DE REIS OM DE WERELD - RONDOM DEN NOORDPOOL WELF SALAMANDER SCHOENEN Er is NIET beter N. Hogenbirk RECHTSBEGINSEL EN RECHTSPRAK! IJK 3 De Grieksche geschiedschrijver Xenophon vertelt een aardige anecdote uit het leven van koning Cyrus. Toen deze een kleine jon gen was en op school ging, had zijn onder wijzer mede tot taak, den toekom6tigen heer 6cher te onderrichten in de beginselen van het recht. Hierbij nam hij vaak een geval uit de praktijk ten voorbeeld. Het dage- Jijksch leven moest den koningszoon lecren, wat recht en wat onrecht is. „L'HIRONDELLE" Sterk ingekrompen trajecten. Kans op mislukking kleiner dan vroeger yy yy en yy SCHOENHANDEL v.h. fa JAC KROES LANGESTRAAT 78 TEL 351 99 door H. G. CANNEGIETER. I Nu was er op school een jongen, die de aandacht tr<?k omdat hij te wijde kleeren aan had. Misschien had zijn moeder het pak op den groei gekocht. Naast dezen jongen zat een kameraadje, dat uit zijn kleeren barstte. Zijn pak zat hem veel te nauw; aan alle kanten was hij er uitgegroeid. Daar de eerste jongen kleiner en tenger der was dan de tweede, 6telde deze zijn makker voor, van kieeding te ruilen. Hij gaf zijn te nauw pak aan den buurman, wien het juist paste en nam op zijn beurt dezen het wijdere pak af, dat hem als gegoten zat. Beide partijen waren bij deze transactie ge baat. Maar de meester bemoeide zich met het geval en, daar hij meende hier een prachtig voorbeeld te hebben, om zijn koninklijken leerling het recht te leeren, vroeg hij Cy rus, over de handeling van zijn beide scho- lieren recht te spreken. Cyrus oordeelde, dat men de zaak maar moe6t laten, zooals zij was. Immers hadden beide partijen bij deze ruiling voordeel ge had! De onderwijzer had dit antwoord ver wacht. Hij legde Cyrus nu uit, dat hij op verkeerden grondslag had recht gesproken. Want Cyrus was uitgegaan van de vraag» wat het beste paste. Hij had echter in de eerste plaats moeten bedenken, wat recht is. En het kan nooit goed zijn, dat iemand van zijn eigendom wordt beroofd. Aan dit geval moest ik denken, toen ik on langs een bericht las omtrent een door een dienstmeisje gepleegden diefstal. De huis vrouw, bij wie zij in betrekking was, had haar een bundel afgedragen kinderkleertjes gegeven om deze op te bergen in een daar voor bestemde romraelkist. Maar het meisje had, inplaats van deze opdracht te vervul len de kleertjes gebracht naar een arme vrouw met een groot gezin, die van dit ge schenk voor haar kroost profijt trekken kon. Toen de huisvrouw het geval ontdekte, gaf zij het als diefstal aan bij de politie. De verdere afloop is mij ontgaan; ik weet dus niet, of de rechter zich op het standpunt van den jongen Cyrus dan wel op dat van den onderwijzer gesteld heeft. Volgens de strenge regelen van het recht hadden zoowel de schoolmeester als de huis ouw gelijk. Men mag over een andere jendom niet beschikken, alsof men er nspraak op heeft Strafrechtelijk gespro ken maakten zoowel de beide jongens, die van kleeren ruilden zonder toestemming hunner ouders, al6 het dienstmeisje, dat het kindergoed naar de arme vrouw bracht in plaats van naar de rommelkist, zich aan diefstal schuldig, i' Tooh gevoelen wij in dergelijke gevallen iet6 van de waarheid der oude spreuk: „Summa ju6, summa injuria", het opperste recht is het opperste onrecht. Wanneer een planter een voorraad suiker of katoen vernietigt, welke zijn eigendom is, heeft hij daartoe, naar de wet gesproken, evenveel recht als het meisje, dat op het brood trapte, wanneer dit brood eerlijk door haar was gekocht en betaald. Maar schijnt het ons niet vaak toe. of er in dergelijke ge vallen naast het wettige recht ook nog iets van een zedelijk recht bestaat, dat naar an dere maatstaven oordeelt? I Niet zelden geraken de beginselen van het j recht en de eischen der menschelijkheid met elkander in tweestrijd. Doch ook afge- Jzien van deze botsing in de hoogc en zuivere berggebieden van het abstracte, komt dik wijls een alledaagsche factor nog in het ge ding: de praktisch wenschelijkheid. Men pleegt te smalen op de opportuniteit en stellig vallen haar uitspraken niet onder j die van om haar ^principieele hoogheid en zuiverheid eerbiedwaardige normen. Maar in het dagelijksch leven heeft ook de nut tigheid als factor haar plaats. Men herinnert zich den boer, wien de plii- losoof had voorgerekend, dat er eieren be stonden, welke hij niet kon tasten en zien en hoe die boer tot den philosoof zeide: „Eet jij maar met je wijzen kop die philosophi- sche eieren op." Evenals de abstractie van de philosophie met de concreetheid van het leven kan strij den, openbaart zich soms ook een tegen stelling tusschen het beginsel van het recht en de eisch van de werkelijkheid. In den katheder moge het recht souverem zijn, in de maatschappij sta het in dienst van het leven. DAMES-MODEMAGA ZIJN 18 LANGESTRAAT Rokjes - Pullovers Wellen Manteltjes Reis- en Regenmantels Rad-artikelen Strand-Pyama's Wollen en Raffia Barets (Bijzondere correspondentie). De vrees voor de poolkoude heeft de vlie geniers langen tijd er van weerhouden, op hooga breedten te vliegen. Toch worden daar de trajecten veel korter, doordat de afstand tusschen de meridianen voortdurend klei ner wordt. Een reis om de wereld op hoogc breedte behoeft dus niet lang te zijn; de koude vormt het eenige bezwaar. Het schijnt echter, dat de piloten van plan zijn, thans over dit bezwaar heen te stappen, want er zijn niet minder dan acht plannen in voorbereiding voor groote reizen (waar onder twee reizen om de wereld), waarbij de bekorting van den afstand door hst vlie gen op hoogc breedten het voornaamste punt is. Dit is een aanwijzing, dat het trans atlantische verkeer in de toekomst zooveel mogelijk den kortsten weg zal volgen, on verschillig ho3 die over den aardbol loopt; de „route langs den iOen breedtegraad" zal dan wel vervallen. Op een globe zal men in derdaad kunnen controlecren dat de route New-YorkParijs via Harbour Grace op New Foundland vrijwel een rechte lijn is. Eigenlijk zou het tusschenstation nog iets Noordelijker moeten liggen dan Harbour Grace, vooral wanneer naar meer Oostelijk gelegen plaatsen als Berlijn of Boedapest gevlogen moet worden. Doch Harbour Gra ce is op het oogenblik het meest geschikte punt. Van deze route zal. door velen gebruik gemaakt worden, o.a. door de Hongaren Alexander Magyar en Kapitein George En- dres, die met een Lockheed Sirius. voor zien van een Wasp motor, naar Boedapest willen vliegen. Ze hadden verleden jaar al willen gaan, doch waren niet tijdig klaar voordat liet slechte weer begon. Otto Ilillig en Holger I-Ioirüs zijn reeds den Oceaan overgestoken en naar Kopenhagen gegaan met sen Bellanca. Hillig is een Duitscher, die 40 jaar geleden naar Amerika emigreer de en daar rijk is geworden als fotograaf. Ilij had verleden jaar met den Graf Zep pelin naar Duitschland willen gaan, doch toen hij geheel reisvaardig op het vliegveld te Lak?hurst aankwam, bleek dat zijn ge reserveerde plaats al sinds het begin van de reis door een ander bezet was geweest. Hillig ging teleurgesteld naar huis, doch toen hij hoorde van het plan Hoirüs, steun de hij hst met 25.000 dollars om een vlieg tuig te kunnen koopen. Want Iloirüs zelf is een arm piloot, die zeven jaar geleden de ouderlijke boerderij in Denemarken heeft verlaten om naar Amerika te gaan. Hillig heeft echter ook zijn vliegbrevet gehaald en beiden oefcnden%zich veel in nachtvliegen en blindvliegen. Het merkwaardigste is. dat Hillig nog nooit gevlogen had voordat hij met Hoirüs in zijn eigen vliegtuig zat. Na de gelukkige landing in Kopenhagen werd de tocht naar Steinbr eken, zijn geboorte plaats in Duitschland voortgezet. Deza piloten vliegen dus telkens twee aan twee; hetzelfde is het geva^ bij de reizen om de wereld van Herndon en Pangborn en van Post en Gatty. Het is daarom des te opmerkelijker, dat Ruth Nichols en Leu- Een overzichtskaartje. ra Ingalls beiden een solovlucht willen on dernemen. Deze solovluchten over den Oce aan zijn hun van verschillende kanten af geraden, doch tevergeefs. Ruth Nichols zei- de dat de vliegtuigen en motoren de laat ste vier jaar belangrijk zijn verbeterd, zoo dat haar moeilijkheden niet zoo groot zijn als die van Lindbergh en Chamberlain. Deze laatste heeft haar ook eerst van het plan willen afbrengen, doch toen dit niet geluk te, is hij haar toch met de voorbereidende werkzaamheden blijven helpen. Hij was vroeger houder van het wereldrecord voor nonstopvluchlcn en is nog steeds de hou der van het Amerikaansche record. Ruth Nichols heeft intiisschen met haar Occaanvlncht niet veel succes gehad. Bij het opstijgen kwam haar machine te val len en brak zij zelf een been. Voorloopig zal hel dus van een tocht over den grooten vijver wel niet komen. Maar vliegtuig, de Lockheed Vega, was overigens uitstekend uitgerust. En met ditzelfde vliegtuig be haalde zij verschillende wereld snelheids- en hoogterecords voor vrouwen. Het vlieg- luig was uitgerust met een Wasp motor van 650 P.K. en met een door Chamberlain zelf ontworpen landingsgestel, dat een grootero snelheid tijdens de vlucht mogelijk maakt. Het opstijgen met de zware voorraad ben zine moestvergemakkelijkt worden door een Standard verstelbare propeller, die haar te vens in staat stelt om haar vliegsnclheid aanmerkelijk op te voeren. Verder had zij de beschikking over een kunstmatigen ho rizon, alweer een voordeel dat Lindbergh en Chamberlain niet hadden, en zijn alle benzine- en olieleidingen dubbel gemaakt, terwijl de buigzame metalen leidingen allo zijn ingesloten in waterdichte rubber, zoo dat bij een eventueel scheuren der leidin gen geen lekkage ontstaat. Maar voQrloo- pig komt er niets van haar tocht. Laura Ingalls zal eveneens naar Parijs vliegen en wel met een Lockheed Air Ex press, waarbij de vleugel geheel bovenop de fusilage rust en in evenwicht wordt ge houden door metalen stutscls. Zij vliegt in een open cockpit die zich vrij ver achter den vleugel bevindt. Zij is op het oogen blik echter nog niet geheel gereed met haar voorbereidingen. Deze transatlantische vluenten blijven al le nog ten Zuiden van de Poolstreken; het moeilijkste deel van het traject ligt clkens tusschen 50 en GO graden Noorderbre3dte. Anders is liet gesteld met de beide vluch ten die Lindbergh ontworpen heeft, n.l. New-York—Tokio cn New-York—Peiping. Bij de route New-YorkPeiping is opmer kelijk, dat beide plaatsen op ongeveer 40 graden N.B. liggen en bijna tegenover el kaar op den aardbol. Lindbergh had dus ook de halve aarde kunnen omvliegen langs dien breedtecirkel, terwijl het thans gevolgde principe, wanneer het in alle strengheid werd doorgevoerd, zou leiden tot een route, die vrijwel over den Pool ging. Deze is ongeveer een derde van de andere route, wat men met een touwtje op de globe kan nameten. Lindbergh zal ech ter uit practische overwegingen den Pool „links laten liggen" en niet Noordelijker komen dan de 80e breedtegraad. Van New- York vliegt hij resp. naar Godshaven op de Westkust van Groenland, King's Bay op Spitsbergen en verder het lange stuk tot Peiping. De andere door Lindbergh ontworpen vlucht, van New-York naar Tokio, voert hem tot den 70en breedtegraad. Een rech te lijn tusschen de beide plaatsen loopt n.l. langs ds Noordkust van Alaska en van hier af tot Tokio zal hij die kortste route ook trouw volgen Van New-York naar Noord-Amerika zou die route hem echter noodelooze moeilijkheden in den weg leg gen bij de lange vlucht over Noord-Canada en daarom neemt hij zijn weg over Edmon ton. Deze vluchten van Lindbergh zullen ntefc het karakter van een recordvlucht dra gen. Ilij maakt ze met zijn vrouw en wil de tochten zoo aangenaam en comfortabel mogelijk inrichten. De voorgenomen vluchten om de wereld hadden echter wel degelijk ten doel, -3011 record te breken, cn wel dat van de Graf Zeppelin, die <le vlucht in 22 dagen heeft volbracht en naar alle waarschijnlijkheid nog in dit jaar zijn eigen record zal verbe teren. Dr. Eckener is van plan om in den loop van drie of vier weken zesmaal den Oceaan tusschen Spanje en Zuid-Amerika over te steken bij wijze van proef voor een snellen mail- en passagiersdienst, waarbij aan de eindpunten de passagiers door vlieg tuigen verder vervoerd worden. De reis zou 3 dagen duren. De reis om de wereld van Post en Gatty moest 16 dagen duren, zij deden liat in nog geen 9 dagen. De route liep van New-York over Harbour Grace, Berlijn en Moskou naar Tokio, en van daar ten Oosten van Azië en ten Zuiden van Alaska, langs de Westkust van Canada tot Seattle toe, van waar New-York dwars over het vaste land werd bereikt. Korter is nog de route van Ilcrndon en Pangborn, die een afstand van 1000 mijlen de „route van den lOen breed tegraad" volgen en dan verder naar Mos kou en vandaar, als de conditie van hun vliegtuig en motoren het toelaten, naar het Baikalmeer in Siberië. Dit is wederom een zeer zwaar traject, en daarop moet dade lijk de groote reis naar de Beringzec wor den gedaan, waar een afgelegen handels post der Sovjet-Regeering ligt. Vandaar vliegen zij dan dwars over Alaska naar Ed monton en verder via Chicago naar New- York. Er zijn dus nog tal van avontuurlijke tochten. Steeds meer moeilijkheden worden overwonnen, en de kans op mislukking is kleiner dan vroeger. Niet alleen door het betere materiaal, doch ook door de groote- 1*3 kalmte der piloten, die er hun tijd voor nemen, om alles rustig voor te bereiden en niet te ongeduldig zijn, om hun vertrek uit te stellen, als het weer of andere omstan digheden dit, noodig maken. Lilly las en herlas het gemengd:berichtje zoo lang totdat zij het uit het hoofd kon spellen: „Den bekenden Amerikaanschen expedi teur Jack Brown heeft de smart getroffen zijn jonge vrouw te moeten verliezen Smart.. 6mart? Misschien toch wel... Uit gewoonte Misschien was Jack toch wel een beetje verdrietig, misschien waren de huwelijksbanden voor hem de banden der noodzakelijkheid geworden, misschien duizelde hij een korte pooze bij de gedachte aan vrijheid Maar daarna? Wat daarna? Zij balde onwillekeurig de krant in haar vuist samen. Zeldzame samenloop van om standigheden. Nu was zij gebonden. Haar man trad de kamer binnen. Zij streek de krant glad. „De vrouw van Jack is gestorven" ze» ze „Jack? Welke Jack? Ach zoo. Jack Brown... waaraan is zij gestorven?" „Dat weet ik niet." Zij reikte hem de krant over en wees op het gemengd be richt. Hij vloog de paar regels snel door. „Hm, belabberd voor hem. Konden zij nog al goed met elkaar opschieten? Ik heb zul ke dwaze verhalen over hem hooren vertel len. Maar de menschen weten altijd meer te praten dan er werkelijk aan vde hand is." Haar man ging de kamer uit cn Lilly bleef alleen. Zij borg het .gezicht in de handen en ver loor zich in schoone bittere droomen. Hoe lief hadden zij elkaar gehad. Jack en zij. Doch Jack was arm en zij was heel jong... Er was een dagelijksche strijd met de ou ders van beide zijden en het was voor haar een opluchting geweest toen hij een positie in Amerika aanvaardde. IJaha een opluch tingde gedachte aan zijn wanhopig vertrokken gelaat bij het afscheid op de boot, het laatste wuiven, van zijn- hand het was een ma-mürtg geweest, den lange, onbarmhartig lange marteling zonder hoop op verlossingi - - De jaren waren voorbij gegaan. En toen had zij Peter getrouwd,, Përci' die* haar al zoo lang lief had gehad. En toen Zelfs wanneer hij met al die eischen van zijn liefde komt. dacht zij lederen dag, kan ik niet, nooit kan ik Peter meer in den steek laten. Maar het deed zoo'n pijp om daaraan te denken. De marteling van jaren terug was opnieuw begonnen, iederen dag de kwellende gedachte: Wanneer bij. nu eens terug komt Peter vermoedde niets. Peter merkte niets. Zij voelde een groote rustige teederheid voor hem terwijl zij toch tegelijkertijd het gevoel had alsof zij hem dagelijks in de weegschaal van haar ziel legde, in de aa- dere schaal woog zij de droomen en herin neringen aan vroeger en zij werd bang voor zichzelf wanneer zij aan den doorslag dacht. Nimmer zou zij Peter in den steek mogen laten, zij hamerde dit dagen lang in liaar moede hoofd en tochMisschien weet hij niet dat hij tegenstand zal ontmoeten, ja tegenstand, misschien komt hij zekeren dag hier als een overwinnaar cn verlangt verlangt, wat? Heb ik hem een belofte ge daan? Ja... wat heb ik hem beloofd? Lief de, eeuwige onverbrekelijke liefde. En hij zal deze opeischen, hij zal haar verlangen en ik ik zal bij Peter blijven, maar mijn hart, mijn arm hart. Hoe lang kan men door oude herinnerin gen en droomen tot vertwijfeling worden gebracht? Ongelooflijk lang. „Ik vind dat je er slecht uit ziet," zei Pe ter op zekeren dag tot haar.. Het had bijna een jaar geduurd, voordat hii tot deze ont dekking was gekomen. Zij lachte hem vriendelijk toe, maar zij was moe, zoo moe Ik heb aardig nieuws voor je. „Je oude vriend Jack is thuis," vervolgde bij. „Hij is een week geleden getrouwd met een dochter van Holst; ITolst en Trenity.de grootste exportfirma van New-York. Ze zul len de wittebroodsweken in Europa door brengen. Kan je deze tijding niet een beetje opmonteren?" Zij staarde hem aan. Zijn gezicht w as vriendelijk, er lag een rustige lach om zijn mond. ..De dochter van Holst," zei zij zacht voor zich zelf, „Yrsa ITolst, aie Is toch pas twin tig jaar oud." Peter glimlachte. „Nu ja," zei hij met een vergoelijkend knipoogje, „dat is voor Jack alleen maar een voordeel."'Hij boog zich over haar heen en kuste haar beven den mond Toen hij de kamer had verlaten, zocht zij met brandende oogen naar een vertwijfe- hng in haar innerlijk. Maar zij was èr niet. Het was slechts een gevoel van teleurstel ling, van beleediging misschien, doch zij kon zich niet goed verklaren, waarom al haar kwellingen en twijfel nu plotseling waren verdwenen. De smart van vroeger was niet (eruecrekomen. die... was reeds lang gestorven. Zij voelde zich slechts een weinig beleodigd, een droom was vervluch tigd nis een wierookwolkje Zij kon niet schreien, doch ook geen glimlach kwam op haar gelaat,.. B. V'AN SOMEREN.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 15