AM ËPSFOCHMSCIH BAGMAD DE VERWOESTING VAN ONS PAVILJOEN Dinsdag 30 Juni 1931 -DE EEMIANDER" 29e Jaargang No. 305 FRANSCHE FERSSTEMMEN ZES BOERDERIJEN AFGEBRAND ESSENCES VOOR LIMONADES PER FLACON 35 CENT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 tel. 217 ECHTPAAR VERBRAND Allerwege deelneming met het geleden verlies Bescheiden herbouw mogelijk Parijs, 29 Juni. (V.D.) Allerwege botuigx men zijn sympathie en deelneming met het verlies, dat Nederland heeft geleden door do verwoesting van het Nederlandscho pa viljoen op de Koloniale Tentoonstelling in het Bois de Vinccnnes bij Parijs. De Fran- sche ochtendbladen bevatten uitvoerige ver slagen van het verloop van do ongelukkige gebeurtenis en geven eveneens uiting aan hun sympathie met het geleden verlies. De „Petit ParLsien" schrijft: liet domme noodlot heeft de Koloniale Tentoonstelling beroofd van een harer meest volmaakte sieraden. Het Nederlandscho Paviljoen is door brand zoo goed als geheel vernield. Het was een volmaakte voorstelling van een der prachtige heiligdommen van Indiê, de tempel van Bali op het eiland Java. Met verfijnden smaak had men volgens een der be$to methoden de producten en herinne ringen van de Soenda Archipel opgesteld. Kleurige diorama's gaven ons met hun prachtig licht een indruk van dit sprookjes land met zijn subtiele en krachtige schakee ringen. In dit kleine hoekje van het Bois de Vin- cennes konden wij met een oogopslag om vatten, de voorspoedige resultaten van de Nederlandsche kolonisatie en de bewonde renswaardige ontwikkeling van een ra6 met een zoo rijke en krachtige beschaving. Het blad schrijft verder, na een beschrij ving van de plaats van de ramp te hebben gegeven: Het is het treurigste tafereel van een ramp, die niets gespaard heeft en die slechts geëindigd is. omdat er niet meer te verslinden viel. De diepe sympathie van het Fransche pu bliek gaat in deze treurige omstandigheden uit naar de organisators van de Nederland scho deolnerning, die reeds thans alle be wonderende stemmen der bezoekers ver overd had. De „Matin" schrijft: Met zijn slank* to rens omhoog rijzend en met zijn gebeeld houwde gevel de fraaie verbinding vormen de tusschen de étage-gewijs geconstrueerdo torens, was het hoofdpaviljocn van do Ne derlandsche afdeeling, verborgen in het jonge groen van het Boi6 de Vincennes aan het uiteinde van het Lac Daumesnil een der juweelen van de Koloniale Tentoonstel ling. Zijn onschatbare collecties, zijn produc ten. zijn nijverheid, waren geëxposeerd met een exquise smaak en een volmaaktheid tot in alle détails, die niet alleon tot eer strekte van zijn organisators maar aan de geheole Nederlandsche natie. Een kwartier is gistermorgen voldoende geweest, om dit wonderwerk met al wat het bevatte, tot ascii te doen vergaan. Van deze prachtige reproductie van een Balinceschen tempel r«t niet6 meer dan een zwarte verkooldo massa, waaruit hier en daar rookwolken opstijgen. De „Echo de Paris" schrijft over de ramp: Een onherstelbaar ongeluk beeft in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Kolo niale Tentoonstelling plaats gehad. Een brand, die onmogelijk bedwongen kon wor den, heeft bet Nederlandsche Paviljoen to taal verwoest, oen der juweelen van de ge heel© tentoonstelling. Niet alleen de mil- lioenen, die in rook zijn verdwenen, zijn hier verloren gegaan, maar andere voor werpen van de grootste beteekenis. die niet le vervangen zijn. Alvorens wij uit egoïsti sche overweging dit verlies betreuren, moe ten wij uitdrukking geven aan onze sym pathie en leedwezen jegens onze Holland- scho vrienden, die op zoo spontane en edel moedige wijze hebben bijgedragen tot de glans vaan onze tentoonstelling. Vergadering van het uitvoe rend comité. Na afloop van de vergadering van Maan dagmorgen heeft liet uitvoerend comité het volgende communiqué uitgegeven: Het uitvoerend comit voor de Nedcr- iandsche deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, heeft zich terstond na do ontvangst van het be richt van den brand van het Nederlandsch paviljoen naar Parijs begeven en is onmid dellijk begonnen met de noodigo voorberei dende besprekingen ter verkrijging van de schadevergoeding van de Fransche assu- ranticmaat6chappijèn, bii welke krachtens het tenoonstellingsreglemenl het gebouw en de inzendingen tegen brand zijn verzekerd. Het comité heeft terzake als gemachtigde aangewezen de firma R Mees en Zn., ma kelaars in assurantiën. Het comité is.ten zerrste getroffen door de deelneming, welke van alle zijden wordt betuigd met het verlies van het schoone ge bouw en den kostbahen inhoud. En in het bijzonder is het comité dank verschuldigd aan de Nederlanders, die zich spontaan bij het comité hebben aangemeld voor het ver- lecncn van hulp. zoowel persoonlijk als fi nancieel. Onze landgenoot, de heer A. Har- tog te Parlj6, stelde aanstonds een zeer be langrijke som ter beschikking van het co mité. Hoewel de vruchten van een organisec- renden arbeid van eenigc jaren in den tijd van een uur zijn vergaan, gevoelt het comi té in dc eerste plaats behoefte, zijn diep leedwezen uit te spreken, dat de instellin gen en particulieren, zoowel in Nederland als in Nederlandsch-Indië. die indertijd niet hebben geaarzeld, zeldzame en dikwijls kostbare voorwerpen aan het Nederlandsche paviljoen tor beschikking te stellen, die voorwerpen voor goed uit hun verzamelin gen moeten missen. Al mogen die voorwer pen zijn verzekerd, in vele gevallen kan hier inderdaad worden gesproken van een onherstelbaar verlies.' Het comité heeft terstond dc mogelijkheid in overweging genomen, om het verbrande paviljoen weer op te bouwen. Een weder-ópbouw van het paviljoen in den vorm van den omvang van het ver brande. moet echter geheel ondoenlijk wor den geacht omdat de tijd daartoe veel te kort is Het comité is echter van oordeel, dat het Nederlandsche terrein in het Boi6 de Vincennes gedurende de vier volgende tentoonstelllngsmaandcn niet den aanblik mag blijven op'everen van verlatenheid en verslagenheid en dat de nationale eer cischt. dat dc verwoesting zoo goed moge lijk wordt hersteld. Het comité heeft daar om unaniem besloten om in geval de assu rantiemaatschappijen. ^ich van hun ver pücpting tot uitbetaling kwijten, met kracht de herinnering van.een Nederlandsche deel neming. zij het. op bescheiden schaal, aan to vatten. De heer Hartog. in dit communiqué ge noemd, is oud-lid vnn de directie der Unl- levcr-Maatschappij cn voorzitter van het comité van ontvangst ter gelegenheid van deze tentoonstelling uit dc Nederlandsche kolonie te Parijs gevormd. De verzekering. Naar wij vernemen zijn de inzendingen van de Nederlandsche regeering en van vrijwel alle particuliere exposanten door het Bureau des Assurances de 1 Expositions Coloniale (Société Générale de Courtage Assurances) S.G.C.A. en bii andere assura deuren verzekerd door tusschenkomst van le makelaars R. Mee6 Zooncn, bijkantoor te '6-Gravenhagc. Het Nederlandsch Paviljoen te Parijs, zooals het was vódr den brand. Een vuurzee te Lith Lith, 29 Juni Hedenmiddag tegen twee uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan, welke spoedig een grooten omvang aannam. De boerderijen van J van Schijndel, de wed. De Jong. W van Dijk, J. de Jong en Van Nunen en P. Jan sen werden een prooi der vlammen De plaatselijke brandweer kon tegenover deze vuurzee niets uitrichten, zoodat hulp werd gerequireerd uit Oss. De brandweer van deze gemeente was spoedig ter plaatse, doch kon evenmin ver hoeden dat de boerderij tot den grond toe •i fbrandde. De vehzekering dekt, de 6chade slechts gedeeltelijk. EIGEN SPOORLIJNEN DER MIJNEN Verzet van het personeel der spoorwegen. In verband met de indiening van de wetsontwerpen, strekkende tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van een spoorverbinding van de Oranjc-Nassaumljncn I, III en IV met het spoorwegemplacement van de staatsmijnen te Nuth cn ten behoeve van een spoorver binding van de staatsmijn Maurits met het Julianakannal, waartegen door de directie der Nederlandsche spoorwegen een uitvoe rig adres aan de Tweede Kamer is gezon den, zal, naar wij vernemen, door de vak bonden van het spoorwegpersoneel eveneens verzet worden aangWöokcnd De Personcelraad n "t daartoe een ont- werp-adres aan de hoofdbesturen der vijf erkende spoorwegvakbonden gezonden en hen uitgenoodigd tot een gecombineerde hoofdbesturenvergadering op 2 Juli a.s., waar dit adres behandeld en verder te voe ren actie besproken zal worden De bedoeling der actie is „goed duidelijk de stem van het personeel te iaten hooren tegen de benadeeling welke de Ned. Spw. van den aanleg der voorgestelde spoorwc gen zullen ondervinden." (Hbld.) BRAND TE GROENLO. Het gevaar van nachtlichtjes. Vermoedelijk doordat een nachtlichtje op de slaapkamer der kinderen is omgevallen, ontstond in den nacht vin Donderdag op Vrijdag brand in da woning van den zadel maker S. aan den Borculoschcn weg te Groenlo. De ouders werden gewekt door het angstig geschrei der beide kinderen, die gafukkig nog bijtijds hun bedjes hadden kunnen verlaten, vóór deze in brand vlogen De brand breidde zich zoo snel uit, dat van redding vin den inboedel geen sprake was Dc woning brandde geheel uit. Vcrzakcring dekt de schade. ONGEWONE EEDSAFLEGGING. Een „tegemoetkomend" gerechtshof. 's-Gravenhage, 29 Juni. Voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage werd heden ochtend een civiel geding behandeld, waar in oen beslissende eed moest worden afge legd door een dame, die echtar zoo slecht ter been was, dat zij de trappen van het gerechtsgebouw niet kin betreden. De auto, waarin deze dame zich bevond. i6 toen via de poort in het huis van bewaring in de Casuarisstraat gereden naar de binnen plaats van het paleis van justitie, waarhacn ook het Hof zich begif. Op deze manier was de invalide In staat in deze procedure een eed af te leggen. Ontstellend drama in de Line denstraat te Amsterdam Amsterdam, 29 Juni. Een vreesëlljk drama heeft zich hedenmiddag tegen half zes afgespeeld in de Lindonslraat 27. De eerste verdieping van dat perceel, een oor cn achterkamer, wordt bewoond door het echtpaar Haanappel Kramer. Op een fornuisje in d* achterkamer stond tegen dien tijd een brandend Detroleum- toestel De mnn heeft dat octroleumtoestel, toen het nog brandde bijgevuld met petro- eum Het toestel is daarbij in brand ge vlogen en de vlammen deelden zich mede aan de kleeren van den 63 jarigen Haan appel. Zijn 62 jarige vrouw, mejuffrouw C. Kramer die erg bijziende is. heeft toen ge tracht de vlammen te dioven en is daardoor zelf ook in brand geraakt De buurvrouw beneden, juffrouw Denijs, hoorde hevig cillen en heeft haar schoon zoon. de hoer Sfrober. die on de tweede ver* Jieping woont gpwaarschuwd Deze be speurde toen, dat er brand was en hij heeft de brandweer gewaarschuwd Toen deze kwam vond zij de tw-pp menschon noc als een k^omp vuur De man lag toen bij den gootsteen in de achterkamer Vermoedelijk heeft hij nog pogingen gedaan om met wa ter de vlammen te dooven De vrouw lag bij het raam in achterkamer Beiden wa ren toen reeds dood Van beiden zijn dö kieeren geheel verbrand en de man vertoon de vreeselijke brandwonden aan armen en het onderlijf Ook de vrouw vertoonde deer lijke brandwonden aan armen en andere deelen van het lichaam De brand zelf had zoo goed nis niets te beteekenen Hier en daar is in de kamer wat geschroeid Toen bekend werd welk een vreeselijk irama zich in enkele minuten had afge speeld stroomden menschon van alle kan ten toe. Weldra waren ook de commissaris van poiitic. de heer Pijper en de commandant van 1e brandweer, de heer Gordijn, ter plaatse. De geneeskundige dienst bracht de lij ken van man en vrouw naar het Wilhelmi- nagasthuis. Tracht in het ongeluk nooit den moed te verliezen. HORATIUS. Naar het Engelsch van BKRTA RUCK door Mr. G KELLER. 83 HOOFDSTUK XXVII. Slaapwandelaar. Farquhar kon dien bijna gefluisterden uitroep niet gehoord hebben. Maar had hij haar ook niet gezien? De nacht was haast zoo heldor als den dag. Zij had zich op tiaar balcon voorover gebogen, terwijl zij haar oogen niet afhield van den man, die behoedzaam met vlugge, katachtige bewe gingen over zijn balcon was geklommen en nu zich omlaag liet zakken. En intusschen keek hij met wijd opengesperde oogen, die het maanlicht weerkaatsten, recht naar haar toe, blijkbaar zonder haar te zien! Zonder een kik te geven trad Slicila ijlings terug van haar balcon, snelde naar de deur, die op den gang uitkwam cn holde een verdieping hooger, waar zij aan een deur klopte. Mevrouw Power, riep zij zacht met dringende stem, slaapt u al? Noen. Wie is daar? Lieve hemel! Jij, Sheila? Kom binnon! Wat is er aan de hand? Mevrouw Power ging rechtop in haar bed zitten, haar zilverwit haar door kam metjes opgestoken cn een nauwsluitend kanten mutsje omsloten. Plotseling legde hij een van zijn lange bcencn over do leuning. Wat.is er kind,.ben je ziek? Noen, ik niet, maar ik geloof dat een ander dit wel is. Ik keek daarnet uit mijn raam, mevrouw, en. ik zag, hoe kapitein Farquhar bezig was uit zijn raam te klim men. Ik ben bang, dat hij een ongeluk zal krijgen Mevrouw Power sprong uit bed en trok een peignoir aan. Maak je niet al te ongerust, snoes, ga mot mo mede, We doen het best den graaf te roepen; zijn kamer is hier vlak tegen over. Zij klopten den jongen Franschman op. Er is iets niet in orde met kapitein Farquhar? Kom ons even te hulp, maar gauw! Een oogenblik Met sneeuwschoenen en een leeren jas aan en met ongekamde haren voegde de Franschman zich bij hen in den gang. Loopt de lift niet? Dan maar gauw de trap af! De portier zal wel kunnen helpen, ken nachtportier half slapend in zijn hok je. Knipoogcnd keek hij met verwondering naar dat nachtelijk bezoek. In drie talen werd zijn hulp gevraagd; hij haalde zijn bos sleutels voor den dag, deed de ketting van de deur en op verzoek van den Franschman ging hij met dezen mee naar buiten. U blijft binnen, dames! Wacht maar hier, het komt alles in orde. De graaf en den portier 6tapten samen de koude nachtlucht in. Een tooverachtigcn aanblik leverde de verlichting van het land schap op Terwijl de volle maan haar zil veren stralen er over uitgoot, contrasteerde daarmede het geelachtige licht der talrijke straatlantaarns. Het tweetal mannen had echter geen oogen daarvoor, zij spoedden zich over de sneeuw naar den voorgevel van het hotel en daar zagen zij een men- schelijke gedaante in een pyama blootvocts behoedzaam als een kat naar omlaag klim men. Ik denk dat hij op zijn tocht een of an dere hinderpaal heeft ontmoet, Hij heeft zeker op een der balcons stil gehouden op zoek naar iets, anders zou hij allang den beganen grond hebben bereikt, dacht .Tean. Zij zagen nu. hoe hij, als een schooljon gen op een nachtelijke escapade uit de slaap zaal weggeslopen, zich langs een der pila ron naar beneden liet glijden. En dat in een pyama in die bittere koude! Zijn lichaam scheen daarvoor geen gevoel tc hebben. Het had er evengoed een zoele Juninacht voor kunnen zijn! Nu beroerden zijn voeten den besneeuwden grond Maar zijn voetzolen schenen daarvan niets te bemerken. Onbe wust van de werkelijkheid stond hij op en richtte zijn schreden naar de beide man nen. Hij wendde zijn gelaat naar hen toe, zijn donkere wenkbrauwen waren smarte lijk samengetrokken boven de oogen. die niets zagen, al scheen het volle maanlicht er ook in. Maak hem in 's hemels naam niet wak ker meneer, fluisterde de portier. Hij is maanziek; het zou gevaarlijk zijn hem te wekken! Jawel, dat weet ik. Kom niet dichter bij, laat mij maar begaan. Zijn geest is el ri ,s Darcl draaide zich nu om, schreed v «ort in de richting van het ijzeren hek, lat den voortuin van het hotel scheidde van deri openbaren weg. Behoedzaam volgdo Jean hom. En ik die dacht hem zoo goed als me- welven te kennen, bepeinsde hij, voorzichtig achter hem aansluipend, ik die dacht van zijn aard en gesteldheid tot in bijzonderheden op de hoogte te zijn. Al dadelijk gevoelden \vlj ons tot elkaar aangetrokken en hij werd een boezemvriend van me... weken aetitoreen verbleef hij bij ons op het kasteel en van 's morgens vroeg tot des avonds laat heb ik dat gelaat kunnen bestudaeron, maar ik had zelfs geen vermoeden, dal bij er zoo rampzalig en somber zou ku'<r.cn uitzien. Wat kwelt hem toch? Hij word; door «mart verteerdmaar w leiom? Ik mag geen woord tegen hem zeggen, heet het en als .k het nu toch eens d»ed? Zacht noemde hij hun bij zijn naam: Da red De slaapwandelaar gaf geer antwoord Zou Farquhar dus zoo min iets hooren als zien luiten wat hij droomde. Hij 'r.ep oort irt zijn droomen wat zou hij drooj-en? Behoedzaam slopen zijn bloote voelon over het sneeuwdek van het pad. dat liep van den ingang van het hotel naar het hek. Een vastberaden trek was op zijn gelaat te lezen, alsof hij na deugdelijk beraad een wanhopig plan ten uitvoer bracht. Zon hij op een misdaadeen ontvluchting. Hij naderde het ijzeren hek, half achter de met. sneeuw beladen struiken. Tastend strekte hij een hand uit en zijn vingers beroerden de spijlen. Bij de aanraking daarvan voer hem zichtbaar een rilling door de leden. Zijn gelaat veranderde, zijn wenkbrauwen trokken zich samen, zijn handen omklem den de spijlen en hij schudde ze heen en weer als een gevangene, die tracht de tra lies van zijn cel los te rukken. Aan zijn lippen ontsnapte een gekreun van wan hoop. zacht maar hartverscheurend om aan te hooren. Maar nu moest opgetreden worden! Zijn vriend ging naast hem staan en zacht maar beslist legde do jonge Franschman een hand om den gespierden arm onder de dun ne zijden pyama. Darol, waar wil je heen? vroeg hij op den gewoonsten toon ter wereld, waaruit niettemin iets klonk van do vriendschap die hem vervulde. 'Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5