AMEPSFf lETSCH DAGD1AD Feuilleton Dinsdag 14 Juli 1931 .DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 12 TWEEDE BLAD KSN. NED. VEREENIGING „ONS LEGER" Het petitionnement der Ned. Dagbladpers CYLINDER GESPRONGEN Een arbeider gedood KONINGIN EMMA JUBILEUMFONDS ESSENCES VOOR LIMONADES PER FLACON 35 CENT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 BLAUWE De algemeene vergadering ie Den Haag. Een technic sche demonstralie De Kon. Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" heeft Zaterdag te 's-Gravenhage haar algemeene jaarvergadering gehouden. Ze liet daaraan voorafgaan een in het ar tillerie-park nabij de Witfebrug gehouden tentoonstelling van allerlei geschut en an dere verdedigingsmiddelen, waarover de Nederlandsche weermacht beschikt. Kolonel K. E. Oudendijk gaf daarbij de noodige toelichting. Hij legde de inrichting en werking van de verschillende kalibers en typen artillerie- en infantcrievuurmon- den uit; toonde aan hoe lichte en zware mitrailleurs zijn gebouwd en worden ge bruikt en hoe een luisterapparaat voor vliegtuigen functioneert; verklaarde de techniek van een allermodernst hulpmid del, een weerstation, ondergebracht in een door een tractor voortbewogen vrachtauto, dat door middel van vernuftlg-wetenschap- pelijk samengestelde instrumenten snelheid, druk en richting van den wind en verdere meteorologische gegevens kenbaar maakt; gaf inlichtingen betreffende verplaatsbare radiostations, rijwielradiopostcn en tele foonposten ten gebruike bij den verken- ningsdienst. Wat de technische uitrusting aangaat, behoeft de Nederlandsche weermacht in gecnen deele onder te doen voor die van welk leger ter wereld ook. Ter afwisseling gaf een uit vier man be slaande afdeeling huzaren te aanschouwen hoe na een vlotten galop in een minimum van lijd een mitrailleur in gereedheid werd gebracht om te vuren. Des middags hield „Ons Leger" in Hotel de Wittebrug haar vergadering onder lei ding van den voorzitter den oud-minister van Oorlog J. J. C. van Dijk. Namens den minister van Defensie was aanwezig de garnizoenscommandant kolo nel De Goejen, terwijl voorts deputaties van „Onze Vloot", Vo'ksweerbaarheid, het Nat. Jongcrenverbond, het comité tegen Eenzij dige ontwapening en de Nat. Chr. Officie- renvereeniging de bijeenkomst bijwoonden. De voorzitter dankte den minister van Defensie, die het mogelijk had gemaakt dat de leden der vereeniging, pers en belang stellenden des ochtends in het artillerie park een overzicht hebben kunnen verkrij gen van de voornaamste specimina van ons weermachtmateriaal. De vraag, of het niet ietwat vreemd is, dit in het openbaar naar voren te brengen, nu de Nederland sche dagbladpers een petitionnement voor internationale ontwapening op touw heeft gezet, beantwoordde spreker ontkennend. Ook de Ned. Vereen. „Ons Leger" heeft lof voor deze actie, al kan zij zich helaas geen gouden bergen van de conferentie van 1932 voorstellen. De weermacht dient gehand haafd, zoolang de nationale veiligheid in gevaar kan worden gebracht. De voorzitter deelde o. m. mede, dat weliswaar van regeeringswege is afgezien van een legerrevue ter herdenking van de gebeurtenissen van 1831, doch dat het be stuur binnenkort in de gelegenheid hoopt te zijn, te zorgen, dat die gebeurtenissen niet aan de vergetelheid worden ontrukt. Bij do rondvraag dankte de heer Van Bemmelen als voorzitter van de Vereen. „Onze Vloot" voor de bewijzen van sympa thie, die „Onze Vloot" bij haar 25-Jarig be staan heeft ondervonden van de zijde van „Ons Leger." Generaal Weber schetste de beteekenis van onze weermacht. Voorts werd nog gesproken door den heer Bautz namens het Nat Jongcrenver bond en door ritmeester Pieters. Laatstge noemde achtte het een verheugend ver schijnsel, dat het Nederlandsche volk in do gelegenheid wordt gesteld, te vernemen wat de weermacht voor de gemeenschap doet met zoo spaarzame financieelo mid delen. (Hbld.) DOODELIJK MOTORONGEVAL. Aan den Niersprink te Kcrkrade ls. Za terdagavond de motorrijder K. aldaar in volle vaart gebotst tegen de bestelauto van v .d. W. en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd. KINDERVERLAMMING. Echt, 13 Juli. Alhier is Zaterdag weer een geval van kinderverlamming geconsta teerd bij het kind van den heer Erkens al hier. Het is in het gasthuis te Sittard opge nomen. EERSTE KAMER. De vacature J. N. Hendrix. Als opvolger van het overleden lid van de Eerste Kamer de heer J. N. Hendrix, komt in aanmerking de tegenwoordige Mi nister van Waterstaat. Indi endeze zijn be noeming niet aanvaardt, is aan de beurt de heer M. Visser te Leeuwarden, lid van Provinciale Staten van Friesland, tevens lid van den Gemeenteraad van Leeuwar den. De heer Visser is vrijgestelde van een R.K. arbeiders organisatie waarvoor hij te vens als propagandist optreedt. DE STAKING BIJ DE STROOCARTONF ABRIEKEN. Marechaussees naar het sta- kingsgebied. Het Tweede Kamerlid De Visser heeft aan de Minister van Binnenlandschc Za ken en Landbouw en van Jusiitie do vol gende vragen gesteld: Is het de Regcering bekend, dat er groo- te ontstemming is bij de slakende arbei ders van de stroocartonfabrieken in Gro ningen, mede ten gevolge van het zenden van marechaussees naar het stakingsge- bied? Is het de Regeering eveneens bekend, dat deze maatregel als een provocatie wordt opgevat, en dat de Regeering door 't zenden van versterking van de gewapende macht den indruk wekt zich openlijk aan de zijde van de fabrikanten te plaatsen in dit eco nomische conflict, en te pogen dc sirijden- de arbeiders, onder den schijn van veilig heidsmaatregelen, schrik aan te jagen? Is het de Regeering bekend, dat de ar beiders onmiddellijk terugroeping van de marechaussees cischen, en is de Regeering bereid aan dezen eisch met bekwamen spoed gevolg te geven? EEN SCHIP ZONDER BEMANNING. Het lijk van den kapitein opgehaald. Rotterdam, 13 Juli. Schippers, die met hun schepen in de Tweede Kalcn- drechtschc haven lagen, ontdekten heden avond dat de motorboot „Selo" zonder be manning ronddreef. Bij onderzoek vonden zij de pet van den kapitein, de 23-jarige C. V. uil de Veldstraat, in het water drij ven. De rivierpolitie werd gewaarschuwd; na een uur dreggen werd het lijk van den kapitein opgehaald en naar de Veldstraat overgebracht.. Door den wind kan in de met acety leen gevulde ruimte een explo* sief mengsel ontstaan zijn Amsterdam, 13 Juli. Hedenmid dag is bij de Amstcrdamscho Droogdok Maatschappij aan de Meeuwenlaan een cy linder, die gevuld was met acetyleen, ge sprongen. De 39-jarige Ellebragt werd ge dood. Er ontstond nog een brand, die door de branweer gebluscht kon worden. Do politie stelt een onderzoek in. Nader vernemen wij dat de 39-jarige voorman E., die speciaal belast is geweest met het vullen van carbidgashoudcrs, juist met dit werk gereed was. toen door tot nu toe onbekende oorzaak een explosie plaats vond, waardoor de gashouder losvloog en de man door een der ijzeren stukken tegen het hoofd werd getroffen. Daar dc knal, die hierdoor veroorzaakt werd, niet zeer hevig was en de stukken niet ver zijn weg geslingerd, neemt men aan. dat dc ontplof fing slechts van geringen aard was. Een andere arbeider, die E. had geholpen, had zich juist van de plaats des onheils ver wijderd, toen het ongeval geschiedde. Vol gens de arbeidsinspectie bestaat de moge lijkheid, dat tengevolge van den wind een explosief mengsel is ontstaan. Door de di rectie der Maatschappij waren alle veilig heidsvoorschriften nagekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader. DE POSTVLIEGDIENST. Amsterdam, 13 Juli. Het 20e retour postvliegtuig is heden om 5.50 uur uit Ran goon vertrokken en om 12.43 uur te Calcut ta aangekomen. Ancta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de P.H.A.F.O. om 4.05 uur uit Bagdad is vertrokken en te 8.45 uur te Bushir geland. Om 10.12 uur ver trok het toestel vandaar en landde te 15.07 uur te Djask. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de reis voortgezet. HET 21ste RETOURVLIEGTUIG. Ancta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat het 21ste retourvlieg tuig, dc P.H.-A.F.R., om 5.55 uur uit Ran goon is vertrokken en om 9.16 uur te Akyab is geland. Om 9.55 vertrok het uit Akyab en landde om 12.53 te Calcutta. VOOR 15000 BONT GESTOLEN. Den Haag, 13 Juli. In perceel Lange Poten 25 waarin is gevestigd de bontzaak N.V. de Zilvervos is ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde. Vermist wordt voor een waarde van ongeveer 15 duizend gulden aan zilvervossen en blauwvossen. Deze inbraak moet plaats gehad hebben tusschen Vrijdagavond en Zondag. TWE EBOERDERIJEN AFGEBRAND. Zaltbommel, 13 Juli. Hedenmiddag zijn te Kerkwijk, een dorp nabij Zaltbom mel, twee boerderijen afgebrand, bewoond door dc landbouwers A. de Bijl en S. Traxel De oorzaak van den brand is nog onbekend Het huis van dc Bijl was verzekerd. Een ge deelte van den inboedel van beide boerde rijen kon nog worden gered. De bewoners waren juist aan het hooien, toen de brand uitbrak, terwijl het vee in de weide liep. De brandweren uit Zaltbommel, Ammerzode en Kerkwijk zelf verleenden assistentie. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den minister van 6laat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw is voor het tijdvak van 1 Sep tember 1931 tot 1 September 1932 benoemd tot leeraar aan de middelbare koloniale landbouwschool te Deventer dr. C. E. van der Zijl te Soebang (Java). Benoemd tot officier 'n de Oranje-Nassau orde ir. W. M. Dudok, architect te Hilver- H.M. de Koningin Moeder heeft van de gelden, haar door de Nederlandsche vrou wen ter gelegenheid van haar jubileum aangeboden en welke thans met de ge kweekte rente ruim 200.000 bedragen, een stichting in het leven geroepen, aan welke door II. M. de naam is gegeven van Ko ningin Ernma Jubileumfonds. Uit de rente daarvan zullen bijdragen worden verleend voor opvoeding van- en onderwijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen van Ne derlandsche nationaliteit. DE RAMP TE VINCENNES. Gift van Prins Hendrik voor den wederopbouw. Z. K. H. Prins Hendrik heeft van uit liet buitenland onzen gezant te Parijs en het comité der Koloniale Tentoonstelling zijn hartelijke deelneming betuigd met de ramp aan het Nederlandsche Paviljoen overko men en een bedrag in geld toegezegd voor den wederopbouw. 150 BAKKERS DE LUCHT IN. Rondvluchten boven Schouwen. 's-G ravenhage, 13 Juli. Dinsdag 28 Juli zullen vanaf het vliegveld „West Schouwen" met 2 K.L.M.-vliegluigen rond vluchten boven het eiland SchouwenDui- veland voor alle Zeeuwscbe bakkers geor ganiseerd worden. Deze vluchten worden aangeboden door den heer H. J. Doeleman te Zicrikzee, fabrikant der Zeelandia-pro- ducten, in verband met een te houden ver gadering van den Zeeuwschen Bakkers- bond te Zierikzee. DE MOORD OP HET ROKIN. Amsterdam, 13 Juli. Door den Officier van Justitie mr. J. Versteeg is een beloo ning van 500.uitgeloofd voor de(n)- gene(n), die in overeenstemming met de be langrijkheid, inlichtingen kan verstrekken in de moordzaak betreffende den C3-jarigen Nicolaas van der Velden, die in perceel Ro- kin nr. 99 op Maandag 4 Mei j.l. vermoord werd gevonden. Tot het verstrekken dezer inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den Commissaris van Politie in de 11e 6ec tie te Amsterdam (Bureau Singel 455). HET ONWEER. Kapitale boerderij afgebrand. Leiden, 13 Juli. Bij een kort, maar hevig onweer is gisteravond te Nieuwe We tering dc bliksem ingeslagen in dc kapitale boerderij van S. van B. Jr. Voordat de brandweer arriveerde, stond het grootste gedeelte reeds in lichter laaie. De hooiberg, die juist geheel was gevuld, benevens de stallen en schuren, brandden tot den grond toe af. Alleen de woning bleef behouden. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. Verzekering dekt de schade. TO2 '4=i£jSF WAAR BLIJFT DE WEGWIJZER? Waar de groote 6traatweg Zich in tweeén scheidt, "n Tak naar Apeldoorn en 'n Tak naar Zwolle leidt, Stond een wegen-wijzer Van den „A. N. W. B." Doch een schilder nam er 't Weg-wijs bordje mee! Reeds een drietal weken Is daar op dien hoek, 't Bordje en de richting Voor de meesten zoek! 'k Heb zeer veel waardeering Voor d' „A. N. W. B." Door wat m'in onz' landje Op de wegen dee! Maar 'k zou willen vragen „Is het tactisch, dat 't Schild'ren van dat bordje Nu wordt aangevat? Kan dat niet des winters? Nu, in zomertijd, Geeft zulks op dit kruispunt Zooveel narigheid! 't Heeft misschien bezwaren Die ik hier niet ken, Maar het kan toch anders Overtuigd als 'k ben, Dat men wil voorkomen Iets wat hier geschiedt. Nu men veel touristen Hier schier hulp'loos ziet! Kan geen tijd'lijk bordje Hier geplaatst misschien, Waarop men bescheiden Toch den weg kan zien? Als d' „A. N. W. B." 't hier Dan onmoog'lijk kan Pakke de gemeente Vlug dit zaakje an! Kom, gemeente Hoogland, Pleeg eens overleg! Houdt den goeden weg en Wijs den goeden weg! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). DE DAM IN HET HELLEGAT. Naar het Dagbl. van N.B. verneemt, be staat in kringen van belanghebbenden bij de visscherij in Eendracht, Volkerak en Ooslerschelde het voornemen, om een pro ces tegen den Staat in te spannen, zoo spoedig als gebleken zal zijn, dat, zooals verwacht wordt, de thans door Waterstaat in het Hellegat gebouwde leidam. schade berokkent aan de oestercultuur. DE INVLOED OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Amsterdam, 13 Juli. De sombere be richten omtrent den financieelen toestand in Duitscliland hadden tot gevolg, dat bij de opening van het officieuze effectenver keer te Amsterdam hedenochtend be langrijke post werden aangeboden. De eers te koersen liepen dan ook scherp terug, daar niemand er in de gegeven omstandig heden veel voor voelde steun te verleenen. Koninklijken reageerde onmiddellijk tot 200 waarna een licht herstetl intrad, dat evenwel niet gehandhaafd bleef. Industriepapieren brachten het in aanmerking genomen de omstandigheden -- er nog vrij behoorlijk af. Unilevers, Aku's en Philips' daalden ongeveer tien percent. H.V.A.'s, die bij de jongste hausse het meest geprofiteerd hebben, hadden heden het zwaarst te lijden. De Younglcening was zwak en werd aangeboden op 60 Nooit zal het mililairisme verdwijnen Zonder het élan der volken zelve. De Beaufort. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van J. S. FLETSCHER door Jkr. C .A. L. v. d. W. 5 HOOFDSTUK III. Verdwenen. Ik keek Mazaroff verwonderd en eenigs- fcins ongerust aan, maar hij knikte gerust stellend, toen ik naast hem kwam zitten. Je behoeft niet bang te zijn, zcide hij. Ik wil je van mijn levensomstandigheden hertellen. Maargeen prettige! En zoo als ik reeds zei, een verhaal zoo eigenaar dig. als ie nog nooi4, zult gebood hebben Over u zelf? Over mijzelf en over anderen, ant woordde hij met een verwoeden glimlach. Over anderen! Dat is het juist! Als het maar om mij alleen ging maar het raakt ook anderen. En nu ik over dat alles na denk, begrijp Hs.-dat het-zoo. .heeft moeten loopen f Hij keerde zich naar het raam en staar de gedurende eenige oogenblikken over de heide, die daar in de avondschemering vóór ons lag. Het was echter niet de heide, die hij zag, noch de heuvels in het verschiet; zijn gedachten waren bij geheel iets anders. Nieuwsgierigheid maakte zich van mij meester en ik brak daarom zijn gedachten- gang af. Ik begrijp er niets van, mijnheer Ma zaroff. Wilt u mij vertellen wat u op het hart heeft? Ja, ik moet het je mededeelen, want er is anders niemand aan wie ik het ver tellen kan en ik heb raad noodig. Kijk eens, je zag gisteren de twee dames, toen wij met den herbergier stonden te praten? Ik knikte bevestigend; ik had daarbij kunnen voegen, dat ik de jongste van de twee steeds voor mijn oogen had gezien en steeds aan haar had gedacht. Dat hield ik echter voor mij zelf. Nu dan, vervolgde hij. Zij weten het zelf niet en niemand behalve ik weet het: liet waren mijn vrouw en mijn dochter. Bij het hooren van dio mededeeling was ik zoo geschrokken, dat de sigaar die ik rookte uit mijn mond op den grond viel. Ondanks mijn grooten schrik en verbazing was ik zelf verwonderd de nuchterheid van mijn antwoord. Musgrav<\ zeide ik rustig, noemde dc oudste dame mevrouw Elphinstone en de jongere juffrouw Merchison, Sheila Mer- chison. Hij lachte sarcastisch. Musgrave, die Musgrave weet niet beter. Maar ik zeg je, dat dit mijn vrouw is en het meisje mijn dochter en, tenzij ik een uitweg zie in deze ingewikkelde zaak, heb ie de x>ojDDen.,aan het dansenI Er was een oogenblik stilte. Hij draaide met zijn dikke duimen en toen hij zijn blauwe bril had afgenomen, zag ik hem on heilspellender kijken dan ooit. Ik begon iets geheimzinnigs in hem te zien en te begrijpen, dat hij voor mij nog ondoorgron delijk was. Ik begrijp er niets van. zeide ik. Ik zal het je duidelijk maken, Holt. Het zit zóó in elkaar, de naam van het meisje is vast en zeker Merchison en me vrouw Elphinstone is haar moeder. En mijn naam is Merchison! Dus niet Mazaroff? Op dien naam heb ik ook recht een wettelijk recht dat ik zeker. Ik was als een Merchison, niet ver van hier, ge boren en trouwde ook onder dien naam. Ik begrijp er nog steeds niets van! Ik zal het je uitleggen, Holt, en dan zul je bemerken, dat het niet zoo ingewik keld is als het lijkt. Kijk eens, ik word in deze streek geboren; mijn vader was make laar in landgoederen en in goeden doen; ik was zijn eenig kind. Mijn ouders stierven toen ik nog een jongen was en daarna woonde ik bij mijn grootvader op zijn boer derij bij Selkirk. Hij overleed toen ik twee en twintig jaren oud was, en hij liet mij alles na wat hij bezat en dat was niet. wei nig. Dit, gevoegd bij hetge-n ik van mijn ouders erfde, maakte mij tot een zeer wel gesteld man. Ik was koppig en gewend om te doen waarin ik lust had; niemand kon mij weerhouden de grillen te volvoeren, die ik in mijn hoofd kreeg. Ik ontmoette een energiek meisje, een dominée's dochter, dat ongeveer mijn karakter had. Zij was dom genoeg om haar huis en haar ouders, bij wie zij een vervelend bestaan had. te ont vluchten en wij trouwden daarna zoo spoo- dig mogelijk, doch hadden even spoedig be rouw over die stap. Waarom? vroeg ik. Vriend, onze smaken liepen ver uit een! Wij hadden niets gemeen, behalve koppigheid en eigenzinnigheid. Wij pasten hoegenaamd niet bij elkaar. Ik hield van avonturen cn reizen, om de wereld te zien; zij wilde een huishouden opzetten en dc dame uithangen tusschen de men- schen, die haar vroeger tot wanhoop hadden gebracht. Binnen een jaar zag ik, dat het zoo niet langer ging; dus nam ik een be sluit. En dat was? vroeg ik. Ik wil niet ontkennen, dat het autori tair en egoïstisch was, antwoordde hij in gedachten. Nu ik bezadigder ben geworden en meer menschenkennis heb gekregen, zou ik dat zeker niet gedaan hebben. Het geen ik deed was het volgende: ik pleegde overleg met een advocaat en cischte ge heimhouding. Toen verkocht ik alles wat ik had, verdeelde mijn fortuin in tweeën en stelde een deel op haar naam; zij moet dat inkomen nog hebben, niet minder dan vijftien honderd pond per jaar. Nadat ik die zaak behoorlijk had geregeld, verliet ik met mijn deel het land. Zonder haar iels te zeggen? riep ik uit. Neen, zij wist van niets. Dat had geen zin. Ik ging, niemand zelfs de advocaat niet wist waarheen. Ik liet kaar weten, dat ik voor eenige jaren op reis ging. Dus liep u van haar weg? Als je de vraag zoo stelt, ja, dan liep ik weg, gaf hij openlijk toe. anders hadden wij onaangenaamheden gekregen. Stilletjes vertrekken was volgens mijn oordeel de eenige oplossing. En het kind? Het meisje, dat wij gisteren zagen? Was zij toen reeds ge boren? Neen! antwoordde hij met nadruk. Zij was nog niet geboren. Als zij cr geweest was, dan weet ik wel zeker dat ik nimmer mijn vrouw had verlaten. Maar zij was nog niet geboren en ik wist ook niet dat mijn vrouw een kind verwachtte. Zij werd ge boren acht dagen na mijn vertrek. Dat heeft u dus gehoord? Ik hoorde dat vandaag voor het eerst! riep hij uit. Ik heb inlichtingen ingewon nen, zonder te zeggen wio ik was. Dit boe renvolk, Holt, weet alles van familiege schiedenissen en geheimen en die vertel len ze ook gaarne rond. Natuurlijk gelooft mevrouw Elphin stone dat u dood is, nietwaar? vroeg ik. Dat zal wel zeker zijn. Natuurlijk! Zij trouwdo eenige jaren geleden met haar tcgenwoordigen man, even voordat hij landgoed hier kocht Ja, ze gelooft dat ik dood ben, en hier zit ik in levenden lijve! En wat zijn nu uw plannen? Wat zou jij doen in dit geval? Zeg mij daarover eens je oordeel? Je kunt het mij eerlijk zeggen, dat zal ik je niet kwalijk nemeh! Ik zou weer weggaan, zonder iets te zeggen, zeide ik. U heeft haar verlaten en als u zich bekend maakt, zal dat waar schijnlijk het 'verbreken van een gelukkig huwelijk ten gevolge hebben. Dat is zeker, zij passen even goed bij elkaar, als wij slecht bij elkaar pasten! brak hij af. Dit huwelijk is gelukkig. Maar dit meisje mijn dochter! (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5