WWmlw'soMm NIEUW PARIJS j OPRUIMING I Fa. B. KRAAL Feuilleton Zaterdag 11 Juli 1931 AHEPSFOORTSCH DAGB1AD .DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 10 TWEEDE BLAD ER IS NIET OFFICIEEL CONTACT Nederland en Belgie VIER WONINGEN IN VLAMMEN HET BESTUUR VAN DE MEELCENTRALE Lijstenmakerij en Kunsthandel NIEUWE COLLECTIE COLLIERS GROOTE LANGESTRAAT 26 STUWADOORSWET DE MAN DIE EEN VROUW WAS ESSENCES VOOR LIMONADES PER FLACON 35 CENT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 Onderhoud met den Belgischen gezant te 's-Gravenhage. I 's-Gravenhage, 10 Juli. In verband [met de geruchten over onderhandelingen tusschen België en Nederland heeft het Nederlandsch Correspondentie-bureau zich gewend tot den Belgischen gezant te 's-Gra- ^venhage, den heer Ch. Maskens, die zoo welwillend was, het volgende mede te dee- llen: Van onderhandelingen tusschen beide landen is op het oogenblik nog geen sprake. Wel is er sinds geruimen tijd een niet-offi- cieel contact en langs dezen weg worden de algemeene vraagstukken, voortvloeiende uit het verdrag van 1839, besproken. Dit niet-officieele contact ontwikkelt zich in goede richting en er is reeds een betere voeling tusschen beide landen ontstaan. De heer Maskens sprak de hoop uit, dat later het contact langs meer officieeien weg [voortgezet zou kunnen worden. Verdere bijzonderheden omtrent deze aan- gelegenheid, alsmede over de personen, die l met deze materie belast zijn, wenschte de heer Maskens, in verband met zijn positie als officieel vertegenwoordiger van het Bel gische gouvernement ons niet mede te dee- len. Wij vroegen den gezant nog naar zijn meening over een Belgisch-Nederlandsche tolunie, waarop de heer Maskens zeide, zich er zeer over te zullen verheugen, wan neer er ook van economisch standpunt goede betrekkingen tusschen beide landen 1 bestaan. Het verdrag van Oslo, dat in deze richting gaat, is in Brussel dan ook zeer goed ontvangen. De idee van een Belgisch- Nederlandsch tolverbond is echter nog niet verder gekomen dan beschouwingen in de pers. Van eenige voorbereidingen is nog geen sprake en zelfs is den gezant om trent de meening zijner regeering in deze aangelegenheid niets bekend. Felle brand te Gendt. Gendt (bij Nijmegen), 10 Juli. Heden morgen le omstreeks half elf brak brand uit in de z.g.n. Wicringenhoek, onder deze gemeente. De sterke storm, die er stond, blies de vlammen over de huizen in de buurt, bestaande uit ongeveer vijftien kleine boerenwoningen, bijna alle gedekt met riet. Vier woningen brandden geheel af. De brandweer rukte met een motorspuit uit en gaf spoedig water met twee stralen. Door het snelle optreden slaagde zij erin de belendende perceelen te behouden. Na ongeveer twee uur was men den brand meester. De burgemeester van Gendt, M J. Mulders, was op het terrein aanwezig. De. huizen werden bewoond door den heer J. Willemsen, de wed. W. Willemsen, J. Hubbers en J. Vorsclen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. MISLUKTE INBRAAK. Horst (L.), 10 Juli. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het station der Ne- derlandsche Spoorwegen to Amerika gem Horst (L.). De dieven hebben getracht do brandkast te openen, en hebben daarvoor do sloten geforceerd. Zij konden de kast evenwel niet open krijgen en moesten zon der buit vertrekken. De samenstelling van dit lichaam. 's-Gravenhage, 10 Juli. Het bestuur der Meelcentrale is als volgt samengesteld: W. M. Ebbink, referendaris bij het depar tement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw to 's-Gravenhage, voorzitter; Mr. J. A. van Sonsbeeck, Prins Hendrik- laan 20 te Amsterdam, A. Boonstra, directeur van het station voor maalderij en bakkerij, te Wageningen; A. de Koster, directeur van de N.V. Meel fabriek „De Sleutels", Wittesingel, te Lei den, J. K. P. Kraan, directeur van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam, M. Molenaar, directeur der N.V. P. Mole naar en Co.'s Meelfabrieken, te Westzaan, J. Luchsinger, directeur der N.V. Maal- producten Maatschappij, Keizersgracht 181, te Amsterdam; Th. C. Verkley, directeur der N.V. Han delmaatschappij dr. Grippeling en Verkley, Keizergracht, te Amsterdam. J. P. F. Janssen, directeur der N.V. Of- fermeijer's Commissiehandel, te Amster dam; W. Berkhoff, voorzitter van de Neder landsche Bajiketbakkersvereeniging, Leid- schestraat 46, to Amsterdam; J. C Redelé, directeur der Victoriafabric- ken te Dordrecht; K C. Honig Mz., directeur der N.V. Stijf- selfabriek „De Bijenkorf", te Koog a. d. Zaan; L. A. J. Waterreus, directeur der N.V. Koninklijke Fabrieken v.h. Paul C. Ivaiser, te 's-Gravenhage; Fred. C. Stühle, voorzitter van den Neder- landschen Bakkersbond, Frankenstraat 31 te 's-Gravenhage; K. de Boer, voorzitter van den Bond van Verbruikscoöperaties, Sweelinckplein, te 's-Gravenhage Met do voorloopige leiding van het bureau der Meelcentrale is belast de heer H. M. Abraham, te 's-Gravenhage. VOOR ONS NIEUWE PAVILJOEN TE VINCENNES. Gift van de Koningin-Moeder. 's-Gravenhage, 10 Juli. H. M. de Ko ningin-Moeder deed een aanzienlijke bijdra ge toekomen aan het nationaal hulp-comité. Nog toegetreden tot het nationaal hulp comité is de heer J. J da Silva, te Amster dam, directeur van het Persbureau M. S. Vaz Dias aldaar. Een door het Nationaal Jongeren Verbond gedaan aanbod om het secretariaat te ver sterken, werd dankbaar aanvaard. Een comité van aanbeveling beslaande uit vooraanstaande landgeneoten is in voorbe reiding. In herinnering wordt gebracht, dat het adres van het comité is Korte Voorhout 6, Den Haag en dat gelden gegireerd of ge stort kunnen worden op postrekening no. 14574 ten name van Oost en West, Den Haag. IN EEN PAN KOKENDE SOEP GEVALLEN. Te Riethoven is het 2-jarig meisje v. d. G. in een pan kokende soep gevallen en aan de gevolgen overleden. ftrnh. weg 32 Tel. 1069 Onze collectie lijsten munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting. Billijke prijzen. (in alle moderne tinten.) LANGESTR. 35 TEL. 308 Voorloopig verslag, Verschenen is liet voorloopig v^r^lag over het wetsontwerp tot wijziging van de Stu wadoorswet. Eenige leden verklaarden niet overtuigd to zijn van de noodzakelijkheid^ dat liet on derhavige wetsvoorstel föt wet wórdt ver- heven. Zij begrepen niet, dat, terwijl vorige kabinetten het ontwerp in 1921 negen jaar lang liadacn laten liggen, thans zooveel haast met de indiening en afdoening ervan in den gewijzigden vorm moet worden ge maakt. Öngotwijfeld toch zal de voorgestel de regeling nieuwe lasten op het bedriji leggen, niet alleen door de vaststelling van het aantal uren, gedurende wclSc ten hoog ste per dag en per week mag worden ge werkt, doch ook door de uitbreiding van het gebied, waarover de Stuwadoorswet haar werking zal uitstrekken. Sommige andere leden stelden ook de vraag, waarom de rcgcering niet een gun stiger moment heeft afgewacht. Vele andere leden betuigden instemming met* het standpunt der regeering. De Burgerlijke Stand stond hem niet toe te trouwen. Eigenaardig geval te den Haag 's G r a v e n h a g e, 10 Juli. In de regis ters van den Burgerlijken Stand was een jongeman, met de voornamen Johan Adolf, dsstijds bij zijn geboorte ingeschreven al8 dochter van zijn oudere. Öp zichzelf le verde deze vergissing gedurende de eerste levensjaren van het jongmensch, aangezizen men voor hem toen geen uittreksels van zijn geboorte-akte noodig had. natuurlijk geen enkel bezwaar op. Ook vormde deze onjuiste inschrijving blijkbaar geen belemmering, toen de be trokkene later werd ingeschreven voor den dienstplicht. Hij werd goedgekeurd en ver vulde daarop zijn dienstplicht bij het re giment kustartillerie. De aspiraties van den jongeman voor do toekomst gingen echter verder. Hij leerde een meisje kennen en besloten werd lief en leed verder samen te gaan dragen. Dies toog het aanstaande hoofd van het gezin opgewekt naar het gemeentehuis en gaf daar kennis van het voorgenomen huwo- lijk. Alle voorbereidingen werden getroffen om op den vastgestelden dag in het huwelijks bootje te kunnen 6tappen. Wie schetst echter zijn verbazing, toen hem de mededeeling gewerd, dat de amb tenaar van den Burgerlijken Stand weiger de het huwelijk te voltrekken en wel op grond, dat de wet een huwelijk van twep personen van hetzelfde geslacht niet kent Want uit de geboorte-akten, welke aan dien ambtenaar vóór de huwelijksvoltrekkmg moeten worden ter hand gesteld, was hem gebleken, dat de personen, die zich door hem in den echt wilden laten verbindem beide waren ingeschreven als zijnde van het vrouwelijk geslacht. Groot was natuurlijk de teleurstelling bij de jonggcliefden, die maar niet konden be grijpen, hoe een dergelijke klaarblijkelijke vergissing in vroeger jaren (hans nog een beletsel kon zijn voor hun huwelijksgeluk. De ambtenaar beriep zich echter op de wet en bleef zijn medewerking weigeren. Ontsteltenis bij het paartje. Gelukkig voor hon evenwel is de vroeger gemaakte fout niet onherstelbaar. Met be kwame spoed wendde de. liouwlustige jon geman zich tot een advocaat, om verbete ring van zijn geboorteactc te vragen. Deze, mi'. Mobach, diende vervolgens een daartoe strekkend verzoekschrift in bij de I-Iaagsche rechtbank. Dit college gaf ver volgens een beschikking, waarbij opgedra gen werd om door een deskundige te doen bewijzen: lo. dat de in het verzoekschrift genoemde persoon dezelfde is als die in de geboorte akte, en 2o. dat hij is van het mannelijk geslacht. o Hedenochtend zou dit bewijs plaats heb ben. Met mr. Mobach waren verschenen de jongeman in quaestie, zijn vader, die ver klaarde van de verkeerde inschrijving liets te begrijpen, een overbuurman, die zeide, dat de betrokkene van kind af bij zijn ouders thuis is geweest en een dokter, die na een onderzoek verklaarde, dat de trouw lustige inderdaad een jongen was Hat woord is nu aan de rechtbank, om over het toekomstige levensgeluk van den verzoeker cn zijn meisje te beslissen. BIJ -ADERVERKALKING van hersenen en hart kan door het dagelijksch gebruik eener kleine dosis natuurlijk „Franz-Josef '-bitter- water bereikt worden, dat de patiënt zonder sterk te persen, ontlasting heeft. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. DE PARTIJLN NIET TGT ELKAAR GEBRACHT. De staking bij de strokarton fabrieken. 's-Gravenhage, 10 Juli. Hedenmiddag had onder leiding van den rijksbemiddelaar, mr. dr. S. de Vries Czn., op het departe ment van Arbeid, handel en nijverheid een samenkomst plaats van partijen, betrokken bij de staking in de stroocartonfabrieken in de provincie Groningen. Van den kant van de werkgevers was men niet bereid op punt 5 van de wenschen der werknemere in te gaan, n.1. om ge meenschappelijk te 6treven naar maatrege len, welke kunnen leiden tot een betere re geling van productie en verkoop. Van den kant der werknemers was men niet bereid om te spreken over eenige loons verlaging. Ook zag men geen heil in het onderwer pen van de geschilpunten aan het oordeel van een derde onpartige, zoodat het niet gelukt is, partijen tot elkaar te brengen. POT KOKENDE KOFFIE OVER HET LICHAAM GEKREGEN. Te Eindhoven is het één-jarige kindje van den heer O., dat een pot kokende kof fie, welke op den kachel 6tond, omver trók en de inhoud daarvan over het lichaampje kreeg, tengevolge van de bekomen verwon dingen overleden. AANVARING IN HET MERWEDE- KANAAL. Maarssen, 11 Juli. Hedennacht heeft in het Merwedekanaal tusschen Maarssen en Breukelen een aanvaring plaats gehad tusschen de motorbooten .,De Koopvaart 15", komende van Amsterdam op weg naar Veghel en de Jan van Arkel, komende uit Utrecht, beide met stukgoederen geladen. De aanvaring was zoo hevig, dat „De Koop vaart" spoedig tot zinken was gebracht. Door den kapitein werd de hulp ingeroe pen van de omwonenden, die op hun beurt assistentie verzochten bij de vrijwillige brandweer te Maarssen. Zeven brandweer lieden trokken er op uit en zijn van half drie tot negen uur bezig geweest. Zij zijn' er tenslotte in geslaagd de goederen te lossen en de boot droog te krijgen. De Jan van Arkel kwam er betrekkelijk goed af. UITBREIDING SCHIETTERREINEN BIJ HARSKAMP, Bedreigd natuurschoon. Van verscliillende zijden heeft hét dage-i lijk6ch bestuur van den A'.N.W.R. Toeristen bond voor Nederland, berichten ontvangen- omtrent bij da regeering bestaande plannen tot uitbreiding van de schietterreinen op de Veluwe bij Harskamp. Het is van oordeel, dat de verwezenlijking van die plannen uit een oogpunt van natuurbescherming zaer te betreuren zou zijn. Zelfs al mocht daardoor ook geen rechtstreeksche schade aan het natuurschoon worden toegebracht,' zouden in ieder geval, juist in den zomer, zeer fraaie en uitgestrekte terreinen v?elal voor het publiek gesloten worden. Dit geldt' o.a. voor de druk bereden rijwielpaden in de omgeving van Garrits Flesch. Volgens sommige berichten bestaat het voornemen, het geheele terrein af te rasteren en zelfs niet toegankelijk te stellen voor hen, die niet voorzien zijn van spaciale toegangs kaarten Het dagelijkse!) bestuur voornoemd heeft, aan den minister van binnenlandsche za ken en landbouw een adres gezonden, waarin op deze gronden verzocht wordt, geen medewerking te verleenen aan maat regelen, waardoor het natuurschoon van de betrokken streek geschaad of het bezoek daarvan belemmerd zou worden. Waar ds publieke opinie gewonnen is tegen den oorlog, ie het pleit beslecht. ALBERDA. ÖLAUWE Geautoriseerde vertaling uit het Engclsch van J. S. FLETSCHER door Jhr. C Jl. L. v. d. W. HOOFDSTUK II. Herberg „De Houtsnip". Een uur lang, voordat wij de plaats van beslemming bereikten, waren wij door een wilde en eenzame landstreek gereden, over wegen, die, dat bleek duidelijk, weinig in den 6maak vielen van onzen chauffeur, Webster. Den hoofdweg hadden wij bij Hex ham vaarwel gezegd, daarna reden wij over Biecht onderhouden landwegen Een daar van bracht ons naar „De Houtsnip", de her berg, die volgens de kaart van Mazaroff in deze schaarsch bewoonde streek aan een zijweg lag. Toen wij, na het passeeren van een met beide begroeide rug, welke lang zaam afglooide op onzen weg, ons doel zagen liggen, was ik hoogst verbaasd dat er een herberg, van welke soort dan ook, in zulk een verlaten oord bestond. De her berg stond aan den kant van een grootc heide, ingesloten door hooge heuvels zoo verlaten als men zich moeilijk kan inden ken Behalve die herberg was er geen spoor van een woning te ontdekken. Wat een hoogst eigenaardige plek voor een herberg! riep ik uil, toen wij naderbij kwamen. Zou daar ooit iemand komen? Mazaroff wees met zijn hand naar de om streken, als om duidelijk te maken dat hij van de streek goed op dc hoogte wa6. Ik ken deze streek, zeidc hij. Ik kwam hier veel als jongmensch. En hoewel het waar is, dat hier geen teeken van leven is, behalve de herberg daarginds, is het toch niet zulk een woestijn als dat het op 't eerste gezicht lijkt. Er is hier op de hei niets te zien, maar je zult opmerken, dat er valleien tusschen de heuvels door naar de hei loopen. In die valleien liggen dorpen en boerderijen en verschillende landhuizen. Aan de andere zijde van de herberg ligt het djrp, waar deze hei haar naam aan heeft te danken, namelijk Marrasdale een vrij groote plaats. Dan ligt er nog een ander in de vallei, daar rechts Birnside en ver der op tusschen die heuvels in de verte ligt de kleine marktstad Gilhestcr ik ken ze alle nog goed vriend, ofschoon het veel jaren geleden i6 dat ik dat alles zag. Zoo herinner ik me ook de namen van de boer derijen Willieshope en Blackhaugen en Halstoneflatts en vele andere. U zult zich verschillende menschen van hier ook wel herinneren, merkte ik op, cn wie zal zich u nog herinneren? Niet na al die jaren! antwoordde hij vlug En onder on6 gezegd, Holt, heb ik geen behoefte om mij de menschen hier te her inneren, noch minder dat iemand hier zich mijner herinnert. Wij zijn niets anders dan vreemdelingen touristen die hier rond zwerven, dc bezienswaardigheden afloopen en hier in de eenzaamheid ecnigen tijd wenschen door te brengen. Dat is onze be doeling, niet waar? Zoo is het, zeide ik. Ik begrijp u volko men. Hij wees vcelbeteckenend naar den chauf feur. Hij heeft geen flauw idee, dat ik ooit hier geweest ben. Ik heb met hem niet gesproken. Die kerels hebben altijd de eigenaardigheid met het hotelpersoneel te spreken over hun meesters, weet je en ik wensch niet anders dan dat men mij hier voor een vreemdeling aanziet. Ik verbaasde mij er over, dat hij zoo ge heimzinnig was. Van nabij gezien was dc herberg een groot en regelmatig gebouw van grijze steen en eenvoudige architectuur, met daarnaast een groote stal, welke deed denken aan den vroegeren tijd van diligences en reiskoetsen Op geringen afstand achter de herberg wai de groote heide in Oostelijke en Westelijkt .richting doorsneden door een brecden weg wit blinkend in het licht van de namiddag zon. Dat is de weg naar Schotland, merkte de heer Mazaroff op Vele duizenden zelfs tienduizenden menschen en koeien hebben over dien weg geloopen en dat gebeurt nog steeds en om die reden werd deze herberg hier gebouwd. We zijn aangekomen en het zal mij benieuwen wie nu hier woont. Wai staat er op dat uithangbord Boven de open voordeur was een uithang bord aangebracht, door den tijd verbleekt waarop een houtsnip, vliegend over een heidelandschap, was te herkennen. Daar onder was in vergulde letters te lezen: Her berg De Houtsnip, eigenaar James Mus grave. Toen ik den laatsten keer hier vertoef de, was zij het eigendom van Haneshaws, mompelde mijn metgezel. Zij zijn alien zeke. overleden. Die man zal zeker Musgrave zijn Er verscheen een man in de deur. Het iemand van middelbaren leeftijd, in sport kleeding, met een aangenaam uiterlijk en hetzij wij hem hadden gestoord in zijn mid dagslaapje, hetzij hij langzaam van aarH was, in ieder geval zag hij er slaperig uit en was hij traag in zijn bewegingen. Achter hem aan kwam een vrouw, met een intell gent gezicht, keurig en netjes in haar klee ding en blijkbaar een flinke vrouw. Zij liej den man voorbij en was 't eerst bij onzen wagen. Zij voerde liet woord. Goedendig, juffrouw, zeide mijnheei Mazaroff. U is zeker de herbergierster en dat is zeker uw man Welnu, wij denken er over onze reis hier voor een paar dagen af te breken. Heeft u kamers voor ons Zeer zeker, mijnheer antwoordde de vrouw, terwijl zij den wagen en de inzitten den terdege opnam. Wij hebben zeer goedc kamers, mijnheer er komen herhaaldelijk toeristen bij ons. Zijn uw bedden goed vroeg mijnheer Mazaroff. Onze bedden zijn uitstekend, ze worden steeds extra gelucht in het reisseizoen. Wij krijgen veel bezoek van dames en heereu met auto's en wij zijn daarop ingericht. In dien u wilt binnenkomen, mijnheer En is uw tafel goed vroeg mijnheer Mazaroff Deze Noordelijke lucht maakt eon mensch hongerig, weet u, en u woont hier ver van een markt. Wat kunt u ons te eten geven? Ook wat dat betreft stelde zij hem gerust: uit de vlugge wijze waarop zij haar provisie kamer opnoemde, bleek wel dat wij niet te klagen zouden hebben én dat de wijnkelder even goed gevuld was als de provisiekame*. Dan za! het wel gaan, juffrouw, zeide mijnheer Mazaroff. Uw man wil mijn chauf feur de garage wel wijzen en wilt u onze bagage binnen laten brengen U heeft hier een prachtig uitzicht en de lucht is hier heerlijk, vervolgde hij. terwijl hij uit den wagen stapte, en een flink huis. dat is zeker! Ik hoop dat alles naar uw zin zal zijn, mijnheer, zeide de herbergierster, terwijl zij ons binnen leidde. Wij hebben hier gasten gehad, die het jammer vonden om te ver trekken. Daar is een zitkamer, mijnheer* die geheel tot uw beschikking staat. Zij bracht ons in een ouderwetsch gemeu belde kamer met hooge, smalle ramen, die uitzicht gaven op de heide en de heuvels. Mijnheer Mazaroff knorde tevreden. Dat lijkt mij, zeide hij Reserveer dezs kamer voor ons zoolang vvii hier blijven. Holt riep hij uit, nadat hij met de herber gierster had beraadslaagd over ons avond eten en zij ons had verlaten, dit bevalt mij je krijgt in -Me groote, moderne hotels nooit die gemakken als in een oudervvetsche Engelsche herberg Naar zoo'n plekje heb ik herhaaldelijk verlangd als ik in plaatsen was, waar geen muur eenige schaduw aan bood en geen boom om daaronder beschut ting te zoeken, dit is een koel rustig plekje, waar de tijd schijnt stil te staan. Dat bevalt mij, Holt wij zullen een whisky-soda nemen en voor ons diner een eindje rond loopen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5