AM053FOO1R.TSCH DAGBLAD Zaterdag 18 Juli 1931 -DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 16 TWEEDE BLAD BEROOVINGEN NEMEN WEER TOE DE MOORD OP AMELAND ESSENCES VOOR LIMONADES PER FLACON 35 CENT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 3£auw£~. Diamanten DE „GELDSCHIETER" AANGEHOUDEN SCHIE-ROTTE-KANAAL NIEUW SLEEPTRANSPORT Nieuwe gevallen te Rotterdam Rotterdam, 17 Juli. Het zal nu al we) enkele maanden geleden zijn, dat wij er eene op gewezen hebben hoe zeer het aantal be roovingen te Rotterdam in den laatsten tijd weer toenam. Dit vond zijn reden hierin, dat oorspronkelijk de oude beroovers wien hei „werk" door do 6trenge politie maatrege len zoo goed als onmogelijk was gemaakt, geruimen tijd zich hebben bezig gehouden met chantage waartegen ook, toen er ver schillende klachten kwamen, met kracht werd opgetreden. Zoo langzamerhand schij nen zij er do chantage weer aan gegeven te hebben en zich weer op hun oude bc roep to hebben geworpen. Weliswaar heefi men nog zoo goed als niets gemerkt van het jnrichten van klappers, maar er zijn in den laatsten tijd wel verschillende buiten mcnschen, die in aanraking kwamen met vrouwen van verdachte zeden, van behoor lijke geldsommen beroofd. Het is gebleken dat de koopman A. B die enkele dagen geleden aangifte ie komen doen van het vermissen van een portefeuille met 3900 waarschijnlijk niet het slacht offer is geworden van de zakkenrollers, die op het oogenblik ook Rotterdam onveil schijnen te maken, maar van beroofsters Het is n.l. gebleken, dat de man in de bin nenstad eenigen tijd zich opgehouden heeft met tweo vrouwen. Deze twee vrouwen zijn thans aangehouden en zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het zijn twee zusters, de 35-jarige en de 37-jarige mej. de M., beide zeer goede bekenden van de politie. Het geld is echter niet op hen gevonden. Desondanks heeft de politie redenen gevonden om hen voorloopig op te sluiten. HOLLAND—ZÜID-AFRIKA LIJN N.V. Amsterdam, 16 Juli. Onder voorzit terschap van dr. C. J. K. van Aalst had lie denmiddag in hot Scheepvnarthuis alhier, de:algcmecne jaarlijksche vergadering van aandeelhouders plaats van de N.V. Ho!-< landZuid-Afrika Lijn. Vertegenwoordigd waren 36 aandeelen, '8 gewone en 18 pre ferente, rechtgevende op dertig stemmen Het verslag van de directie, alsmede do balans en de verlies en winstrekening, wer den zonder opmerkingen goedgekeurd. De aan do beurt van aftreding zijnde commis saris, mr. K. P. var. der Mandere, werd bij acclamatie herkozen. DE FINANCIEELE TOESTAND DER GE MEENTE SLEEN. De wenschen van Minister Ruys niet ingewilligd. De Gemeenteraad van Sleen heeft na een langdurige geheime vergadering beslo ten niet in te gaan op de wenschen van den Minister, dat de gemeente, wat de heffing van de gemeentefondsbelasting be treft, in de derde klasse moet worden ge rangschikt. De voorzitter heeft de moeilij ke situatie, waarin de gemeente is ge raakt, doordat de Minister verdere subsi dies, welke krachtens het saneeringsplan verleend werden, niet meer wenscht te ver- leenen, vóór de Raad zijn wenschen heeft ingewilligd, uiteengezet en met aandrang geadviseerd den Minister zijn zin te ge ven. Behalve de heer Moes was geen der raadsleden bereid het advies van den voorzitter op te volgen. De Raad besloot dan ook met zeven te gen éón stem te persistecren bij zijn be sluit. Uit de mededeeling van den voor zitter, welke deze week de situatie nog aan het Departement zal bespreken, is geble ken dat de gemeente Zaterdag reeds niet meer in staat is de loopende uitgaven te doen, zoodat dan reeds vorderingen onbe taald zullen moeten worden gelaten. De dader handelde met voorbedachten rade Omtrent het gebeurde op Ameland kan de N.R.Ct. nog mededeelon dat de verdachte naar het huis van bewaring te Leeuwarden is overgebracht. Bij het verhoor Donderdag- namiddag door de justitie heeft hij bekend den moord op zijn vrouw met voorbedach ten rade te hebben gepleegd. Hij was met zijn echtgenoote naar Ameland gegaan om haar te vermoorden. Toen het parket daar na van Buitenpost naar Boelenslaan ging was er een groote menigte op de been; er was een sterke politiemacht ter plaatse. Op de begraafplaats werd de schouwing van het lijk gehouden Dr. Mieremet con stateerde dat de vrouw door verdrinking om het leven was gebracht In een vorig bericht is gemeld, dat bei den zich zouden hebben ontkleed voor zij een bad namen. Thans vernemen wij, dat de' vrouw gekleed op het 6trand is aange troffen. TELEGRAM AAN DEN PAUS. Afgezonden door den Midden standsbond. In een vergadering van het hoofdbestuur van den Nederlandschen R.-K. Midden standsbond werd besloten het volgende te legram te zenden aan zijn heiligheid de Paus» „Nog diep onder den indruk van het richtinggevend woord dat Uwe Heiligheid heeft willen spreken bij de herdenking der uitvaardiging van Rcrum Novarum, zijn de leden van den Ned. R.-K. Middenstandsbond smartelijk getroffen door de Uwe Heiligheid opgedrongen strijd tot verdediging van rechten der zielen en de kerk. Wij zeggen Uwe Heiligheid innigen dank voor de lee ring in dit hachelijk tijdsgewricht, gegeven ter oplossing van de maatschappelijke vraagstukken. Wij vereenigen ons met Uwe Heiligheid in het streven naar herstel der maatschappelijke orde en in den strijd voor de rechten der kerk en wij bidden God s overvloedigen zegen in deze ure van beproeving over Uw Heiligheid af'. MINISTER DECKERS. De Minister van Defensie mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van de zeemast-adjudant luitenant ter zee le klasse G. G. Bozuwa, vertrokken Donderdagavond mot Hr. Ms. torpedobootjager van Nes van Nieuwediep naar Terschelling en brachten heden een bezoek aan het loodswezen te Harlingcn en Delfzijl. TEL. 217 De mcnschheid zou vervloekt zijn, als zij om een bewijs van moed te geven, veroor deeld was om eeuwig te blijven dooden. Jaurès. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van J. S. FLETSCHER door Jhr. C .A. L. v. d. W. Zonder meer iets te zeggen ging ik heen; ik begreep zeer goed, dat ik .Sheila nog vele malen zou ontmoeten. Elphinstone riep mij na: Als gij niet komt lunchen, komt dan dinecren. Breng uw vriend mee het zal mij aangenaam zijn hem te ontmoeten. Als antwoord wuifde ik met de hand en ging naar de herberg. Webster stond bij de deur. Iets gehoord? vroeg ik. Hoegenaamd niets, mijnheer. Binnen zijn tweo personen, die u wenschen te spre ken. Iemand van de politie en de andere is een journalist Dus is het bekend geworden, Webster? O ja. iedereen praat er over. Ik heb vandaag een paar menschcn gesproken, die mijnheer Mazaroff gedurende de eerste da gen hebben gezien, en die wisten al dat hij vermist wordt. Niemand heeft hem echter gisterenavond gezien; het lijkt wel of hij plotseling verdwenen is. Dat is vrij zeker, Webster. Eerlijk gezegd, had het mij niets verwon derd als Mazaroff met opzet plotseling ver dwenen was. Hij kende dit district; hij moet geweten hebben waar hij een trein kon ne men; hij zou nu in Londen kunnen zijn, om voor de tweede maal in zijn leven te ver dwijnen. Dit waren echter slechts gissingen. Ik ging de herberg binnen. Ga mee, Webster en laat ons hooren wat die menschcn te vertellen hebben. Zij zaten in onze zitkamer. De man van de politie steldo zich voor als sergeant Manners; de journalist was Bownas, verte genwoordiger van de voornaamste courant in deze streek en van een der Londensche correspondentie-bureaux. Manners had een flink militair voorkomen; Bownas was een klein kereltje, in zijn nopjes aantcekenin- gen te kunnen maken, terwijl dc sergeant vragen stelde. Nadat ik het voornaamste had medege deeld, vroeg de sergeant: Die mijnheer moet zeker heel rijk zijn geweest, niet waar? De auto, die ik in do garafec heb gezien, is, om bet zoo maar eens uit te drukken, voor geen vijf shilling tc koop, hè? U kunt gerust aannemen, dat mijnheer Mazaroff zeer rijk was, antwoordde ik. En dan had hij zeker veel geld bij zich toen hij uitging, nietwaar? ging de ser geant voort. Gaarne zou ik willen weten hoeveel dat was. Hij had vrij veel geld bij zich, zeide Ik. Waarschijnlijk een zouden horloge met ketting? vroeg hij Tal van oplichterijen gepleegd Rotterdam, 16 JulL Sinds eenigc da gen werd er door de politie gezocht naar een man die zich Visser of De Bruin noem de en reeds verscheidene inwoners van Rot terdam opgelicht had voor bedragen van twee gulden of een rijksdaalder. Deze man belde aan de deuren cn vroeg of men soms ook geld wilde Ieencn. Hij gaf voor namens een voorschotbank te komen, en dat in orde te kunnen maken. Wanneer de menschen er op ingingen, vroeg hij een bedrag van f2 voor administratiekosten, teneinde infor maties te kunnen inwinnen. Hij kwam dan nooit meer terug en het voorschot werd ook nooit verstrekt. Het toeval wilde, dat deze man gister avond in de Bergschelaan in het Noorden van de stad „opereerde" en daar ook terecht kwam in de onmiddellijke nabijheid van de woning van een inspecteur van politie. Deze zag hem, herkende hem als iemand die vroeger ook al wegens oplichtingen veroor deeld was en nog maar pas uit Veenhuizen vrij kon zijn en hield hem onmiddellijk aan. Bij onderzoek bleek hij inderdaad de gezochte te zijn. Het bleek dat er over de heele 6tad bij alle politiebureaux aangiften van oplichtingen hem betreffende waren binnen gekomen. De man zal du6 een rond reis over de diverse Rotterdamsche politie bureaux moeten gaan maken voordat men precies vastgesteld heeft welke oplichterijen hij heeft gepleegd en ten nadeele van wie. DE POSTVLUCHTEN OP INDIfi. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de P.H.-A.F.R. om 4.25 uit Bushir is vertrokken cn om 9.55 te Bagdad is aangekomen. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de P.H.-A.F.O. we gens de slechte weersomstandigheden he den (Vrijdag) in Akyab blijft VAN ONZE VEEMARKTEN. Enkele weken terug was de toestand in den varkenshandel zoo dat door een over zichtschrijver opgemerkt werd, dat er een toestand hcerschle op onze varkensmarkten dat het zoo goed als niet mogelijk was een juist overzicht te kunnen geven. Door hem werd toen aangeraden toch in geen geval maar in het wilde weg te verkoopen, daar dit' zoomin voor den verkóoper als voor den kooper, de zaak beter zou maken. Het ver trouwen moest terugkomen, en het is terug gekomen. De toestand is nu zoo dat de prijs vrij vast is, met steeds eenigszins oploopen- de markt. De gcbruiksvechandcl, waarvan vorige week verwacht werd, dat die ook wat beter zou worden, hoewel het verloop ervan toen niet meeviel, begint nu ook wat meer her leving te vertoonen. Bijkomstige omstandig heden werken daartoe mede; de melk en zuivelprijzen hebben een wat vasteren markt, vandaar dat de boer er wel meer toe over zal gaan er een melkkoe bij te koopen, ooral wanneer de grasgroei wat meewerkt. Evenwel is de handel nog geenszins vast, b.v. op de jongstleden Maandagmarkt te Amsterdam was de handel in versche melk koeien zeer flauw, en kon alles lang niet geplaatst worden, terwijl te Rotterdam een wat betere handel was. waardoor daar de prijs hooger w-as dan de week ervoor. Een goede melkkoe gold daar weer vlug van 300350 en voor besten werd nog wel tot 375 betaald. De slachtvecmarkten toonen nog onge veer denzclfdcn toestand. Hier is het vooral van verkoopersstandpunt bezien nog mis. De vraag blijft gering, de vleeschhandel kan niet veel gebruiken, de verkoop in den winkel is matig. We kunnen dus dan ook nog niet voorstellen, dat onze vetveeprijzen, zich beduidend zullen herstellen. Toch was Dinsdag te Rotterdam de prijs vaster dan Maandag en ook iets hooger dan die van vorige week. De prijs van 1ste kw. was nu zoo ongeveer 1.— per K.G., 2de kw. 0.85 0.90; 3de kw. 0.750.80, alles per K.G., geslacht. De vette kalverenraarkt wil wel het minst van alles vlotten, de aanvoeren blijven aan houden, en het weer werkt niet mede voor dien handel. De export doet momenteel ook niets en de prijzen zijn dan ook zeer moei lijk te handhaven. De aanvoer overtreft dc vraag, zoodat lang niet alles geplaatst kon worden. De varkensmarkten toonden een zeer vaste stemming met weer algemeen hoogere prijzen. Er wordt nu weer boven de 20 cent besteed. Te Rotterdam golden de zware var kens nu van 21 tot 22 cent en de zouters ongeveer 20 cent, alles per pond levend. H Een belangrijk plan te Rotterdam Rotterdam, 16 Juli. Door den directeur van gemeentewerken is de wenschelijkheii uitgesproken zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den aanleg van 'n gedeelte van 't tus- schen de Schie en de Rotte geprojecteerde verbindingskanaal en wel het gedeelte be westen het spoorviaduct der Electrischc, zulks met inbegrip van de daarvoor noo- dige bruggen, sluisbouw en straataanleg Dit kanaalgedeelte zal het mogelijk maken de scheepvaart door de Rotterdamsche Schie om te leiden via de in het uitbreidingsplan opgenomen binnenhaven en het nieuwe ka naal, waardoor een deel van de Rotterdam sche Schie eyeneens zoo spoedig mogelijk zal kunnen worden gedempt In verband met de afmetingen der schepen, die men als maximale maten voor dit kanaal heeft aangenomen, zal de te bouwen 6luis voor loopig kunnen worden aangelegd met een wijdte van 6 M., een kolklengte van 80 M., een brugwijdte van 7 M. en vrije doorvaart- hoogte van 3 M. De kanaal-afmetingen zijn gesteld op: breedte op den waterspiegel 29.60 M., bodembreedte 16 M., waterdiepte 2.30 M. Voorloopig zal met een 6luis kun nen worden volstaan; deze sluis zal de Bergslui6 heeten. Te zijner tijd zullen vóór de beide hoofd wegen die over het kanaal voeren, groote en kostbare bruggen noodig zijn. In verband met de betrekkelijke onzekerheid of deze plannen inderdaad zullen worden uitge voerd acht men het beter voorloopig een voudige bruggen aan ie leggen, die uitslui tend als behoorlijke verbinding met de ach ter het kanaal gelegen terreinen zullen gel den. Hier liggen n.l. marktterreinen, sport en tentoonstellingsterreinen. De kosten van den kanaalaanleg en het grondwerk worden geraamd op ruim 4 ton, van de twee brug gen tezamen op ruim 1 ton, van de nieuwe slui6 op 178,000, en van een hulpstraat op 4000, in totaal 700,000. Dit jaar zal ver moedelijk 6lechts 380,000 verwerkt worden, het volgende jaar waarschijnlijk de re6t De betrokken commissies hebben van hun in stemming doen blijken. B. en W. van Rot terdam 6tellen den Raad voor tot deze wer ken te besluiten. POGING TOT AFDREIGING. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van P. J. v. d. M., die in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Graven- hage is veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf wegens poging tot afdreiging. Een droogdok voor Australië Rotterdam, 16 Juli. Woensdag is het voor Wellington bestemde droogdok ge sleept door de 6leepbcoten Zwarte Zee en Roode Zee van L. Smit en Co.'s Internatio nalen Sleepdienst te Rotterdam, van North Shields, aan de Tyne vertrokken ter aan vaarding van de reis van 13,500 zeemijlen. De sleepboot Roode Zee zal de reis 6lechts voor enkele dagen meemaken, waarna de Witte Zee haar voor de eigenlijke reis zal aflossen, welke sleepboot thans daarvoor te Maassluis in gereedheid wordt gebracht Het droogdok i6 in staat schepen van 17,000 ton te lichten en is te Wallsend on Tyne gebouwd in opdracht van de Wellington Harbour Board, welke dit dok liet bouwen, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de haven te Wellington op Zieuw-Zee- :and. De sleepreis zal de langste worden die tot op heden werd uitgevoerd. Het i6 het 17e dok dat door L. Smit en Co. voor de Fa Swan, Hunter en Wigham Richardson Ltd. wordt versleept en het 56e dok dat door den sleepdienst wordt versleept. De reis gaat door het Suezkanaal en de Straat van Ma- 'akka naar Tandjong Priok, vervolgens door den geheelen Ned. Oost-Indischen Ar chipel, door de Torresstraat, door het vaar water binnen het groote Barrière Rif, langs de Australische kust, om dan ter hoogte van Brisbane over te 6teken naar Nieuw- Zeeland. Men hoopt in Januari 1932 aan te komen. De sleepdienst doet dit jaar nog enkele an dere belangrijke werken, o.a. het 6leepen van een baggermolen door de Gele Zee naar Banka, een sleepreis met bakken etc. naar Engelsch Indië, en een drijvende kraan van Naverton Hill on Tees naar Kaapstad. EEN FANTASTISCH VERHAAL. De bewoner van een perceel aan de Hee rengracht te Amsterdam (4e étage) gaf kennis aan de politie, dat hij bij zijn thuis komst de vrouw, die aldaar met hem samen woont, op bed vond liggen met gebonden armen en beenen en een doek chloroform voor den neus. Volgens deze vrouw was te 8.45 uur 's avonds een man de woning bin nengedrongen, die haar op bed wierp en bond, waarna hij haar correspondentie door zocht en zich, nadat hij zich eenige brieven had toegeëigend, weder verwijderde. Vermoedelijk berust volgens het Hbld. dit geheele verhaal op fantasie van de vrouw; van den z.g.n. indringer is geen spoor gevonden en eenig misdrijf heeft ni§* plaats gehad. NOTARIS MORRA GEOPEREERD. 's-Gravenhage. 17 Juli. Notaris Morra op wien dezer dagen een moordaanslag ge pleegd is, is hedenmiddag in het Roode- Krui6 ziekenhuis door dr. Exalto geopereerd Dr. Exalto is erin geslaagd den kogel, die lot diep in het hoofd was doorgedrongen, te verwijderen. De toestand van den patiënt i6 bevredi* gend. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw A. M. F. Lichtveld, commies met den persoonlijken titel van hoofdcommies op het kantoor van den ko lonialen ontvanger en betaalmeester te Pa ramaribo; toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau orde aan A. W. van Rosma len, kantoorlooper, voorheen meesterknecht bij de N.V, Rouppe van der Voort's Indus trie en Metaalmaatschappij „Oude Lood- mijn" te Amsterdam. - Een zeer kostbaar gouden horloge met ketting. Verder droeg hij een dasspeld en een ring met een diamant. Ook een gouden sigarettenkoker en een gouden lucifers doosje. De sergeant knikte. Dan begrijp ik wat het is! riep hij uit. En dat geloof ik zeker, het is een roof moord. Een mijnheer, die met zoovele kostbaarheden gaat wandelen op een een zame heide, terwijl zooveel veedrijvers, die ik weet niet waar vandaan komen, hem zagen en natuurlijk volgden en overrom pelden. Moord, mijnheer dat is het cn gevolgd door roof; dat is zoo klaar als iets! Als dat zoo is, vroeg ik, hoe is het dan mogelijk, dat zijn lijk niet gevonden is? Want er is toch werkelijk overal gezocht. O! antwoordde bij, veelbeteekenend, U kent deze streken niet, mijnheer. Er zijn hier plaatsen, waar iemand een lijk nooit zou vinden, nietwaar, mijnheer Bownas? Bownas keek mij veelbeteekenend aan. Spleten in dc rotsen, zei hij somber. Gaten in het veen, een massa plaatsen. Ik zou willen zeggen, dat als men dat wil, het mogelijk is om de sporen van een moord hier voor altijd te verbergen. En wat gebeurt er nu? vroeg ik den sergeant. Ja, antwoordde hij nadenkend. Ik zal deze zaak aan het hoofdkwartier moeten rapporteeren. Daar zullen de noodige maat regelen genomen worden. Ik blijf bij mijn oordeel, dat veedrijvers den moord hebben begaan. Wij moeten deze zaak algemeen be kend maken en mijnheer Bowna6 zal daar over wel in de couranten schrijven. Bownas wuifde met zijn opschrijfboekje. Morgenochtend zal men het lezen in de voornaam6^ dnjarblfld.on. verkondigde hij, en met een 6prekend opschrift. Heeft u geen portret van den vermiste. Neen, antwoordde ik. En ik geloof niet dat mijnheer Mazaroff zooveel drukte aan genaam vindt. Als hij terugkeert De sergeant lachte; klaarblijkelijk vond hijmij zeer onnoozel. Terugkeeren! riep hij uit. De hemel beware u! Hij zal nooit terugkeeren, zeer zeker niet, als hij met zooveel kostbaars bij zich op 6tap ging. U is geen familielid, vermoed ik? ging hij voort, terwijl hij mij nauwkeurig opnam. Musgrave zegt, dat u vrienden van elkaar bent. Zoo is het, gaf ik toe, Vrienden! En uw naam? vroeg hij. En uw adres? Marvyn Holt, oud-kapitein van de in fanterie, antwoordde ik. Mijn adres is 550A Jermynstreet, Londen en Chellingham, pastorie te Aylesbury. En deze jonge man vervolgde hij, wij zende op Webster. Chauffeur is hij niet waar? Hij noteerde zijn naam en woonplaats. U beiden moet ik altijd weten te vin den. U kunt steeds alle mogelijke inlichtin gen van ons krijgen. Webster en ik blijven voorloopig hier. Daarna gingen zij heen. Wat de politie deed, wist ik niet, doch wel wist ik dat toen de duisternis inviel er nog steeds geen berichten omtrent Maza roff waren. Evenmin hoorden wij den vol genden dag iets en toen de derde avond kwam na zijn verdwijnen, begon ik de ze kerheid te krijgen, dat zijn vermissing door hem vooraf beraamd en dus opzettelijk was. Alles omvattende, begreep ik, dat hij tot zoo iets in staat kon zijn En toch was het niet noodig geweest. Wij hadden met de j aufn kunnen vertrekken. Het lijk gevonden bij Reiver 1 Dec. In de schemering van den derden morgen ontwaakte ik, daar er aan mijn deur werd geklopt. Ik sprong uit mijn bed en zag Mus grave en Webster, half gekleed, op den gang. Ze hebben hem gevonden! fluisterde de herbergier. Ten minste, ze vonden... Toen scheen zijn keel dichtgeknepen te zijn en ik keek daarom naar den chauffeur. Zijn lijk is gevonden, mijnheer Holt, zeide hij, ergens op de hei Bij Reiver's Den, onderbrak Musgrave, aan den voet van de rotsen. Zijn lijk is hierheen gebracht vervolg de Webster. Zijn gezicht Is niet te herken nen, wel zijn kleeren. ^Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5