BALATUM VLOERZEIL irott? Fa. M.R.N. OOSTERVEEN LAATSTE BERICHTEN AANSLAG OP EEN NOTARIS KANTOOR De motieven nog niet bekend „NOS JUNGUNT ROSAE" sorteering uw* 1 RINTEL Langestraat 42 Tel. 77 De notaris gewond: de dader doodt zichzelf 'sGravonh age, 14 Juli. De notaris H. L. Morra, Jan van Nassaustraat 25, zat he denochtend in conferentie met een zekeren V. uit do Ten Hovcstraat. Plotseling hoorde het zich in een aan- grenzendo kamer bevindande personeel een paar schoten lossen en direct daarop vlucht te de notaris, die klaarblijkelijk in het linkeroor getroffen was, hevig bloedend uit zijn kamer, om in de gang neer te vallen. Inmiddals werd een derde schot in da ka mer gehoord. ITct bleek, dat V. zich zelf doodgeschoten had. Hij was in het hart getroffen. Tot nu too ontbreekt elke aanwijzing om trent het motief tot deze daad Ook de po litie beschikt nog niet over nadere gege vens. Notaris Morra is naar het Roode Kruis Ziekenhuis gebracht; ztjn toestand is ern stig. MARKENANGST TE VENLO. Maandag hebben do gezamenlijke ban kierskantoren te Venlo geweigerd Duitsche marken om te wisselen tegen Nederlandsch geld Dientengevolge konden de Duitschers, die op de veiling zelf komen koopen, geen groenten inslaan. Onmiddellijk deed het ge rucht de rondo in de stad, zoodot in de win kels ook gaen Duitsch geld meer werd in betaling genomen, noch gewisseld. De han delstransacties hebben een schok gek^rgen en voorloopig wordt geen crediet meer ver leend. Een en andsr is een 6lag voor han del en industrie en tuinbouw daar ter ste de Enkele zaken in do stad willen de zil veren mark tegen 32 cent inwisselen. MARKEN WORDEN NIET VERHANDELD. Een besluit der Amstordamsche bankiers. De Amsterdamsche Bmkiers-vereeniging heefl besloten marken niet te verhandelen. DE VERDUISTERINGEN BIJ A&TI ET AMICITIAE. Vonnis tegen den ex-hoofd administrateur. Amsterdam, li Juli. De vacantieka- mer van de rechtbank veroordeelde heden den ex-hoofdadministrateur van „Arti et Amicitiae" die over de jaren 1927 tot 1930 een som van ruim 59 000 ten nadeele dier maatschappij had verduistcid, tot een ge vangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van den tijd in voorarrest doorge bracht. De eisch luidde 2 jaar. ONGELUK OP EEN 0N3EWAAKTEN OVERWEG. Vrachtauto door den trein gegrepen. Gelder malse n, 14 J uü. Door den sneltrein, die te 10.15 uur van hier naar Arnhem vertrekt, is op den onbewaakten overwag bij wachtpost 40 een vrachtauto met vlecschwaren, bestuurd door den koop man J. de Heus uit Echteld, gegrepen. De auto werd een eind meegesleurd cn ward terzijde van de spoorbaan geslingerd. Do man, die de eenigo passagier was, werd uit den wagen geworpen en gewond. Hij kon naar zijn woning in Echteld wor den vervoerd. De auto is geheel vernield. OVERZICHT VON DE WEERS GESTELDHEID. De depressie die gisteren ten N. van Ier land en over Schotland lag, heeft zich, zon der van beteekenis in diepte toe te nemen, sterk uitgebreid door de vorming eener secundaire in het Z.W. en een tweede over Midden Scandinavië. Dc temperatuur is over het grootste deel van het vasteland ge daald. München en Ziirich hadden elk 22, Karlsruhe, Breslau en La Corunha resp 18, 14 en 122 m.M. regen. EIGENAARDIGE KEELZIEKTE OP NIEUW-GUINEA. Een nekkramp-epidemie? Soerabaja, 13 Juli. (Aneta) Het Soe rabajasch Handelsblad verneemt uit Ter- nate, dat in Hollandia (Noord-Nieuw-Gui- nea, nabij dc Australische grens), een bui tengewoon eigenaardige keelziekte is uit gebroken, waaraan reeds meer dan 20 per sonen zijn overleden. Het blad vermoedt, dat hier sprake is van een nekkramp-epi demie. De resident van Ternate heeft zich met 6pocd derwaarts begeven per s.s. der gou vernementsmarine „Albatros''. Zooals be kend is liet grootste aantal der kolonisten werkzaam in de omgeving van Hollandia. EINDE DER OPIUMCONFERENTIE. Genève, 13 Juli (V.D) De opiumconfe rentie is geëindigd. De ontworpen conven tie is gelcek-end door 28 staten, o.a, door Nederland. A. V. V. „AMERSF. BOYS". In één dor plaatselijke bladen lezen wij het bericht, dat dc A. V. V. „Amersf. Boys", spelende In de lo klasse van den U. P. V. B., bij keuzo gepromoveerd is naar do vierde klasse van den K. N. V. B. Dit bericht is in zooverre juist, dat het bestuur van do Amorsf. Boys pogingen heeft aangewend bij den K. N. V. B. om te promovoeren, aangezien zij vernomen had dat do club, welke als nummer 2 in de lo klasso U. P. V. B. eindigde, naar den K. N. V. B. zou overgaan. Officieel is van deze promotie nog niets bekend. De rozententoonstelling te Zeist van 16 tot 18 Juli a.s. Zeist. Zaterdagmiddag werd onder voorzitterschap van den heer jhr. P. P. de Beaufort een conferentie in den foyer van hotel „Figi" gehouden, in welke bijeenkomst door de tentoonstellingscommissie verschil lende bizonderheden betreffende de rozen- tentoonstelling, die door dc Vereen, ter Be vordering der Rozenteelt „Nos Jungunt Rosac" zal worden gehouden in de concert zaal, foyer, wintertuin enz. van 16 tot en met 18 Juli a.s„ werden medegedeeld. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat .,Nos Jungunt Rosac" in het najaar van 1931 haar 40 jarig bestaan hoopt te herdenken, en dat de rozententoon6tel- ling, die deze week in Zeist wordt gehou den, de 25ste za. zijn. St» cds zijn deze expo sities een groot succes geweest. Veelal wer den ze in Den Haag in de groote zaal van den Dierentuin gehouden, doch men heeft gemeend, dat deze tentoonstellingen ook eens in andere plaatsen moeten gehouden worden, waarbij het oog viel op Zei6t, een bij uitstek geschikte plaats, die in baar con certzaal enz. een mooie gelegenheid biedt voor een tentoonstelling. Ook in 1906 is door dezelfde vereeniging een rozententoonstel ling te Zeist gehouden. Contact werd ge zocht en gekregen mei de afd. Zeist van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, die in alle opzichten haar steun verleende en waarvan een 3-tal leder zitting nam in de tentoonstellingscommissie. De vereeni ging organiseert haar tentoonstellingen jaarlijks, omdat de noodzakelijkheid is ge bleken, dat er gelegenheid bestaat door het exposeeren van nieuwe rozen meerdere be kendheid tc geven aan deze rozen van den laatsten lijd. Ook nu weer zullen zeven nieu we rozen geëxposeerd worden. De belangstelling is zoo groot, dat van de aangevraagde oppervlakle van iederen in schrijver slechts van do benoodigde M2 kon worden toegestaan. Vervolgens deelde dc secretaris der ver eeniging, dc heer E. J Ludding, mede, dat ae samenstelling van de jury moeilijkheden had gebracht, omdat inzenders geen jury lid in de afdeeling kunnen zijn, waarin zij zelf inzonden. I Bij de afdeeling sortimenten afgesne den buiten-rozen zijn ook gebracht de klim- rozentakken en de rozen in pot gekweekt. Deze laatste cultuur wordt in ons land wei nig beoefend; toch 16 doo: één inzender voor 20 M2 ingeschreven. De jury voor deze af deeling bestaat uit de hreren: J. Boer Gzn., C Eilebrock en W. C. Hage, allen van Bos koop, D Kcescn Czn van Aalsmeer en M. Leendcrs, van Steyl-Tegclen. II Voor de afdeeling sortimenten afge sneden buitenrozen, niet ouder dan 1927, hebben zitting in de jury de hecren: R. Buisman van Meerde, H. G. Vroezeman Gra- tama van Hoogeveen, H. Kingraa van Naar- den, Antoni Kluis van Boskoop en C. J. Posthuma van Acrdenhout, III Voor de afdeeling kasrozen (ook afd. variëteiten), niet ouder dan 1927, bestaat de jury uit de hoeren* P. Boer Fzn. van Bos koop, C. Koelman H Ph.zn. cn W. Maarse Jbzn., van Aalsmer en C. M. F. van Rossum, van Naarden. IV. De afdeeling nieuwe rozen, niet in den handel, zal beoordeeld worden door de heeren: F. J. Abbing van Zeist, J. Keesen Dzn. van Aalsmeer, Jan Spek van Boskoop Jos. Timmermans van Herten (L.) en II. A. Verschuren van Haps (N.-Br.) V Voor de afd. bloemwerken van rozen bestaat de jury uit de hecren: J. F. Bekker, van Haarlem. H. Hartlieb van Rotterdam, T. Th. Knopper van Utrecht en H. de Lange, van Rotterdam. VI. Het is de laatste jaren gewoonte ge worden om ook de decoratieve opstelling te beoordeelcn, de jury hiervoor bestaat na tuurlijk uit bloemisten, winkeliers enz., ter wijl deze jury tevens de 6tands beoordeelt. In de jury hebben zitting de heeren E. J Ludding van Utrecht, J. F. Bekker van Haarlem. H. Hartlieb van Rotterdam, T Th. Knopper van Utrecht en H. de Lange, van .Rotterdam. In aansluiting aan sen vorig bericht kun nen wc nog mcdedeelcn, dat in totaal reeds ongeveer 30 medailles enz. zijn beschikbaar gesteld, waaronder een cercprijs van H. M de Koningin-Moeder, eon van Z.K.H. Prins I-Iendrik. 2 medailles van dc gemeente Zeist een zilveren medaille van mr. C. J baron van Tuyll van Serooskerken, burgemeester van Zeist, 2 medailles van dc ver. Vreem delingenverkeer „Zeist", een gouden me- Varkensmarkt 13-15 - Telef. 582 daille van de afd. Ztlst van do Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Hierna gaf do heer F. J. Abbing, voorzit ter dor technische commissie, een uiteenzet ting van de indeeling der tcntoonstellings ruimte. Zooals reeds gemeld is, kon slechts van de aangevraagde oppervlakte wor den toegewezen. Natuurlijk gaf het toewij zen van de plaats aanleiding tot veel pas sen en meten. De ingang van de concertzaal in de 2e Dorpsstraat is de toegang tot de tentoon stelling. De drie etalagekasten in de voorste wandelgang zullen me: klimrozen gecamou fleerd worden, terwijl langs de wanden ro zen in pot zullen geëxposeerd worden. Een der inzenders heeft 4 a 500 rozen in pot hiervoor beschikbaar. De 6tands van aan tuinbouw verwante artikelen zullen met ro zen en enkele palmen versierd worden, ter wijl tegen 1e wanden weer rozen decora tief zullen opgesteld worden. De concertzaal zal slechts één toegang nebben, n.l bij het podium. De verhoogin gen in de wandelpaden zullen door rozen bogen worden aangeduid Onder het balcon is het tamelijk donker; deze ruimte wordt benut voor een inzending oud-Hollandsche meubelen, perzi6che tapijten en rozen, ter wijl men een aangenam» 6feer zal trachten te scheppen door middel van kunstlicht. Het podium zal kasrozen bevatten met als achtergrond eenige palmen, het middenvak van de zaal bevat verder lage rozen en bloemwerk. In den foyer kan men de decoratieve op stelling bewonderen en in den wintertuin, waarin meer licht Is, zullen de nieuwe ro zen geëxposeerd worden. Donderdag 16 Juli a.s., des middags om 2 uur, zal de rozcntentoonstelling door den burgemeester van Zeist worden geopend, waarna het publiek toegang heeft tot des avonds 10 uur. Vrijdag is de tentoonstelling geopend van 10 tot 10 uur en Zaterdag van 10 tot 9 uur. Gezien de groote belangstelling van de ro zenkweekers enz voor deze tentoonstelling, belooft deze expositie te zullen slagen en we kunnen allen opwekken een bezoek te brengen aan de Concertzaal, waar men ko ningin Roos in al haar schoonheid zal kun nen bewonderen AANSLAG. Jeugdig rijksveldwachter schiet op e-sn majoor der rijksveld- wacht. In het bureau der Rijksveldwacht in den Trans te Utrecht heeft gistermiddag de veldwachter L., een nog jonge man, zijn chaf, den majoor der rijksveldwacht E., met zijn dienstrevolver in don schouder gescho ten. E. zakte ineen, zonder evenwel het be wustzijn te varliezen. De jonge veldwachter L., zelf zoon van een rijksveldwachter richt te in z'n opgewondenheid het wapen op zich zelf en schoot andermaal. Dc kogel ketste, alleen 's mans klaeding schroeide, maar de kogel drong niet door. L„ die pas 3 maanden gehuwd was, werd direct gear resteerd. De verwonde majoor werd naar de Rijkskliniaken vervoerd en daar opge nomen. De wond bleek niet levensgevaarlijk te zijn. De in hechtenis gestelde dader werd gi6- taren door den rechter-commissaris, mr. Altena, verhoord. Een gespannen verhouding tusschen L. en E., welke laatste E. van ongeoorloofde han delingen had beschuldigd, schijnt oorzaak van het gebeurde te zijn. Tracht in het hart der mem schen een nieuw ideaal van pa triottisme neer te leggen, n.l. uit te munten in het werk des vredes en in de voorspoed van haar eigen natie door de voor spoed van de geheele mensch- heid. LORD ROBERT CECIL H. C. PLEIJLER. f Een bokond oud-stadgenoot. Gisteravond is te Laren (N.H.), waar hij sedert korten tijd woonachtig was, over leden de heer H. C. Pleijler, een bekend oud-stadgenoot. Da overledene vervulde in de moderne arbeidersbeweging ter plaatse vele jaren een leidende fun^;« T- -»♦ bij zonder trad hij op den voorgrond als secre taris van dc afd. Amersfoort van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, terwijl hij ook eenige jaren secretaris is geweest van den Amersfoortschen Bestuurdersbond. Ook in de ambtenaren-vakbeweging, in het bij zond ar het postpersoneel, trad dc overle dene op den voorgrond. In 1928 werd de heer Pleijler overge plaatst naar Rotterdam, waar hij kort ge leden voor dezen dienst werd afgekeurd en zich ta Laren (N.H.) vestigde waar hij gis teravond in den leeftijd van 30 jaar is over leden. PROPAGANDA-TOCHT A. B. v. L. O. Wederom niet doorgegaan. Dc Amersfoortschs Bond voor Lichame- ke Opvoeding Is niet gelukkig met het or- ganiseeren van zijn propaganda-optocht. Moest reeds Donderdagavond j.l. afgezien worden van den doorgang tengevolge van het slachte weer, ook gisteravond was dit weer het geval. Tegen het uur van vertrek half acht werden we vergast op een malsch onweersbuitje met een flinken slag regen en er moest diontengevolgo weer tot uitstel worden besloten Uitstel zal in dit geval echter geen afstel zijn. Het is echter nog niet bekend, wanneer de optocht thans gehouden zal worden. POLITIENIEUWS. Door de politis te dezer stede werd een Duitscher aangehouden, die zonder midde len van bestaan was. HIJ zal over de grens worden geleid. PALLAS ATHENE SCHOOL. Vertrek van leerlingen. Men schrijft ons: Zooals eiken Maandag bij het begin der werkweek een schoolvergadering gehouden wordt, zoo gebeurde dit ook gistermorgen, evenwel ditmaal met een heel bizonder karakter. Het was n.l. de laatste vergade ring, welke door de naar H. B. S. of Gymna sium vertrekkende leerlingen werd meege maakt. Voor die gelegenheid waren door enkele leidsters met een deel der kinderen een paar stukjes ingestudeerd. Na het gezamenlijk zingen van een lied, nam het hoofd der school, de heer J H. Bolt, het woord om de vertrekkende leer lingen met een korte toespraak vaarwel toe te roepen cn hen tevens enkele hartelijke wenschen voor hun verder schoolleven mede te geven, hopende dat de band, in de samen doorgebrachte jaren gesloten, niet ineens verbroken zou worden. Hem werd daarna door een leerling een woord van dank gebracht voor het vele goede, dat zij onder zijn leiding hadden ge noten, terwijl hem als stoffelijk blijk hun ner genegenheid het boek van Brehm: „Het leven der dieren" werd gegeven. Na dit min of meer officieele gedeelte volgde het voor dezen morgen samenge stelde programma, bestaande uit het ver- toonen van het speelliedje: Wij zijn rijke marionsche marionetten, vervolgens een voordracht In drie bedrijven: Ameliodunia en de groene parapluie, met als besluit een rhytmische dans. Weer waren we in de gölegenheid om te zien hoe met zeer beperkte middelen en met goeden wil om van weinig iets goeds en leuks te maken, veel te bereiken valt, want ondanks het uitvallen door ziekte van enkele medespelenden, welke nog door an dere vervangen werden, liep alles best van stapel en genoten èn de aanwezige ouders èn de kinderen van het gebodene. Een woord van dank cn hulde aan allen, die hadden meegewerkt om deze ochtend tot een waardig slot van het schooljaar te maken, uitgesproken door het hoofd der school, was dan ook zeker op zijn plaats. DE HONDERDSTE CHEVROLET. Door de firma Nefkens gisteren in onze stad binnengehaald. De kalender wijst de zevende maand des jaars aan en in die zeven maanden, welke nog niet geheel om zijn, heeft de firma Nef kens adhier in haar district niet minder dan 103 Chevrolet-wagens geplaatst. Vorig jaar heeft genoemdo firma in het geheele jaar 96 wagens geplaatst. Zij heeft in het feit, dat nu reeds haar honderdsten wagen zijn bestemming heeft gevonden, een gelegen heid gezien om hieraan een bijzonder ka rakter te geven. Deze honderdste Chevro let is nu gisteren bij Soesterberg opge wacht. Hij kwam met reclamedoeken ver sierd aanrijden, toen eenige andere Chevro- lots hun broeder verwelkomden. Het „feest- wagentje" werd met een lauwerkrans ver sierd en zoo naar do garage aan den Vlas- akkerweg geloodst, waar dc heer Nefkens Sr. een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen van het dochtertje van een zijner cliënten. Het nieuwe Chevroletje was begeleid door een negental andere nieuwe wagens, die ook voor Amersfoort bestemd waren. Het is in dezen tijd van malaise wel een ver melding waard, als een firma in zes en een halve maand honderd en drie wagens plaatst. De heele file is door de stad ge trokken, om daarna op het autopark te worden gestationneerd, waar zij in niet ge ringe mate de aandacht van het publiek trok. Hoeveel zullen er in December a.s. zijn afgeleverd? Nu reeds is het maximum aantal wagens afgeleverd, dat de firma Nef kens de laatste jaren heeft kunnen bereiken. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER. Dc temperatuur van het water in de zweminrichting bedroeg hedenochtend 66 graden. Diploma's. Het diploma voor geoefendheid In het zwemmen werd uitgereikt aan mevrou.v S. M. NijveldtSostman en den heer P. Luik. Wat achterbleef. In de zwemsclTool werden enkele abon nementen achtergelaten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Sophie, d. van Albert Petten en Antjc Jongbloed. Antoon Johan, z. van Jan Pijl en Dirkje van Arnhem. Aleida, d. van Rik Bronkhorst en Eibertje Vreekamp. Overleden: Gijsbertus Koppen, oud 41 jaar, echtgenoot van Maria Groenestein. DOESBURG'S BISCUIT. CREME FROU FROU en MOCCA WAFELS. 25 cent per /2 pond. KAASMARKT. 13 Juli 1931. Aangevoerd 63 wagens, bevattende 16000 Kilo. Prijs 2839 per 50 Kilo. Handel matig. FRUIT- EN GROENTENVEILING. Veiling van 13 Juli. Frambozen 2655, tomaten 715, aard beien 1539, roode bessen 817, zwarte bes sen 6—10, druiven 4452 cent per pond. Tuinboonen 6—8, capucijners 24—31, dop pers 16—22, peulen 20—28, spercieboonen 16 —31, snijboonen 30—37, postelein 7—13 cent per K.G. Andijvie 1424, sla 614 cent per 10 stuks. Bicten 14—33, uien 21—23 ct. per 10 bos. Wortelen 5—li, rabarber 36 cent per bos. Spitskool 4—6, groene kool 5, kom kommers 26, witte kool 34, groene kool 23 cent per stuk. Perziken 8—14, bloem kool 5—15, roode kool 6—10 cent per stuk. D ag e 1 ij k s City Theater. Westsingel 7. Vertooning van „Zigeunerliefde." Museum Flehite, WestsingeL (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Ver. Regentesselaan Dinsdag9 van 23 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleszaal en Bilbliotheek, Muurhuizen 9. R.K. Leeszaal, Nieuwstraat 24 Vredesbibliotheek, Arnh. weg 50. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 1328 Juli, School voor Wijsbegeerte, drs. Saalborn over „Stroomingen in het Russi sche geestesleven" 16 Juli. Rembrandt Theater. Vertooning Melkhygiëne-film. 8 uur. 2025 Juli. Schooi voor Wijsbegeerte, prof dr. Spoerri uit Zürich over „Die Pny6iog- nomik des Kunstwerken" 26 Juli. Amicitia. Congres van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden St. Franciscus van Assisië. 26 Juli. De Keizerskroon, herdenking van het 20jarig bestaan der postduivenvereni ging „De Luchtpost." 27 Juli—1 Aug School voor Wijsbegeerte. Prof. Gonggrijp over „Het cultuurelement in het koloniale vraagstuk" 38 Aug. School voor Wijsbegeerte, prof. dr Heidegger uit Freiburg over „Sein und Ze it''. 10—15 Aug. School voor Wijsbegeerte, prof dr. Jordan over Levenswetten. 16 Aug. Birkhoven, Motorgrasbaanwed- strijden, 2 uur 17, 18, 19 en 20 Aug, Schouuburgloge Vlasakkerweg, opvoering van de revue „Hallo Hier heen". 17—22 Aug. School voor Wijsbegeerte, drs. W Tenhaeff over „Levensvragen in het licht der parapsychologie" 24—27 Aug Markthal, Floralia-tentoon- stelling. 2429 Aug. School voor Wijsbegeerte, dr. Bierene de Haan over „De vraag naar het beginsel onzer levensleiding'' 2527 Aug School voor Wijsbegeerte, dr. Oldewelt over „Het verband tusschen karak ter en overtuiging bij Piato" 25* Aug.3 Sept School voor Wijsbegeerte, prof. dr. v. d. Bergh v Eysinga over Hegel. ZEIST. 16—18 Juli, Figi, Rozententoonstelling van „Nos Jungunt Rosae 31 Juli, Figi. Optreden Jan v Riemsdijk. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. Not. 13 Juli 14 Jul' 12 uur Londen 12.073/, 12.07% 9.75 9.74% 34.66% 34.69 48.20 48.17 34.92V» 34.92% 66.54 66.52 66.54 66.54 66.62 66.62 New-York 2.48.07% 2.48.30 Medegedeeld door de Rott. Bankvereeniging,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 3