MOEZELWIJNEN J. A. Schoterman Zn. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. M Ut recht schestraat 17 - Telef. 145 DE SPOORWEGEN EN DE STAAT DE NOORD-HÖLLANDSCHE STATENVERGADERING UITSLAANDE BRAND IN DE RESIDENTIE UIT DE STAATSCOURANT PARTICULIERt uxiN- TELEGRAMMEN Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE Trittenheimer Riesling Piesporter Goldtröpschen Gewas 1930 1929 p.fl f 1.20 f 1.60 p. anker f48,- f66.- Voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot be krachtiging van overeenkomsten met de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij tot wijziging van de overeenkom sten 1920 S.SJH.S. en van de overeenkomst 1930 N.S. Aan dit verslag wordt het vol gende ontleend: Ook in déze Kamer ree6 bij het afdeelings- önderzoek van dit wetsontwerp de vraag, of de regeering wel redelijk gerechtigd is tot het brengen var. de voorgestelde wijziging in de overeenkomsten van 1920 ook al is dit naar den vorm in crde. Wat in 1920 tot stand is gekomen, was de vrucht van onderhande lingen en moet en moet ook thans, wil men in de historische lijn blijven niet dan in onderling verband worden beoor deeld. Ten onrechte heeft naar het dezen le den voorkomt de regeering het thans beschouwd, alsof wijziging in de dividend- garantie eenigermate is te vergelijken met een gewone conversie aan obligaties in stuk ken van lager rentetype. Is het nu de bedoe ling op dezen weg voort te gaan en naar mate de rentestand mocht dalen, ook do rentegarantie te verminderen, of zelfs deze geheel te doen ophouden? Getroffen had hun ook de opvallend so bere, zoo niet onvolledige wijze waarop de belanghebbenden omtrent de ware bedoelin gen der voorgenomen transactie waren in gelicht. Ook de bepaling, dat aandeelen S.S. al leen omwisselbaar zouden zijn in obligaties H.S.M. en omgekeerd, had de aandacht de zer leden getrokken. Zij wenschten te ver nemen, of men hier te doen had met een manipulatie om de voorschriften der wet telijke bepalingen op de naamlooze vennoot schappen te ontgaan, welke het inkoopen van eigen aandeelen aan bepaalde regels onderwerpt. Ook vroegen zij of in casu, waar de twee maatschappijen met het in treden der belangengemeenschap op 1 Jan. 1917 tot feitelijke eenheid zijn gekomen, niet in strijd is gehandeld, zoo al niet met de letter, dan toch met den geest der bedoel de bepaling en of het aanbeveling verdient, aat onder hoogste zeggenschap der regee ring werkende maatschappijen aldus voor gaan in het ontduiken der wet. Men zal toch, volgens hen, bezwaarlijk kunnen ont kennen, dat het practisch geenerlei verschil maakt, of de S.S. bezitster is van zijn eigen aandeelen of van die van de H.S.M. en om gekeerd, vermits de feitelijke eenheid, waar onder de maatschappijen leven, ook bij het gebruik dat zij van die aandeelen maken, treffend tot uiting zal komen. Voorts wezen deze leden er nog op, dat deze overeenkomsten, welke bekrachtiging bij de wet vereischen, door de maatschap pijen bereids tot uitvoering zijn gebracht. De termijn, voor deelneming aan bedoel de transactie gesteld, is op 20 Juni 1.1. ver streken. Kan de regeering, zoo werd ge vraagd, mededeelen, in welko mate door aandeelhouders S.S. en H.S.M. van deze mogelijkheid tot omwisseling gebruik is ge maakt? Verder werd opgemerkt, dat deze geheele transactie veel verder gaat dan een rente vermindering met 1 Immers, thans is deze eigenaardige vorm ontstaan, dat naast den Staat de maatschappijen zelf, als groot ste aandeelhoudster kunnen optreden. De benoeming van commissarissen door aan deelhouders aan toonder zal nu feitelijk bij de maatschappijen zelf berusten; het aan deelenkapitaal wordt bekostigd door een obligatielcening. Andere leden betuigden hun instemming met de verlaging van de rente. Waar die verlaging van de inkomsten van het perso neel de goedkeuring van den minister van waterstaat mocht verkrijgen, is het naar hun meening billijk dat ook de aandeelhou ders in de vermindering van inkomsten dee- len. Hiertegenover werd door de vroeger aan het woord geweest zijnde leden echter op gemerkt, dat verband tusschen verlaging van' den rentestand en salarisvermindering in dit geval nimmer gelegd is en daar ook niet achter mag worden gezocht. DE KRUISBEK. Een nieuwe broedvogel. Nedorlandsche W. van Harnncarspel schrijft in het maanflblad „De Wandelaar": Nu de kmi6bokken zich den gehoelen winter 1930"3l, alsmede het geheelo voor jaar 1931, te Bilthoven bleven ophouden, kon vermoed worden, dat er zich broedge- vallcn zouden voordoen. Groot was daarom mijne vreugde, toen ik op 1 Juni j.l. in een dennenboschje in de nabijheid van den watertoren de waarne ming deed van een jongen kruisbek, die door een ouden werd gevoederd. De voed- selroep van een jongen kruisbek is buiten gewoon krachtig en schel en trekt onmid dellijk de aandacht van een ieder, wiens oor slechts eenigszin6 op het waarnemen van vugelgeluiden is ingesteld. Op 10 Juni nam ik op ongeveer 300 M. af stand van de eerste waarnemingsplaats klaarblijkelijk dezelfde vogels opnieuw waar, thans met een kijker, nadat de jonge kruisbek zijne aanwezigheid opnieuw door zijn scherpe en sterke roepen bad verra den Terwijl de oude vogel den jongen voe derde trilde laatsgenoemde hevig met de vleugels. Zoowel op 1 als op 10 Juni trachtte het jong bovendien reeds zelfstandig denneap- pels te openen. Uit beide waarnemingen valt of te lei den: le. dat in 1931 te Bilthoven kruisbekken hebben gebroed en 2e. dat de oude vogels do jonge nog minstens 10 dagen na het uitvliegen (waar schijnlijk veel langer) van voedsel blijven voorzien. Ook hier een debat voorafga gaan aan de verkiezing van Gedeputeerden Voordat Woensdag de Prov. Staten van Noord-Holland overgingen tot de verkiezing van de leden van Gedep. Staten, werd na mens den Vrijheidsbond door den heer As- scher een verklaring afgelegd, waarin deze het betreurde dat geenerlei overleg met zijn fractie was gepleegd inzake de samenstel ling van het college. Spreker betoogde dat de billijkheid, neergelegd in een evenredige vertegenwoordiging zou meebrengen dat 't coiiege werd samengesteld uit 2 S.D.A.P., 1 R.K., 1 Prot. Christ., 1 Vrijheidsbonder en 1 V.D. In verband hiermede zou de fractie bij de vervulling van de vijfde vacature stemmen op een Vrijheidsbonder. Spreker voegde hieraan toe, dat waar de financicele gestie der provincie in deze komende zittingspe riode wel als de belangrijkste factor te be schouwen isj de Staten het recht hebben, zich een voorstel te kunnen maken van de door Gedeputeerden voorgestane financieele politiek. In dit verband acht de Vrijheids- bonds-fractie het volgende een vraag, die opheldering vereischt: Is de S. D. A. P. be keerd tot de financieele inzichten, door den heer Bomans verdedigd en in geschriften verkondigd, of heeft daartegen do R. K. fractie haar toekomstige financieele politiek in overeenstemming gebracht met die, wel ke door de S.D.A.P. wordt voorgestaan? Op deze vraag deelde de heer Polak (S.D. A.P.) mede, dat de S.D.A.P. in geene deele het standpunt deelt van den heer Bomans, zooals deze in geschrift en woord heeft ver dedigd. De S D.A.P. heeft er zich echter van overtuigd, dat de R.K. Statenfractie de lijn der afgeloopen vier jaar wil doortrek ken, behoudens onvoorziene omstandighe den. De heer Dekker (R.K.) verklaarde, dat ook de R.K. Staatspartij er prijs op gestold had, als de Vrijheidsbond tot een bespre king uitgenoodigd was. Anderzijds wilde de fractie do besprekingen niet laten afstuiten op het niet-uitnoodigen van den Vrijheids bond. Op de vraag van den heer Asscher deelde spreker mede, dat de R.K. fractie zich niet gebonden heeft doch in olie vrij heid de lijn der politiek der aigeloopen vier jaar zal voortzetten. De heer Ketelaar (V.D.) verklaarde, dat de heer Dekker niet bij de besprekingen dér fracties is geweest. De R.K. fractie heeft zich tot onderhandelen bereid ver klaard, en alleen gezegd, de lijn der poli tiek in de afgcloopen vier jaar voort te zetten. te lijnen wat de heer Dekker gezegd had. De heer Polak had aan spreker gevraagd, of in de komende periode de lijn van het geéigende democratische beleid kon voort gezet worden. Namens zijn fractie heeft spr. toen ver klaard, dat zij daartoe bereid was, maar dat de R.K. fractie het niet onmogelijk achtte, dat in do toekomst, omstandigheden van financieelen aard aanleiding zouden kunnen zijn tot koersafwijkingen. NED. RABBIJNENRAAD. Amsterdam, 9 Juli. Tot leden van den Nederlandschen Rabbijncnraad van de Agoedas Jisroeii zijn gekozen de heeren K. J. Vredcnburg, opper-rabbijn te Arnhem cn G. de Lange, rabbijn der Ncderlandsch Is- raolistische Hoogsynagogc to Amsterdam. Deze rabbijnenraad beslaat thans uit op perrabbijn S. J. S. Hirsch, Zwolle, opper rabbijn J. Vredenburg, Arnhem en rabbijn G. de Lange, Amsterdam. DE PROTESTANTENBOND TE DEN HAAG. Ir. A. van Veen, die verleden week is ge kozen tot voorzitter van het nieuwe bestuur der afd. 's Gravenhage van den Ned. Protes tantenbond, heeft naar de ITaagsche Ct. meldt. thans reeds als zoodanig ontslag genomen. Ook zijn functie van bestuurslid heeft hij neergelegd. -v Broeiing van pakmateriaal de oorzaak. 's-G r a v e n h a g o, 9 Juli. Op de tweede verdieping van het perceel van Musschen- broekstraat 4143, waarin de atoliers voor metaalbewerking N.V, „Shadowi'to" zijn gevestigd en welke verdieping Voornamelijk als emballage- en werkzolder werd ge bruikt, is hedennamiddag tegen 4 uur brand ontstaan, die spoedig werd ontdekt door personeel, dat op zijn beurt onmid dellijk de brandweer alarmeerde en intus- schen reeds zelf met de blussching aanving. Er lag daar een groote hoeveelheid embal lage materiaal, als kratten, kisten, hout wol enz. sinds vele maanden opgestapeld. Toen een der jongens 'n paar kisten op zij had geschoven, laaiden enkele oogenbhk- ken daarna de vlammen uit dezen erabal- lageberg op. De motorspuit van het bureau Rijswijk- scheweg was binnen 'n paar minuten al op het terrein in actié; zij werd spoedig ge volgd door de spuit van de Louise Hcn- riettestraat en door een ladderwagen, welke beide echter geen dienst behoefde te doen, daar inspecteur Otten het met twee stralen van de eerstgenoemde spuit wel af kon. Evenwel verleende personeel van de andere spuit assistentie. De vlammen hadden reeds dadelijk zulk een omvang aangenomen/ dat zij naar bui ten sloegen en ook het platte dak aantast ten, doch deze vuurcapaciteit duurdo maar heel kort: de watermassa, welke op de brandende massa werd geworpen, doofde deze vóórdat er gelegenheid was tot uit breiding zelfs naar het op dezelfde verdie ping liggende magazijn van electro-techni- sche materialen. Op het ruime plein, waarop de van Mus- schenbroekstraat en enkele andere straten uitmonden, sloeg een dichte, op een afstand gehouden menschenmenigte, waarvan de schooljeugd de overgroote meerderheid vormde, het schouwspel gade. De jeugd had vooral plezier in de hoeveelheden smeulen de houtkratten en kisten, die van den zol der.af op straat werden geworpen, waar zij telkens onder hevig gekraak neerkwamen. De brandweer maakte aldus boven ruim baan, hetgeen het blusschingswerk bespoe digde. De hoofdcommissaris van politie cn com missaris Kramer woonden den biusschings- arbeid bij. Do oorzaak moet volgens de brandweer en ook naar de mcening van den heer Kramer, die het betrokken personeel hoorde, inder daad aan broeiing van pakmateriaal wor den toegeschreven. De schade, dppr den brand teweegge bracht, is niet aanzienlijk. COÖRDINATIE OP ECONOMISCH GEBIED Naar wij vernemen zijn Z.Exc. dr. II. Co- lijn, minister van 6taat, lid van de Tweede Kamer der Statèn-Generaal en dr. J. A. Nedcrbragt, chef Van de directie van Econo mifiche zaken van het dep. van buitenland- srhe zaken, benóemd tot vertegenwoordi gers van de Nederlandsche regeering in de subcommissie voor Coördinatie op econo misch gebied, ingesteld door de studiecom missie voor de Europeesche Unie. DE VERNIELER VAN HET SCHILDERIJ VAN REMBRANDT. Amsterdam, 9 Juli. Heden wees de rechtbank interlocutoir vonnis in de zaak tegen den werkloozen boekhouder W. F. A., die bij verstek terecht had gestaan wegens vernieling. De man had op 17 Februari in het Rijks museum alhier Rembrandt's „Anatomische les van de Deyman" met vijf bijlslagen zwaar beschadigd. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en gelastte een nieuw getuigen verhoor op 11 September a.s. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE SMILDE. Een nieuwe stemming? S m i 1 d e, 9 Juli. In de hedenavond ge houden gemeenteraadsvergadering werd door de commissie, belast met het onder zoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsleden op 24 Juni j.l. aan den Raad voorgesteld, geen der gekozenen toe te laten en een nieuwo stemming te houden in district 2 te Biiven-Smilde, in verband met het daarin uitbrengen van een stem door iemand die niet bevoegd was. DE POSTVLUCHTEN. De P.H.A.F.O. Aneta-Vaz Dias meldt, dat volgens een bij de K. L. M. ingekomen telefonische mededceling, de P.H.—A.F.O. om 13.25 te Boedapest is aangekomen, en vandaar om 14.45 is vertrokken. Het toestel arriveerde om 16.18 te Belgrado. Luchtvrachtverkeer naar Indië. De aanbieding van goederen voor den luchtdienst der K. L. M. naar Indië neemt langzaam, doch geleidelijk toe. Gistermor gen vertrok het vliegtuig met, behalve de luchtmail, nog 55 K.G. goederen. De belang stelling voor dit vrachtverkeer in het bui tenland valt op. Hedenmorgen waren er zendingen aan boord uit Kopenhagen, Ber lijn, Hamburg en Frankfort. Ook heeft de K. L. M. reeds zendingen vervoerd uit Lon den, Brussel en Parijs. ADOLF RIJKENS. Do heer Adolf Rijkens zal in het a.s. sei zoen verbonden zijn bij het tooneelgozel- schap „De Verecnigdc Schouwspclens", di rectie Pierre Moi6. BREITNER'S ZELFPORTRET. Voor het Stedelijk Museum te Amsterdam. Hot grooto zelfportret van G. II. Brcitncr Uit de nalatenschap van den kunsthande laar Kloin is op do veiling bij Frodorik Mul ler en Co. aangekocht voor het Stedelijk Museum to Amsterdam. Bij K. B. zijn mot ingang van 1 Juli 1931 benoemd tot ingenieur van den Rijkswater staat ir. C. F. van Bergen tc 's Gravenha ge, ir. J. D. A. M. ten Brink te Maastricht, ir. A. Eggink te Eefdc, ir. A Groencvcld te 's Gravonhago, ir. P. Ph. Jansen te den Oever, ir. F. A. Kloppert tc Breda, ir. W. C. Richter tc 's Gravenhage, ir. J. van Veen te Dordrecht en ir. J. Volkers to Brielle. Bij beschikking van den minister van de fensie ie de kapitein-luitenant er zee J. J. Dikkers, werkzaam bij het departement v. defensie, den len Augustus 1931 ter beschik king gesteld. Bij Kon. besluit is aan den luitenant ter zee der lc klasse P. Koenrfad vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het- ordeteeken van officier der orde van Nichan Iftikhar van Tunis, hem door Zijne Hoogheid den Bey van Tunis geschonken. De Ned. Staatscourant van 7—7—'31 no. 129 bevat de moandelijksche opgave van betrekkingen bij 's Lands dienst in Nederl Indië, waarin moet worden voorzien door uitzending van wege het commiésoriaat voor Indische zaken bij het departement van koloniën. LIJK VAN EEN KNAAP OPGEHAALD. In den namiddag is Woensdag door A. P. K. uit de Haven te Scheveningen een lijkje opgehaald, dat daarna naar het gemeente lijk ziekenhuis is overgebracht. Een intusschcn ingesteld onderzoek leidde er toe, dat het lijk werd herkend als dat van den 8-jarigen G. M. B., te Scheveningen Vermoedelijk is het knaapje spclender wijze te water geraakt en verdronken. HET VERDRINKINGSGEVAL NABIJ CUYK. De beide lijken uit de Maas opgehaald. Oef feit, 9 Juli. De lijken der twee ver misten uit Cuyk, zijn thans uit de Maas op gehaald. Gistermiddag te omstreeks 5 uur werd het lijk van J. van der Iloogcn, een 24-jarigen landbouwersknechtte Miltbeek Ottersum, nabij de veerpont aangetroffen. Een broer van het slachtoffer was juist ter 'plaatse. Het. lijk. is onder politietoezicht naar het klooster van de éerw. zusters te Cuyk' overgebracht, jlle.dcnrnorgen te circa, half zeven is ook hot lijk van den oÖ-jari- gen landbouwersknecht T., de Bruin, even eens afkomstig uit Milibeek—Ottersum, te genóver de melkfabriek „Lacco" uit do Maas opgehaald, en naar hetzelfde klooster vervoerd. VOOR DEN OPBOUW TE PARIJS. Actie van „Cost en West". 's-Gravenhagc. 9 Juli. Door de veree- niging „Oost en West" zijn ter beschikking gesteld van het nationaal huln-comité voor den bouw van een nieuw Ncderlandsch pa viljoen te Parijs 500-exemplaren van het leerrijke boekje, getiteld: „Onze ovorzee- sche gewesten". De bedoeling is die 500 exemplaren ten geschenke aan le bieden aan de eerste 500 personen, die een bijdrage geven voor dien wederopbouw. Bijdragen kunnen worden gegireerd of ge stort op postrekening 14,574 van Oost en Weet. Een proef van den P. T. T.sdienst ten gerieve van het reizend publiek. 'SrGravenhage, 9 Juli. Het wordt door treinreizigers, die een dringend be richt mootcn verzenden, somtijds als een bezwaar gevoeld, dat tot nog toe in Neder land niet, zooals in sommige andere lan- don, de golegenheid bestaat om in den trein telegrammen to verzenden. Wel be vindt zich op de meeste spoorwegstations een telegraafkantoor of oen telefooncel, maar slechts in zeer dringende gevallen zal men het risico van het missen van den trein aanvaarden, om in het stationsgebouw te gaan telegrafeeren en telefoneeren. Ten einde aan tlit bezwaar tegomoot to komen, is door den P. T. T.-dienst overleg gepleegd met de Nederlandsche Spoorwe gen, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat met ingang van 15 Juli a.s. bij wijze van prbef een regeling is getroffen voor de ver zending van particuliere telegrammen, zon der dat men den trein bohoeft te verlaten. De reizigers in internationale D-, Luxe- en Pullman-treinen kunnen hun telegram men opgeven aan het spoorwegpersoneel in den trein, dat over de noodige telegram formulieren beschikt on voorts zorg draagt voor de overbrenging van het telegram aan het spoorwegtelegraafkantoor, op het eerste daartoe geschikte station. Ter vereenvoudiging van de aanneming is bepaald, dat de telegrammen in ver staanbare taai gesteld moeten zijn, niet meer dan 15 woorden mogen bevatten en dat de seinkosten, welke bij do aanbieding in Ncderlandsch geld moeten worden, vol daan, steeds berekend worden alsof het tele gram 15 woorden bevatte. Dergelijke telegrammen zullen worden aangenomen voor alle binnenlandsche be stemmingen, België, Frankrijk, Duitsch- land, Engeland of Zwitserland en uitslui tend op risico van den afzender. INTERNATIONALE GLADIOLUS TENTOONSTELLING TE HAARLEM. 31 Juli tot 2 Augustus in het Yf rol a noh "fc Opnieuw staat den vrienden en liefheb bers van bloemen hier tc lande een groote tentoonstelling op bloemcngebied te wach ten. Waren het in Februari de bloeiende hyacinthen, tulpen en narcissen, welke dui zenden bloemenliefhebbers naar '.t gebouw der Algemecne Vcre.eniging voor Bloembol lencultuur hebben gelokt, thans, nu op de velden de zomerbloem bij uitnemendheid, de, Gladiplus. of. Zwaardlelie begint te bloeien, treft men in het Krelagchuis de 'voorbereidende maatregelen voor een groo te demonstratie uitsluitend met afgesneden bloemen van Gladiolus. De Nederlandsche Gladiolus Vereeniging zet aan de viering van haar twintig-jarig bestaan luister bij door het uitschrijven van een internationale tentoonstelling van dit belangrijk gewas, dat voor tuinversie- ring en als snijbloem een belangrijke plaats inneemt in de tuinen en huizen van de bloemenliefhebbers over de geheele wereld. De tentoonstelling zal werkelijk interna tionaal zijn. Reeds zijn inzendingen uit Duitschland en Engeland opgegeven en meerdere zullen volgen. Een internationale jury is samengesteld. De aan liet publiek van vorige tentoonstellingen bekende groo te beurszaal van, het Krelagehuis zal on der leiding van den heer C. Thim te Am sterdam in een indrukwekkenden tuin worden herschapen, waarin tienduizenden bloemen in de nieuwste variëteiten zullen worden geëxposeerd. Modern eiken garnituur: 2 fauteuils, 4 stoelen (uitneembare zitting, vochtechte velours) f 85.— Waschvrouw, tot literator: „Zoudt U niet meer gedich ten op uw manchetten willen schrijven, meneer? Mijn man is erg jaloersch chbegrijpt u?" (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6