosmale Nepveu, burgemeester van Apeldoorn. Mr. J. Huges, voorzitter der afdeeling Arnhem van de vereeniging „Oost cn West". G. J. Burger, voorzitter der afdoeling Nijmegen van do Vereeniging „Oost en West". J. Hu- ber, voorzitter der afdeeling Apoldoorn van de vereeniging „Oost en West". Th. A. van Hengel, kapitein ter zee b.d„ voorzitter van de afd. Arnhem en omstreken der vereeni ging „Onze Vloot". Mr. G. A. do Cocq, Arn hem, secretaris. Giften worden gaarne ingewacht bij de hecren F. II. en R. Fockema en bij den se cretaris Mr. G. A. de Cocq (giro 39-117). VERDRONKEN. Hoorn, 22 Mei. Te Wervershoof is de echtgenoote van den caféhouder N. Oud in een 6loot achter de woning geraakt en ver dronken. Dc vrouw was slccht6 kort ge huwd. BRAND TE BENNEBROEK. Villa „Vrodenhoef" ia vlam men opgegaan, Bennebroek, 22 Mei. In den afgeloo- pen nacht omstreeks 1 uur is brand uitge broken in de villa „Vredenhoef" op den hoek van den Bennebroekschen weg en den Rijksstraatweg alhier. Het huis werd tot voor kort bewoond door den oud vice-president der Ilaarlem- scho Rechtbank, doch een dezer dagen zou er een IIotel-Café-Restaurant worden ge vestigd en In verband hiermede was veel pakmatcriaal in do villa aanwezig waarin het vuur gretig voedsel vond. De brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. De villa brandde dan ook geheel af. De oor zaak van de brand is tot dusver onbekend. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Een ouderen-raad van Ad- vlos. Het „Nationaal Jongeren Verbond" heeft, gebruikmakend van een hierin voorziende- bepaling in dc statuten van het Verbond, jngesteld oen ouderen-raad van Advies In deze Ouderen Raad van Advies hebben zit ting genomen: H. M. van Bemmelen, J J- C. van Dijk, Dr. J. C. Eringaard. prof. dr. F. C. Gcrrctaon, A. M. Hene, ir. J. A. Kalff, P. J. de Kanter, prof. mr. J. C. Kielstra, dr. L. J. Ivortenhorst, P. C. Labrijn, prof. dr. J. A. A. Mekel, K. E. Oudendijk, R. B. A. N. de Quay, prof. mr. M. W. F. Trcub cn dr. J. Th. do Visser. EEN KWESTIE VAN HANDELSMERK. Ned. Gist- en Spiritusfabriek tegen de „Lucas Bols". De Noderlandsche Gist- en Spiritual briek had een vordering ingesteld, opdat aan do likeurstokerij ,,'t Lootsje" (Lucas Bols) zal worden verboden het voerer op een harer producten van een zooge naamd manmerk, voorstellende een mans persoon in bustevorm, omdat ze dit mer< een bedriegelijke nabootsing oordeelde van hot door haar gevoerde. De rechtbank te Amsterdam hoeft deze vordering ontzegd cn hot Amsterdamscho gerechtshof bevestigde dit vonnis op grond, dat het niet waarschijnlijk is, dat hier bij het jenever-koopcnd publiek verwarring zou ontstaan. De Hooge Raad oordeelde thans in zijn uitspraak in het door eischeres ingestelde cassatie-beroep dat het hof terecht is uit gegaan van de gedachto, dat het hier gaal om den indruk, dien het betreffende merk achterlaat cn het niet ter zake doet of een niet-essonticel onderdeel van dat merk overeenkomt met een door een ander ge voerd merk. De Hoogo Raad verwierp het cassatte-be roep en veroordecldo eischeres in do kós ten. OPHEFFING EENER OPENBARE LAGERE SCHOOL. Onstwedde, 21 Mei Naar wij vernemen zullen burgemeester cn wotlioudera der ge meente Onstwedde in de eerstvolgende ver gadering van den gemeenteraad een voor stel indienen tot opheffing der openbare la gere school aldaar. HET BISDOM ROERMOND. Een coadjutor. Naar „De Tijd" verneemt is uit Rome be richt ontvangen dat mgr. L. Schrijnen. R.K. bisschop van Roermond, die naar men weet sinds ecnigen tijd ongesteld is, op zijn verzoek een coadjutor of hulpbisschop toe gevoegd zal krijgen; de te benoemen 'itn- laris zal het recht van opvolging in het bis dom hebben. A.e. Woensdag komt het ka tbr. kapittel van Roermond bijeen voor het op maken van een candidatenlijst. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. Naar het „Handelsblad" mededeelt, zal de uitvoering van liet maalgebod 1 Juli be ginnen cn zal het maalpercentago overeen komstig het aan den minister door de Com missie van advies op Dinsdag j.I. gegeven advies, 20 bedragen, d.w.z. het 5c deel van het meel moeten zijn gemalen van binnen landscho tarwe. EEN MONUMENT VOOR HET NEDER- LANDSCH REDDINGWEZEN. Het Gclderscbe comité. Ter gelegenheid van de begrafenis van Dorue Rijkers, do bekende Nederlander, die zooveel voor het Redding wezen over had, is het voornemen gerijpt om den moed te eeren van die helden ter zee, die zich in het bijzonder voor dit grootsche werk van naastenliefde hebben onderscheiden, en men besloot in het Raadhuisplantsoen te den Helder oen blijvend monument op te richten. In allo provincies van ons land zijn daar op commissies gevormd om voor dit bij uit stek nationaal doel bijdragen te verzame len. Het provinciaal comité in Gelderland tot het stichten van een monument voor het Nederlandsclie Reddingwezen is als volgt samengesteld: Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin, eero-voorzitter. Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, voorzitter. Mr. B. F. Evcrte, lid der Gedeputeerde Staten. J. L. B. Keur- schot, lid der Gedeputeerde Staten. W. B. Kronenburg, lid der Gedeputeerde Staten II. do Liefde, lid der Gedeputeerde Staten. MAAGPIJN, drukking op de maag, ver stopping, vervuiling van den darm, een gal- smaak in den mond, slechte spijsvertering, hoofdpijn, beslagen tong, bleekc gelaats kleur worden door veelvuldig gebruik van het natuurlijke „Franz-Jcsef'-bit terwater, een glas vol 's avonds kort voor he>t naar bed gaan, weggenomen. Bij Apoth. en drog. jverkrijgb. ..Oom Piet, is een flesch Whisky neg altijd goed, als hij een jaar in de kast heeft gestaan?" Dat weet ik niet. Ik hch nog nooit kans gezien dat le onderzoeken. (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7