Binnenland Feuilleton Dinsdag 16 Juni 1931 TWEEDE BLAD UITKEERINGEN WEGENS AANRIJDING UIT DE STAATSCOURANT N.V. COMPAGNIE LYONNAISE PRIJSVERMINDERING HOEDEN DE AARDAPPELZIEKTE EET MEER EIEREN! VOORLICHTING BIJ BEROEPSKEUZE BEWAART UW BONT IN MO TZAKKEN BESLIST AFDOEND A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 tel. 217 Schadevergoeding voor sloffe* lijke en onstoffelijke schade Autobestuurder moet ruim f 5000 betalen 's-G ra v e n li age, 15 Juni. Mej. C. Ober man te Leiden was op 30 April 1928, toen zij op liet trottoir van het Korte Rapen burg liep, aangereden door een aan den architect W. Fontein toebehoorende en door dr. Ca. C. J. Fontein bestuurde auto, tengevolge van welke aanrijding zij zien onder medische behandeling moest stellen. Deswege stelde zij bij de rechtbank ver schillende vorderingen in togen den eige naar en de bestuurster van de auto. De Haagsche rechtbank wees hiervan toe f 200190, wegens kosten' van genezing, ver pleging en schade aan kleeding; 1000 we gens onstoffelijke schade (geleden pijn en gedorven levensvreugde); 1300 wegens ge- derdfdc en nog te derven inkomsten tot 3 October 1929 en voorts wegens verminderde validiteit na 3 October 1929 en kosten van verdere behandeling bedragen van 296.34 en 717 benevens van 1 April 1930 af een maan.kol ijksche uitkeering van 25. liet gerechtshof liecft heden de betreffen de vonnissen van de rechtbank bevestigd, behoudens ten aanzien van het bedrag we gens onstoffelijke schade, welk bedrag door het Mof werd teruggebracht op 500. tclijk vragen tot het college van B. en W had gericht over het uitblijven van de voorstellen betreffende de verlaging van de haventarieven, die in principe reeds door B. en W. zijn toegezegd, heeft thans ook dr. Reeser (v. d.) zich geschaard onder het koor van de roependen, die te oordeelèn naar het uitblijven van ieder antwoord, inder daad in de woestijn schijnen te staan. Dr. Reeser heeft thans aan B. en W. ge vraagd waarom in Mei niet voorstellen tot verlaging van de haventariei en zijn ge daan. Dit is door B. en W. in de vergade ring van 24 April j.l. toegezegd, en deze toezegging heeft spr. bewogen om zijn 6tem te geven aan het aantal opcenten op de belasting tot 60. Ook dr. Reeser wil weten wanneer deze voorstellen eindelijk eens den raad zullen bereiken. SLEEPKASTEN AAN DEN GROND GERAAKT. In het Buiten-IJ. Schellingwoude, 15 Juni. Heden morgen zijn vier groote sleepkasten, gela den met materiaal voor de Zuiderzeewer ken door den lagen waterstand in het Buiten-IJ aan den grond geraakt. De laag ste waterstand bedroeg door den sterken Z.-W. wind 1.14 M. beneden A. P. In den joop van den dag zijn de schepen weer vlot gekomen. DE NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „P. C. Hooft" zal Woensdagmorgen 17 Juni te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Don derdagmorgen 18 Juni. 8.05 te Zevenaar; 8.57 te Arnhem; 9.46 te Utrecht; 10.00 te Den Haag (S.S.), 10.24 te Amsterdam (W.P.), 10.40 te Amsterdam (C.- S.), 11.27 te Rotterdam (Maas). DE ROTTERDAMSCHE HAVEN TARIEVEN. Vragen van Rotterdamsche raadsleden. Rotterdam, 14 Juni. Nadat in de af- geloopen dagen de heer Dutilh reeds schrif- Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in do Orde van Oranje-Nassau, de heer W. Palstra. commandant van hel Leger des Heils in Nedeiiandsch-lndiê; tot Ridder in do Orde van Oranje-Nassau ir. B. Nugteren te Haarlem, ingenieur bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tram-Maat schappij; is verleend de Eere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud aan A. Sluis te Haarlem, gepensioneerd hoofd-boekhouder bij de Noord-Zuid-Hol landsche Tramweg Maatschappij, in zilver aan J IJsendijk te Haarlem, hallechef I, in brons nan H. Bergman te Haarlem, conduc teur, H. van der Eshof te Katwijk a. d. Rijn, ploegbaas, en II. J. Steenman te Rijnsburg, voorman, allen in dienst van de Noord- Zuid-IIollandscho Tramweg-Maatschappij is toegekend dc aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in goud aan W. F. Rappange, procuratiehouder bij Broekman's Effectenkantoor N.V. te Am sterdam; in zilver aan .1. A. Marlens, onder- haas hij de firma II. IL aMrlcns en Zoon te Oosterhout; in brons aan A. van Cooten magazijnbediende bij de firma TI. Meijer to Amsterdam. Burgemeester. Bij Kon. besiuit is benoemd tot burge meester der gemeente Druten: J. A. M. Brui- neman. Posterijen, telegrafie en te lefonie. Bij beschikking van den directeur-gene raai der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is met ingang van 14 Juni 1930 aangewezen als directeur van het postkantoor te Leeu warden de referendaris der Posterijen. Jc legrafie en Telefonie P. Schmidt, thans di reeteur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Hoorn. Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij Kon. besluit is benoemd tot commies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek mej. A. Zuur, thans adjunct-commies. Marine Stoomvaartdienst. Bij Kon. besluit is aan den officier van den Marinestoomvaartdienst der le klasse G. J. de Groot met ingang van 16 Juli 1931 wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Artillerie-inrichtingen. Bij Kon. besluit i6 met ingang van 1 Juli 1931 aan den kassier bij het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen A. J. \an Vel- 66n eervol ontslag verleend uit zijn voor melde betrekking. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Men bespuile het loof met Bourgondische pap Zooals uit een vorig bericht van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- niiigcn is gebleken, treedt de aardappel ziekte. veroorzaakt door de zwam Phy- tophtliora infestans Uit jaar ongewoon vroeg op. In Noord Holland en Friesland is de aantasting van de vroege aardappelen vrij uitgebreid cn vrij hevig, in de andere provincies komt dc ziekte nog slechts spo radisch. voorloopig nog in hoofdzaak bij vroege soorten .Eersteling, Bintje), voor. Ten einde aantasting van dc knollen zoo veel mogelijk te voorkomen, moet met aan- drang worden aangeraden het loof van de vroege aardappelsoorten algemeen te be spuiten met Bord. of Bourgondische pap n dezo bcspuiting na twee weken min stens eenmaal, maar als dc omstandighe den dit noodig maken (bij warm en voch tig weer en als de aardappelen nog ccni- gen tijd niet gerooid zullen worden) twee of meermalen te herhalen. Voor de latere aardappclsoorten, voor zoover zij vatbaar zijn voor dc ziekte, is bespuiting nu even zeer aan te bevelen, aangezien men nu beter dc onderste bladeren kan bespuiten, dan als het gewas geheel gesloten is. Ook voor deze aardappelen is herhaling van dc bespuiting minstens eenmaal, maar in vele gevallen twee. of meermalen noodzakelijk, om niet alleen het loof te beschermen maar om ook aantasting van de knollen in volaocnde mate te voorkomen. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst tc Wageningen en door dc bij dien Dienst, werkzame ambtenaren. VAN ONZE VEEMARKTEN In 't kort hebben wc in ons vorig over zicht melding ervan gemaakt, dat er plot seling, na een oogenschijnlijke totaio inzin king van schier alle voortbrengselen van landbouw een opleving te bespeuren was. Meestal is er hij de verwisseling, door do slager van stal- naar vveidekoe, ccnige verhooging merkbaar, men moet dan meer zoeken naar een goed slachtbeest, de han del verplaatst zich clan hoofdzakelijk naar onze groote veemarkten. Was er op onze groote markten zoowel te A'darn als tc Rotterdam 11. Maandag nog een gewone kalme handel, De mindere aanvoer van Deensch vleesch, (in hoofdzaak door de verordening dat het Deensche vleesch nu alleen ingevoerd mag worden met dc organenj en ook de veror dening der gemeente A'dam welke een ver plichte bekendmaking van den verkoop vereischt door ophanging van bordjes; „Verkoop van Buitcnlandsch vleesch", ver oorzaakte Dinsdag, vooral tc Rotterdam een veel duurdere markt, dan den laatsten tijd het geval was, waardoor de prijs wel met ruim 0.10 per K.G. omhoog ging. Zeer betwijfelen we echter, of wanneer men ook weer aan die verordeningen ge wend is. deze prijzen nu té handhaven. Ook de varkensprijzen liepen iets omhoog maar hiervan was de oorzaak dat de aan voer algemeen wat korter was, het laat zich niet aanzien dat een aanzienlijke ver betering in de varkensprijzen zal intreden vooreerst het gebruik neemt in verhoudin; der zeer lage prijzen niet toe, wat ook ln den zomer niet te verwachten is, en daar bij komt nog dat, de voorraad vooreerst nog wel ruim zal blijven In de gebruiksveehandel wordt het nu stil, de hooitijd is er: de aanvoeren wor den kleiner en ook do vraag wordt min der. Leeuwarden en ook Zwolle hadden nu met een korte aanvoer oen flauwe handel met algemeen lagere prijzen, het verschil in prijs van een goede kalfkoe met voor een paar weken, is zoo ongeveer 20 a 30 lager, wat. evenwel om dezen tijd wel zeker voorkomt. Utrecht had een voor dezen tijd nog rui me aanvoer van vcrsche melkkoeien; ook hier was de handel stug en werden lagere prijzen besteed. Toch konden voor do goed- soortige de vorige weeksprijzen wel bedon gen worden, dc melk cn kaasprijzen waren iets vaster wat wel eenige invloed had op het verloop, goede melkkoeien golden nu van 300 tot 375. De slachtvecmarkten zijn zooals we al schreven algemeen vaste met hoogcre prij zen toch was in hot einde der vorige week en flauwere stemming waar to nemen. We verwachten dan ook wel weer een kleine teruggang in den prijs. 1ste kw. gold 1—1.10 enkele nog wel hooger, 2de kw. 0.90—0.95, 3de kw. f 0.85—0.90 alles per K.G. geslacht. De toestand op de varkensmarkten wordt nog niet veel beter, wel ging de prijs van de vetten iets omhoog, maar op do magere markt hecrscht nog steeds ccn lustelooze stemming. H. Propaganda*campagne voor grooter eierverbruik in Nederland Amsterdam, 15 Juni. Heden heeft al hier een vergadering plaats gehad, welke was uitgeschreven door den Bond van Pluimveevcreenigingen in Noord-Holland, ter bespreking om te komen van meer ge bruik van het Xederlandsche ei. Aanwezig waren o m. vertegenwoordigers van de Algemeene Nederlandsehe Pluim vee- Fokkers\ erecniging, den Ulrechtschen Pluimvecbond, van de verecnigingcn in Noord- en Zuid-Holland, de Kamer van Koophandel in West-Friesland cn vele an dere. Na een korte uiteenzetting van den voor zitter. don heer W. R. Dro6t, burgemeester van Kwadijk, werd een inleiding gehouden door den heer B. van Asperen Vervcnne, ambtenaar van den Rijk6 Voorlichtingen- dienst voor den Plumivecdienst te 's-Gra- venhagc. Deze wees op de vermeerdering van dc oierproductie in Nederland na den oorlog, zoodat de overproductie van eieren moet worden uitgevoerd. De productie, die zoo groot is, dat zij in verschillende maan den van het jaar den uitvoer van boter en kaas evenaart, ja soms overtreft, loopt ge vaar door de sterke daling van den prijs en wordt bedreigd door tarieven in het buitenland. Spr. beval een rcclamecompag- ne aan voor meer gebruik van Nederland sehe eieren in Nederland. Spr. dacht deze reclame te laten betalen door alle Neder landsehe pluimveehouders door het heffen van 1 cent van elke honderd eieren, die zij afleveren. De campagne zal moeten worden gevoerd door middel van een advertentie reclame in dc Nederlandsehe pers, in perio dieken, door middel van aanplakbiljetten, pakkende reclameplaten, lichtreclames, uit gaven van recepten. Deze campagne kan slechts slagen, wanneer allo belanghebben den hieraan zoo krachtig mogelijk mee werken. De inleiding vond algemeenen bijval, de voorloopige plannen zullen nader worden uitgewerkt, terwijl de fokkers zullen wor den ingelicht en tot verdere medewerking zullen worden aangespoord. Binnenkort zal te Amsterdam weer een vergadering worden gehouden met het doel om te komen tot de stichting van een commissie voor dc reclame. Een centraal comité vart samenwerking gevormd Sedert eenigen tijd bestaat een „Cen< traal Comité van samenwerking inzake Voorlichting bij Beroepskeuze', samenge steld uit afgevaardigden van de drie lan delijke beroepskeuze-centrales, n.l. het R.K. Centraal Zielkundig Beroepskantoov, de Christelijke Psychologische Centrale voor School en Beroep cn de Vcrecniging tot Be- ordering der Voorlichting bij Beroeps keuze. liet comité heeft tot (loei, dc voorlichting bij beroepskeuze in Nederland te bevorde ren en de onderlinge samenwerking tot stand te helpen brengen. Met financicelen steun der regecring is het mogelijk geworden over te gaan tot het stichten van een centraal secretariaat van genoemd comité. Tot secretaris i6 benoemd, met goedkeuring van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, de heer G. Koning, di recteur van het gemeente-bureau voor be roepskeuze aldaar. In het gebouw Prinse gracht 65, waar het gemeente-bureau voor beroepskeuze is gevestigd, heeft nu ook het centraal secretariaat van genoemd comité huisvesting gevonden. Uit den steun en do modewerking, zoo wel van de regecring als van het gemeen tebestuur van 's-Gravcnhage. blijkt de waardeering van het belang, in goede voor lichting bij beroepskeuzo gelegen. Het centraal comité van samenwerking inzake voorlichting bij beroepskeuze hoopt de voorlichting landelijk krachtig te be vorderen cn stelt zich voor, de plaatselijke bureaux en commissies de noodige docu mentatie te bieden. De samenstelling van het centraal comité is de volgende: Anth. Folmer, directeur va nden Rijks dienst der Werkeloosheids-verzekering en Arbeidsbemiddeling, 's-Gravcnhage, voor zitter. J. Nijkamp, Utrecht prof. dr. F. Roels, Utrecht en G. D. Zegers. Utrecht, voor het R.K. Centraal Zielkundig Bcroepskantoor. Prof. dr. L. van der Hor6t, Amsterdam, en G. J. van dor Ploeg, Rotterdam, voor de Christ. Psychologische Centraio voor School en Beroep. Jac. Bakker, Rotterdam, E. J. van Det, Amsterdam, Jhr. drs. D. J. van Lcnnop, Utrecht, en G. Koning, secretaris, voor de Verecniging tot Bevordering der Voorlich ting bij Beroepskeuze. HET DRAMA TE SCHAESBERG. De jongeman, die de vorige week tc Schaes- berg zijn meisje een ernstige wonde aan de keel heeft toegebracht en zich zelf in den hals heeft gesneden, is uit het St. Joseph- zickenhuis ontslagen en naar Maastricht overgebracht om aldaar voor den officier van juistitie te worden geleid. Den jongen zal poging tot moord tenlaste worden gelegd. Het meisje is inmiddels ook reeds verhoord. Haar toestand is in zoo verre verbeterd dat er geen onmiddellijk levensgevaar bestaat. Dit verhoor heeft nog niet lot een positief resultaat geleid. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 19 Juni a-s. niet plaats hebben. Men is het meest geneigd onrecht te doen wanneer men zelf ongelijk heeft. I I EB EL. Naar het Engelsch van BERTA PUCK door Mr. G KELLER. 43 Maar zij as zich zelve dien wensch nog niet bewust, hij rustte nog op den bodem van haar ziel. Wel bewust was zij zich, dat. zij hem op ijskouden toon wil de antwoorden. Maar onmiddellijk zag zij daarvan af, omdat zij meende meer effect te zullen bereiken, wanneer zij deed alsof zij een alledaagsch gesprek voerden. Een defectieve in het hotel. Wel hoe vreesehjk interressant! riep zij uit met een glimlach. Zeker een nieuw avontuur van Sherlock Holmes( dat we de volgende week te hooren zullen krijgen? Maar eigenlijk begrijp ik niet, waarom u dit aan mij ver klapt. Intusschen Ze deed een schrede voorwaats. Far- quhar stond achter haar en drong haastig en fluisterend bij- haar aan: U vertrekt nietwaar? U ziet het nu toch ook wel in dat u niet anders kan. U gaat weg... t Zeker, antwoordde Sheila nog steeds op een toon alsof zij eenvoudig een praatje maakte, de kapper sluit pas zeer laat en hij heeft met me afgesproken, dat hij op me wachten zou. Maar, lieve hemel meisje, begrijp je dan niet... O, u wil weten, of ik het hotel ga ver laten? Maar ik zie niet goed in, kapitein, wat het u aangaat, of waarom u zoo graag op de hoogte is van mijn plannen? In ieder geval zal u van avond bij het diner kunnen constatecrcn of ik er nog of niet meer ben. Zonder hem goeden dag te zeggen stapte zij verder door de blanke sneeuw. Farquhar staarde haar roerloos na. Verbijsterd keek hij voor zich, terwijl hij prevelde: Ik heb gedaan wat ik kon. Ik waseh nu mijn han den in onschuld... Die handen, smal en fijngebouwd. gelijk die van zijn moeder Darola Zabellc, ver kreukelden intusschen zijn groene pet, die hij onbewust van het hoofd had genomen, zonder te gevoelen, hoe snijdend de wind om zijn klam voorhoofd blies. Ik heb al het mogelijke gedaan, bromde hij nog eens. Zal zij nu zoo verstandig zijn er lusschcn uit te knijpen? Dien avond verscheen Sheila aan het diner in de groote zaal. Ondanks al zijn moeite om haar van haar ongeluk tc red den, verscheen zij, knapper dan ooit, voor hem mooier dan eenige andere vrouw. Dezen avond droeg zij haar groene cos- tuum niet, maar was zij in het zwart ge kleed. Zwart en zwart is twee, had Peg Wof- fington gezegd, toen zij haar dit zwarte cos- tuur leende. Zwart kan evenveel van zwart als van wit verschillen. Er is echt zwart en onecht zwart. Maar ik zeg je, dat dit echt zwart is. Jij, Sheila, met je blanke velletje zal er snoezig in uitzien... Snoezig zag zij er ook inderdaad uit, zoo als zij vroolijk zat te praten met mevrouw Power, terwijl zij met een glimlachje keek naar de jongelui, die haar kwamen aan spreken en voortdurend in haar buurt wa ren. Het scheen wel. alsof de mcnschen hun oogeri niet. van haar konden afwenden. Intusschen zal Winkley ook in de zaal, evenals madame Coltrell met haar parels. Maar dat Sheila Curtis present was, was voor Farquhar een raadsel. Wat een zot tin! prevelde hij wanhopig, wat een ont zettend zottinnetje! HOOFDSTUK XXII. De verleidster. Lang voor het diner was afgeloopcn. had den enkele gasten dc zaal verlaten. Wink- lev was reeds vroeg weggegaan. Farquhar had hem niet zien vertrekken, en toen zijn oogen hem zochten was hij verdwenen. Ook madame Coltrell was vroeg opgestaan. Verder waren ook heen gegaan die jonge studenten, die zich als een soort van lijfwacht hadden opgeworpen voor juf frouw Curtis en die kleine mevrouw Power, die er aardig uitzag in haar pompadour- japon. Toen Sheila Curtis langs Fnrquhar's tafel liep om de zaal tc verlaten, kwam er een haast onmerkbaar lachje op haar lippen, een diabolisch lachje, alsof zij zeggen wil de: Nu u ziet, dat ik het hotel nog niet ont vlucht ben, al huist er ook een detective in! Daarna zette zij haar zwart hoedje op en verdween vroolijk lachend en keuvelend met haar begeleider, den jongen Ultimus Meredith. Farquhar gevoelde zich zoo diep ramp zalig, dat hij araper wist, hoe hij den avond .verder doorbracht. Werktuiglijk praatte en lachte hij met andere gasten. Hij slenter- do naar de speelzaal, drentelde weer weg, speelde een partij biljart die hij schitterend verloor, en op den duur vond hij het milieu onuitstaanbaar, onverdraaglijk de lucht van eten, drinken en parfums en bovendien kreeg hij het te kwaad met de warmte. Hij stak zijn voeten in een paar sneeuwschoe- nen, trok zijn overjas aan. zette zijn muts op en stapte naar buiten. Waarheen hij ging, wist hij niet. Met groote stappen bag gerde hij door do sneeuw van het door de maan beschenen landschap. Maar hij zag niets er \an cn hij dacht ook aan niets an ders als: Ze is nog altijd hier. Ik ried haar er tusschen uit te knijpen en toch blijft zij Het loopt mis met haar. Zoo zeker als zij geboren is, het loopt mis met haar' Hij keerde terug. Hij was langer weg ge bleken dan hij had gedacht. Het sloeg mid dernacht toen hij het hotel betrad. Met de lift ging hij naar de eerste verdieping, waar hij zijn kamer had. De kleinste kamer van de verdieping, niet veel meer dan een kleedkamer had hij kunnen krijgen. Hij draaide het licht op. Dc dubbele ramen wa ren gesloten, de gordijnen zorgvuldig dicht gedaan. Geen versche lucht! Hij trok zijn leeren jas uit en hing haar over een bree- den leuningstoel. Hij trok de zware gordij nen open, rukte aan de sluiting van het raam. Terwijl hij daarmee bezig was, werd er aan de deur geklopt Wie kon dat zijn, zoo laat? Och ja, hij herinnerde zich, dat Winkley had gezegd, dat hij misschien nog in den laten avond een praatje bij hem kwam maken. Het zou van de omstandigheden afhangen Een bezoek van Winkley kon hem misschien wat wijzer maken, zijn spanning verminde ren, er het nachtmerrieachtige karakter aan ontnemen. Hoofdzaak was, dat hij was ge komen. Binnen! riep hij zonder zich van het raam (e verwij deren. Maar toen hij zich een oogenblik later omkeerde ging hem een schok door het lichaam. Tegenover hem stond een gestalte, die hij zeker niet had verwacht, een gestalte gehuld in een schit terend gewaad, dat over het vloerkleed Tegenover hem stond een gestalte. sleepte, het hoofd gedekt door een netje van gouddraad, waartusschen donkere rozen waren gevlochten, terwijl de voeten gesto ken waren in kleine gouden muiltjes, die haar bloote hielen lieten zien. De gestalte deed denken aan een plaatje van „La Vie Parisiennc": een welgedane dame in een verleidelijke negligé. Maar hoe ter we reld (Wordt yervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5