UTR:STR:I7 Tel:K5 EMILION p. f I. f 1.40 p. anker f 56.- A. II. VAN NIEUWKERK N.V. STEUNT DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE 1 wmfëm vtfWM/fif/ Biimeiilaed „KENDRICK DE KEYSER" GROOTEBRAND TE WASPIK Een schade van drie ton VERKIEZINGSRECLAME IN DE MAASSTAD bij gelijken prijs en kwaliteit. Gij dient hiermede uw land en bestrijdt de werkloosheid! WEESINRICHTING NEERBOSCH Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE Hi iwi SHiii 11 IlliPIllllllll De moeilijkste restauratie, ooit door de vereeniging volbracht. 1930 een jaar van restauratie Wij ontvingen het jaarverslag over 1930 van de energieke, „heemschuttende" ver eeniging Hendrik de Keyser, (tot behoud van architectonisch- of historisch-belang- rijke gebouwen), die in haar dertienjarig bestaan reeds het respectabel aantal van 76 huizen heeft aangekocht. Op de lijst van die woningen komt Utrecht niet voor. Zor gen wij zelf zoo goed voor ons bouwkundig schoon, of bezitten wij relatief gesproken maar weinig dat in aanmerking komt? Het afgeloopen Jaar heeft éénmaal een Utrechtsch woonhuis on do nominatie ge staan om door de vereeniging te worden aangekocht, met name het Huis ..Do Krake ling" Achter Sint Pieter. Reeds vroeger werden pogingen tot aan koop gedaan; ook thans zijn zij, als toen, afgestuit op den te hoogen vraagprijs. De adviseur van de vereeniging, de heer C. Visser, voegt aan deze mededcoling toe: „Het door een zonderling gebouwde huis is zeker niet zonder aantrekkelijkheden, maar mist toch de architectonische boteekenis. die een meer dan normalen koopprijs zou wettigen." Intusschen is het perceel op het oogen- blik, mecnen wij, In veilige handen. Het jaar 1930 is voor de Vereeniging hoofdzakelijk een jaar van restaureren ge weest. Hier viel een achterstand in te halen. Door de vele aankoopen waren de nood zakelijke restauraties wat op den achter grond gedrongen. Gerestaureerd zijn „Huis de Eendracht" te Enkhuizen, welk huis thans verhuurd is aan een particulier, dip heet goed en in overeenstemming met het interieur heeft gemeubileerd; een huis aan de Bierkade, Purmerend, thans betrokken door den Doopsgezinden Predikant; N. Z. Voorburgwal 261, Amsterdam, gehuurd dooi de Ver. van Assuradeuren; O. Z. Voorburg wal 100, verhuurd aan een particulier, die het keurig inrichtte, en Kattengat 2—46. Over deze laatste herstelling schrijft dp leider, architect A. A. Kok, het volgende* „Dit is de moeilijkste restauratie geweest, die de Vereeniging ooit volbracht. De hut zen waren gevuld met huisgezinnen, volcre- prutst met schotten en plafonds. Toen de mcnschen en de prutsrommel eruit waren, bleef er over een zoodanig gevaarlijk bouw\allig frame, dat het noodig was on middellijk zware schoorsteenen en derge lijke af te breken. Bouwtoezicht bond den strijd voor afbraak aan. Door velerlei moei lijkheden worstelende staan nu aan het Kattengat de „Goude" en de „Silveren Spip- gel" als allermerkwaardigst vroeg 17p eeuwscho huizen, uit- en inwendig com pleet zonder latere toevoegselen. Zij vormen den overigens vrijwel verdwenen overgang van houten huis lot stoenen huls. Bij den bouw zijn blijkbaar fragmenten van een nog ouder houten huis gebruikt. In het hoekhuis, nu als taveerne ver huurd, zijn op de bovenkamer aangebracht een marmeren vloer, een schouw, een deur en een zitbank, afkomstig uit een ten vori- gen jare afgebroken huis vlak daarbij, in de Engelsche steeg. Wanneer binnen afzienbaren tijd bet Kat tengat wordt verbreed en de gehecle over zijde wordt afgebroken, zullen ongetwijfeld deze merkwaardige huisjes, naast de Ron de Luthersche kerk een bezienswaardig heid van Amsterdam vormen" Twee huizen werden aan de lijst van aan koopen toegevoegd, n.l. een van de laatst overgebleven patriciërshuizen van Gronin gen, gelegen Ossenmarkt 5 en een 17e ceuwsch pakhuis N oorderhaven, Zuidzijde 106, Harlingcn, he«. eorste pand, dat do Ver eeniging in Harlingen verwierf. Vele andere perceelen hadden de aan dacht van het Bestuur. De voorbereidin gen voor verrolling en restauratie van het Oude Raadhuisje te Schoorl Kwamen in een definitief stadium. 5-jarlgen cursus, is voorbereid en ter hand genomen? Zijn B en W. niet van meening, in ver band met het in de laatste jaren toene mende streven om bij het vernieuwen van oude gebouwen de gevel6 daarvan wegens hun meer of minder historisch-bouwkun- dige waarde te behouden en te restiuree- ren, dat ^voortaan zoodanige restauratie niet mag worden ter hand genomen indien niet vooraf vaststaat, dat zij zal kunnen ge schieden zonder eenig gevaar voor de vei ligheid? Welke zijn thins de voornemens van B. en W. met betrekking tot de bovenbedoelde in uitvoering zijnde verbouwing, in ver band met het streven om den ouden gevel te behouden en zullen deze voornemens niet ten uitvoer worden gelegd zonder voor af den Raad daaromtrent te raadplegen? Twee fabrieken en een woonhuis prooi der vlammen. In den afgeloopen nacht is do grooto chroomlederfabriek te Waspik, eigendom van den heer Samuel uit Breda, geheel door brand vernield. Ongeveer half 11 werd de brand ontdekt, doch toen sloegen de vlammen reeds van alle kanten uit de oude fabriek. De brand weer was aanstonds ter plaatse, doch aan gezien er groot gevaar dreigde voor de gc- hcele omgeving, word ook de stoombrand- spuit van de gemeente Waalwijk direct om assistentie gevraagd. Toen deze na 20 mi nuten ter plaatse kwam. hadden de vlam men zich ook reeds aan de nieuwe fabriek medegedeeld Van alle kanten vlogen nu groote von ken door het luchtruim. De woning van de weduwe Boelaars vatte eveneens vlam 'en branddo geheel uit. Van den inboedel kon niets worden gered. Het dak van de groote boerderij van den landbouwer Tirnmers had ook vlam gevat, doch de brandweer wist dit pand met uiterste krachtsinspanning to behouden. De twee groote fabrieken zijn geheel uit gebrand. Naar wij vernemen is de zaak, alsook het personeel, tegen bedrijfsschade verzekerd. De gebouwen zijn verzekerd. De schade wordt geschat op 300.000. De oorzaak van den brand is onbekend Vanmorgen ongeveer 9 uur sloegen de vlammen wederom uit de kantoorgebouwen. De brandweer werkt nog met één straal op de waterleiding. (N. R. Ct.) VROUW IN BRAND GERAAKT. Bi] het aanmaken van een kachcL Op de sleepboot „Duo Amici", liggend in het Oude Bassin te Maastricht, wilde Dins dagmiddag de schippersvrouw M. L. M. een kachel aansteken. Zij kwam hierbij echter met hare kleeren in aanraking met het vuur en stond m een oogwenk in lichte laaie. Met ernstige brandwonden overdekt werd de ongelukkige overgebracht naar het Calvariénberg-Zickcnhuis. Haar toestand doet het ergste vreezen, aldus de Msb. DE INSTORTING AAN DE KEIZERS GRACHT. Amsterdam, 24 Juni. Het raadslid Bruinema heeft de volgende vragen tot B. en W gericht: Kunnen B. en W. mededeelen, wie ver antwoordelijk moet worden geacht voor de wijze, waarop de restauratie van den ge vel van perceel Keizersgracht 177, welke ondernomen is in verbind met de verbou wing van het genoemde en het daarnaast gelegen perceel ten behoeve van de huis vesting der le Iloogcre Burgerschool met Een natie campagne mei stoute bravourstukjes. De heer Hein Schilperoord onder vrienden meer bekend als 6chipper Hein is een enthousiast beoefenaar van een tak van sport, die om vele redenen bij het groote publick wel nooit ingang zal vin den. Hij geniet ils „tonnen pagaaier" spe ciaal in Delfthavenseho kringen een zeke re vermaardheid, zoo lezen wij in de Msb. Dinsdag heeft hij zijn kunnen op dit ge- gebied in dienst gesteld van den heer Jan ter Laan. Zijn ongewoon en ;n het water weinig 6tabiel „vaartuig" had hij voor deze gelegenheid met roode doeken en een ver kiezingsleuze versierd en 's middags te half één begaf hij zich te witer, waar hij ge- heol in den stijl precies S uren heeft iond gedobberd onder groote belangstelling van het publiek. De ongetwijfeld geslaagde vertooning zou in alle rust cn kalmte haar einde heb ben gevonden, ware het niet dat het bij de huidige weersgesteldheid zekerlijk aange name verblijf op het water aanstekelijk had gewerkt op een aantal jonge minnen, die zich 's avonds te half 8 onder de toe schouwers bevonden Er schijnt een beetje bluf bij het geval in het spel geweest te zijn, maar hoe het ook was, plotseling werden de kijkers op een nog veel sensationeelcr attractie ont haald. Een aantal van de genoemde jonge man nen pakte op een gegeven oogenblik een kameraad beet en wierp hem gekleed en wel over do brugleuning in de Coolh iven. Groote hilariteit onder het publiek. Het zou echter nog fraaier worden. Onder do aanwezigen was een klein ver schil van meening ontstaan over de appre ciatie van het bravour-stukje. Er was iemand die beweerde iets nog veel stou- ters to durven ondernemen en men tartte hom deze bewering waar te maken. Waarop de man zich verwijderde, terug kwam cn zich tot groote ontsteltenis der aanwezigen midden op de brug begon te ontkleeden. Slechts gehuld in een zwembroek ver richtte de man daarna een koenen duik- sprong en verdween m de golven, die plot seling heftig bewogen schipper Hein's wan kel tonnetje gevaarlijk deden deinen. Toen kwamen er politie-agenten. De Coolhaven is tenslotte geen zweminrichting Die haalden den durver uit het water cn voerden hem in een optocht, waaraan het geheele publiek deelnam, naar het po litiebureau ian de Voorstraat. En toon de deur achter den man was cPchtgcvallen cn het publiek naar schipper Hc'n was te ruggekeerd, zorgde die voor een waardige apotheose, door met oen stentorstem te brullen: „Al moet ik er voor sterven, ik De ton duikelde en schipper Hein zwom naar den wal. Het was toen prompt half negen NA EEN KANOTOCHT. In badpak naar hnis. Rotterdam, 24 Juni. Toen do heer G. V. van hier gisterenavond van zijn kano tocht op de Bcrgscheplas terugkeerde, en zijn bootje meerde nabij het café van M. aan den Staatrweg, bemerkto hij, aldus do Msb., dat de kist inhoudende zijn bijna nieuw costuum en andere kleedingstukken was ontvreemd Deze kist was daar ge plaatst om zijn kleedingstukken te bergen, wanneer hij zich in zijn kano begeeft. In zijn badpak en oude overjas heeft hij zijn woning moeten bereiken. UIT DE STAATSCOURANT. Op de alphabetische aanbevelingslijst voor rechter in dc rechtbank te Amsterdam zijn geplaatst de mrs.: F. L. Neppérus, rechter plaatsvervanger bij die rechtbank, voorzitter Raad van Be roep (O.) cn plaatsvervangend voorzitter cn plaatsvervangend lid van den Raad van Be roep voor directe bclastingon; J. Overwater, secretaris van den Voogdij raad Amsterdam II en secretaris der af- deeling Amsterdam van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijko verbetering der gevangenen en J. Spreij, substituut-griffier bij de recht bank te Amsterdam. Op de alphabetische aanbevelingslijst voor benoeming van vijfden rechter in de recht bank te Almelo zijn geplaatst do mrs. C. G. Bijleveld, 6ub6tituut-griffier bij de recht bank te Amsterdam, H. J. Hütschler, rech- ter-plaatsvcrvanger in de rechtbank te Arn hem en A. S. de Muinck Keizer, ambtenaar ■openbaar ministerie bij de kantongerechten te Almelo, Enschede en Ommen; jhr. mr. G. W. Mollerus, 6ubstituut-griffier bij de recht bank te Almelo is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candidatcn, DE MOORD TE VOORBURG. Afgewezen schadevergoedlngs eisch van den gevangen ge< houden verdachte. De Haagsche rechtbank heeft afwijzend beschikt op het verzoek van J. B. om van de Staat een schadevergoeding van 60 000 te mogen ontvangen in verband met zijn arrestatie en gevangenhouding als ver dachte van den moord op den Voorburg schen manufneturier v. d. Drift. B. die wordt bijgestaan door Mr. Paauwe zal van deze afwijzende beschikking in liooger be roep gaan bij het Haagsche gerechtshof. EEN AL TE „PARTICULIERE" DETECTIVE. Psoudo-rochercheur. Amsterdam, 24 Juni. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen de •i0 jaar oud politiebeambte J J. v. L., die zich te verantwoorden had gehad wegens overtreding van art. 196 wetboek van straf recht, bij een onderzoek dat hij als particu lier detective instelde. In een echtschei dingsprocedure had hij zich bij een man, die verdacht werd een verhouding te hebben met de vrouw betrokken bij de echtschei dingsprocedure, uitgegeven als rechercheur van de kinderpolitie en gestuurd te zijn door het hoofdbureau Verdachte ontkende. Dc rechtbank veroordeelde hem. conform den eisch tot een maand gevangenisstraf. PROF. DR, L. KNAPPERT Jzn. Professor dr. L. Knappert Jzn., hoog- lecraar in de geschiedenis en de leerstel lingen van de Nederlandsch Hervormde Kerk aan de Leidsche universiteit, zal voor- loopig geen colleges kunnen geven. Dc ge- noesheer heeft hem een volmaakte rust voorgeschreven. BUITENLANDSCHE MUSICI IN NEDERLAND. Een vergadering van werklooze musici van den Nederl. Toonkunstenaars Bond heeft een motie aangeno nen, waarin drin gend wordt geeischt, dat ten spoedigste aan de buitcnlandsche musici de mogelijkheid wordt ontnomen om nog langer de Neder- landsche musici de gelegenheid te onthou den, in eigen land hun brood te verdienen. BELEEDIGING VAN PRESIDENT HINDENBURG. Een Amsterdammer voor de rechtbank te Almelo. Voor de rechtbank te Almelo heeft te rechtgestaan D. S., vakvereenigingsbeetuur- der te Amsterdam, verdacht dat hij op 1 Mei 1931 te Almelo opzettelijk den presi dent der Duitsche republiek, met welken slaat het Koninkrijk der Nederl inden be vriend is, heeft beleedigd door te zeggen: „Toen Wilhelm aan het houtzagen was ge zet, kwam Ebert en daarna kwam Hin denburg de grootmoordenaar." Verdachte verklaarde wel iets in dien geest gezegd te hebben. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een boete van ƒ40 subs. 20 digen hechtenis. Verdachte hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij er op wees, dat de woorden wer den gebezigd in een rede tegen den oorlog. Spr. keerde zich tegen de hoofdschuldigen en president Von Hindenburg is één hun ner. In zijn verontwaardiging heeft hij toen gezegd, wat hem ten laste is gelegd. (Vad.) Er waren in het afgeloopen jaar veel zwarigheden ie overs De Vereeniging tot opneming en opvoe ding van verwaarloosde weezen, gevestigd te Nijmegen (Neerb06ch), heeft haar a.gc- meene jaarlijksche vergadering gehoulen, onder leiding van ds W. C. Posthumus Meyjes uit Rotterdam, voorzitter van het bestuur. Aan het in die vergadering uitgebracote jaarverslag van den secretaris, ds. H. Kiuin, predikant-directeur van Neerbosch, is het volgende ontleend: Ook op Neerbosch zijn wel zwarigheden geweest. De oorzaak lag niet zelden bij ons zelf: Wij hadden het een of ander onder deel van onze laak niet aangepakt op dc jui6te wijze. Ook lag ze wel eens elders: er waren moeilijkheden met jongens, die zich zelf te groot vonden voor de schoolbanken en zich dus onbehoorlijk gedroegen onder hel vervolgonderwijs; met ouderen, die in de werkplaats een tijdlang den moed ver loren of die in huil vrije uren overmoedig werden en dan tegenover hun leiders wel eens een houding aannamen of woorden spraken, die niet pasten; met oud-wéoz-n, die vol moed naar hun betrekking waren gereisd, doch 't daarin niet meer meenden te kunnen volhouden. Ook kwamen moei lijkheden voor uit het contact van de in richting met de buitenwereld cn waren er bezwaren, die verband hielden met de op leiding van jongens cn meisjes en met ver schillende bedrijven. Het financieele vraagstuk is van het al lergrootste belang in dezen tijd nu de maat schappelijke toestand zdo ongunstig is, ter wijl toch allerlei noodzakelijke uitgaven moeten worden gedaan, willen wij onze goe de. oude inrichting aan haar doel doen be antwoorden. De oude gebouwen, het onder houd en de inrichting daarvan, de machi nes, de klceding der kinderen en ook bijv. de pensioenregeling van het personcei vra gen voorziening cn dus groote uitgaven liet aantal kinderen vermeerderde met 30 tot 454 (195 meisjes, 259 jongens) op 31 Dec. De medearbeiders- en arbeidsters hebben over het geheel mot opgewektheid en toe wijding hun niet altijd gemakkelijke taak vervuld. Het jaarverslag van den secretaris en .de rekening en verantwoording van den pen ningmeester zijn goedgekeurd. De bestuursleden mr. A. Royaards van Scherpenzeel, Arnhem; D. G. Haspels, Nij megen; D. Lyberse, rnhem cn J. C. D. Ros- cam Abbing, Arnhem, die aan de beurt van aftreden waren, zijn herbenoemd. Tot lid zijn benoemd: dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, Rotterdam; D. J. C. van Baten: burg, Haarlem; G. J. Feilh, Amsterdam; jonkvr. C. P. C. Hooft Graafland, Biltho- ven; ds. IT. J. Hak, Alkmaar; B. Hooy- kaas Jr., Rotterdam; dr. G. P. van Itterson, Alblasserdam; ds. T. J. Jansen Schoonho ven, Oegstgcest; dr. F. J. Krop, Rotterdam; J. van 't Land, Groningen; A. Oosterlce, Nij megen; II. W. A. baron van Westervcldt Sandberg, Nijmegen; G. Schouten, Culem- borg; dr. J. J. Stam, Rotterdam; ds. J. J. v. d. Wall, Groningen en ds. J. G. Wocl- derink, Vreeswijk. De directeur der inrichting, ds. Kluin, heeft een causerie gehouden over: Het op voedingswerk te Neerbosch. Na de koffietafel hebben de zangkoren der Weesinrichting het zangspel Reepel- steeltje uitgevoerd. Daarna hebben de ver gaderden de inrichting bezichtigd. GEESTELIJKE VERZORGING VAN TE WERK GESTELDEN. Do'or het nationaal Chr. Comité voor gees telijke verzorgcing van te werk gestelde werkloozen zijn een tweetal heeren be noemd om onder deze te werk gestelden to arbeiden. Het zijn de heer D. C. A. Bout te Zeist, zendeling-leeraar in dienst van de Utreclitsche Zendingsvereenifing met verlof hier te lande en Ds. C. van der Zaal, Chr. Geref. predikant te Deventer. Do heer Bout heeft 17 jaren onder de Papoea's op Nieuw-Guinea gearbeid. Ds. v. d. Zaal is bekend door zijn evangc- lisatiearbeid. De eerste der heeren zal arbeiden vooral in Giethoorn, de laatste in de omstreken van Almelo en Deventer. De arbeid zal 1 Juli aanvangen. DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT TE 's-GRAVENHAGE. Gevangenhouding van den chauf» fenr D. P. De derde kamer der Haagsche rechtbank heeft Dinsdag do gevangenhouding bevolen van den acht-en-twintigjarigen chauffeur D. P., die is gearresteerd en ingesloten in het Huis van Bewaring als verdicht zijn collega, den vier-en-twintigjarigen chauf feur H. N. de vorige week Maandagavond in de Wagenstraat met een mes te hebben doodgestoken. HET EXTRA-ROOD CONTRACT IN DE STEENINDUSTRIE. De door den Rijksbemiddelaar Ir. H. A. van IJesclstcijn ingestelde commissie, wel ke tot opdracht heeft een onderzoek in le stellen naar de werking van het extra- rood-contract in de steenindustrie, heeft haar werkzaamheden reeds aangevangen. GEEN AUTOBUSDIENST LEIDEN— UTRECHT. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, voor zooveel deze provincie betreft, afge wezen de aanvrage vin de N V Leidsche Autobusgarage te Leiden, om vergunning tot het in werking brengen van een auto- busdienst van Leiden over den Rijksstraat weg Iang6 Alphen aan den Rijn, Bodegra ven, Woerden, Harmeien, naar Utrecht en omgekeerd. HANDEL IN ERFPACHTSRECHTEN TE AMSTERDAM? Alle beschuldigingen onjuist. Amsterdam. Naar aanleiding van opmerkingen, die werden gemaakt bij de behandeling der begrooting 1930 inzake de uitgifte in erfpacht van gemeentegronden, werd destijds een commissie van onderzoek ingesteld, waarin zitting hadden de heeren J Spier, mr. C. P. M. Romme, mr. J. Rut gers, ir. W. Thijssen en E. Boekman. Thans is het rapport van deze commissie versche nen. Daarin verklaart de commissie, dat zij na grondig onderzoek van alle te harer ken nis gekomen klachten inzake uitgifte van erfpachtsgrondcn, eenparig tot de slotsom is gekomen niet alleen, dat haar niet is ge bleken van onbehoorlijke bcvoordeeling of van andere handelingen van corruptiev-en aard, maar tevens, dat naar haar overtui ging dergelijke handelingen niet aanwezig zijn en dat in alle beschuldigingen van „krasse bevoorrechting, fraude, omkoope- rij" ed. geen schijn of schaduw is overge bleven. Vraagt ons prijsopgaaf voor Zonschermen en Markiezen. Karei, vlug, neem z'n nummer op!" (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6