ONBEKEND MAAKT ONBEMIND! A. H. VAN NIEUWKERK N.V. 1 STAAF SCHEERZEEP IN METALEN KOKER 1 DOOS TANDZEEP, GROOT MODEL 1 GROOTE TUBE TANDPASTA 1 GROOTE TUBE CREME DE BEAUTE 1 DOOS POUDRE DE BEAUTÉ, MIDDELMAAT Mr. GIBBS ontvangt zijn correspondentie bij de TIBO PRODUCTS COMPANY Lange Leidschedwarsstraat 92, Amsterdam-C. ZINGEN IN DEN TREIN VERPLAATSING VAN HET BILDERDIJKMUSEUM DE WAALBRUGKWESTIE TE NIJMEGEN Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering Prima Bouclé Karpetten 200x300 f 37.25 HUMORHOEKJE Mag ik even kennismaken? Ik ben GIBBS. Zéér aangenaam. 'k Ben bekend door heel de wereld En te goeder naam en faam. Reeds "tweehonderd twintig jaren (Ik ben werkelijk zoo öud) Word ik door millioenen menschen Als hun goeden vriend beschouwd. Elke week, op 't zelfdo plaatsje, M aar U deze regels ziet. Kom ik U iets nieuws vertellen. Lees het, maar verlies het niet. Wie dat wekelijksche praatje Uitknipt,- is er mee gebaat: Leest U maar 't royale aanbod. Dat hier duidelijk onderstaat, CLINGE DOORENBOS. Iedere Donderdag, ongeveer tot midden December, zult U in deze courant, in do advertentie pagina, een GIBBS-mededeeling vinden. Als U de kleine moeite wilt nemen deze mededecling uit te knippen, wachten U aardige verrassingen. 12 verschillende knipsels geven recht op een der volgende artikelen, naar keuze: EN op een mooi doosje met 5 monsters. Als U 6 knipsels heeft, kunt U ze Uwen leverancier reeds toonen; hij geeft ze U direct terug na de nummers te hebben afgescheurd en hij biedt U het bovengenoemde doosje monsters aan. Deze 6 knipsels, tezamen met 6 nieuwe, voorzien van nummers, geven U daarna weer recht op een der bovengenoemde artikelen naar Uw keus. Uw leverancier beschikt, of zal binnenkort beschikken, over een aantal envelop pen, waarvan hij er U op aanvraag een zal overhandigen en waarin zich een circu laire bevindt, waarop nadere bijzonderheden. In deze enveloppe kunt U tevens do uit geknipte advertenties bewaren. Zijn Hammaalothdiede- ren geoorloofd? Een predikant schrijft onder bovenver meld opschrift aan de N.R.Ct.: Gansch en al in onze eenvoudigheid ofte wel onschuld waren wij er daar tusschen geraakt. Het was een gewone coupé, het wae een van die nieuwe derde klas-wagens, die wel zeer worden geprèzen, maar. dio toch ook weer de gebreken hebben van hun deugden. De wagen was aardig vol, maar te Utrecht gingen er noga! heel wat menschen uit, en dus meenden mijn vrouw en ik: wij konden het wel wagèri. Ach, waar waren wij beland? We zaten nog maar nauwelijks, of het was om ons heen al een ,.gebroeder" cn „gezuster" van je welste. Jongere leden van het gezelschap zaten al met liederenboekjes in hun handen gereed tot losbranden. En wij reden nog niet, of daar werd al door een van de broeders met een sterk Rotterdamsch accent, een „hoog nummer' afgeroepen dat aanstonds reeds werd ingezet ook. Het was een lied met een haast oneindig aantal coupletten, altijd weer besluitend met zeer duidelijk ver neembaar: „Maak toch, dat ieder het weet!" Nu kan ik het niet helpen, maar dergelijke manifestaties en ongevraagde heilspublicaties prikkelen mij altijd heftig. Als er lui een kaartje leggen, hindeTt mij dat lang niet zoo erg, dan wanneer men ongevraagd en ongeweigerd mij gaat be werken. Ik wil onmiddellijk toegeven: wat hier werd uitgejubeld, viel niet onder de nieuwe godslasterlngswet, het was tamelijk mak en onschuldig, en zelfs had ik tegen den inhoud zoo in het algemeen geen be zwaar. Ook geloof ik, dat deze voor bet meerendeel brave lieden (al bleken zij la ter minder vreedzaam en minder verdraag zaam dan ik had vermoed) het toch wel erg goed en eerlijk meenden. Maar iedereen is nu niet onmiddellijk of ook altijd in een zang- en jubelstemming Dat waren deze lieden wèl, die ten getale van met op zijn minst twinstig, zoo niet meer, op weg wa ren zooals later Uit hun gesprekken mij bleek naar een of andere conferentie „tot opwekking en versterking van geestelijk le ven." Toen eindelijk iedereen het zoo langza merhand wel wist, was dit lied dan uit, maar de broeder-opperzangmeester had al dadelijk weer een nieuw nummer bij de hand. Ik heb het toen gewaagd om de vraag te stellen, of het nu niet welletjes was en of dergelijk gejubel in een trein wel geoorloofd was? Zelf ik geef dit on middellijk toe wist ik het niet, maar ik wou toch maar eens even de vraag stellen. Mijn vrouw was al dadelijk veel radicaler, en dio decreteerde beslist: het mocht na tuurlijk niet. Die positieve, besliste uit spraak van oen dame liet niet na indruk te maken. Wij hadden de tusschendeur van een naburig wagondeel al vast dichtgescho ven. De eerste toon bleef dus in ons com partiment achterwege, maar daar, achter die deur, ging het met dubbele kracht ver der. Een van de haaibaaiige zustere bad naar voren en naar achteren geroepen hier is zingen verboden, menschen, maar doen jullie maar extra je be6t, dan zul'en wij wel luisteren!" Intusschen werden er nu tal van schimpscheutige opmerkingen ge maakt aan ons adres. Een Israëliet, die bij ons in de buurt zat. werd als getuige te gen on6 in hot strijdperk geroepen, want die hield toch wel van zingen, ook al werd dit slechts door hem toegogeven onder ze kcre restrictie, die nu niet zoo bijster naar den zin moest zijn van déze Methodisti sche geheelonthouders. En toen kwamen allerlei getuigenissen los, nu dan maar zonder muziek cn in proza. Er werd ge proken van den dienst der wereld, er werd opgemerkt, dat de boozen niet zin gen, maa* (werd er beweerd) als het hart ol is van dank aan God. omdat men zich gered weet,enz. enz. Men begrijpt licht de rest. Er werd ook aanmerking' nu ge maakt op onze overigens werkelijk heel onschuldige lectuur Deze reisgezellen en cisgezellinnen lazen, zoo zei er een, al leen nog maar hun ouden Statenbijbel, want al het andere gaf toch geen vrede noch rust. Er werd dan toch maar niet gezongen, tótdat opeens de schuifdeur open ging en er guitaar-muziek weerklonk Deze be roepsbedelaar bleek een fijnen neus te hghbeiL Hij wist blijkbaar wat voor vlees cli hij in de kuip had en zette dan ook in met de melodie van „left bete an die Macht der Lfebe~i De opperzangmeester wist da delijk eeri lied uit zijn dikke boek, dat op die wijze was' te zingen, eb dus ging het er nu dubbel en dwars van langs. We kregen nu muziek en zang, een samenwerking van romen en wereld, ér werd een verwoede en dubbele aanslag gedaan op ons (ver meend) ongeloof en tegelijk op onze por temonnaie Gelukkig hebben we onze kalmte weten te bewaren. Wij troostten elkander maar met de gedachte: de vriendinnen en vrien den, ook een piep-jonge zieleherder, die een beetje verlegen deed. maar die den heelen tijd met „dominee" werd aangespro ken, zouden wel ergens op de Veluwe moe ten zijn, en du6 zou het gezelschap wel bij Amersfoort onzen trein gaan verlaten. Wat gelukkig ook gebeurde. Toch vraagt men zich af: mag dat wei? Als nu mijn vrouw en ik eens met dien Israëli tischen medereiziger waren gaan samenspannen, en wij waren daar eens te genin gegaan, zou dat dan een groot spek takel kunnen geven? Muziek-maken in den trein heet te zijn verboden. Maarzin gen, mag dat wèl? Zou het niet eens goed zijn, als de directie van de N.S. deze zaak eens definitief regelde? Ik houd op zijn tijd wel veel van zingen. Ik kan mij ook best begrijpen, dat andere menschen, voor al als zij op weg zijn met een gezelschap naar een conferentie, wel eens graag wil len gaan jubelen. Maar zou het dan toch geen aanbeveling verdienen om dergelijke concerten te beperken tot speciale coupe's of wagons of treinen? Er komt nog iets ernstigs bij: deze zoo luide jubelende menschen wekken toch bij anderen (zelfs, zooals blijkt, bij menschen, die overigens vrijwel van éénzelfde geloof zijn) een gevoel van wrevel en ontstem ming. Zij willen maken „dat ieder het weet", maar het zeker niet bedoeld resul taat is, dat men gevaar loopt, ernstig ge vaar zelfs, dat men het land krijgt aan lie den, dre overigens zeker niet zoo ver van ons staan. Het is of wordt nu weer de drukke tijd van conferenties en kampen. Zou het dan niet goed zijn, dat er van boven-af paal en perk werd gesteld aan al dat gejubel, en zou al vast niet als overgangsmaatregel dit kunnen worden beproefd, dat men vóórdat men zoo gaat zitten juichen en ju belen, eerst eens informeert, of misschien een der medereizigers ecnig bezwaar er tegen heeft. Laat men niet vergeten: er zijn menschen, die hoofdpijn hebben; er zijn an deren, die op reis zijn met een hoofd vol zorgen of een hart vol smart ik vraag dus ook van mijn geloofsgenooten respect voor de rust van hun naasten, voor de lichaams-, geestes- en zielerust, of laten zij gaan zitten in een aparten wagon, waar zij naar hartelust een heelen bundel voor mijn part kunnen uitjubelen. Beier niet zichzelf te stichten dan andereiute ontstichten! De collectie. Sterck xifordf aangekoekt Amsterdam. De verzameling van de Vereeniging IJpt Bijderdijk NJuseum, welke van 1907 tót .1924 was, tentoongesteld in het Stedelijk Museum, werd in liet laat ste jaar, toen liet museum zelf over deze uimtc moest beschikken, overgebracht naar dc Universiteitsbibliotheek. Hoewel deze op lossing het voordeel met zich bracht, dat het meeste studie-materiaal over Bilderdijk en zijn tijd daardoor in één gebouw werd ver- ccnigd, werd het door de vereeniging toch als een ernstig bezwaar gevoeld, dat in het gebouw der Universiteitsbibliotheek geen tentoonstellingsruimte te harer beschikking kon worden gesteld. Belangrijke stukken, welke aan de verzameling in bruikleen wa ren gegeven, werden in verband hiermede teruggenomen. Bovendien werd om dezelfde reden het rijkssubsidie van 250 per jaar ingetrokken. Het bestuur der vereeniging is daarom steeds blijven uitzien naar een betero huis vesting van het museum en heeft deze thans gevonden in het gebouw Keizersgracht 16i. Hiermede kan tevens worden bereikt, dat de vroeger in bruikleen gegeven stukken weer bij de verzameling van de vereeniging worden gevoegd. De vereeniging is n.l in de gelegenheid, de collectie-Sterck, welke voor Amsterdam dreigde verlorente gaan, aan te koopen voor een bedrag van 3500 Ten einde hiertoe in staat te zijn, zou zij van de gemeente een subsidie willen ont vangen. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en \y. geen bezwaar. Het is van be- teekenis, dat het bronnenmateriaal, dat aan sluit bij veel wat de Universiteitsbibliotheek bezit en de portretten, waarbij er verschei dene zijn, die een niet geringe kunstwaarde bezitten, voor Amsterdam behouden blijven De bijdrage voor éénmaal van de gemeente zou naar de meening van B. en W. kunnen worden gesteld op 1000. manning van de reddingboot, opdat het schip met luiken kon worden afgesloten voor het over het schip slaande water. Ge vaar voor het schip bestaat nog niet. Het zal echter vlot moeten worden getrokken. Ilct schip is uit Strijcn afkomstig. Als bizonderheid deelt Het Vdlk mede, dat dc schipper door de baggermolens der Zuiderzeewerken in do war word gebracht. Hij meende er achter langs te moeten en zag het licht van Gaast voor dat van Ivorn- werderzand aan. Een schipper, die echter hem voer, zag, dat hij vastliep cn kon juist op lijd van koers veranderen. De plannen uitgesteld HET GELDKISTJE VAN TANTE. Een reeks vnn voor de rechtbank. Donderdagmiddag heeft de gemeenteraad van Nijmegen weder een heelen middag be steed aan do bespreking der Waalbrugplan nen. Vroeger ging de Raad reeds accoord met den bouw van do Waalbrug bij de Belve dère en verkocht hij het gemeentelijk veer- recht voor ruim 400.000. Nu had hij rich te beraden over deze vragen, in voorstellen van B. en W. geformuleerd: a. dat de gemeente Nijmegen eene bij drage in dc kosten dor brug zal verleenen van: 1/6 voor de toegangswegen aan de Lent- schc zijde, 2/3 voor do afwegen naar de Waalsche kade en eventueel het Kelfkcns- bosch; 1/2 voor de overige toegangswegen aan de Nijmeegscho zijde. Do meerderheid van den Raad, in het bij zonder de Katholieke raadsfractie, maakte overwegende bezwaren tegen deze voorstel len. Eeretens wist niemand, hoe groot de kos ten zouden zijn. Dan had men zich niet ge houden aan het oorspronkelijk plan van Citters en werd de brug 25 meter verder ten oosten van de Belvedère gelegd. Dan komt men voor uitgaven te staan voor gedeeltelijke verlegging van do uitmon ding van het Meer in den Waal, waarbij verdachten k°mt dat de kosten van do Waaldijkverieg ging niet laag zijn. Maar het ergste was, dat men niet weet, waar de gemeente aan toe is Wat zij moet betalen. En dan ergerde zich de Raad nog aan een schrijven van Ged. Staten van Gelderland, dat do burgemeester voorlas en dat o.m, bevatte: dat do minister aan Ged. Staten Donderdag stond voor de Ilaarlemscho rechtbank terecht dc 21 jarige bloemist knecht W. A., die 20 Mei uit de woning van zijn tante aan het Klein Heiligland een geldkistje met 000. bad. ontvreemd. Do tante verklaarde. dat zij eenigen tijd heeft medegedeeld, dat hij met bevreemding in de Marïastichtïng verpleegd was. Bi] vernomen heeft, dat de kostenverdeeling haar terugkeer in haar woning'merkte zij, dat iemand in huis was geweest. De lin nenkast was opengebroken, on daaruit was een geldkistje, dat ongeveer 000 bevatte, ontvreemd- Hij had ziel) tóegang verschaft met een valscheii sicutel. Bovendien was hem te laste.gelegd dief stal van 45 ten nadeele van II. S. te Haarlem. niet de instemming zou hebben van hét ge meentebestuur van Nijmegen. De eisch van het gemeentebestuur, om verandering In do kosten te willen krijgen kan tot vertraging Van' den bouw'leiden cn ■uitótel van eeiu'ge jaren het gevolg botéeko- nen. De katholieke wethouders, liir. Am Klootjes en Joh. Verhey, minderheid in B, j en W., schaarden zich bij do Katholieke Eisch twee jaar gevangenisstraf met af-I raadsfractie, welk voorstelde deze nieuwe trek der preventieve hechtenis. j beslissing over de bij dc Waalbrug behoo Vervolgens stond een kameraad terecht, rende werken tot ccn volgende vergadering U.l. de 22-jarige H. S., die van don buit on- uit te stellen wanneer men de adviezen geveer 100 had gekregen. heeft ingewonnen van ir. Blaauw, den direc Eisch 1 jaar cn 6 maanden gevangenis- teur van Gemeentewerken, cn ir. Siebe9, straf. den 6tedebouwkundigen adviseur, die een De volgende verdachte was de 40-jarlge kostenbegrooting zullen kunnen overleggen Dc burgemeester gaf den Raad in overwe ging de voorstellen maar te acceptecren om maanden gevangenis- jde Waalbrugbouw te bespoedigen. Dc Katho lieke raadsfractie hield voet bij stuk en wilde pas een beslissing nemen na deskun dig advies ook al moest daarbij den mi nister braveeren en dreigde er uitstel. Het voorspel van mr. P. v. d. Velden, tol uitstel, werd aangenomen met de katholie ken vóór en de overige partijen tegen. De bedoeling is, dat dc zaak na deskun mogelijk wordt al- (De Tijd). timmermaruM. J. Z., die in totaal meer dan 100 gekregen zou hebben van den buit. Eisch 1 jaar en 6 6tral. Daarna stond terecht de 2i-jarige los- werkman G. R., die bij de verdeeling van den buit 30 voor G. R. aan M. J. Z. ge geven had. Eisch 1 jaar en 9 maanden gevangenis straf. Vervolgens stonden G. R. cn M. J. D. nogmaals terecht. Tien dagen voordat het dig rapport zoo spoedi; geldkistje met 600 van raej. S. gestolen gewikkeld, was, hadden zij reeds een bezoek aan haar huisje gebracht. De buit bestond toen uit een zeepdoosje met 75. Na dezen diefstal zijn beiden, vergezeld van IV. A. naar het Zuiderbuiten-Spaarnc gegaan, waar R. het geld uit het doosje in zijn pet gooide en het daarna verdeelde. Eisch tegen ieder acht maanden gevan genisstraf. Hierna stond terecht B. J. S., een broer van II. S., die op den avond van de inbraak op de kamer sliep, waar de buit verdeeld werd. Hij wist van do zaak niet af, doch hij werd wakker en zag, dat A. Z. en zijn broer geld verdeelden. A. gaf hem 2.50 en zei: „Ga jij nou maar slapen". Van de an deren kreeg hij nog 10 met de mededec ling. dat hij zijn mond moest houden. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. NIEUWE NOTARIEELE STAND PLAATS. Bij de Begeering beslaat het voornemen om een nieuwe notariecle standplaats te vestigen in dc gemeente Velscn. HUURDERSSTAKING. De deurwaarder moest het opgegeven. In een blok van 40 woningen in de Nova- Zemblastraat te Amsterdam is oen huur dersstaking uitgebroken, wegens huurop- slag. Donderdag vervoegde zich' een deur waarder met helpers om een der „ètakers" uit zijne woning te zetten. Maar het publiek wist de helpers over te halen hiervan af te kien, en zoo moest de deurwaarder onver richter zake vertrekken. SCHIP OP DE KUST GELOOPEN. Door baggermolens misleid. Door hevigen westenwind en slecht zicht en mede doordat de schipper zich niet goed kon oriënteeren, is een schip op do kust geloopen ter hoogte van het dorpje Gaast. Het was geladen met cokes en op weg van Breda naar Leeuwarden. De reddingboot (lit Workum heeft de vrouw en vier kinde ren afgehaald, die zijn ondergebracht bij een der roeiers. De schipper is aan boord gebleven. Tevens deelde men mede, dat op vebzoek van den schipper dc bovenlast in zee was gegooid met behulp van dc be- MANIPULATIES MET EEN VALSCH BANKBILJET. Het dateerde nog uit Inilatietijd. den Do 25-jarige Dult6Cho bouwtechnicus H. W. B. uit Halle, heeft zich voor dc Rotter- damsclio rechtbank te verantwoorden ge had wegens poging tot oplichting. 22 Mei zou hij getracht hebben den portier H. B an het Parkhotel te bewegen tot afgifte an 591 in ruil voor een Duitsch bankbil jet van 1000 mark, uit don inflatietijd, waarvan het jaartal van uitgifte veranderd was in 1923. Hij bekende geweten te hebben, dat bet bankbiljet, dat hij ter wisseling aanbood, niet geldig meer was. Hij was in het bezit gewoest van eenige van die biljetten van 1000 mark, on één biljet van 10.000 mark. Een geldig biljet van 1000 mark had hij niet gehad Uit den staat van inlichtingen omtrent dezen verdachte bleek, dat hij de zelfde practijk ook in het buitenland had uitgehaald, en al eens in Constanze en Malmö was veroordeeld. Eisch 1 jaar en 6 maandon gevangenis straf. EINDELIJK TEGEN DE LAMP GELOOPEN. Klopjacht op een Insluiper. In 1 jaar tijde was het reeds do derde maal, dat de 38-jarigo koopman W. J. B. zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden had, maar telkens was hij den dans ontsprongen, omdat men het hem te laste gelegde niet had kunnen bewijzon. Maar nu waren de aanwijzingen tegen hem toch wel veel sterker. In den avond van 3 Mei zou hij geslopen zijn in de woning van den zetka6telein J. C. H. en daar uit een geldkistje 840 hebben weggenomen. Hij was echter door buren ontdekt, die de poli tie waarschuwden en deelnamen aan een klopjacht op den insluiper, zoodra hij weer buiten kwam B had daarbij het on geluk zoo ongeveer in de armen van een agent te loopen. HIJ wist nog een café bin nen to vluchten cn daar werd hij nog hij gend gearresteerd. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. BEHOOVING. 1. J .i vDXI - Rotterdam. 9 Julil Dooi' den heer E. G. J te' Rotterdam is bij dè polrtio aangifte gedaan, dat 'hij gisteren tijdens ben tramrit met lijn 4 van het-Maasstatioh naaT don Mathcnesserweg beroofd is van èèn- zwart leden portefeuille, waarin 200 gulden in bankbiljetten van 10.— alsmede vi?r 8- daagschc abonnementen op de Ncderland- sche Spoorwegen zaten. Do politie stelt oen onderzoek in. VROUWELIJKE AMBTENAAR VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. Mej. Groenoweg de eerste? De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand het Kamer- en Raadslid me/.. Suze Groenweg. Dc benoeming van vrouwelijke ambte naren van den Burgerlijken Stand, is door wijziging van de Gemeentewet, eerst sinds korten tijd mogelijk. Voor zoover ons be kend, aldu» het Hbld., is dit de eerste be noeming van een vrouwelijk ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Badplaats-fotoliandelaar, tot een amateur, die ontwik kelde opnamen komt halen: „Kijkt u eens even of dit de uwe zijn, meneer. Er zijn in de laatste dagen zooveel jongelui die datzelfde knappo meisje opgenomen hebbon". (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6