„7 Weef huis" GRANDl PRIJST HOOVER EN STIMSON RONDOM 'T MORATORIUM UNIFORMVERBOD IN BEIEREN FINANCIEELE POSITIE VAN DUITSCHLAND BANDIETENLEIDER OM HALS GEBRACHT ALWEER EEN BRAND OP DE TENTOONSTELLING STAATSLIEDEN MET EEN WIJDEN BLIK Pleidooi voor een vredespolitiek MARKIEZEN ZONSCHERMEN Bijeenkomst van het Fransche kabinet Parijs, 0 Juli. (V.D.) De leden der Fran sche regeering zullen morgenochtend voor een zeer belangrijke bespreking, waarin de door het Fransch-Amerikaansche accoord ontstane toestand aan een grondige studie zal worden onderworpen, bijeenkomen. Vóór alles zal de houding der regeering worden bepaald, die zij denkt in te nemen ter conferentie te Londen. Het bezoek van den Duitschen ambassa deur te Parijs en de bij deze gelegenheid aan Laval gedane verklaringen zullen eveneens een punt van bespreking uitma ken. In het bijzonder zal in de bijeenkomst de bultenlandsche politieke toestand en het aanstaande bezoek van dr. Brüning en dr. Curtius aan Parijs besproken worden. Een verklaring van Snowden. Londen. 9 Juli. (V.D.) In antwoord op een vraag in hef Lagerhuis betreffende het Britsche verlies ten bedrage van 11 millioon pond sterling tengevolge van het uitstel der schuldbetaling, deelde Snowden mede, dat de Britsche regeering niet van zins is eenigen maatregel goed te keuren in ver band met de uitwerking van de voorstel len van president Hoover, die voor de Britsche schatkist nog grooter verlies zou opleveren. De Belgische deelneming aan de Londensche conferentie. Brussel. 9 Juli. (V.D.) België zal deel nemen aan de besprekingen der deskundi gen te Londen. Als Belgische deskundigen zullen waarschijnlijk Gutt en Janson, die reeds bij de onderhandelingen over .bet plan-Young en de Markenovereenkomst waren afgevaardigd, naar Londen vertrek ken. De Fransche pers over het bezoek van Von Hoesch aan Laval. Parijs, 9 Juli. (V.D.) Flet bezoek, dat de Duitsche ambassadeur te Parijs, von Hoesch, gisteren gebracht heeft aan den Franschen premier Laval, geeft den Fran- schen avondbladen rijkelijk gelegenheid tot commentaar. In het algemeen wordt deze stap met voldoening begroet en men is van meening, dat zij zal bijdragen tot ontspanning van den toestand. Al wordt er ook van verschillende zijden de nadruk opgelegd, dat de uitwerking grooter ge weest zou zijn, indien men aan Duitsche zijde eerder het initiatief had genomen en al wijst men er van verschillende zijden op, dat het een tactische manoeuvre be treft, om voor te zijn met eventueele eischcn, is men niettemin algemeen van meening, dat een ernstige schrede is ge daan op den weg van verbetering der Duitsch-Fransche betrekkingen. Mén heeft to Berlijn ingezien, aldus de Temps, dat men in het bijzonder garanties moest geven betreffende de toepassing der vrijkomende geldmiddelen Thans is de rijksregeering een eventueelen Fransche eisch voor. De Duitsche crisis is een crisis van vertrouwen Daarom is het allereerst zaak, dit vertrouwen weer te herstellen! Het gaat er niet om Duitschland, dat zich in nood bevindt, vernederingen op te log gen, welke het gevoel van zijn nationale waardigheid nooit zal kunnen aannemen. Het gaat er veeleer om Duitschland te over tuigen van den plicht af tc zien van den geest van haat en revanche en zich af te wenden van ieder politiek avontuur. Uitstel van de deskundigen- conferentie? Verschillende Fransche verlangens. Londen, 10 Juli. De diplomatieke medewerker van de Morning Post verneemt, dat de conferentie van deskundigen waar schijnlijk zal worden uitgesteld De Fran sche regeering zou den wensch te kennen hebben gegeven, dat te voren eenige tech nische kwesties, die alleen Frankrijk en En geland betreffen, tot in details geregeld zul len worden. Volgens de Times willen de Franschen eerst te Bazel de kwestie van het garantiefonds geheel geregeld zien, alvorens zij aan de conferentie van deskundigen wil len deelnemen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph weet mede te deelen, dat men er te Londen prijs op stelt van de Fransche regeering de toezegging te krijgen, dat in ieder geval door eenige Fransche ministers aan de eindzittingen der conferentie zal worden deelgenomen Het plan-Hoover reeds van kracht? New York, 10 Juli (V.D.) Naar aanlei ding van de door sommigen opgeworpen vraag, of het Hoovar-plan dient te worden beschouwd als reeds in werking zijnde, pu bliceert de New-York-Times een raededee- ling uit de hoogste politieke kringen te Washington, waaruit blijkt, dat men in Amerikaaneche ragecringskringen het Hoo- ver-plan acht reeds in werking te zijn ge treden President Hoover twijfelt er niet aan of het Amerikaansche parlement aan vaardt zijn voorstellen; ret is thans hebben zich 295 congresafgevaardigden w.o. 70 se natoren, voor het plan uitgesproken, ter wijl, om een meerderheid tc krijgen, slechts 218 afgevaardigden en 49 senatoren noodig waren. Gibson Amerikaansch ver tegenwoordiger. P a r ij s, 10 Juli. (H.N.) Volgens den New Yorkschen correspondent van de Pe tit Parisien zal Gibson, de Amerikaansche gezant te Brussel, de Vereenigde Staten op de conferentie der financieele deskundigen te Londen als waarnemer vertegenwoordi gen. Hij zal ter zijde worden gestaan door dr. Livesey, chef der afdeeling voor econo mische zaken van het ministerie van bui- tcnlandsche zaken te Washington. BRAND AAN BOORD VAN DE PRINSES MARIE JOSÉ? Antwerpen, 10 Juli. (V. D.) Hier werd hedenmiddag bericht ontvangen, dat aan boord van het Belgische mailschip „Prinses Marie José" brand was uitgebro ken. Na draadloozc informatie werd even eens draadloos bericht van het schip ont vangen, dat geen assistentie noodig was en dat er aan boord niets bijzonders was ge beurd Ook betoogingen zijn niet toegestaan München, 10 Juli. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat het Bclersche ministerie van binnenlandsche zaken met goedkeuring van den ministerraad voor het gehecle Beiersche staatsgebied een algemeen de monstratieverbod heeft uitgevaardigd, waaronder vallen alle politieke vergaderin gen in de open lucht, alle optochten en pro- pagandabetoogingen. Tevens is uitgevaar digd een algemeen uniformverbod, waarbij het dragen van de uniform der politieke partijen alsmede het dragen van insignes dezer partijen is verboden Het verbod treedt terstond in werking cn er voorloopig van kracht tot 30 Sept. a.s. Het is vooral van beteekenis, omdat te München het Braune Haus van Hitler is gevestigd, bezet door een groot aantal na- tionaal^socialisten, die allen in uniform zijn gekleed cn zich waarschijnlijk heftig tegen het uniformverbod zullen verzetten. Te Berlijn stelt men ver trouwen in Hoover's actie Concurrenten vermoedelijk de daders B e r 1 ij n, 9 Juli. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld: Het rijksministerie van finan ciën heeft onIang6 met een binnenlandsch bankcorsortium een crediet voor schatkist biljetten afgesloten, dat ton hoogste 250 millioen M. zal bedragen, doch waarvan slechts 184 M. zal worden opgenomen. Dit bedrag zou per 16 Juli vervallen met een prolongatierecht ten gun6to van het rijk. Wegens de door het Hooverplan mogelijk geworden bezuinigingen en overeenkomstig de door do rijksregeering afgelegdo verkla ring, dat deze bozuinigrngen zullen worden aangewend ter vermindering van de vlot tende 6chuld, heeft het rijksministerie beslo ten geen gebruik te maken van dit prolon gatierecht Dienovereenkomstig zal het be drag van 184 millioen Mark per 16 Juli weer op de geldmarkt worden gebracht In welingelichte kringen ziet men in de zen maatregel der rijksregeering een bewijs van het volle vertrouwen in de Hoover- actie, daar men overtuigd is, dat de in het vacantiejaar bespaarde sommen toereikend zullen zijn om de te verwachten deficitpos- ten op de rijksbegrooting en op de andere begrootingen te dekken. De thans gevoerde onderhandelingen over een groot buiten landse!) crediet zijn dus niet aangevangen met het oog op het in evenwicht brengen der begrooting, doch zij hebben cvena)s het garantiecrediet van de groote firma's ten doel het vertrouwen in het Duitsche be drijfsleven cn de bankwereld te versterken, bevroren credieten weer vlot te maken en het bedrijfsleven weer tc doen herleven. DUITSCH LINIESCHIP GELICHT. Londen, 10 Juli. (V.N.) Het vroegere Duitsche linieschip Prinsregent Luitpold, dat 12 jaar geleden bij Scapa Flow door zijn bemanning tot zinken werd gebracht, is gistoren na verscheidene vergeescho po gingen gelicht en cp strand gezet. Later zal het naar een haven worden gesleept om daar gesloopt te worden. New York, 10 Juli (V.D.) Een van de bekende bandieten- en smokkelbendeleiders van Brooklijn, Carmello Liconti, werd in een New Yorksch hotel door andere ban dieten, waarschijnlijk van een concurree- rende bende, doodgeslagen en bovendien met een mes ernstig gewond De politie zoekt naar een zekeren Grossman, die in nauwe relaties met Lisconti stond en van den moord wordt verdacht. Verder werd een zekere John Mundo, lid van een bende uit Chicago, „taken for a ride d.w.z. per auto ontvoerd naar een stills plek en daar vermoord, waarschijnlijk teneinde te voor komen, dat hij inlichtingen zou geven bij het groote onderzoek, dat thans wordt in gesteld naar de praktijken der dranksmok keiaars HEVIGE BRAND. Hamburg, 9 Juli. (IT.N.) Een hevige brand heeft vannacht verscheidene gebou wen van de ijzergieterij en machinefabriek Franz Robert te Neu-Münster verwoest, liet uur werd tegen middernacht ontdekt en breidde zich zoo 6nel uit. dat, toen de brandweer verscheen, de modelmakerij, een j gebouw van drie verdiepingen, over de ge- heele oppervlakte in lichter laaie stond. De vlammen sloegen over op het aangrenzen de modclrnagazijn, de meubelwerkplaats en de opslagplaats van hout, die eveneens een prooi der vlammen werden. Wegens het gevaar voor verdere uitbreiding werden de brandweer van Kiel en van een andere fabriek te hulp geroepen. Eerst tegen vier uur gelukte het aan de inspanning der ver- I schillende brandweren het vuur onder dc J knie te krijgen, zoodat toon het gevaar voor verdere uitbreiding geweken was. TER DOOD VEROORDEELD EN DAARNA ONDERSCHEIDEN. M 06 kou, 10 Juli. (V.D.) Het presidium van het centraal executief comité heeft de militaire vliegtuigfabriek nr 39 wegens buitengewone arbeidsprestatie de Lenin- orde toegekend Aan de officieele bekendmaking hiervan wordt toegevoegd, dat de verantwoordelijke leiders dezer fabriek, een groep ingenieurs, eenige jaren geleden wegens sabotage en contra-revolutionaire pogingen ter dood wa ren veroordeeld en naderhand begenadigd waren De veroordeelden hadden de Gepeoe verzocht door arbeid hun 6traf te mogen boeten en waren in de vliegtuigfabriek te werk gesteld, waar zij een buitengewone arbeidsprestatie geleverd hebben Behalve de Lenin-orde heeft de fabriek nog een be looning in geld gekregen. BRAND IN EEN IJSFABRIEK. Boekarest. 10 Juli. (V.D.) Tengevolge van dc groote droogte en hitte is tc Ploestl in Roemenië zelfs een ijsfabriek in brand geraakt. De fabriek brandde geheel uit. De gebrui kelijke omstandigheid, dat het vuur in de opgeslagen voorraden rijkelijk voedsel vond, was hier echter niet aanwezig De smeltende ijsblokken produceerden zooveel water, dat- de brandweer het vuur toen spoedig meester was. De aangerichte scha de bedraagt niettemin nog een half mil lioen lei. Belangrijke schade aangericht Parijs, 10 Juli (V.D.) Gisteren heeft we derom een brand gewoed op do internatio nale koloniale tentoonstelling tc Parijs. Vari een ramp zooals de vernieling van het Ne dcrlandsche paviljoen kan hier niet worden gesproken, maar niettemin bedraagt de aangerichte schade nog 800 000 frs De brand woedde ditmaal in een paviljoen op het amusementseilandje Reuilly in het Lac Daumesnil. In dit paviljoen werden produc ten van uitheemsch glasblaaswerk verkocht, terwijl er ook een kunstsmederij en een glasblazerij in waren gevestigd. Door de ligging op het eiland kon de brandweer al zeer spoedig water geven. Na ruim een uur met het blusschingswerk te zijn bezig ge weest, slaagde de tentoonstellingsbrandweer er in het vuur meester te worden. STEVEN VAN DER HAGENLAAN 16 Finsch houtsnijwerk Handgeslagen tin en koper van Kok uit Hillegersberg LATHYRUSKEURING. Baarn. De uitslag van de in Hotel Groe- neveld alhier gehouden keuring van Lathy russen is de volgende: No. 1, groep Vetplanten, inzender H. Hornsveld, „Burbankia", 14 punten. No. 2, groep Bladbegonia's, inzender tuin baas J. van Amerongen van J L. Pierson, huize Uitenbosch, 11 punten. No. 3, inzending van de school- cn werk- tuintjes, welke buiten mededinging bleef, de jury kendo hieraan een eervolle vermelding toe. No. 4, groep Lathyrus, inzender E. M. Geijssendorpher, A. Pierson 13 punten. No. 5, groep Lathyrus, inzender J Donk, tuinbaas van H. C. Rehbock, 15 punten, met lof der jury. No. 6, groep kasplanten en Lathyrus,, in zender W. van Ginkel, tuinbaas van II. P. Manus, huize Parkwijk, 15 punten. No. 7, groep Lathyrus, inzender J. van Laren, tuinbaas van A. B. Henny, huize Overbo6ch, 12 punten. j No. 8, gToep Succulenten, inzender M. Klaassen, tuinbaas van J. de Knokke van der Meulen, villa Liliane, 13 punten. No. 9, groep Lathyrus, inzender II. Hogen- I berg, tuinbaas J. A. L, van den Bosch tc j Hoogc Vuursche, 13 punten. No. 10, groep Lathyrus, inzender J. Dijk- I graaf, tuinbaas, douairière E. H. van Len- nep—Sillcm, huize Buitenzorg, 14 punten. No. 11, Colomnea Glorio6a Superbe, inzen der W. van Ginkel, tuinbaas H. P. Manus, 10 punten. De jury bestond uit S. de Zcete, J. Bast cn J. van Kesteren. BAARNSCH LYCEUM. Eindexamen H. B. S. Baar n. Voor het einddiploma van de B. II. B. S. van het Baarnsch Lyceum slaag den: J. A. Burgers, D. F. van der Es, W. F. van Heemskerck Düker, J. W. Hees, M. van Loghem, G. A. M. van der Muijzenberg, A. A. Posthumus en A. Prins. „De nieuwe diplomatie eischt oprechtheid, verstand en idealisme" R o m e, 9 Juli (V.D.) Da minister van bui- tenlandsche zaken, Grandi, heeft heden den Amer'kaanschen vertegenwoordigers der pers een déjeuner aangeboden, tijdens het welk hij het woord tot hen richtte. Grandi verklaarde o.adat hij in Stimson niet-ai- leen een getrouw vriend van den vrede zag, doch tevens een van de meest ver ziende staatslieden Het bezoek van Stim- són aan Europa is een belangrijke gebeur tenis en het edele gebaar van Hoover is een gedenkwaardige gebeurtenis voor alle vol keren. Het vormt den eersten stap in da richting van een wederopbouw niet alleen van hel bedrijfsleven, doch ook van een geestelijken en politieken opbouw der we reld Voor alle volkeren is thans het oogen- blik gekomen om elkander niet meer als vijanden te beschouwen, doch als bondge. nooten, voor een gemeenschappelijk vr°des werk Dat is de weg, die door Ilalië gevolgd wordt. De Vereenigde Staten en Italië staan op dezalfde trap en werken aan de rcalisec- ring van hetzelfde doel. Hoover heeft het eerste groote woord gesproken. Thans i3 het aan alle volkeren om loyaal en oprecht op denzelfden weg voort te gaan. Dc nieuwe diplomatie aischt oprechtheid, verstand en idealisme. De Amerikaansche gezant ant woordde Grandi uit naam van de journa listen Hij sloot zich aan :ie woorden van Grandi en bracht een c'. „11 k uit op dc sa menwerking cn de vriendschap van Italië en Amerika. Bij het bezoek van Stimson aan Grandi hebben de staatslieden een onderhoud ge had van een uur en bij het tegenbezook van twee uur. Ook het onderhoud van Mussolini met Stimson duurde ongeveer een uur. Ook lovende woorden van Mus solini. Het slagen der ontwa peningsconferentie van zeer groote beteekenis. Rome, 9 Juli (V.D.) Donderdagmiddag heeft Mussolini de Amerikaansche persver- vertegen woord igers ontvangen, tegenover wie hij de volgende verklaring aflegde: De reis van den heer Stimson naar Euro pa is zeer belangrijk, al draagt zij geen of ficieel karakter, omdat de heer Stimson in ieder geval staatssecretaris van bultenland sche zaken is van de grootste republiek der wereld. Ik heb van den heer Stimson, die behalve een sympathieke en hartelijke gentleman, ook een zeer verstandig politi cus is, den besten indruk gekregen. Hij heeft mij een zeer belangrijke gedachte medegedeeld en wal deze, dat, wanneer Europa rustig zal zijn, wij een zeker econo misch herstel tegemoetgaan Italië van zijn kant zal geheel het initiatief van president Hoover, dat één van de grootste politieke gebeurtenissen van den tijd na den oorlog is, ondersteunen. Italië staat met dc groot ste royaliteit en oprechtheid voor de a.s. ontwapeningsconferentie. Dit heeft dc hoer Stimson ten volle begrepen. Op de vraag van een journalist, of Italië bijzondere bewapeningsformulcs heeft, ver klaarde Mussolini, dat Italië bereid is het geringste bewapcningscijfer te aanvaarden, zelfs tot 10.000 geweren wil teruggaan voor goheel Italië, mits geen andere natie méér heeft, omdat het anders zich met een wan delstok tegen een pistool zou moeten ver dedigen. Italië wordt in deze zijn loyale vredespolitiek geleid door de overtuiginc, dat voor de oplossing der economische cri sis, dc oplossing der politieke en moreele crisis noodzakelijk is. Het is bekend, lat men zorg draagt voor haar oplossing, om dat zij reeds zoolang duurt. Het welslagen cl er ontwapeningsconferentie is noodzake lijk, opdat de volkeren het vertrouwen kun nen hebben in hun regeeringen. De volkeren kunnen niet ontgoocheld worden. Dc datum der ontwapeningsconferentie mag niet wor den uitgestsld, in geen geval zal een voor stel in dezen van Italië uitgaan, dat vast houdt aan den vastgestelclen datum. 2 Fe bruari 1932. Ik ben, aldus Mussolini, opti mistisch gestemd ten aanzien van een eco nomisch herstel in de komende jaren, in het bijzonder, wanneer de ontwapeningscon ferentie zal slagen. Door dit slagen zal de horizon opklaren, doch hij zal donker blij ven, als de conferentie geen resultaat zal afwerpen. De wereld moet haar weg kiezen Wij zijn het eens met den heer Stimson in de keuze van den weg des vredes. Naar verluidt, heeft Mussolini bij het be spreken van de gevolgen van een negatie ven afloop der ontwapeningsconferentie zeer nadrukkelijk gewezen op het commu ni6tisch gevaar, dat hieruit zal voortvloeien. Fnma /.vVvan AC.'ti Tti\BtKGti VESJöJK/UtL lo-u-ix.j IELhF(X)N 2t* EEN BLOEMENHULDE AAN H. M DE KONINGIN-MOEDER. 3 Aug. op het Paleis Soest- dijk. Baarn. Baarns Hooge Ambachrs- vrouwo zal op 2 Augustus a.s. weder Haar geboortedag vieren op het Paleis Soestdijk- Baarn valt dan weer de eer te beurt de heele Koninklijke Familie in zijn midden te hebben. De openbare viering van don vorjaardag zal niet op Zondag, 2 Augustus, maar op Maandag, 3 Augustus, plaats vinden. In den morgen lusschen 8 en 9 uur zal weder om Crescendo het gebruikelijke concert van gewijde muziek op den Brink geven. In den voormiddag zal voorts ten Paleize Soest dijk een bloemenhulde worden gebracht, waaraan ieder Baarnaar zal kunnen deel nemen. Het verdere programma voor dezen dag vermeldt ringsteken, concerten en des avonds het gebruikelijke vuurwerk. De feesten worden georganiseerd door de Permanente Oranjecommissie. SCHIETWEDSTRIJD TE VOORTHUIZEN. Barn eve ld, 9 Juli. Dc Schictvereeni- ging „D. O. G." te Voorthuizen, hoeft tegon de volgende week een vierdaagschen schiet wedstrijd uitgeschreven. Voor dit concours zijn prachtige prijzen, als een Gazelle-rij wiel no. 1, verguld zilveren en zilveren me daille, benevens kunstvoorwerpen uitge loofd. VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. De vrede zal nooit opgebouwd kunnen worden op bijzondere belangen en op egoïsmemaar slechts op de \rots van wijs- heidgerechtigheid en vertrouw wen. NATHAN SöDERBLOM PERSONALIA. Dc lieer L. H. Ruitenberg slaagde aan de Universiteit te Leiden voor het candi- daatsexamen Theologie. Voor het door het Centraal Bureau In stituut Pont te 's-Gravenhage gehouden examen voor Kantoorstenograaf Neder- landsch (130 lettergrepen per min.) slaag de mej. S, Ronselaar, alhier. Te Arnhem slaagde onze stadgenooto mej. L. van Bavel voor het diploma En- gelsche handelscorrespondentie (Mercurius). DE EERSTE MELOENEN. Gisteren zijn op de fruit- en Gróentén- veiling alhier de eerste meloenen aange voerd door den heer F. Koenen alhier. Do prijs bedroeg 29 cent per stuk. CITY THEATER. Vertooning van „ZigeunerUefdo." De operette ..Zigeunerliobo" van Franz Léhar is een dankbaar motief geweest voor een geluidsfilm. De rolprent die den naam van deze operette draagt, draait deze week in City Theater. Het is geen slechte keui geweest van de directie van deze bioscoop. Een film die niet de loeiende saxophoons cn schelle trombones van deze of gene uit- heemsche band laat werken, maar een „sound", die goede rustige muziek brengt van het Oostersche genre. Zoo worden de bezoekers telkenmale vergast op thema's uit het even mooie als bekende muziekstuk „Auf einen Persischen Markt." Wanneer wij dan nog erbij vermelden, dat de hoofdrol in deze film wordt vertolkt door den bariton van do Metropolitan opera tc New-York, Lawrence Tibbett, gelooven wij dat aan het sound-gedeelte wel de noodige zorg is besteed. „Zigeunerliebo" is géén talkie, maar de handeling wordt duidelijk toegelicht door den Hollandschen tekst welke op hot witte vlak wordt geprojec teerd. Alle scènes en er zijn pracht na tuuropnamen bij zijn opgenomen in kleu ren, zoodat er wel flatteuse beelden op het doek verschijnen. Wat de overige spelers in dez« film betreft: er wordt vlot goacteerd onder regie van Lionel Barrymorc. Vooral de ballet-scènes, verzorgd door het Alder- tine Rasch-ballet, maken een hevigen in druk. De film speelt in den Kaukasus in den tijd vóór den oorlog. Zoowel het prach tige landschap als de goede uitbeelding van do „zingende bandieten" maken deze film tot een van de goede soort. En wie er óók in optreden De bekende Deenschc komieken Stan Laurel en Oliver Hardy, die wij uit alle medespelenden direct herkennen aan hun imbeciele optreden en quasi onnoozele vertooningen. Wij stippen hierbij even aan de scheer-scène van dit onafscheidelijke tweetal, dat daarmede een uitbundig lach succes weet te incassecren. Een geestige twee-acter en een teeken filmpje gaan aan dit hoofdnummer vooraf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2