DE HERFST NADERT! N.V. COMPAGNIE LYONNA8SE UTRECHTSCHEWEG10 - TEL. 179 AMERSFOORT m? 1)1111* if i 1 VULT UW GARDEROBE TIJDIG AAN PATAPAR, Dit is niet den naam van een ooster- sche profeet, ook niet het een of ander geheimzinnig tooverwoord, maar den naam van een nieuwe Amerikaansche papiersoort. Eigenlijk heet dit papier „Patapar Cookery Parchment per kament-papier, dat bij het koken kan gebruikt worden. De Groningsche huis- vrouwenvereeniging heeft er een proef mee genomen. In haar orgaan vertellen zij een en ander over de resultaten ervan. Het ziet er uit als perkament papier, dat dient voor het afsluiten van jampotten en is gemaakt uit plant aardige grondstoffen en is absoluut on- doorlaatbaar. Bovendien neemt het zelf geen smaak of geur op en vlekt niet, zelfs niet door vruchtsappen en koffie. Men kan het wasschen in zeepwater zonder dat het scheurt of kapot gaat, zoodat het steeds door gebruikt kan worden. Door .-I deze eigenschappen is patapar gesch'kt om voor velerlei doel einden gebruikt te worden en wel in de eerste plaats bij het koken. Door het gebruik van patapar is men in staat te koken of te stoomen zonder dat de levensmiddelen met het water of de stoom in aanraking komen. Het gevolg hiervan is, dat alle voedende bestand- deelen evenals de geur in de levens middelen blijven en dus ook de etens- dampen niet door het huis gaan. Trekt er vocht uit levensmiddelen, dan kar, men hiervan een geurige saus maken Ook worden de pannen niet vuil, zoodat alleen spoelen noodig is om deze te reinigen. Vooral geschikt om in patapar klaar te maken zijn plantaardige levensmid delen en visch. Men gaat als volgt te werk: men maakt patapar vochtig, waardoor het soepel wordt en niet scheurt en legt de klaargemaakte groente of de visch op hét papier met boter, zout, kruiden enz. Men neemt de hoeken en randen bij elkaar, alsof men een zak wil maken en bindt deze met een touw beneden de randen stevig dicht, zoodat er-geen water in de zak kan druppelen. Wanneer het water in de pan kookt, legt men de zak er in of hangt de zak er boven al naar men de levensmiddelen wil koken of stoomeD. De kooktijd of stoomtijd is gelijk aan die voor gewoon koken of stoomen. Men rekent voor groole hoeveelheden 15-30 min. extra. Voor het stoomen van visch wordt 15 min. p. p. gerekend. Omdat patapar ondoorlaatbaar is, is het moge lijk verschillende gerechten in een pan klaar te maken, bijv groente, aard appelen en rijst, zonder dat deze el kaar s smaak aannemen, zoodat meD brandstof 'en .werk spaart. Palapar papier is buitengewoon goed bestand tegen ovenhitte mits van te voren vochtig gerbaakt of ingewreven met olie of vet. Daarom kan men de visch in patapar papier wikke'/en en in de oven gaar maken. Ook kan men een andere bereiding van visch toepassen. Men zout de visch, haalt deze door melk of ei en paneermeel en dompelt deze in gesmolten boter. Daarna legt men de visch in een braadslee, die ge voerd is met het vochtige papier, dat na dien tijd met olie is ingesmeerd. De braadslee zet men niet eerder in de oven, voordat deze flink heet is en de visch laat men in de öven bruin en gaar worden in pl m. 15 minuten. De voor deden van deze bereiding zijn: een schoone pan en geen vischodeur in huis Ook kan patapar gebruikt worden om een cakevorm te voeren en te bedek ken, wanneer men een zachte korst wil houden. Om z'n ondoorlaatbaarheid kan het levensmiddelen bewaren tegen uitdro gen, dus daarom wordt het gebruikt voor het inpakken van boterhammen en van levensmiddelen, die in een koelkast bewaard worden. Ook als bedekking van keukentafels wordt het gebruikt, daar vet en vuil er af geschud kunnen worden zonder dat deze er in trekken of vlekken achterlaten. De afval laat men in het vuilnisvat glijden en het papier spoelt men onder de kraan af Hieruit ziet men dus, dat patapar papier op velerlei manieren in de huis houding gebruikt kan worden en in vele gevallen arbeid en brandstof kan besparen. WCWS t_ Sw«e»»i* AANTREKKELIJK BUFFET VOOR DE EETKAMER. De kern van moderne meubels is een voudig en in weinig meubels wordt zoo zeer dit ideaal zoo volkomen nagekomen als in het moderne buffet. Sinds het oude soort met de hooge spiegels uit de mode gegaan is, is het buffet ge stadig van karakter veranderd. Vroe ger was het de bergplaats van tafel gereedschap, ontbijtservies, busjes en de restjes van de genoten maaltijden. Geen wonder dat toen wel eens minder frissche geuren in de kamers hebben gehangen. Tegenwoordig denken we er niet meer aan om etensresten en tafel gereedschap in het buffet op te bergen. Daarvoor is in een modern huisHouden genoeg andere plaats. Wij stallen ook niet meer al ons pronkzilver op het buffet uit. Als dit niet in gebruik is wordt het opgeborgen. In plaats van de oude buffetten heb ben we thans een meubelstuk, wat meer aan ons doel beantwoord. Het bijgaan de plaatje geeft een goed voorbeeld daarvan. Het is eenvoudig en nuttig. In de kast aan den rechterkant worden de wijnen en kelkjes opgeborgen. Messen en vorken, tafelmatjes, tafellakens en servetten enz. komen in de twee laden. Tusschen de twee laden is een boeken- rek en aan den linkerkant zijn vier rekjes, waarop bakjes met vruchten staan. KC 1 BLOEMEN VOOR HET A.S. VOORJAAR, De planten, waarvan wij in de ko mende lente bloemen verwachten, moeten in den herfst reeds geplant worden, zoodat zij goed wortel gescho ten hebben vóór de eerste vorst. Nu is het de tijd om een plan op te maken voor het volgend jaar; daarmee voor komt men, dat in Juli de tuin vrijwel uitgebloeid is en men gedurende het laatste gedeelte van den zomer veel^ groen, maar weinig bloemen ziet. In groote lijnen kan men de volgende bloemen achter elkaar laten bloeien: tulpen, seringen, rozen, gladiolen en dahlia's. Men zal echter ook eens wat anders willen hebben, iets meer origi neels, en tevens een welkome aanvul ling en afwisseling in den tuin. Een van de vroege bloeiers is de Judasboom. De Amerikaansche soort, cercis canadensis, is zeer bekend en vereisc'nt een lichte schaduw van hoo- gere boomen; de Aziatische soort, cer cis chinensis, is meer geschikt voor kleine, zonnige tuinen en is ook niet zoo lang en dun van vorm. Onder gun stige omstandigheden is het boompje begin Mei overdekt met rose bloesems. Dan bloeien ook reeds de eerste serin gen; hebt gij ze in uw tuin staan, zorgt er dan voor, dat de zaadtrossen nu nog v/orden afgesneden eigenlijk had het dadelijk na het einde van den bloeitijd moeten gebeuren In seringen is ook nog heel wat af wisseling te bedenken, zoowel in er.kele als in dubbele bloemen Er zijn eenige soorten, die veertien dagen vroeger bloeien dan de andere, n.l. Descartes, Mirabeau, Pascal en Lamartine Andere soorten bloeien in Juli: de Amoer-, de Peking- en de Japansche sering. Dit zijn boompjes en ze zijn misschien min der rijkbloeiend dan de gewone serin gen, doch dat wordt goedgemaakt door hun laten bloei in een tijd, dat men niet veel kleuren meer ziet in de tuinen. Ze hebben slechts één bezwaar; zij geuren niet en soms verspreiden zij zelfs een onaangename lucht. GEBREIDE SWEATERS. Gebreide sweaters zijn weer zeer modern. Men kan ze zelf maken, doch de machinaal ge breide sweaters zijn zoo fijn en betrekkelijk zoo goedkoop, dat velen niet meer hel geduld hebben om te gaan zitten breien. De halsuitsnijding kan willekeurig worden gekozen; wij geven hierbij twee model len met een vierkante en met een ovale halsuitsnijding. Hel laatste valt ook op door de pofmouwen. In het yoorjaar is het niet zoo moei- ijk, een rijk bloeienden tuin te hebben. Azalea dahuria, gele alyssum, deutzia en weigelia, iris, duizendschoon, ge broken hartjes, vroegbloeiende rhodo dendrons, Darwin tulpen, aethionema, vroegbloeiende erica, primula's lupinen, pioenrozen, aubrictia, dikbladerige steenbreuk, kamperfoelie, alle planten, waar men tijdig voor moet zorgen. Het komt er vooral op aan, na het uit bloeien van de seringen een weelde van k[eur te behouden, waarvoor, azalea's en rhododendrons het meest geschikt zijn. Deze decoratieve planten gedijen soms niet te best in gewone tuinaarde; zij moeten een bodem hebben, die meer zuren bevat; oude bladeren, mos en boschaarde voldoen aan die eisch en daarom is het goed den bodem rondom de planten elk najaar daarmede te be dekken, ook al staat de plant er frisch bij. Azalea's vormen met seringen en wistaria's de mooiste versiering van den tuin in de echte bloeimaanden. Ze moeten echter beslist in het najaar wor den geplant. De wistaria's, die wij dit jaar herhaaldelijk hebben bewonderd, doen ons telkens weer denken aan het feit, dat het groole publiek ze blijkbaar alleen als klimplant kent. Ze komen ook voor als kleine boompjes, doch dan doet men goed, ze reeds in de lente te planten, als men de volgende lente van hun schoonheid wil genieten. Toch is het nog mogelijk, ze op het eind van den zomer te planten. Ze moeten ge steund worden door een lichte, doch stevige stok. Voor de eigenlijke bloeitijd verwacht men het volgend jaar een groote voor liefde voor gele bloemen, die dit jaar reeds duidelijk tot uiting kwam in Amerika en vermoedelijk overslaat op Europa. De caragana heeft kleine goud gele bloesems, als van de erwt, en groeit ook op droge, onvruchtbare zandgrond. Verder noemen wij de en kele en dubbele Kerria japonica met glanzende groene stengels, die ook na het afvallen der bloemen en bladeren nog een lust zijn vöor het oog. Ze moe ten echter met overleg en ervaring ge snoeid worden. Verder bloeien in dezen tijd verschillende Vruchtboomen, o.a. de vroegbloeiende Japansche kwee peer, die niet verplant mag worden, zoolang in den herfst niet alle bladeren zijn afgevallen. Het boompje bloeit vroeg in de lente en soms een tweede maal in den herfst; van de vruchten kan men heerlijke gelei maken. In den zomer kan tnen rozen en del phiniums, stokrozen en vingerhoeds duizendschoon en iris, hortensia en spirea laten bloeien. De beide laatste kunnen ook nog in het begin van de lente geplant worden. MODENIEUWTJES. Of het aan de sport, het verdwijnen van het corset of de betere voeding ligt, valt moeilijk te zeggen, doch het staat vast, dat onze jonge meisjes 3 of 4 c.M. grooter zijn dan die van 30 jaar geleden en 2 a 3 K.G. meer wegen. Een zeer verblijdende vooruit gang. In de kussens viert een onuitput telijke fantasie haar triomfen. Ze worden in alle grootten en kleüren ge maakt, rond of cylindrisch, van zijde met goudborduursel of van geitenleer, hard of zacht. Ze worden gebruikt bij wijze van tabouret, of ze worden onder het hoofd gelegd. Iets nieuws zijn bij elkaar passende kussens en mascottes. De nieuwste blouses 1 nopen uit in twee einden, die over de borst samen gebonden, of met één knoop gesloten worden. Bij blouses van cachemir worden tul bandhoedjes van dezelfde stof ge dragen. EEN COQUET HOEDJE. Dit model van Agnes is wel bijzonder elegant. Het zwarte eenvoudige dopje in een lijn. welke aan de hoedjes uit de negentiende eeuw doen denken is gegarneerd met een afhan gende veer. Een coquet lint slingert langs de haarlok en geelt een aparte toets aan het geheel. DE NIEUWE SCHOENEN. In den herfst zullen de schoenen menige verandering vertoonen, even als trouwens de mode in haar geheel. De eerste nieuwigheid is een nieuwe wandelschoen van peau de suéde, ver sierd met perforaties, slangen- of kalfs- eer, voorzien van een hak, die bestaat of schijnt te bestaan uit op elkaar ge plaatste laagjes leer Toch zijn deze schoenen zeer licht. Zij worden ook wel in kalfsleer gemaakt, terwijl peau de suède als altijd ook voor meer ge- kleede modellen kan worden gebruikt. Evenals bij de japonnen onderscheidt men tegenwoordig ook bij de schoenen namiddag-modellen. Avondschoenen zijn als regel laag, met een gesp van gesneden staal of Rijnsteentjes of met een strik. De tweede nieuwigheid is, dat wij ook in sportschoenen kleuren op den voorgrond zien treden. Donkerrood geverfde aligatorhuiden, grijs, bruin of marineblauw suède. Vele van deze schoenen komen ver over de wreef en hebben een schijnsluiting van gespjes, veters e.d. Ze hebben lage hakken voor sportdoeleinden en iets hoogere hakken, als men ze bij gewone och- tendkleeding in de stad draagt. Over dreven hooge hakken ziet men niet, gelukkig, want in den modernen tijd moet de kleeding voor alles praclisch en gemakkelijk zijn. Daarom zijn de schoenen ook niet te spits van voren, en zijn de modellen in den grond zeer eenvoudig, al maken zij door de gar neering een anderen indruk. Toch mag het komende seizoen zelfs de versie ring niet te opvallend zijn, al mag zij nergens ontbreken, zelfs, niet op de gekleede lage schoen. Dal is weer iets. om in het oog te houden. De gekleede schoenen zijn meestal van leer en naast de lage schoenen met versiering zullen de sandaalmo dellen veel gedragen worden, niet zoo zeer overdag, maar wel 's avonds. Ze hebben dikwijls zeer origineele model len en bandjes om de enkel, niet over de wreef: ook T vormige bandjes ziet men veel. Een paar var die schoenen (bij voorkeur in een sprekende kleur, zoodat ze bij het avondtoilet afsteken en niet de accessoires kunnen over eenstemmen) is een verstandige en op den duur zeer goedkoopere aanvulling van de garderobe KEUKENHOEKJE. Wanneer we nü geen sla eten, dar, eten we nóóit sla, want op het oogen- blik is het wel de slatijd bij uitnemend heid. Niet alleen, omdat de kropsla nooit zoo malsch en frisch is. als juist nu, maar ook. omdat we 's zomers eer der behoefte hebben aan iets frisch en zurigs dan anders, en daarom verdient het wel aanbeveling, zooveel mogelijk bij de maaltijden daarmede rekening te houden. Afgezien van de gebruikelijke krop-, tomaten- en komkommersla, zijn er ook andere slaatjes samen te stellen, die buitengewoon smakelijk zijn. zooals b.v. boonensla, van een restje koude sper- cieboonen, gegarneerd met gesneden augurkjes, en dan niet te vergeten de in andere landen zooveel gebruikte aardappelsla. Vooral bij koud vleesch vormt dit een smakelijken schotel. AARDAPPELSLA. 1 K.G. aardappelen. 1 d.L. water met 1 Maggi's Bouillonblokje. 1 preitje of uitje, 1 eetlepel gehakte peterselie wat peper en wat zout. een paar inge-l maakte augurken, stukje ingemaakte biet. 1 eetlepel slaolie. 1 eetlepel azijn.' Borstel de ongeschilde aardappelen schoon; kook ze gaar in ruim kokend water, pel ze en snijd ze in plakjes; overgiet ze, terwijl ze nog warm zijn, met den warmen bouillon en meng er verder het gesnipperde preitje, de olie, den azijn, wat peper en wat zout door. Meng na een paar uur alles luchtig door elkaar met de gesnipperde augur ken en de gehakte biet; leg er desver- kiezende een randje kropsla als gar neering omheen. WEEK-MENU. ZONDAG: Vermicellisoep, kip, appel moes. aardappelen, abrikozen-rijst pudding. MAANDAG: Witte soep. blinde vin ken. gestoofde sla, aardappelen DINSDAG: Roastbeef. gemengde sla, aardappelen, broodpudding met bes sensap. WOENSDAG: Roastbeef, worteltjes, aardappelpuree, fruit. DONDERDAG: Koud vleesch. aard appelen, spersieboonen, havermout- koekjes VRIJDAG: Gekookte tarbot, aurd- appelen met botersaus, flensjes met gestoofde vruchten. ZATERDAG: Bloemkool met sausijs- jes, aardappelen, karnerr he pap. MODERNE JAPONNEN. Links een japon voor jonge meisjes van zwarte en rose Canton crêpe: met de hand gewerkte open zoomen geven er iets bijzonders aan. Rechts een japon van zwar te en witte Canton crêpe met de moderne dubbele mouwen en reverskraag en de zoo populaire geschulpte randen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18