BELANGRIJKSTE NIEUWS DEEEMLANDEU JOH.DE HEER BIJKANTOOR SOESTERKWARTIER SOESTERWEG 107 Petitionnement voor Internationale Ontwapening Buitenland ABONNEMENTSPRIJS 3 a,,,adta vo°' An*r«foo« I 2.10. ptt m.ud I 0.75, pm PRIJS OER ADVERTENTIEN 1.05 «mi inbegrip v« ca be wijn) timmer. Vrijdag 24 Juli 1931 Uitgave: VALKHOFF Co. «8» Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 30e Jaargang No. 21 BUITENLANDSCH OVERZICHT STAAT VAN BELEG TE SEVILLA Bloedige gevechten PNlERÓiP Piano's, Orgels, Radio NOG GEEN LEENING AAN DUITSCHLANO? DE BERG BAARDE EEN MUIS LICHT OP 9 uur 33 min. B: L. J. LUYCX ZOON AMERSrOORTSCH DAGBLAD week (roti «ratIe wztkcriag tegen ongelukken) f OJTV» Binnenland franco per post per 1 o&annda f 3.-. Afzonderlijke nummer» f ODf. rOSTtEKENlNG 47910 TELEFOON INTERC <11 el kt regel met* f 0.25. Llefdadlghetde-advertenttb» «oor ét kalft van den prl)a Kleine Advtrtentifai ^KEITJES" b| woorultbetaling 1—5 regelt 90 caat, tikt regel meur 10 cat, irtawal plu tea f 1.—. bcwtjeaummei au» f QD5 Ernstige onrust in Spanje. De staking draagt een dreigend karakter. Toon al de malcontenten in Spanje, ben van rcchtstreeksche en vermomde dictatu ren, do handen in elkaar sloegen en een drachtig samenwerkten, vermochten zij in April van dit jaar erin te slagen een einde te maken aan het monarchistisch bewind en de republiek uit te roepen. De verkie zingen, die naderhand werden gehouden, leidden eveneens tot belangrijke republi- keinsche successen, maar de geslaagde- re volutie bcteckende nog niet terstond een radicale maatschappelijke en economische ommekeer, waarop tienduizenden hadden gehoopt. Wat in uitzicht werd gesteld en wat als een vanzelfsprekend gevolg der om wenteling werd verwacht maatschappe lijke verhoudingen zonder schrijnende te genstellingen werd niet verwerkelijkt. Van een 6ocialc rust in sinds de vestiging dor republiek feitelijk nog geen dag sprake geweest. De eenc staking na do andere is uitgebroken en op het oogenblik dragen zij zejfs het karakter van een dreigende vloed golf. Ecncrzijds is deze ernstige toestand te wijten aan de zeer levendige agitatie, welke wordt gevoerd door de meest radicale ele menten, die van oordeel zijn, dat het te genwoordige republikeinsche bewind een te burgerlijk karakter draagt. Moskous aan hangers propageeren met grooten ijver in Spanje hun wereldrevoluticdenkbeelden en sporen er openlijk toe aan de regeering zoo spoedig mogelijk, zelfs met gebruikma king van geweld, weg te vagen. Het eind doel, dat hun voor oogen staat, is de dicta tuur van het proletariaat en om een steen tje bij te dragen tot de realisatie hiervan, is tegen 1 Augustus de algemecnc staking aangekondigd, waarvan de heethoofden een ontreddering verwachten, die zij te hun nen voordccle hopen te cxploitcercn. Aan den anderen kant krijgt men tevens den indruk, dat de huidige bewindvoerders in Spanje, die ongetwijfeld het goed voor hebben met het Spaansche volk. niet met de noodige volhardendheid aan het werk zijn gelogen om de voorwaarden te scheppen voor een grooter sociale rechtvaardigheid met betrekking tot groote lage lagen der be volking, die tijdens de monarchie in menig opzicht ontrecht warén ch zélfs rechtstreeks werden onderdrukt. In menig deel van Spanje is armoede nog steeds troef, een ar moede, die naar het volk verwachtte tijdens de republiek iets Ondenkbaars zou zijn. Ook de verdccling van het groote grondbezit, een bron van schreeuwende on billijkheden, is nog steeds niet een feit ge worden, zoodat do aanleidingen voor onte vredenheid en gistingen nog geenszins zijn opgeheven. Hierbij komt nog, dat de broederlijke eensgezindheid, waarmee men een einde maakte aan het monarchistische régime. al6 sneeuw voor de zon verdween, toen de repu bliek eenmaal een feit was; de republikei nen van verschillende 6chak,éering werken niet alleen geenszins hartelijk samen, maar bestrijden elkaar met een vinnigheid, welke nu niet bepaald bevorderlijk i6 voor de 60- cialc rust in Spanje. Zoodoende laat de innerlijke stabiliteit in de jonge republiek op zich wachten en zijn stakingen dagclijk- sche verschijnselen, waardoor het leven wordt ontwricht en een doelbewuste op bouw wordt tegengewerkt. De vijanden van de „burgerlijk-republikcinschc" regeering 6turen het er stelselmatig op aan het econo mische leven van Spanje te ontredderen en een onrustsfecr te scheppen, opdat een nieu we revolutie, die een communistisch karak ter draagt, te gelegener tijd kan worden ont ketend. Woensdag heeft de regeering wel-is-waar aangekondigd, dat zij vastbesloten is alle pogingen den kop in te drukken, waarvan het doel is een noodlottige verwarring in het leven te roepen, waardoor het bestaan der tegenwoordige republiek kan worden be dreigd. maar het is de vraag, of politic en leger het op den duur zullen kunnen bol werken, wanneer een machtige volksbewe ging zich nadrukkelijk laat gelden. Wanneer de regecring niet ten spoedigste zich daadwerkelijk liet lot der onterfden aantrekt, wanneer zij niet onverwijld tot hervormingen overgaat, welke sociale ver beteringen belichamen en wanneer zij niet zorgt, dat elke Spanjaard een menschwaar- dig bestaan kan leiden, zal liet haar zeer moeilijk vallen zich te handhaven. Thans leeft het verleden nog te duidelijk aanwijs baar voort. Dat de gisting zeer ernstige vormen gaat aannemen, blijkt vooral uit de gebeurtenis sen te Sevilla, waar de staking zoon drei gend aanzien heeft gekregen, dat do regee- ring zich genoodzaakt ziet to' een indruk wekkend militair machtsvertoon. De machthebbers te Madrid zullen alleen met buitengewoon veel beleid en tact dezen ern- stigen toestand te boven kunnen komen en zullen, reeds uit zelfbehoud, ervoor moe ten zorgen, dat de verwachtingen van het Spaansche volk, gewekt bij de wisseling van den staatsvorm, binnen zeer afzienbaren tijd worden verwezenlijkt. Geschiedt dit niet, dan krijgen óf Alfonso 'óf een discipel van Stol in een goede kans om eerlang de lakens uit te declen. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der nienscbeJijkh.ud. die maatregelen te nemen die tot ontwapcnir.-g eter naties zullen leiden. Naam: Adres Xaam: Adres X'aarn: Adres X'aam: A d res Dit formulier ingevuld en geteekend toe te zenden door personen 18 jaar en ouder aan Administratie van het Aipersfoortsch Dagblad, met vermelding op de enveloppe „Petitionnement". De menschen mogen slechts met geheven handen over de straat loopen. Parijs, 23 Juli (V.D.) Uit Sevilla wordt gemeld, dat daar sinds middernacht de staat van beleg is afgekondigd. Sind6 Woensdagmiddag wordt de strijd tusschcn de guarda civil en de opstande lingen zonder onderbreking voortgezet. Hierbij werden talrijke personen gewond, waaronder tien zwaar. Tegen zeven uur 's avonds trachtte een groep opstandelingen die door vrouwen werden aangevoerd de kazerne der guarda civil te bestormen. Er werd door hen op de politie gevuurd. Toen deze liet vuur beant woordde, werden vier personen zwaar ge wond. Meer dan 500 personen werden ge arresteerd. De gevangenissen zijn reeds tjokvol, zoodat vele gearresteerden zijn on dergebracht in den Raadskelder. Het gebouw der Communisten is gesloten. De partijleiders zijn gearresteerd. De 6tad zelf biedt een troo6tcloozcn aanblik. De menschen mogen slechts met geheven handen op 6traat loopen. Wie niet over vol doende papieren beschikt, wordt onherroe pelijk gearresteerd. Maatregelen der regeering. Madrid, 23 Juli (V.D.) De toestand in Sevilla heeft de rcgccring genoopt de guar da civil met troepencontingenten te verster ken. Er is medegedeeld, dat de artillerie de door de opstandelingen bezette gebouwen zal beschieten. Eventueel zullen legervliegtuigen worden gcrequircerd. De rcgccring is voornemen in liet uiter ste geval alle militairen te mobiliscercn. Tc Huclva en jQrcz de la Frontcra zijn troepen samengetrokken aangezien er ge vaar bestaat, dat een algemeene staking zal worden geproclameerd. Bomaanslag op hot teleloonkan. tcor te Barcelona. Parijs. 23 Juli (V.D.) Tc Barcelona heb ben stakers een bom gelegd in een onder- aardschcn gang in do omgeving van het telefoonkantoor en deze doen explodecren. Alle telefoonverbindingen zijn verbroken. Mcnschonlevcns zijn niet te betreuren. De schade is zeer aanzienlijk. Madrid. 24 Juli, (V.D.) Te Sevilla zijn heden tijdens een poging om gevangenen te bevrijden, vier personen neergeschoten. Overigens is do toestand vandaag eenigszins ernstiger. Het totaal aantal doodon en ge wonden, die Woensdag en Donderdag zijn gevallen bedraagt thans resp 20 en 155. De syndicalistische organisatie is voor ge heel Spanje verboden. De leiders zijn gear resteerd. Madrid, 2i Juli (V.D.) Uit Sevilla wordt gemeld, dat gisteravond het hoofdkwartier dor communisten aldaar door artillerievuur volkomen is vernield. INMAAKGLAZEN L. y2 L. L. L. 30 31 l'/2 L. 32 2 L. 33 42 45 ct. Eik glas garantie. UiMOiasm. 90Jki~28a Varkensmarkt 5 Tel. 1309 Gemakkelijke Betalingsvoorwaarden Het gebouw was door de opstandelingen in een soort vesting veranderd. In het gcheelc land hfjoft de rcgccring troepen gemobiliseerd om bet overslaan van de revolutie naar andere steden te voor komen. Een buitengewoon groot aantal gewonden. Madrid. 24 Juli (V.D.) Te Sevilla zijn zooveel militairen geconcentreerd, dat men in de stralen haast evenveel uniformen als burgcrklecding ziet. Op het dak van het ge bouw van de Spaansche bank staan ma chinegeweren opgesteld evenals bij het stad huis, dat tevens is bezet door militairen. De gebouwen der dagbladen staan onder sterke politicbewaking. Den gehcclen dag en nacht door werden groote aantallen ge wonden naar de hospitalen en ziekenhuizen overgebracht, terwijl de stroom van licht gewonden, die zich zelf komen aanmelden zoo groot is, dat de doctoren met het te hun ner beschikking staande verplegcrsperso- neel het werk niet afkunnen en een groot deel van den nacht, doorwerken. ITct ge weervuur hield den hcelen namiddag tot diép in den avond aan, terwijl militaire vliegtuigen voortdurend boven de stad cir kelden. De nationale federatie van de arbeider? is onwettig verklaard evenals dc commu nistische vakvercenigingcn, wier bureaux door dc overheid zijn gesloten. BUITENLAND. Bloedige gevechten in Sevilla. (Eerste Blad, pag. 1) Voorbereidselen voor de Pooltocht van de Zeppelin. (Eerste Blad, pag. 2). BINNENLAND. De Bioscoopbond wil bij Groningen biosco pen gaan openen vlak aan de gemeente grens. (Tweede Blad. pag. 1). Oneenighcid tusschen R.K. en S. D. A. P. over de wethoudersverkiezing in Amster dam. (Tweede Blad, pag. 1). Opnieuw relletjes te Rotterdam. (Tweede Blad, pag. 2) Zitting der Eerste Kamer. Kleine wetsontwerpen aan de orde. (Tweede Blad, pag. 2). SPORT. Derde zwemfeest van Wilhelmina. (Eerste Blad, pag. 2). L o li d e n 23 J li 1 i. (V. D.) In de kringen van verschillende delegaties heerscht de al- gcrnecnc opvatting, dat er voorloopig geen sprake kan zijn van crcdictcn aan de rijks- regeering en evenmin aan de rijksbank, aangezien de noodzakelijke voorwaarde hiervoor allereerst zal zijn de Fransch- Duitschc betrekkingen in liet reine te bren gen. Voor het geval in de naaste toekomst fi- nanciecLc transacties zullen worden overwo gen, dan zal hiervoor slechts de Duitschc industrie in aanmerking komen, wier garan tie in het buitenland een goeden indruk heeft gemaakt. den cenigc leening zou zijn besproken, zeer stellig, dat tijdens het. verblijf te Lon- Zoowcl Stimson als Mellon dementeeren DE UITBETALING DER LOONEN VOOR MORGEN VERZEKERD. B e r 1 ij n2 3 Juli. (V. D.) Te bevoegder plaatse wordt verzekerd, dat de uitbetaling van loonen morgen volkomen verzekerd is. Er worden geen moeilijkheden verwacht. De Londensche besprekingen leidden niet tot overweU digende resultaten New York, 23 Juli. (V.D.) In politieke kringen te Washington heeft men reeds van den aanvang af groote aandacht ge wijd aan de heerschendo meening in Ame- rikaanschc bankkringen, dat de grootsch opgezette Londensche conferentie tot wei nig bevredigende resultaten zou leiden. Men is van mcening, dat het thans be reikte resultaat slechts van eenige blijven de beteekenis kan zijn, als het wordt aan gevuld door handelend optreden van het particulier initiatief. De poging, om een actie in grooten stijl te beginnen, zou onder de gegeven om standigheden zeker zijn mislukt. De houding der Amerikaan- schc banken. New-York, 23 Juli. (V.D.) Tc Was hington doen geruchten de ronde, dat de leidende New Yorkschc banken zich tegen over de regeering zouden hebben verplicht de noodige crcdictcn op korten termijn te verstrekken, doch te New-York worden deze geruchten door de banken zelf tegen gesproken. Enkele banken hebben zich be reid verklaard de zich in Duitschland be vindende credieten voorloopig daar te laten Joch bindende verplichtingen konden de banken niet op zich nemen, aangezien zij ccnerzijds den belegger, anderzijds den aandeelhouder verantwoording schuldig waren. Haar principieel standpunt sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat zij re kening zullen houden met den noodtoe stand in Duitschland en aan cventucele hulpmaatregelen medewerken. „Brüning en Curtius hebben het maximum bereikt van wat zij konden verlangen." Uiteenloopend oordeel der Fransche pers. Parijs, 23 Juli. (H.N.) Dc Fransche burgerlijke bladen trachten het resultaat van de Londensche conferentie als bevre digend voor te stellen, doch geven toe, dat Duitschland geen groote verlichting in zijn moeilijken toestand ontvangt. Slechts het vertrouwen tusschen Duitschland en Frankrijk is versterkt. Het Petit Journal kenschetst den toestand aldus: Dc Duitsche ministers ontvangen geen nieuwe credieten noch op korten noch op langen termijn. De conferentie stopt de gaten van het gebarsten vat, doch begint niet het vat opnieuw te vullen. In plaats van contant geld of een moratorium brengt Brüning naar Berlijn een soort impondc-rabclen steun mede, waar uit Duitschland als het wil voordeel kan trekken. Duitschland staat geïsoleerd. Het kan op de nog schuchtere, doch gemeen schappelijke hulp van de schuldöischers- landen rekenen. Dat de verbetering in dc betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk sedert de Parijsche besprekingen is blijven aanhouden en verdere gevolgen zal hebben, is van veel beteekenis en wel licht is de openhartige houding van dr. Brüning en zijn wensch, om met Frankrijk samen te werken, niet voldoende te waar- dceren. Deze toenadering is reeds een be wijs van vertrouwen en het hangt thans van de openbare meening in Duitschland af, dat dezo toenadering vruchten zal dra gen. Ook de Matin begroet verbetering in de Fransch-Duitsche betrekkingen. De Petit Parisian merkt op, dat de Duitsche ministers, in tegenstelling met hetgeen de Engelsche couranten beweren, den meest vollcdigen en bereidwilligen steun van Frankrijk hebben gevonden. Men mag de waarde van de Londensche besluiten niet onderschatten. Van de conferentie kon men, nadat men de hoofdpunten van het finan- cieele programma, n.l het eisclien van fi- nancieele en politieke waarborgen, had la ten vallen, niet meer verwachten. Onder deze omstandigheden hebben Brüning en Hoogste Barometerstand: 770.1 te Weeoen. Laagste Barometerstand: 714.3 te Vcstmanör en Thorslavn. Verwachting: Meest zwakke wind uit Z. richtingen, licht tot half of zwaar bewolkt, droog weer, behoudens later kans op onweer, iets warmer. OVERZICHT VAN DE WEERS GESTELDHEID. Terwijl de kern van de depressie ten Zuiden van IJsland in diepte eer af- en dan toenam, heeft zich aan den Zuid-kant een V-vorige secundaire gevormd, die over de Britschc eilanden een zware bewolking brengt, hier en daar met regen. Het gebied van hoogen druk over het Oosten breidde zich over het Zuiden van Scandinavië uit. De temperatuur is over het grootste deel van het vasteland, vooral in Duitschland. gestegen. Alleen op de Britsche eilanden en in Scandinavië viel regen van beteekenis. Blacksod en Abisko hadden 12 en 11 m.M. Langestraat 49-51 Tel. 190 Opruiming! BAD-ARTIKELEN. Alles meet weg voor Spotprijs. Voor het Soesterkwartier kun nen abonnementen, adreswijzigin gen en advertenties opgegeven worden aa ons Bijkantoor: Curtius het maximum bereikt, van wat zij konden verlangen. Daarbij is van belang te constatcercn, dat zij bij iedere gelegenheid onvoorwaardelijk door de Fransche delega tie gesteund zijn. Deze oprechte Duitsch- Fransche samenwerking wekt de verwach ting, dat datgene, wat thans niet mogelijk is, later verwezenlijkt zal kunnen worden. In de Echo de Paris schrijft Pertinax, dat de uitnoodiging aan de particuliere banken om de bestaando credieten in Duitschland te handhaven en de benoeming van een sub commissie maatregelen zijn. waarvan men niet veel kan verwachten. Het tegen-bczoek van Laval en Briand aan Berlijn zou waar schijnlijk in den herfst plaats hebben. Het is to hopen, dat dc Duitsche politiek bewij zen van goeden wil in dien tusschentijd zal geven. Alles te zamen genomen, kan men zeggen, dat een betere atmospheer in de wederzijdschc betrekkingen is ontstaan, zonder dat Duitschland ook slechts een oogenblik in twijfel is gelaten, dat Frank rijk de onvoorwaardelijke handhaving van de verdragen verlangt. Dc voornaamste vraagstuk ken uitgesteld. „Magere resultaten". Londen, 23 Juli. (H.N.) Dc Engelsche ochtendbladen spreken de meening uit. dof de besluiten der conferentie voldoende zijn om den financicclen toestand van Duitsch land voor de naaste toekomst behoorlijk- zeker te stellen. Men is van oordeel, dat datgene, wat voor het oogenblik noodzake lijk whs, tot stand is gekomeen. doch de hoofdvraagstukken uitgesteld zijn. De Times is tamelijk pessimistisch en spreekt van eon gelegenheid, die men verloren heeft laten gaan. Het blad noemt de resultaten van de conferentio mager. Zoolang de Ver. Sla- ten een bespreeking van het vraagstuk der orlogsschulden weigeren en Frankrijk een bespreking van liet vraagstuk der schade vergoeding kunnen geen ingrijpende resul taten worden verwacht. In Augustus opnieuw een bijeen komst der Duitsche en Frausohe ministers? Parijs, 23 Juli (H.N.) Sauerwein, de be kende redacteur van de Matin, meent te kunnen aankondigen, dat begin Augustus een nieuwe samenkomst der Duitfiche en Fransche ministers zal plaats hebben. La- val en Briand zouden den rijkskanselier en dr. Curtius begin Augustus te Berlijn of anders in Zwitserland ontmoeten. Dit be richt wordt van andere zijde niet bevestigd. Dr. Curtius had gistermiddag te Londen het aangekondigde onderhoud met Briand. Over hetgeen besproken werd, ls niets naders be kend gemaakt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 1