A. H. VAN NIEUWKERK N.V. NEDERLAND IN VINCENNES De vlag waait in top UITZENDING VAN KINDEREN NAAR BUITEN HET NIEUWE GEBOUW TE PARIJS KLEERMAKERIJ HEERENKLEEDING NAAR MAAI BRAND TE ROTTERDAM DE TOLUNIEKWESTIE VOOR HET HAAGSCHE HOF Beekensteinschetaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE De snelle herrijzenis van ons paviljoen De Parijsche correspondent der N. R. Ct. meldt d.d. Donderdag: Ieder is hier vol bewondering voor de Amerikaansche snelheid, waarmee het nieu we Hollandsche paviljoen wordt opge bouwd. Twaalf dagen nauwelijks verliepen sinds de ramp en nu reeds staan de eerste twee kapspahten overeind en de driekleur wap pert vroolijk in top. Wat komt het er op aan, dat het voor loop^ een „luchtkasteel" is, als het werke lijk „onder de kap" staat? Het schijnt, dat men er eerst aan ge dacht had het afgebrande oppervlak met de vrijgekomen beelderige uitzichten op „pen- dopo" en Balineesch dorp open te houden en het nieuwe paviljoen als afsluiting van den rechterflank te bestemmen. Werd het inzicht in het Louvre-complex niet veel schooner, toen het belemmerende Tuilèrieënpaleis door de communisten was afgebrand? Ten slotte is men weer tot de oorspron kelijke conceptie teruggekeerd van een frontaal paleis, dat ongeveer driemaal de oppervlakte van het paviljoen der parti culiere inzendingen zal bestaan. De tijd voor een nieuw project ontbrak helaas en men kan in elk geval waardee- ren, dat de stijlecnheid van het geheel blijft bewaard. Dr. Van der Waals, die hier ijverig bezig is voor de herinrichting der politieke indee ling, vertelde, dat men de zoo sprekende statistieken met de bewegende lichtjes zal herstellen Inplaats der verbrande diorama's schil dert de onvermoeibare Eland thans een nieuw panorama, dat den Papandajan tot onderwerp heeft en in de hoofdas van het paviljoen zal worden opgesteld. Om het werk te bespoedigen, wilde men eerst drie arbeidersploegen aannemen; daar dit met de arbeidswet en vooral met het toezicht moeilijk vereenigbaar was, besloot men twee ploegen te doen afwisselen. De Fransche regeering wier edelmoedig geld-aanbod werd afgeslagen, stelt alles in het werk om de heroprichting te bevorde ren: de spoorweg- en douane-autoriteiten kregen opdracht vooral geen stokken in de wielen te steken en zoo kwam het nieuwe Bafaksch huisje, afgezonden door het Kolo niaal Instituut, reeds den dag van afzen ding op het terrein aan. Van de troostelooze ruïne van een week geleden is niets meer te zien; een mooie monumentale schutting onttrekt het wérk der opruimers aan het oog van het publiek en in het midden wijst een pijl onder het opschrift: Tliéatre Balinais, naar onzen danstempel, die avond aan avond volle zalen trekt. Zijn de Balineesche festivals naar aller oordeel niet de hoogtepunten van de avon den der expositie? Nog altijd vloeien de uitingen van sym pathie naar aanleiding van de ramp rijke lijk binnen en men zou haast zeggen, dat er nooit beter middel werd gevonden voor publiciteit. Als het paviljoen was blijven staan, had niemand er meer over geschreven: oud en aftandsch zou men het op zekeren dag moe ten afbreken. Nu wemelt het van loffelijke artikelen, waarbij men allerlei andere dingen aan haalt als de voortreffelijkheid van ons kolo niaal gezag, het wonderwerk der Zuider zee en andere uitingen, waarin onze kop pige volharding even welsprekend aan het licht komt als hier. Zoo lees ik in de Semaine Paris: „Als de lof naar de allerbesten uitgaat, dan bestonden deze allerbesten voor een groot deel uit Hollanders. Men zal het nim mer vergeten en de verwoesting van giste ren kan niet verhinderen, dat het oude Nederland uit de Koloniale Expositie te voorschijn rijst, begiftigd met nieuwe groot heid en eenstemmige sympathie." Verleen hun vergankelijkheid sommige uitgelezen dingen niet hun eeuwige waar de? Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Heerlijke garnalen croquetten, vischkoekjes, gerookte paling, go rookte zalm, uitgesneden zalm bokking, een lijn gebakken vischje maar dan ook gekocht in den IJmuider Vischhandel, Utr-straat 40. Tel. 92. Grooto sorteering tafel zuren. sterk tot uiting kwam. De allerbeste soor ten werden nog tot redelijke prijzen ver kocht. Veel partijen, welke zonder twijfel gerekend kunnen worden tot de eerste soort, brachten 40 ct. p. p. of iets hoogere prijs op Maar de afwijkende partijen, welke niet eenigen tijd gefokt (bewaard) kunnen blij ven, deze werden tot soms erg lage prij zen verkocht; wij weten dat partijen bene den 30 ets. af en toe zijn verhandeld. Nu komt de kwaliteitsafwijking in dezen tijd van het jaar altijd sterk naar voren, en is het aantal losse partijen, beduidend groo ter, dan 'n 14 dagen terug. Wat de toestand in Duitschland betreft, wij zullon hopen dat deze spoedig weer normaal zal zijn want mocht het inderdaad een warboel in genoemd land worden, dan zijn do gevol en hiervan voor öns land nog niet te over zien Verslag van de Centrale Commissie over 1930 De beveiliging van het ge bouw en zijn inhoud DIEFSTAL VAN SIERADEN IN EEN TREIN. Voor een waarde van 25.000. De Telegr. meldt nog omtrent dit geval: Uit het onderzoek is gebleken dat het koffertje vermoedelijk tueschen Dusseldorp en Wezel uit een coupé, waarin de koop man met zijn gezin zat. door een, tot dus ver onbekenden medereiziger gestolen is, toen de eigenaar de coupé verliet, ora in den restauratiewagen te gaan eten. De betrokkene was verzekerd, cn de ver zekeringsmaatschappij zal 500 voor de opsporing van het vermiste uitloven. Daar de diefstal op Duitsch gebied gebeurd moet zijn, heeft do Amstcrdamsche politie zich met de politie van eenige Duitsche 6teden in verbinding gesteld De gestolen voor werpen zullen per radio en in het politie blad bekend gemaakt worden. KAAC-OVERZICKT. Het meest belangrijke in deze week is ongetwijfeld het gebeuren in Duitschland. De toestand daar is van zeer groot belang ook voor den kaasboer en kaashandelaar tevens; feitelijk is het een algemeen Neder- landsch belang, dat in een land, waarmede wij zóóveel te doen hebben, de financieele toestand in hevige mate is geschokt. Reeds dadelijk, toen Dinsdagmorgen de markt te Bodegraven begon, was een tragen kaas handel merkbaar, iels wat ook in Woerden 's-Gravenhagc, 17 Juli. Het Parij6chr tentoonstellingscomité deelt mede: Naar aanleiding van verschillende ingeko men vragen en opmerkingen inzake de ver zekering van goederen, welke welwillend zullen worden afgestaan ter expositie in Parijs, wordt medegedeeld, dat deze goe deren door de zorgen van het Neder'andsche tentoonstelljngscomitó van af het momom van aankomst te Parijs tot aan het oogon blik van weder-verzending van daar, bij soliede maatschappijen, die daarvoor door het Fransche tentoonstellingsbestuur zijn aangewezen, zullen worden verzekerd tegen de waarden als door de eigenaren naar bi' 'ijkheid zullen worden opgegeven. Ten aan zien van de wijze van verzending en de as surantie tijdens het transport zullen te zij ner tijd nadere inlichtingen worden ver strekt Inzake de beveiling van ons nieuwe go bouw en zijn inhoud kan worden medege deeld. dat op verzoek van het tentoonstel- Üngscomité de oud-hoofdcommissaris van politie, te Semarang. do heer Ruempol, zich bereid heeft verklaard de bewaking te or gan fseerert. Te diert einde is den heer Reum pol volle vrijheid gelaten, die maatregelen te treffen, welke hij in het bélang eener af doende veiligheid noodig acht. Hij i6 reeds te Parijs werkzaam. Het comité voornoemd hoopt, dat door deze verklaring thans nog hier en daar be staande onzekerheid zal zijn weggenomen en vertrouwt, dat het Nederlandsche volk krachtig zal willen medewerken om het ge stelde doel, Nederland weder waardig ie Parijs te doen voor den dag komen, te be reiken. Het gironummer '(Oost en West) is no. 14574 en het adres Korte Voorhout EEN ONDERWIJZER, DIE BLIJVEN WIL. ^rissche toestanden. Men schrijft uit Meppel aan het Vad.: Verleden najaar werd de heer H. Rijpke- ma, onderwijzer aan de Ned. Herv. U.L.O.- school alhier, ontslagen wegens overcom pleet. De heer Rijpkema ging hiertegen in beroep, aanvoerende dat nog kort geleden het aantal leerkrachten met één vermeer derd en het leerlingcntal niet achteruitgc- loopen was. De commissie van beroep ver nietigde -het ontslag, maar dat was niet naar den zin van het schoolbestuur, dat den heer Rijpkema geen/ klasse meer gaf, maar een leeg lokaal aanwees, waar hij zijn tijd kortte met eigen 6tudie. Nadat do hoofd- nspectie in de 5o inspectie te Groningen zich met het geval had bemoeid, kreeg de heer Rijpkema weer gedurende 10 uren per week een klasse. Het schoolbestuur gelast te daarop een geneeskundig onderzoek door twee psychiaters, waarna hij nog enkele weken in observatie werd gesteld. Noch het een noch het ander gaf den pensioenraad aanleiding tot afkeuring over te gaan. Thans is de toestand zoo geworden, dat het hoofd edr school gisterochtend, namens het schoolbestuur de toegang tot de school heeft ontzegd, waardoor meteen aan eon klas leerlingen vrijaf gegeven moest wor den. De heer Rijpkema zal ook nu weer bij hoogere autoriteiten zijn beklag indienen. DE ZUIDERZEEWERKEN. Ministerieel bezoek aan Texel. De minister van Waterstaat bracht Don derdag een bezoek aan het eiland Texel, waarbij tevens in oogenschouw werd geno men de vanwege den Rijkswaterstaat en de Zuiderzwwerken in uitvoering zijnde wer ken ter verhooging van den dijk aan de Zuidzijde van dat eiland. THANS MAG HIJ TROUWEN... De Haagscho rechtbank heeft de, door Mr. Tj. Mobach bij request verzochte door haling en verbetering gelast van het in de registers van den burgerlijken stand te Rijswijk onjuist ingevulde geslacht vin den jongeman, wiens huwelijksvoltrekking op grond hiervan door den ambtenaar van den burgerlijken stand geweigerd was, Aan het verslag van de Centrale Com missie voor Uitzending van Nederlandscho Kinderen naar Buiten oyer het jaar 1930 ontlecncn we het volgende: Het jaar 1930 was voor de Centrale Com missie van bijzondcro beteekenis, omdat in dit jaar het nieuwe Kinderhuis „Kinabu" te Soesterberg werd gebouwd Dit Kolonie huis, ingericht voor 60 kinderen met zomer en wintcrverplcging, werd op 19 Mei 1930 aanbesteed, op 29 Juli had de eerste-stoen- legging plaats door den kleinzoon van don voorzitter, den 5-jarigen Nicolaas Marinus Josephus Jitta, en op 21 Maart 1931 had de offlcieele opening plaats in tegenwoor digheid van Zijn Excellentie den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. T. J. Verschuur, den directeur-generaal der Volksgozondheid, mr. L. Lietaert Pecrboltc, de inspcctrice der Volksgezondheid, dr. Chr. Bader, cn tal van autoriteiten, afge vaardigden en van genoodigden. Na een welkomstgroet van den voorzitter, den hoer dr. N. M. Josephus Jitta, werd door Z.Exc. mr. Verschuur de openingsrede uitgesproken en werd door verschillende aanwezigen het woord gevoerd. Het gebouw, ontworpen door de hecren Jan en Theo Stuivinga, architecten te Zeist, is zoo hygiënisch en practisch moge lijk ingericht cn gebouwd op een 2II.A. groot terrein, geheel beplant met dennon. De achterkant biedt een schitterend uit zicht op de Soestervallei. Dat het Kinderhuis zoo modern kon wor den ingericht is zeker wel voor een groot deel te danken aan den „onbekenden gever", die 30.000 ter beschikking van de commissie stelde. Doch ook van andere zijden mocht de commissie blijken van klinkende instemming ontvangen, zooals het van den Santheuvel-Sobbc-fonds. De Centrale Commissie had in het afge- loopen jaar een groot verlies te boeken door het overlijden van den heer J. S. Ver burg, bekend om zijn groote liefde voor het misdeelde kind. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering blijven voortleven. De algemeene vergadering droeg een eenigszin6 feestelijk karakter, omdat op dezen dag tevens de eerstesteenlegging plaats had. Herkozen werden in de Centrale Com missie de heeren dr. N. M. Josephus Jitta, mr. J. H. de Crone, mevr. de wad. dr. G. A. M. van Wayenburg—Povel, mej. Zr. S. C. B. Nieboer, dr. J. B. F. van Gils, A. S. On derwijzer en dr. Th. Hommes. Dr. Josephus Jitta, mr. de Crane en rector H. A. C. M. Wennen werden in het Dag. Best. herko zen, waarin ook gekozen werd dr. Moquette. Tot nieuwe leden in do C. C. werden ge kozen dr. F. .A. v. d. Breggen, mevr. A. de Lange—Molenaar, de heer J. W. Braara, mr. E. J. Philips, .dr. J. Hermanides, dr. J. S. van Loon, mevi?. H. A. Lobstein—v. d. Bovenkarap en mej. A% Tilman. Het aandeel voor de C. C. in de opbrengst van den Weldadigheidspostzegel bedroeg 2643.27. Gedurende het afgeloopen-jaar werden 3258 kinderen naar gezinnen en diverse kindertehuizen uitgezonden met in totaal 144.745 vcrpleegdagen Over deze uitzending volgde een gedetail leerd overzicht in het verslag. De kinder tehuizen zijn gevestigd te Epe, Nunspeet, Leèr6um en te Soesterberg, waar kinderen werden verpleegd resp gedurende 3754, 2203, 2137 en 688, in totaal 8782 dagen. De rekening over 1930, uitgebracht door den penningmeester, mr. J. II. de Crane, sloot met een voordeelig öaldo van 172.09. Aan rijkssubsidie werd ontvangen 34,688.29, de subsidies van de provinciën bedroegen 35,906.19 cn van de gemeenten 38,061.58. Aan bijdragen word ontvangen van particulieren 27,606.16 en van comi- té's 29,388.62. Een gift van 2000, een van 1000 en een van 300 dienen speciaal vermeld te worden. De dagkosten voor de gezinsverpleging bedroegen ongeveer 1.05, waaruit ongc twijfeld het buitengewoon economische werk der gezinsverpleging blijkt. Het groot ste gedeelte dezer 1.05 werd besteed aan de kosten van huisvesting. De winst- en verliesrekening sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven, groot 167,139.02. Verder bevat het verslag verschillende overzichten, lijsten, wenken en voorschrif ten voor comitó's, correspondenten, enz. EERSTE KLAS CONCURREERENDE biedt aan levoring van le klasse stoffen Keurige coupe tegen gemakkelijke betalingscondities zonder extra prijsverhooging. Geheimhouding verzekerd Br. onder No. 500 bur. Arnersf. Dagblad. en den Ncderlandschen R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", dat de naleving der voorschriften tot beperking van don arbeidstijd van autobusbestuurders zeer veel to wenschen overlaat, en dat het koninklijke besluit van 19 Maart 1928 aller minst de mogelijkheid biedt om een behoor lijke naleving zijner bepalingen te waar borgen, waardoor van een bescherming der veiligheid van het vervoer van autobus- reizigers niet veel terecht kan komen. Daarom dringen adressanten aan op een spoedige wijziging der betreffende bepalin gen in dien zin dat het dienst doen of laten dienst doen buiten de op de arbeidskaart vermelde uren strafbaar wordt gesteld, ter wijl zij ter waarborging van de veiligheid van het autobus-vervoer tevens verzoeken alle bedrijfschauffeurs spoedig te brengen onder de betreffende bepalingen der ar beidswet. Omvangrijke maatregelen in het belang der pers Dank zij de werkzaamheid van een daar toe onder leiding van Dr. van Blankenslein. voorzitter van de internationale vereeniginj van volkcnbondsjournalisten gevormd co mité en mede, dank zij de welwillende mede werking van de autoriteiten ondervonden, zijn velerlei maatregelen getroffen ter ver gemakkelijking van de werkzaamheden dol vele binnen- en buitenlandsche journalisten, die de Maandag a.s. aanvangende zitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie voor de behandeling der kwestie van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie zul len volgen. In navolging van hetgeen te Genève bij de Volkenbondsvergadering geschiedt, zal in de groote rechtzaal het stelsel der kop- telefonie worden gevolgd en voor den pre sident, de pleiters en de tolken een micro foon zijn opgesteld. Voorts is er een post en telegraafkantoor ingericht, benevens eet- en recreatie-zalen. Tot nu toe hebben zich ongeveer 60 jour nalisten aan het comité opgegeven. NOODTOESTAND ONDER TUINDERS, In de gemeente Obdam. In de gemeente Obdam hcerscht onder do tuinbouwers tengevolge van de aardappel ziekte oen noodtoestand. Er werd dit voor jaar voor bijna 7 50,000 aan tuinderscrediet verstrekt, wat hoofdzakelijk besteed is voor de aanschaffing van kunstmest. Nu vrijwel de gehcele aardappoloogst verwoest is, moest dit geld als verloren worden be schouwd. Reeds is een beroep gedaan op den minister. B. en W. zullen den Raad voorstellen om in verband met de tijdsomstandigheden de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Hoe hopeloos de toestand is wordt ten duidelijk ste gedemonstreerd door het feit, dat de go- meente er toe is overgegaan, steunbonnen te verstrekken ter verkrijging van de meest noodzakelijke lovensmiddelen. (Hbld.) ARBEIDSTIJD VOOR AUTOBUS BESTUURDERS. Een adros aan den Minister van Waterstaat. In een adres aan den Minister van Wa terstaat zeggen de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overige automobielpcrsoneel MALAISE IN DE SCHEEPSBOUW- INDUSTRIE. Ontslag in de Rijnstreek om Alphen. A1 p h e n a. d. R Ij n, 17 Juli. De laatste maand is de malaise in de scheepsbouw- industrie in de Rijnstreek 6teeds toegeno men. Vooral op de werven te Alphen a. d. Rijn heerecht een nijpend gebrek aan or ders Nadat bij de firma Boot in deze ge meente reeds verschillende arbeiders wa ren ontslagen, Is tegen Zaterdag a.6. we derom aan een aantal personen ontslag aangezegd, terwijl ook voor het aan den arbeid blijvende personeel een kortere werkweek zal worden ingevoerd. Een felle vuurzee Rotterdam, 17 Juli. Hedenmorgen \va3 do sigarenwinkelier F. do L. die (norgen in de Verechoorstraat, op Charlois, een nieuwo sigaren- on wijnzaak zou oponon in zijn nieuwen winkel bezig mot het ordenen van de etalage. Hij had ln zijn winkel een em mer benzine 6taan voor hot schoonmaken der ruiten en voor het geven van eenige benzine in hun sigarenaanstekers aan de klanten die bij de opening zouden verschil- nen. Hij had do onvoorzichtigheid daarbij een 6igaret te rooken en zag toen ineens een groote vlam achter in den winkel. Waarschijnlijk wa6 er een vonk van de si garet te dicht bij do ommer benzine geko men. Er ontstond plotseling een zoo felle vuur zee dat de man hals over kop moest vluch ten om zich in veiligheid te stellen. Hij rende aan de achterzijde hot huis uit, klom daar ovor de heining kwam zoo door de woning van een buurman weer op straat. Brandalarm werd gemaakt dat spoedig uit gebreid werd lot middolalurm, terwijl op de vele berichten, die de Centrale in de eorsto oogenblikken ontving, zelfs een ma- torspuit werd uitgezonden alsmede een re serveauto. Ondortu6schen woedde do brand m volle hevigheid. De winkel stond in lichte iaaie en in een ommezien van tijd had het vuur zich meegedeeld aan do achter den winkel gelegen nog ongemeubileerde ka mers. De ruiten waren met een harde knal gesprongen, en het vuur joeg door de ra men naar buiten. In totaal is met zes stralen door de hand spuiten gewerkt. Een doel daarvan werd aan de voorzijde op den vuurhaard gericht, een ander deel ging achterom terwijl ten slotte een enkele straal naar boven werd gebracht om daar te assisteeren, wanneer de zoldering van den winkel eens zoudoor- branden. Deze straal heeft echter geen dienst behoeven te doen. Na eenigen tijd was do winkel uitgebrand; de inventaris werd geheel vernield. De eigenaar die bui tengewoon overstuur was, verklaarde niet verzekerd te zijn. Hij moest per auto naar zijn woning worden overgebracht. S. A. LEOPOLD GEHULDIGD. De heer S. A. Leopold, ondervoorzitter der commissie voor de middelbare examens in de Fransche taal en in het bijzonder belast met do leiding van do A-examens, is door zijn collega's gehuldigd, naar aanleiding van het feit, dat hij gedurende 25 jaren lid dier commissie is geweest en door de Fransche regeering benoemd is tot ridder in het Legioen van Eer. 'De voorzitter der commissie, de Secretaris en een der leden, gaven uitdrukking aan de gevoelens van hoogachting cn genegenheid, die do leden den hoer Leopold toedragen, aan wlcn zij namens de leden der A- en B- examens een geschenk hebben aangeboden. Do jubilaris dankte de gevers in hartelijke bewoordingen. BELGISCHE REGIMENTSKAPEL NAAR ZEELAND. Naar de correspondent te Brussel der N. R. Ct. meldt, heeft het departement van landsverdediging aldaar aan de stafmuziek van het te Brugge garnizoen houdende éde regiment infanterie, machtiging verleend om a.6. Zondag te Schoondljke, in Zceuwsch- Vlaandcren, een concert te geven. Hot is de eerste rnaal 6edert den oorlog, dat een Bel gische militaire kapel zich in Nederland zal laten hooron. ONZE RECLAME EIKEN SLAAPKAMER 2 deurssplegelkast (uitneembaar), waschkast, 2 pers. ledikant, nachtkastje, tafel en 2 stoelen. Compleet 195.-. f*.'. De dierentuin-directeur koopt baby-olifant een bijtring. voor do (Life).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6