PIANO'S MOEZELWIJNEN J. A. Schoterman Zn. De officïeele opening Fa R VAN DEN BURG Havik 41 - Tel. 292 RADIOPROGRAMMA Utrechtschestraat 17 Telef. 145 HET NIEUWE RAADHUIS TE HILVERSUM Ililvctsum, 14 Juli. Hedenmiddag is liet nieuwe raadhuis officieel geopend door den commissaris der Koningin in Noord- Holland, mr. dr. RoSIl. Daarvóór heeft de burgemeester alle ge- noodigden welkom geheetcn en een rede uit- gesprqken, waara'an wij het volgende ont- leenen: Spreker: richt zich eerst tot den heer Roëll, dien hij dankt voor zijn welwillend heid het raadhuis officieel te openen.. Spr. stelt diens aanwezigheid op prijs niet alleen omdat hij in hem ziet den waardigen ver tegenwoordiger van de draagster der kroon, maar ook omdat hij is de hoogste magis- traaUin het gewest, waarvoor deze groote belangstelling toont, wat voor kort nog is gebleken, toen de heer Roëll zijn persoon lijk stempel drukte op de totstandkoming van het Gooireservaat. Spreker wendt zich vervolgens tot Z.Ex. minister Reymer, die als burgemeester dezer gemeente de nim mer falende motor ia geweest om het ge wichtige besluit tot ti»?n raadhuisbouw te doen geboren wordeo. LAMBOOY. Welkom heet spr. verder zijn trouwe me debestuurders, de wethouders en raadsle den, voorts zijn ambtgenooten uit de omlig gende gemeenten en den voorzitter van Stad en Lande van Gooiland, den heer E. Luden. Spreker geeft dan een overzicht van den groei der bevolking, de ontwikkeling van Hilversum, waarbij zich het merkwaar dige feit heeft voorgedaan, dat de bevolking nu eens in snel tempo aanwies, dan weer met slechts 380 per jaar vermeerderde. Hij wij6t op het jaar 1882. toen het oude raad huis was verbouwd en in gebruik werd ge nomen, op 1905 toen men onder burgemees ter G-ülcher het raadhuisvraagstuk reeds aan.de orde stelde. Het duurde echter ge- ruittien tijd voor tot den bouw werd beslo ten; Het was a long, long way, die moest worclen afgelegd, waarbij de bekende Hol- landsche degelijkheid een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld. Spreker maakt dankbaar gewag van de belangwekkende nota van 8 Nov. 1917 van den kort te voren in functie getreden ge meentesecretaris, den heer Hardux, wiens oordcel door burgemeester Koster werd ge vraagd over het ontworpen plan. Diens con clusie luidde, dat niet voldoende rekening was gehouden met de eischen, welke een gemeente-administratie, die vlot en pitic- tisch wil werken, stellen meot. De heer Dudok scheen dus veel werk voor niets te hebben gedaan, maar hij reageerde erop door te antwoorden, dat hij zich direct krachtig aan een nieuw plan had gewijd, dat hij niet betreurde het zeer vele Werk dat hij had verricht. B. en W. verklaarden zich 22 November 1917 accoord met de nota Kardux. Uit een en ander moge blijken hoe groot het aandeel is geweest, dat de heer Kardux in deze heeft gehad; anderzijds toont het den heer Dudok in zijn ware gedaante: nim mer bij de pakken neerzitten. In 1918 besloot de Raad met de grootst mogelijke meerderheid den bouw aan den eigen directeur van P. W., den heer Dudok, op te dragen. In 1922 kwam het vraagstuk weer aan de orde. B. en W. kregen opdracht ten spoedigste te advisceren omtrent de de finitieve plaats van het nieuwe raadhuis. Tevens werd besloten tot de stichting van een bouwfonds. 31 Juli 1923 kocht do Raad het terrein, waar het nieuwe raadhuis nu slaat. Op 30 Novemhcr 1927 ja, 't was een lan ge weg (corr.) viel het besluit de plannen uit te voeren en tevens het werk in eigen beheer te nemen. Dit laatste besluit bracht natuurlijk veel werk voor den architect en zijn helpers, maar het opende ook wijde perspectieven. Immers daardoor kon in de eerste plaats ten volle rekening worden ge houden met de behoeften of wenschclijklie- den welke zich gedurende den bouw voor deden. Spreker zegt dan dat de heer Dudok in dit gebouw zijn levenswerk heeft gezien. Zij, die hem aan het werk hebben gezien, zullen moeten erkennen, dat hij niet alleen oog had voor de groote lijnen, maar ook voor de détails. DUDOK. De indruk is, dat het gebouw af is tot in alle onderdeden, voldoende aan de hoogste eischen van practische bruikbaar heid. Dudok verdient den dank van de geheele Hilversumsche bevolking. Spreker brengt dan hulde aan den op zichter, belast met de uitvoering, den heer Schipper, die zijn taak eenvoudig schitte rend heeft vervuld. Vorder denkt hij aan de uitstekende medewerking van andere ge meentediensten en in het bizonder aan den heer Meijer, den hoofdopzichter der plant soenen, die fleur en kleur wi6t te geven aan het nieuwe raadhuis. Spreker eindigt als volgt: Het is ons streven geweest bij den bouw zooveel mogelijk de Nederlandsche industrie te betrekken; en alleen wanneer dat om bizondere redenen gewenscht was, is hier van afgeweken. Ik hoop morgen de gele genheid te hebben den voornaamsten le verancier mijn dank te vertolken. De kosten van den bouw met inbegrip van meubileering en tuinaanleg hebben bedra gen 1,266,000; daarbij kwam de aankoop van het landgoed „Witten Huil'' en de dub bele villa met bijbehoorenden grond, waar voor f211,500 werd uitgegeven. Aan u te be- oordeelen of Hilversum waar voor zijn geld heeft gekregen. Ik vrees uwe onbevooroor deelde uitspraak niet. Het verheugt mij in niet geringe mate dat dezelfde Raad, die in 1927 het kloeke, belangrijke besluit tot den bouw nam, ook deze plechtige opening kan medemaken. Ik vertrouw, dat de leden overtuigd zijn een goed der gemeente waardig besluit te hebben genomen. Met de vurige bede, dat wij evenals dege nen die na ons komen, onder Gods zegen in dit gebouw zullen arbeiden tot heil van onze dierbare gemeente, verzoek ik thans den heer commissaris der Koningin om ons nieuwe raadhuis wel officieel te willen openen. Niet alleen de klepperman heeft zijn geschiedenis, doch ook het voorwerp, of te wel de ,.klep'die beiden natuurlijk onaf scheidelijk zijn. En eigenaardig voorzeker is, dat voorheen, toen dit baantje door een en denzelfden persoon gewoonlijk jaren lang werd bekleed, ook de klep, die van ge meentewege wordt verschaft, meestal go- ruimen tijd dienst deed. Toen echter in later tijd in de klepperlien alhier oog al mutatie was, bleek ook de van een ring voorziene koperen schaal slechts kort be stand tegen de slagen, die er op werden go- geven. Alras toch verraadde de klank, dat een barst in de klep gesprongen was. wat ook weer met het tot voor eenigc maanden in gebruik zijnde klankbord, dat door de hardste slagen niet meer tot „schreeuwen" kon worden bewogen, het geval was. Aangezien echter het gemeentebestuur blijkbaar niet zoo spoedig in een nieuwe klep kon voorzien, gebruikte de klepper man, om in den bestaanden nood te voor zien, tijdelijk een bel, die flink werd ge luid, alvorens de man zijn belangrijk nieuws kond deed. Dit had echter het na deel, dat de klepperman door de ingezete nen met den ijscoman werd verward, waar door het effect van den „bekkenslag" be langrijk daalde. Gelukkig echter is onze klepperman, bij wiens zilveren stem een zuivere koperklank behoort, sedert gisteren weer in hel bezit van een spiksplinternieuwe klep, welker melodieus geluid een genot voor de ooren te noemen is DE KLEPPERMAN TE BARNEVELD. Die eenig6n tijd belleman is geweest. Barneveld, 13 Juli. Een der weinige functies, welke onze grootouders reeds heb ben gekend en die thans nog bestaan, ts voorzeker het baantje van klepperman, ook al wordt „de klep", zooals een halv? of driekwart eeuw geleden, niet meer door OP VRAAGT WINKELIER OF N.V. HUL5KO telTZOO AMERSFOORT Wij verhuren tegen f 6,—, f S.j- en t 10.— per meand. Arnh. straat. PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES. BOERENJONGENS VOORBORGH. MASSA'S SCHILLETJE alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Dulis" I 3.25 per Liter. Verkrijgbaar i. d. Slijterij In Gedistilleerd Woensdag 15 JulL Hilversum. 6.457.00 Ochtendgymnastiek o. 1. v. G. Kleerokoper. 7.30—7.45 Ochtendgymnastiek o. 1. v. G. Kieerckoper. 8.01 Gramofoonmuzick. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. 10.00 Morgenwijding. 10.15 „Onze Keuken-' door P. J. Kers Jr 11.00 Gramofoonmuzick. 11.05 Radio-Volks-Univereiteit. Dr. K. Kui per spreekt over „Een bezoek aan den Die rentuin". 11.35 Gramofoonmuzick. 12.01 Politieberichten. 12.15 V.A.R.A.-Septet o.l.v. Is. Eyl, afge wisscld door gramofoonmuzick. I.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.15 Cooperatiekwarticrtjc. K. do Boer spreekt over „Te kort en overdaad". 2.30 Kindermatinee. Uitzending uii het Kurhaus te Scheveningcn. 3.30 „Maak het Zelf' door Mevrouw Céiine Schaake-Verkozen. Onderwerp: Een rand voor de kamertjes van onze kleine meisjes en jongens. 4.25 Gramofoonmuzick. 4.30 Voor de kinderen. Kindervertellingen door Anton Burgdorffer. Vraaghalfuurtje door „Oom Henk". 6.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 6.30 Het V.A.R.A.-Mandolinc-Ensemble o.l v Joh. B. Kok. 7.00 Radio-Volks-Univer6itcit M. J. Brussc spreekt over „Mijn leven onder de Men- schcn". 7.30 Politieberichten. 7.45 V.A.R.A.-Mandolinc-Ensemble. 8.01 Terugblik op het Zomerfeest door A. de Vries. 8.10 V.A.R.A. Strljk-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8.45 's-Keizere Koelies Dramatisch luis terspel naar den roman van de Duitsche Oorlogsvloot,, door Theodoor Plivier; frag mentarisch cn in vrijen vorm ten toonecle gebracht in het Ncdcrlandsch door Martion Beversluis. Op te voeren door „Het Groot- Volks-Toonecl o.l.v. Herman Bouber, Wil lem van Cappollen en Ben Groeneveld. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. 10.25 V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot II.00 Gramofoonmuzick. 12.00 Tijdsein cn Sluiting Huizen: 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.45 Morgenconcert. 10.30—11.00 Korte Ziekendienst door ds. J. W. Esselink. 11.00—12.00 Harmoniumbespeling door M F. Jurjaanz. Zang: Mej. A. Geest, sopraan. 12.0012.30 Gramofoonpiaten. 12.30—2.00 Middagconcert: Mevr. C. v. Ra venzwaay-Mölienkamp, zang. II. Hermann, viool. II. v. d. Horst Jr„ cello. Mevr. R. A, v. d. Horst-Bleekrode, piano. 200—3.00 Leger des Hcils-Licderen. 3.00i.30 Concert: Annie Hermes, alt. G, Beths, viool. Piet Halsema, piano. 4.304.45 Gramofoonmuzick. 4.455.00 Verzorging van den zender. 5.006.00 Kinderuurtje door H. v. d. Berg. Zang: Mej. J. v. d. Spek. Piano: J. II. de Jong. 6.00—6.45 Een vroolijk uurtje: met de pick up op stap. 6.457.00 Spreker: J. Th. W. J. Vermolen. Onderwerp: „Hoe moeten groote cn kleine gezelschappen de Zuiderzeewerken bezoe ken.'' 7.00—7.15 Gramofoonmuzick. 7.157.30 Spreker: H. Amclink voor het Christelijk Nationaal Vakverbond. 7.308.00 Causerie door H. H. van Eden. Onderwerp: „Wat moet ik doen bij aankoop van een huist" 8.009.00 Uitzending van het Concert op den Kerkbrink te Hilversum, door het Christ Radio-Orkest omgewerkt in Harmonie-Or kest, o.l.v. Piet van der Hurk. 9.00—9.30 Spreker: Ds. L. Oranje. Onder werp: „De liefde ais gave en op-gave". 9.30—10.30 Vervolg Concert 10.00 Persberichten Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpiaten. JAN TOOROP. Zijn „Sphinx" in bruikleen gege ven aan het Museum voor Mo derne Kunst te 's-Gravenbage. Dr. H. E. van Gelder, directeur van den Dienst voor Kunsten cn Wetenschappen te 's-Grovenhage, deelt o.a. het volgende mede: De Spliinz, een der belangrijkste, naar het formaat zeker het voornaamste van de reeks beroemde symbolische tcekeningen van Toorop, is voor twee jaar in bruikleen afgestaan aan het Museum voor Moderne Kunst in de Zeestraat Meer dan dertig jaar verbleef dit hoofd werk van den glooien meester in Indië: daarheen nam de tegenwoordige eigenaar, die het direct van Toorop verworven had, het mede. Zoo komt het dat deze toekening die in andere studies over Toorop en ook in het aan dezen gewijde nummer van Wendingen werd afgebeeld, in lateren tijd nooit meer vertoond kon worden en cenigs- zins in het vergeetboek geraakte tegenover andere en zeker niet belangrijker werken uit dcnzelfden tijd. In Indië hebben de witte mieren zich cenigszins to goed ge daan aan den onderrand van het papier, maar zonder de grootscho werking van deze monumentale compositie te schaden. Een oude reproductie toonde aan, dat Toorop dit werk met het thans verdwenen jaartal 1892 merkte. HET NIEUWE RAADHUIS TE HILVERSUM. Naar een teekcniiig van Bernard van Vlijmon. den nachtwacht op zijn ronde gebruikt, om den ingezetenen te herinneren, dat hc-t „nachtelijk" uur was aangebroken. Immers tegen 10 uur 's avonds deed de klepper des tijds door de avondstillo straten weergal men: „sluit deuren en vensters, tien uur heeit de klok." Later werd het koperen hord slechts gebruikt, om den bewoners de gewichtige tijding te brengen, dat er viseh- markt zou worden gehouden; dat er iels verloren was, of dot een of ander spoils man in de openlucht een hoogst belangrijke vertooning geven zou. Trittenheimer Riesling Piesporter Goldtröpschen Gewas 1930 1929 p.fl f 1.20 f 1J50 p. anker f 48,— f 66.- Burgemeester Lambooij schetst de wordingsgeschiedenis

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7