DE TOLUNIE VOOR HET HOF MOEZELWl IN EN A. Schoterman Zn. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. PROF. KAUFMANN AAN HET WOORD Een regionale overeenkomst RestaurantPrincess Utrechtschestraat 17 Telef. 145 DE RELLETJES TE ROTTERDAM Opnieuw twee gewonden KLEINE ONTWERPEN AAN DE ORDE Beekensteinschelaan Beekstraat Tei. 543 Complete Meubüeering HUMORHOEKJE Verdere aspecten van het begrip onafhankelijkheid Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft vandaag de behandeling van de zaak der Duitöch-Oostenrijksche Tolunie voortgezet. Het woord was thans aan den agent der Ooetenrijksche regeering, prof. dr. E. Kaufmann. In de eerste plaats wees pleiter er op, dat het noodig was, de teksten van artikel 88 Verdrag van St. Germain en van het Protocol van Genèvs te inlerpreteeren. Hoofdzaak is daarbij artikel 88, daar dit het internationaal statuut van Oostenrijk regelt De invoeging van dit artikel werd door den Oppersten Raad aldus gemoti veerd op 2 September 1919, dat het noodig was voor het beginsel reeds erkend in artikel 80 van hst verdrag van Versailles in het verdrag vin St. Germain neer te leggen; n.l. dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk onvervreemdbaar is behoudens goedkeuring van den Volkcnbondsraad. Dit artikol bracht dus geen nieuw beginsel het verdrag Indien door de tweede alinaa van dit ïrtikel niet voorkomt in artikel 80 Verdrag van Versailles, dan geeft die ali nea slechts een consequentie aan van het geen reeds in ck eerste alinea ls vervat. De lru de tweede alinea genoemde daden zijn geen andere dan die in de eerste ali nea bedoeld zijn. Dit blijkt uit de woorden: „En Coséquence", „bij gevolg", waarmede de tweede alinea aanvangt. De Fransche regeering beroept zich op een protocol van 22 September 1919, dat echter niet door Oostenrijk is geteekend en slechts betrek king heeft op een bepaald geval, n.l op artikel 61 Duitsche Grondwet, doch geen algemeen beginsel inhoudt. Voorts beroept Frankrijk zich op een nota van den opper sten Raad van 16 December 1919,. die alleen betrekking hïeft op de handhaving van de integriteit van het Oostenrijk6ch gebied. Wel vindt men aan het slot van die nota voor het eerst de uitdrukking: „politieke en economische onafhankelijkheid", maar die uitdrukking is In het voorbijgaan ge bruikt. Men kan daarin niet een bewijs van in stemming van Oostenrijk zien m?t de in terpretatie van het begrip „onafhankelijk heid", welke Frankrijk daaraan geeft. De bedoelde nota bevat geenszins een authen tieke interpretatie van artikel 88, waaraan de ondertekenaars van het verdrag van St. Germain gebonden zouden zijn. Daar entegen is de brief van 2 September 1919, waarbij de nieuwe bepaling aan Oosten rijk werd toegezonden, een authentieke uiting van de bedoeling der geallieerde en geassocieerde mogendheden, waarop Oos tenrijk zich kan beroepen. Da tweede ali nea van artikel 88 moest dus worden ver klaard in het licht van de eerste; zij heeft betrekking op handelingen, die geassimi leerd moeten worden met een daad van vervreemding der onafhankelijkheid. Dit aerste punt, aldus pl., schijnt dus on omstotelijk vast te staan. Wat de slotclausule van het artikel be treft, volgens welke Oostenrijk tot zijn toe lating tot den Volkenbond zijn onafhanke lijkheid niet in gevaar rnag brengen door deel te nemen aan de zaken van een andere mogendheid, merkte pleiter op, dat in elk geval Oostenrijk na zijn toelating tot den Volkenbond niet varplicht is zich van zoo danige deelneming te onthouden. De onaf hankelijkheid van Oostenrijk is slechts ge bonden aan de in het artikel neergelegde restricties; Oostenrijk blijft vrij zijn onaf hankelijkheid te vervreemden, doch onder \oorWaarde van de toestemming van den Volkenbondsraad. Deze wordt daardoor echter niet tot be schermer of waker voor Oostenrijks's on afhankelijkheid. Hij is alleen gehouden te waken voor een vermomde vervreemding daarvan; van garantie der onafhankelijk heid door den Volkcnbondsraad is geen sprake. Wel heeft de Volkenbondsraad een le ETAGE MENU AS. ZONDAG 2 Russisch ei Groentensoep Kalfsgehakt Doperwten Versche aardappelen Fruit Tel. 310 9 ivKIIWI B V U - - uo VRMOTUWEfHS^WINKELIER OF NV HUL5KO telï2OQ AMERSFOORT Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Een blikje heerlijke kreeft of crab versche garnalen of garnalen in gelei het fijnste in den IJmulder Vischhandel. Utxechtschestraat 40 Tel. 92. bevoegdheid van rechtstreeksch toezicht bij de mandaten, de minderheidsverdragen en bij de bescherming van de vrije stid Dant- zig. Ten onrechte tracht de Fransche re geering ten dezen eveneens den Volken bondsraad de rol toe tc kennen van wach ter en beschermer. Frankrijk zegt, dat m het verdrag van Saint Germain dc onaf hankelijkheid vin Oostenrijk is vastgelegd, zooals dit land in 1919 bestond. Deze opvatting vindt nergens steun. Zij zou neerkomen op een immobilisatie van Oostenrijk. Oostenrijk zou daardoor ge plaatst zijn in do positie van een staat van den tweoden rang. Dit zou gelijk staan met een doorvoering van het begrip onaf hankelijkheid, tot de vernietiging daarvan. Pleiter ging hierop over tot een onderzoek van het Protocol no. 1 van Genève van 1 October 1922 en deed uitkomen, dat het bij de opstelling van dit protocol er alleen om te doen was de financieele wereld, W9lke Oostenrijk geld zou moeten leenen, ervan te overtuigen, dat Oostenrijk zijn financieele verplichtingen zou nakomen, doordat het zijn afhankelijkheid, zijn territoriale integri teit zou handhaven. Op 6 September 1922 heeft de Oostenrijk- sche bondskanselier, dr. Seipel, den Volken bondsraad niet gevraagd zooals Frankrijk voorstelt den economischen toestand van Oostenrijk, zooals deze bestond, te handha ven, maar hij heeft nadrukkelijk in zijn rede verklaard, dat Oostenrijk in het belang van geheel Centraal Europa moest worden gered van de kunstmatige hinderpalen, aan zijn handel en verkeer in den weg gelegd In het protocol hebben de mogendheden, die de leening garandeerden geen nieuwe verplichtingen op zich genomen en hebben zij zich zelfs onthouden van de uitdrukking garantie of bescherming; zij hebben slechts herhaald, dat zij zich verplichten de onaf hankelijkheid van Oostenrijk te eerbiedigen en te handhaven. De materieele inhoud van art. 88 werd aanvaard door alle mogendheden, die tot het Protocol toetraden, waaronder ook Spanje en Belgie, die het verdrag van Saint Ger main niet mede geteekend hadden. De garandeerende mogendheden verbon den zich ook zich te zullen gedragen naar alle beslissingen van den Volkenbondsraad. Opgemerkt diende te worden, dat Oostenrijk dezj verklaring niet heeft onderschreven, doch dat dit een verklaring was, die alleen dc garandeerende mogendheden bond. De verklaring door de Oostenrijksche re geering gegeven, bevat twee alinea's waar van do eerste uitdrukkelijk verwijst naar art. 3S van het Verdrag van. St. Germain. Daaruit volgt, dat Oostenrijk geen andcro verplichtingen op zich genomen heeft dan daarin zijn neergelegd. Alleen wordt thans uitdrukkelijk melding gemaakt van daden van economischen of financieelen aard (wat correspondeert met de tweede alinea van de verklaring der ga randeerende mogenheden) en wordt de uit drukking: „elke handeling" van den tus- schenzin van art. 88 gepreciseerd. Er moet overwicht, symmetrie en harmonie zijn tus- schen de verklaringen van beide partijen. De verklaring van Oostenrijk betrof trou wens ook de tot het Protocol toetredende derde mogendheden. Oostenrijk kon zich tegenover die mogend heden tot niet meer verplichten dan waartoe het zich verplicht had tegenover dc overige garandeerende mogendheden. Een bedoeling om uitbreiding tc geven aan den inhoud van artikel 88 is hier uitgesloten. De juist heid van deze opvatting wordt bevestigd door de na de afsluiting van het protocol in den Oostenrijkschen Bondsraad afgelegde verklaringen. Frankrijk, Italië en Tsjechoslowakije heb ben weliswaar getracht het voor tc stellen, alsof Oostenrijk een sterker restrictie van zijn onafhankelijkheid in dit protocol zou hebben aanvaard. Zij trachten op deze wijze meer te verkrij gen dan zij in 1922 te Genève hebben ver kregen. Maar indien men hun memories na leest, bespeurt men duidelijk dc verlegen heid, waarin zij zich bevinden, waar zij trachten deze voorstelling te construeeren. Men spreekt bijv. van „preciseeren", „al preciseerende uitbreiden", „bevestigen", „meer explicite uitdrukken." De Fransche en Italiaansche memories huldigen, zoo betoogde spr. o.a., een hypcr- individualistisChc opvatting van hït begrip onafhankelijkheid. Men kan dc arbeiders tooh niet onderwerpen aan een verbod van coalitie orn hun onafhankelijkheid te ver zekeren; men kan een onderneming n.'ot verbieden lid van een kartel te worden, een boer lid van een coöperatie te worden, een koopman een compagnon tc kiezen omdat men de vrijheid zoozeer liefheeft. Pleiter vreest, dat de liefde voor dc vrij heid maar al te vaak voortkomt uit de zucht om anderen in afhankelijkheid te houden. De begrippen afhankelijkheid en onaf hankelijkheid hebben niet alleen een juri dische, maar ook een sociologische belee- kenis. Maar ook in sociologischen zin is er een onderlinge afhankelijkheid djr staten. Dc ecne staat heeft grondstoffen, die een andere mist, do ééne heeft geld, de ander niet. En overeenkomsten zijn noodzakelijk om deze feitelijke afhankelijkheid ti rege len, ten einde dc nadeelige gevolgen daar van tc voorkomen. Indien Oostenrijk 10 jaar tevergeefs heeft getracht, te komen tot een cconom'-sche toenadering met zijn naburen en zoo mo gelijk tot ?en Tolunie, dan is de schuld van die mislukking zeker niet aan Oosten rijk te wijten. Flet douane-protocol vangt aan met de verklaring, dat het bedoelt een begin le maken met een nieuwe regeling van Euro pa door middel van regionale overeenkom sten. Het was volkomen in overeenstem ming met de verklaringen van tal van voor aanstaande Europeesche staatslieden. Briand vooraan, in dc vergadering van den volkenbond van September 1930. Allen meenden, dat dergelijke regionale overeen komsten beslist noodig waren in het be lang van het economisch herstel en de een heid van Europa. Welnu, op 19 Maart 1931 had men in het protocol tusschcn Duitschland en Oos tenrijk een dergelijke regionale overeen- komst op h9t oog. Pleiter onderbrak hier zijn betoog. De zitting werd geschorst tot Donderdag half 11. Ook Donderdagmiddag heeft de politie charges uitgevoerd Rotterdam, 23 Juli. Omtrent de relle tjes, die gisteravond te Rotterdam in ver band met de huurstaking hebben plaats ge had, vernemen wij nog het volgende: Op den hoek van de Aert van Nesstraat en Mauritsstraat voor den kruidenierswinkel van Van Es, stond om ruim half twaalf een tweetal rechercheurs en vier agenten. In do Mauritsstraat, in het stuk tusschen de Aerts van Nesstraat en de Kruiskade, bevonden j zich op ongeveer dertig meter afstand in i een poortje eenige jongens. Deze jongens wierpen met steenen naar de politic. Zij stel den zich dan op in de buurt van een in aan bouw zijnd pand vanwaar den geheelen avond reeds naar de politie was gegooid, en wierpen dan hun steenen naar den over kant. Plotseling vloog een steen door het groepje politiemannen heen en kwam te recht in de winkelruit van Van Es, welke beschadigd werd. Een der rechercheurs de agent W., van de afdceling speciale dien sten, is toen naar den overkant van do straat gegaan en in de Mauritsstraat is hij tegen een muur gaan staan. Wederom werd er toen gegooi en roepende: „Stop jullie met gooien" heeft hij eenmaal in de lucht geschoten. Onmiddellijk daarop werd er door een van de jongens wederom gegooid, waarbij een steen rakelings langs het hoofd van W. ging, zoodat hij het hoofd achterover moest buigen. Vrijwel tegelijkertijd hoorde hij roepen: „Daar staat een Rus, gooi hem een 6teen tegen z'n Op dat oogenblik heeft de agent weer go- schoten, ditmaal niet in de lucht, doch waar schijnlijk met de bedoeling een der jongens in de beencn te schieten, zoodat hij op hen mikte. IIij miste en de kogel trof Groenc- veld, die een zeventig meter verder met twee vrienden stond te praten. Groeneveld viel neer, door een kogel in het voorhoofd getroffen. Het lijk is korten tijd later door den G.G. en G.D. overgebracht naar het zie kenhuis Coolsingel, waar het door de politie in beslag is genomen. De betrokken rechercheur heeft in het duister niet gezien, dat er iemand geraakt was en is weggegaan. Later op het hoofd bureau heeft men hem lot zijn groote ont zetting mede moeten deelcn, dat hij iemand had doodgeschoten. j Onmiddellijk is door inspecteur Hess van den justitieelen dienst van het bureau aan de Witte de Withstraat een onderzoek in gesteld. Verschillendo getuigen werden ge hoord. Er hebben zich n.l. een achttal men- schen aan het bureau gemeld, die iets had den gezien, terwijl later op straat ook nog een viertal personen is gehoord. Al deze menschcn hebben gelijkluidende verklarin gen afgelegd, die ook kloppen met de le zing der politie. Nader wordt gemeld: In een persconferentie heeft de politie he denmorgen een lezing van het geval gege ven, dat in hoofdzaak met het bovenstaan de overeenkomt. Daar werd medegedeeld, dat geen consigne tot schieten op men schcn was gegeven, doch dat de reehor- j cheur uit de bedreigingen en het werpen van een steen, die hem rakelings passeer de, opmaakte, dat h:t op hem gemunt was.' Tn verband daarmede, heeft hij geschoten op de boenen van een der gooiende jon gens. Of de kogel opgeketst is, of direct het slachtoffer heeft geraakt zal de sectie mor gen uitmaken. Mr. Hoeffelman. de officier van justitie leidt het onderzoek. Vanmorgen was het nog zeer rumoerig in en om dc Tuinderstraat. Door de com munisten Reuderink en Hiemstra, werden brallende redevoeringen gehouden, waarbij om geld werd gevraagd voor een „proleta rische" begrafenis van het slachtoffer en men tegen de politie werd opgeruid. Aan vankelijk heeft de politie dit Laten gaan en niet ingegrepen. Om kwart over twaalf echter is een man gearresteerd, die zich aan opruien schuldig maakte. Hij werd naar de politiepost op het Kruisplein vervoerd. Toon de politie met hem dc Aert van Nes straat passeerde, 6tuitte zij daar op een grootc volksmenigte, die den doortocht ersperde en met steenen, die zij uit den grond trok, en glasscherven dc politic aan viel. Een tegenaanval met de blanke sabel volgde, waarbij ook geschoten werd. Twee personen werden gewond: een jonge man van 25 jaar, die een schotwond aan den schouder opliep en een 15-jarig jongetje, dat blessures bekwam aan elleboog en been. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar zij waar schijnlijk niet zullen worden opgenomen, gezien den aard hunner verwondingen. Rond de Aert van Xesstraat is het begrij pelijkerwijs weer rumoeriger en drukker ge worden. Men verwacht de cerate dagen nog ernstige onlusten. Een zeer groote politie macht is op dc been, terwijl vele winke liers hun ramen met planken beveiligd hebben. Rotterdam, 23 Juli. Na don min of meer rumoerigen ochtend en middag ver wachtte men tegen den avond algemeen ernstige ongeregeldheden, maar buiten ver wachting is 't gedurende den geheelen avond betrekkelijk vrij rustig gebleven. Prittenheimer Riesling Tiesporter Goldtröpschen Gewas 1930 1929 P-fl- t 1.20 f 1.90 p. anker f 43,- f66- Voor een niet gering deel is dit wol te danken aan het buitengewoon tactvolle op treden van de politie. Deze had uitgebrei de maatregelen genomen. Men had rond de Aert van Nesstraat een sterke politie macht geconcentreerd, maar voor het over groot© deel bleef deze passief. Slechts ec?i minimum aantal agenten in uniform be vonden zich tusschen de duizendkoppige menschenmenigte, die des avonds op de been was, dat niettemin juist voldoende bleek, om voor een goede „doorstrooming" van de massa te kunnen zorg dragen. Dc menschenmenigte bestond, nna6t een groot contingent op relletjes beluste opgeschoten jongens, uit zeer vele nieuwsgierigen, die echter langzamerhand in aantal minder den. Af en toe gooide men weer met steenen naar de politie, waardoor enkele agenten min of meer ernstig getroffen werden, maar een enkele charge met de blanke sabel en gummistok zorgde dan weer voor de noodigo rust. Tegen middernacht was de menschenmenigte grootendeels huistoe getrokken Hier en daar bleven nog en kele groepjes nieuwsgierigen samenscho len. Tot ernstige botsingen i6 het den ge heelen avond dan ook niet gekomen. HET PETITIONNEMENT VAN DE NEDER- LANDSCHE DAGBLADPERS. Do iy* millioen overschreden! Het bestuur der Vereeniging De Neder- landsche Dagbladpers maakt bekend, dat het aantal onderteckeningen van het Pe titionnement voor Internationale Ontwape ning de anderhalf millioen heeft overschre den. Die nog niet hebben geteekend, t e e- kent! HET VOORZITTERSCHAP VAN DE A. V. R. O. Naar de Radio-Bode meldt, heeft de voor zitter van de A.V.R.O., dr. H. Molhuysen, een nota aan de algemccne vereadering ge zonden, welke op 25 dezer gehouden wordt, waarin hij nader uiteen zet, welke redenen hem dwinsren tot aftreden. Zijn werkzaam heden als secretaris van het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouw-Comitó te s-Graven- hage zijn door de steeds moeilijker wordon- do- omstandigheden in den Nederlandschen landbouw zoodanig toegenomen, dat hij het voorzitterschap van de A.V.R O. niet langer waar kan nemen. Reeds vroeger heeft hij te kennen gegeven, te willen aftreden, maar hij is bezweken voor den vleienden aan drang, om in elk geval tot deze vergadering aan te blijven. Als tijdelijk voorzitter is uitgenoodigd de heer G. de Clercq, thans penningmeester van de A.V.R.O., die zich bereid heeft ver klaard, een benoeming te aanvaarden. VERPLEEGSTER GNDER EEN AUTO. Hoorn, 23 Juli. Een ernstig ongeluk overkwam de wijkverpleegster van het Wit- Gele Kruis le Blokker (bij Hoorn). Terug- keerende van patiëntenbezoek reed zij de poort van het klooster „Bethlehem" uit en werd door een auto aangereden. Zij werd ernstig verwond naar het St. Jans Gast huis te Hoorn vervoerd. (Tel.) EERSTE KAMER De behandeling van Soekarno Aan de orde zijn eenige kleine ontwerpen. Bij do wetsontwerpen tot wijziging van de hoofdstukken 7a en 7b der begrooting van 1931, vraagt de heer De Jong (R.-K.) maat regelen tegen het uitleenen van fondsen, waardoor baisse-speculatie wordt bevor derd. De Minister van financiën zegt over leg met zijn ambtgenoot van justitie toe Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Bij het ontwerp tot wijziging der dividend en tantième-belasting bepleit de heer Dob belmann dat vroegere afschrijvingen wegens verliezen in mindering gebracht zullen wor- den van de dividend- en tantième-belasting. De minister van financiën zal niet verder gaan dan dit ontwerp. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Bij een aantal wetsontwerpen ter goed keuring van besluiten van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië komt Mevr. Pothuis—Smit op tegen dc behande ling van de politieke gevangene Soekarno. De minister van koloniën ontkent, dat deze behandeling onwaardig is en dat Soekarno een politike gevangene is. De heer Kranenburg komt er tegen op, dat geen onderscheid wordt gemaakt tusschen politieke en andere gevangenen. De heer He r mans is verontwaardigd over het antwoord van den minister, waar geen enkel onderscheid wordt gemaakt. De ontwerpen worden z. h. s. aangeno men. Bij het onteigeningsontwerp voor verbe tering van den weg Renswoude—Arnhem bij Ede komt de heer Van Citters od tecon het maken van een gclijkvloersche onbe waakte spoorwegkruising. Dc Min. van Waterstaat zal de zaak overwegen. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Bij het wetsontwerp lot bekrachtiging van overeenkomsten met de N.V. Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en met de N.V. II.IJ.S M. tot wijziging van de over eenkomsten in 1929 en de overeenkomst in 1930 betoogt dc heer van Citters dat de aan deelhouders zeer onvolledig zijn ingelicht en dat dit een stap in de richting van naas ting beteekent. Bij het wetsontwerp tot bekrachtiging van overeenkomsten met de N,V. Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen en met de N.V II IJ. S. M. tot wijziging van dc over eenkomst 1929 en de overeenkomst 1930, betoogt de heer Van Citters, dat de aandeelhouders zeer onvolledig zijn inge licht en dat dit een stap is in de richting van naasting. De Minister van Waterstaat betoogt, dat voor behoorlijke oriëntatie is zorg gedragen en betwist, dat hier aan naasting is gedacht. Het ontwerp wordt aangenomen z.h.s. De vergadering wordt hierop gesloten. Ons modern garnituur: 2 crapeauds (veerende voorkanten), 4 stoelen. Prima Moquette f 127.50. ,;IIet verwondert me dat je moeder er in toestemt dat je met Karei trouwt, als ze zoo'n hekel aan hem heeft." „Dat is het juist, Ze wil zijn schoonmoeder worden." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6