KEERPUNT TEN GOEDE OF TEN KWADE AH msr QORTS €IH DAGB3AD ER BESTAAN TWEE MOGELIJKHEDEN HARTELIJKE ONTVANGST TE LONDEN „LOS VAN STRESEMANN'S SCHADUW" Dinsdag 21 Juli 1931 -DE EEMLANDER" REDE VAN MAC DONALD De eerste zitting te Londen EEN VERKLARING VAN DR. BRüNING CURTIUS EEN INSTRUMENT VAN VON BüLOW? Het dilettantisme der Duitsche politiek Men moei een compromis vinden, dat voor alle parlementen aanvaardbaar is. niemand mag worden vernederd. Men moet dus een'compromis vinden, dat voor alle parlementen aanvaardbaar is. De conferen tie moet bezield zijn door een wil tot sla gen. De financieele zijde van do crisis en do vraag wat gedaan kan worden, moet voor de bankiers gelaten worden. Naar het 6chijnt bestaan er twee mogelijkheden. De eene weg is middelen te vinden voor nieu we leeningen en credieten aan Duitschland. Dit is in Parijs overwogen. Doch. er bestaan nog eenige moeilijkheden, die overwonnen moeten worden voor het tot een leening ko men kan. De andere weg zou zijn het pro bleem direct aan to grijpen, boe men door versterking van den binnenlandschen toe stand de overige wereld een verzekering kan geven van stabiliteit, teneinde op deze wijze niet alleen het afvloeien van in Duitschland belegde kapitalen tegen te gaan, doch zelfs een terugvloeien in de hand te werken. Er bestaat geen twijfel, dat de Duit6che huishouding krachtig i6, ver ondersteld, dat zij over do noodige kapita len beschikt. Orn deze reden heeft president Hoover de opschorting van aile oorlogs- en herstelbe talingen voor een jaar voorgesteld, hetgeen reeds een zeer daadwerkelijke hulp betee kent. Het kan zijn, dat dit nog niet vol doende is, doch dit kan eerst later beoor deeld worden. Ten 6lotte recommendeerde Macdonald de grootst mogelijke bespoediging van de con ferentie. Iedere dag vergroot de gevaren van een volledige instorting, die zich aan iedere controle ontrekken zou. Londen, 20 Juli. (V.D.) De eerste zit ting van de Londensche ministerconferen tie heeft heden geduurd tot 20 uur tien. Aan het einde der zitting werd het vol gende officieele communiquo uitgegeven: Do eerste bijeenkomst ven do minister conferentie ls onder voorzitterschap van den eersten minister Macdonald geopend om 18 uur 30 in zijn ambtsvertrek in het Parlementsgebouw. De eerste minister leidde de conferentie in met een begroe ting van de gedelegeerden en gaf vervol gens een vrij lange verklaring, waarin hij de voorgeschiedenis en de oorzaken van de crisis uiteen zette, op den tegenwoor- digen toestand inging en een nadere om schrijving gaf van de taak der conferentie. In aansluiting hierop bracht Laval rap port uit aan do aanwezigen over de te Parijs plaats gevonden hebbende onder handelingen Hij kenschetste den geest waarin deze besprekingen tüsschen de Fransche en Duitschc ministers gevoerd waren en zette verder den toestand in Frankrijk uiteen in verband met de te houden besprekingen. Laval gaf nogmaals uiting aan zijn hoop op een loyale samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk tot hènstel van het vertrouwen en het crediet in de we reld. Dr. Brüning bevestigde dat een geest van samenwerking nagestreefd werd, gaf aan de hand van statistieken een overzicht van den financieelen toestand in Duitsch land en gaf een uiteenzetting van de maat regelen die genomen zijn om de moeilijk heden meester te worden. Hij legde den nadruk op de dringende noodzakelijkheid van een hulpactie, tpn- cinde de bestaande moeilijkheden uit den weg te ruimen. De instelling van een werkcomm'ssie werd uitgesteld tot de volgende bijeen komst op Dinsdagmorgen tien uur in het Engclsche departement van buitenland- sche zaken. In aanvulling op het officieele commu nique wordt over de eerste zitting van de Londensche minister-conferentie nog me degedeeld, dat rijkskanselier Brüning in zijn redevoering de vervulling van twee eischcn als noodzakelijk heeft uiteengezet, n.l.: 1. Het onttrekken van credieten uit Duitschland moet worden verhinderd. 4. De gouddekking moet worden ver groot. De uiteenzettingen van den Franschen minister-president en die van den rijks kanselier zijn niet in haar geheel hekend gemaakt. De toespraak van Macdonald echter wel. Toespraak van Macdonald. Macdonald begon met er op te wijzen, dat het huidige oogenblik een keerpunt ten goede of ten kwade in de geschiedenis kan beteekenen. Wanneer een oplossing niet werd gevonden, tn niemand de politi0- ke en financieele ge varen voorspellen. Ofschoon Duitsch land zijn belastin gen heeft verhoogd en zijn bevolking ook verdere offers opgelegd heeft, is toch een moratari- um noodzakelijk ge worden. Hierdoor zijn de buitenland- sche geldschieters gealarmeerd ge worden, hetgeen ge leid heeft tot het ie- rugtrekkon van grou te bedragen uit Duitschland. De conferentie, aldus ging Macdonald voort, moet niet alleen de maatregelen overwegen die noodzakelijk zijn om de IIoo- verplanncn van kracht te doen worden, doch hierbij moet komen de bespreking van den dringenden noodtoestand die sindsdien in Duitschland is ontstaan. Anders kan de stroom niet worden gestuit, die het poli tieke, sociale en financieele leven van Cen traal Europa bedreigt. De toestand van Duitschland toont met betrekking tot de begrooting, de handelsbalans, de economi sche en industrieels organisatie geen radi cale fouten. Het is dus de taak van de con ferentie het vertrouwen van de buitenland sche crcdietgcvers in Duitschland weer te herstellen. Dit probleem heeft de politieke en een financieele kant. Maar de conferen tie moet zich op de laatste concentreeren Het is van belang te erkennen, dat eener- zijd6 belemmeringen van de openbare mcc- ning bestaan en aan den anderen kant, dat Welkome resultaten voor de FransclvDuitsche samenwerking. De toestand bij de Berlynsche banken Macdonald. Parijs, 20 Juli. (V.D.) Rijkskanselier Dr. Brüning, de Duitschc minister van bui- tcnlandsche zaken, dr. Curtius, staatssecre taris von Bülow en do andere leden van de Duitscho delegatie zijn hedenmorgen te 10 uur met do Noord-Express uit Parijs ver trokken naar Londen, waar zij vanmiddag tegen 4 uur zullen arriveeren. Met denzelfden trein vertrok ook de Fran sche delegatie, bestaande uit de ministers Laval, Briand, Flandin en Piétri en uit de hoeren Berthelot en Poncet. Verder reisden nog mee de Italiaansche en Belgische ministers van buitenlandsche zaken, Grandi en Ilymans, alsmede de Brit- schc ambassadeur te Parijs, Lord Tyrrell. De ministers en overige leden der dcle- gtaies namen plaats in een salonrijtuig, zoo dat de Duitsche ministers op de reis naar Londen nog verder gelegenheid zullen heb ben hun persoonlijke besprekingen met de andere ministers voort te zetten. Kort voor het vertrek zag men Brüning voor één der ramen van het salonrijtuij reeds in een levendig gesprek met Laval, terwijl dr. Curtius zich met Grandi en lord Tyrell onderhield. Hier en daar hoorde men uit het het publiek roepen: „Vive Laval" en „Vive la paix". Op het perron verdrong zich een talrijk publiek. Het vertrek geschiedde in volko men orde. Er deden zich geen incidenten voor. Toen Laval en Brüning op verzoek van persfotografen voor het venster ver schenen om zich gezamenlijk te laten foto grafeeren. ontstónd er onder het publiek een luid applaus. Er werd geroepen: „Vive lc président" en „vive lo chancelicr." Gemengde gevoelens der Fransche pers. De uitslag der Zaterdag en Zondag ge voerde besprekingen wordt door de Fran- schebladen met gemengde gevoelens beoo Jeeld De nationalistische bladen als de Echo de Paris en de Figaro kunnen hun spijt nfet verbergen, dat men van Duitschland geen bepaalde politieke waarborgen heeft gekre gen. Beide bladen verklaren, dat het beter geweest zou zijn, indien de Fransche regee ring aan haar oorspronkelijk plan had vast gehouden, slechts dan naar Londen te gaan, indien een principicele overeenstemming over bepaalde punten met Duitschland be reikt zou zijn. Daarentegen is de Matin over het resultaat der besprekingen zeer tevre den en verklaart, dat een belangrijke vorde ring op den w-eg der Duitsch-Franschc toe nadering is bereikt. Indien men bedenkt, aldus schrijft de Matin, dat nog nooit het hoofd der keizerlijke of rcpublikcinsche Duitsche regeering naar Parijs is gekomen en dat een schijnbaar onoverkomelijke bar rière tusschen beide volken zulke gruwelij ke herinneringen wakker riep, moet men erkennen, dat de atmosfeer in de beide laat ste dagen volkomen veranderd is. Wie de verantwoordelijke staatslieden, minister pre_ sident Laval en rijkskanselier Brüning, met elkaar heeft zien spreken, moet erkennen, dat iedere belangrijke moeilijkheid,- die in do toekomst zal kunnen ontstaan, veel ge makkelijker door onderling overleg opge lost zal kunnen worden. Ilet Petit Journal is meer gereserveerd. Het blad schrijft, dat het een zeer loffelijke, doch ook zeer ge waagde onderneming was, om door het be zoek van de Duitscho staatslieden een 'over eenstemming to willen bereiken. Men kan niet zeggen, dat dit doel mislukt, noch dat het goed gelukt is. De vruchten van de toe naderingspolitiek zijn misschien nagenoeg, doch nog niet geheel rijp. De opvattingen van de radicale bladen loopen uiteen. De Volonté stelt vast, dat men in de twee laat ste dagen weder gewonnen heeft, wat sedert maanden verloren was en dat men gerust optimist kan zijn. Daarentegen is La Répu- blique van oordcel. 1at het eindresultaat van de gisteren gehouden besprekingen zui ver sentimenteel is. Beloften of verplichtin- cn zijn niet verkregen Men gaat naar Lon den met niets anders dan met een blanco blad. De socialistische Populaire is ontevre ren, dat de door dit blad voortdurend ver kondigde slel'ing dat men Ihi.tschland moet helpen, zonder eenige politieke voorwaarde te stellen, niet verwezenlijkt is. Parijs, 2 0 Juli. (V. D.) Rijkskanselier dr. Brüning heeft hedenmorgen voor zijn vertrek naar Londen aan eenige Fransche journalisten de volgende verklaring ge daan: Nu wij Frankrijk verlaten om ons naar Engeland te begeven, zouden de Rijksmi nister van buitenlandsche zaken en ik niet willen nalaten to verklaren, hoe diep ge roerd wij zijn geweest door de beminnelijke en warme ontvangst, die de Fransche re geering ons bij ons bezoek aan Frankrijk heert bereid. Wij hebben ons erover ver heugd, dat wij volkomen openlijk onze wederzijdsche opvattingen met onze Fran sche collega's konden uitwisselen en wij zijn ervan overtuigd, dat dit direct con tact voor een steeds vruchtbaarder worden de ontwikkeling van de Fransch-Duitsche samenwerking, die wij.„oprecht wenschen welkome resultaten zal hebben. Besprekingen tijdens de reis van Parijs naar Londen. Londen, 2 0 Juli. (V. D.) Tijdens de reis van Parijs naar Calais hebben de deel nemers der conferentie in het salonrijtuig van premier Laval een vriendschappelijke bespreking gevoerd. Na een gemeenschappelijke lunch had dr. Brüning een privé-gesprek met dpn Franschcn minister van financiën, Flandin over de Duitsche staatsbegrooting. In kringen van de Duitsche delegatie wordt er algemeen de nadruk op gelegd, dat het bezoek aan Parijs en het samen zijn met do Fransche ministers een goede atmosfeer voor de verdere besprekingen heeft geschapen. Do aankomst der ministers tc London. De Fransche minsters, zoomede dr. Brü ning en dr. Curtius en de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Grandi, zijn hedenavond om 5 uur IS aan Victoria station te Londen aangekomen. De Britsche premier Macdonald en de minister van bui tenlandsche zaken Henderson waren ter begroeting aanwezig. Ook de te Londen aanwezige financieele experts waren aan wezig. Macdonald en Henderson begaven zich naar de voorste wagon, waaruit de Fran sche ministers stapten. Macdonald wisselde daarbij eenige woorden met Briand. Henderson en Macdonald begaven zich vervolgens naar een anderen wagon, waar uit de Italiaansche gedelegeerden stapten, Toen zij nog met de Italianen in gesprek waren, naderden dr. Brüning en dr. Cur tius met den Duitschen ambassadeur. De begroeting tusschen Macdonald en Brüning was zeer hartelijk. Later kwam Henderson in gesprek met Brüning, dien hij onder den arm nam en naar een gereed staande auto begeleidde. Op het stationsplein had zich een groote menigte verzameld, die de ministers luide toejuichte. Een incident. Eenige Duitsche nationaal-socialisten ver oorzaakten een incident. Zij riepen plotse ling: „Heil Hitier. Weg met Brüning" en wel juist op het oogenblik dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken, Hij- mans, in zijn auto voorbijreed. De Fransche en Duitsche delegaties heb ben haar intrek genomen in het Carlton- hotel. Voor den aanvang der confe rentie. Bij aankomst der Duitsche en Fransche gedelegeerden ter Londensche ministercon ferentie in het Carlton hotel heerschtc daar c-en groote bodrijvigheid. Aan den ingang van het hotel had zich een groote menschcnm.cnigtc' verzameld. De ministers arriveerden in de auto's van hun respectieve gezantschappen. Dr. Brüning en dr. Curtius hadden, hier bij vergezeld van von Bulow, met de des kundigen een korte bespreking, waaraan ook enkele minuten door den Duitschen ambassadeur werd deelgenomen. Om ZC6 uur twintig verlieten de Duit- schers het hotel en reden naar het Lager huis. In het parlementsgebouw hadden zich in- russchcn ook de ministers der andere ter conferentie vertegenwoordigde landen ver zameld. Zij werden in de werkkamer van minis ter-president Macdonald door Macdonald, Henderson en Snowden verwelkomd. De noodverordening inzake de reizen naar het buitenland. Berlijn, 20 Jqli (V.D.) De moeilijkheden die do uitvoeringsbepalingen in zake de Noodverordening voor den toeslag op rei den naar het buitenland opleveren, konden in de heden plaats gehad hebbende bespre kingen der betreffende instanties nog niet uit den weg worden geruimd. Er is der halve de vraag of de uitvoeringsbepalingen nog heden zullen worden gepubliceerd. De toestand bij de banken en spaarbanken to Berlijn. Berlijn, 20 Juli (V.D.) De gedeeltelijke openstelling van het betalingsverkeer heeft, zooals bij een hedenmiddag ingesteld onder zoek tc Berlijn bleek, weinig verandering in den toestand der verschillende banken en spaarbanken 6edert hedenmiddag ge bracht. De spaarbank van de stad Berlijn had hedenmorgen 1600 menschen voor haar loketten. Bij de banken heerechte zoo goed als volslagen rust en slechts enkele cliën- ren werden daar geholpen. DE DUITSCHE REISBELASTING. Zwitserland protesteert Bazel, 20 Juli. (H.N.) De Zwitsersche regeering is voornemens vandaag bij de Duitschc regeering stappen te doen tegen de verordening, waarbij voor het doen van buitenlandsche reizen een belasting wordt geheven. De Zwitsersche bladen verklaren, dat deze noodverordening in staat is de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Zwitserland afbreuk te doen. Berlijn, 20 Juli (H.N.) De noodverorde ning voor het doen van buitenlandsche rei zen, die Woensdag a.s. in werking treedt, geldt ook voor reizen naar Oostenrijk, Danzig, het Saargcbied en het Memeiland EEN REDEVOERING VAN DEN PAUS. Rome, 20 Juli. (V.D.) Gisteren heeft de paus voor de heilige congregatie een rede gehouden, waarin hij terloops een toespeling maakte op het conflict tusschen het Vati- caan en de Italiaansche regeering. De paus sprak van do „beproevingen", waaraan de kerk wae biootgcsteid en bad God het klare inzicht terug te geven aan do vijanden der kerk, die niet blind waren, doch weigerden te zien. Wat wij thans wer kelijk noodig hebben aldus Pius XI zijn wonderen en voor alles moeten wij bid den, dat allen, die blind zijn, zullen rnogeri zien en dat zij, die zien, zullen mogen be grijpen. PETROLEUMBRON IN BRAND. Reeds acht doodem New York, 20 Juli (V.D.) Maandag is in de omgeving van Mount Pleasant (Mi chigan) een petroleumbron in brand ge raakt. Tot nu toe zijn reeds acht dooden en li zwaar gewonden geborgen. VOORGENOMEN AANSLAG OP JACK DIAMOND. New-York, 20 Juli. (H.N.) Politieamb tenaren en detectives hebben tc Caïro in den staat New-York acht man gearresteerd, die verdacht worden ecjn aanslag te hebben wil len plegen op den bendeleider Jack Dia mond Er werden 30 machinegeweren, ge weren en revolvrs in beslag genomen. NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN EEN PETDOLEUMBRAMft>» New-York, 20 Juli, (H.N.) Bij Mount Picasant in den staat Michigan is een petro leumbron in brand geraakt. Door de bran dende petroleum werden zeven personen ge dood, terwijl talrijke anderen ernstig ge wond werden. POOLSCH MAJOOR WEGENS SPIONNAGE TERECHTGESTELD. Warschau, 20 Juli (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de te Warschau wegens spionnage ter dood veroordeelde majoor van den generalen staf Demkowski Zaterdagavond op de binnenplaats van de Warschausche citadel is gefusilleerd DE POOLVLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Een werkstattenvaart ter voor bereiding. F r i e d r i c h s h a f e n, 2 0 Juli. (H. N.) De „Graf Zeppelin" zal ter voorbereiding van de a.s. Poolvlucht morgen een Werk stattenvaart maken, waarbij de verschil lende onderdeelen zullen worden onder zocht. Voor de Poolvlucht is de passagiersgon del van het luchtschip belangrijk gewij zigd. Aan deze vlucht, welke Vrijdag wordt on dernomen, nemen deel 46 passagiers, 30 leden van de bemanning, 12 geleerden, 2 vertegenwoordigers van de pers, 1 filmope rateur en een Russische marconist. Tus- schenlandingen worden uitgevoerd te Ber lijn en te Leningrad. Een aanval, van democratische zijde, op de tollinie;politiek. Berlijn, 20 Juli (H.N.) lil verband met do behandeling van het vraagstuk der Duitsch-Oostenrijksche tolunio voor het in ternationale gerechtshof te 's-Gravcnhago is een aanval, klaarblijkelijk van democra- tisohe zijde, op de Duitsche volkspartij niet zonder belang, welke in een corresponden tie in enkele democratische bladen voor komt. Hierin wordt medegedeeld, dat dr. Curtius terstond na het tot 6tand komen van de overeenkomst met de Oostenrijk6che staatslieden een kleine schaar van journa listen ontving en zich daarbij een uitlating liet ontvallen, welke kenmerkend is voor den geheclcn Duitschen politieken toestand. Curtius zcide n.l., dat hij zich er over ver heugde, dat hij eindelijk van de schaduw van Stresemann bevrijd was en thans een tijdperk van eigen politiek had ingeleid. Men zal. aldus heet het in deze correspon dentie, ongetwijfeld als mensch voor deze mentaliteit iets kunnen gevoelen, to meer daar dr. Curtius een absoluut fatsoenlijk karakter heeft, vrij is van alle intriges en ook ver verwijderd is van het politieke di lettantisme van een Dingcldcy. Het. tra gische is echter het feit, dat Curtius wel geloofde een zelfstandige buitenlandsche politiek ingeleid te hebben, doch dat hij in werkelijkheid de man was, die geschoven werd. De uitvinder van het patent, om een Duitsch-Oo6lenrijksche politiek te voeren, waardoor Frankrijk en in het bijzonder Briand gebru6keerd werd, is de staatssecre taris in het departement van buitenland sche zaken, von Bülow, de neef van den „grooten" vroegeren rijkskanselier, vorst von Bülow. Do kwestie der tol unie, die niet alleen het gehcele Duitschc volk, doch de geheele wereld de laatste maanden zoo ont zaggelijk in beroering heeft gebracht en werkelijk niet in het voordeel van Duitsch land, heeft met het vraagstuk van de eigen lijke aaneensluiting van Duitschland en Oostenrijk niets uitstaande. In een zitting van den Oostenrijksch-Duii6chen volks bond, die dit voorjaar te Berlijn werd ge houden, is deze opvatting zoowel in dc redevoeding van rijksdagpresident Locbe uls van den vroegeren Oostcnrijkschen staatskanselier Renner zeer duidelijk uitge drukt. Men heeft met betrekking tot zekere gebeurtenissen van do laatste jaren in Duitschland dikwijls gezegd, dat het bui tenland over Duitsche toestanden beter op de hoogte was dan het Duitsche volk zelf. Dit geldt ook voor dit geval. Iedereen wist., dat na den dood van Stresemann het in de bedoeling lag zich van diens politiek af te wenden. Daarvoor heeft reeds de loslippig heid van Treviranus gezorgd.. De successen van Stresemann's politiek lagen voor een groot gedeelte in diens fabelachtige kunst om met menschen tc kunnen omgaan, een gave, die Curtius niet bezit Voor dengene, die de toestanden kent, is weder liet dilet tantisme van de Duitsche politiek geble ken. Meer dan een jaar lang heeft men op de verkeerde kaart gezet. Toen kwam <V- groote radiorede van den rijkskanselier, vervolgens het ITooverpla» en thans ge loofde men, dat Hoover, ^hetgeen hij gedaan had, na drie weken, toen dc financieele nood het hoogst gestegen was, zou herha len. Men geloofde op de wereld in politie ken zin zoo'n invloed te hebben geoefend, dat Amerika en Engeland door dik en dun de politiek van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken zonder en desnoods togen Frankrijk zou meemaken. Het ontwa ken was verschrikkelijk. Door zich zoo te oriëntecron, heeft men bewerkt dat Brü ning en Curtius naar Parijs moesten gaan en men kan slechts hopen, dat Stims*>n en Henderson het. terrein te Parijs in zooverre hebben gesondeerd, dat te Parijs een at- mo6phecr van wederzijdsche achting bij do onderhandelingen heerschtc. Er is 6lechts een vergelijk op den grondslag van weder zijdsche tegemoetkomingen mogelijk, zon der rekening tc houden met de invloeden, welke direct of indirect van ITügenberg of eenigen bureaugcneraal uitgaan. Het i6 een verheugend teekon, dat Curtius er op heeft gestaan te verlangen, dat staatssecretaris von Bülow hierbij wordt de vraag ge steld, hoelang deze nog staatssecretaris zal blijven de reis naar Parijs en Londen zou meemaken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9