AMBÖSFÖORÏSCIH DAGBLAD VERBOND VAN NED. WERKGEVERS Zaterdag 22 Augustus 1931 .DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 46 HET VIJFDE JAARVERSLAG „DEN CONINCK VAN HISPANIEN" Een vluchtige tocht DERDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT Critieke tijden die het bedrijfsleven doormaakt Activiteit op velerlei gebied Het vijfde jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dat wij zooeven ontvingen, opent met een ruim van statistische gegevens voorziene uiteenzet ting van den fcitelijken tpestand. In deze uiteenzetting, waaruit wij hieron der het een en ander overnemen, wordt een beeld gegeven van do critieke tijden, die het bedrijfsleven doormaakt. Na gewezen te hebben op de daling der groothandels- prijzen zegt het verslag: Hiertegenover vertoonden de kleinhan delsprijzen een veel grootero traagheid, een verschijnsel, dat tot talrijke commentaren aanleiding gaf, omdat het den indruk wek te, dat de distributie-kosten en de winsten van tuschenhandclaren en winkeliers in ons land in verhouding te hoog zijn. In aanmerking genomen het feit zoo zegt het verslag dat de cijfers der han delsbeweging in het algemeen minder vlug den invloed van de conjunctuurschomme lingen ondergaan dan andere, mag uit het verschijnsel, dat de cijfers voor het loopcn- de jaar, zoowel wat waarde als wat ge wicht betreft, een vermindering aantoonen, wel worden geconcludeerd, dat zich reeds geruimen tijd een achteruitgang in het za kenleven moet voltrekken. De jongste da ling van het invocrgcwicht, vooral van mi nerale grondstoffen, metalen, steenkolen, kali- en phosphaatmeststoffen, zwavelzure ammoniak enz., duidt in de eerste plaat6 op een geringere economische activiteit... Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek was de voortbren ging in het voorjaar van 1931 belangrijk minder dan een jaar tevoren, het indexcij fer van het invoersaldo van grondstoffen was met 15 gedaald, het aantal werk- Joozen ingeschreven bij de arbeidsbeurzen, is vermeerderd van 47,000 in Juni 1930 tot 94.300 in Mei 1931. Sedert Januari j.l., toen het aantal 116,000 was, is het cijfer wel ge daald, doch het is toch nog altijd onrust barend hoog. Andere indices van den ach teruitgang van ons bedrijfsleven zijn voort6: een daling van het verbruik van steenkool met 10 van het invoersaldo van mine- i ale brandstofolicn (na aftrek van bunker olie) met 10 van het bedrag der aanbe stedingen met 10 van de tonnage van zeeschepen in aanbouw met 32 enz. enz. Het spreekt vanzelf, dat deze ongunstige factoren hun invloed niet gemist hebben op de koersen der industrieelc aandeden: het indexcijfer hiervoor (19211925 100) 6tond in April 1930 nog op 100, doch was een jaar later reeds tot 64 gedaald. De scherpe koers dalingen, die sedert dien nog hebben plaats gevonden, hebben het indexcijfer op 50 ge bracht. In verband met de ernstige crisis en de sombere perspectieven, die zich voor 's lands financiën openen, heeft het Ver bond zich tot de vegeering gewend en om medewerking en leiding in deze moeilijke tijden verzocht. In tijden als deze mag men zegt het verslag wat de binnenland- sche politiek betreft, van de regeering krachtige maatregelen verwachten. Uit het op deze inleiding volgende over zicht van de activiteit van het Verbond in het afgeloopen verslagjaar noteeren wij, dat het vcreenigingslcvcn der werkgevers ender de crisi6 niet heeft geleden; het to tale aantal leden individueelc leden en leden van aangesloten vereenigingen bleef ongeveer op dezelfde hoogte als het vorige jaar; eenige belangrijke werkgevers verenigingen traden toe, waarmede het aantal aangesloten vereenigingen van 50 tot 03 steeg. Vervolgens doen wij nog een greep uit de vele onderwerpen, waaraan in het afge loopen jaar het Verbond zijn aandacht heeft gewijd. Onder het hoofd Ha n d e 16 verdra gen en Tarioven wordt iot6 naders medegedeeld over de voorlichting die door de Economische Afdeeling van het Verbond wordt verstrekt. Deze bestaat uit voorlich ting van de leden over de talrijke wijzigin gen, welke dagelijks ontstaan in de bepa lingen betreffende den in- en uitvoer !n alle landen van de wereld. Een weerspiegeling daarvan is wekelijks te vinden in de be- richtgevigg onder de rubriek „Handelsver dragen en Tarieven" in hot weekblad „Do Nederlandscho Werkgever". In spoedgeval len wordt daarenboven aan de leden, die bij een bepaalde kwestie belang kunnen hebben, per circulaire, daarvan mededeeling gedaan. Te dien einde wordt een z.g. Ex- portregister bijgehouden, waarin is aange- teekend welke leden bij den handel op be paalde landen belang hebben. O.a. is da verkverschaffingspolitiek van 'de gemeente Amsterdam een voorwerp van belangstelling van het Verbond geweest, met name de regeling tot het verstrekken van prem:o aan eigenaren of huurders van perceelen tot het uitvoeren van onderhouds werkzaamheden. In een adres aan den mi nister van binnenland6che zaken en land bouw werd er o.a. op gewezen, dat, indien do genomen proef slaagde, daarmede het bewijs geleverd zou zijn, dat een tariefsver laging in den slappen tijd tot normale ver meerdering. van werkgelegenheid zou heb- ben geleid. Bovendien werd hier een rege ling In het leven geroepen voor onderno mingen, welker arbeiders tot dc hoogst be taalden in Nederland behooren. De premie- verleening is op 31 Moart 1931 beëindigd en het bleek, dat tijdens dc werking van den maatregel het werkloozenpercentage in deze branche was gedaald van 40 tot 5.4 Dit bewijst alleen, zegt liet verslag, dat ook te Amsterdam zonder deze premicver- leening de werkloosheid der schilders, der stucadoors en in andere vakken van wo- ningonderhoud gedurende de eerste maan den van het jaar heel wat kleiner had kun nen zijn, wanneer dc ondernemers en dc ar beiders in deze vakkon gedurende tijden van slapto wat water in hun wijn hadden gedaan en zich hadden verwaardigd om te gen verlaagd tarief te werken. Intern. Arbciisconventies. Het verslag geeft een uitvoerige uiteenzet ting, waaruit blijkt, dat in verschillende landen, die internationale arbeidsconvcn- ties ratificeerden, de nationale wetgeving niettemin belagrijk van deze conventies af wijkt. In verband hiermede wordt o.a. ge zegd: Waar de zaken zoo staan en ernstige lan den als Nederland bezwaar blijven maken tegen het ratificeeren von Conventies die feitelijk onmogelijk behoorlijk kunnen worden uitgevoerd tenzij men ze op een uiterst willekeurige wijze „interpreteert'', daar mag men zich afvragen, wat toch wel de reden kan zijn, dat alle pogingen tot herziening van conventies te Gcnève wor den afgeslagen. Wil men dan met geweld van de conventies schijnvertoon maken en neemt men genoegen met ratificaties zon der reëelcn achtergrond? Nog tal van apdcre actueele en belang rijke vraagstukken worden in het verslag min of meer uitvoerig behandeld, b.v. op sociaal gebied, veiligheidscommissics, hot Werktijdenbesluit voor kantoren, de mede zeggenschap, het Winkehverktijdcnbcsluit, het ontwerp van wet tot regeling der zie kenfondsen, de Ongevallenwet, dc arbeids bemiddeling enz. En op economisch gebied: de meestbegun- stigingsclausule, het kartchTaagstuk, het wegenvraagstuk, verschillende handelsver dragen enz. Op 3 en 4 September a.s. zal de algcmeene ledenvergadering van het Verbond worden gehouden te Bergen-Binncn, waarbij dit verslag ter goedkeuring aan dc leden zal worden aangeboden. HET TERREIN BIJ HET KASTEEL RADBOUD. Door een brand In gunstige positie gekomen. De Ver. Ilcndrick de Kcyscr tot behoud van architectonisch of historisch belang rijke oude gebouwen heeft een adres ge zonden aan den Raad der gemeente Medem- blik, waarin gezegd wordt, dat zij konnis heeft genomen van het feit, dat do inder tijd in de onmiddellijke nabijheid van hot kasteel Radboud staande fabriek eenigen tijd geleden door brand is verwoest; dat bij dien brand het Kasteel Radboud zelf geen schade heeft geleden, terwijl tevens de beide belendende oude huisjes gespaard zijn gebleven; dat als gevolg van dien brand het gezicht van de stad af op het Kasteel Radboud aanmerkelijk beter is geworden, waardoor dit monument meer tot zijn recht komt dan voorheen het geval was; waarom zij den Raad verzoekt liet daarheen te wil len leiden, dat in de toekomst het terrein, waarop dc bedoelde fabriek stond, onbe bouwd worde gelaten; dat immers hierdoor zou kunnen worden bereikt, dat dc veilig heid van het kasteel Radboud beter verze kerd zou zijn, doch tevens, dat dit monu ment een meer domincercnde positie zou verkrijgen en zoodoende het stadsschoon ter plaatse in niet onbelangrijke mate zou ver- lioogcn. OPLEIDING TOT VERKEERS- VLIEGER. Den II a a g21 Aug. Wij herinneren er aan, dat de aannoming van candidaten voor dc opleiding tot bestuurder van ver keersvliegtuigen, waarover onlangs een ar tikel in de dagbladen is verschenen, op 25 Augustus a.s. gesloten zal zijn. Aanmeldingen kunnen tot dien datum nog geschie *en bij den directeur van den Luchtvaartdienst, Heerengracht 2, 's-Gra- venhage. HET G. J. VAN HEEK-PARK TE ENSCHEDE. De hccren J. H., G. J. en A. H. van Heek. alsmede dc erven van wijlen den heer Ludwig van Heek, hebben aan B. en W. van Enschede mededeeling gedaan van hun voornemen, aan do gemeente te schenken een perceel grond, grenzende aan het G. J. van Heekpark, groot 50 A. 70 c.A. en daarbij den wensch te kennen gegeven, dat het geschonkcne een deel zal uitmaken van het G. J. van Hoekpark en als één ge heel daarmee zal worden beheerd. De schenkers zien het terrein bij .voorkeur be stemd tot den aanleg van tennisvelden, waaraan behoefte bestaat. B. en W. 9tellen den raad voor het ge schenk met betuiging van 'sraads bijzonde ren dank voor de gemeente te aanvaarden. Ex*koning Alfonso in Maasstad en residentie 's-G r a v e n h a g e21 Aug. De cx-koning van Spanje Alfonso heeft heden een bezoek gebracht aan de residentie. Na het Maurits- huis te hebben bezichtigd, bracht hij een be zoek aan het Vredespaleis, waar met groote aandacht de verschillende zalen in oogen- schouw werden genomen. Bij een kort on derhoud met een der verslaggevers van het Nederlandsch Correspondentiebureau zeide ex-koning Alfonso op een vraag naar zijn indrukken van Holland, dat hij de meest imposante indruk gekregen heeft van ons land, van dc aankomst van de boot tot op dit oogenblik. Op een vraag naar zijn ver dere reisplannen antwoordde Alfonso met den vinger op den mond, dat hij zich hier over niet kon uitlaten. Tenslotte trachtten wij hem nog te vra gen naar zijn opinie over de toestanden in Spanje, doch ook hierop verklaarde hij met zijn vinger op den mond, dat hij daarover niet mocht spreken. Daarna werd een be zoek gebracht aan het Huis Ten Bosch. Rotterdam, 21 Aug. Rotterdam heeft van dc aankomst en het vertrek van den vrocgeren Spaanschen koning niet veel ge merkt. Het is tien uur geworden voordat hot s.s. Viceroy of Indie van de P. and O. line, dat om acht uur verwacht werd, voor den wal van de IJsselhaven verscheen en waar het des middags om drie uur reeds vertrokken zou, heeft dit telaat komen het verblijf van de eenige honderden toeris ten, die er aan boord waren, niet onbe langrijk verkort. Dc ex-koning Alfonso werd tijdens hat vastleggen van het schip door de persmensehen, die, behalve eenige leiders van het reisbureau Cook, de eenige belangstellenden waren, opgemerkt, doch hij 6checn van voel belangstelling niets te moeten hebben. Zoo belangstellend als hij eerst had staan kijken naar hot typische gedoe van dc, kleine slaepbooten rondom het groote toeristenschip, zoo verdekt hield hij zich later. En eerst toen verreweg het overgroote deel dar toeristen reeds van boord gegaan was en met de gereedstaan de auto's voor een trip door Holland wa ren vertrokken, kwam ook do ex-koning te voorschijn, gekleed in een donkerblauw pak, dat als „erg eenvoudig" buitengewoon afstak bij de kleurige en opzichte reisge waden der overige toeristen, en vergezeld door twee dames en dan hertog do Miran da. Hij sprong na een kort overleg met den vertegenwoordiger van Cook direct in één der auto's, die in volle vaart onmid dellijk koei-s zette naar dan Haag. Onderweg werd de auto in het geheel niet opgemerkt. Een persauto heeft den wa gen geruimen tijd gevolgd en dc pogingen om dien lastigen volgaling kwijt te raken, moesten het opgeven tegen do stugge vol- houdendheid van den achtervolgcndcn chauffeur. Voor dc groote fabriek van Van Nella toonde ex-koning Alfonso slechts heel even vluchtige belangstelling en voor liet overige was hij voortdurend in gesprek met zijn beide reisgenooten, zoodat hij waar schijnlijk niet eens gemerkt heeft, dat hij over oen van de slachtste en gevaarlijkste wegen van West-Europa heeft gereden. In Delft werd even gestopt voor het raadhuis en het museum op da Oude Delft, doch voorbij dit plaatsje werd het tempo op nieuw versneld. Want er was weinig tijd; uitdrukkelijk was van te voren meegedeeld dat alle toeristen om half drie waer aan boord moesten zijn en dat gebod geldt zelfs voor een ex-koning. Omtrent het bezoek van ex-koning Alfon so aan Den Haag lezen wij nog het volgen de in Het Vaderland: Tegen half twaalf arriveerde do gewezen koning van Spanje, per auto, vergezeld van eenige medereizigers, uit Rotterdam in de Residentie. Het gezelschap begaf zich regel recht naar het Mauritshuis. zoodat een aantal mcnschen, dat blijkbaar iets van het bezoek gehoord had. en bij het Holland- sche Spoorstation stond te wachten, onver- richterzake kon terugkeeren. Bij den ingang van het Mauritshuis kocht de hooge gast eenige couranten, n.l. El Sol. een Süaansche courant, cn dc Daily Mail en de Times, welke hij met Engelsch geld betaalde. Na, als gewoon bezoeker, entree te heb ben betaald, werd de gewezen koning in het fraaie museum rondgeleid door den di recteur, professor Martin, die den hoogen gast de fraaiste schilderijen uit zijn col lectie toonde en hem, waar dit uitkwam, de bijpassende geschiedenissen vertelde. De ex-koning volgde dit alles met groote be langstelling, vxjoral bij dc meesterwerken uit de Spaanschc school, welke het Mau ritshuis herbergt. In het Museum ging alles verder zijn gewonen gang, alleen werd de zaal, waar het hooge bezoek binnen was, voor enkele minuten ontruimd. Bij het afscheidnemen vroeg koning Al fonso aan prof. Martin, waar II. M. de Koningin op het oogenblik verblijf hield waarop hij, kennelijk tot zijn teleurstelling vernam dat II. M. op Het Loo verblijf houdt. Na het verlaten van het Mauritshuis werd een bezoek gebracht aan het Vredes paleis; door een der gidsen werd dc gewezen koning met zijn gezelschap hier rondgeleid; ook hier toonde hij bijzondere aandacht voor dc van Spanje afkomstige geschen ken, zooals bijv. de zilveren inktkokers. In het Vredespaleis bracht de gewezen koning ook een bezoek aan den hibliothe. caris, dr. Jac. ter Meulen, in diens kamer en bezichtigde daar o. m. do Grotius-col- lcctio Hij toondo met name belangstelling voor de Spaansehe vertaling van het beroemde boek%van Hugo de Groot. De jure pacis ac belli, van de hand van Jaime Torrubiano Ripoll. Vervolgens maakte de gewezen koning onder geleide van dr. Ter Meulen een rond gang door leeszaal en boekenmagazijn. In dc leeszaal maakte dr. Ter Meulen hem speciaal opmerkzaam op de Spaansehe Codes van de Verdragcnvcrzameling en in het boekenmagazijn werden verschillende Spaansehe werken vertoond, o. a. ook dc parlementaire verzameling van de Hande lingen van de "Cortes, het Spaansehe parle ment, welke verzameling Alfonso zeer in teressant noemde. Na het bezoek aan liet Vredespaleis, werd via de Waterpartij naar Schevenin- gen gereden, langs den Boulevard, waarna het gezelschap zich via Nieuwe Parklaan Rosarium. Josef Israëlslaan naar het Huis ten Bosch begaf. Voor liet zomerverblijf van dc Koningin werd even halt'gehouden, doch niet lang, het gezelschap had niet veel tijd meer. Over den Bezuidenhout schen weg ging het naar de stad terug, waar nog een kort bezoek aan het Binnen hof werd gebracht, en vandaar ging het regelrecht terug naar Rotterdam, waar de Vjcc-Roy of India reeds voor vertrek ge reed lag. Voor een lunch m Den Haag, welke oorspronkelijk op het programma stond, n.l. in het Palace Ilotcl, bleek geen tijd meer te zijn. "Benoemd tot buitengewoon gezant cn ?e- •olmachtigd minister der 2e klasse bij de Turksche cn Bulgaarsche rcgccringon met standplaats Angora mr. J. D. van Ketwivh Verschuur thans in gelijke hoedanigheid te Buenos Aires; bij beschikking minister Binnenlandsche Zaken en Landbouw is met ingang van 1 September tot wederopzegging benoemd tot scheikundige bij den dienst der Rijks- landbouwproefstations* en werkzaam ge steld aan het Rijkslandbouwproefstation te GVoningcn dr. Th. B. van Itallie te Am sterdam. Monumentenzorg. Bij Kon. besluit is aan J. W. Hanrath te IIilvcr6um op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de bij Kon. besluit van 10 Mei 1918 nr. 66 ingestelde rijkscommis sie voor de monumentenzorg, onder dank betuiging voor de door hem al6 zoodanig bewezen diensten. Technische Hoogeschooi. Bij beschikking van den minister van on derwijs, K. en W. zijn tijdelijk benoemd aan de Technische Hoogeschooi tot hoofdassis tent bij: dc waterbouwkunde ir. J. A. Sesink Clee en ir. J. II. Gravcstein; de theoretische en toegepaste natuurkunde dr. A. C. S. van Heel; de waterbouwkunde ir. G. A. Nannin- ga; het landmeten, het waterpassen en de geodesie ir. J. H. van der Meulen; de toege paste mechanica ir. J. M. Rademaker; de acro- en hydrodynamica dr. ir. B. G. van der Hegge Zijnen; de technische botanie mej. ar. ir. A. C. Sloep; de metallografie B. V. Smolensky; de analytische scheikunde E. van Dalen; de scheikundige technologie ir. W. Coltof; de technologie der oliën en vetten dr. ir. J. van Loon; de organische scheikunde ir. A. T. Küchlin; de phy6ische scheikunde ir. W. J. Couvée; dc ertskunde ir C. Schouten; de geologie J. G. van Ewijk. RANGEERDER VERONGELUKT. 's-Gravenhage, 21 Aug. De rangeer der, die op 31 Juli j.l. op het emplacement aan het S.S.-station bekneld geraakte tus schen een treeplank van een wagon en het perron en met een kneuzing aan het rech terdijbeen werd overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. is Woensdag j.l in het ziekenhuis overleden. DE LEIDER VAN EEN JEUGDKAMP GEARRESTEERD. Wegens het plegen van onge oorloofde handelingen. Wegens het plegen van onzedelijk© handelingen met een aan zijn zorgen toe vertrouwden 18-jarigen jongen is, naar de N. R. Ct. meldt, Vrijdagochtend te Giet hoorn op het Kraggenhuis gearresteerd de leider van de Friesche jeugdkampen, de 61-jarige Sj. de Zuit Irnsum Reeds eenigen tijd werd door de politie vermoed, dat De Z. zich aan dergelijke handelingen schuldig maakte, in verband waarmee Donderdag de burgemeester, ver gezeld van den gemeente- en een rijksveld wachter, per boot naar het kampeerhuis is gevaren, waar De Z. op hccterdaad werd betrapt. Vrijdagmorgen volgde zijn arrestatie en werd hij op het gemeentehuis door den burgemeester en den brigade-commandant van de rijks veld wacht te Steenwijk ver hoord. Op last van den officier van justitie is hij naar Zwolle overgebracht. De Z. heeft eenige jaren Friesche meis jes- en jongenskampen in do gemeente Giethoorn geleid. BLINDE PASSAGIERS, Rotterdam, 20 Aug. Vannacht heeft dc rivierpolitie te Rotterdam drie verstekelin gen afgehaald van het s.s. Grijpskerk, dat uit Antwerpen hier ter stede was aangeko men en in de Rijnhaven had ligplaats ge nomen. Deze drie menschen waren waar schijnlijk in Antwerpen aan boord gekomen. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Vrecmdel in^endicn6t. Voorts kwamen gisteren met het s.s. Ary Scheffer een drietal Chineczen mee, waar van er slechts een een deugdelijk visum van den consul te Shanghai had en dus in Holland kon blijven. Dc twee anderen had den geen behoorlijke visa cn zullen door den Vreemdelingendienst weer worden uit gezet. EEN OUDE VROUW OVERVALLEN. De naar België uitgeweken dader thans gevat. Naar het Huis van Bewaring te Middel burg is overgebracht een achttienjarige schilder, die te 's-IIertogenboscli in Juni een woning binnendrong en onder bedrei ging met geweldpleging een aldaar wonen de vrouw dwong om de plaats te wijzen, waar het geld geborgen was. Hij heeft toen een kabinet opengebroken en is met daar uit weggenomen geld naar België uitge weken, waar hij dezer dagen is aangehou den. Thans heeft naar het Hbld. meldt de Belgische regcering den jongeman uit geleverd. DE WETHOUDERSZETELS TE ARNHEM. De S. D. A. P. blijlt afzijdig. Nadat Woensdagavond de door de fede« ratie Arnhem heiegde vergadering ter be spreking van het al of niet aanvaarden van wethouderszetels niet tot een resultaat was gekomen, is gisteravond opnieuw verga derd. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd ten slotte, tegen het advies van het federatiebestuur in, bij groo te meerderheid besloten in geen geval wet houderszetels tc aanvaarden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9