AM ËDSFOO0.T5C1H DAGBLAD Feuilleton Woensdag 24 Juui 1931 .DE EEMLANDER- 29e Jaargang No. 300 HET P.E.N.-CONGRES Het voorzitterschap van John Galsworthy WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER ESSENCES VOOR LIMONADES PER FLACON 35 CENT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 Een resolutie inzake mishan delingen bedreven aan po= litieke gevangenen Hedenmorgen heeft het internationale P. E. N. congres zijn zitting voortgezet Mr. John Galsworthy werd dringend ver zocht aan te blijven als voorzitter en van verschillende kanten werd er op aangedron gen dat zijn voorzittersschap permanent zou worden gemaakt hetgeen niet weinig den bloei en de eenheid van de federatie zou be vorderen. Tenslotte meende de heer John Galswor thy nog een jaar aan te moeten blijven en stelde hij voor de beslissing over het per manente karakter van het voorzitterschap uit te stellen tot de volgende algemeene ver gadering van de P. E. N. club federatie. Hiertoe werd besloten. Vervolgens werd er nog een beroep ge daan op alle Staten in de wereld en werd unaniem de volgende motie aangenomen: „Wij, ondergeteekenden, leden en eerele den van de niet-politieke internationale vereeniging van schrijvers P. E. N. genoemd en die 3000 schrijvers in 35 landen omvat, .veroorloven ons op de eerbiedigste wijze de opmerkzaamheid van alle regeeringen op het volgende te richten. Van tijd tot tijd wordt het geweten der wereld getroffen en verschrikt door het be kend worden van mishandelingen waaraan dan in dit en dan weer in dat land men- schen zij nblootgesteld, die wegens hun po litieke of religieuze overtuiging gevangen worden gehouden. Zonder in het geringste de rechten van of de noodzakelijkheid van de regeering hare wetten te handhaven in het geding te bren gen, veroorloven wij ons op te merken dat regeeringen een speciale plicht hebben te zorgen dat de grondbeginselen van men- schelijkheid niet zullen worden geschonden door de behandeling van deze categorie van gevangenen. Wij noodigen de regeeringen uitdrukke lijk uit zich teherinneren dat niets in de we reld de vijandigheid tegenover een land meer veroorzaakt dan dc wetenschap, dat religieuze of politieke gevangenen slecht worden behandeld en dat deze slechte be handeling absoluut en zeker vroeg of laat aan het daglicht moeten komen en bekend worden aan de geheel e wereld. Het congres heeft heden een uitstapje naar Rotterdam gemaak. ONTSLAG DOOR EIGEN SCHULD. De Vakbond behoeft niet nit te koeren. Een metaalbewerker te Rotterdam, werk zaam op een kettingfabriek, kreeg oneenig- heid over zijn werk. De door hem vervaar digde schakels werden op sterkte gepro beerd en afgekeurd, zoodat hij voor dat .werk minder loon kreeg. De man wilde zich niet onderwerpen aan een uitspraak van de fahriekscommissie, terwijl hij met het la gere loon geen genoegen nam. De werkman werd op staanden voet ontslagen, zonder ©en week loon. Als werklooze meldde hij zich aan bij den Bond voor Metaalbewerkers, om uitkee- rlng, doch dit werd hem geweigerd, op grond van het feit, dat hij door eigen schuld tvas ontslagen, volgens het reglement heeft xnen slechts recht op uitkeering bij onvrij willige werkloosheid buiton schuld de staat zorgt voor nauwkeurige handhaving van de bepalingen. De werkman sprak dc directie van de fa briek aan voor de weck loon, deze vordering werd toegezegd, daar het ontslag op staan den voet onrechtmatig werd verklaard. Dc werkloozenkas handhaafde de weigering tot ondersteuning. De werkman sprak nu, via den Amsterdamschen kantonrechter, den Metaalbewerkersbond aan. Voor den Mctaalbewerkersbond trad op mr. M. Men- dels. De kantonrechter, mr. Hartzfeld, ontzeg de de vordering; hij overwoog, dat het be stuur volgens dc reglementen beslist en dat eischer zich alleen tot den rechter kan wanden, als hij kan aantoonen, dat de be slissing tegen de goede trouw was. (Art. 1374 B. W.). De rechtbank uitspraak doende in hoo- ger beroep, verklaarde de vordering niet ontvankelijk. ZWEMWEDSTRIJDEN VOOR SCHOLIEREN. A.s. Zaterdagmiddag in de zwem inrichting aan den Krommen Rl]n. Voor de school-zwemwedstrijden, welke a.s. Zaterdagmiddag in de zweminrichting aan den Krommen Rijn gehouden worden, heeft het bestuur dezer inrichting geheel belangeloos de hceren-afdecling ter be schikking ge6teld. Daar deze wedstrijden Zaterdag te half twee aanvangen, zal dus, zoo verzocht men ons mede te deelen, het heerenbassin van half een tot vijf uur voor de zwemmers gesloten worden. Nog nader komen wij op deze wedstrij den terug. KLEEDERMAKERS-PATROONS. Een congres te Den Haag. Het Zomercongres van den Bond van Kleedermakerspatroons in Nederland zal dit jaar op 14 en 15 Juli worden gehouden te 's-Gravenhage in hotel „De Twee Steden". Het congres zal worden bijgewoond door een afvaardiging van den Belgischen Pa troonsbond der Kleeding, die naar 's-Gra venhage zal zijn gekomen, om met een com missie uit den Nederlandschen Patroons- bonds voorbereidende besprekingen te voe ren over het bijeenroepen van een interna tionaal Kleedermakerscongres in 1933, in welk jaar de Bond van Kleedermakerpa- troons 25 jaar zal bestaan. ONTEVREDEN EIERHANDELAREN. Ontstemming over de toepassing der contrdle. Nijmegen, 22 Juni. In het Oranje Hotel te dezer stede is hedenmiddag een verga dering gehouden van vertegenwoordigers der verschillende hier te lande bestaande organisaties van eier-exporteurs. Deze bij eenkomst was het gevolg van een de vorige week gehouden bespreking van een aantal belanghebbenden over de moeilijkheden, die worden ondervonden door de toepassing van de eier-contróle. Op de vergadering waren de volgende organisaties aanwezig: De Ver eeniging Eierhandel Barnevcld en Omstre ken; Geldersche en Overijselschc Vereeni ging van Eierhandelaren; Vereeniging van Ned. Eierexporteurs; Vereeniging van Eier handelaren in Groningen en Vereeniging oor den Eierhandel. Als resultaat van de langdurige besprekingen werd besloten lot den heer L. G. Kortenhorst, voorzitter van het Eiercontrólebureau te 's Gravenhage, een telegram te richten, waarin de genoem de organisaties, waarbij vrijwel alle eier handelaren zijn aangesloten, „in verband met den onhoudbaren toestand, ontstaan door de bureaucratische en willekeurige toepassing van dc bestaande voorschriften betreffende de eiercontióle", een onderhoud met den heer Kortenhorst vragen, zoo mo gelijk in tegenwoordigheid van den direc teur van het Eiercontrólebureau. In het telegram wordt nog gezegd, dat de afzen ders het op prijs stellen, indien bedoelde conferentie binnen tien dagen plaats vindt. (Tel.). Tel. 8S2. Langestraat 43. De voorraad tafelzilver is rük. NED. HERV. GEM. TE APELDOORN. In oen ledenbijeenkomst der Ned. Herv. Gem. te Apeldoorn is aan ds. J. J. C. Kar- res een geschenk aangeboden in 'erband met zijn bedanken voor het boroep naar Amsterdam, tevens als blijk van waardee ring voor dc toewijding, waarmede hij tot dusverre het werk van de „nieuwnouw- commissie" geleid heeft. Een belangrijk be drag kon ds. Kan-es worden overhandigd, hetgeen deze ter beschikking heeft gesteld van het Fonds voor den Nieuwbouw. (Iïbld). REMONSTRANTSCHE GEMEENTE. De derde predikantsplaats te Amsterdam. De voordracht ter vervulling van dc der de predikantsplaats in de Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente te Amsterdam be staat uit: ds. G. J Sirks te 's-Gravenhage en dr. R. Miedema, te Amersfoort. JEUGDIG RAADSLID. Hij mag zelf nog niet stemmen. Alphen a. d. Rijn, 23 Juni. Bij dc ge meentcraadsverkiezmgen te Zwammerdam heeft zich het zeldzam.? geval voorgedaan, dat het eenige nieuw-gekozen raadslid, de heer J. J. Koning (C.-H.), nog te jong is om zelf te mogen 6temmen. Het zal zeker niet vaak voorkomen-, dat iemand op zulk een jeugdigen leeftijd reeds tot raadslid word gekozen. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË. Donderdag vertrekt de P.H.A.F.S. weer met een passagier. Op Donderdag 25 Juni »i.s. vertrekt het K.L.M.-vliegtuig P.H.A.F.S. van Amster dam naar Batavia. Eerste bestuurder is J. J. Hondong, tweede bestuurder P. Both, boordwerktuigkundige H. de Jong. Deze vlucht zal door den heer N. M. A. Lebret uit Oosterbcck als passagier wor den meegemaakt. De post voor dit vliegtuig moet morgen, Woensdagavond, te Arasterdam zijn. DS. J. L. F. DE MEI JE RE 'i' Te Haarlem is, 68 jaar oud, overleden ds. J. L. F. de Meijorc, emer.-predikant der Evang. Luth. Gemeente aldaar. Ds. De Meijere werd in 1862 te Deventer geboren, waar zijn vader predikant was. In 1887 werd hij predikant te Bodegraven. In 1903 nam hij een beroep naar Amersfoort aan, en in 1910 vertrok hij naar Haarlem, waar hij tot 1927 als predikant is werkzaam ge weest. Ook na zijn emeritaat heeft hij nog verschillende functties vervuld; hij was o. m. lid der Luh. Synode en bestuurslid van het Groene Kruis. Hij was voorts ridder in de orde van Oranje-Nassau. I-Ibld. IR. W. L WISSELINK f Directeur N.V. Gewapend Beton bouw „de Condor". In de Majclla-stichting te Bussum is op 57-jarigen leeftijd overleden de heer Ir. W. I. Wissel ink, directeur en oprichter van de N.V. Gewapend Betonbouw „de Condor" te Amsterdam. De heer Wisselink was be stuurslid van verschillende organisaties o.a. van de Industrieelo Club tc Amsterdam; van de Bedrijfsorganisatie en andere ver- ecnigingen. Vroeger was hij leeraar aan een H.B.S. te Amsterdam. Van zijn hand zijn verschenen eenige technische leerboe ken en vele artikelen in technische bladen. BEGRAFENIS ALS. v. d. HORST. Vele belangstellenden. Amsterdam, 23 Juni. Groot was gis termiddag de belangstelling bij de teraarde bestelling op de Oosterbegraafplaats van het stoffelijk overschot van den heer Al- bert van der Horst, den stichter en leider van den Oranjebond „Wat ook va 11, trouw staat Pal" en organisator van zoo menig kinderfeest op Koninginnedag. Zeker wel een paar honderd belangstel lenden, vrienden en kennissen waren, naai de Tel. meldt, op de begraafplaats saam- gekomen, vrouwen en mannen uit verschil lende standen en enkelen nog uit buurten als Jordaan en Zandhoek, waar eertijds bij Koninklijke bezoeken de heer Van der Horst altijd de glorierijke ontvangsten van H.M. de Koningin cn den Prins voorbereid de en regelde. Onder die groote schare zi- gen wij ook res.-kolonel H. H. Timmer mans, voorzitter van dc afdeeling Amster dam van den Nationalen Bond „Het Mobi- lisatiekruis" en vice-voorzitter van de'Ver eeniging tot Veredeling van het Volksver maak hier ter stede, benevens dc heer J. J. F. de Freese, secretaris dezer vereeni ging. Voorts was er een deputatie van de Vrijwillige Burgerwacht, met den onder commandant dezer instelling, kolonel A. Geertsema Beckeringh. Aan dc groeve voerde het eerst het woord res.-koloncl Timmermans cn wel namens „Hut Mobilisatiekruis" en „Volksvermaak". Dc heer H. W. Monsees sprak hierna na mens „Wat ook V'ill, trouw staat Pal". Een der zoons dankte voor de vele blij ken van hartelijke sympathie en deelne ming. HET EXTRA-ROOD CONTRACT IN DE STEEN-INDUSTRIE. Voldoet het aau de eischen van behoorlijkheid en rede lijkheid? De rijksbemiddelaar in het derde district, de heer II. A. v. IJssclstcin. heeft een com missie ingesteld welke tot opdracht hoeft do volgende vragen te beantwoorden, ten eerste: voldoet het extra-rood contract in de steen-industrie zoo als dal voor de jaren 1931 tot 1935 is vastgesteld aan eischen van behoorlijkheid en redelijkheid, zoo neen. welke wijzigingen dienen in dat contract te worden aangebracht: ten tweede: zijii de door liet bestuur van het extra-rood contract gebezigde midde len om de buitenstaande fabrieken tot aan sluiting tc brengen, gezien de verlioudin- en in die indu6trio verdedigbaar? In deze commissie hebben zitting de vol gende personen: prof. mr. J. Ph. Suijling tevens voorzitter; mr. dr. D dc Beaufort, mr. P. E. Briëtt, prof. jhr. mr. B. C. do Sa- vornin Lohman en Henri Polak. Als secre taris is aan de commissie toegevoegd mr. ir. A. W. Guint te 's-Gravenhage HET CONFLICT IN DE STROO- CARTONINDUSTRIE. Optreden van den rijksbe middelaar. De R ij ksb erfijd d cl a a r Mr. S. de Vries Czn. heeft de partijen betrokken bij het conflict in de strookartonindustrie in dc Provincie Groningen bijeen geroepen in conferentie welke gehouden zal worden Vrijdagmiddag a.s. in het Departement van Arbeid Handel cn Nijverheid. DE POSTVLUCHTEN. 's-Gravenhage, 28 Juni. Het 20e post- liegtuig vertrok heden te 5.16 uit Bagdad en landde te 12.40 te Kolak. VOL VERWACHTING KLOPT ONS HART., 'k Weet nog goed toen 't Dagblad allen Keurig mededeoling deè Van den gröoten voetbalwedstrijd Nederland en Uruquau En vanavond is 't wéér feest daar: Op 't parkeerplein kunt U zien Hoe do stemming is verloopen Hoe onz' Raad er uit gaat zien! Daar wordt ons met spoed zeer duid'lijlj Meegedeeld het groote feit Wie de zege kon bevechten In den zwaren stembusstrijd! Is dit feit alleen reeds dubbel 'n Wandeling naar 't „Dagblad" waard, Naast het stembureau-mysterie Wat daar aan ons wordt verklaard, Merk eens op hoe duizend hoofden Hier echt duizend zinnen zijn. Hoor debatten schier wijsgeerig Bij het lamp- en maangeschijn! Iloor de kansen zwaar bereek'nen Zie het glundere gezicht, Als een bulletin komt binnen Met een voor hem goed bericht. Hoofdzaak blijft natuurlijk lezer, Dat het „Dagblad" U wil bièn Spoedig een correcte uitslag Van de stembus, maar misschien Weet het ook wel dat zoo'n avond Heusch gezellig wezen kan 't Nuttig hier naast 't aangename Profiteer er daarom van. Op 't parkeerterrein is ruimte En 't is niet tc veel beweerd Als daar straks niet slechts een auto Maar ons ganschc stad „parkeert". GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). AANVARING. Door den dikken mist is Dinsdagmorgen op het Menvedekanaal nabij de Meerkerk- sche brug te Middelkoop, een aanvaring ge schied tusschen het motorvaartuig 's-Her- togenbosch II en het motorvaartuig Ver trouwen uit Oude Tonge. Het laatstgenoemde vaartuig, dat geladen was met steenen, kreeg een groot gat in do stuurhoordsbocg. De sleepboot Vooruit van C. Duiker uit De Lemmer, zou het in zin kenden toestand verkeerende vaartuig bo ven water trachten te houden. HET GELDERSCH LANDSCHAP. Provinciaal subsidie voor den aankoop van Warnsborn en Vijverberg. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben bij dc Prov. Staten een voorstel inge diend om aan de Stichting „Het Geldcrsch Landschap" ten bate van den aankoop van de landgoederen „Warnsborn" en „Vijver berg" een bijdrage ineens te verleenen van 25000, onder voorwaarde, dat: a. De stichting inderdaad eigenaresse van de landgoederen „Warnsborn" en „Vijver berg" wordt. b. Het Rijk, do belanghebbende gemeen ten en particulieren ter beoordeeling van Ged. Staten, in voldoende mate bijdragen; c. ten genoegen van Ged. Staten wordt aangetoond dat behoudens onvoorziene omstandigheden op een sluitende exploi tatie dier goederen kan worden gerekend; d. het blijvend behoud der landgoederen voldoende verzekerd zij. (Hbld.). Dat staat ieder het best, wat hem het natuurlijkst is. CICERO. Naar bet Engelscb van BERTA PUCK door Mr. G. KELLER. 50 Intusschen bleef madame Cottrell maar 'doorrazen. Zij koelde haar woede nu in het bijzonder op den hotelier, dien zij met smaad overlaadde. Er was geen haar goed aan hem en zijn hotel: Het is een schande zooals het hotel beheerd wordt. Ik zal het aan ieder, die het hooren wil, verklaren, dat ik nog nooit in zulk een slecht hotel heb gelogeerd. Het eten is er eenvoudig niet te genieten, de •wijn niet te drinken, de kamers doen je 'denken aan varkensstallen cn de bediening is allerellendigst. Er is geen brandkast, •waar de loge's hun kostbaarheden kunnen bergen en in het gansche van God verlaten huis geen enkele detectieve Bij dat woord maakte Farquhar plotse ling een gebaar. Snel wendde hij zijn rood- gelokt hoofd om teneinde zijn blikken langs de verzamelde schare te doen glijden. Geen 'enkele detectieve. Farquhar dacht aan (Winkleywaar zou die zitten? t Geen Winkle^ was er te bekennen. Nie mand had opgemerkt, wanneer hij was heengegaan en zelfs niet of hij wel was heengegaan. Trouwens, de verzamelde gas ten hadden slechts oog en oor gehad voor madame Cottrell, die nog steeds stond te razen en te tieren zonder te letten op de vermaningen van haar vriendin mevrouw Power. Zij liet haar oogen waren door de zaal. Plotseling bleven haar blikken geves tigd op een tafel. Dat was de tafel waaraan Sheila was gezeten, terwijl Farquhar nog steeds bij haar stond. Hij was op dat oogenblik overtuigd, dat Sheila het niet had gedaan. Lieve hemel, het zal alles nog wel best in orde komen. Als Sheila er iets van af wist, zou zij hier niet zoo staan kijken. Dat is zoo klaar als een klontje. Zelf6 als die vrouw haar be schuldigde Ha! kreet madame Cottrell met een geluid, dat deed denken aan een cello snaar, die in een warm vertrek 6pringt bij het beroeren, hoort eens, jullie allemaal, ik heb den dief in de gaten! Allerwege groote verbazing Ja, ik ben er achter, vervolgde ma dame Cottrell in vervoering. Aha! Ik ben slimmer dan jullie alle maal. Jullie detectieven kunnen voor mijn part allemaal zelf gastolen worden. Ik weet het nu, ^a y est! Degeen, die de parels heeft gestolen, was natuurlijk de eenige, die wist waar ze lagen. MaarJawel, natuurlijk! Dat spreekt vanzelf! Die per soon heeft ze gestolen. En daar staat hij! En met een dikken wijsvinger met punti- gen nagel wees zij, evenwel niet naar Sheila, maar naar den man naast haar! Daar staat hij, die man is het! Die schavuit met zijn peenkleurig haar, de leeraar in het schaatsenrijden! Zij bleef haar wijsvinger op hem gericht houden, terwijl haar gelaat glansde van vreugde over haar zegepraal over den man, die haar gister had afgewezen, maar daar naast toch ook een tikje ijverzucht ver toonde. Dat is de man, die mijn parels heeft gestolen! Er volgde een oogenblik zwijgen op, waar hij verbazing, ongeloof en verontwaardiging op de gezichten was te lezen. Farquhar ge noot een uitstekende reputatie. Hij blijft al tijd zichzelf, zei men wel van hem. Hij was nooit al te vriendelijk, maar hij was de laatste man ter wereld, van wien men kon verwachten, dat hij van een oneerlijke daad kon worden beschuldigd of gemengd zou worden in een hotelschandaal. Een roover van parels? Farquhar?Een heer deed een paar uitroepen in het Fransch hooren, terwijl hij zich haastig een weg baande naar Farquhar. Het was de Fransche graaf. Farquhar bemerkte hem niet. Aller oogen waren nu gevestigd op die slanke gestalte, op dat gelaat, dat doodsbleek zag. Ook Sheila keek met wijdopengespcrdu oogen naar hem. Het was nu niet de man, dien zij in het diepst van haar ziel lief had, maar in de eerste plaats haar vroegere chef, die haar beschuldiger was geweest. Hij, die haar smadelijk had gebrandmerkt als een pareldieveggc, verkeerde nu in de zelfde positie als waarin zij enkele maan den geleden was geweest Hij. haar beschul diger, werd nu zelf beschuldigd! Dc bordjes waren verhangen! Maar dat gaat toch niet! dacht Sheila in stomme vertwijfeling! Dit is een sprookje, een nare droom, zooals ik er eens een te Parijs heb gehad, toen ik droomde, dat ik door een tallooze schare werd achtervolgd onder het geroep van: Iioudt c]e dievegge! Maar neen, het was werkelijk en te mid den van liet geroezemoes der stemmen hoorde zij de schelle 6opraan van die vrouw: Luistert nu allen, laat ik u precies vertellen, hoe het gebeurd is. Neen, het zijn geen vermoedens. Niet later dan gister zat die kapitein Farquhar als het ten minste een kapitein i6 en als hij ten minste werke lijk Farquhar heet nu dan, die Engelöch- man zat gisteren bij me en sprak onophou- leijk over niets anders dan mijn parels. Het is nu wel duidelijk, waarom hij dat deed Neen, houd nu je mond, Mary, en laat mij uitpratenNeen, graaf, ik wil nu niet naar u luisteren. O, ik kan mijn aanklacht bewijzen! Nu, die Farquhar vergezelde mij om met mij een kop thee te gebruiken en in het restaurant heeft hij zijn onderzoek voortgezet. Hij had het altijd maar over mijn parels. Jawel, nu begrijp ik zijn nieuws gierigheid! Hij heeft me een geregeld ver hoor laten ondergaan. Hij maakte mij rijn compliment over mijn mooie parelcollier. Daarop vroeg hij, of ik het wel altijd goed wegborg. In een kistje? En de 6leutel? Hield ik dien in bewaring of het kamermeisje? Of ik niet wel eens vergeetachtig was. Zeker, niet zonder reden vroeg hij ook, of ik mijn parelsnoer wel in bewaring gaf aan het bureau! Dat en andere dingen vroeg hij mij en ik was zoo goed van vertrouwen om in dien kerel te gelooven. Ik was dwaas genoeg om dezen armoedzaaierze maakte een gebaar, welke haar hermelijnen mantel deed afglijden van haar half tocge- knooptc wollen jasje, waardoor een blik vergund werd op een lichtzijden nachtge waad en een hoekje van een gebruinden boezem, terwijl een harer lokken langs haar hals afgleed. Ik behandelde hem als een heer, dien men als een vriend kon be schouwen. Welk een les voor mij! De fat soenlijke menschen moesten gewaarschuwd worden tegen dergelijk g?spuis, dat zich uitgeeft voor Engelsche officieren van fat soenlijke kom-af! Het zal me nooit weer gebeuren, dat ik beetgenomen wordt door zoo'n kalen meneer, die op den schobberde bonk door het leven gaat, speculeert op de edelmoedigheid van een rijke weduwe en de eerste dc beste gelegenheid te baat neemt om zijn slag te slaan. Ik heb dien kerel medegedeeld dom genoeg van me! dat ik mijn parels ditmaal in een lade had geborgen na ze in een doos te heb ben gedaan. Ik had niet het geringste ver moeden, wat voor vleesch ik in de kuip had, zoodat ik in goed vertrouwen zeide: Ik ben zoo slordig, kapitein, ik vrees, dat ik al te goed van vertrouwen tegenover de menschen ben. Klopt dat niet prachtig? U weet nu allen wat hij heeft uitgehaald! (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5