eere-doctoraat j. van royen h. uit de staatscourant so'iwm< UTpSTF:I7 Tel:IV) de rijksmiddelen ST. EMILION p. fl. f 1.40 p. anker f56. de instorting op de keizersgracht TOENEMENDE SMOKKELARIJ Een onderscheiding voor den Ti'ederlandschen gezant te Washington Men schrijft uit Washington aan de N RCt. Ter gelegenheid van de Jaarlijksch terug keerende plechtigheid van de uitreiking der graden eon fcepMUkho.ld welke aan alle Amerikaansche onderwijsinrichtingen met voel luister onder den naam van ..commen cement" gehouden wordt werd aan Z E. dr. J. H. van Roy en, onzen gezant te Was- hlngton, het eere-doctoruat in de rechten uitgereikt door de Rutgers Universiteit te New Brunswick in den staat New Jersey. Deze universiteit is van Nederlandschen oorsprong: zij werd door de Nedorlandsche Hervormde Kerk in 1766 gesticht voor de opleiding van hare m Amerika dienstdoen de predikanten, welke voorheen in Neder land zelf geschiedde. Bij de uitreiking van de bul werd dr. van Roy en toeege.sproken door dr. Philip M. Brett, „acting president" der univrsiteit. Deze kenschetste onzen go znnt als „waardig vertegenwoordiger van dat grootsche land, welks cultuur en leiders op opvoedkundig gebied zooveel bijgedragen hebben tot de eerste ontwikkeling van deze instelling, in het leven geroepen om de hooge onderwijsidealen vun het Nederland sche vaderland voort te dragen" In zijn ta felrode, waarin hij voor de hem bewezen eer bedankte, wees dr. van Roven op de goede betrekkingen, die ten alle tijde tusschen de Verocnigde Staten en Nederland hebben be staan en herinneide hij vooral aan de rol. die de Nederlanden in de Amerikaansche omwenteling hebben gespeeld. Bij Kon. Besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester van He es wijk G. J. M. Wagenaar; van Helmond M. P. W. van Hout; van Zevenbergen J J. van Aken; van Hengelo (G.) jhr. A. Rcijnst. van Est en Opijnen D. C. den Ouden; van Vuren jhr. L. C. van Panhuys; van Ellewoutsdijk J. Jansen Eijken Sluyters van Mijdrecht en Wilnis I. Padmos; van Zeist mr. C. J. baron van Tuyll van Serocskcrken; van Losser C. J. A. van Heivoort; van Heino A. van Sonsbeeck; van Slochteren mr. E. J. Tho massen A Theussink van der Hoop van Slochteren; van Oldehove C. Slager; van Meppel J. Knoppers; van Meer'.o P. L. A. van den Bergh; van Cadier en Keer mr. A. M. P. Thomassen; en van Utêrvóor* P. M. H Driesscns; is aan A. C. F. J. M. van Dijk. op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli 1031 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Ewijk. Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 No vember 1931 aan den technisch-ambtenaar van den Rijkswaterstaat J. C. van Eenden- bujrg te Diemerbrug op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Congres te Genèvo. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot gedele geerden der Nederlandsche Regeering bij het van 3 tot 8 Augustus 1931 te Gcnèvc te houden zesde Internationaal Congres voor Ongevallengenceskunde en Beroepsziekten V. Gravestein, Medisch adviseur der Rijks verzekeringsbank', dr. P. H. van Eden. oud medisch adviseur der Rijksverzekerings bank, dr. W. R. H. Kranenburg, medisch adviseur bij de Arbeidsinspectie; C. van Bemmel, geneeskundige bij de Arbeidsin spectie; L. Hcyermans, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst te Amsterdam. Belastingdienst. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen, enz. A. F.bbinge, verplaatst van het kantoor Oss naar het kantoor Hengelo, do ontvanger der directe belastingen, enz. E. Bokma van het kantoor Boxmeer naar het kantoor Winterswijk, de ontvanger der di recte belastingen, enz. F. G. II. P. Hen driks van het kantoor OisterwIJk naar het kantoor Geertruidenberg. en de ontvanger P. L. Hofman van het kantoor Hellevoet 6luis naar hot kantoor Maassluis; is de ont vanger der directe belastingen, enz. E. Ger ritsen verplaatst van het kantoor Mcnal- dum naar het kantoor Culjk VRAAGT UWEhNJfj^ WINKELIER OF NV HU15KO TELITzoo AMERSFOORT Mühlhausen waarin gewezen werd op de hooge prijzen der kali welke door de boe ien in dezen tijd van crisis niet meer op te brengen zijn. De Duitsche en Lotharingsche Kali Mij. hebben tot dusver aan deze ver zoeken geen gevolg gegeven. Do Poolscho kali is we) is waar van een mindere kwaliteit maar aanmerkelijk goed koopcr. Indien men niet tot een compromis kan komen mag verwacht worden dat de Pool sche kali het volgend jaar een belangrijke plaats op de markt zal innemen. POOLSCHE KALI-INVOER IN NEDERLAND Lagere prijzen. In verband met het feit dal in de haven van Delfzijl een schip met Poolsche kali gelost wordt, vernemen wij van wel inga lichte i'lde dat in ons land gedurende ecni gen rijd oe.n strijd wordt gevoerd tegen de huidige kb.iprljzen. Zooals btKcnd is hebben de Landbouw organisaties reeds ecnigen lijd geleden dringende telegrammen gericht tot de Ver eenigdc Kali Maatschappijen te Berlijn en Het smokkelen in het Limburgsch- Duitsche grensgebied neemt steeds grooter afmetingen aan Men schrijft aan „Het V'uderland" uit de Limburgsch—Duitsche giensstreek: In het Akener woud zijn verscheidene smokkelaars aangehouden die 25000 siga retten bij zich droegen. Ken sterke smokke laarsbende is nabij Rotterdell verrast. De bende vluchtte met achterlating van 113.800 sigaretten cn 60 pond koffie. Beambten uit Conzen arresteerden vier smokkelaars, die ?6000 sigaretten hadden gesmokkeld. Drie vrouwen uit Keulen en een man uit Ham burg werden nabij Bild<hen aangehouden, 18.000 sigaretten werden in beslag genomen Bij Aken werd een sm «kkelaüto verplicht te stoppen, ofschoon de chauffeur nog pro beerde de beambten ondersteboven te rij den. Na lang zoeken vonden zij onder de carosserie een geheim** bergplaats met 1G7.000 sigaretten. Alles is in beslag geno men. Beambten uit Laurensbcrg ontlastten vlak bij dc Limburgsche grens smokkelaars van 19.000 sigaretten. 10 K.G. tabak en 120 pakjes sigarettenpapier Bij Rothe Erde werden in beslag genomen 3500 sigaretten, op liet hoofdstation te Aken werden smokkelaars uit den (rein gehaald- 2500 sigaretten werden g< ede buit verklaard Beambten van den post-Aken— Forst om ringelden een bende, bestaande uit aclif personen: dp smokkelaars moesten 32.500 sigaretten. 28 pond koffie en 530 pakjes sigarettenpapier in den steek laten. Bij de grens werd een smokke!bendp ontlast van 11 000 sigaretten Een politieagent uit BurtscheidAken .ontmoette des nacht-s vijf verdachte per sonen Een van hen kon hij te pakken krij gen. Hij was in het bezi* van 12000 sigaret ten en .5 pond koffie. Beambten van den post Biidchen arresteerd'-n nog drie smok kelanrs uit Duisburg, twee vervoerden "0 000 sigaretten en 100 boekles sigaretten papier. Nabij de Kerkraadsche grene wcr den smokkelaars ontlast van 130 pond kof fie. Na een jacht op .m.itorrijders door tol beambten van Akun Sief werden 36.000 si garetten in beslag genomen. De smokke laars ontkwamen Een smokkelaar uit Kilcndorf werd te Aken Forst 10 000 siga retten ontnomen Op den Vaalster straat weg bij Aken werden door beambten uit Orsbach 9000 sigaretten in beslag genomen: te Palenberg in de buurt van dc Limburg sche grens is een smokkelaarsbende uit Eschweiier gearresteerd, die 42 pond koffie 500 sigaretten 12 pond tabak vervoerde. Be ambten uit Beek hielden een heele reeks smokkelaars aan. die '000 sigaretten. 62 pond koffie en 60 pond cacan frauduleus over de grens hadden gebracht. De laatste twee weken heeft de militaire lolitie te Kerkrade ongeveer 200 vroom delingen aangehouden, meestal Dwitschers die werk kwamen zoeken of smokkelaars De meesfen zagen er zeer armoedig uit en hadden geen cent on zak. De vrcemdelin gen ziin ter beschikking gesteld van den commissaris van politie en over de grens gezet. DE MOORD OP DEN TAXI-CHAUFFEUR. 'flGravenhage. 17 Juni. De in politie bewaiing gestelde D. P., de verdachte van de steekpartij, welke den chiuffour H. N Maandagnacht in de Wagenstraat het Ie ven kostte, heeft tot nu toe volgehouden, dat hij zich van het geboorde niets herin nert. Het dolkmes, waarmee het misdrijf moet zijn geploegd, is nog niet gevonden, doch de politie heeft eenige nadere inlich tingen weten te verkrijgen, welke thans worden onderzocht. LANDBOUWERSGEZINNEN NAAR AG2NTINIË. Vestiging van eon halonie 's-G rit vtnhaï c. 17 Juni. Naar de Tel. verneemt, zal het plan tot het bevol ken van oen ,cn'>' vic kj.'o- io m i Cen Nederlandsche landbouwersgezinnen voort gang vinnen. Eenige maanden grleden wa ren de onderhandelingen op een dood punt gekomen, doch thans is er overeenstem ming bereikt. Een achteruitgang van ruim 7^ millioen Bespeurde men een jaar geleden in de opbrengst van de rijksmiddelen nog niets van de depressie in het bedrijfsleven, thans treedt de invloed van do ongunstige oeCo- nomische omstandigheden duidelijk aan het licht. Over Mei J93U nog de ongewoon boo go opbrengst van 50>» millioen, in Mei 1931 voor de gewone bronnen van inkom sten een totaal van niet veel rneer dan •43 millioen, een achteruitgang dus van meer dan VA millioen. Al had men zich onder do huidigo omstandigheden eon nog schraler opbrengst kunnen denken zoo zegt het V a d. Hoel wat middelen toch steunen nog op grondslagen, die door het euvel der malaise nog niet zijn aangetast, waarbij wij dan in de eerste plaats denken aan de inkomsten- en vermogensbelastin gen, die zieli dan ook konden handhaven. Aan den anderen kant echter staat, wat de vergelijking met verleden jaar betreft, dat door de nieuwe financieelo regeling tus schen rijk en gemeenten twee der andere directe belastingen voor de schatkist niet meer die groote opbrengsten kunnen leveren als in vorige jaren. Naar men weet, komt van do grondbelasting, te beginnen met het belastingjaar 1931, slechts één vierde ten bate van de rijksinkomsten, terwijl de per soncele belasting, wat betreft de ontvang sten voor het dienstjaar, dat 1 Januari j.I. is begonnen, heelemaal buiten de schat kist blijft en aan de gemeenten ten goede komt. Over Mei zijn er op die wijze voor deze beide belastingen aanzienlijke achter standen ontstaan Sedert 1 Januari is er nu al 4.602.600 minder aan grondbclas ting en 3.071.600 minder aan pcrsoneele belasting in de schatkist gevloeid, bij elkaar dus een achteruitgang van meer dan 7 6 millioen. Aldus beschouwd zien de dalin gen van ruim f V4 millioen over Mei en van 21.9 millioen over de eerste vijf maan den er wel iets minder somber uit, maar zelfs wanneer men de beide belastingen in kwestie, vanwege de moeilijke vergelijk baarheid, geheel buiten de rekening lont zijn toch van de overige middelen de na doclige verschillen tegenover verleden jaar al ernstig genoeg. Afgescheiden van de reeds vermelde di rccte belastingen, zijn het de registratie rechten, die ditmaal de grootste verminde ring hebben aan te wijzen. Met cen bate van 1 057 000 zijn zij nu 983 270 bij ver leden jaar ten achter geblpvon. Bij 3/12 der vrij sterke verlaagde raming (deze werd voor het jaar van 30 millioen let 26.6 millióen teruggebracht) is de op brengst nu al -4.365 700 ten achter. De zegelrechten maken cen hoel wat beter fi guur met hun stijging van f 117 500 over Mei, ai is er over vijf maanden een ver mindering van 101.400 en tegenover 5'12 der eenigszins verhoogde raming een ach terstand van 335.000. Opmerkelijk is het, dat de stijging over Mei kon plaats grijpen in wocrwil van dc.verdere daling van ruim VA ton in de opbrengst van de beursbclas- ting, die nu tot het armzalige bedrag van 232.750 is geslonken. De belangrijkste uitzondering op de alge me ene inzinking vormt de tabaksbelasting, die ook in April reeds een opmerkelijke stijging had vertoond, al bleef zij toen nog eenigszins onder de raming. De opbrengst ad 3086.000 (ruim 5K ton hooger dan verleden jaar) heeft nu die raming met I' 278.000 overtoffen. Verder hebben de successierechten 200.600 meer opgebracht, al blijven zij aanmerkelijk ten achter bij de twee voorafgaande maanden. Ton slotte noemen wij als stijgingen 161.900 bij de suiker cn 13.000 bij dan wijn. Wat de dalingen betreft, moet er nog op gewezen, dat het gedistilleerd 1 44 800 minder heeft opgebracht, doch gelijk de vorige maand een stijging van 358.700 moest worden gediskwalificeerd, door er op te wijzen, dot or één betaaldag meer viel in April, dient thans te worden opgemerkt, dat in Mei het omgekeerde het geval was, in welk licht beschouwd de bate van f 3.195 000 over Mei geen al te slecht figuur maakt. Bier heeft in Mei 230 587 minder en se dert 1 Januari 672.642 minder ongebracht cn is in vijf maanden nu al 1 606.700 bij de raming ten achter gerankt. Zout heeft resp. 14.730 en 86 500 minder opgele verd. Bij hot geslacht bedroegen de dalin gen zelfs onderscheidenlijk 257 000 en f 1.275.3*0. Zeer belangrijke dalingen, zoowel voor Mei aJs over de eerste vijf maanden, vindt men dan nog bij dc invoerrechten en wel ten beloope van resp. f 976.600 en 3.396 ^«OO waarbij zich de verminderingen van resp. j 92.600 en 407.000 bij het statistiekrccht cn van 51.200 en 219.200 bij de loods gelden aansloten Bij 5/12 der raming zijn nu invoerrechten 2.803.090. statistiekrccht J 430.517 en loodsgoldpn 339 300 ten ach ter geraakt. Geven deze resultateji een wei nig verhcf'end beeld van handel en ver keer, de dalingen bij de dividend cn tan- tiémebclasting f 128.000 in Mei en 937 600 in 5 maanden en tegenover 5/12 der raming zelfs een achteruitgang van 3.465.300) doen wel zien. hoezeer ook de mindere be drijfsresultaten van allerlei ondernemingen op de inkomsten der Schatkist hun stempel gaan drukken. Zoowel uit de gewone bronnen als uit de buitengewone zijn dus de baten sterk ach- teruit goloopen en het zal zeker wel over bodig rijn. om in dit verband de nood zakelijkheid van een besnoeiing op de be staande uitgaven en de grootst mogelijke omzichtigheid bij het voteeren van nieuwe in het licht te stellen. RESERVE-PERSONEEL DER LANDMACHT. Bij Kon. besluit is met ingang van 2 Juli 1931 benoemd bij den mil. pharrq. dienst tot 1 reserve-mil. apoth. Ie kl. do idem 2e kl. J H. M. Vos; is benoemd bij het personeel van den Ge- neesk. .Dienst tot reservo-off. van gez. 2e kl. de heer II. de Jong, arts; is den le-luit. op non-act. C. A. L. Bok, van het wapen der inf., op zijn verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst, ver leend; zijn op hun verzoek eervol ontslagen de res. lc luit. C. Plet, van het 9e reg. inf.; de res. Ie luit. F. A. H. van Bcusckom, van het 2e reg. veld-arl dc res. Ie luit. J. S. R. Pcrrin, van het 12e reg. inf., zijn eorvol ontslagen uit den mil. dienst de res. off. van gez. Ie kl. H. E M van Schaik Avelingh, van het personeel van den Goneesk. Dienst der Landmacht, en voorts de hierna te noemen res. off. van gez. 2e kl„ allen van het personeel van den Goneesk. Dienst der Landmacht: Veen baas, D. J. Boosman, .1. J. v. d. Leeuw, dr. C. v. Geldcrcn, dr. C. Knapper, H. Brummel- kamp, J. A. Gischler, dr. G L. C. A. Her mans, J. M. Timmermans, C. v. Staveren; benoemd bij het personeel van den Gc- neesk. Dienst tot res. off. van gez. Ie kl. de res. off. van gez. 2e kl. S C. Meihuizen, L. Stas, S. Simons, D. II. Hollcma. II. O Bos wijk, A. J. J. van Laarhoven, J. P B Pfalt- zer, P Flieringn. J. W. Jacobsc, A. J. Crucq, A. J I) Stukje. benoemd bij het res i vc-personcel der landmacht bij het wapen der infanterie tot reserve le luitenant bij hun tegenwoordig korps, de reserve 2e luitenant W. Boelen van het 21e rog; inf., A. Mercns van het reg. jagers, M. F. P. M. G. Janssen van het 6e reg. inf., A. F. van den Oord van het 17e. S. Isaac van het 16e, R. E. Dinger Hattink van het 16e, A. A. M Stols van het 2c, G. C. Tinkelenberg van het 15e, F. R. VV. H M. J. Graaf de Marchant et d'Ansembourg bij het reg. jagers. F. A. C. van Hasselt \an het 3e reg. inf., H. Anholt van het 20e, E. Klein Onstenk van het Se, F. L. van Muiswinkel van het 4e, N H. Benninga van het 11e, A. H. Simons van het 3e, mr. G P. Helders van het reg. jagers, J. W. L. H A. Maas kant van het 10e reg. inf., S. J van der Hoe van van het 10e, A. J. Meilink van het 18e. K. van der Laan van het 12e, H. van der Kolk van het 21e, G. F. Soetors van het 17e. L. M. Susan van hot 4c, J. H. Oldenburg van het 7e, O. M. Volgenant van het 22e, J. C. van Marten van het 16e en H. J. P. A. Geijsen van het 17e reg inf.; bij het wapen der artillerie tot reserve le luitenant bij het tegenwoordig korps de re serve 2e luitenants E. Nijgh van het reg kustart., L. T. Hoolboon van het korps luchtdoel-art., A W. van Dijk van het le rog. veldartJ. H. Willems van he't le reg. onbereden art. en H. Fukkink van hét 4e reg. veldart., J. Algera van het 5e, mr. M. Tieleman van het korps luchtdoelart., F. J. J. Moerel van het 6e reg. veldart, J M. Ger ritsen van het 2e, E. Groen van het 5e. N. S. Roorda van Eysinga van het 6e. G. H Evers van hot le, J. de Jong van het 3e, H. R. van Zwanenburg van het le reg. on bereden artilerie, C. A. L. Zetters van het reg. kustart., P C. van Loon van het reg kustart., L. VV. Schuiling van het reg. kust art., W. C. Schoevers van het le reg onbe reden art. en A Boekkooi van het reg. kust art. DREIGEND CONFLICT IN DE KARTONINDUSTRIE. Tusschcnkcmst van Rijksbe middelaar bij voorbaat af gewezen. De vereenigde werkgevers van dc karton industrie, vertegenwoordigende 10 tot 11 fabrieken, meest staande in dc Groninger veenkoloniën en omvattende in totaal 250') arbeiders, hebben den InndHijken vereeni gingen van fabrieksarbeiders medegedeeld, dat de eisch van 20 pCt loonsvorlaging ge handhaafd blijft en dat men geen rijksbe middeling in een eventueel conflict zal kunnen aanvaarden. Een tweetal fabrieken te Oude Pekela staan buiten dit conflict. De Rljksbemiddclaar in het 1e district heeft telegrafisch inlichtingen gevraagd aan partijen betrokken bij het dreigend conflict in de cnrtonindustrio waarbij cen 10-tal fabrieken in de Groninger Veenkolo niën met 2500 arbeiders betrokken zijn. DE POSTVLUCHTEN. Het achttiende retourvliegtuig. Amsterdam, 17 Juni. Bij de K.L.M is bericht ingekomen dat de P.H. A.F.O. oin 6 55 uit Karachi is gestart en om 10.25 te Gwadar is aangekomen Vandaar vertrok het toestel om 12.05 en landde om 13.30 in Djask. DE HEER M C. KONING. Per K.L.M. uit Calcutta. Naar het Ilbld. verneemt. Is de heer M. J. Koning, directeur van dc Stoomvaart Mij. .Nederland'", te Calcutta in het K.L.M. vliegtuig P.IL—A.O.F. gestapt, dat met Gey iendorffer als eerste bestuur op weg is naar Nederland. De heer Koning had 'e Simla, als verte genwoordiger van de Nederlandsche regee ling, deelgenomen aan de vciligheidsconfc- is hij naar Calcutta g.*reisd, waar hij op het vliegtuig wachtte. De O.F zal vermoedelijk Zondag te Schip hol aankomen. ONGELDIGVERKLARÏNG' EENER COMMUNISTISCHE LIJST. De heer De Visser heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende, vragen gericht: Is het den minister bekend, dat in de ge meente Gouda ter gelegenheid van de a.s. gemeenteraadsverkiezingen een door de communistische partij ingediende candida- lonlijst op onrechtmatige gronden is ongel dig verklaard? Is de minister bereid, oogenblikkelijk maatregelen te treffen, waardoor de ver kiezing in den betreffenden kieskring te Gouda niet doorgaat vóórdat bedoelde ern stige fout is hersteld? Normale slooping van het achtergedeelte der R.II.B.S. Amsterdam, 17 Juni. Hedenmorgen om 7 uur zijn dc voorbereidende werkzaam heden om het gevaarlijk hangende dak van dc II. B. S. aan dc Keizersgracht naar bene den te trekken, begonnen. Door de werklie den J. Jelle en P. Matthieu werden een 5- tal tuinen om penanten vastgelegd on over het dak een stalen kabel. Omstreeks 9 uur zou begonnen worden mot trekken. Ver schillende autoriteiten van Publieke Wer ken, evenals de burgemeester en eenige wethouders waren toen reeds aanwezig. Nauwelijks was met trekken begonnen of twee kabels knapten af. Opnieuw toog J. Jelle naar boven en bevestigde een kabel aan de binten van dc zolder. Toen hij bene den kwain beu eerde hij. dat je op dien gam mele zolder nog best bruiloft kon houden als de gasten maar cen parachuutje mee brachten. Om kwart voor elf werd opnieuw begonnen met trekken, waarbij de maat werd aangegeven door een trompetje. Thans hielden de kabels, maar het dak kwam niet omlaag. Het zakte wel ongeveer 30 c.M. Om half twaalf was de toestand nog pre cies hetzelfde als heden morgen. Tegen 12 uur, toen opnieuw eenige ma len de aan het dak bevestigde kabel strak was getrokken, Waren de deskundigen er definitief van overtuigd dat hetgeen er nog van het gebouw was overgebleven op do thans beproefde wijze niet omver kon wor den gehaald Kr werd een korte conferentie belegd, welke tot resultaat had, dat do brandweer order kreeg in te rukken en haar materiaal mee te nemen. De verder t.1 nemen maatregelen zullen thans uitsluitend aan publieke werken worden overgelaten. Niet onwaarschijnlijk 16, dat, nu gebleken is, dat het dak aan de geweldige spanning, waaraan het onderworpen is geweest, weer stand heeft geboden, gewoon tot slooping zal worden overgegaan, zij het ook onder betrachting van de uiterste voorzichtig heid. Amsterdam, 17 Juni. Hedenmiddag hebben stadsingenieur Kohier, stadsarchi tect Hulshof cn architect Mcsser, onder wiens leiding liet verbouwingswerk aan dc eerste H.B.S. met 5-j. cursus aan de Kei- zèrsgracht geschiedde. werkzaamheden, die door dc ernstige instorting van Maan dag j I moesten worden gestaakt gecon fereerd over de maat regelen, welke geno men dienen te worden, nu de vanmorgen ondernomen pogingen om liet achtergedeel te van hei. gebouw en wel speciaal don .zwevonden zolder' te doen instorten, vruchteloos zij'n gebleven. Genoemde hoeren zijn, naar wij verne men. eenparig tot de conclusiè gekomen, dat in verband met het feit, dat de vrij- hangende zolderoppervlak ie. die geheel met meubels is volgepropt, aan de daarop uitgeoefende trekkracht van twintigduizend kilogram weerstand heeft geboden, zonder gevaar tot. normale slooping van dit ge deelte van het gebouw kan worden over- ecgaan. zoodat er werklieden op den' zól der en op het dak zullen worden toegela ten. Eerst zullen de dakpannen weggeno men en de meubels van den zolder verwij derd worden, met do voorbereiding waar van hedenmiddag reeds een aanvang zou worden gemaakt Het liet dan in de bedoe ling op verschillende plaatsen stutten aan te brengen en den puinchaos op te ruimen. Men hoopt dan eindelijk de oorzaak van do ramp te kunnen opsporen. o.a zal worden nagegaan of de fundeering daarmede iets uitstaande kan hebben. Tenslotte zal uit den toestand, waarin de tusschenmuur zal blijken te vcrkccrcn. vastgesteld kunnen worden, of het mogelijk zal zijn den ouden door Jac. van Gnmpen gebouwden voorge vel, waaraan in den loop der iaren ook reeds het een en ander is veranderd, toch nog te behouden. Hedenmiddag te drio uur. was de poli ticafzetting van de gehcele Keizersgracht tusschen Raadhuisstraat en Leliegracht, nog steeds intact; de deskundigen achten het echter thans voldoende, indien alleen het grachtgedeelte, dat langs den voorge vel van het gebouw loopt, voor alle ver keer gesloten blijft. Bij de kerk op de Wastermarkt en in de omgeving daarvan, alsmede od de brug bij de Leliegracht, stond den geheelen morgen en een groot deel van den middag, een vrij talrijke menigte, die, in groote en kleine groepen gescheiden, nog immer druk over het gebeurde praatte. EEN ZELDZAAM ONGEVAL. Arnhem, 17 Juni. Dezer dogen had in de Thomas A Kempislaan to Arnhem een eigenaardig ongeval plaats Een auto reed aldaar over een losliggcndin steen cn dezo werd tegen de voorruit van een paeseeren- de auto geslingerd. De voorruit werd ver brijzeld en de bestuurder, de 60-jarige B- do R uit Velp werd door glasscherven ern stig aan het hoofd gewond. Vandaag is hij tengevolge van infectie in de wond overleden DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Paard en wagen gegrepen. Emm en, 17 Juni. Hedenmiddag is bij den onbewnaktcn overweg nabij Wilhelms- ord tusschen Nieuw Amsterdam en Em- men, een locaaltrein in botsing gekomen met den wagen van den landbouwer J. Jeu- ring. Hel paard werd gedood De 69-jarige landbouwer wist bijtijds van den wagen te springen en bleef ongedeerd- Het uitzicht is ter plaatse goed. Het treinverkeer ondervond eenige ver traging.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 10