DE TARIEFUNIE VOOR HET INT. HOF P.E.RINTEL KS.SEBING HkèM MAAT A. H. VAN NIEUWKERK N.V. PROF. BASDEVANT ZET ZIJN REDE VOORT De schim van Jameson Varkensmarkt 13-15 «Uif* BEGRAFENIS VAN ROF. MR, M. W. F. TREUB Een krans van de Koningin UIT DE STAATSCOURANT MET ECRGSTELLINGEN ER VAN DOOR? Beekensteinschelaan Beekstraat fel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE clet slot van het Fransche betoog 's-G ra ven ha ge, 27 Juli. Prof üasde- vént heeft gistermiddag zijn betoog geëin digd. Het slot was nogmaals een verwij zing naar de politieke en economische wer kelijkheid. Juist als streng jurist achtte pleiter het noodzakelijk, de dingen niet al te formeel te beschouwen; de verdragslui tende partijen van 1910 en de onderteeke naars van het protocol van Genèvo hebben geenszins de bedoeling gehad alleen maar •een leegen vorm te handhaven. Wie echter met den concreten inhoud van art. 88 enz. van het protocol rekening houdt en met de bedoeling der onderteekenaars van de ver dragen, zal moeten toegeven, dat het pro tocol van Weenen stellig in strijd is met die teksten. Pleiter eindigde dan ook met te verklaren, dat zijn regeering vertrouwt, dat het Hof zich in dien zin zal uitspreken. Alvorens aldus te concludeeren, hesft prof. Basdevant nog senige precedenten be sproken. Van al die, welke door de tegen partij waren aangevoerd, kon men z.i. al leen maar het Belgische geval laten gel den De vraag is immers niet of het aan gevochten protocol in strijd is met de on afhankelijkheid in 't algemeen, maar wel met een bepaalde gewaarborgde onafhan kelijkheid. Een gelijksoortig gewaarborgde onafhankelijkheid heeft België ook gehad op grond van de verdragen van 1839. Prof. Basdevant meent zelfs te mogen conclu deeren, dat de mogendheden ta Parijs in 1919 het Belgische voorbeeld van Oosten rijk hebben willen volgen. Alleen omdat de Belgische neutraliteitsformule tengevol ge van de tragische gebeurtenissen in 1911 op dit moment wel zeer gecompromitteerd was, zou men zich met een andere formule behelpen. Aan België nu is op grond van zijn gewaarborgde onafhankelijkheid, het sluiten van een tariefunie met Frankrijk, waarover er in de jaren *40 heel wat ta doen is geweest, door de mogendheden ver boden. Alleen wegens den waarborg der onafhankelijkheid zou dit gebeurd zijn, want Luxemburg, waarvan de neutraliteit, maar niet de onafhankelijkheid gewaar borgd werd. mag wel lid zijn van een tol- unie. De tekst, dien prof Basdevant hier citeert, is ontleend aan het protocol der Londcnsche conferentie van 1867. De gede legeerde van Pruisen constateert daar, dat de gevolmachtigden van Oostenrijk, van Frankrijk en van Rusland met hem ac- coonl gaan, dat 'de neutraliteit, waarvan ér in dit geval sprake is, „une neutraüté essentiellement militaire" is en dus niet tn strijd met het sluiten van aen tolunie. Op grond van dien tekst concludeert prof. Bas devant, dat voor België de tolunie was uit gesloten niet omdat het neutraal moest zijn, maar omdat zijn onafhankelijkheid gewaarborgd was, evenals thans die van Oostenrijk. Ds schim V3n Jameson. Er werden nog andere precedenten be sproken, dat van de republiek Krabau, bijv. Toen Oostenrijk die republiek in zijn douanegebied wilde opnemen, werd daar tegen krachtig geprotesteerd door Pruisen, dat aldus reeds vooruit het Fransche standpunt van thans zou hebben gebillijkt Over Luxemburg werd ook nog een tekst aangehaald van een Duitsch publicist van onzen tijd, die geschreven heeft, dat Luxem burg gedurende den tijd dat het lid is ge weest van de „Zollvereineconomisch af hankelijk was van Duitschland. Dit citaat moest dienen als „pendant" van het door prof. Kaufmann geciteerde woord van den Luxemburgschen staatsman Metz, volgens welke de tolunie een waarborg was van de onafhankelijkheid Het aardigste precedent van prof. Basde vant betrof Zuid-Afrika. Ook het meest af doende? Daarover hebben de rechters te oordeelen, rnaar dat het een verassende en interessante vondst was, kunnen wij wel Telefoon 582 getuigen. Volgens de Duitsche en Oostenrijkscho thèse aldus de Fran9cho regceringsagcnt is het niet in strijd met de onafhanke lijkheid als een land zich tegenover een ander verbindt niet langer alleen en zelf standig met derden handelsverdragen te sluiten. Toen Engeland ochter in 1884 do toen nog vrije republieken van Zuid-Afrika verplichtte geen handelsverdragen to slui ten, zonder goedkeuring van Londen, toen waren do juristen het er over eens, dat dit eigenlijk het einde beteekende van de onafhankelijkheid en toen, eenige jaren later dr. Jameson propaganda maakte nog niet direct voor de annexatie van Trans vaal, maar voor de opneming in een Zuid- Afrikaansche tolunie, toen kreeg de Duit sche gezant te Londen opdracht, tegen der gelijke plannen te protesteeren, want do opneming in zulk een tolunio zou, volgens de toenmalige Berlijn6che opvatting, op vrijwel hetzelfde zijn uitgcloopen als een volledige annexatie. Om 615 werd do zitting verdaagd tot heden half elf. Dan zullen niet, zooals men verwachtte, de Italianen aan het woord komen, maar wel de Tsjechen. Deze beide delegaties hadden namelijk verzocht hun spreekbeurt te ruilen, ten einde daardoor een meer systematische volgorde in de be handeling der quaestie te verkrijgen. D1t verzoek werd door den President ingewil ligd, nadat gebleken was, dat geen der de legaties er eenig bezwaar tegen had. Den Haag, 28 Juli. Een nieuwe dele gatie en een nieuw geluid, zou men kun nen zeggen met een wel wat zeer vrij citaat van Herin. Gorter. Vanmorgen is prof Jan Krèm&r uit Praag aan h'H woord geweest; hij is de advocaat van de Tsjecho Slowaak- sche regeering. terwijl de gezant alhier als de agent voor die regecring bij het Hof op treedt. Prof Krèm5r doceert het burgerlijk recht maar behalve iurist is hij ook staats man en oud-minister. Destijds is hij zelf een van de onderteekenaars geweest van het protocol van Gonève; een alleszins be voegde autoriteit dus' Niettegenstaande po litieke antecedenten is het betoog van de zen pleiter echter streng wetenschappelijk, ja professoraal, hier en daar zelfs lijkt het meer philologfsch dan juridisch. Hoe zal en trouwens een tekst verklaren zonder nauwkeurige verklaring? Overal is het be loog helder en na meer dan een week van pleidooien vindt deze spreker zoo nu en dan nog iets nieuws te zeggen wat opnieuw de aandacht doet spannen. Hij spreekt een makkelijk en zeer correct Fransch. slechts nu en dan hoort mon er door heen dat men in 't Tsjechisch den klemtoon over 't alge meen op de eerste lettekgreep logt In de eerste Klaats kwam nog eens de quaestie van „compromottre" aan de orde. De Fransche. Duitsche en Fngelsche woor den werden met elkaar vergel'ken; oudere verdragen, waarin er ook sprake is van „compromettre" kwamen er bij te1 pas en op grónd van dat alles meende prof Krè- mür te mogen concludeeren. dat de inter pretatie van het Tsjechische memorandum, volgens welke comprometteeren beteekent in gevaar brengen, inderdaad de eenige juiste is. Een interessante opmerking betrof de bepaling, in art. 88 van Saint Germain dat Oostenrijk zich van alle deelneming aan de politiek van eenig ander land onthouden moot, zoolang het geen lid van den Volken bond is. Dus, zoo hebben de Oostenrijkers en de Duitschers geredeneerd dus, nu men lid is van den Volkenbond mag dat wel. Volgens prof. Krèmór echter is die be paling alleen maar opgenomen in het ver drag, juist om het mogelijk te maken voor Oostenrijk om in den Volkenbond te wor den opgenomen. Immers, daar nemen alle staten tot op zekere hoogte deel aan de politiek van andere staten: waren de woor den betreffende den Volkenbond wegge bleven, dan zou de bepaling neergekomen zijn op een uitsluiting voor altijd: tets an ders. dan dit te voorkomen, zou men in 1919 echter niet bedoeld hebben. De vergelijking met Lichtenstein en met Monaco, ja zelfs met Luxemburg, wordt door dezen pleiter aks volkomen onmoge lijk afgewezen. Voor Lichten6tein en Mo naco is een .afzonderlijk douanegebied niet denkbaar; aansluiting bij een grooter ge bied is hier door de geographische gesteld heid geboden; het is in zekeren zin een administratieve noodzakelijkhied, die slechts zeer weinig invloed heeft op het maat schappelijke, laat 6taan op het politieke leven van die dwergstaafjes. Eenige econo mische aanpassing is niet eens noodlg. Voor Lichtenstein heeft het dan ook slechte zeer weinig te beteekenen gehad, dat het na den oorlog van het Oostenrijksche naar het Zwitsersche douanegebied is overgegaan. Wat Luxemburg betreft, is de zaak wel iets gecompliceerder, maar ook daar be vindt men zich toch tegenover een vrij een voudige economie, die zich zeer makkelijk aan een nieuwen toestand aanpast, meent prof. KrèmAr. Hoe heel anders i6 het Oos tenrijksche geval! Om half een werd de zitting verdaagd tot vier uur. De Tsjechische advocaat heeft nog ongeveer een uur werk, naar hij mededeel de; daarna zouden dan de Italianen aan het woord komen. INBRAAK. Almelo, 28 Juli. Hedennacht. i« ingebro ken in het filiaal der banketbakkerij van de firma A. ter Beek, Ootmarsuraschestraat 41. De dief heeft een deur geforceerd en een bedrag van ongeveer 60.uit den winkel ontvreemd. Van den dader heeft de politie nog geen 6poor. BOOKMAKER AANGEHOUDEN. Tijdens de paardenrennen op Duindigt heeft de rij kö veld wacht den 72-jarigen S. P. werkzaam aan een theater te Amsterdam, aangehouden wegens overtreding van het totalisator-verbod. De man is in het Huis van Bewaring in den Haag ingesloten.® Groote belangstelling op het kerkhof Voorburg, 28 Juli. Op het kleine en stille kerkhof te Voorburg heeft heden on der zeer groote belangstelling plaats gehad de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. mr. M. W. F. Treub. De bijzetting geschiedde in het familiegraf, waar ook de vaderen moeder van den overledene rusten. Te kwart voor twaalf be gonnen de kerkklokken te luiden, ten be wijze dat de stoet, komende van Wassenaar, in het dorpje was aangekomen. In den stoet kwamen, behalve dc familie, o. a. mede jhr. de Beaufort, vertegenwoor diger van H. M. de Koningin en de minis ters Ruys de Beerenbrouck, de Graaf en dc Geer. Op de begraafplaats was te voren reeds aangekomen dc minister van Water staat mr. Reymer. Ilier hadden zich inmid dels vele honderden belangstellenden, die den overledene de laatste eer wilden be wijzen, verzameld. Onder hen merkten wij op de oud-ministers Bosboom, dr. J. Lou- Eeremedallle Oronje-Nassau-ordo. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen ocremedaille der Oranje-Nassau-orde aan M. J. II. van den Broek, wonende te Ncder- weerl, edelsmid bij de Koninklijke Kunst werkplaatsen te Weert. Consulaire dienst. De consul-generaal der Nederlanden te Boekarest, de heer Ch. M. Dozy, is met ver lof van zijn post vertrokken. De vice-consul aldaar, de heer B. Langc- vcld, ie belast met de waarneming van het consulaat. Dijkgraaf. Bij Kon. Besluit is aan mr. A. v. d. Deurc te Bennekom, gemeente Ede, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het polderdistrict Wagcningen en Bennekom. Marine. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der le klasse P. J. Feteris den 20 Augustus 1931 belast met het bevel voor H.Ms. Medusa en -de lui tenant ter zee der le klasse W. H. C. Hoog, eervol van dat bevel ontheven en geplaatst te Rotterdam. Met ingang van 1 September 1931 zijn de hoofdofficier van den marine-stoomvaart dienst der 2e klasse W. J. Mantz, chef der ofdeeling Werktuigbouw bij de Rijkswerf te Willemsoord ter beschikking gesteld en de officier van den marinc-stoomvaartdionst der le klasse J. H. Klingen met genoemde betrekking belast, de officier van den ma rinestoomvaartdienst der le klasse K. J. Melz wordt 15 September 1931 te 's-Gravcn- liagc geplaatst bij het Departement van De fensie. don, (hans N'ederlandsch gezant te Parijs, dr. J. Th de Visser, prof. A van Gijn, en verder den voorzitter van de Eerste Kamer baron de Vos van Steenwijk, den vice-pre sident van den Raad van State Graaf van Lijnden van Sandenburg, den Franschen gezant den heer Kammcrer. oud-minister en fid van den Raad van Nederlandsch-Indië mr. Wetter, den president van dc N'edcr- landsche Bank, de heer G. Vissering, den oud-commandant van hot veldleger gene raal von Terwisga. J. C. Reigersberg Ver- sluijs van de Ned.-lnd Spoorwegen, den oud-directeur van de Koloniale Bonk den heer W. C. Bonebakkor, den directeur van de Billiton-Mij den heer Houwing, den oud gezant te Washington mr. August Philips, den oud-gouverneur van Suriname baron van Heemstra en voorts vertegenwoordigers van de verschillende universiteiten, direc teuren van handelsondernemingen, Indus- trieelcn, leden en oud-leden van de Tweede en Eerste Kamer, vertegenwoordigers van de verschillende ministerie's enz. Toen dc kist met het stoffelijk overschot boven de groeve was geplaatst en allen zich om het graf hadden verzameld, werden op het graf twee kransen-neergelegd, een van de familie en een van H M. dc Koningin. Er waren honderden bloemstukken mede naar de begraafplaats gekomen. Namens de familieleden trad mr A. Tak naar voren, die namens de familie dankte voor de zeer groote belangstelling, in het bijzonder den vertegenwoordiger van H M. de Koningin, de leden van de regecring en de oud-ministers. In zijn korte rede meende mr. Tak te mogen constateeren, dat de over ledene niet te vergeefs heeft goleofd. Hier mede was de plechtigheid ten einde. „Leiders" die „lijders'' werden Rotterdam, 28 Juli. Dc firma Vigra, bestaande uit do combinatlo van de tweo firmanten do V. en G., govcatlgd aan den Diergaardesingel, en handclondo in zeep poeder en waschartlkclcn, heeft den laat- sten lijd por advertentie herhaaldelijk per soneel gevraagd zoowel voor gewone betrek kingen als voor botrekkingen in een leiden de positie. Daarop hebben zich in dezen tijd van worklooshold natuurlijk becl wat menschen aangemeld, waarvan er verschil lende als leider zijn aangenomen. Do lei ders hebbon allen eon bedrag van 100 moe ien storten als borg, hot lagero personeel allen 2. De zaken zijn eenige weken goed gegaan, doch verleden weck werden er Za terdags geen loonen uitbetaal!, omdat do firmanlon naar Deventer gegaan waren om geld te halen. Zij zijn daar van nog niet icruggekeerd, zoodat het vermoeden gere zen is. dat zij er met de borgstellingen van door zijn. Do politie Is gewaarschuwd, dio thans poogt de beide firmanten dc V. en G. op te sporen. MOTORRIJDER VERONGELUKT. De gehuwde motorrijder van Deursen te Eindhoven is op den Eindhovenschon weg te Vnlkenswaard in volle vaart tegen den groentewagen van zekeren Sprengere aldaar goreden. Do schok was zoo hevig, dat dc man beide beonen brak en mut ernstige in wendige kneuzingen bleef liggen. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse, waar na de ongelukkige naar het ziekenhuis te Eindhoven is overgebracht. Zijn toestand ie zeer bedenkelijk. NAAR EN VAN INDIE. Hot 23o postvliegtuig vertrok gisteren te 5.23 uit Djask en landde te 12.50 te Karachi. Het toestel vertrok te 14.30 vandaar naar Jodphur, alwaar het te 18.28 aankwam. Het 21ste retourvliegtuig is Dinsdag te 5.20 uur uit Jodphur vertrokken en 9.55 uur le Karachi geland. Te 11 30 vertrok het toe stel vandaar en daalde 16.30 lo Djask. Alles wel aan boord. BRUGWACHTER AANGEREDEN. Lemmer, 28 Juli. Hedenmiddag is de luim 57-jarige brugwachter Joh. Brouwer, terwijl hij bezig was met hot openen van den brug in den Rijksstraatweg naar Folie- ga nabij Lemmer door een luxe auto, ko mende uit Sneck, aangereden. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Met een Schedelbreuk is hij in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Sneok over gebracht. BEROEPSINBREKERS. Inbraak In een villa. Den Haag, 28 Juli. Twee beroepsin brekers, de schoenmaker J G. de D. en de tuinman G. T„ beiden gedetineerd, stonden heden opnieuw terecht wegens diefstal met inbraak in vereenlging Op 18 Juli J.|. zijn beiden naar een tijde lijk onbewoonde villa aan den Ouden Scheveningschen weg gegaan, waar zij zich, na verbreking van een raam en een deur, toegang verschaften, en zich o.a. drie pon talons, een antieke dolk en een antiek mes. toeeigenden. Verdachten bekenden Het O. M vroeg met het oog op de antecedenten van beide verdachten voor leder hunner tweo jaar gevangenisstraf. Uitspraak 4 Aug. as. Prima Boucle-karpetten 200 x 300 f 37.25. Artistieke dochter: „Wat belachelijk vader om er zoo'n drukte van te maken dat een van m'n olieverf-tuben op de plaats van uw tandpasta is terecht gekomen." (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6