HULPVERLEENING LANGS DEN WEG A. H. VAN NIEUWKERK N.V. DE MEDEWERKING VAN DEN A.N.W.B. Snel handelen geboden DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT HERXEURING VAN FILMS Verworpen cassatieberoep DE KIESWET IN STRIJD MET DE GRONDWET? Moeilijkheden in de gemeentewet „7 Weef huis" Gelegenheid tot het nemen van lessen. Beekensteinschelaan Beekstraat Tc!. 543 CompSete Meuhüeering Vraagt ons prijsopgaaf voor Zonschermen en Markiezen HUMORHOEKJE Steun zoowel aan het Oranje Kruis als aan het Roode Kruis. In verschillende persbe6Chouwingen en in verslagen van de vergaderingen van het Oranje Kruis en het Roode Kruis over de hulpverleening hij ongevallen langs den weg, welke deze beide vereenigingen orga- nisccren. is ook de naam genoemd van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, die dit Nederlandsche belang mede krach tig wens wit te bevorderen. Ter vermijding van eventueel onjuiste ge volgtrekkingen en tot goed begrip van den 6tand van zaken geeft het dagclijksch be stuur van den A.N.W.B. in het bondsorgaan „De Kampioen" van deze week een uiteen zetting van zijn 6tandpunt in deze. Daarin wordt er aan herinnerd, dat in de onlangs gehouden vergadering van het al gemeen bestuur van den bond de voorzit ter. de heer Edo J. Bergsma, daaromtrent heeft medegedeeld, dat zoowel het Ned. Roode Kruis als de nationale bond „Het Oranje Kruis" een hulpdienst langs de we gen hebben opgezet, welke zoo dringend noodig is, in verband met het toenemend aantal ongelukken. Deze hulpverleening komt er, ook al zou de A.N.W.B. er zijn medewerking niet aan verleenen, maar be ter en doeltreffender zal deze kunnen zijn, als ook de Bond daaraan zijn gevraagde medewerking verleent. In overleg met de K.N.A.C. en met de K.N.M.V. is de Toeris tenbond dan ook vertegenwoordigd in de commissie van het Roode Kruis. Van het Oranje Kruis was reeds vroeger een aanvraag ingekomen om aan de actie van dit lichaam steun te verleenen. Do bei de acties gaan in zekeren zin langs elkaar heen en komen ook op hetzelfde gebied. Van de zijde van den A.N.W.B. is daarop gewezen en is getracht versnippering van krachten te voorkomen. Met beide partijen zijn conferenties ge houden en het komt het dagelijksch be stuur voor, dat persoonlijke bezwaren een samenwerking van Roode Kruis en Oranje Kruis in den weg staan. Daarom heeft de A.N.W.B. zijn bemiddeling aangeboden, ten einde te bereiken, dat beide partijen zou den gaan samenwerken, of althans elkaar uit den weg zouden blijven. In een conferentie met hoofdbestuursle den Van het Roode Kruis is gewezen op de groote moeilijkheden welke deze organi satie vooral bij het onderhoud en toezicht van den hulpdienst in volgende jaren zal ondervinden en op de omstandigheid, dat wegens het gekozen systeem niet het gehee le terrein zal kunnen worden bestreken, tenzij eerst na verloop van zeer langen tijd. Een langjarige ervaring heeft den A. N. W. B. geleerd, dat alles wat hij langs den weg heeft aan wegwijzers, verbandkisten, hulp kisten, voetpompen, wandelwegbordjes, „paddestoelen'', plaatsnaarnborden, waar schuwingsborden en allerlei bondsschilden. zeer veel toezicht, zorg en conlróle en on ophoudelijke vernieuwing eischen. Een al gemeen net. van hulpdiensten over het heele land in elkaar te zetten, te onderhouden en steeds te doen functionecren is een reu zenwerk, dat de medewerking vergt van tal van geschoolde men6chen ter plaatse en een bekwame, ervaren centrale leiding. Het Oranje Kruis heeft zich de hulp ver zekerd van het Groene, het Witte en het WIt-Gele Kruis en deze vier vereenigingen zullen het geheele land kunnen bestrijken, beschikken over magazijnen, brancards( verbandmiddelen enz. en hebben reeds een gedeelte van den hulpdienst georganiseerd. Dit systeem komt den A.N.W.B. voor zeer practisch te zijn. Om tot een goede oplossing te komen heeft de A.N.W.B. aan het Roode Kruis ge vraagd, zijn antagonisme te willen ophef fen en de bemiddeling van den Bond te aan vaarden in een vergadering, welke de voor zitter bereid is te leiden, om een idealen hulpdienst te verkrijgen. Van de zijde van het Roode Kruis werd verklaard, dat zoo'n bemiddelingspoging toch niets zou geven, maar daartegenover blijft de A.N.W.B. van meening, dat het tot samenwerking zal moeten komen, waar bij de Bond bereid is, op zijn wegwijzers de richting aan te geven, waar do dichterbij zijnde hulppost te vinden is. Waar de zaken zóó 6taan, meende de A N. W. B. het Oranje Kruis niet langer te mogen laten wachten; dit is niet verant woord, noch tegenover de velen die gewond langs den weg komen te liggen, noch in belang van de leden, noch in het belang van het algemeen. Intusschen onttrekt de Bond den bestaan den 6teun aan het Roode Kruis niet. Aldus heeft de voorzitter de moeilijkhe den uiteen gezet, waarvoor men thans 6taat Niet het belang van personen of van het prestige van een vereeniging mag in deze den doorslag geven. Het belang van alle weggebruikeis en het algemeen belan; eischen, dat alles zoo goed mogelijk in orde komt en wel zoo vlug en zoo sterk als maar eenigszins mogelijk is goed kan blijven functionneeren. Wanneer de vier genoemde vereenigin gen willen samenwerken, dan mag de A. N. W. B. zich aan het verleenen van zijn medewerking niet onttrekken. De Bond heeft de bordjes gereed, die op de weg wij zers de richting zullen aangeven, waar het dichtsbij de posten van het Oranje Kruis zijn te vinden en, zijn ze dichterbij, die van het Roode Kruis. De bond is neutraal en het gaat er bij hem slechts om, dat de hulp bij verkeersongevallen zoo spoedig en doeltreffend mogelijk kan worden verleend. In aansluiting aan deze mededeelingcn geeft de Kampioen verder een uiteenzet ting van de voorgenomen uitwerking der plannen welke ten doel hebben langs de wegen in heel Nederland posten te vestigen, vanwaar uit telefonisch deskundige hulp kan worden ontboden. De dienst der poste rijen en telegrafie heeft daarvoor zijn vol ledige medewerking toegezegd, ook ter ver krijging van doorverbinding 's nachts. De A. N. W. B. stelt zijn wegwijzers beschik baar om aan te geven in welke richting men moet gaan om zoo spoedig mogelijk een hulppost te bereiken, welke door een des avonds verlicht bord wordt aangeduid. Bo vendien zal door een kenbaar teeken wor den aangegeven waar een telefoon beschik baar is, die men in geval van nood dag en nacht kan gebruiken, om zich met een mei- ingspost in verbinding te stellen. Voor do persoonlijke en matericele hulp- erleening zal Nederland in districten wor den verdeeld, waarvan, in overleg met deze diensten, de leiding zal opgedragen worden aan den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, of een door dezen aan te wijzen persoon, dan wel aan den leider van een groot ziekenhuis. Bij onge lukken zal dan beroeps-personeel of zullen geoefende vrijwilligers te hulp geroepen en gezonden kunnen worden. Wat het mate iaal betreft, zal gebru;kt worden óf dat wat het bcroepspersoneel medebrengt, óf dat wat door de zorgen van het Oranje Kruis en de aangesloten vereenigingen, wel ko over het geheele land verspreid zijn. ter plaatse of In de nabijheid aanwezig is Bij uitvoering van dit plan zal in geheel Nederland op alle wegen binnen den kortst mogelijken tijd de hulp verleend kun nen worden die noodig is. 's-G rayenhag e, 26 .1 uni. Hedenmid dag te 2 uur heeft in de weeskamer op het binnenhof, de loting plaats gehad voor de lichting 1933. Uit de bus werd getrokken no. 566 dat in het Amsterdamsche register voor de lichting 1928 als naam aanwijst Jan Rudolph Maria Boele geb. 28 december 1908, zoodat de aanwijzing van de dienst plichtigen. voor de lichting 1933 in de ver schillende gemeenten of groepen van ge meenten in alphabetische volgorde uit de oor deze gemeenten of groepen van ge meenten geldende registers voor deze lich ting, aanvangt rhet dezen naam. terwijl in de registers waarin die naam niet voor komt als no. 1 wordt aangemerkt de inge schrevene wiens naam. onmiddellijk op den uitgeloten naam volgt'. De minister van de fensie woonde deze loting bij. Actie van een bioscoophouder tegen den Ned. Bioscoop bond De Hooge Raad heeft heden arrest gewe zen i.z. het conflict dat tengevolge van de herkeuring van films onlangs in het Zuiden des lands is ontstaan tusschcn den Neder landsehen bioscoopbond en een lid van dien bond den heer A. P. Dumóe,. die.-zich .niet wilde onderwerpen aan de actie door den bioscoopbond opgezet tegen deze herkeurin gen en deswege, beboet werd met 5.000 eh bovendien geboycot, welke boycot gehand haafd bleef ook na een vonnis van den pre sident der rechtbank te Amsterdam, die in een kort geding had bevolen deze boycot op te heffen. De beêr Dumóe eischte hierop schadever goeding. De rechtbank te Amsterdam legde in verband met de 6chadekwestie getuigen- bewijs op en heeft voor het overige de vor dering niet ontvankelijk verklaard, welk vonnis bekrachtigd werd door het Hof te Amsterdam. De heer Dumóe stelde tegen dit arrest cassatieberoep in bij den Iloogen Raad welk beroep heden is verworpen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een man gedood. Boxtel, 26 Juni. Donderdagavond om streeks acht uur werd de auto van een brouwerij uit Middelbeers bij den onbe- waakten overweg op don Oirschotschen grindweg door een D.-trein naar Eindhoven gegrepen en versplinterd. De chauffeur werd door de buffers gegrepen en ongeveer tweehonderd meter meegesleurd. De man werd zwaar verminkt en over leed spoedig. Een jongen, die mee mocht rijden, was gelukkig juist uitgestapt. Dg overledene was vader van vier kin deren. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE RAADSVERKIEZING. Geen wijzigingen. Amsterdam, 26 Juni. Hedenmiddag werd de vergadering van Hoofdstembureau I voortgezet over de klacht, dat in stem bureau 386 aan de Kramatweg een stembil jet was geldig verklaard, dat niet op de ge wone wijze was ingevuld, maar door een kruisje. Bij het nazien van het pak met geldige stembiljetten bleek, dat 34 stemmen op dr. de Hartogh waren uitgebracht. Geen van alle toonde een afwijking en dit getal 34 kwam overeen met het proces-verbaal van het stembureau. Dezo klacht moet dus on gegrond worden verklaard. De klacht dat in een stembureau twee personen waren toegelaten, die aan de stem ming hadden deelgenomen, ofschoon hun namen doorgehaald waren op de kiezer lijst, bleek gegrond te zijn. Van dit geval zal een proces-verbaal wor den gevoegd bij den uitslag v.-.n de stem ming. Over het geval zelf zal Maandag worden beslist door het Centraal Stembureau. NA TWAALF JAAR. Een onde zaak berecht. Amsterdam, 26 Juni. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in de zaak van een weduwe tegen de ge meente Amsterdam. In 1919 was een typhus-patiênt in het Binnengasthuis te Amsterdam, toen een verpleger, die het toe zicht hield, even uit de zaal was gegaan om een anderen patiënt te helpen, naar een openstaand raam geloopen en eruit geval len. De man werd dood opgenomen. De weduwe heeft toen tegen de gemeen te Amsterdam een eisch tot schadevergoe ding ingesteld, welke door de rechtbank werd toegewezen. De gemeente ging in hoo ger beroep en heden heeft het gerechtshof, in hooger beroep uitspraak doende, het vonnis van de rechtbank bevestigd en de ge1 meente veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding aan bedoelde weduwe. Als advocaat-procureur voor eischresse was opgetreden mr. A. II. J. van der Biesen te Amsterdam. VRAAGT UWENViUWINKELIER OF N.V. HUL5KO telJZOO AMERSFOORT Een wijziging in de artt. 5 en 6 te wachten- De heer van den Bcrgh had betreffende wijziging van de artikelen 5 en 6 der Kies wet wegens strijd met de Grondwet, den minister gevraagd* 1. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de artt. 5 en 6 der Kieswet, welke het kiesrecht voor Provinciale Staten, respec tievelijlc gemeenteraad, mede afhankelijk stellen van het bezit van het Rijksingeze- tenschap, in strijd zijn met de Grondwet? 2. Is Uw Excellentie bereid ten spoedig ste wijziging van deze artikelen te bevorde ren. ten einde hen in overeenstemming met de grondwet te brengen? Minister Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, minister van Binncnlandsche Za ken en Landbouw, geeft hierop ten ant woord: 1. De ondergeteekende erkent, dat tus schcn de artikelen 128 en 143 der Grondwet en de artikelen 5 en 6 der Kieswet ten aan zien van de eischen betreffonde het ingeze tenschap tegenstrijdigheid bestaat. 2. Hij is bereid wijziging van de gerioem de artikelen der Kieswet to bevorderen. Deze voorziening komt echter den onderge teekende voor in aanmerking genomen, dat juist een periode van verkiezingen is afgesloten niet zóó urgent te zijn, dat zij niet zoude kunnen wachten op een gelegen heid om eerlang met andere eventueel wen schelijk of noodzakelijk gebleken wijzigin gen in óén wetsontwerp te worden opgeno men. DE BROEDERMOORD TE AALTEN. Zutphen, 26 Juni. De rechtbank te Zutphen heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen D. J. P., landbouwer to Aalten, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Zutphen, verdacht van dood slag op zijn broeder. Do rechtbank heeft, be slist dat dc stukken zullen worden gesteld in handen van do rechter-commissaris, ten einde een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens cn speciaal of hij de strekking van de door hem gegeven ant- woordon op do gestelde vragen begrijpt HANDELS- EN LANDBOUW- BANK. Een verbetering. 's-G ravenh ag e, 26 Juni. In het be richt over do veroordeeling gisteren dooi de Haagsche rechtbank van den heer J. \V. M., vroeger 'directeur van de Handels- en Landbou"vvbank, is abusievelijk gemeld, dat de betreffonde verduistering zou zijn geschied ten nadeele van deze Bank. Het betroffen echter verduisteringen ten nadeele van do Holland Noord-Amerïka Ily pot.heekbank en van de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs. BOERENHOEVE VERBRAND. 16 varkens omgekomen. Helmond, 2G Juni. Tc Someren is afgebrand de boerenhoeve van W. Hurk- mans. 16 varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. DE AMSTERDAMSCHE RAADS- VERKIEZING. Behandeling van protesten door de hoofdstembureaux. Amsterdam, 26 Juni, Hedenmorgen hebben ten stadhuize dc hoofdstembureaux 1 vergaderd van de drie districten van Am-1 terdam om officieel den uitslag vast te stellen van de gemeenteraadsverkiezing. Er waren verschillende protesten te behande len. De protesten ingekomen op hoofdstem bureau 3 werden ongegrond verklaard meer om formccle redenen. Hoofdstembureau I heeft langdurig ver gaderd ter behandeling van de verschillen de klachten. Om 12 uur is de vergadering geschorst nadat besloten was om een der tembussen over te tellen, omdat klachten zijn ingekomen, dat daar stemmen zouden zijn geldig verklaard welke ongeldig zou den zijn. Hedenmorgen wordt de vergadering voortgezet. DE POSTVLUCHTEN. Het 20e postvliegtuig. Amsterdam, 26 Juni. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de P.H.-A.F.S. om 5.10 uur plaatselijke tijd, uit Boedapest is vertrokken. De P.H.-A.G.R. uit Batavia vertrokken. Amsterdam, 26 Juni. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat de P.H.-A.G.R. om 6.40 uur uit Batavia is vertrokken en om 9.05 in Palembang is geland, vandaar vertrok het 19e retourvliegtuig om 9.45 uur en landde om 15.20 uur in Medan. Aneta-Vaz Diaë meldt, dat volgens een bij de K.L.M. ontvangen bericht hot 21e post vliegtuig. do P.H.A.F.S., Vrijdag te 6.27 uur uit Boedapest is vertrokken en te 14.10 uur te Athene geland. HANDELSATTACHE AAN DE FRANSCHE LEGATIE. Tot handelsattaché van de Fransche le gatie te 's-Gravenhage, in dc plaats van dch heer G. Glaser, is benoemd dc heer >André Dupin. Betreffende de moeilijkheden, waartoe de toepassing van art. 19, 2de lid, der Gemeen tewet aanleiding kan geven wegens het ge lijktijdig zitting hebben van een gemeente raadslid, dat zijn ontslag heeft, ingeznden, en het voor dat lid in de plaats benoemde nieuwe gemeenteraadslid, vroeg de heer van den Bergh: 1. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de nieuwe bepaling van art. 19, tweede lid, van do Gemeentewet, luidende: „Zij, die hun ontslag hebben ingezonden, blijven leden van den raad, totdat de goed keuring van de geloofsbrieven hunner op volgers onherroepelijk zal zijn geworden", tot ernstige moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven, ten gevolge van het feit, dat het nieuwe lid, door den Raad toegelaten, zitting zal kunnen nemen, terwijl het uit tredende lid nog eenigen-tijd, somslijds en kele maanden, lid van don Raad zal blij: ven? 2. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat deze bepaling ten spoedigste opnieuw wij ziging zal moeten ondergaan? Of moet uit haar worden afgeleid, dat eon door den Raacl toegelaten nieuw lid, althans indien de vacature door ontslagname is ontstaan, geen zitting mag nemen, alvorens de goed keuring van zijn geloofsbrief onherroepelijk is geworden? 3. Is Uw Excellentie niet van oordcel dat, indien dit laatste de bedoeling mocht zijn, het aanbeveling verdient, een uitdruk kelijke bepaling van deze strekking in de wet op te nemen? 4. Is Uw Excellentie bereid, wijziging of aanvuliing van de Gemeentewet in den oenen of den anderen zin tc bevorderen? Het antwoord van minister Ruys de Bee renbrouck luidt hier als volgt: De ondergeteekende deelt niet dc vrees, dat de nieuwe bepaling van artikel 19, twee de lid, der Gemeentewet, in de eerste vraag I bedoeld, tot moeilijkheden zal aanleiding geven. Naar zijn meening heeft genoemde STEVES VAN DER HAGENLAAN 16 bepaling slechts dan oen redelijken zin, in dien een nieuw lid geen zitting kan nemen da nadat de goedkeuring van zijn geloofs brieven onherroepelijk is geworden. Inter pretatie van de bepaling in anderen zin zou leiden tot reeds in de eerste vraag aange duide,. niet te aanvaarden consequenties. Naar de meening van den ondergeteeken de geeft de bepaling, ook zonder uitdrukke lijke vermelding, de onmiskenbare bedoe ling van den wetgever weer, zoodat noch wijziging, noch aanvulling noodig moet wor den geacht ZINKEND VAARTUIG OPGEPIKT. Door het instructievaai^ulg „Prins Hendrik". Volendam, 26 Juni. Het instructie vaartuig „Prins Hendrik" van het Onder wijsfonds voor do Scheepvaart, dat met leerlingen van de Zeevaartschool uit Gro ningen een oefentocht maakte op de Zui derzee hoeft Vrijdagmiddag ten N.O. van Marken in zipkenden toestand aangetroffen de botter „Marken 93". Deze botter was op zee aangevaren door het motorschip „Elisa beth" schipper J. A. Lucassen uit Lage-Zwa- luwe. Het gelukte de „Prins Hendrik" de „Marken 93" nog drijvende in Volendam binnen te sleepen, waar het schip onmid dellijk aan den grond werd gezet. De botter was niet verzekerd. Voor de leerlingen van do „Prins Hen drik", zoowel als voor die van do zeevaart school te Groningen was het oppikken en binnensleepen van het zinkende vaartuig tevens een goede oefening. DE MOORD OP DE WETERINGSCHANS Verdachte veroordeeld tot vlj) jaar met altrek van preventieve hechtenis van 6 maanden. Amsterdam, 26 Juni. De vijfdo kamer der rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den chauffeur F. N., die in een pension op de Weteringschans bij een twist vijf revolverschoten had gelost op zijn stiefvader, die daardoor ernstig werd ge wond en korten tijd daarop 6tierf. De officier van justitie eischte wegens doodslag een gevangenisstraf van acht jaar. De rechtbank veroordeelde verdachte he den deswege tot een gevangenisstraf van vijf j'aar met aftrek van zes maanden pre ventieve hechtenis.' CONFLICT TE HELMOND VOORKOMEN. Succes van den rijksbemid- dolaar. De Rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse, hield Vrijdag 19 dezer een conferentie met partijen, betrokken bij de dreigende staking aan Van Vlissingen's katoenfabriek to Helmond Op die conferentie deed hij een voorstel, hetwelk thans door beide partijen is aanvaard. Hierdoor is de staking die an der a.s. Maandag zou uitbreken voorkomen. Het voorstel hout in, dat de arbeiders organisaties, de met ingang van 15 Juni ingetreden loonsverlaging van 5 pCt. ac- ceptecrcn. terwijl ten aanzien van de twee-~ de verlaging van 5 pCt. partijen na het verschijnen van de balans der Vennoot schap (omstreeks September) opnieuw be sprekingen zullen voeren eventueel onder leiding van den Rijksbemiddelaar. Pietje: „Moesje, waarom ben je toch zoo mooi?'1 Moeder, -die van de gelegenheid gebruik wil maken: „Om dat ik altijd zoet geweest ben lo enik een klein meisje was." Pietje in gedachten: „Wat een stout jongetje moet, Pappie c'.an geweest zijn*."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6