MEDIO-AUGUSTUS HEROPENING P.E.RINTEL MOEZELWlfNEN f. A. Schoterman Zn. SPOOR/ 1/ MOSTERD A. H. VAN NIEUWKERK N.V. GESPREK MET PROF. DE BUSSY Een frontbreedte van 90 Meter KLEERMAKERIJ HEERENKLEEDING NAAR MAAI Varkensmarkt 13-15 NED. CHEMISCHE VEREENIGING Dr. A. D. Donk herdacht Utrechtschestraat 17 Telef. 145 DE OVEREENKOMST MET S.S. EN H.IJ.S.M. ONZE KOLENUITVOER NAAR FRANKRIJK Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE Aan het nieuwe Ned. paviljoen wordt koortsachtig gewerkt. Amsterdam, 21 Juli. Zondag j.l. was het drie weken geleden, dat een klein troepje half wanhopige menschen verbijs terd stond te staren naar de nog rookende puinhoopen van wat eens het Nederland- sche paviljoen op de Koloniale tentoonstel ling in het Bosch van Vincennes was ge weest. Thans, drie weken later, worden de dakspanten aangebracht op het nieuwe ee- bouw, waarvan het geraamte reeds geheel overeind staat en waar, op sommige plaat sen, de muren reeds weer zoo goed als ge reed staan en de vloeren weer gedeeltelijk zijn gelegd. Een telefoontje had ons uitgenoodigd naar de werkkamer van prof. De Bussy, den lei der van de afdeeling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, tegenover wien wij ons ook drie weken geleden bevonden, even eens op Dinsdagmiddag, dadelijk na zijn terugkomst per vliegtuig van het terrein van de ramp te Vincennes. „We gaan niet bij de pakken neerzitten, maar nog vanmid dag gaan we weer met volle kracht aan den gang", had hij ons toen gezegd. En vanmid dag hebben we ons kunnen overtuigen, dat men woord heeft gehouden, in het Kolo niaal Instituut te Amsterdam niet minder dan op het tentoonstellingsterrein bij Parijs. Het is hierbij van onschatbare waarde ge bleken. dat we beschikken over een instel ling als het Koloniaal Instituut waardoor niet alleen terstond een schat van materiaal en gegevens bij de hand was. maar waar door tevens direct een beroep kon worden gedaan op de gecentraliseerde staf van vaste en geroutineerde medewerkers en -werksters, die allen terstond bereid waren om hun vacanties op te offeren om prof. De Bussy en ziin onvermoeiden medewerker dr. Uhtermark bij te staan bij het vele, vele werk. dat in een minimum van tijd in koortsachtig tempo moet geschieden In totaal zijn er zestig losse en vaste mede- mèrkers aan het werk. Want het bericht in de pers. dat het nieuwe Paviljoen od 31 Augustus a.s. zou worden geopend, noemde prof. De Bu=sy volstrekt onjuist Onvoorziene omstandigheden daai gelaten hoopt men met den opbouw zoo tijdig ge reed te zijn, dat het Nederlandsch Paviljoen reeds medio Augustus kan wor den geopend. De aannemer Grupe uit Den Haag moet de constructie van het nieu we gebouw op 2 7 Juli a.s. opleveren, en wat de inrichting betreft: wij waren heden middag getuige van het inladen van de eerste tapissière met te exposeeren voorwer pen, die hedenavond per trein naar Parijs vertrekt. Wat den opbouw van het nieuwe Pavil joen betreft, ook hier moest met de grootste snelheid gewerkt worden, want de tentoon stelling, die tot eind October duurt, zal niet. verlengd worden, zoodat eiken dag, dat de Nederlandsche afdeeling later geopend wordt, verloren is. Niettemin diende het go- bouw een aesthetisch geheel te vormen met de twee gebouwen, die door het vuur zijn gespaard, de Balineesche danspendoppo en het particuliere paviljoen. Een snelle en aesthetische oplossing heeft men gevonden, door het nieuwe paviljoen te combineeren uit een herhaling van het particuliere pa viljoen, waarvan men teekeningen en be stekken nog kant en klaar had liggen. Het hoofdgebouw zal een frontbreedte hebben van 90 meter, dus ongeveer 20 meter min der dan het afgebrande paviljoen. Het zal bestaan uit een combinatie van drie maal het particuliere paviljoen en ook op dezelf de wijze worden uitgevoerd en versierd met afgietsels in gips van Balineesche tempel- beelden. De diepte zal veel minder zijn dan die van het oude paviljoen In totaal zal de oppervlakte ruim 1600 vierkante meter be dragen, terwijl achter het middenstuk nog een aparte zaal zal worden gebouwd voor de ethnologische afdeeling, die een opper vlakte krijgt van 400 vierkante meter. Op de oude plaats is het kantoor herbouwd en juist vandaag weer in gebruik genomen. Bij het binnenkomen door den hoofdin gang komt men in een ruime ontvangzaal, die versierd zal worden met wandschilde ringen van de schilders Eland, Paulides en Sayers, die ook het afgebrande paviljoen versierd hebben. Achter in deze zaal, recht tégenover den ingang, zal een groot diorama van Eland komen. In de zaal zelf zullen verschillende kunstvoorwerpen worden op gesteld, grootendeels een selectie uit de tal- looze aanbiedingen van particulieren. De selectie zal geschieden door hoofdingenieur Moens van het Bataviaasch genootschap, die hiervoor speciaal uit Parijs naar Hol land zal komen, aangezien de heer Moojen Je handen vol heeft met den bouw en de leiding van het werk. In den linkervleugel van het nieuwe ge bouw wordt de economische afdeeling inge richt, in den rechtervleugel de staatkundige afdeeling, ditmaal allebei door het Handels museum van het Koloniaal Instituut, aan gezien de secretaris-generaal dr. van der Waals, die de vorige keer voor de staatkun dige afdeeling "J/Jfgde, eveneens thans te Parijs de handen te vol heeft. Bij de inrich ting van het Paviljoen zijn prof. de Bussy en dr. Uhtermark uitgegaan van het stand punt, dat in het algemeeT.'&ezelfde onder werpen van den eersten keerVeer gepo seerd dienen te worden, maar, nu natuur lijk beknopter en zoo mogelijk wcer *n een nieuwen vorm, waarbij echter de op gedane ervaringen dankbaar werden toe gepast en dezelfde aantrekkelijke methode van exposeeren werd nagestreefd. Vol lof waren prof. De Bussy en dr. Uhtermark voor de medewerking, die men van alle kanten ondervond. Daar was, be halve de materieele hulp, ook nog de directe hulp, die van verschillende zijden werd aangeboden, bijv. door Werkspoor, die da delijk de teekenkamer van deze onderne ming ter beschikking stelde, zoodat nu al eenigen tijd een teekenaar van Werkspoor in het Koloniaal Instituut zit te teekencn. Voorts prees men zich gelukkig, dat de heer Koning, de directeur van den Gemeentelij ken Beplantingsdienst te Amsterdam, zich weer beschikbaar had gesteld om de leiding te nemen van den tuinaanleg, die thans een grooter oppervlak bestaat dan den eersten keer, omdat de gebouwen toen meer plaats innamen. Reeds hebben de Gladiolusvcr- eeniging en de kweekers van Aalsmeer en Boskoop hun volledige medewerking en het noodige materiaal voor den tuin toegezegd. Trouwens, de voortuin, tusschen den weg en het Lac Daumesnil, waar het ongeschon den gebleven Menang Kabausche adat-huis en het Nederlandsche en Indische restau rant staan, is al weer in orde. Tenslotte leidden onze sastheeren ons nog even door eenige vertrekken van het Koloniaal Instituut. De rustige gangen van het momentale gebouw aan de Mauritskade doen niet vermoeden, dat achter sommige van deze deuren in zulk een tempo gewerkt wordt. Een aantal dames bewerkten met palet en penseel de houten kaarten en ma quettes, die aanstonds naar Vincennes gaan, we waren even bij den beeldhouwer Kam man, die met liefde en zorg zijn voor ma quettes en diorama's bestemde beeldjes boetseerde. De heer Hoogerwerf vormde met was de fijne takken en bladeren, die een bedriegelijke nabootsing worden van de ver schillende tropische gewassen, die men nu eenmaal niet in natuurstaat hier kan krij gen en die toch te Vincennes niet mo*en ontbreken. En in de kelders wordt getim merd en gezaagd, zien we diorama's en ma quettes in opbouw, worden kaarten gespij kerd en gelijmd, lichtbakken gereed ge maakt en honderden andere werkzaamhe den verricht, snel en rustig. En aan de achterpoort stond de auto, bij na geheel volgeladen, met de eerste stuk ken, die naar Parijs worden verzonden De spoorwegen hebben zonder onderscheid a'le medewerking verleend, die verwacht mocht worden. De Belgen zullen voor een snelle transit zorgen, de Fransche douanen zullen er niet naar omkijken. Op het goederensta tion van de P. L. R. te Parijs zal de tapis sière uitgeladen worden en Vrijdagmorgen staat zij op de plaats van bestemming te Parijs; naar wij hopen veilig en beschermd In den loop van Vrijdag arriveeren prof De Bussy en dr. Uhtermark, met de sleutels, want zij zullen zelf aanwezig zijn bij het uitladen van de eerste zending, die, naar zij hopen, weldra door de tweede en de andere zendingen zal worden gevolgd. EERSTE KLAS CONCURREERENDE biedt aan levering van le klasse stollen Keurige coupe tegen gemakkelijke betalingscondities zonder extra prijsverhooging. Geheimhouding verzekerd Br. onder No. 500 bur. Amersf. Dagblad. Telefoon 582 Mevrouw 1 Voor do koffietafel: Een flacon heerlijke paling, ma kreel, of geep in gelei, maar ge kocht in den IJMUIDER VISCHHANDEL, Utr.straat 40. Tel. 92. BEJAARD MAN UIT REUVER NA AANRIJDING OVERLEDEN. Bewusteloos op straat aange troffen. Roermond, 21 Juli. Gisternacht zag, zoo meldt dc Te 1., motorrijder de V. uit Reuver, die over den Rijksweg aldaar uit de richting Tegelen naar Reuver reed, een man in blijkbaar bewusteloozen toe stand op den weg liggen. Do motorrijder kon hem nog op het laatste oogenblik ont wijken, doch kwam daarbij te vallen, waarbij hij eenige ontvellingen opliep cn het motorrijwiel werd beschadigd. De man die op den weg lag, bleek te zijn do 70- jarige J v. d. Velde uit Bolfelt, dio vermoe delijk door een auto was aangereden. Hij had een arm gebroken en vele inwendige kneuzingen bekomen. Hedenmorgen is v. d. Velde, die geen inlichtingen omtrent dc aanrijding heeft kunnen verschaffen, aan do gevolgen overleden. Het is de po litie nog niet gelukt eenig licht in deze zaak te brengen. Congres te Haarlem. Dc Ned. Chemische Vereeniging houdt te Haarlem een congres. Gistermorgen werd in het gebouw van Teylcr's Stichting een huishoudelijke bij eenkomst gehouden. De jaarverslagen van den secretaris cn penningmeester werden onveranderd vast gesteld. Tot secretaris-penningmeester werd gc-kozen dr. G. J. van Meurs uit Dordrecht. Aan dr. I. S. Cohcn werd dank gebracht voor het tijdelijk waarnemen dezer functies na het overlijden van dr. A. D. Donk. In de vacatures aan de redactie van het blad der vereeniging „Recueil" werden gekozen prof. dr. H. R Kruyt cn prof. dr. H. J. Backer. Besloten werd lot opheffing der excursie- commissio Openingsrede. Dc hierna gehouden wetenschappelijke vergadering werd door den voorzitter, prof. dr. P E. Verkade geopend met 'n rede, waarin hij in het bijzonder verwelkomde dr. A. P. H. Trivelli van het Rescarch-Labo- ratorium der Eastman Kodak Fabrieken te Rochester (U.S.A.) en de drie buitenlanders, die als officieelo afgevaardigden van zus terverenigingen aahwezig waren, prof. dr. P. Pfeiffer (Bonn) voor de „Deutsche Che mische Gesellschaft'' en prof. dr. F. G. Don- nan en dr. F. A. Frecth (London) voor de Engelsche Chemical Society. Vervolgens wijdde de voorzitter woorden van groote waardeering aan dr. A. D. Donk. den overleden 6ccretaris-penningmecster der vereeniging. Het was een innige wensch van dr Donk, naar welks vervulling hij 6edert de oprich ting van de Haarlemschen Chemisch en Kring systematisch heeft gestreefd, dat de vereeniging eens een algemeene vergade ring zou houden in deze stad. De vergadering te Haarlem, waarin Donk zich zoo verheugde, is thans werkelijkheid. Maar hij is niet meer in ons midden; op 15 April nam de dood hem onverwachts tot zich. Spr. liet vervolgens de beteekenis van dr. Donk voor de Vereeniging uitkomen, en verzocht den aanwezigen zich. ter eerc van de nagedachtenis aan den overleden secre taris-penningmeester, van hun zetels te wil len verheffen. Dr. A. P. H. Trivelli hield vervolgens een voordracht over: ,de lichtinwerking op de fotografische plaat". Officieele ontvangst. De vergadering werd geschorst, waarop rnen zich naar het Raadhuis begaf, waar het gemeentebestuur de congresleden ont- vjng. Dc burgemeester, de heer C. Maarschalk, sprak de congresleden in waardeerende woorden toe cn memoreerde doel en werken eer vereeniging, wier voorzitter daarna eenige hartelijke woorden van dank richtte lot het gemeentebestuur. Excursies. Voor den namiddag 6tondcn eenige ex cursies op het programma: naar het Frans Halsmuseum, de prise d'eau der Amster- clamsche waterleiding cn de Cacaofabriek Droste. BELANGRIJK BESLUIT VOOR KATWIJK AAN ZEE. Verkoop op Zondag. Gedurende eenige jaren mochten de con sumptietenten, die op het strand staan, niet des Zondags geopend zijn. Dit was voor de vele badgasten een groot ongerief, en ook voor de vele dagjesraenschen, die des Zon dags bij honderdtallen het strand komen bezoeken. Al enkele malen had de gemeen teraad een verzoek om dat besluit opge heven te krijgen, afgewezen. Nu was er opnieuw een verbek tot der Raad gericht, om de consumptietenten des Zondags von 16 uur geopend te mogen hebben. De meerderheid van B. en W. was hiervoor; wethouder J. van Duyn* vormde de minderheid, die er tegen was. Na vele discussies van tegen- en voor standers werd tenslotte Maandagavond in dc raadszitting met 7 tegen 5 stemmen be sloten, om des Zondags de tentjes van 1—6 uur te openen. Prittenheimer Riesling T iesporter Goldtröpschen Gewas 1930 1929 P-R- t 1.20 i 1.90 p. anker f 43- t 66.- VRAAGT - Let op het Fabrieksmerk Dividend*garantie. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp tot bekrachtiging van overeenkomsten met de Staatsspoor en de Holl. Spoor en wijziging der overeenkom sten 1920 S.SJH.S. en van de overeenkomst 1930 N.S. De ministers van Waterstaat en van Financiën zetten daarin uiteen, dat in de geschiedenis der overeenkomsten van 1920 niets te vinden is, dat den 6taat zou moeten weerhouden van toetreding tot eeni ge wet wederzijdsche instemming te ver krijgen wijziging. De gedachte, dat herha lingen van den voorgesteldcn maatregel met verdere daling van den rentestand on geveer gelijken tred zouden kunnen hou den. om ten slotte de dividendgarantie af te schaffen, schijnt den ministers zonder ling, omdat men in dien gedachtengang zich deze afschaffing dan blijkbaar zou die nen voor te stellen, gepaard gaande met de mogelijkheid, dat spoorweglecningen renteloos worden gcn'aatst. Dat overigens het bedrijf, met het oog op verz -ing van een sluitende rekening in jaren, belang blijft houden bij dc chv. idgaran- lit, schijnt vanzelf te spreken. Het initiatief was bij de maatschappijen en niet van de regeering uitgegaan. Dat de circulaire der directie van 10 April 1931 aan de aandeelhouders onvolle dig en onduidelijk zou zijn geweest, kan vreenszins worden toegegeven. Dat ooit eenige regeering zal aansturen op afschaffing van dc dividendgarantie komf den ministers weinig waarschijnlijk voor. De zekerheid van aandeelhouders steunt, evenals vóór 1920, toen nog geen di videndgarantie bestond, op het belang van het spoorwegbedrijf bij ongerept crediet en het belang van den Staat bij een gezond spoorwegbedrijf q BELGISCHE TENTOONSTELLING VAN BEELDENDE KUNSTEN. In het stedelijk museum te Am sterdam. Amsterdam, 21 Juli. Van 5 September tot 5 October a.s. zal in het Stedelijk Mu seum een tentoonstelling worden gehouden, die een overzicht zal geven van de Belgische Beeldende Kunsten van dc laatste honderd jaren. Zij wordt voorbereid door de heeren Paul Lambotte, directeur-generaal honorair van het Ministerie van Schoone Kunsten, te Brussel cn Commissaris van het Gouverne ment voor de tentoonstellingen van Schoone Kunsten; prof. Is. Opsomer, hooglecranr- directcur van het Hoogèr Instituut van de Koninklijke Academie van Schoone Kunsten te Antwerpen en C. W. IT. Baard, directeur van het Stedelijk Museum. In de groote eerezaal zal een keur-col- lectie van de werken van de oudere en overleden meesters, uit de verschillende musea cn uit particuliere verzamelingen bij eengebracht, worden tentoongesteld, terwijl in een zestal aangrenzende zalen de voor naamste levende meesters van allo richtin gen zullen vertegenwoordigd zijn. Een eere-comité is samengesteld, waarin, naast Z.Exc. Ch. Maskens, gezant van Bel gië, zitting zullen hebben: Z.Exc. mr. J. Terpstra, minister van On derwijs, Kunsten cn Wetenschappen; P. Visser, administrateur, chef der afdee ling Kunsten en Wetenschappen; Jhr. mr. dr. A Röell, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland; W. de Vlugt, burgemeester van Amster dam; Ed. Polak, wethouder van Onderwijs cn Kunstzaken; Mevr. mr. H. van Dam van Isselt, referen daris van de afd. Kunstzaken; G. van der Aa, consul-generaal van Bel gië; E. Heldring, F. Schmidt Degener en mr. H. K. Westendorp. De aanzienlijke kosten, welke uiteraard aan deze tentoonstelling verbonden zijn, worden geheel gedragen door den Belgi schen staat. De loekomst onzer mijnen zeer somber. Is dc Limb. Koor. welingelicht, dan wor den de Staatsmijnen voorloopig in het ge; heel niet getroffen. Tot 1 September a.9 toch wordt in Frankrijk de invoer vai cokes en cokeskolcn vrij toegelaten. Deze producten nu zijn het voornamelijk, wel ke de Staatsmijnen naar Frankrijk expor teeren. Vrijwel uitsluitend worden dus de particuliere mijnen getroffen. Het Limburgsch Dagblad heeft een on derhoud gehad met een der leidende figu ren in ons mijnbedrijf, die meedeelde, dat dc mijnen de laatsto dagen reeds waren overgegaan tot het opslaan van steenko len, waarvoor men geen afzetgebied vinden kon. Men heeft nooit geloofd dat het slecht ging met de mijnen. Men beriep zich op cijfers en jaarverslagen en vergat daarbij, dat men met cijfers alles bewijzen kan. De meer ingewijden wisten wel dat de toe komst onzer mijn-industrie als gevolg van de algemeene malaise zeer somber was en zelfs, indien nu dit Fransche decreet er niet tusschen gekomen was, hadden wij tot productievermindering en ontslag van per soneel bij alle mijnen moeten overgaan. Het Fransche decreet heeft de vooruitzichten nog verslechterd. Men kan den toestand zonder meer critiek noemen. Binnenkort zullen dc mijndirccties met ingrijpende maatregelen voor den dag moeten komen, om den toestand 't hoofd te bieden. Deze maatregelen betreffen o.a.: ontslag en Feierschichten. Intusschcn ver namen wij, dat ten gevolge van de malaise in het bedrijf bereids 80 mijnwerkers ont slagen zijn op Staatsmijn Maurits. Axminster-karpetten. Nieuwste dessins. Groote sorteering vanaf f 27.50 ,.Heeft-ic preen cent? En ik dacht dat je zei dat hij zoo rijk was?" „Nee, ik zei dat hij meer prcld dan verstard had." (Sudney Bulletin).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6