'Du UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL 179 AMERSFOORT lp V.COMPAGNIE LYONNAISE jfr wry UVf v Fn» \p T JpDiL /TaCI C üaJ pis 1 1 i1 jjiï UW I IOE RICHT K MIJN WONING IN? Meubels in overeenstemming met de omgeving. Elke vrouw wil graag een kunste nares in eigen woning zijn. Om dit doel te bereiken moet zij het alledaagsche en gewone vermijden. Haar kunst moet subjectief wezen, d.w.z. iets van baar eigen persoonlijkheid moet in baar huis weerspiegeld worden. Zij moet natuurlijk smaak toonen in de keuze harer meubels, maar vooral in de rangschikking ervan, in het kleu- renplan en in de keuze van kleinere bijkomstigheden komt haar kunstzin tot uiting. Keuze van menbels. Laat ons veronderstellen dat jong gehuwden een huis gehuurd, gekocht of laten bouwen hebben en nu de meubels gaan koopen. Vooraf moeten zij terdege het huis bestudeeren. Is het huis vroeger gebouwd of in een modernen bouwstijl opgetrokken? Is hef groot of klein, krijgt het veel zon licht of is het somber? Zijn er in gebouwde kasten of zijn er muurruim tes, waarin bepaalde meubelstukken net moeten passen? Hoe zijn de ven sters geplaatst? Zijn de muren behan gen of met paneelen voorzien? Al deze dingen moeten de koopers weten en zij moeten ook de maten van de vertrekken bij de hand hebben als zij de meubels zoodanig willen kiezen, dat zij een eenheid met het huis vor men. Bouwstijl. In een ouderwetsch huis zijn natuur lijk echt antieke meubelen 't mooiste maar bij gebrek daaraan, kan een mensch altijd zeer mooie nagemaakte •ntieke meubels krijgen. Slechts eeo deskundig oog kan het verschil op merken. Men kan echter van de ouderwetsche meubelen niet zooveel gemak verwachten als van de mo derne meubelen, welke beter bij onze behoeften passen dan het vroegere huisraad. De soort meubels, die gekozen wor den, zal zeer afhangen van de grootte van het huis Zijn de vertrekken klein, dar. moeten onder geen omstandig heden zware en groote meubelstuk ken worden gekocht, want daardoor sullen de vertrekken er bekrompen «n lomp uitzien. In zoo'n geval moe' het kleurenplan ook eenvoudig zijn. "n Groot huis met ruime vertrekken biedt den mensch een grootere keuze wat meubels en kleurenplan betreft. f Kleuren. Als het huis veel zonlicht krijgt, kan Ben bijna alle kleuren-combinaties kiezen, maar als dit niet het geval is. dan moet een mensch voorzichtig we zen om geen sombere kleuren te kie zen. Stoelen en rustbanken met don kere overtrekseis, zullen de vertrek ken, die niet in het licht liggen, don ker en onaantrekkelijk laten lijken, terwijl lichte kleuren, en vooral hel der hout, zal helpen om de vertrek ken vroolijk te doen worden. In een slaapkamer met ingebouwde kasten, vervalt natuurlijk de kleer kast en het is dus raadzaam een ameu blement te koopen, waar geen kleer kast bij is. Zelfs kan men losse meu belen koopen en die plaatsen, zooals men ze graag wil hebben, 'n Logeer kamer wordt dikwijls zoo zelden ge bruikt, dat het geldvermorsen is om deze met dure meubels in te te rich ten. Koop voor de kamer een los bed en maakt een aantrekkelijk toilet tafeltje uit een gewoon tafeltje. Dit tafeltje wordt voor dit doel tegen den muur geplaatst en rondom wordt een gordijntje van bont cretonne gehan gen. 'n Spiegel wordt boven de tafel gehangen en voor de tafel wordt een poef of stoeltje met hetzelfde cretonne overtrokken, geplaatst. Als het ver trek een vaste waschtafei heeft, of nabij de badkamer is gelegen, behoeft er nief eens een waschtafei te zijn. Als het huis zoo gebouwd is, dat er in een van de vertrekken een inge bouwde alcoof of inspringende muur ruimte is, moet een mensch vóór dat hij meubels koopt, besluiten wat voor soort meubelstuk daar in passen kan. Inspringende muurgedeelten zijn soms zeer geschikt om er een bank neer te zetten, een kapstok neer te hangen, of een'staande klok neer te zetten. materiaal dat daarbij niet past. Dit zelfde geldt natuurlijk ook voor de gordijnen. Als het patroontje in het behang nietig is of als de muren geverfd zijn, dan kunnen de meubels slechts bonte overtrekseis hebben, zoolang deze harmonieeren met de kleur der wan den. Huizen met wanden, die met hou ten paneelen zijn voorzien, zijn tame lijk schaarsch en juist om deze rede nen moeten we onze kamers wat op fleuren en versieren. De drie dingen welke men hierbij niet uit het oog mag verliezen, zijn ruimte, gerief en sier lijkheid. MANTELPAK VOOR DEN ZOMER. ENSEMBLE, bestaande uit een jasje zonder kraag ol revers, met zakken en een ceintuur van dezelfde stol, dat openstaat over 'n mouw- looze japon, waarvan 't lijfje voorzien is van de revers, die men op het manteltje zon verwach ten. De lijnen van het ingezette vest en de ran den van de zakken en mouwen, worden in een afstekende kleur met 'n smal biesje gemarkeerd Muren. Bij de meubileering moet men reke- ing houden met de ramen, omdat ze dikwijls de sfeer van het vertrek aan geven. Van zeer groot belang zijn de muren. Wanneer deze behangen zijn met een papier, waarin een of ander motief is verwerkt, dan mogen de meubels niet overtrokken zijn met een GEBLOEMDE CHIFFON. Gebloemde chiffon is wel een van de aantrekkelijkste stoffen, die wij in den warmen zomertijd kunnen dragen, Zo >'n japonnetje is geschikt voor de meest uileenloopende gelegenheden en vol ioet s t 'd, mits men niet de fout mackt om op ne s'of 'e willen be zuinigen. Een meteii;» mrnder bederft het he»le effect! Links een jeugdig dans- of diner japonnetje mei een betrekkelijk lang, met een strasz-gesp gesloten jasje waarvan de revers zich verbreeden tot een kraag. Namiddagjapon van gebloemd chif fon met een ceintuur van moiré lin' in twee kleuren en een groote tulle kraag, waarop chiffon bloemen zijn geappüqueerd. Rechts een model, dat ook de matrone in de gelegenheid stelt, van deze mode te profiteeren. Gefeston neerde schulpen ran kraag, driekwart lange mouwen en rok vormen de gar- necring. Ruimte. 'n Vertrek mag nooit zoo vol me meubels wezen, dat 'n mensch nie bang behoeft te zijn om er in het don ker doorheen te loopen zonder iet omver te gooien. Er is een tijd ge weest, dat in bijna elke zitkamer vai die kleine tafeltjes stonden met allei lei breekbare dingen en antiekiteilen Eiken morgen moesten deze zorgvul dig worden afgestoft. Thans is dit ar ders geworden.. Enkele oudheden o andere waardevolle dingen komen ir een kastje achter glas te staan. Daar in zijn de dingen veilig en kan ieder een ze zien en bewonderen. Ook ze men tegenwoordig, vojral in de zit kamer, geen tafel middenin. Er moe voldoende ruimte overblijven om on gedwongen te kunnen loopen door ds kamer. Gerief. In elk vertrek moeten de meubel' zoo gerangschikt worden, dat ell voorwerp op zijn plaats is en geer enkel ongerief veroorzaakt. In de winter bijv. wil een mensc graag zijn leunstoel, theetafel en boe kenrek dicht bij den haard hebben In de slaapkamer moet de toilettafe zóó staan, dat het licht 't meest op den spiegel valt en in de keuken moe ten de potten en pannen op een rek staan, dat niet te ver van de kook gelegenheid af is. Gerief is een eerste vereischte in alles wat de huishouding betreft. Sierlijkheid. De derde vereischte is sierlijkheid, en dit volgt ook bijna vanzelfsprekend op de eerste twee vereischlen. Hier komt het kunstenaarstalent van de vrouw tot zijn recht. Zij moet weten wat bij elkaar past en hoe de dingen bij elkaar passend gemaakt kunnen worden. Vooral moet zij onthouden, dat elke kunst gepaard gaat met een zekere mate van terughoudendheid. Men kan een vertrek soms artistieker versieren met drie of vier schilderijen en enkele stukken aardewerk, koper, zliver of tin, dan wanneer de wanden over stelpt zijn met platen en prenten, zoo dat men van het behang weinig meer zien en elk tafeltje en kastje vol staat met snuisterijen. De keuze der kleuren in een ver trek staat in nauw verband met de aantrekkelijkheid ervan. Zelfs een kleine afwijking in het harmonieeren der kleuren kan het mooie effect van een kamer volledig bederven. MODERNE SCHOENEN. Leer is op het oogenblik verreweg het meest gewilde materiaal voor schoenen, vandaar dat er zelfs 's avonds leer wordt gedragen inplaats van zijde of andere stoffen De meer gekleede modellen zijn van fijn glacé of ook wel van peau de suède en worden in alle pastelkleuren gemaakt. Rozerood wordt het meeste verkocht, omdat die kleur in zooveel gebloemde crêpes en chif fons voorkomt, waardoor ook de vrouw met bescheiden middelen er uiterst verzorgd en elegant kan uitzien. De lage schoenen zonder riempje strijden om den voorrang met de laag uitgesneden sandaalschoenen. Deze laatste worden vooral gaarne gedragen bij de meer gekleede namidagjaponnen en bij de zeer zomersche toiletten en hoeden, die zoo in den smaak vallen voor niet-officiëele dinertjes en dans partijtjes. De sandaalschoenen zijn dik wijls versierd met smalle reepjes leer van afstekende kleur; hiervoor wordt soms goudleer gebruikt. Wij zagen ook een paar sandaalschoenen in verguld en verzilverd glacé. Deze sandaalschoenen moeten zeer eenvoudig van vorm zijn, hoewel de stiksels en appliqué's eenigszins over dadig zijn. Dit is dan ook de reden, dat verscheidene modellen misschien niet aantrekkelijk schijnen op het eer ste gezicht; wij moeten hierbij echter bedenken, dat deze schoenen bestemd zijn om te worden gedragen bij moder ne, bijna tot den grond reikende avond japonnen, die dit seizoen dikwijls zwart zijn, zoodat zij wel wat mogen worden opgefleurd door de acces soires. Do la<?é r-hnenen worden gaarne ge maakt van wart patentleer met wit ot rood bewerkt of ajour gesneden; een ander populair mode! is van peau de suède met geperforeerd zwart glacé. Verder worden zij ook nog wel gemaakt van zwart satijn of van brocaat in teere tinten, de laatste om bij eenvou dige zwarte dinerjaponnen te worden gedragen. Geheel zwarte schoenen worden altijd opgevroolijkt door een randje zilverleer of een gesp met flon kerende steentjes. EEN PRACTISCHE TAFEL. dat het kastje ongeveer 20 c.M. van den voorkant der tafel is verwijderd, opdat men er niet met zijn voeten tegen aan* stoot. Het bijgaande plaatje spreekt verder voor zichzelf. KEUKENHOEKJE. We leven in den examentijd. Er moet gefuifd en getroost worden, al naar ge- lang den afloop. Laten we niet, wan neer het resultaat anders is. dan we gehoopt en verwacht hadden, met ge zichten rondloopen, waarop de teleur stelling duimen dik te lezen is. la de meeste gevallen hebben onze kin deren zich heusch wel ingespannen, en is het al erg genoeg voor hen, wanneer zij de zoo lang verbeide groote vacantia met een nederlaag moeten beginnen. We zullen daarom ons best doen de zorgen opzij te zetten, zoodat zij na den zomer met nieuwen moed aan het werk zullen gaan. Hieronder een recept, dat in den smaak zal vallen, wanneer er reden tot fuiven is.... maar ook, dat den armen gedropen candidaat niet zal versmaden. Aardbeien-vla. 1 pond aardbeien, t/o ons- suiker, '4 L. slagroom. Wrijf de aardbeien, op een paar mooie kleine na, door een zeef. Roer de suiker door dit mengsel. Klop de slagroom stijf, roer deze door het aard- beienmengsel. Doe de massa over in een compóte-schaal, en garneer de op pervlakte met de achtergehouden aard beitjes. Dien dit gerecht zoo koud mogelijk op, en presenteer er vanille- wafels bij. Een handig steelpannetje. De moderne keukens hebben niet veel ruimte. De ruimte onder de keu kentafel kan men zeer goed benutten, door er een kistje onder te laten tim meren. Men moet natuurlijk zorgen, De huisvrouw weet hoeveel onaange naamheden er ontstaan bij het afgieren van groenten. Soms valt er een gedeelte der groenten in den gootsteen en is dit meestal verloren. Thans zijn er pan netjes in den handel gebracht van een opklapbaar grof rasterwerk voorzien. Een afbeelding daarvan vindt men op bijgaand plaatje. Menu van de week. Zondag: Koninginnesoep, kalfslappen, gestoofde tomaten, aardappelen, aardbeiden-vla. Maandag: Ham, tuinboonen, gebakken aardappelen, Milaueesch broodge recht. Dinsdag: Gehakt, capucijners, aard appelen, gort met karnemelk. Woensdag: Roastbeef, postelein, aard appelen, rijstekoekjes. Donderdag: Roastbeef, peulen, aard appelen, rijst met rhabarber. Vrijdag: Tomatensoep, kabeljauw, wor-. teltjes, aardappelen met botersaus. Zaterdag: Osselappen, andijvie, -aard appelen, rijstebrij. Groenten van de maand. Bloemkool, tuinboonen, worteltje»,^ doperwten, peulen, spinazie, andijvie, postelein, tomaten, kropsla, stoof sla,; komkommer, capucijners, asperges, i rhaberber, zuring. PAKJES VOOR DE WARME DAGEN. Pakje van lichtbruin linnen met een blauw randje langs de ceintuur en een bijpassende das (4—9 jaar). Pakje van blauw pique met een ge schulpte kraag van wit piqué en witte knoopen (38 jaar). Donkerblauwe broek en witlinne* blouse met een rand in twee kleuren, die tevens als ceintuur gebruikt word! (39 jaar). Pakje van witte en roode stof mei een zwart verlakte gesp en zwart* biezen (39 jaar). fee \rrWT" F (A\ 1 r "fEatls? I -/i h 0 1 1 tittTV, (Ba 111 i .',-t SEIZOEN OPRUIMING UT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18