AMBRSFOORTSCH DAGBLAD Feuilleton Maandag 6 Juli 1931 .DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 5 DE RAMP TE VINCENNES Oordeel van een politie commissaris AUTO TEGEN TRAMWAGEN GEBOTST E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 WILLEM GROENHUIZEN Is de brand aan kwaadwillgheid te wijten? Naar aanleiding van de vele geruchten, die omtrent de oorzaak van den noodlot- tigen brand in het Nederlandsche Pavil joen op de Koloniale tentoonstelling do ronde doen, had een vertegenwoordiger van het perebureau Vas Diaz een onderhoud met den, met de leiding van het onderzoek be laste commissaris van politie Lericke, die thans reeds bijna een week met het on derzoek bezig is en dus over meer feiten materiaal kon beschikken dan in de eerste dagen na den brand. De heer Lericke ver klaarde dat het bij het ontbreken van de zekerheid omtrent de oorzaak van een brand als deze haast niet te verwonderen valt, dat allerlei wilde geruchten de ronde doen en heel makkelijk ontstaat dan de beschuldiging, dat kwaadwilligheid den brand heeft veroorzaakt. Wanneer toch als thans het geval is, slechts wat asch en puin is overgebleven, valt zulks onmogelijk met zekerheid vast te stellen. Niettemin verze kerde commissaris Lericke, dat de moge- lijkheid van kwaadwilligheid al zijn aan dacht heeft gehad en dat hij alle aanwij zing die hij in deze richting heeft gekre gen, nauwkeurig heeft onderzocht. Het re sultaat hiervan echter was in alle gevallen negatief. Op het oogenblik bezit men niet de minste aanwijzing of waarschijnlijkheid die de veronderstelling wettigt, dat de brand door kwaadwilligheid is aangesto ken. Reconstructie van de inzending der gemeente Batavia. Batavia, 3 Juli (Aneta). Het college van burgemeester en wethouders besloot de inzending van de gemeente Batavia op de internationale koloniale tentoonstelling te Parijs te recon6trueeren en per snelste gelegenheid naar Parijs te doen expedieercn. Engelsche betuiging van deelneming. Door tusschenkmost van het Britsche ge zantschap in Den Haag heeft de minister van koloniën een betuiging van deelneming ontvangen van den Engelschen minister van koloniën, lord Passfi'eld, ter gelegenheid van de verwoesting van het Nederlandsch Pavil joen op de internationale koloniale tentoon stelling te Vincennes. De minister van koloniën heeft naar aan leiding hiervan aan lord Passfield de ver zekering doen geworden, dat hij dit bewijs van sympathie op den lioogsten prijs stelt. De Indische volksdansen de oorzaak? Een inzender in De Standaard schrijft: „Is het goed te keuren, m.n. onder deze Omstandigheden, een bijna completen heiden- i echen godsdienstcultus, niet als antiquiteit, maar als bestaande werkelijkheid, met al het riueel daaraan verbonden, over te brengen in de onmiddellijke nabijheid van een dei moderne Babels van onzen tijd? En dat dit deel der tentoonstelling, voor ieder toegan kelijk, ruimschoots zijn deel krijgt van de 'belangstelling, is uit de bladen al tc duide lijk gebleken. Waar zoowel onze Regeering als de meerderheid van het volk nog prijs etelt op handhaving der Christelijke grond slagen in onze samenleving, dient ze hier van toch ook naar buiten blijk te geven! Vooral van onze A.-R. zijde, zou een tijdig getuigenis in de Staten-Generaal tegen een dergelijke verkapte propageering van het heidendom m. i. niet misplaatst zijn ge weest. Ons volk Is tot in onzen tijd iri geestelijk opzicht bizonder beweldadigd, wat er op wijst, dat cr voor ons nog een taak in de volkerenwereld is weggelegd. „Kan deze ramp een waarschuwing voor ons Christenvolk heteekenen van Godswege? „Zijn we hierin niet op verkeerd spoor ge raakt?" De redactie van „De Standaard" teekent hierbij aan: „Afgezien van de vraag, of dc vertooning van deze „volksdansen" op zichzelf door ons niet als min gewenscht rnoet worden gezien, hecht de inzender er toch wel wat al te veel beteekenis aan door ze te verbinden aan hel begrip van heidenschen godsdienstcultus." De vijf inzittenden gewond Amsterdam, 5 Juli. In de Kinkerstraat bij de Nic. Beetsstraat heeft hedenmorgen een ernstige aanrijding plaats gehad. Een auto, welke bestuurd werd door den eige naar en waarin diens vrouw en drie kinde ren waren gezeten, kwam uit de Nic. Beets straat en draaide de Kinkerstraat in. Uit de richting Bilderdijkstraat kwam een tram. Een botsing kon niet worden voorkomen en toen ook van den anderen kant de auto aangereden werd door een andere tram, werd de wdgen lusschen de beide tramwa gens gekraakt De inzittenden werden door de gebroken ruiten allen gewond. De chauffeur-eigenaar, die in de Borgcr- straat woont en een der kinderen kwamen er nogal goed af. De vrouw van den eige naar kreeg ernstige snij wonden, evenals de twee andere kinderen. De vrouw en de bei de kinderen werden naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht en daar verbonden. De vrouw kon later huiswaarts keeren. De beide kinderen werden ter verpleging opgenomen. Een van hen had bovendien inwendige kneuzingen- BRAND TE BLOEMENDAAL. Drie heereuhnizen een prooi der vlammen. Zaterdagavond om G uur is brand uitge broken in een heerenhuis gelegen aan de Houtvaartkade onder de gemeente Bloe- menclaal. Dit huis is gebouwd onder een rieten dak met twee andere tezamen. Van de drie huizen was er een onbewoond, van een ander was -de familie afwezig. De bewo ner van het derde huis, de heer de H. begaf zich om 6 uur naar de badkamer en stak dc gcyser aan. Onmiddellijk sloeg een ge weldige vlam naar buiten en ook door de afvoerpijp, die door het rieten dak loopt. In een oogwenk stond het dak in brand en deelde het vuur zich mede aan de twee an dere huizen. In korten tijd was het een ge weldige vuurzee, die door de Bloemendaal- sche brandweer met tien stralen bestreden werd. Het bleek echter, dat niets meer te redden viel. Om half zeven stonden nog slechts de zijgevels en voorgevel overeind, welke met het oog op gevaar werden omgehaald. DE PH AFS Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat de Pli-Afs om 5 uur 55 uit Mertan is vertrokken. Aankomst te Palembang 12 uur 5; uit Palembang 13 uur 22; te Batavia om 16 uur 15, uit Batavia 16 uur 25. Om 17 uur 10 werd te Bandoeng geland. Aan boord is alles wel. BEDRIJFSRADENORGANISATIE VAN MIN. VERSCHUUR Het ontwerp door den Hoogen Raad van Arbeid bes handeld Met 21 tegen 17 stemmen verworpen Toen Zaterdigmorgen de Hooge Raad van Arbeid, die het voor-ontwerp tot instel ling der bedrijfsraden moe6t behandelen bijeen kwam, was de voorzitter Z. Exc. Mgr prof. mr. dr. Nolcne wegens ongesteld heid afwezig. Ook de beide vice-voorzitters, de heeren Kalff en Kupers, waren absent; de eerste was uilstcdig en de laatste bevindt zich in Indië. Daar het reglement in dit bijzonder ge val niet voorziet, opende Z. Exc. mr. T. J. Verschuur, Minister van Arbeid, II. en N., de vergadering, waarbij hij o.a. den wensch uitsprak, dat Mgr. Nolens spoedig hersteld zou mogen zijn. De Minister stelde daarop den Raad voor, dat de vergadering zou worden gepresideerd door oud-minister prof. mr. Aalberse, die, naar men weet, den Hoogen Raad instelde. Deze leidde daarop de vergadering. Na uitvoerige besprekingen kwom de hoofdvraag in stemming, luidende: „Is een wet in den geest van het aanhangig ge maakte voorontwerp (tot instelling van be drijfsraden) gewenscht?" De vraag werd met 21 legen 17 stemmen ontkennend beantwoord. De stemmingen in den Hoogen Raad zijn geheim, maar uit de cijfers leiden wij af, zoo teekent de Maasbode hierbij aan dat de sociaal-democratische leden zich bij de tegenstemmers hebben gevoegd. Het ontwerp, dat wel verordende bevoegdheid geeft op looncn, maar niet op productie cn distributie, kan hun misschien onvoldoen de vergaand hebben geleken, teiavijl het voor andere tegenstemmers weer te ver gaand zal zijn geweest, zoodat de eindstem ming dan eigenlijk ook onzuiver was. Zijn onze gevolgtrekkingen juist, dan schijnt het ontwerp tenzij het een der groepen van tegenstemmers tegemoet komt in de Kamer evenmin kans op aanne ming te maken. BRAND TE AALTEN. Aal ten. 5 Juli. In den nacht van Zater dag op Zondag, kort na 12 uur, ontstond door onbekende oorzaak brand in een huis midden in het dorp in de Hoogestraat, waarin gevestigd is de slagerij van S. cn A. en de kleermakerij van W. In een oogwenk stond het gehecle pand, dat een met stroo gedekte kap heeft, in lighter laaie. Dc be woners, die reeds te bed lagen, konden liet brandende liuis nauwelijks verlaten. Spoe dig was d$ molorepuit aanwezig cn werd het vuur met kracht bestreden. Doordat er zoo goed als geen wind stond, bleef de brand tot het cene perceel beperkt. TWEE AUTOIONGEVALLEN TE ELBURG. Drie ernstig gewonden. Elburg, 4 Juli. Gisteravond te 11 uur is de auto van den heer Stalknecht, wo nende te Blaricum alhier, tegen een boom gereden. De oorzaak was, dat de heer Stal knecht, die aan liet stuur zat, een sjaal voor zijn vrouw achter uit de auto wildo halen cn hierdoor zijn stuur kwijtraakte. De heer Stalknecht werd ernstig in do maagstreek getroffen door het stuur van de auto, terwijl zijn vrouw een been brak en ernstige verwondingen aan het gelaat op liep. Na voorloopig verhonden te zijn, is zij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Te Oostendorp bij Elburg had eveneens eon auto-ongeluk plaats, waarbij de 72- jarige Beeijman overreden werd en zijn beide beenen brak. Doordat de man doof was, hoorde hij dc auto niet aankomen. Don bestuurder treft dus geen schuld. VAKKUNDIG ADRES voor Uw reparatiën in Goud-, Zil ver-, Diamant- en Uurwerken. Atelier aan huis. DOODELIJKE AANRIJDING. Dronken autobestuurder. Vrijdagavond omstreeks halfnegen heeft een vrachtauto, bestuurd door v. R. uit Stad aan 't Haringvliet, komende uit de richting Nieuwe Tonge, den wielrijder J. v. d. B. uit Nieuwe Tonge gegrepen en in een sloot ge slingerd. Met ernstige wonden aan hoofd, ar men en rug werd v. d. B. naar huis vervoerd. Zaterdagochtend is hij overleden. De chauffeur van den vrachtauto zou on der den invloed van sterken drank hebben verkeerd en ongeveer een uur later te Me lissant nog oen aanrijding hebben veroor zaakt BURGEMEESTER MR. W. G. A. VAN SONSBEECK JUBILEERT. Hoe Breda het koperen feest inzette. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De Bredasche burgerij heeft het feit, dat de burgemeester, mr. W. G. A. van Sons- beeck, 12M jaar over de stad regeert, aan gegrepen om den jubilaris te toonen, dat zijn beleid en streven gewaardeerd wordt. De dankbaarheid der burgers ten opzichte van hem, onder mens bewind Groot Breda tot stand kwam, door annexatie van do daarvoor in aanmerking komende gedeel ten, uit zich thans in een huldiging, waar bij geen vereeniging of corporatie, noch particulier, wilde achterblijven. Behalve een eere- en een damescomité, werd een uitvoerend comité opgericht, on der voorzitterschap van den welbekenden Bredanaar Ch. M. J. J. Smits, dat een feest programma heeft samengesteld, hetwelk Vrijdag is aangevangen met een uitvoering van folkloristische dansen in Brabantsch costuum op de Groote Markt. Een groep leerlingen van het dans-instituut Ant. van Dam onder accordeon-begeleiding van het trio van Schijn del, liet achtereenvolgens zien de Scvensprong en Jan Pierewiet, be sloten met het aardige Als m'n Vader met mijn Moeder naar de Markt toe gaat De muziek kiosk op het midden van de Groote Markt was hiertoe speciaal in ge reedheid gebracht, zoodat dc talrijke me nigte, die dezen goed geslaagden inzet van de feestelijkheden gadesloeg, een onbelem merd gezicht liad op dc dansen. Breda's Mannenkoor, onder leiding van den heer W. Robert Jr., voerde vervolgens zeven liederen uit. Als eerste hummer had deze vereeniging, die het praedicaat Ko ninklijke voert, het aloude Wilhelmus ge kozen. Het programma van dezen dag werd be sloten -met een beiaard-bespeling door den begaafden blinden beiaardier Willem Cré- man uit Zwolle, die de prachtige klokken van den toren deed jubelen over de feest vierende stad. EEN FRANSCHE ESCADRILLE BOVEN ONS LAND. Morgen heeft de tocht plaats. Dc vroeger aangekondigde vlucht over ons land van zes Frapsche militaire vlieg tuigen, die het traject lusschen 'sHerto- genboscjiZwolleGroningenRottummer- oog zullen volgen, zal morgen plaats heb ben. VERLAAGDE BENZINEPRIJS. Ameterda m, 4 Juli. Naar wij verne men is met ingang van heden zoowel door de Bataafschc Import Mij. als door de Texas Comp. de benzineprijs verlaagd en wel tot 9 per 100 L. in 10 litersbussen cn tot 8 per 100 L. aan de benzinepomp. 'N BRIEF VAN OUD-MOEDERTJE AAN HAAR JONGEN. Beste jongen, Moet je hooren, Zaterdag was 't weer ons feest! Met een zeer groot aantal oudjes Zijn we weer eens uit geweest. O, wat hebben we genoten! Als je nou je moeder zag, Zou je in mijn oogen lezen Het genot van Zaterdag! 'k Wou dat jij me eens gezien had! In die mooie auto, zeg! En hier haast langs alle straten Massa's menschen langs den weg. Op de Varkensmarkt muziek van De huzaren! Het was fijn! Men moest weten hoe gelukkig Alle oudjes nü nog zijn! 'k Weet dat jij je zult verheugen Als je dit, mijn briefje, leest. Dat je met je oude moeder Dankbaar bent voor 't mooie feest! 't Leven is zoo stil en somber Als je oud, versleten raakt, Maar dit tochtje heeft jouw oudje, 'k Zou haast zeggen, jong gemaakt! 'k Zit weer in m'n oude hoekje In de stoel, die jij me gaf. En met tranen in de oogen Maak ik nu dit briefje af. Denk niet dat ik nou verdriet heb Zooals vaak in vroeger tijd! Neen, dit zijn nu werk'lijk tranen Van oprechte dankbaarheid! Als je thuiskomt zal ik alles Eens vertellen wat ik zag! Samen dan nogmaals genieten Van deez' gulden zonne-dag! Heusch, je moet me ook gelooven, Als ik je nu melden doe: „'t Was de mooiste dag mijns levens!!" 't Beste, jongen, Groetend, MOE. GROEGROE. (Alle rechten voorbehoudend). CHR.-HIST. ZOMERCONFERENTIE. Donderdagmiddag is in het vacantieoord van den Zendingsstudieraad te Lunteren de 8ste christelijk-historische zomerconferentie uitgaande van de vereeniging van christe- iijk-historische leden van gemeentebesturen, begonnen. Zij werd geopend door den leider der con ferentie, den heer J. R. Snoeck Henkemans, uit Den Haag, die in een uitvoerige toe spraak het wezen en de beteekenis der con ferentie uiteenzette, n.l. het bespreken van dringende waagstukken en het vinden van den juisten weg ter oplossing, naar den eisch van het beginsel. 's Avonds sprak mr. W. M. Wijt, griffier van de Staten van Overijssel, over het wet telijk geregeld toezicht op de gemeentebe sturen. MINISTER BEELAERTS BUITENSLANDS De gninistcr van buitenlandsche zaken is met verlof naar het buitenland vertrokken. ■p Langestraat 43. Het juiste adres voor Uw gouden en zilverenwerken. Tel. 852. Het grootste is, altijd een mensch te zijn. BJORNSON. Naar het Engelscb van BERTA PUCK door Mr. G KELLER. 60 Precies, zei Doral kalm, maar Vermoedelijk ben je met deze jonge 'dame getrouwd? il Het flitste door Sheila's hoofd: eigenlijk moest ik me verechikkelijk verlegen ge voelen bij die opmerking! Maar ik doe het 'lekker niet. De neef antwoordde enkel kalm: Neen, oom, ik heb die eer niet. Maar daar juf frouw Curtis zoo ongelukkig in de zaak gemengd is geworden, vond ik het niet meer dan billijk, dat zij in staat werd ge steld to vernemen, hoe en waar de parels zijn gevonden. Mag ik u verzoeken plaats te nemen, zei hij zeer vormelijk tot Sheila. De belde mannen stonden recht tegen over elkaar. De onde heer leunde met on gebogen rug tegen een ouderwetschcn schoorsteenmantel met zijn bronzen orna menten onder glasstolpen, de jonge man fctond naast een schrijfbureau van groote schoonheid, dat hij van kindsheid af al kende als „grootvaders lessenaar". Naar dien lessenaar strekte de oude Far- quhar een mageren vinger uit. Kortaf verklaarde hij: daar lagen ze in. Ik zocht mijn testament cn ik vond Zi cr in. Bedoelt u die parels, oom? Heb ik je dat niet gezegd? Zeg ik het je nu niet? Ik druk me duidelijk genoeg uit, zou ik meenen. Zij lagen in een iade van de schrijftafel van je grootvader. Wil je haar opentrekken? Zooals je je herin nert, waren je vader, ik en jij dc eenigen, die de lade konden openmaken. Ik heb al les gelaten zooals ik het had gevonden, Wil jij nu de lade opentrekken. Met groote oogen keek Sheila van uit haar stoel bij de deur naar wat er ging ge beuren. Darol ging naar de lessenaar, duw de een handvat omhoog en trok een lade er uit. Die lade was vol papieren. Snel haalde Darol die er uit, zijn vingers druk ten op den bodem van de lade, tilde iets op, schoven iets anders op zijde en dc ge heime lade kwam voor den dng. Hij had altijd gezien, dat ze ledig was. Dat was thans niet het geval. Er was juist plaats in voor die vuile, groezeligen kartonnen doos. Is dit het? Zeker. Maak de doos maar open. Van de laag groezelige watten tilde Da rol het kleinood op en de parels, die zoo veel veroorzaakt hadden, liet. hij door zijn vingers glijden. Nu, daar is het snoer weer. Jouw ei gendom, intusschen, Darol, daar je ze be taald hebt dwaas die je waart! en waarvoor je niet eens op een kwitantie hebt gewacht....» Er voor betaald'? dacht Sheila met verbazing. Heeft hij dus het collier be taald? Er ging haar een licht op. Met vrouwe lijke scherpzinnigheid kwam zij ineens tot een slotsom, wat nog niet heteckcnt, ge lijk sommigen wel beweren, dat die slot som noodzakelijkerwijs verkeerd zou zijn. Liever dan mij tc doen arresteeren be taalde hij al wat hij bezat voor het snoer. Maar dat is haast Met een triomphantelijk lachje keerde zij zich naar Darol, maar deze keek, als een op een fout betrapte schooljongen, met gefrons tl voorhoofd enkel naar de parels. Dat zijn ze, nietwaar? vervolgde de oom barsch. Kun je ze identificeeren? Neen, dat gaat moeilijk, ik heb zo nooit tevoren gezien. Juffrouw Curtis zal ze echter wel herkennen. Darol bood het collier aan Sheila aan en deze stond op om ze in ontvangst te nomen. Voor de tweede maal in haar leven liet zij het collier door haar vingers glij den en voor de eerste maal bij dit bezoek sprak zij: Ik herken het collier, mijnheer Far- quhar. Het zijn de parels, die de loop knecht Hands verleden jaar Augustus liicr op het kantoor heeft gebracht. De oude heer keek beurtelings het meis je met de parels en zijn neef bij het schrijfbureau rnet zijn grijze oogen aan. Maar nu wil ik er toch achter komen, hoe die dingen voor den duivel daarin zijn gekomen! Niemand buiten ons beiden heeft kennis aan die geheime lade. Het staat vast, dat ik ze op den avond, dat ik zoo doodziek was, niet er in gelegd kan hebben; ik heb den ganschen dag geen voet op het kantoor gezet. Maar wat iki nu wil weten is, hoe deze parels van mijn kantoor in Hatton Harden in dit huis en in dezen lessenaar terecht zijn gekomen? Ik heb ze er in geborgen!, verklaarde Darol met plotselinge rustige kalmte. Wat is dat nu voor onzin?, vroeg de oude heer, zijn neef aankijkend, doch de ze wendde zich tot Sheila: Je hebt gelijk, het is oplossing van het raadsel, zooals jij die gedacht hadt. Maar zeg, wat heeft juffrouw Curtis dan gedacht? Dat kapitein Farquhar ze er zelf in gelegd heeft, zonder zich bewust te zijn van zijn daad, in zijn slaap. Opgewonden maar duidelijk deelde zij den ouden heer mede, wat zij tc weten was gekomen. Uw neef heeft me zelf verklaard, dat hij tweemaal heeft geslaapwandeld, 'tel kens in een kritieke periode van zijn le ven. Den eersten keer in zijn kindsheid, later in Duitschland. Nu onlangs is het voor de derde maal geconstateerd. Een paar nachten geleden heb ik het in Zwitserland bijgewoond met twee zijner vrienden, wier hulp ik had ingeroepen Voor dc tweedo maal in één etmaal be schreef Sheila het gebeurde tc Zauberberg U ziet, mijnheer Farquhar, dat het ver schijnsel zich herhaalde na een dag van opwinding en inspanning! Weer deed ka pitein Farquhar, toen hij over zijn balcon klom. pogingen om te ontsnappen! Waaruit dan? Uit de gevangenis, bromde Darol. Wat bedoel je met je gevangenis? Dat zal ik je later wel eens vertellen, oom. Maar juffrouw Curtis heeft het vol komen bij het rechte eind. Ziehier wat er in dien nacht van zes maanden geleden moet gebeurd zijn. Ik kan me alles precies voorstellen. Ik tobde. De verantwoordelijk heid voor den loop der zaken van de firma rustte op mijn schouders en ik was er ge heel mee vervuld. U was zeer ernstig ziek. Ik logeerde in dit huis. Ik moet nu dien nacht na mij te bed te hebben hegeven, weer zijn opgestaan, me aangekleed hebben, het huis uitgegaan zijn en naar Hatton Garden zijn gewandeld. Ik moet met mijn eigen sleutel het kantoor hebben opengesloten, met mijn eigen sleutel daarna de brand kast hebben geopend, de parels er uit ge haald hebben, ze hierheen mee hebben ge nomen en ze hebben opgeborgen in het vei ligste hoekje, dat ik bedenken kon. Hij wees naar den lessenaar. Daarna ben ik weer naar bed gegaan. Toen ik den anderen morgen wakker werd, wist ik niets van wat ik dien nacht gedaan had. Ik ging naar het kantoor, opende de brandkast, miste de parels, riep juffrouw Curtis binnen... nu, dc rest is U bekend. Hm, bromde de oude Farquhar. Zijn wantrouwende oogen blikten nu eens naar het gelaat van zijn neef, dan weer naar het frissche, opgewekte gezichtje van zijn voor malige kantoorjuffrouw. Het klinkt als een aardig verhaaltje! Zoo. Mag ik even telefoneeren, oom? Darol ging naar de telefoon, belde een nummer op. wachtte, sprak met iemand, hing den hoorn weer op. Gemelijk vroeg de oude heer: Waarom de politie erbij gehaald? Omdat deze mij den eenigen getuige kan leveren, dien ik kan oproepen. Als u er geen bezwaar tegen heeft, blijven we hier even wachten. Hij komt zoo gauw mogelijk. Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5