Binnenland DE UTRECHTSCHE LUSTRUMFEESTEN SIERKUNST BRAND IN EEN VOLKS LOGEMENT PROF. C. SPAT t I1 M. H. van Raalte UTRECHTSCHE WEG DE UTRECHTSCHE LUSTRUMFEESTEN Nachtelijke maskerade Een man springt naast het vang zeil en wordt gedood Rotterdam, 3 Juli Omstreeks kwart over drie gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het logemc* van Schaftenaar aan de Lametecg no. fc Voorbijgangers ontdekten den brand door dat er rook uit de zolderverdieping kwam. Men liep de trap op, maar reeds op de tweede étage stuitte men op vlammon. Toen men weer op straat kwam de brandweer was inmiddels gewaarschuwd stonden op de derde verdieping twee man nen voor de ramen, die naar buiten wilden klimmen. Men riep den mannen toe rustig te blijven en te wachten, omdtyt er ladders werden gehaald van een glazenwasscher. die met zijn wagen op de Kaasmarkt stond Nog voor de ladder gehaald was kwamen echter burgers met een dekzeil, dat zij van een sleoperswagen badden genomen. Zij hielden het uitgespannen onder de ramen. Fen van de mannen, de 32 jarige kleurling S. C. Haeltz. was intusschen een verdie ping lager geklommen en hij 6prong in het zeil. Ongedeerd kwam hij beneden Hij had slechts onbeduidende brandwonden opge- loopen. De wonden zijn in het ziekenhuis aan den Coalsingel verbonden. De tweede man, de 52-Jarige A. Vromen, is in zijn zenuwachtigheid let6 te vroeg ge sprongen. Het zeil was namelijk nog niet opnieuw gespannen, zoodat de man er Juist naast terecht kwam. Met ziin hoofd kwam hij op straat, waardoor zijn schedel werd verbrijzeld Bovendien had hii beide bee- nen gebroken. De mas was oo slag dood Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Inmiddels was de brandweer verschenen die het vuur onmiddellijk met veel mate riaal begon te bestrijden. In het logement bevonden zich nog twee mannen, die door peisoneel van de afdeeling brandblusch- middelen langs de achterzijde van het pand, aan de Moriaanstraat, in veiligheid zijn ge bracht Het vuur woedde daar op de tweede, der de en zolderverdieping De kamers op deze verdiepingen waren onderverdeeld In klei ne logementsverblijven, die afgeschut wa ren met dunne houten wanden, enkelen zelfs alleen maar met behangselpapier op ramen geplakt Het vuur vond hier een gretig voedsel. Een oogenblik 6loegen do vlammen dan ook aan de voor- en achter zijde naar buiten. Het dak is grootendeels doorgebrand. Met zes stralen, waarvan een van de motorspuit, is het vuur gebluscht. De machinale ladder, die eveneons wa6 uit gerukt, behoefdo geen dienst te doen. Te ruim vier uur had men het vuur onder de knie. De zolder en de derde en tweede "er- diepiug zijn geheel uitgebrand. De ecrete verdieping en de begane grond kregen veel waterschade. Nader meldt men ons nog: Omtrent de brand jn het logement aan de Lamsteeg is later gebleken, dat zich behalve de vier genoemde menschen nog een man in het huis bevond. Deze man, een zekere A. v. d. Meer, heeft zioh over het dak in veiligheid weten te 6tellen; hij heeft daarbij beide handen ern stig gebrand. Hij is ten observatie naar het ziekenhuis aan de Coolsingel vervoerd. De nablussching heeft vele moeilijkheden opgeleverd, om 9 uur 's avonds vlamde het vuur weer op, zoodat nog een spuit moest uitrukken om dit te blu6schen. Leeraar Hoogere Krijgsschool buitengewoon hoogleeraar te Utrecht s-Ora venhage, 2 Juli. Op 65-jari gen ouderdom is hier ter stede overleden prof. C. Spat, buitengewoon hooglceraar aan de universiteit te Utrecht en leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. Na de KM A. afgcloopen te hebben, werd hij in 1883 benoemd tot 2e luitenant bij het Indische Leger en in 1890 overge plaatst naar het leger hier te lande en be noemd tot leeraar aan den Hoofdcursus. In 1897 werd hij leeraar aan de K.M.A. en 16 Juli 1900 verliet hij met eccrvol ontslag den militairen dienst en werd benoemd tot burger-leeraar aan de K.M.A. Als zoodanig ONDER EEN HOOIKAR VERPLETTERD 40-jarige vrouw hat slachtoffer. Beek en Donk, 3 Juli. Gisteravond werd de vrouw van den landbouwer Van D. alhier vermist. Bij onderzoek vond men de vrouw in de 6chuur. Waarschijnlijk ten gevolge van het omslaan van een aldaar staande hoolkar had zij het ongeluk gehad daaronder te geraken. Na veel moeite ge lukte het de vrouw te bevrijden. Direct ont boden geneeskundige hulp kon slechts den dood constateeren. Tengevolge indrukking der borstkast. Zij wa6 pl.m. 10 jaar oud en nog slechts vier maanden gehuwd. BEZOEK VAN NOORSCHE OORLOGSCHEPEN. Ta Amsterdam gemaard. IJmuiden, 3 Juli. Hcdonmorgcn te 9 uur arriveerden alhier do drie Noorsche onderzeebooten B I. B V, B VI en de Noor sche pantserkruiser Fordenskjold. Om 12 uur kwamen de schepen in de Amsterdam sche haven aan. De ondorzcebootcn hebben ligplaats genomen aan de remming van de „De Vlugt haven" terwijl de Fordcnskiold aan den boei „Westerdok dijk" werd ge meerd. TRAGISCH EINDE. Verdronken op den vooravond van zl)n huwelijk. In het Maas- en Waalkanaal bij Nijme gen lag Zondag de kapitein D. B. uit Heol met ztjn boot aan den wal. De man zou Maandag gaan trouwen en ging Zondag avond met eenige vrienden de 6tad in. Zon dagavond 12 uur heeft men hem nog gezien in een café aan het Kanaal onder Weurt. Maandagochtend werd hij vermist. Men heeft het Kanaal afgedregd en niets gevon den, tot Donderdagmiddag zijn lijk het Ka naai kwam afdrijven aan den Weurtschen oever. De politie 6telt een onderzoek in. UTRECHT'S BURGEMEESTER BRENGT VOOR HET STADHUIS AAN CORTEZ ZIJN HULDE. GEEN VRIENDELIJKE ONTVANGST. Hoe oen rechtsche burgemeester in een llnksche gemeente ge ïnstalleerd werd. PROr. C. SPAT. nam hij in 1922 ontslag en werd toen be noemd tot leeraar in het Maleisch aan de Hoogere Krijgsschool alhier. Van 1913 tot 1926 was hij leeraar aan de Ncd. Handels Hoogeschool en sinds 1925 bizondcr hoog leeraar aan de universiteit te Utrecht. Prof. Spat was ridder in de Orde van den N,d. Leeuw. Nader kan het Vad. nog mededeelen: Geboren 20 Oct. 1865 te Kampen, werd hij na zijn ontslag uit den dienst 16 Juli 1900, reserve-officier, Juli 1904. reserve-ka pitein en 28 Jan. 1910 eervol ontslagen. HIJ doceerde aan den Hoofdcursus en de K. M A. Malcischc taal en taal en Volken kunde van Ned -Indiê, kreeg in 1918 voor zijn verdiensten voor hot militair onder wijs den persoonlijken titel van hooglee raar en werd in 1921 ridder in do Orde van den Ned. Leeuw. Zijn wetenschappelijke publicaties be staan uit: Maleische taal, overzicht van de gramatica (1910), Maleische taal, lees- en vertaaloefening (1904), Dictschc Volkenkun de van Nod.-Indiè (1920), Bloemlezing uit Maleische geschriften (1903), De Islam en zijn beteekenis voor Ned-Indiê (1917), Be ginselen van het Mohammedaansch recht, volgens de Sjafiletische school, Beteekenis van den Islam voor zijn belijders in Oost- Indio (1904), Het bestuur van Ncd.-Indiê (1918), Het heidendom bij de volken van den Ind. Archipel (1906), De plaats van het matriarchaat in do sociale cultuur (19131. en artikelen in diverso tijdschriften. Van 1922—1929 was hij redacteur van de Aan vullingen en wijzigingen van de Encyclo- paedie van Ned.-Indiê, doch om gezond heidsredenen moest hij dit redacteurschap neerleggen. De nieuwe burgemeester van Frunekera- deel, de heer U Elgersma, vroeger secro- taris van Barradcel, is Donderdag als zoo danig geïnstalleerd Bij doze plechtigheid hield do loco-burgemeester, de heer v. d. Schaaf, een in6tallatierede. Hij zeide, vol gens het Hbld o. m.: 't Zou mij een groote eer en een waar ge noegen geweest zijn, wanneer ik hier in plaats van u een ander had mogen instnl- leeren als burgemeester onzer gemeente. Iemand van erkende bekwaamheid, die naar algemeen oordcel de rechte man op do rechte plaats zou zijn geweest. Maar dit mocht niet zoo zijn. (De spreker bedoelde den heer Stecnhuiscn van Franekerdeel). Maar, zult gij wellicht vragen, is dan de installatie van den heer Elgersma voor u niet een eer en genoegen? En dan moet ik dpar volmondig op antwoorden noen, want ik ben van mccning, dat uw bcnocminr mijnheer Elgersma, is een zuivere partijbe- nocming en, zooals ik u in mijn felicitatie brief schreef, niet een benoeming op grond van uwe capaciteiten Wie van ons had vooraf iets van u gehoord, dat ging boven het middelmatige? Sommigen wisten zelfs van uw bestaan niets af en vroegen mij wat voor man gij waart. En dan heb ik 9tceds gezegd, dat gij christelijk-historisch was en dat dit zeer zeker wel de oorzaak van uw benoeming zal zijn geweest. En voor mij staat dan ook vast, en ik wil dit bij deze gelegenheid herhalen, dat deze benoe ming louter is een partijbenoeming. Spr. liet een protest hooren tegen deze benoeming en hij was er zeker van, dat hij daarbij niet alleen de meerderheid van den raad, maar ook van de ingezetenen achter zich had staan. Voortgaande zeide hij: De heer v. d. Mei, wethouder van Barradeel, heeft u genoemd een Zondagskind. Maar wordt men dit dan alleen omdat men C.-H. is? Gij zijt socre taris van Barradeel geworden doordat gij C.-H. waart en nu wordt gij burgemeester van Franekeradccl, ook omdat gij C.-H. zijt Eén onzer raadsleden vertelde dat er een ach terstand van C.-H. burgemeesters in Fries land was en dat daarom uw benoeming hier af kwam. En u wordt op een gemeente af gestuurd, waar de meorderhoid links was en zeker in eerstvolgende jaren ook links zal blijven. Gij zult dus hier, in tegenstel ling van uw vorige gemeente, met een links college moeten samenwerken. En al is dit de eerste paar maanden niet het geval, ik veronderstel, dat straks met 1 September twee linkscho wethouders zullen worden be noemd. 't Zou ook al te gek zijn een link scho raad met een in meerderheid rechts college van B. en W. Zult gij kunnen medewerken met deze menschen tot heil onzer gemeente? Of zult gil uw eigen weg gaan en uw zin doordrij ven? Dan zullen wij u moeten negeeren, zooals do regeering ons genegeerd heeft bij uwe benoeming. Ik hoop echter, dat het zoover niet zal behoeven te komen. Spr. ontkonde tenslotte niet de mogelijk heid, dat ook met den heer Elgersna vrucht baar kan worden gewerkt voor de ge meente. De nieuwe burgemeester dankt voor de hartelijke woorden, waarmee de loco- burgemeester hem had geïnstalleerd en hield vervolgens de gebruikelijke toespraak. Verscheidene raadsleden voerden nog het woord. De heer Bruinsma (a.-r.) protesteer de tegen de rede van den lieer v. d. Schaaf, waaruit een onbescheidenheid en onbe schaafdheid sprak, die over heel Nederland moet klinken. De hoer Wallinga (V.B.) was ook teleur gesteld, zooals de heer Anema (s.-d.), doch deze onderschreef niet de woorden van den loco-burgemeester. J. T. WANJON. t Te Bennebroek overleed de heer J. T. Wanjon in den ouderdom van 76 jaar. Hij was oud-kapitein van het N.O.I. leger en medeoprichter van den Amstcrdamschon gocontroleerden nachtveiligheidsdicnst. De crematie van het stoffelijk overschot van prof. C. Spat heeft Vrijdagochtend op Westerveld plaats na aapkomst vap trein 11.41. A I ij nS FOORT Aid. Iji,nnete.ru Voor de Vacant ie WOLLEN LUMBER JACQUETS BLAZERS in moderne kleuren STALLINGEN AFGEBRAND. Vijftig varkens in de vlammen omgekomen. In den nacht van Woensdag op Donder dag brandden te Nederwcert de groote stal lingen van de Zuid-Hoeve, gelegen aan de Zuid-Willemsvaart, geheel af. Een vijftig varkens kwamen in de vlammen om, ter wijl cle hecle hooioogst en alle landbouwge reedschappen mede een prooi der vlammen werden. De oorzaak schijnt hooibroei te zijn. 'De Zuid-Hoeve is eigendom van den heer Hcndrikx te Weert en verpacht aan den 'andbouwer en veehouder den heer Eilers. DE AARDAPPELZIEKTE. Mededcelinren vcor den landbouw. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt deelt mede: In het etrnaal van 1 op 2 Juli zijn in Zeo land de weersomstandigheden gunstig ge weest voor het optreden van aardappelziek te, behoudens plaatselijk ontbrekende regen. In Friesland en het midden van hot land waren de toestanden op de grens van cri- tiek. BRAND TE HOOGEVEEN. Hoo'gevcen, 3 Juli. Hedennacht ont stond brand in het onbewoonde gedeelte van een huis, waarin o.a. is gevestigd de winkel van den heer II. Oldc en dat tevens is bewoond door de gezinnen van R. Bruin sma en A. Muller. Het bovenhuis brandde geheel uit, terwijl de winkel en de voor raad winkelgoederen groote waterschade opliepen. De heeren Olde en Muller waren verzekerd, de heer Bruinsma niet. Kralen kettingen in alle prUzen Ook Chineesche sieraden met speksteen, Jade enz. Prachtig handwerk. TEL 1235 Bezoek van Cortez aan de buurtcomité's Dc senaten van dc Delfbodc en van hef Amsterdamscbo Sludontcncorp6 hebben Donderdagmiddag ontvangen, dc ecretc in hotel Noord-Brabant, dc twocdo in het ge bouw Bcllcvuc. De Algemecno Debatingclub on do Utrechtschc Studenten Schaakvereeniglng gaven in het palcis van Montezuma aan liet Vreoburg, dat nu in hot algemeen het feest, terrein voor do studenten is, een thee met gelegenheid tot dansen, waarvan zoor druk gebruik werd gemaakt Ook werd er de lus- trumrolprent, weergevende verschillende ge beurtenissen van deze week, en den vooraf- gaanden Zaterdag, vertoond. Prof. jhr. dr. De Savornin Lohman, rector-magnlficU6, en baron De Geer van Jutphaos, secretaris van het college van curatoren "Ier Utrochtsche universiteit.' luit.-kol. Higly, garnizoens commandant, de senaat van het U.S.C., en vele anderen hebben haar aanschouwd. In den loop van den middag heeft Cortez Donderdag, vergezeld van zijn kapitein-ad judant en nog drlo rulterkapltelns, bezoe ken afgelegd In verschillende 6traten om aan dc commissies voor do versiering ztjn dank to betuigen. Deze tocht van Cortez, welke te paard geschiedde en wel meor dan twee uur duurde, trok veel belangstelling van het publiek, dat meermalen luide hier van blijk gaf. Het bezoek ging vergezeld van toespra ken, het schenken van den eerewijn, en aan bieding van kransen en bloemen. Op den Steenweg was zelfs een strijkje opgesteld, dat hem met muziek verwelkom de. Hier word hem namens het bestuur van de straatverecniging de City een 6te! Cortez- lepels aangeboden. De Zadelstraatbewonera vereerden hem een zilveren lauwerkrans met zijn beeltenis en In de Choorstraat werd hem een ets, vooratellende de Domkerk en don Domtoren, aangeboden. In dc Lijnraarkt een iustrum-album. Ook is Cortez in de Minrebroederelraat ge weest om zijn vrocgeren huisheer en diens echtgenooto dank te betuigen voor den teun, hem verleend bij zijn vroegere krijgs verrichtingen. Cortez loonde zich eon bekwaam ruiter, want gedurende den geheclcn tocht en bij de bezoeken bleef hij te paard. Omstreeks middernacht heeft na dc re- priso van het openluchtspol „Cortez", een herhaling der maskerade plaats gehad on der overweldigende belangstelling van het publiek. Cortoz en de Mexicaansche voreten wer den overal luide toegejuicht. Op „Paushui zo", de woning van den commissaris der Koningin, sloegen de Indische prinsen, die het openluchtspel hadden bijgewoond, do commissaris der Koningin en de scnati van dc bevriende corporata de maskerade ^ade, terwijl do burgemeester voor zijn woning en op do stoep van het stadhuis, waar ook do andere leden van het collego van B. en W. zich hadden opgesteld, dc stoot zag voorbij trekken. VESTEN en PULL-O VERS Gevlochten Ceintuurs TRICOT meisjes kleeding BARRETS en ALPINES M. H VAN RAALTE MR. J. H. VAN MEURS. Vijftig Jaar geleden gepromo- voeid. Baarn. Gisteren herdacht rar. J. H van Meure, oud president van de Rotter- damsche rechtbank, het feit dat hij 50 jaren geledon promoveerde Alhoewel dit gouden jubileum In intiemen kring werd herdacht ontving de jubilaris talrijke schrijftelijke en telegrafische gelukwenschon. o.a. vsn oud ambtenaren ter griffie te Rotterdam. Sind6 Mei 1925 woont de heer Van Meure als amb tcloo6 burger in Baarn. HILVERSUMSCHE GEMEENTEZAKEN. Extra-steun bij de opening van het nlenwe raadhuis? Hilversum, 1 Juli. De soc.-dom. raads leden, mevr. Straalman—Kremer en de heer T. v. d Heog hebben bij don gemeenteraad een voorstel ingediend, inhoudonde ter ge legenheid van de opening van het nieuws raadhuis, waarbij herdacht kan worden da uitbreiding en den bloei van Hilversum, de werkloozcn en steunbehoevendon zooveel mogelijk in de feestvreugde to doen doelen door aan alle georganiseerde werkloozcn en de door maalschappoliik hulpbetoon onder steunden van gemeentewege een feestgave Ie verstrekken van 25 der wekelijksche uitkeering met een minimum van 2.50. B. en W. stellen voor het voorstel niet aan te nemen B. en W. stellen don gemeonteraad voor hen een crediet te vorleenon van 3000 voor de uitbreiding van do leermiddelen der nieuwe U.LO. school. Zij stellen tevens voor aan de R.K. Han delsschool over 1931 een subsidie te verlee- non van 400 ton behoeve van haar op 1 Scntnmber as te openen handelsavond school Het nieuwe raadhuis zal op 14 Juli as. officieel worden geopond. BAARNSCH LYCEUM. Baarn Tot leeraar in de natuur kunde aan het Baarnscho Lyceum Is be noemd ir. P Telder te Zeist. GROENTEKISTEN ONTVREEMD. Baarn. Bil den groentehandelaar v. d H aan den Amsterdamsehen straatweg zijn 80 ledige groentekisten ontvreemd. De politic stelt oen ondorzook in.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2