VOOR AMSTERDAM EXPEDITIE Fa. HOUTZAAGER HEINEMAN GROOTE SPUI 19B TELEFOON 28 DOODELIJK MOTOR ONGELUK Achterband gesprongen CONTROLE WEGEN BELASTING Het standpunt van den minister OUDE PEEN VOOR VERSCHE Mr. Dr. J. WACKIE EYSTEN VERDUNDE MELK EN BEDORVEN VLEESCH BLIJFT H. H. NOG ALTI JD ZONDER WEDERGA AMERSFOORT-AMSTERDAM MEER DAN 2 X PER DAG Op den rijksstraatweg bij Woerden. Woorden, 10 Juli. Hedenavond om 7 uur is op den straatweg naar Utrecht een ernstig motorongeval gebeurd, dat aan een persoon het leven heeft gekost. De 20-jarige P Pronk reed met zijn motor naar Assen, waar hij de T.T.-races wilde gaan bezoeken. Achter op was zijn vader gezeten, de 39-jarige D. Pronk, beiden af komstig van Scheveningen. Plotseling sprong de achterband, op een moment, dat met een kalm gangetje gereden werd. Op tot nu toe niet verklaarde wijze is do vader van den motor afgevallen. Hij bekwam een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Do zoon bekwam geen letsel. DE POSTVLUCHTEN. De P.H.A.F.H. vertrokken. nlt Batavia Amsterdam, 10 Juli. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat de P.H.A.F.R. om 6.21 uur uit Batavia is vertrokken. Het toestel landde orn JUO&ur in Palembang, vanwa'ar hef om 9.32 liiir vertrok om te 11.25 uur te Medan te landen. Aan boord is 181 K.G. post, 39 K.G. vracht goederen, terwijl een passagier de vlucht van Batavia tot Calcutta meemaakt. ANTI-DUMPINGSONTWERP OP KOMST. Maar liet Hbld. verneemt, mag men hl het nieuwe zittingsjaar, en wel terstond bij den aanvang daarvan, de indiening van een wets ontwerp tot het „tegengaan van kunst-mati- gê concurrentie tegemoet zien. Dit wetsont- wérp zou ten doel hebben, zich tegen dum pingsgevaren te keeren. IS HET UITGEVEN VAN GULDENS VAN V66R 1920 STRAFBAAR? Leiden, 10 Juli. Onder de stellingen waarop de heer A. Klein uit Olst heden aan de Loidsche Universiteit tot doctor in de rechtswetenschap promoveerde, kwam o.a. voor deze stelling Sedert 1 Juni 1931 maakt zich aan oplich ting schuldig, hij, die een Nederlandschen gulden, welke vóór 1920 is gemaakt, in een gulden-automaat werpt met de bedoeling om zich datgene, wat de automaat daarvoor teruggeeft, toe te eigenen. KINDERLIJKJE OPGEGRAVEN. Ongehuwde moeder ln ar rest genomen. Brunssum, 10 Juli. Door de mare chaussee te Brunssum is in een tuin ach ter een woning in het Schutterveld een kinderlijkje opgegraven. Dit is geschied na voorafgaand verhoor en op aanwijzing van de ongehuwde moeder, een 17-jarig meisje aldaar wonende. Het lijkje zou om streeks half Februari zijn begraven. De vrouw is in hechtenis genomen. Op het lijkje kon geen sectie meer worden ver licht. Of hier van kindermoord sprake is, wordt thans onderzocht. DE VERKIEZING TE EIJGELS- HOVEN. Eon beroep op God. Staten. E ij g e 1 s h o v o li, 10 Juli. In de Donder dagavond gehouden gemeenteraadsverga dering van Eijgclshovcn is met 4 tegen 3 stemmen aangenomen een voorstel, van den heer Ubagh, om op grond van een re quest, als zouden onregelmatigheden zijn gepleegd bij do onlangs gehouden verkie zingen voor den gemeenteraad, de verkie zing ongeldig te verklaren, en aan Gede puteerde Staten do beslissing over te laten. De lieer Schermer, die tegen stemde zei- de onmiddellijk bij Gedeputeerde Staten een request te zullen indienen. T. LENS f Bekend ingezetene van Gouda. Gouda, 10 Juli. Op 77-jarigen leeftijd Is te Gouda plotseling overleden de heer T. Lens, directeur der Rotterdamsche begrafe- nisondsrneming alhier. Als uitlegger der kerkramen van de bekende St. Janskerk gedurende een reeks van bijna 50 jaren ge noot de overledene bij de bezoeksre een groote bekendheid. HET CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE. Overeenstemming bij twee fabrieken. Amsterdam, 9 Juli. De hoofdbesturen der samenwerkende fabrieksarbeidersbon den hadden heden wederom een bespreking met de directie van ,.De Kroon", kartonfa briek te Oude Pekela, waarbij overeenstem ming werd bereikt. De directie aanvaardde dezelfde overeen komst als die, welke is getroffen met de „Al bion", eveneens te Oude Pekela. Dit betee kent dus een handhaving van het voor 1 Ju li geldende loon, met inbegrip van 1 weck extra loon als vacantic-toeslag, alsmedo stop zetting van het bedrijf op alle avonden voorafgaande aan zon- en feestdagen om 9 uur des avonds. Hiermede is thans aan twee speculatieve cartonfabrieken het collectief contract ge continueerd, zonder cenige loonsverlaging, met inbegrip van de week loon als toeslag, tot 1 April 1932. 'Antwoord op een adres der Wegencommissie A.N. W.B.K.N.A.C. In October 1930 werd door den A.N.W.B en de K.N.A.C. aan den Minister van Fi nanciën verzocht het daarheen te leiden, de contróle op do wegenbelasting als regel te doen beperken tot het doen houden van steekproeven en zulks in verband met de omstandigheid, dat die Vereenigingcn ge regeld en van verschillende zijden klachten bereikten over de contróle, waaraan de be zitters van motorrijtuigen vanwege de contróleerende instanties genoemd in arti kel 23 van de Wegenbelastingwet, worden onderworpen. Van genoemden Bewinds man ontvingen do A.N.W.B. en de K.N.A.C. thans bericht, dat het groote aantal over tredingen van de Wegcnbelastingwet, die nog steeds worden geconstateerd, er toe noopt om bijzondere zorg te besteden aan de uitvoering van vorengenoemde wet; veelvuldig contrólecren is dan ook drin gend noodzakelijk gebleken en het voorstel om de contróle te beperken tot het houden van steekproeven, kan dan ook geen in gang vinden. Overigens zijn voorschriften gegeven het oponthoud dat de contrólewc- genbelasting veroorzaakt, tot een minimum te beperken en zulks zal, naar de meening van den Minister, ook voor automobilisten, dio hun papieren in orde hebben, het geval zijn. Ten aanzien van het Engelsche stelsel van wegenbelastingcontróle neemt do Mi nister van Financiën het volgende stand punt in: Bij de pogingen om te komen tot vereenvoudiging van het contróle-systeem wegenbelasting is o.m. ook het Engelsche stelsel onderzocht Do Bewindsman is ech ter tot de overtuiging gekomen, dat het aanbrengen van een kenteeken het stilhou den van motorrijtuigen voor contróle niet opheft, zooals de Automobile Association te Londen trouwens ook toegeeft. Immers om te kunnen nagaan of het op hot motor rijtuig aangebrachte kenteeken inderdaad daarop betrekking heeft, moet men dat motorrijtuig doen stilhouden. In zooverre heeft het Engelsche stelsel dan ook niets op het Nedcrlandsche voor. Het cenige, dat met het Engelsche systeem bereikt wordt, is, dat de Engelsche automobilist zijn we- genbeiastingkaart (license) niet zoo licht vergeten zal, iets wat in Nederland nog al oens voorkomt. Dit is echter een omstan digheid waartegen de houders van auto's zelve en niet do Belastingadministratie be hoort te waken. In het algemeen is de Minister een tegen stander van het aanbrengen van een con- trólemerk, omdat dit een nauwkeurige con tróle niet in de hand zal werken, en omdat die cOBtrólemerken bij andere motorrijtui gen kunnen worden gebezigd dan waar voor zij zijn afgegeven. Er kan dan ook geen aanleiding worden gevonden in het tegenwoordige contróiostelsel, dat over het algemeen genomen voldoet, wijzigingen aan te brengen, waarvan in de practijk zou moeten blijken, of zij wel aan de gestelde verwachtingen beantwoordon. Hoe onze tuinbouwproducten hun goeden naam ver= liezen via Vught en Helvoirt naar Oisterwijk, om een bezoek tc brengen &an de beroemde bos- schcn cn vennen. Na een lunch ln de open lucht wordt de tocht voortgezet naar Hees- wljk, waar het kasteel van dezen naam zal worden bezichtigd onder leiding van den burgemeester. Tenslotte wordt naar den Bosch terug gereden, waar de deelnemers uiteen gaan. Men schrijft uit Loosduincn aan D c N e- dcrlandcr o.a.: Mogen wij in deze critieke tijden gedoo- gen, dat de goede naam van onze tuinbouw producten verloren gaat? Wat er dan met de peen gebeurt? Ze wordt op de Maandagsche veiling te Loosduincn het duurst verkocht van heel do week. Dit is op zich zelf niet kwaad. Maar andem wordt de zaak, wanneer we do oorzaken opsporen van de bercidhoid der kooplieden om juist des Maandags zulke hooge prijzen te betalen. In het Westland, zoo moet men hier we ten, wordt reeds des Donderdags begonnen met het bosschen van peen, die de volgen de week zal verzonden worden, 't 16 te be grijpen, dat deze peen er dan niet frisch meer uitziet. Daar is echter lets op to vin den. De kooplieden gaan dan des Maandags naar de Loosduinsche veiling cn koopen daar versche peen, tegen goeden, tot zeer goeden prijs, en zeggen er bij, dat de ver- koopers tegen den veilingsprijs van dien dag nog meer kunnen leveren tot zoo cn zoo laat des namiddags. Wat is de bedoeling van deze wijze van handelen? Geen andere dan deze: de minder frisch uitziende peen, die in de andere plaatsen van het Westland gekocht is, wordt onder in hot fust gedaan en daar bovenop komt do versche Loosduinsche peen te lig gen Op deze wijze worden de buiten- landsche afnemers bij den neus genomen; maar wie dieper doordenkt zal erkennen moeten, dat de Westlanders (en de Loos- duinere incluis) bezig zijn zich zelf bij den neus te nemen: hun producten immers verliezen zoo hun goeden naam! Toen we dit punt met een handelaar be spraken, zei hij: „De peen, zooals wij die mengen en zenden is voor de Belgen goed genoeg. Ze hebben er tóch geen verstand van". Dat we het met deze opvatting allerminst eens zijn, getuigt het inzenden van deze J mcdedeeling. Intusschen bemerkten we. dat er ook on- der de Loosduinsche tuinders wel enkele voorkomen, die dezen gang van zaken eer-1 der toejuichen dan betreuren. Ze redenee ren als volgt: „Laat ze maar gaan; dan krij- j gen wij voor onze peen een besten prijs". De eene opvatting achten we al even dwaas als de andore. Wo moeten immers het er juist op aan leggen, de buitcnlandsche afnemers vol komen tevreden te stellen, om zóó niet alleen de klandizie te behouden, maar zoo mogelijk nog ons afzetgebied en de ver koopbare hoeveelheid te vergrooten! Hoe hebben do Nedërlandscho botor- knoeiers in de negentiende eeuw niet den goeden naam onzer boter doen verloren gaan! Een gewaarschuwd man geldt toch voor twee? Schrijver van publicaties op historisch gebied Mr. Dr. J. Wackie Eysten, wiens plotseling overlijden tijdens de zitting te Zeist eener examen-commissie wij meldden, bereikte den leeftijd van 61 jaar. De overledene was vooral bekend door zijn publicaties op his torisch gebied. De heer Wackie Eysten werd, naar het Hbld. meldt, 22 December 1869 te Amster dam geboren. Op 1 October 1888 kwam hij bij het 2c regiment vesting-artillerie als ka nonnier in dienst en volgde de opleiding voor de artillerie. Achtereenvolgens werd hij in Oct 1891 2e luitenant, in Nov. 1898 le luitenant en nam van 1 Nov. 19021905 deel aan de studie aan de Hoogere Krijgsschool. Daarna ging de heer Eysten over naar de vcld-artillerie, werd 5 Oct. 1910 tot kapitein bevorderd en in Mei 1912 bij de pontonniers gedetacheerd. In September 1912 werd hij op non-activiteit gesteld, een jaar later eer vol uit den militairen dienst ontslagen, doch toen de mobilisatie werd afgekondigd, trad hij weer in actieven dienst. In April 1915 werd de heer Eysten gepensionneerd, in Mei 1924 benoemd tot slationscommandant met den titulairen rang van luitenant-kolonel. De heer Eysten was drager van de bron zen reddingsmedaille, een onderscheiding die hem werd verleend toen hij te Amster dam uit de Buitensingelgracht achter de Oranje-Nassau-kazerne een knaap met le vensgevaar redde. Van de publicaties, die van de hand van den heer Wackie Eysten die in 1912 in de rechten promoveerde zijn verschenen, noemen wij een belangrijke militair-histori sche studie over „de Nederlandsche ponton niers" en een werk over stadhouder Prins Willem II in de bekende serie monogra fieën onder leiding van prof. dr. H. Brug- mans. Na de mobilisatie is Mr. Eysten tot enkele jaren geleden directeur van de Rijkstucht school te Nijmegen geweest. De begrafenis is bepaald op Zaterdag a.s. om 10% uur op de algcmecne begraafplaats te Heemstede. MAILBOOT CALAIS—DOVER IN BRAND. Om asslatentie gevraagd. Hocdekenekerken, 10 Juli. De Bel gische mailboot naar Calais en Dover, die hedenmorgen van Antwerpen is vertrokken, heeft noodseinen gegeven. Het schip bevindt zich bij de Biezelinge-Lam tusschen Hans- weert enHoedekenskerken cn heeft brand in het voorruim. Het schip heeft assistentie gevraagd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. VAN 39 M. HOOGTE GEVALLEN. Ongeluk van een schilder te Venlo. V e n 1 o, 10 Juli. Hedenmorgen kwam de schilder B„ die bezig was den hoogen ijzeren schoorsteen van het gebouw der clcctrische centrale te verven plotseling te vallen. Door liet dak van het gebouw viel hij tusschen verschillende huizen. Hij kwam tenslotte terecht in een putje met vuil water, een val van ongeveer 30 M. Met kneuzingen aan hoofd cn ledematen werd hij opgenomen en naar hot R.K. Ziekenhuis St. Joseph overge bracht. Op het oogenblik is zijn toestand redelijk wel. JAARVERGADERING A. N. W. B. Dit jaar ta den Bosch. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Nedor- land, houdt dit jaar zijn Algemeenc Verga dering op 1 Augustus te 's-Hcrtogenbosch. Evenals andere jaren zijn aan deze verga dering eenige festiviteiten verbonden. Om 10 uur 's morgens komt het gezelschap Bondsleden bijeen voor den ingang van de St. Jans Kathedraal op de Parade, om dit monumentale gebouw onder leiding te be zoeken. Te 12 uur volgt een officieele ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur van don Bosch, ter gelegenheid waarvan tevens het raadhuis zul worden bezichtigd. Hierna volgt een Brabantsche koffietafel in den Raadskelder. De algemeene vergadering vangt tc 3 uur aan en wordt gehouden in de zaal van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen van Noord-Brabant. Na afloop van de vergadering zal een concert worden gegeven in den tuin van den schouwburg Casino en zal het gezel schap om half zeven worden vereenigd aan een gemeenschappelfjken maaltijd in de zaal van Casino. 's Avonds wordt een bezoek gebracht aan het Paviljoen bij den IJzeren Man. waar o.m. een groot vuurwerk op het water zal worden gegeven. Den volgenden dag wordt een tocht gc- maakt per fiets, per auto en per touringcar HET STEENZETTERSCONFLICT TE AMSTERDAM. Een rumoerige middag ln de ven Lennepbuurt. Het steenzetters-conflict te Amsterdam geeft aldus de N.R.Ct. iedcren dag aan leiding tot incidenten, voornamelijk bij het naar huis brengen van de Kath. steenzetters, die gedurende de laatste week een groot werk onderhanden hebben op de werf aan de van Rcigersbergenstraat. Doordat een be stuurder van do tegenpartij der Kath. E.M O.S. bedankt heeft voor het lidmaatschap van zijn organisatie cn reeds 2 dagen met de katholieken samenwerkt, hebben zijn vroe gcre partijgenooten zich tegen hem ge keerd. Voor zijn woning in dt Jac. van Lcn- nepstraat was het Donderdag reeds den ge- hcelcn dag rumoerig, zoodat de politie tot doorloopen moest aanmanen. Tegen het uur, dat de man onder toezicht zou worden thuis gebracht, groeide het aantal demonstranten zoo aan, dat de politie uit voorzorg uitge breide maatregelen ging nemen. Bij de ont ruimen van de v. Lenncpstraat moest de po litie te paard en te voet herhaalde malen van de sabel en gummistok gebruik maken Het bleef in deze buurt nog zeer lang on rustig en voor het huis van den werkwillige bleef uit voorzorg een aantal agenten post vatten. GASBEDWELMING. Door een badgeyser. Amsterdam, 9 Juli. In de Diezestraat no. 30 is hedenmiddag de bewoner, J. K. door gas bedwelmd geraakt. De 25-jarige man ging een bad nemen. Hij heeft vermoedelijk niet gezien, dat do vlam van den geyser was uitgegaan en is toen door het uitstroo mende gas bedwelmd. Toen hij wat lang wegbleef en geen antwoord gaf op roepen, heeft zijn 62-jarige moeder, geholpen door een buurman de gesloten deur van de bad kamer geforceerd. De gealarmeerde brand weer heeft don jongeman weer bijgebracht waarna de geneeskundige dienst hem naar het Tes6elschadeziekenhuis heeft vervoerd EEN EIGENAARDIGE PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Promovendus, familie en vrien den In Indisch costoum. Aan de Leidsche Universiteit is Donder dagmiddag, naar de N'. R. Ct. meldt, gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Bijdrage tot de studie van het ultravirus Tuberculeux de heer Boentaran Martoadmodjo. Zoowel de promovendus als de hem begeleidende familieloden cn een groot aantal vrienden waven in Indische costuums gekleed. Paranymphen waren de heeren R. A. Soendari on R. A. Iet Moham med Achmad. Als promotor trad op prof. P. C. Flu. Tal van zaken voor den Amsten damschen kantonrechter. Flinke straffen geeischt Amsterdam, 9 Juli. Voor het kanton gerecht, alhier, 6tond heden een groot aan tal personen terecht, die waren verbali- seerd door ambtenaren van den keurings dienst van waren. Gehoord werd een melkverkooper aan de Lindegracht, bij wien geconstateerd was, dat de melk, die hij ten verkoop gereed had staan, een vriespunt had van 0.48 C., in plaats van 0 .53 C., waaruit bleek, dat er ongeveer 10 water bij gevoegd was. Verdachte verklóhrde. dat de melk be stemd was voor renpaarden. Gezien het ernstige feit wordt verdachte veroordeeld tot een geldboete van f 25. Vervolgens stond terecht de melkhande laar H. Booganrdt, die op of omstreeks 30 April melk had vervoerd in de Sumatra- straat, welke niet voldeed aan de wettelijke voorschriften. Ilij werd veroordeeld tot 7 boete. Bedorven vleesch. Vervolgens verschenen voor het hekje de loonslager P. C de Graaf en dicn6 chauf feur Rijk van Meerland. Hun wordt ten laste gelegd het doen ver voeren cn het vervoeren van stukjes rund en kalf6vleesch, z.g. hutspot, die in ondeug delijken staat verkeerden en voor consump tie ongeschikt waren. Door den portier van het gemeentelijk abattoir werd dit vlee6Ch aangetroffen in een lade, welke zich bevond onder de laad ruimte. Verd verklaarden, dat het vleesch tij dens het vervoer door de hitte bedorven moet zijn, hetgeen hun niet bekend was, In verband met het groote gevaar van bedorven vleesch voor het publiek ei6cht» het O.M. mr. C. Dy6erink een geldboete van 100 en 20, reep. voor den loonslager en diens chauffeur. De plaatsvervangende kantonrechter, mr. Cats, liet het feit, dat dit de eerete veroor deeling van verdachten is als verzachten de omstandigheid gelden en veroordeelde hen tot resp. 10 en 50. Togen een 6lager, die ondeugdelijk vleesch in voorraad had, wordt wegens het ernstige gevaar 75 boete geêischt. Hierbij wees mr. Cats erop, dat de gevol gen voor het publiek onafzienbaar zouden geweest zijn. In zijn verweer verklaarde de slager niets bemerkt te hebben van eenige on deugdelijkheid anders zou hij het vleesch weggeworpen hebben. De kantonrechter veroordeelde hen ten slotte tot 50 boete. Een andere slager had niet minder daa 50 K.G. bedorven vleesch in huis. Verdachte voerde aan, dat hij het vlee6ch jui6t uit de ijskast had gehaald en dat hij het wilde sorteeren om het eventueele on deugdelijke vleesch weg te werpen. Hij had echter geen enkele ondeugdelijkheid ge constateerd. In verband met het door den waarncmen- den directeur van het gem. abattoir uitge brachte rapport en met het groote gevaar aan bedorven vleesch verbonden eischte het O.M. 5 dagen hechtenis. Ook de kantonrechter was van meening, dat krachtig dient te worden opgetreden te gen deze cn dergelijke feilen. Daar het de eerste overtreding is wilde de kantonrechter nog geen hechtenis6traf opleggen en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 200. Een ander vleeschverkooper werd daarop wegens het in voorraad hebben van aan ernstig bederf onderhevig vleesch tot 150 boete veroordeeld. De ei6ch luidde 4 dagen hechtenis. Tenslotte stond een handelaar in slacht afval en diens chauffeur terecht wegens vervoer van bedorven kalflevers. Zij werden veroordeeld resp. tot 75 cn 10 boete. Een „Keitje" werkt Met Jobs geduld Tot al Uw wenschen zijn vervuld! DE INBRAAK BIJ DE HEMA. Vier Jordaners gearresteerd, Amsterdam, 9 Juli. Het is de politie gelukt de vermoedelijke daders van de in braak bij do HEMA in de Kalvcrstraat op te sporen. Zooals men zich zal herinneren, hebben in den nacht van Zaterdag op Zon dag inbrekers zich toegang verschaft tot het gebouw van de Hema in de Kalvcr straat, waar zij een brandkast met onge- voer 5000 inhoud naar den ingang van het gebouw aan den Voetboogstraat hebben gesleept. Een poging om de brandkast daar op een vrachtauto te laden is niet gelukt. De politie heeft gisteren den chauffeur van de vrachtauto, een oude wagen met losse kap, opgespoord. Da man had op dracht gekregen met zijn wagen in de Voet boogstraat te komen. De man, die hem de opdracht gaf, heeft hij aangewezen en in verband met deze aanwijzing haeft de po litie hedenmorgen vier mannen uit de Jor- daan gearresteerd. Tot dusver hebben deza mannen ontkend iets met den inbraak uit staande te hebben. Amsterdam, 10 Juli. Van de 5 perso nen, die in verband met de inbraak bij do Hema in den nacht van Zondag op Maan dag zijn gsarresteerd, is een persoon weer op vrije voeten gesteld omdat is gebleken, dat hij aan deze zaak geen deel heeft ge lild. Door de politie wordt thans echter ge zocht naar den zwervsr Jurjen K. Deze man is gisteren in de buurt van Maastricht ge zien. Van de 4 mannen die zich thans in arrest bevinden hebben 3 een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Alle vier worden mor gen ter beschikking van de justitie gesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7