UTRECHTSCHEWEG10 - TEL 179 AMERSFOORT ""JAS SE N.V. COMPAGNIE HOE ONTSTAAT DE MODE? De mode, waar komt toch de mode vandaan? Is ze iets specifieks Parijsch of Wcensch of Londensch? De vrouwen sullen dadelijk zeggen, natuurlijk. Men ziet toch dadelijk of een kleedingstuk bijvoorbeeld uit Parijs komt, of het doordrenkt is van de „esprit parisien". Maar dit is toch niet geheel en al zoo. In „De Dietsche Gedachte" vonden wij cenige aardige opmerkingen aangaande dit onderwerp. Wij lezen daar, dat de Fransche smaak en Parijsche kunstzin even weinig met de mode te maken hebben, als Nederlandsche smaak, Am- sterdamsche kunstzin met de diamant slijperijen. Toen na de onrustige middeleeuwer, het landverkeer toenam door de ves tiging van het Fransche Koninkrijk, werd de kunst en mode van Venetië en Brugge, knooppunten van zeehandel, verdrongen door die van Parijs, nadat Italiaansche kunstenaars door de Medicis aan het Parijsche hof waren gekomen en in Lyon de zij Jeindustrie van Italië was overgebracht. Parijs werd knooppunt van het landverkeer en zóó ontstond te Parijs de mode industrie, die, wat mannenkleeding be treft reeds in het begin der 19e eeuw verdrongen werd door de Londensche Mode: Redingote, smoking, enz. In hoe verre wordt nu de mode bepaald door Franschen of Engelschen smaak? Of liever Parijschen of Londenschen smaak? Wij weten, dat de werkelijke mode niet door de mode-industrie ge schapen wordt. Het zijn individuen, die hetzij onder de mannen, hetzij onder de vrouwen, een mode doen ontstaan, de „beaux" en de „belles". Het zijn zon der uitzondering mannen of vrouwen van smaak, die een mode doen wijzigen. De koningen der mode-in dustrie hebben daarbij geen andere rol, dan dat zij hun oor te luisteren leggen en zoodra blijkt, dat een verzinsel van een man of vrouw, die den toon aan geeft, inslaat, daarna aan heeren of dames met veel geld en weinig eigen smaak die nieuwe vorm aanpraten. Zoo zegt men dal de hoeden-leveranciers te Londen weer den strooien hoed wil len lanceeren, nu de Prins van Wales in Zuid-Amerika, op zijn tocht daar, weer den gewonen strooien hoed droeg. Een anecdote zal dit verduidelijken, uit mijn eigen ervaring. In een hoofd stad van het verre Oosten, waar duizen den Westerlingen van dertig nationali teiten een weeldeleven leiden van veel uitgaan, droeg in den winter 1922 op 1923 iedere dame der uitgaande wereld een avond-toilet, bestaande uit een soort ouderwetsche nachtpon zonder versiering, glad langs het lijf, tot even onder de knie, zooals toen „mode" was overal elders, van Berlijn over Parijs tot in New York enz., nog tijdens den oorlog ontstaan vermoedelijk uit „zui nigheid". Het was eigenlijk een belachelijke mode. De „mode" leidt tot eenvormige dracht, behoudens kleur of bijversie ring. Deze mode dus stond alleen aan vrouwen, slank van lijn, middelmaat. Was men lang en mager of dik, maar vooral, was men kort en dik, dan stond het volkomen belachelijk. Maar nie mand ziet dat, als de mode regeert. De rijkste dames toonden zich in die verre hoofdstad uitsluitend in origi- neele Parijsche costumes. Elk vóór- en rajaar kwam uit Parijs een vertegen woordiger van een beroemd mode magazijn in een der groote hotels en verkocht koffers vol met Parijsche „mode". Bovendien de lage franc verleidde ertoe bestelde men recht streeks uit Parijs. De minder rijke dames lieten hun costumes maken bij een paar Poolsche naaisters, gezusters, waarvan er één eenmaal 's jaars de 15.000 K.M. aflegde naar Parijs om nieuwe „modellen". Toen was er in die verre stad, 40 da gen van Parijs, een Hollandsche dame, wel slank, maar groot, die het in haar hoofd kreeg op een avond te verschij nen in keurslijf en klokrok, „geïnspi reerd" op Scheveningsch costuum. Zij liet het maken bij de Poolschen, maar onder geheimhouding, om te kunnen zeggen dat het de laatste Parijsche mode was. Die leugen was noodig, om dat anders bij voorbaat alle „charme" verloren was. Tusschen al die lange sladoods en dikke tonnetjes in nacht pon verscheen een vrouw, jong, de lengte gebroken door het keurslijf, een rok halverwege de kuit. Het werd een triomf. Enkele dagen daarna kwam de Poolsche vragen of zij Mevrouw's mo del mocht namaken, verschillende da mes hadden gevraagd of zij het kon. Mevrouw gaf haar toestemming. Dien winter droegen een zestal dames de nieuwe „Parijsche" mode. De Poolsche energiek, ging naar Parijs en liet daar eveneens het model namaken en kwam met een berg terug. In den winter van 1923/24 droeg de helft der dames keurs en klokrok, nu werkelijk grootendeels uit Parijs. In den zomer van 1924 be vatten de Parijsche modejournalen het nieuwe model als „dernier cri de Paris" en tot op heden hield deze mode voor avondtoilet stand met steeds langer wordende rok en „taille". Zóó heb ik toevallig een nieuwe mode zien ontstaan en ik sta voor de waarheid in. Hiermede is het geheim der Fransche mode-industrie onthuld. Door haar ver bindingen over de geheele wereld merkt zij spoedig hoe ergens ver weg, in Valparaiso of New York, in Berlijn of Weenen, in Tokio of Peking of Shanghai, een dame met eigen smaak iet suitvindt, dat bij de omgeving „in slaat". Of het een hoedvorm is, of een TWEE SLANK-MAKENDE MODELLEN. Links een ochtend- of namiddag japonnetje van rozc:oode crêpe met geschulpte randen die, behalve aan de mouwen, voorzien zijn van plissé's van beige crêpe veloutine. Beige knoopen en ceintuur-gesp Rechts een modelletje van pastel blauwe zijde, dat door de kraag slank maakt. De getande rand daarvan vormt de eenige garneering; daarom vraagt deze japon een groote broche of lange ketting om het geheel af te maken. AVONDMANTELTJE. Avondmanteltje van zwart doorzich tig fluweel met wit bont en een voe ring van witte crêpe satin. Door de groot losse strik op den schouder kan het bij al zijn eenvoud toch met het meet gekleede toilet gecombineerd worden. patroon, of een stof, dat doet er niet toe. Zoo ontstaat plotseling de drang naar Schotsch-bonte stoffen, of een bloempatroon, of een klokhoedje. Er is geen mode-koning te Parijs of elders, die in zijn bureau opeens verzint welke nieuwe mode hij zal „ontdekken". Hij weet door zijn uitgebreide cliëntèle, dat ergens iets nieuws is gedragen, dat bij anderen navolging vond. Dit neemt hij dan over. Zijn eigen kunde helpt hem om het nieuwe mode-model aan te passen aan dikken en dunnen; om vrouwen, die niet weten welke kleuren of stoffen haar staan, te helpen; om al die nietige dingen als een strookje hier, e enstrikje daar, met smaak te plaat sen. Maar de „mode" maakt hij niet Vandaar, dat praktisch gesproken een mode jaren noodig heeft om door te dringen. Zij sterft zoodra tot in het af- gelegenst oord de dienstbode op haar Zondagsch gekleed gaat naar „de mo de" en dan heeft reeds hier of daar een vrouw met smaak iets nieuws verzon nen en heeft de uitgaande wereld er zich al van meester gemaakt. Zóó is precies aan te geven, hoe de tegen woordige mode van halskettingen, arm banden en ringen van halfedelgesteen- ten, zelfs glas, is ontstaan. De oor sprong lag bij de Amerikaansche rijke toeristen, die na den oorlog elk jaar bij duizenden naar China kwamen. China en Japan liggen maar een 12 dagen stoomens van Vancouver. Daar vonden zij te Peking smaakvolle kettingen enz. van „Peking Blue" (glaskralen), „jade" amethyst, bergkristal, enz. voor spot prijzen, zoodat zij bij elk 'oilet een in kleur passende versiering konden dra gen. Toen begon de handelaar in Europa en Amerika ze in Peking op te koopen om ze met 1000 pCt. winst te verkoopen aan hen, die de lange reis niet konden maken en eindelijk begon in Europa de industrie met haar na maak, en schoten overal de winkels in halfedelsteenen als paddestoelen uit den grond. Een enkele maal mislukt zulk een poging een mode te „pous- seeren". Toen Toetankamen in Egypte werd opgegraven en alle bladen en tijdschriften vol stonden over Toetank amen, brachten toeristen uit Egypte, ringen, kettingen a la Toetankamen mede. Men maakte Toetankamen stof fen, met patronen aan Egyptische kunst ontleend, maar het bleek te bizar en sloeg niet in. Het staat verder vast, dat veel z.g. Parijsche hoeden en japonnenmodellen niet in Parijs, niet in Frankrijk worden gemaakt, al worden zij daar verkocht. Zoo verzon niet Parijs de sjamberloeks, de sjaals van Kashmir, de Spaansche Manillasjaals, de pyama's enz. Tot zoover de schrijver in De Diet sche Gedachte. Op een kleine uitzon dering na, kunnen we het geheel met den schrijver eens zijn. Alleen willen we opmerken, dat de Parijsche mode huizen alleen hun modellen naar het buitenland verkoopen en dat de cou peuses van de inheemsche modehuizen aan de hand van die modellen cos tumes knippen. Want de vrouw van smaak zal nimmer een confectie-cos- tume dragen, ook al komt dit uit Parijs. DIRECTE TOEVOER VAN WARM WATER. Het is zeker een verlangen van vele huisvrouwen om zoo spoedig mogelijk kokend water te hebben. Het is dik wijls lastig te moeten wachten tot de fluitketel haar geluid begint voort te brengen. En vele dames zullen zonder twijfel wel eens een stoute droom hebben gedroomd, waarin men warm water verkreeg zoo uit de kraan. Dus niet meer het tijdroovende ge- kook; men zet de kraan open en het warme water voor thee, koffie enz., stroomt in de pot. In eenige groote steden van Neder land is deze droom reeds werkelijk heid geworden. De gemeente verstrekt warm water in reservoirs! Maar de kleinere steden en ook de dorpen zijn nog altijd op de ouderwetsche ketel aangewezen. Een Duitsche firma heeft nu een handig instrumentje in den handel ge bracht, dat het mogelijk maakt in zeer korten tijd warm water te hebben. Zooals men op ons plaatje ziet, doorloopt het (nog koude) water de dikke buis, die in verbinding staat met een stopcontact. In de buis wordt het water verwarmd tot 96 gr. Celsius. Het instrument gebrul'"' ->r weinig stroom. DRINK MEER MELK! In Londen is er onlangs een propa ganda op touw gezet om meer melk te gebruiken. Vermoedelijk werd zij niet geheel belangeloos gehouden, doch wat doet dat er toe, als wij met een goed voedingsmiddel te doen hebben. En dat is de melk! De voedingswaar de van 1 Ltr. staat gelijk met die van 4 ons mager vleesch, 9 eieren, 5 ons kippenvleesch of 8 ons visch. Verder bevat melk alle vitaminen, die noodig zijn voor het opbouwen van het been- derstelsel, het reinigen van het bloed en het verkrijgen van een goede ge zondheid. In melk bevindt zich n.l. vitamine B, dat zenuwkwalen geneest. Elk kind heeft dagelijks melk noo dig om sterk en gezond te worden, doch ook volwassenen kunnen er baat bij vinden en worden bij geregeld ge bruik van melk niet zoo spoedig oud. Sommige vrouwen drinken geen melk, omdat zij vreezen, er dik door te wor den; dit is echter onjuist, wanneer men de melk tenminste afzonderlijk gebruikt en niet tegelijk met ander voedsel. KEUKENHOEKJE. Zomertijd is slatijd! Geen wonder, wie zou er in warme zomerdagen niet een lekker frisch slaatje waardeeren, en wat voor de huisvrouw nn be lang is welk ander gerecht is zoo vlug en zoo gemakkelijk klaar te ma ken? Met een beetje fantazie kunnen we alleraardigste combinaties beden ken, die niet alleen uitstekend smaken, maar ook opvallen door hun fleurig heid; want we bepalen ons nu niet meer tot kropsla, komkommer en tomaat, doch gebruiken ook alle blad groenten, worteltjes en bloemkool, die in kleine stukjes gesneden ons de bouwsteentjes verschaffen voor een kleurig mozaïk, een ware „zomersla". Inplaats van de groenten van den vorigen dag, b.v. de slaboonen op te warmen, maakt men er een aardig koud schoteltje van, opgemaakt met wat zilveruitjes en waaiervormig ge sneden augurkjes. Variatie genoeg. Slasaus met geklopt el. 1 ei, 3 eetlepels slaolie, 3 eetlepels azijn of citroensap, 1 theelepel Maggi's Aroma, 1 afgestreken theelepel zout, 1 volle theelepel mosterd. Klop het ei met het zout en den mosterd goed uit elkaar, giet er steeds klopende eerst de Aroma, daarna langzamerh; nd de olie en tenslotte den azijn door. Menu van de week. Zondag: Champignonsoep, kalfs lapjes, luinboontjes, aardappelen, cus tard met aardbeien Maandag: Bloemkool met sau- sijsjes, aardappelen, wentelteefjes Dinsdag- Roaslbeel, zomersla, aardappelen, rijst met boter en suiker. Woensdag" Kondvléesch. aard appelpuree, ges'oofde tomaten, ri's'e- koekjes. Donderdag" Gebakken I komkommersla, aardappelen, grie meel met rozijnen V r ij d a g Windsorsoep, barin"" 1 met gebakken toast, krois'-jcss-nnv -, Zaterdag: Gehukt, wortelt aardappelen, fruit Greenten van de maandb'o"mko--!, tuinboonen worteltjes. doperwten, capucijners, tomaten, peulen spinazie, andijvie, postelein kropsla, stuofsla, komkommer, zuring HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Jodium tinctuur. Wanneer men bij de er*ste sporen van een verkoudheid een glas water drinkt, waarin één druppel Jodium, dan kan men zeer vaak het erger worden daarvan voorkomen. Huiduitslag, Huiduitslag na een -'aterverband treedt zeer vaak op bij menschen ol kinderen, die een gev-eligen huid hebben, vooral indien men koud water gebruikt bij de omslagen. Bij voorko mende gevallen is het dan ook goed de huid, nadat deze goed droog is, met lanolin in te wrijven. VIJF ZOMERSCHE KINDER JURKJES. Van links naar rechts: Jurkje van zijden crêpe in een der pastelkleuren met open zoomen en plooitjes (handwerk). 1 tot 3 jaar Jurkje van geborduurde voile met een effen kraagje, dat op de jurk is bevestigd door twee geborduurde, motieven. 2 tot 6 jaar. Jurkje wan rose voile met witte moesjes (Zwitsersch borduursel en witte kant met moesjes). 2 tot 6 jaar. Jurkje van geborduurde voile met randjes in afstekende kleur. 2 tot 6 jaar. Jurkje van geruite organdi met een wit doorzichtig kraagje, waarop bloe men zijn geappliqueerd 2 tot 6 jaar OPRUIMING

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18