Donderdag 6 Augustus 1931 .DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 32 DERDE BLAD ERNSTIG AUTO ONGELUK UITVOERCENTRALE VAN TOERISTEN 1 cent per kilometer UITBREIDING VAN HET VERDRAG VAN OSLO? WAAR BLIJVEN DE WIELRIJDERS? AUTO TE WATER DE FREE FORESTERS NAAR NEDERLAND Het programma Een zoon van den directeur van het hotel des Indes gedoodeen andere zoon licht gewond 's-Gravenhage, 5 Aug. Op den Bc- noórdenhoutscheweg bij het Flatgebouw heeft hedenavond omstreeks 9 uur een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat een jongeman van 22 jaar het leven heeft ge kost. Uit de richting-Leiden kwam, blijkbaar met groote snelheid, een auto, bestuurd door den 22-jarigen H. R., zoon van den directeur van het Hotel des Indes; naast hem zat zijn broer. Uit de Van Hoytemastraat kwam een an dere auto, die in de richting Leiden reed cn waaraan voorrang had moeten worden verleend. Waarschijnlijk heeft de heer R. deze auto niet tijdig genoeg gezien, en voordat er iets gedaan kon worden ontstond een hevige botsing, waarbij de uit Leiden komende auto enkele malen over den kop 6loeg. De ongelukkige passagiers moesten bei den onder den wagen worden vandaan ge haald, waarbij de bestuurder een halswer velfractuur bleek te hebben bekomen, ter wijl zijn broer slechts licht gewond was. In hoogst ernstigen toestand werd de zwaar gewonde naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. In het hotel des Indes, waar het gebeurde spoedig bekend werd, heerscht groote ver slagenheid. AMERIKAANSCHE JOURNALISTIEK. Een kasteel in stukken en brokken. De Amerikaansche krantenkoning Hearst heeft in het dagbladbedrijf een enorm for tuin verdiend. Hij is een der rijkste ver zamelaars van kunstwerken over de gcheelc wereld. Dezer dagen heeft hij, aldus de „Msb.", in Andalusic een historisch kasteel gekocht. Hij liet het afbreken en het materiaal naar Amerika vervoeren om het daar weer te re- construeeren. Spanje was daarover zeer ver stoord en ontwierp een wet om het te ver hinderen. Maar Hearst is niet voor niets journalist Hij vernam de plannen der Spaansche re geering en zorgde, dat de helft van het kas teel reeds vervoerd was, voordat het decreet van kracht werd. Toen liet men hem de rc6t ook maar meenemen. UIT DE STAATSCOURANT. Den ITaag, 5 Aug. Bij K. B. is aan mr. C. Fledderus op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van con sul-generaal der Nederlanden te Rome, cn is als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, dr. D. Pennington de Jongh. Het ressort van het consulaat strekt zich uit over de provinciën Rome, met uitzon dering van Civita Vecchia, Rieti, Viterbo en Frosinone. De kanselarij van den consulairen post is gevestigd Via Bartolomco, Eustachio 7. Ten vervolge op het desbetreffend be richt in de Staatscourant maakt het Mi nisterie van Buitenlandschc Zaken bekend, dat Canada op 1 Juli 1931 is toegetreden tot de Algemecne Akte nopens vreedzame regeling van internationale geschillen. STEEKPARTIJ TE AMSTERDAM. De dader voortvluchtig. 'Amsterdam, 5 Aug. Naar een der zie kenhuizen is vervoerd een bewoner der Nieuwcbrugsteeg, die voor zijn woning door een bewoner der St. Olofssteeg met een scherp voorwerp in zijn borst was gesto ken. Omtrent de steekpartij in de Nieuwcbrug steeg vernemen wij nader, dat de bewoner van de St. Olofssteeg zich, om over een oude veete wraak te nemen, naar eerstge noemde steeg had begeven, waar hij den persoon, tegen wien zijn woede gericht was, tartte, naar buiten te komen. Deze gaf hieraan gevolg, waarop hij onmiddellijk door den bewoner van do St. Olofssteeg werd aangevallen en met een mes of een ander scherp voorwerp in de zij werd ge stoken. De gewonde zakte ineen en daar hij veel bloed verloor, liet zich zijn toestand aanvankelijk ernstig aanzien. Per auto van den G. G. en G. O. werd hij naar een dei- ziekenhuizen overgebracht. Op het oogen- blik is zijn toestand niet ongunstig. De dader vluchtte onmiddellijk na gestoken te hebben; hij is echter bij de politic bekend, zoodat zijn arrestatie elk oogenblik te ver wachten is. HET INTERNATIONALE ARBEIDERS ESPERANTISTEN CONGRES VAN DE S. A. T. Communistische oppositie uit getreden. Amsterdam, 5 Aug. Van 2 tot 7 Aug. wordt te Amsterdam het elfde congres van de S. A. T., de Internationale van Arbei ders Esperantisten gehouden. Het congres beleefde eenige bewogen zit tingen, doordat reeds voor den aanvang het bestuur en de directie van de S. A. T. een aantal communistische leden wegens onorganisatorisch optreden had geroyeerd. Deze leden eischten thans toegang tot de congreszittingen. Het bestuur was van meening, dat hun geen recht tot deelname aan do discussies cn geen stemrecht kon worden verleend bij de behandeling van de andere agendapunten, zoolang het congres zich niet over het royement had uitgespro ken. Bij de discussies over de royements kwestie zelf zouden de geroyeerden het woord kunnen krijgen. Dit zou echter pas in een der laatste zittingen geschieden. In de vierde zitting werd echter het verslag van de directie en daarmede het beleid van het bestuur met meerderheid van stem men goedgekeurd. Deze goedkeuring betee- kende dus ook een goedkeuring van de door het bestuur uitgesproken royementen, hoewel deze zaak zelf nog apart aan do orde zou komen. Uit protest verlieten de nog niet geroyeerde aanhangers der oppo sitie het congres. Naar wij verpemen zullen de communis tische esperantisten, die geroyeerd of uit getreden zijn, onderling te besprekingen voortzetten en een parallel-congres beleg gen. Het eigenaardige karakter van Valkenburg Wij lezen in het Handelsblad: We wezen reeds bij vorige gelegenheden op het eigenaardige karakter dat Valken burg begon te verkrijgen. Meer en meer zorgden de garagehouders ervoor, dat men in het Geulstadje op de eerste plaats de schoonheden van andere vacantieoorden onder oogen kreeg. Het aantal onderne mers van pleiziertochten neemt toe; haast alle toeristen trekken over dag ertusschen uit, naar den Rijn, Eifel, Spa, Remou- champs, Luik. Overdag ziet men dan ook weinig menschcn in Valkenburg en omge ving, maar 's avonds zijn de hotels en amu- sementsgelcgenheden goed bezet cn be zocht. Naast het autocar-wezen, bestemd voor tochtjes in niet te verre omgeving, begint Valkenburg zich te typeeren door den vorm van groot-toerisme: het inleggen van vaste autobusdienstcn op trajecten van ongeveer 1000 kilometer. Een paar ondernemingen rijden, met inderdaad luxueuse autocars, naar Zwitserland cn Zuid-Duitschland. De autocars bieden plaats voor 25 man; in drukke perioden worden de diensten soms verdubbeld. Deze excursies, die in omvang niet onderdoen voor de bekende tochten der P. L. M. lusschen Nice en Zwitserland, schijnen zich in stijgende gunst van het publiek te mogen verheugen. De initiatief nemer was een in Valkenburg wonend Zwitser, die toen hij succes verkreeg zijn voorbeeld spoedig gevolgd zag. De toe risten schijnen voor deze tochten Valken burg als uitgangspunt te prcfereeren, want een ondernepier boven den Moerdijk kreeg b.v. zijn eersten dienst al niet bezet. Deze groote tochten duren van Mei tot Septem ber. Naast deze vérstrekkende ritten, zien we er ook op Amsterdam, via Arnhem, Ede, Amersfoort. De tocht duurt van 10 uur 's morgens «tot 514 uur 's avonds en gaat door mooie streken des lands, met ver schillende rustpoozen. Van Amsterdam wordt 's anderen daags, voor andere toe risten, teruggereden. In Valkenburg zijn een twintigtal onder nemers doende, om de menschcn weg te rijden. De capaciteit dezer ondernemingen bedraagt 1000 stuks toeristen per dag. Men kan dus zeggen, dat een vijftigtal wagens geregeld in actie zijn. Het bedrijf schijnt nogal loonend te wezen, want pas schafte zich een der grootste ondernemingen een nieuwe autocar van 18.000 aan. Door den hotelhouders een flink percentage van het reisgeld te geven, zijn ook die schade loos gesteld voor de stilte in het bedrijf overdag. De afrekeningen geschieden dan wel met de hotels zelf. Naar wc hoorden, kunnen de hotels toch een paar duizend gulden procenten per seizoen toucheeren. Dezer dagen was bijna de klad in het bedrijf gekomen. Vanwege de slapte, die nu gelukkig voorbij is, was er weinig volk tc exporteoren. Toen brak een doodelijke con currentie uit. Tochten naar de Ardennen heen en terug, durende heel een dag! kelderden van 5 tot 2; naar don Eifel kon men komen voor 3 in plaats van voor 7.50; het Ahrtal ontsloot men voor 4 tegen 10 voorheen. Voor de onderne mers werd het een strop een verzekerde ons in twee dagen tijd f 1000 ingeschoten tc hebben voor do hotelhouders even zeer. Touristen, die anders maar een dagje wegreden, deden het nu twee- of driemaal De concurrentie werd zoo fel, dat men op den publicken weg, net als bij verkiezin gen, reclames begon te kalken. Het toppunt in negatieven zin werd bc reikt, toen een ondernemer een tocht naar de Ardennen aanbood voor75 cent. Met gratis diner! Dat was niet meer ernstig. Liefhebbers die zich voor deze wonderreis aanboden, moesten vernemen dat alle plaatsen al bezet waren! Het gezond ver stand zegevierde dra; de concurrenten kwa men bij elkaar cn de oude prijzen werden hersteld. Het was inmiddels ook druk ge worden, zoo druk, dat zelfs de hulpwagens uit de omgeving de vreemdelingen niet kon den verwerken! Aan de gedenkwaardige periode van „één cent per kilometer was dus snel een einde gekomen. Socialistische besprekingen over een tolverbond van België Nederland en e Skandinavië In het socialistisch dagblad van Gent „Vooruit" kon men dezer dagen het volgen de bericht lezen: Wij meenen tc weten, dat er tusschen do Belgische, Ilollandsche en Scandinavische socialisten op het congres (tc Wecncn. Red.) overeengekomen werd de kwestie van een tolverbond tusschen de genoemde lan den grondig te bestudeeren. „Het Volk" neemt dit bericht over en toe kent er bij aan: Een bijeenkomst als deze is tc Weenen inderdaad gehouden, maar er was besloten er geen bericht van te geven in de pers, aan gezien de besprekingen zich nog pas in het eerste 6tadium bevonden. Nu echter „Voor uit" niettemin ervan rept, meenen wij wel të doen tot goed verstand van zaken er iets meer van te berichten. De bijeenkomst was uitgeschreven van Belgische zijde en werd door Camille Huys- rnans gepresideerd. In de Antwerpsche „Volksgazet" is, gelijk onzen lezers bekend is, eenige maanden geleden liet denkbeeld van een verbond tusschen België en Neder land bepleit. Wij hebben daartegen toen bezwaar geopperd, zoowel om economische redenen (de lage Belgische loonen), als om politieke redenen (de nauwe aaneensluiting van België bij Frankrijk), en daartegenover gesteld, dat wij ons veeleer ermee zouden kunnen verecnigen, wanneer het uiterst be perkte tolverdrag van Oslo tusschen Neder land, België, Denemarken, Zweden en Noorwegen tot een vrijhandelstolverbond werd uitgebreid. Bij een bezoek van een vertegenwoordiger van „De Volksgazet" aan Nederland bleek deze laatste gedachte zoo wel bij sociaal-democraten als bij burger lijke politici sympathie tc vinden en de Belgische partijleiding sloot zich er nader bij aan. Het was nu op dezen grondslag, dat de besprekingen te Wecncn plaats vonden Aanwezig waren: België, Nederland, Dene marken en Zweden elk met een zc6tal af gevaardigden (voor Nederland: Oudegeest, Albarda, Wibaut, Vliegen, De Roode en An kersmit); Noorwegen is niet bij de Socialis tische Arbeiders Internationale aangesloten en dus niot vertegenwoordigd. Vastgesteld werd, dat het allereerst noodzakelijk is, dat in elk land precies bekend wordt, hoe de douane-verhoudingen in elk der andere be trokken landen zijn. Overeengekomen wordt dus, dat uit elk land eeh der aanwezigen een schets van liet toltarief van het land, be nevens van de crisismaatregelen van den laatsten tijd en van de in- en uitvoercijfers zal opmaken cn die schets aan elk der be trokken landen zal worden toegezonden. Voor Nederland nam Vliegen de zorg van een cn ander op zich. Aan ITuysmans werd opgedragen dan tegen het eind van dit jaar of het begin van het volgend jaar een nieu we conferentie bijeen te roepen, waarschijn lijk in Nederland, waar dan aan de hand van het materiaal nagegaan zal kun nen worden, of verdere stappen gewenscht zijn en zoo ja, welke. Inmiddels nam Zwe den op zich, te trachten ook de Noorsche partij voor de zaak te winnen cn tot deel neming te bewegen. PAARD OP HOL GESLAGEN, WAARBIJ TWEE PERSONEN GEWOND. Groningen, 4 Aug. („Tel.") Aan den Oosterweg alhier is een paard, dat van een draaiorgel schrok, op hol geslagen, liet rende tegen een petroleumkar aan, waar van de bestuurder cn een 4-jarig meisje, dat op den bok zat, er af geworpen wer den. Beiden werden verwond, terwijl het kind ook een hersenschudding kreeg. De petroleumkar werd in een spiegelruit van een winkel geduwd. Het paard is later tot 6tilstand gebracht. Zij brengen maar 4 millioen minder in het wegen fonds dan de auto mobilisten Het is den laatsten tijd aan de orde van den dag, dat de automobilisten klagen over het feit dat zij zooveel wegenbelas ting moeten betalen, en dat er zoo weinig aan de wegen wordt gedaan in verhou ding tot het bedrag, dat door de auto-rij ders wordt opgebracht. Wonderlijk genoeg hoort men zulke klachten nooit van de ielrijders, die toch door middel van hun rijwielplaatje ook bijdragen in liet wegen fonds. En nu zal de automobilist zeggen: ja, maar wij, autorijders, betalen ook veel cn veel meer in het wegenfonds, maar dat is, merkwaardigerwijs, in verhouding niet zoo. Toevallig kwamen ons dezer dagen in handen de cijfers omtrent de opbrengst van de rijwielbelasting en van de wegen belasting in 1930. En wat bleek? Do We genbelasting bracht in dat jaar op 10.887.336,02 en de rijwielbelasting 6.829.192.50. Alzoo maar een verschil van ongeveer 4 millioen. Waar blijven de wielrijders Een dame naar het zieken huis vervoerd De nieuwe gezichten zijn: C. H. Gibson (Cambridge en M.C.C.,) dit jaar rnet verlof uit Argentinië teruggekeerd. Vlak na den oorlog warch hij cn C. S. Mar- riot de schrik der Dark Blues. In 1922 bowlde hij met veel succes voor A. C. Mac- Laren'S XI in Nieuw Zeeland en Australië. Hij was gevraagd voor Giiligan's Australi sche ploeg in 1924, rnaar bedankte, omdat hij niet voldoende oefening had gehad. Dit jaar heeft hij in verschillende belangrijke wedstrijden voor de M.C.C. gespeeld en n.a. tegen Cambridge met veel 6ucces gebowld. Zijn- pace is medium to fast, hij doet steeds tiets met den bal en bowlt een zeer accu rate lengte. Sinds Allora is hij de beste bowler althans wat reputatie betreft die de Foresters hebben overgebracht. Flight Lt. A. J. Holmes, een zeer goed bat, speelt voor de Royal Air Force en af en toe voor Sussex, voorts een zeer bruik baar bowler. R. II. R. Bock6ton (Eton) is de wicketkee per voor dit jaar en naar wij hooren een zeer gcede. M. D. Farmiloe (Bury en Wcst-Suffolk) i6 een nuttig batsman. Als twaalfde man zal fungeeren Air Commodore N.D.K. Mac Ewcn, een vooraanstaande figuur in de Air Forse en een enthousiast cricketliefhebber. Al met al een degelijke ploeg, van onge veer dezelfde batting-sterkte als vorige ja ren cn, dank zij Gibson's aanwezigheid, be paald sterker in bowlen. Het programma. De volgende wedstrijden worden gespeeld: Maandag 10 en Dinsdag 11 Augustus te gen Mr. Hamburgers XI te Laren; Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus tegen het Neder- landsch XI op het Rood- en Wit-veld te Haarlem. Voor het Flamingo XI zijn uitgenoodigd: E. J. A. Schillaa; A. M. J. de Beers; Ir. G. Bouwmeester, P. G. East, Jhr. P. R. Feith, P. C. Hagenaar; Mr. J. J. Koeleman, K. Leeser, R. F Schill, J. E. V. Schmeink cn L. C. F. Wunder. Lawntennis, COCHET BEROEPSSPELER? De Parijschc Hbld. sportcorrespondent schrijft: In verband met de aankomst te Parijs van den Amerikaanschen promotor Jack Curley duiken de berichten weder om van Cochet's eventueel „turn pro", beroepsspe ler worden. S n e e k, 5 Aug. Een auto, waarin gezeten waren de heer en mexrouw van O. en de heer cn mevrouw P., afkomstig van IJmui- den, die bij eerstgenoemde familie logeer den, is hedennacht na twee uur bij de Jousterkade te water gereden, op hét oogenblik dat de bestuurder een brug wilde opzwenken. De auto verdween onmiddellijk in de diepte; de heeren wisten zich door het portier te redden, doch de dames, die achterin waren gezeten, moesten door toe geschoten publiek door een stukgeslagen ruit uit hun benarde positie worden be vrijd. Beide vrouwen waren bewusteloos. Mevrouw van O. kwam spoedig bij na toe diening van zuurstof, mevrouw P. echter werd in bewu6teloozen toestand naar het St. Anthonic-Ziekenhuis vervoerd. Zij is er zeer ernstig aan toe. De bestuurder werd vrij ernstig aan de handen gewond, hij werd ter plaatse ver bonden. BIJ HET HOOIRIJDEN GEVALLEN. II a r d i n xvel d, 4 Aug. De loswerkman B. de K. is bij het hooirijden van den wa gen gevallen en onder de wielen geraakt. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar liet ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar operatie noodzakelijk bleek. Zijn toe stand is ernstig. „VERSTEKELING" IN EEN TREIN GESNAPT. Na een spannende jacht. Zwolle, 4 Aug. („Tel.") Do sneltrein uit Leeuwarden, welke te 21 OS u. alhier moet aankomen, had gisteravond ten gevolge van een bijzonder voorval eenig oponthoud Tusschen Hcerenveen cn Meppel trof do conducteur iemand in den trein aan zon der plaatsbewijs; in Meppel zag de man, die overgebracht zou worden naar den sta tionschef. kans te ontsnappen cn plaats to nerncn op de buffers. Bij het station Staphorst, dat inmiddels wa6 gewaar schuwd, stopte de trein en ontstond een jacht tusschen het treinpersoneel cn den „verstekeling", die ten slotte word gevat en zijn reis naar Zwolle moest onderbre ken. DE MIJN „LAURA" IN VOL BEDRIJF. Een alarmeerend bericht. Van de zijde der directie dar Mij. tot Tx- ploilatie der Steenkolenmijn „Laura en Ver- eeniging" vernemen wij, dat aan het feit, dat Woensdag, 29 Juli op de mijn „Laura" te Eygelslioven niet is gewerkt, geen bizon- dere batcekenis dient te worden toegekend. Het is n.l. in den slappen tijd wel meer gebeurd, dat er eon dag niet gearbeid werd. Op het oogenblik is de mijn „Laura", even als de ook door genoemde Maatschappij ga- exploiteerde mijn „Julia" dag in dag uit in vol bedrijf. DE HAAGSCHE PROTESTANTENBOND. Tot tijdelijk predikant van de afdceling 's-Gravenhage van den Naderlandschen Protestantenbond is benoemd ds. A. E. F. Junod tc Wassenaar. CRICKET Voor de elfde toer naar ons land weer een sterke ploeg samengesteld Voor zijn elfde opeenvolgende bezoek in Holland hceft^Col. A. C. Johnston weer een sterk team verzameld. De aanvoerder zelf vertrekt in September naar Britsch-Indië; er is niettemin een redelijke kans, dat hij in Augustus 1932 met verlof in Engeland zal zijn; in dat geval za-1 hij zeker wéér de Foresters naar Holland brengen. Hieronder volgen de namen der andere spelers met enkele bijzonderheden. Eerst de oude bekenden: J. B. Whcatly, een trouw comparant der laatste jaren een. goede link6che slow bowler tn een steady bat. Capt. K. B. Stanley bezocht evenals Wheatly Holland reeds enkele malen; een nuttig bat. G. Wilson, de oud-capitain van Yorkshire, een zeer betrouwbaar en kundig batsman en een nuttige change-bowler. Was verleden jaar hier eveneens. C. J. Capes, een linksche slow-bowler van Wheatly's soort en kwaliteit, evenals deze bat hij rechts; hij kan buitengewoon hard slaan. Capes 6peelt af cn toe voor Kent. C. R. Patterson en Capt. J. V. Hughes Hallct, waren eveneens leden van het 1930- team, eerstgenoemde als ópeningsbat. Hal let als openingsbowler (medium- pace met wat swerve). COCHET Curley heeft namelijk een groot aandeel gehad in het doen slagen van Tilden's op treden als beroeps-tennisspeler. En er zijn al eenige maanden geleden berichten ge weest, vooral in de Engelsche en Ameri kaansche pers, dat Henri Cochet, indien hij er in zou slagen dit jaar den Daviscup voor Frankrijk te helpen behouden, daarna be roepsspeler zou worden. Dat in de naaste toekomst de tegenwoor digheid van Cochet. bij de „Tilden-troep", een zeer groote attractie zou worden, be hoeft geen twijfel. Dat in dit geval het vol gend jaar de Davis-cup voor Frankrijk ver loren zou gaan, zou eveneens bijna zeker zijn. Maarzal Cochet beroepsspeler wor den? Ofzou het bericht verband houden niet den komkommertijd? We zullen maar zeggen: Wait and sec! UIT DEN U.P.V.B. Aanvang der competitie 1931 1932. Het is de bedoeling van het U.P.V.B.- bestuur om de competitie 1931/1932 reeds tc doen aanvangen op Zondag 6 Septem ber 1931. Een maatregel die do voetballiefhebbers in den provicialcn Bond zeer op prijs zul len stellen en die de afwerking van het programma ten goede zal komen. HET NED. CRICKETELFTAL. Veel H.C.C.'ers. Het Nederlandsche Cricketelftal, dat op Zaterdag cn Zondag 15 cn 16 dezer te Haarlem tegen de Free Focsters zal spelen, is als volgt samengesteld: A. M. J. de Beus, jhr. W. v. d. Bosch, Jhr. P. R. Feith, W. Glerum, mr. G. Hamburger (aanvoer der), dr. M. Jansen, mr. II. van Manen, E. J. A. Schill, R. F. Schill, L. J. Sodderland, A. Terwicl.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9