DR. CURTIUS IS DANKBAAR GESTEMD Binnenland AMERIKA WIL DUIDELIJKE UITEENZETTING Voldoening te Berlijn B. SCHOOLEMAN HERSTEL VAN VERTROUWEN UITBREIDING VAN DE STAKING IN SPANJE GAAT LAVAL NAAR ROME? WERVELSTORM TEISTERT EEN POOLSCHE STAD DE HAVENTARIEVEN VAN ROTTERDAM HET „KATZENWURGEN" IN DUITSCHLAND Adhaesie gevraagd DE GEREFORMEERDEN EN DE OORLOG Uitsluitend de financieele moeilijks heden zijn gisteren te Londen behandeld. Londen, 21 Juli. (V. D.) Na de lang durige voorloopige bijeenkomst die gister avond tusschen de staatslieden der zeven mogendheden heeft plaats gehad, zijn de ministers hedenmorgen om tien uur op nieuw bijeengekomen. Do conferentie werd lieden gehouden in 'de oude kabinetzaal, dio grenst aan de Lo- carnozaal van het ministerie van buiten- landsche zaken. De zitting duurde verschei dene uren. Verwacht wordt, dat in den namiddag een nieuwe zitting der conferenttie zal plaats hebben. Een ollicieel communiqué. De hedenmorgen gehouden zitting der Conferentie duurde bijna drie uur. Na af loop werd het volgende communiqué ver strekt- De Internationale Conferentie is heden morgen te tien uur in het ministerie van buitenlandsche zaken bijeengekomen en be studeerde de methoden van internationale financieele samenwerking, waardoor in de onmiddellijke toekomst het vertrouwen in de economische stabiliteit kan worden her steld, voorafgaand aan de bestudeering van verdere maatregelen, welke noodig zullen zijn voor een permanent herstel van den financieelen toestand van Duitschland op gezonde basis. Besloten werd dat de ministers van finan ciën van de vertegenwoordigde landen ter conferentie hedenmiddag onder voorzitter schap van Ramsay Macdonald zullen bijeen komen met dr. Brüning om de bestudee ring van het gerezen vraagstuk voort te zetton. Nader vernemen we dat in de morgen- zittting van de „zeven mogendheden-confe- rentie", welke meer dan twee en een half uur duurde, in hoofdzaak werd gesproken over de meer algeraeene zijden van den toe stand. Bijna alle gedelegeerden namen aan deze bespreking deel. Men was het er over eens dat het moest dringende deel van het probleem is midde len te beramen voor internationale finan cieele samenwerking, die direct zouden kunnen worden toegepast, ten einde het vertrouwen in de economische stabiliteit van Duitschland te herstellen. Deze taak wordt beschouwd als de essen- tieele stap bij de bestudeering van verdere maatregelen, welke vereischt zouden kun nen worden ter bereiking van een perma nent herstel op een hechte basis van don Duitschen financieelen toestand. Men was het er over eens, dat de eerste stap moet zijn te verzekeren dat geen verdere credie- tcn aan Duitschland zullen worden onttrok ken. De Amerikaansche staatssecretaris Stimson legde er den nadruk op dat hij er vast van overtuigd is dat de Amerikaansche banken voort zullen gaan samen te werken voor de handhaving van credieten aan Duitschland, waarbij hij de hoop uitsprak dat de banken in andere landen een zelfde houding zullen aannemen. Besloten werd dat de. Britsche premier Macdonald des m'ddags een bijeenkomst van ministère van financiën der verschil lende landen zou presideeren. Deze bijeen komst is eveneens bijgewoond door dr. Brü ning. Om half negen hedenavond duurde deze bijeenkomst nog voort. Verklaringen van dr. Curtius. Na afloop van de ochtendzitting van de ministerconferentie heeft de Duitsche rijks minister van buitenlandsche zaken dr. Cur tius ecnige mededeelingen gedaan omtrent het verloop der zitting. Met bijzondere voldoening heeft de Duit sche delegatie kennis genomen van de ver klaringen van Macdonald over de oorlogs schulden en de schadevergoedingen. De zit ting van heden heeft zich uitsluitend met de financieele kwesties bezig gehouden. Met bijzonderen dank gewaagde dr. Curtius er van, dat de Amerikaansche staatssecretaris Stimson een duidelijke opheldering van den financieelen toestand van Duitschland geëischt heeft. De besprekingen van heden sloten aan bij de Maandag door den Duitschen rijks kanselier dr. Brüning naar voren gebrachte punten en wel ten eerste de kwestie van het voorkomen van kapitaalsvlucht en ten tweede het verkrijgen van credieten op kor ten termijn. De conferentie heeft zich heden morgen alleen met het eerste punt bezig ge houden. Men heeft de mogelijkheden om ka pitaalsvlucht te verhinderen, ernstig onder de oogen gezien en de vraag behandeld, of ook maatregelen tegen kleine banken kun nen worden genomen. Dr. Curtius betoogde met nadruk, dat geqn politieke kwesties in behandeling zijn gekomen. Of een conferentie voldoende zal zijn voor de thans hangende kwesties, moet men afwachten. De technische bijzonderhe den omtrent het eorste punt, do verhinde ring van kapitaalsvlucht, zullen zoo moge lijk in de bijeenkomst van de ministers van financiën, die hedenmiddag plaats vindt, geregeld worden. Macdonald hoopt dat deze conferentio in staat zal zijn reeds Woens dag aan de plenaire conferentie practische voorstellen te doen. Daarna zal de tweede kwestie in behandeling komen. Over de besprekingen in de conferentie van hedenmorgen wordt verder nog gemeld, dat alleen besprekingen over den algemeen financieelen toestand hebben plaats gehad. CURTIUS Het is duidelijk, zoo wordt er van Engelsche zijde op gewezen, dat delegaties algemeen van meening zijn. dat de credieten die op het oogonblik aan Duitschland zijn toege staan. niet moeten worden ingetrokken en dat maatregelen daarvoor moeten worden genomen. De Amerikaansche staatssecretaris Stim son heeft het Amerikaansche standpunt na der uiteongezet. Hij heeft duidelijk betoogd, dat de Amerikanen hun credieten niet inge trokken hebben, doch den laatsten tijd nog verhoogd hebben. Voldoening te Berlijn. De rede van den Engelschen minister-pre sident Macdonald bij de opening van de conferentie te Londen is met voldoening te Berlijn ontvangen. Men wijst erop, dat men in Londen den noodtoestand van Duitsch land erkent. Tegelijkertijd wordt de hoop uitgesproken, dat de conferentie te Londen een tastbaar resultaat zal opleveren. Te Berlijn verwacht men, dat de conferentie tot het einde van de week zal duren. Nog geen overeenstemming. Londen, 21 Juli. (V.D.) De conferentie van de ministers van financiën en van de financieele deskundigen is heden geëin digd zonder dat een overeenstemming be reikt is. De ministers zullen waarschijnlijk Woensdagmorgen rapport uitbrengen over de vraag hoe men maatregelen kan nomen tot verhindering van het onttrekken van kapitaal uit Duitschland Door het Foreign Officie wordt het vol gende officieele communiqué uitgegeven: De door de hoofdvergadering hedenmor gen ingestelde commissie van de ministers van financiën onder voorzitterschap van den eereten minister, als voorzitter van de conferentie, is Dinsdagmiddag bijeen geko men. Aanwezig waren de ministers van financiën der V. S., van Frankrijk en En geland, benevens Brüning en Francqui. De resultaten van de onderhandelingen vnn de commissie zullen Woensdagmorgen aan de dan bijeen komende hoofdconferen- tie worden voorgelegd. VAN PERSEYNSTRAAT 19, Telefoon 423. Belangrijker dan lecnir.gen London, 21 Juli. (V.D.) Volgens den di- plomatieken correspondent van de Daily Herald kan aan de beide cischen van rijks- i kanselier dr. Brüning, n.l. het verhinderen van het terugtrekken van kapitaal uit Duitschland cn do vergrooting van de gouddekking van do rijksbank, niet vol daan worden, zonder een leening op langen termijn, die echter een belangrijke belas ting voor Duitschland beteekent en waar- aan politieke voorwaarden vastgeknoopt i zouden kunnen worden. Misschien zou, na de nieuwe noodbcpalingen, een crediet aan do rijksbank ten bedrage van zeshonderd millioen mark mogelijk zijn en zou dit vol doende zijn om de reserve voor de rijks bank terug te brengen tot haar normaal percentage, waardoor Duitschland een ze kere vrijheid van handelen zou krijgen. Door dit denkbeeld zou misschien ook het j grootste gat gestopt kunnen worden. Do meening van den rijkskanselier, dat Duitschland te veel leeningen had, die een last beteekendon en dat veel betere voor waarden mogelijk waren, indien het aantal leeningen kleiner was, heeft volgens de Times in de city een goeden indruk ge maakt. Het blad acht het herstel van ver trouwen belangrijker dan een leening. De Amerikaansche en Engelsche huizen, die hun credieten in Duitschland hebben ge laten, hebben daaraan goed gedaan. Met deze credieten kan Duitschland in beperkte mato zijn zaken in stand houden. Verdere credieten zullen ongetwijfeld worden gege ven op voorwaarde, dat Duitschland van de last der herstelbetalingen zal worden bevrijd... Het is in het belang van het geheele in ternationale kapitaal, dat de Duitsche han dels-activiteit niet verlamd wordt door een gebrek aan kapitaal. De terugkeer van de oorspronkelijk teruggetrokken gelden zal het bewijs er voor zijn, dat de stappen, die de Londensche conferentie heeft gedaan, het vertrouwen in de mark hebben her- j steld. Dit resultaat kan volgens de Times J echter niet bereikt worden door eenige op- gedwongen leening van welken aard ook. Dit standpunt van de Times is, naar men algemeen te Londen aanneemt, ook het standpunt van den gouverneur van de Bank van Engeland Montague Norman, die daarvan ook Macdonald op de hoogte heeft gesteld. Parijs, 21 Juli (V.D.). Volgens berichten uit Spanje breidt de 6taking zich overal, maar in het bijzonder te Barcelona, sterk uit. De politie zag zich Zondag j.l. gedwon gen het hoofdgebouw van den telefoon dienst te Barcelona voortdurend te bewa ken, daar het gevaar bestond, dat de sta kers dit zouden bestormen. De gouverneur van Granada is den toe stand niet meester en heeft daarom zijn ont slag aangevraagd. Parijs, 21 Juli (V.D). Naar in goed in gelichte Franschc kringen verluidt, zou de ftaliaansche minister van buitenlandsche zaken Grandi tijdens het onderhoud, dat hij Zondag met den Franschen minister-presi dent Laval had, den wensch zijner regeering te kennen hebben gegeven, dat men te Rome een bezoek van Laval ten zeerste op prijs zou stellen. Warschau, 21 Juli (II.N.) Een wervel storm heeft de stad Ludlin in cmgres- Polcn geteisterd. Van bijna alle huizen werden de daken afgerukt. Doornen wer den ontworteld, auto's en spoorwacons om geworpen. Een deel van de stad is een puinhoop geworden. Enkele personen wer den door den wind opgenomen er» daarna weer op straat of tegen muren gesmakt. Ongeveer 15 personen moeten gedood en talrijke andere gewond zijn. Aangezien de telefonische en telegrafische varbindingen veretoord zijn, ontbreken nog nadere bij- zonderbeden. DE DUITSCHE NOODVERORDENING OP HET REIZEN NAAR HET BUITENLAND. En de Duitsche dienstmeisjes. De vraag is aan de N. R. Ct. gesteld, hoe men met betrekkig tot de Duitsche nood verordening op het reizen moet handelen rnet Duitsche dienstmeisjes, die met vacan tia naar huis gaan, of op het oogenblik thuis zijn, teneinde haar terugkeer hier te lande mogelijk te maken, zonder dat zij de 100 mark voor een pasvisum behoeven te betalen. Naar het blad bij informatie aan het Duit sche gezantschap is gebleken, behoeft men in dat opzicht geenerlei moeilijkheden te vreezen. Het gezantschap geeft zich alle mogelijke moeite om de nadeelige cn hin derlijke gevolgen van do verordening voor ons land te beperken. Men wende zich tot het gezantschap of wel tot een Duitsch con sulaat met duidelijke mededceling van naam en woonplaats van het betrokken meisje cn van zijn eigen adres, zoowel als van de data van vertrek en teruerkeer en zal dan van het gezantschap, resp. het consu laat een bewijs ontvangen, op vertoon waar van het betrokken meisje zonder betaling kan terug komen. Dat geldt ook van de dienstmeisjes, die sedert de afkondiging van de verordening vertrokken zijn of reeds vóór dien tijd in Duitschland waren. DR. BRÜNING TOT VRIJDAG IN LONDEN. Londen, 21 Juli (V.D.) In conferentie kringen neemt men aan, dat Dr. Brüning rijn voornemen om Woensdagavond te ver trekken. in verband met het belang der be sprekingen zal opgeven. Macdonald hoopt, dat Dr. Brüning in staat zal zijn zijn min stens nog tot Vrijdag in Londen te blijven. EEN UITZONDERING OP DEN VISUM TOESLAG. Berlijn, 21 Juli (V.D.) Ter bevoegdcr plaatse wordt bevestigd dat de douaneauto riteiten aan de Rijksgrens opdracht hebben gekregen alle deelnemers aan de groote arbeldersolympiado te Weenen, ongeveer 15.000 personen, die den 22sten en 23sten Juli met de bij de Duitsche Rijksspoorwe- gen bestelde extra treinen de grens naar Oostenrijk zullen passeeren, zonder kosten te laten passeeren. Onderhandelingen met Amsterdam Rotterdam, 20 Juli. Naar men weet is er dezer dagen door den heer Dutilh bij B. en W. van Rotterdam geinformoerd of het jui6t is. dat er voorloopige onderhandelin gen waren aangeknoopt met Arasterdam om tot een overeenkomst inzake de havontario- ven te geraken, on waarom er dan van die voorloopige besprekingen geen enkele mede- deeling i6 gedaan aan den raad, noch bij de afgcloopen besprekingen, noch nu, nu er een initiatiefvoorstel van enkele- leden ligt. B en W. antwoordden hierop, dat het ini tiatief tot een overeenkomst niet van Rot terdam is uitgegaan. Wel is er indertijd door den Rotterdamschen wethouder van financiën bij zijn Amsterdamschen collega van Publieke werken en Hatidelsinrichtin- gen geïnformeerd naar de plannen van Am sterdam terwijl er later nog een tweede onderhoud* heeft plaats gehad, waarbij ge vraagd i6 of Amsterdam misschien bereid zou zijn mee te werken aan de totstandko ming van con regeling, zooals die in 1918 is ontworpen, doch die door den Rotterdam schen raad is verworpen. Daarom vonden B en W. het nu beter om eerst een beslis sing van den raad over de haventarievcn- verlaging uit te lokken. Over het verzwij gen daarvan in den raad zeggen B. on W.: Het is on6 niet bekend dat hot uitbren gen van rapport over besprekingen welke tusschen leden van on6 college en leden van oc6turen van andere gemeenten hebben plaats gevonden bij het voorbereiden en be handelen van eenig onderwerp een zooda nige gewoonte is dat het niet doen van ver slag op zich zelf reeds aanleiding kan geven tot de veronderstelling, dat daaraan bepaal de beweegredenen ten grondslag liggen. Het wil ons in casu voorkomen, dat modedec- imgen ter zake niet achterwege hadden mo gen blijven, indien hij het tweede onderhoud de indruk zou zijn verkregen dat een even- tueele uitvoering van ons voorstel bij het i-emeentebestuur van Amsterdam op over wegende bezwaren zou stuiten. kening wordt gehouden, evenals zulks ge schiedt met andere, minder waardevollo be langen op het gebied van vreemdelingen verkeer. De achter deze honderden vereoni- gingen staande ongetelde duizenden goed willende vreemdelingen vermijdon het be zoek aan landen en landstreken, waar hun beschavingsdrang niet geteld wordt Nie mand kan het zoodanige personen kwalijk nemen, indien zij hun geld niet naar stre- kon brengen willen, waarin hun zedelijk gevoel gekwetst wordt cn waar zij, als in hot geval waarvan 9prake is, aan den aan- lbik van afschuwelijkheden worden bloot gesteld, die niet kunnen worden verhin derd, omdat de autoriteiten er geen verbod tegen hebben uitgevaardigd. De Vcreeniging dringt er daarom op aan, in de Duitsche landen, waar proefne mingen, als bovon geschetst, worden toege laten, don plaatselijken politie-autoritciten te doen weten, dat dergelijke vertooniniren als dierenmishandeling moeten worden be schouwd on dus degenen, die hieraan hun medewerking verleenen, strafrechtelijk ver volgd zullen worden. Nederlandsche dierenvrienden, cUte met het strevon van genoemde Vereenigin# sympathiseeren, worden verzocht met dit Duitsche protest schriftelijk adhaesie te betuigen aan het. adres van den heer Knoest, Antonic Duyckstraat 10, to Den Haag. Groote actie tegen deze afschuwelijke dieren: kwelling Hoe in verschillende landen van het Duit sche Rijk de „roofdierscherpte" van jacht honden beproefd wordt, heeft men dezer (lagen kunnen lezen in de dagbladpers, wel ke gruwelijke bijzonderheden gaf van een te Hamburg gehouden slachtpartij onder dertig katten. Deze dieren waren door een gezelschap dames en heeren op een weide, welke zij afzetten door er in een kring om heen te gaan staan, uit kisten cn zakken losgelaten, waarna een aantal jachthonden ieder lid van het gezelschap had een hond bij zich tegen de katten werd opge hitst. Het resultaat was dat negen katten binnen enkele minuten door de honden ver scheurd waren, van de overigen vonden er twintig na langeren tijd een vreeselijken dood. Eén kat wist door een kring van om standers te ontsnappen; onmiddellijk wer den daarop drie honden op het spoor van het van angst krankzinnig geworden dier gebracht, dat tenslotte eveneens ingehaald en verscheurd werd. Doze „demonstratie" ging uit van de „Norddeutsche Jagd- und Gebrauchshunde- Verein". Van een op zichzelf staand geval is hier geen sprake, reeds jaren lang wor-1 den in geheel Duitschland dergelijke „Prü- fungen des Jagdhundejahrgangs auf Raub- zcugschërfc" op touw gozet, met het gevolg dat jaarlijks tweeduizend katten op deze ellendige wijze ter wille van „hoogere sport belangen" worden opgeofferd. Alleen in Würtembcrg, Baden en Pruisen bestaat sinds 1930 een verbod voor deze vertoonin gen, op grond dat zij als dierenmishande ling moeten worden gekwalificoerd en des wege strafbaar zijn. Een protestbeweging. Bij de regeeringen der Duitsche landen, welke het z.g. „katzenwürgen" nog niet strafbaar hebben gesteld, is een op groote schaal opgezette actie togen deze afschu welijke dierenkwelling ondernomen door do „Verein gegen Vivisektion und sonstige Tierquölerci" (B V.) München, mit seinen Abtcilungen: „Münchcner Tierasyl", „Tier- wach" (Jugendbund) und „Bayer. Katzen- schutzbund". In een uitvoerige mededceling wijst ge- noemdo vereoniging op het feit, dat vele deskundigen op jachtgebied van oordeel zijn, dat het ophitsen tegen katten voor de dressuur van jachthonden in geen geval noodzakelijk is. Het is ook vroeger nooit geschied cn eerst in den laatsten tijd, als een sadistisch genoegen van een kleine re actionaire kliek opgekomen. Voorts vestigt de vcreeniging er de aan dacht op, dat de dierenbescherming op het oogenblik steeds meer kringen, zoowel in het binnen- als het buitenland omvat, wel ke in vele honderden verceniglngen met elkaar in verbinding staan. De dierenvrien den zijn vast besloten er voor te waken, dat met hun rechtmatige ethische belangen re-J Dasdwerkerlijke vretfes-- actie Amsterdam, 20 Juli. De Gereformeer de Vcreeniging voor daadwerkelijke vredes- actie richtte aan de Generale Synode der Christelijke Gereformeerde Kerk een schrij ven, waaraan wij het volgende ontleonen: Do Particuliere Synode van het Midden der Chr. Geref. Kerk heeft de volgende in structie aan de Generale Synode toegezon den: „De Particuliere Synode van het mid den, gezien den ernst der tijden, en het al- lerwego dreigend oorlogsgevaar, verzoekt de Generale Synode maatregelen to treffen, om de Overheid den eisch van Gods Woord te doen hooren". Wij hebben er groote behoefte aan, voor Uw Synode getuigenis van ons gevoelen af te leggen. Wij willen daarbij zooveel als ons mogelijk is, de lijn volgen, die door Ds. H. Janssen in zijn stellingen op het refe raat „De Kerk cn de Oorlog" is uitgestip peld, en die voor een goed deel ook door ons wordt aanvaard. Waar aldus is vastgesteld, dat oorlog, al thans de moderne oorlog, een tegenstelling vormt met de Kerk, cn dat de moderne oor log, thans gekend wordt in zijn econo- misch-imperialistischen oorsprong, in zijn demonisch karakter en in zijn materialis tische doelstelling, daar is het onze vaste overtuiging, dat de Kerk geen keuze meer is gelaten, hoe zij zich ten aanzien van dit vraagstuk zal uitspreken. Wij kunnon Ds. Janssen dan ook niet verder volgen dan tot en met de 6e stelling, en wij doen een dringend beroep op de Generale Synode, dat zij zich de consequenties goed voor oogen stelle, die deze veroordeeling van den modernen oorlog, ons, Christenen, stelt. Wij willen U met den grootst mogelijken ernst en nadruk de vraag voor leggen: als de Generale Synodo instemt met den ge- dachtengang van Ds. H. Jansen, neergelegd in stelling 1 tot en met 6, kan zij dan wer« kelijk eenlg voorbehoud maken op de ver* oordeeling van den modernen oorlog; een voorbehoud, dat naar we ernstig vreezen, gebaseerd zou zijn op niet meer dan utili- teitsgronden? Wij kunnen het dan ook niet anders zien dan dat bij alle ingewikkeld heid van het vraagstuk, de beslissing voor den Christen niet moeilijk is (wat niet uit sluit, dat ze in haar gevolgen moeilijkheden voor ons kan moebrengen!), wijl hier geen keuze wordt gelaten, want de veroordoeling op meergenoemde principieele gronden stelt de onovcrkomclijken eisch, dat een ieder, dio den Heere Jezus liefheeft, zoodra hij zich de tegenstelling van Kerk en oorlog bewust wordt, zal afstand doen van alle, ook van deze ongerechtigheid. Geve God, dat Uwe Synode, gedachtig aan het ernstige woord van Ds. H. Janssen, dat het oorlogsgevaar als een Damocles' zwaard boven deze ontredderde wereld zweeft, beseffen moge, hoe zwaar en groot haar verantwoordelijkheid is in deze oogon- blikken. nu het vraagstuk aan haar beoor- dceling is voorgelegd. Moge het U duidelijk zijn, dat in dit opzicht van zwichten voor argumenten, dio niet meer dan utiliteits- vragen zijn, geen sprake kan en mag zijn. HUURDERSSTAKING TE ROTTERDAM. Rotterdam, 20 Juli. Sinds een drietal weken wordt er door een dertigtal bewoners van een blok huizen aan de Tuinderestraat geweigerd huur te betalen, zulk6 op grond van het feit, dat een onderhoud met don huisbaas over de huur niet bevredigend ver liep. De huisbaas hoeft eenige malen met politieassistentie gepoogd zijn huur te in- ren, doch dit is hem mislukt Daarna heeft hij een der bewoners vervolgd die nu zal worden uitgezet. Er is daardoor veel bewe ging in do straat gekomen; er hebben zich zelfs eenigen communistische agitatoren met het geval bemoeid en het gevolg was dat vanmorgen de politie eenige malen han delend heeft moeten optreden, om de men- schen door te laten loopen. Ernstige inci denten hebben zich echter niet voorgedaan. POGING TOT DOODSLAG. Assen, 21 Juli. Het O.M. bij de recht bank te Assen eischte heden tegen J. de V., landbouwer te Wap6tcrveen, thans ge detineerd, wegens poging tot doodslag in het jachtveld op clc rijksveldwachters van der Berg en Maile aldaar, 4 jaar gevange nisstraf. Uitspraak over 14 dagen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2