DUITSCHLANDS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN AHE0SF00RT5CH DAGBLAD TERUGHOUDENDHEID TE PARUS Dinsdag 14 Juli 1931 „DE ËEMLATSDER." 30e Jaargang No. 12 LUTHER TE BAZEL Hoover confereert DE DUITSCHE BANKEN 2 DAGEN GESLOTEN NERVEUZE SPANNING TE BERLIJN Stappen van Montague Norman. De gevolgen van Henderson's uitlatingen. Londen, 12 Juli. (V.D.) De Londensche bladen melden, dat de gouvarncur van de Bank of England, Montague Norman, Frankrijk den raad heeft gegeven de hou ding tegenover Duitschland to veranderen, teneinde een financiaele ineenstorting 'van Duitschland te voorkomen. Dit is geschied, nadat de Britsche regcering geconstateerd had, dat Frankrijk politieke cischen heeft gestald als voorwaarde voor een financieele ondersteuning. Men verwacht van de stap pen van Norman resultaat. Ondanks deze optimistische opvatting der bladen is de stemming te Londen pessimis tisch, daar het schijnt dat de financieels onderhandelingen van dr. Luther te Parijs tot nog toe geen resultaat hebben gehad. In bevoegd a Engelsche kringen i6 men. naar het schijnt, onaangenaam verrast over den terugslag, dien de uitlatingen van Hen derson met betrekking tot de staking van den aanbouw van oorlogsschepen en het op geven van de Duitsch-Oostenrijksche tol- unie haddan tijdens zijn bespreking met den Duitschen ambassadeur over den binncn- landschen politicken toestand in Duitsch land. Thans tracht men aan te toonen, dat de woorden van Henderson bedoeld waren als voorstel voor een basis van onderhandelin gen tusschen Frankrijk en Duitschland en niets uitstaande hebben mat de financieele besprekingen. Ten aanzien van de voorgeschiedenis doet de Berlijnsche correspondent van de Man chester Guardian opzienbarende mededeelin gen. De Duitsche sociaal-democratische partij, aldus de correspondent, heeft onlangs con tact gehad met de Engelsche Labourregae- ring Zij is het geweest, die den rijkskan selier op de hoogte heeft gebracht van de opinie van het Foreign Offica en hem ook heeft medegedeeld, wat men te Parijs van deze aangelegenhei 1: het pantserschip en ne tolunie, denkt. Het is in Barlijn bekend, dat men in Londen de Duitsche landbouwtaric- ven niet gaarne ziet. En het is evenzeer be kend, dat Engeland geïnteresseerd is bij een Duitsch-Poolsch accoord. D 3 verklaringen van de Manchester Guar dian hebben blijkbaar betrekking op het re cente bezoek van den voorzitter der S.P.D Wel6 aan Londen, zoomede op het optreden van afgavaardigde Breitschcid te Parijs tij dens de beslissende Kamerzitting over het plan-Hoover. Het Duitsche kabinet beraad slaagt. Berlijn, 12 Juli. (V.D.) Da herstelcom- missie van het rijkskabinet, die tot onge veer twee uur in den nacht op Zondag bij een is geweest, heeft haar vergadering om half twaalf harvat in aanwezigheid van den president der Duitsche rijksbank, dr. Lu ther en vertegenwoordigers der banken, ten I einde verdere besprakingen te voeren over de door dr. Luther te Londen en te Parijs I gevoerda onderhandelingen. De commissie bleef tot laat in den middag bijeen. Hedenmiddag is het rijkskabinet bijeen gekomen, teneinde te beraadslagen over de financieel a maatregelen, welke voor het binnenland moeten worden genomen. De beraadslagingen der rcparatiecommis-_ sie, zoowel als van den later bijeengekomen kabinetsraad zullen, naar varluidt, den ge- heelen dag voortduren. Op het oogenblik is over de te nemen maatregelen niets positiofs mede te deelcn. Vanzelfsprekend zijn da meeningen der vooraanstaande bankiers, die Zondag weer te Berlijn in vergadering bijeen zijn ge weest, niet altijd overeenkomstig da beslis- I singen van het kabinet. Het verluidt, dat I maatregelen te verwachten zijn ter verhin- daring van de deviezen- en geldafvloeiing. I Een algemeene deviezen-blokkeering zal in verband met het. Youngplan bizonderc moei- I lijkheden met zich brengen, daar da rijks- I bankwet aangepast is bij het Youngplan. I Steeds moet rekening gehouden worden met I een mogelijke wijziging van de bankwet. In I dit verband moat er de nadruk op worden I gelegd, dat juist do Amerikanen in do I kwestie der kapitaalvlucht nog een zekcro I belemmering vormen voor acn welslagen I der loopendc credictonderhandelingcn. Een conferentie onder leiding van Owen Young. Europe moet zich zelf helpen. New York, 13 Juli Onder leiding van I Owen Young is een conferentie gehouden I tusschen onderstaatssecretaris Mills, den I leider van do Federal Reserve Bank en een I groep financiers. Na afloop der conferentie, I die ccnige uren duurde, werd een officicelo I verklaring gepubliceerd. In deze verklaring I wordt gezegd, dat de positie van do regee- I t'ing der Vereenigdo Staten ten opzichte I van den huidigen toestand in Duitschland I duidelijk is. Door het moratoriumprogram van president Hoover werd de Duitsche re gcering bevrijd uit een moeilijke positie, veroorzaakt door de internationale finan cieele verplichtingen der regecringen. Meer dan 400 millioen dollar kwam beschikbaar voor het weder op gang brengen van de Duitsche industrie en van den Duitschen handel van het loopende jaar, welk bedrag anders op rekening der schadevergoeding had moeten worden betaald. Dit is de eenige richting, waarin de regcering der Vereenigdo Staten gelegenheid en bevoegd heid heeft in te grijpen. ITet is vanzelfspre kend en ook bekend, dat de regeering geen controle heeft op dc buitenlandsclie credict- politiek der Federal Reserve Bank cn niet vergeten moet worden, dat de vraagstuk ken, waarmede wij ons thans bezig houden, zuiver Europeesche problemen zijn cn dat deze daarom het best door een gemeen schappelijk optreden der Europeesche be langhebbenden kunnen worden opgelost. Maandagavond vindt opnieuw een confe rentie plaats in verband met de financieele crisis in Duitschland, waaraan ook Owen Young zal deelnemen. Groote belangstelling in Enge land voor de gebeurtenissen in Duitschland. Londen, 13 Juli (V.D.) Dc Engelsche bladen wijden groote aandacht aan do catastrophale gebeurtenissen in Duitsch land. Zij moeten zich voorloopig echter be palen tot het vermelden der feiten. Com mentaren zijn tot dusver nog niet gegeven. De eenige mogelijkheid om uit de ineen storting te komen, is volgens de financieele bladen slechts een zeer spoedige hulpver leening door de banken. De Times wijst er op, dat door de schade vergoedingen het nieuwe kapitaal uit Duitschland is gezogen cn dat de cata strophe slechts het gevolg is van de hou ding der schuldcischers. „Politieke garanties'' blijft leuze te Parijs. de Parijs, 13 Juli (V.D.). De berichten om trent de financieele crisis in Duitschland worden in de Parij6che ochtendbladen uit voerig besproken. Het laatste bezoek van den Duitschen ambassadeur aan den Fran- schen minister-president heeft grooten in druk gemaakt. De bladen herinneren er evenwel aan, dat de Fransche minister-pre sident Laval er steeds op heeft gewezen, dat Frankrijk onder de huidige omstandig heden zich niet tot liulpverleening bereid kan verklaren, zonderdat de reeds gevraag de waarborgen worden gegeven. Do Matin wijst er op, dat de groote particuliere ban ken in de verschillende landen volkomen vrijheid van handelen hebben en dat nie mand ze kan dwingen een bepaalden wag in te slaan. Doordat de Duitsche regeering heeft verzuimd reeds bij den aanvang van de crisis dc noodiga maatregelen te nemen, waardoor kapitaalvlucht kon worden voor komen, kan de catastrophe nu slechts ten koste van de grootste offers worden bezwo ren. Op Brüning, Hoover en Laval rust op het oogenblik de verantwoordelijkheid. Duitschland moge voorloopig nog trach ten aan de politieke maatregelen te ont komen, doch op zijn laatst binnen drie dagen zal het ook deze moeten aanvaarden De vertegenwoordigers van dc groote circu latiebanken kunnen op het oogenblik niets doen. Het staken van den handel in effecten en deviezen. B e r 1 ij n, 13 Juli. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld: Dc Darmstadter und Natio- nalbank heeft medegedeeld, dat zij toe stemming heeft gekregen haar loketten Maandag gesloten te houden. De rijksregee ring heeft de Darmstadter und National- bank gemachtigd dc volgende verklaring te publicecren: zich nemen, zoodat alle Duitsche banken thans een eenheid vormen. Het staken van den handel in effecten en deviezen op Maandag en Dinsdag moet het uitbreken van een paniek voorkomen, waarvoor, aldus wordt medegedeeld, zake lijk ongetwijfeld geen reden is. De bespre kingen van het rijkskabinct hebben tegen de verwachtingen in niet tot een definitief besluit geleid. Het rijkskabinct zal, nadat de rijkskanselier cn de rijksministers heden morgen ecnigo uren slaap zullen hebben genoten, verderen vergaderen om tot een be sluit te komen. Behalve de waarborgen van de belang rijke banken evrwacht men, dat de rijks regeering nadere maatregelen zal nemen tot regeling an het deviezen-verkeer. Deze maatregelen zullen zijn gericht tegen de kapitaalsvlucht. Intusschen zal men de maatregelen van het buitenland moeten af wachten. In den nacht van Zondag op Maandag zal volgens te Berlijn ontvangen berichten te Bazel een plan worden uitgewerkt tot steun aan Duitschland, waarbij ook Ame- rikaansch kapitaal beschikbaar zou wor den gesteld. Onder de Amerikaansche ban ken, die hulp zouden verleenen, zou o. a. de Morgan-groep zijn. Bevestiging van deze berichten was in den nacht nog niet te ver krijgen te Berlijn. De kwestie der Amerikaansche hulpvcrlecning. Verklaring van Castle. New York, 13 Juli (V.D.) De onder staatssecretaris van financiën Castle heeft Zondagavond laat een nieuwe verklaring afgelegd, waarin hij in verband met de conferentie van presidenten van circulatie banken ie Basel als zijn meening te ken nen gaf, dat de Amerikaansche banken be reid zijn elk doeltreffend hulpplan te steu nen. De Amerikaansche ochtendbladen leg gen deze verklaring aldus uit, dat de Fede ral reservebanken een gezamenlijke onder- steuningsactie van de Europeesche centrale banken tegenover Duitschland voornemens zijn te steunen. In een Zondag te New York gehouden finantieele conferentie, waaraan behalve Owen Young oo£ de vroe gere agent-generaal van de Duitsche scha devergoeding cn huidige mededirecteur van het bankiershuis Morgan. Parker Gil bert, en de gouverneur van de Federal Re serve Bank Harrison deelnamen, werd de verlenging van. het op Donderdag a.s. ver vallende credict aan de Duitsche rijksbank tot een bedrag van 1Ö0 millioen dollars be sproken. Caslle zou hieromtrent hebben vernomen, dat het verstrekken van een nieuw credict van 200 tot 300 millioen dol lar wordt overwogen. Voor een dergelijk, credict zijn ëchter verschillende voorwaar den noodzakelijk. President Hoover, die eerst heden van zijn wcck-endverblijf Washington terugkeert, heeft zich nog niet uitgelaten over dc door de Vereenigdc Sta ten thans aan te nemen houding Luther naar Basel vertrokken. Berlijn, 13 Juli (V.D.) De president van de rijksbank, dr. Luther, is Maandagoch tend te 10.17 uur met een speciaal vliegtuig naar Basel vertrokken. Berlijn, 13 Juli (V.D.) De Darmstadter und Nationalbank, welker loketten zijn ge sloten, heeft in alle filialen van deze bank een bekendmaking aangeplakt, waarin wordt gezegd: „Na buitengewoon sterke en voortdurend toenemende opzegging van ci edicten en opnemingen eerst door onze binnenlandsche cn daarna ook door onze buitenlandsclie schuldcischers, zien wij ons gedwongen ter bescherming van de belan gen van al onze schuld.eischers, onze lo ketten voorloopig te sluiten." Hoe lang de Danatbank haar loketten gesloten zal hou den, was hedenmorgen niet bekend. Duitschland contra de Fransche carantie-eischer. Berlijn, 13 Juli (V.D.) Naar de Deut sche Allgemeinc Zeiiung verneemt, is bij De rijksregeering zal door middel van een de toelichting van dc rijksregeoring over in don loop van heden af te kondigen noodverordening aan den rijkspresident alle waarborgen geven voor alle deposito's en voor een rustige afwikkeling van de zaken van de Darmstadter und National bank. Met het oog op de beteckenis van de afgekondigde staking van betalingen is den beurzen aanwijzing gegeven den handel in effecten en deviezen voor Maandag en Dinsdag te staken. Berlijn, 13 Juli. (V. D.) Het rijkska binct heeft zijn besprekingen, die den ge- heelen Zondag voortduurden, tot in het derde ochtenduur van heden voortgezet Als resultaat der besprekingen werd al leen bekend de officieelc medcdeeling be treffende de Danatbank inzake de sluiting der loketten cn do waarborgen der regee ring, waarvoor nog Maandag een noodver ordening zal worden afgekondigd. Deze waarborgen zouden gelden voor alle be langrijke banken, terwijl tegelijkertijd de banken tegenover elkaar waarborgen op den huidigen stand van zaken, welke Za terdagavond aan de voornaamste mogend heden, betrokken bij het plan-Hoover is toegezonden, aan deze mogendheden mede gedeeld, dat de rijksregeering de politieke voorwaarden van Frankrijk in geen geval bereid is aan te nemen cn eerder zal aftre den dan zich tc onderwerpen aan ccn dic taat van Frankrijk Een crediet dollar. van 250 millioen pen. De Fransche regeering heeft den Duit schen gezant te Parijs gisteravond laat medegedeeld, dat Frankrijk vandaag zijn bereidwilligheid te kennen zal geven om deel te nemen aan het verstrekken van een belangrijk crediet aan Duitschland. Eenige politieke eischen zijn daarbij niet gesteld. Een run op de Berlijnsche banken. Berlijn, 13 Juli. (V. D.) Na het staken der betaling door de Darm6tadter und Na tionalbank is, zooals ook niet anders te ver wachten was, een run begonnen op de ove rige Berlijnsche banken. Nadat gedurende de eer6te uren, dat de banken waren ge opend, de uitbetalingen nog in vollen om vang plaats hadden, heeft men besloten voorloopig dc betalingen 6lechts in beperk ten omvang te doen geschieden, waarbij een gemiddelde van 10 werd vastgesteld. Naar de Duitsche handelsdienst verneemt, worden tusschen de groote banken reeds besprekingen gevoerd met het doel om door het geheele 6taken der betalingen aan het onzinnige opnemen van deposito's een einde te maken. Tot hedenmiddag 12 uur was over deze kwestie echter nog geen overeenstem ming bereikt, daar door een deel der groote banken verdere toeneming van dc algemee ne onrust door een dergelijken krassen maatregel wordt gevreesd. Parijs, 13 Juli (V.D.). In Parij6 volgt men de ontwikkeling van den toestand in Duitschland met du grootste aandacht. Men ziet den ernst der situatie in, terwijl men bovendien volkomen begrijpt, dat een financieele ineenstorting van Duitschland niet haar uitwerking zal missen op het "vorige Europa. De reserve welke zoowel door de officieelc instanties als door de openbare meening wordt in acht genomen, wordt hierdoor ver klaard, dat men nog steeds hoopt, dat Duitschland nog zekere politieke concessies /.al doen, doch dat aan den anderen kant do Fransche regcering niet in de gelegenheid is krachtige maatregelen te nemen zonder toestemming der Kamer. Voor zoover reeds thans is na te gaan, staat de mogelijkheid nog open dat Frank rijk deelneemt aan den credietverleening op korten termijn. De Duitsch-nationalen voor bijeenroeping Seniorenconvent Berlijn, 13 Juli (V.D). Het bestuur van de Duitsch Nationale Rijksdagfractie is he denmiddag in zitting bijeen geweest. Aan genomen wordt dat ook de Duitsch-nationa len in het Seniorenconvent zullen aandrin gen op de bijeenroeping van den Rijksdag. Ten aanzien van de houding der sociaal democraten nopens het resultaat der zit ting van het partijbestuur werd officieel niets medegedeeld. Verwacht wordt dat het standpunt der sociaal-democraten Dinsdag bekend zal wor den. Dr. Luther te Bazel. Bazel, 13 Juli (V.D.) De president der Duitsche Rijksbank, dr. Luther, is heden middag om half vier te Bazel gearriveerd ter bijwoning van de zitting der Herstel bank. De Raad van Beheer die om 13 uur 20 voor de middagpauze uiteenging, is kort na de aankomst van dr. Luther voortgegaan met de besprekingen. Dc stemming in den boezem van den Raad was zeer ernstig. De aankomst van dr. Luther werd met zichtbare verlichting begroet. Washington en de bespre kingen te Bazel. New York, 13 Juli (V.D.). In regeerings- kringen te Washington ziet men met ver trouwen den afloop der besprekingen te Ba zel tegemoet. Men verwacht dat de centrale circulatie banken gemeenschappelijk met de Bank voor Internationale Betalingen een plan zul len uitwerken, waarbij de verdere vlucht der Mark zal worden tegengegaan. Opnieuw wordt er den nadruk op gelegd, dat de op lossing van do credietaangelegenheid ter hand moet worden genomen door de finan cieele en technische leiding van de Bank. Een overeenstemming zou ongetwijfeld ge makkelijker te bereiken zijn, indien de Rijksregeering de garantie zou geven, dat de devisenhandel zoo streng mogelijk zal worden gecontroleerd. Aangenomen mag worden dat tot de her opening der beurzen in Duitschland reke ning zal worden gehouden met dergelijke ;n het belang van Duitschland zijnde nood zakelijkheden. Berlijn, 13 Juli. De Rijksregeering heeft hedenavond op grond van art 48 der Rijksgrondwet een noodverordening uitge vaardigd, waarbij besloten wordt, dat alle Duitsche banken Dinsdag en Woensdag, 14 en 15 Juli gesloten zullen zijn, zoodat geen betalingen gedurende deze beide dagen kunnen geschieden. Het besluit is nog he denavond in werking getreden. Het is ge- teekend door rijkspresident Von Hinden burg, rijkskanselier Brüning en minister i financiën Dietrich, minister van bin nenlandsche zaken #dr. Wirth en voor den minister voor economische zaken door den staatssecretaris Von Trendelenburg. Berlijn, 13 Juli (H.N.) Het bestuur van de Danat-Bank zal vanmorgen in zijn ge heel aftreden. Het rijk zal terstond een trustee benoemen. Als zoodanig zal waar schijnlijk de heer Köbener, lid van de di rectie van de Preussenkas6e, optreden. Do termijnhandel in deviezen cn effecten blijft voorloopig tot Woensdag geschorst. Uit Ba zel wordt gemeld, dat gisteravond onder handelingen zijn gevoerd over een crediet van 250.000.000 ten gunste van Duitsch land, dat door ccn groep van Amerikaan sche bankiers, de Bank van Engeland en de Bank van Frankrijk beschikbaar zal worden gesteld. Deze onderhandelingen, waarvan de kans van slagen zeer groot wordt geacht, zullen reeds vandaag afloo Reserve Bank deelnemen aan de uitvoering van een dergelijk program. Het departement van Handel heeft Maan dagmiddag van den Amerikaanschen han- delsattache te Berlijn een telegram ontvan gen, waarin de geruststellende verzekering wordt gegeven dat de Rijksregeering alle noodzakelijke maatregelen zal nemen ter bescherming der Duitsche banken. President Hoover in confe rentie met Castle. Washington. 13 Juli (V.D.). Sinds de morgenuren confereert de president der Ver- eenigde Staten, Hoover, reeds onafgebroken met onderstaats-secretaris Ca6tle. De attachés bij het Witte Huis verklaren, dat de toestand in Duitschland de volledige aandacht heeft van den president. Het i6 evenwel niet in zijn macht eenige actie te ondernemen, afgescheiden van de bepalingen van het moratorium. Aan den anderen kant zal iedere maatregel, die zou kunnen bijdragen tot de oplossing der cri sis, de algeheele moreele 6teun hebben van den president De herdiscontocredieten aan de Rijksbank verlengd. Bazel, 13 Juli.— In een langdurige zitting van de Bank voor Internationale betalingen werd na uiteenzettingen van Dr. Luther over de critieke toestand in Duitschland besloten de herdiscontocredie ten. aan de Duitsche Rijksbank te verlen gen. Do Federal Reservo bank en de Europeesche circulatie banken. New York, 13 Juli (V.D.). Van toonaan gevende, de federal Reserve Bank nastaan- de zijde wordt verklaard dat de kwestie der credietgarantic voor Duitschland afhangt van de beslissing der Bank voor Internatio nale Betalingen. De Federal Reserve Bank van New York :s niet voornemens zelf het initiatief te ne men. Zij wacht veeleer tot de leiders der Europeesche circulatiebanken een gemeen schappelijk program te harer kennis zul len brengen. Vanzelfsprekend zal dc Federal Schacht weigert rijkscommissa* ris voor de Danatbank te worden Berlijn, 13 Juli. (H.N.) De toestand is in den loop van vandaag steeds kritieker ge worden. Het publiek is in hooge mate ze nuwachtig geworden en overal worden bij de banken en spaarbanken op groote schaal bedragen opgevraagd, zoodat velschillende spaarbanken er reeds toe zijn overgegaan beperkende bepalingen too te passen. Zoo heeft de stedelijke spaarbank te Dusseldorf bepaald, dat voorloopig 6lechts een bedrag van ten hoogste 100 Mk met den gebruikc- lijken opzeggingstermijn kan worden opge vraagd De senaat van Hamburg heeft de spaarbanken vrijheid gegeven, vandaag te sluiten, aangezien onder de bestaande om standigheden nadeel zou kunnen ontstaan voor die 6paarder6. die zich niet aansluiten bij het onbegrijpelijke opvragen vpn gelden, welke beweging door radicale elementen nog begunstigd wordt. Ondanks de groote liquiditeit van de spaarbanken en van hun groot tegoed zou de mogelijkheid zich kun nen voordoen, dat de banken niet over ge noeg contanten zouden kunnen beschikken. De rijksbank heeft vandaag de restrictie maatregelen scherper toegepast en o.a. be paald dat deviezen terstond contant moe ten worden voldaan. Tot nu toe behoefde de afrekening eerst pas na twee dagen plaats te hebben. Intusschen was de devie- zenhandel bij de rijksbank vandaag betrek kelijk gering, waartoe de maatregel van het sluiten der beurzen veel heeft bijgedragen. Op een spoedige kredietactie van de zijde der bank voor internationale betalingen wordt algemeen gehoopt, daar anders de toestand geheel onhoudbaar zal worden. Dr. Schacht weigert voor de functie van rijkscommissaris. Berlijn, 13 Juli. (V.D.) De vroegere pre sident van de rijksbank dr. Schacht was bij een deel van de gisteren gehouden bespre kingen van het kabinet in verband met den moeilijken financieelen toestand, aan wezig. Vernomen wordt, dat aan dr. Schacht de functie van rijkscommissaris voor de Da- nat-bank zou zijn aangeboden, doch dat dr. Schacht deze functie heeft afgewezen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9