AM ERSFOORTSCH DAGB1AB DEPOSITO'S het mm van de hesde Vrijdag 25 September 1931 „DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 75 TWEEDE BLAD TWEE DIENSTBODEN GESTIKT TELEFOON 304 en 097 - POSTREKENING 2886 NVMIDDENSTANDS- BANKy0^ "S AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT DE VEILIGHEID OP DEN WEG Adres van den A.N.W.B. HET KON. BEZOEK AAN AMSTERDAM AUTOBUS IN EEN SLOOT VERB00EN KAZERNE- LECTUUR TOEN HEEMSKERK IN DE KAMER KWAM.... SV9ASSON DE JAGER H. v. d. PAVERT UIT DE STAATSCOURANT Ernstig geval van gasverslikking te Voorburg Voorburg,' 24 Sept. In het pcrccelen complex Wateringenlaan 412 heeft in den afgeJoopen nacht een ernstige gasveretik king plaats gehad, waarbij twee Duitsche dienstboden het leven hebben verloren. Op de eerste verdieping van het perceel no 4 waar de familie van Fel woont, bemerkte men hedenmorgen 7 uur een gaslucht. Toen men ging zoeken vanwaar deze kwam. vond men tot groote ontsteltenis in de straatzijde gelegen slaapkamer van de dienstbode, de ls-jarice Duitsche Marianne Nvzak uit Ilamborn dood in haar bed lig gen. In de kamer hing een sterke gaslucht Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die onder leiding van den inspec teur van politie Albarda een onderzoek in 6telde. Bij dit onderzoek naar het lek in df gasbuis ging men naar de benedenverdic ping, waar de familie Liefring woonachtig is. Men vond in de kamer gelegen onder de slaapkamer van mej Nyzak niet het lek maar deed daar opnieuw een vreeselijk»- ontdekking. Ook het daar slapende Duit sche dienstmeisje, de 18-jarige Catharina Blaszczyk, eveneens uit Hamborn afkon» stig, bleek door gasverstikking om het le ven te zijn gekonien. De bewoners van dit gedeelte van het huis hadden nog niets ge merkt cn dachten dat het meisje nog sliep Het was intusschen kwart voor acht gewor den. De lijken van de meisjes zijn voorloo pig naar de algemeeno begraafplaats alhier overgebracht. De politie heeft onmiddellijk de familie der meisjes met het vreeselijke gebeuren in kennis gesteld. Uit, het voorloopig onderzoek is gebleken dat zich een lek in de hoofdbuis van de ga6toevoer moet bevinden, die onder de ka mer van mej. Blaszczyk doorloopt. Het gas heeft zich door deze kamer een uitweg ge baand naar de slaapkamer van mej. Nyzak Een bewoonster van de tweede verdieping die hedenraoi-gcn omstreeks 5 uur wakker was. had, een gaslucht waargenomen, doch dacht, dot deze van buiten kwam. De directeur van het gasbedrijf, de heer Schenkc, heeft persoonlijk ter plaatse het onderzoek naar het lek geleid. DE TIJD. De heer Verbies! tot direc teur benoemd. De heeren Wier de Is en Van der Marck zullen, naar de N.R.Ct. verneemt, Maand.ig a.s. aftreden als directeuren van De Tijd. Tot directeur van dit door de Spaarneslnd overgenomen r.-k. dagbiad i6 benoemd de heer J Verbiest, oud-hoofdredacteur van De Telegraaf. SURSÉANCE AAN KÜCHENMEISTER. Amsterdam, 24 Sept. De lc kamer der rechtbank verleende heden aan Küchen meister's Internationale Ulirafoon Mij. surséance van betaling voor den tijd van één jaar. Tot bewindvoerders werden be noemd mr. J. F. T. van Valkenburg en S. S. do Koe. VRIJHEIDSBEROOVING EN AFPERSING De rechtbank to Dordrecht heeft den ver- lofhoudcr G. de H. aldaar wegens vrijheids berooving cn afpersing van zekeren W. S. DIRECTIE; A. H. MARTENS Deskundig politietoezicht is noodlg veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijk» gevangenisstraf en 40 boete subs. 40 dagen hechtenis, alsmede toewijzing eencr civiele vordering. Verd. zou deze S., vertegenwoordiger van een firma, die hem een waschmachine ge leverd had, hebben opgesloten in een loko liteit achter zijn zaak en niet vrijgelaten hebben voordat hij hern 7 7.25, zijnde al het geld dat deze bij zich had, zou hebben ge restitucerd. Verdachte zeide, dat er van opsluiten geen sprake was. docli hij er op aangedron gen heeft, dat hem de waarborgsom ad 10 voor de waschmachine zou worden gerest» tueerd. hetgeen volgens verd. in goede har monie is geschied. De proc. generaal bij 't gerechtshof te Den Haag achtte deze lezing onaannemelijk, en achtte hem schuldig aan het hem ten lastp gelegde wat beide feiten betreft. Spr. concludeerde tot bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte vrijspraak. Weer een communistisch incident Vier ernstig gewonden Delft, 24 Sept. Door tot nog toe onop gehelderde oorzaak geraakte hedenmiddag omstreeks half een een autobus van de V.I.O.S.-maatschappij uit Wateringen op den Abtwoudscheweg onder de gemeente Schipluiden in een sloot, nadat het voer tuig eerst in botsing was geweest met een boom Alle inzittenden, de chauffeur en drie vrouwen, werden gewond. De chauffeur werd ernstig aan den borst gewond. Ver moedelijk is ziin borstkas ingedrukt. De drie vrouwelijke passagiers bokwamen eveneens verschillende vrij ernstige ver wondingen. Per politieauto uit Delft zijn twee der vrouwen naar het Gemeentelijke Gasthuis en de "chauffeur én de andere pas- sa giere naar het St. Hypolitusgesticbt over gebracht. De autobus die zwaar gehavend was is door een kraanwagen gelicht cn door de politie te Delft in beslag genomen üc be stuurder van de autobus, welke op weg was van Delft naar Schipluiden, is afkom stig uit Wateringen, terwijl de andere ge wonden te Kcthol woonachtig zijn. Militairen, die één of meer dier geschrif ten in bezit hebben of verspreiden, maken zich schuldig aan een overtreding tegen de krijgstucht. Worden geschriften als hier be doeld in de kazernes bezorgd, dan zullen zij, met goedvinden van den geadresseerde, worden vernietigd cn anders teruggezonden aan den afzender als geweigerd. Op voorstel van den betrokken regiment» overkomstigen commandant kunnen an dere dan do hierboven genoemde geschrif ten of afbeeldingen in het verbod worden opgenomen. Amsterdam, 24 Sept. Hedenmorgen verleende H. M. de Koningin audiéntie aan de kerkelijke vereenigingeii en verschillen de vereenigingen op maatschappelijk en philantropisch gebied. Prinses Juliana be zocht hedenmorgen Artis en het aquarium Prins Hendrik bracht hedenmorgen in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Ned Roodo Kruis in gczo'schap van leden van het hoofdbestuur een bezoek aan het een traal magazijn van het Roode Kruis in het voormalig marine-etablissement. Daarna bezocht Z. K. H. het magazijn van de af deeling Roode Kruis in bet gebouw van de bank van leening op den O. Z. Voorburgwal. Amsterdam. 24 Sept. H.M. de Konin gin heeft hedenmorgen na afloop der audiéntics per auto een rijtoer gemankt door het Vondelpark, het Stadionplein en Zuidelijken Wandelweg Te ruim kwart over vier is de Koninklijke Stoet na het bezoek aan het Scheepvaart huis op den Dam teruggekeerd. Toen de rij tuigen den hoek van de Paleisstraat om zwenkten klonk uit de voorste rijen van bet talrijk0 publiek, dat zich vooral op het middenterrein verzameld had. hartelijk ge juich op, terwijl op het zelfde oogenblik .>en vrij groolo «roep communisten, die de achterhoede vormde, de „Internationale" aanhief Toen voor de tweede maal dit strijdlied ingezet werd. sommeerden een brigadier en enkele agenten daarmede op te houden Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, trok de politie den gummistok; op een enkelen slag na behoefde echter niet krachtdadig te worden opgetreden, aange zien de troep communisten bpcncn maakte. fn den namiddag verleende H M. de Ko n:ngin audiénlie aan Ged. en Prov. Staten alsmede aan het gemeentebestuur van \msterdam Prins Hendrik zal Zaterdagmiddag een niet-officicel bezoek aan Schinhol brengen. De economische toestond. In don loop van deze week zal de Ko ningin ten Paleize ontvangen de heeren Gottfr Crone, vice-voorzitter van de Kamer ven Koophandel en Fabrieken alhier (de voorzitter de heer K Heldring vertoeft op het oogenblik in bet buitenland), mr. G Vissering, president der Ncdorlandsche Bank. en de heer S. P. van F.eghen. oud voorzitter van de Kamer van Koophandel, ten einde door hen te worden ingelicht om trent den huidigen economischcn toestand. De A. N. W. *B. Toeristenbond voor Ne derland heeft zich tot den Minister van Justitie gericht met een adres, waarin de Bond die zich tot taak stelt naar vermogen de verkeersveiligheid te helpen bevorderen er op aandringt, dat op de groote verkeers wegen buiten de kommen der gemeenten meer dan tot nu toe het geval is, deskun dig politie toezicht wordt uitgeoefend. Het snelverkeer langs de Nederlandsche wegen brengt een stijgend aantal ongeval len met zich, waarvan ook de voorzichtige weggebruiker, de bedachtzame toerist en eveneens de wielrijder en de voetganger het slachtoffer worden. Een zeer groot deel der verkeersongeval len wordt veroorzaakt door roekeloos of on oordeelkundig optreden van sommige deel nemers aan het snelverkeer, die daarbij meermalen blijk geven dc regels van den weg óf niet te kennen óf er geen rekening mede te houden. Het Bestuur van den A. N. W. B. meent te moeten aandringen op ter zake kundig politie toezicht, omdat het van oordcel is. dat slechts die politie beambten, welke de regels van het verkeer niet alleen theore tisch kennen, doch ze ook praktisch, zelf deelnemend aan het verkeer, hebben lee- ren toepassen, een oordeelkundig toezicht kunnen uitoefenen, en. zonder in „muggen zifterij" te vervallen, de werkelijk nadeel cn gevaar opleverende overtredingen kun nen onsporen en tegengaan. Weliswaar verrichten de verschillende vrijwillige verkeerspolities in dezen zeer goed werk, doch zij geven den betrokken politiebeambten toch niet die zelfstandig heid van oordeelen en die practische er varing, die noodig zijn, terwijl bovendien deze vrijwillige verkeerinspecties als de zeer nuttige provinciale ambtelijke ver- keersinspectie in Gelderland slechts op zeer beperkte schaal werkzaam kunnen zijn. Plet bestuur van den A. N. W. B. is er dan ook van overtuigd, dat naast de boven vermelde maatregelen een van rijkswege georganiseerd intensief, systematisch en volledig terzake deskundig politietoezicht do veiligheid op den weg kan verzekeren of althans paal en perk kan stellen aan de misbruiken, welke thans tot een stijgend aantal verkeersongevallen aanleiding ge ven. Om deze redenen richt de A. X. W. B tot den Minister van Justitie het dringen»! verzoek te willen bevorderen, dat op groote verkeerswegen politietoezicht in effectieven vorm worde uitgeoefend, ter beteugeling van het optreden van diegenen, die de vei ligbeid van het verkeer in gevaar brengen. GEVECHT MET EEN STROOPER. >m bet bezit van het geweer, dat met twee patronen geladen wat» en waarvan de Lia nen gespannen waren Met inspanning van al zijn krachten wist de heer S. de patro nen uit het geweer te verwijderen. De stroo- per kreeg evenwel de overhand cn ging er ten Motte met het geweer van door. Vermoedelijk heeft hij later spijl over zijn daad gekregen; korten tijd nadien heeft hij zich bij den rljkaveldwachter aangemeld; het geweer had hij in een café afgegeven. Het bleek te zijn de 24 jarige opperman H W. uit Maasniel. Mij werd naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht (Mab.) D. Hans schrijft in de „Vrijheid", dat de heer Ketelaar wat onafgebroken zittingslijd betreft, de nestor, de musketier van de Tweede Kamer is. Doch mr. Heemskerk deed reeds ongeveer 11) jaren vóór dezen nestor zijn intrede in de Kamer. Wellicht, aldus de heer Hans. zouden wij Heemskerk tot eere-inusketier kunnen benoemen Dat hiervoor ccnige aanleiding bestaat kan blij ken uit het volgende staatje. Toen Heemskerk in de Kamer kwam: Was Aalbersc gymnasiast; Albarda zat op de H. B. S.; Beu mer had de lagere school nog niet af; Rraat mocht naar het land; Boon kwam op de eerste klas; Colijn kon naar Kampen; Goseling moest nog geboren worden; Van Hellenberg Hubar idem; Teulings hetzelfde; v. d Bcrgh ook zoo; Ketelaar was net een eerzaam pacdagoog; Knottenbelt ging naar het gym.; Korienhorst kon nel loopvn. Schokking was piepjong theoloog; Schaper was leerling-schilder; Van Schaik gordde zich aan om de Zus ters van de bewaarschool gedag te zeggen, terwijl Joekes, Oud, Lockefeer en Schouten in hun kinderstoelen zetelden... HET DAGBLADWEZEN. üc in opdraclu van het Lcidsche Univer- siteitsfoDds door den heer A. J. Lievegoed te houden lezing over dagbladwezen zullen aanvangen met een openbare les op Vrijdag 9 October dos namiddags tc half 3 in het klein auditorium van het Academiegebouw. De heer S. uit Roermond, die zich nabij het station Herkenbosch ter jacht bevond, ontmoette daar ecnigc wildstroopers Op het zien van den jager kozen zij het hazen pad. Ren hunner hield stand en na een korte woordenwisseling onlstond tusschen don slrooper en den heer S. een worsteling LUNCHROOM LANGESTRAAT 56. TEL. 115 Vanaf heden wederom verkrijgbaar de van ouds bekende KOLLANDSCHE WAFELEN. Ook in de Lunchroom te gebruiken Benoemd tot ridder der Oranje-Nassau- orde S. A. J. Martens, voorzitter van den Bond van Rundveefokvereenigingcn in het Land van Cuyk te Beers; op de alphabetlsche aanbevelingslijst voor kantonrechter te Emmen zijn door de rechtbank te Assen geplaatst nors. F. G. G. Boerrigter, A. II. D. F. Essers en S. R. Wol- thers. allen griffier bij het kantongerecht respectievelijk te Arnhem. Apeldoorn en As sen. KON. VER. CONTRA SOPHIE DE VRIES. Mevrouw De Vries betaalt de Bank-gaianlie. Zooals wij meedeelóen, nad de president van de Amsierdamsche Rechtbank, mr. P. J. Coninck Westenberg, uitspraak doende in kort geding, inzake de schadevergoeding, door mevrouw Sophie de Vries geèischi van de Kon. Ver. „Het Nederlandscb Tooneel" verklaard, dat het, door gedaagde gelegde beslag, zou vervallen, indien mevrouw De Vries na zes dagen een Bank garantie len bedrage van W00 niet zou hebben betaald. Naar het Handelsblad verneemt, heeft mevrouw Do Vries aan dezen eisch reeds op den tweeden dag van den gcstelden icrmtjn voldaan. De som van 4000 werd door haar bij de Incasso-Bank gestort. DE REIGER. Amsterdam, 24 Sept. Het postvliegtuig de Reiger kon heden niet uil Calcutta ver trekken wegens den slechten toestand van het terrein. Laat ons vergoten wat gisteren was, want vandaag is een kostbaar bezit. ANTON VAN DUINKERKEN. Uit het Kngelsch van MOR1CK GERARD door W. v. E.—v. R. 22 De gewezen mijnwerker woonde alleen en deed zijn eigen huishouding, zooals de buren wisten te vertellen; terwijl alleen Zaterdags en Zondags een werkster kwam den eersten dag om do huiskamer te doen, enz., en den tweeden dag om zijn eten te koken. Het was nu Woensdag, dus niet do dag van de werkster. Wenlovo had de gewoon ten van den gewezen mijnwerker zorgvul dig nagegaan Als Ducros zijn huis voor eenige uren verliet, deed hij de vuren uit; er kwam dan geen rook uit den schoor steen. Dezen middag echter, toen Mark op het hekje was geklommen en tusschen ecnigp boomen door op hot veld keek, zag hij uit den schoorsteen, die hem het meest De lang inboezemde, rook opstijgen. Uit den dikken rookpluim maakte de detective op dat het vuur juist wear was aangestookt, zoodot Ducros niet van plan scheen om uit te gaan. Opeens' hoorde Wenlove hoefgetrappel. Hij wendde zich om en sprong ijlings van het hek, doch niet zoo snel, of de Squire had hem gezien. Mr. Myddleton had op dc graszoden aan den kant van den weg gereden, zoodat zelfs dc scherpe ooren van Wenlove zijn nadering niet haddon opgemerkt. Mark werd rood van ergernis. Hij voelde, dat het niet bij zijn ambt pas te, zich onverhoeds te laten betrappen. De weg was gewoonlijk zoo eenzaam, dat hij echter niemand verwacht had. Het was een zijpad, dat op den grootcn weg naar het strand uitkwam, die er rechthoe kig op stond. Mark nam zijn hoed af voor den Squire. Doze hield zijn paard in cn 6prak, zoodra hij dicht genoeg genaderd was: Bent u den zonsondergang aan h»t bewonderen, mr. Wenlove, of bekijkt u de jonge tarwe? Jammer voor den eigenaar is dit geen goede grond voor graan, te dicht bij de heide, denk ik. Neon, mijnheer, vanaf dat hekje kan ik den schoorsteen van Ducros' huis zien. Ik keek of er rook uit kwam of niet.HiJ is nu thuis, wat gewoonlijk wil zeggen, dat hij late»', als het donker is geworden, uitgaat. De maan schijnt vanavond niet, zoodat er gelegenheid genoeg is voor iemand, die iets verkeerds wil doen, gaf de Squire toe Daar twijfel ik niet aan, mijnheer, ant woordde de detective. Hij legde zijn hand op mr. Myddleton's zadelknop en zeide heel zacht, hoewel niemand hem kon hooren, daar. naar hij geloofde, geen ster veling in het gezicht of het gehoor was tc bekennen vannacht om twaalf uur was ik biiiter» om een luchtje te scheppen en naar h»t weer te kijken, voordat ik naar bed ging, toen ik iets hoorde, mijiheer, dat mijn vorige ontdekking bevestigde en mij een anderen draad in handen gaf, die ik nu volg. Mr Myddleton hield zijn vos, die tceke- nen van ongeduld vertoonde, in. Wat dan? Ik hoorde een ontploffing in die rich ting. Hij wees met de hand. Ik ben er ze ker van, dat ze door dynamiet of schiet katoen veroorzaakt werd. Hoe i6 het mogelijk! Wel, dan zou het bewijs gevonden zijn! Zelfs al had nie mand anders het gehoord, dan zou er toch* zoo'n gróót gat in den grond geslagen zijn, dat de eerste de beste, die er langs liep het zou zien! Ik geloof, dat niemand anders dan ik het gemerkt heeft. Ik zou het ook niit ge hoord hebben, als ik binnenshuis was ge weest. daar de wind de ruiten deed ram melen. Het kan zijn, dat er zoo'n groot gat geslagen is, dat de eerste de beste het moet zien maar wie loopt er nu over het eenzaamste deal van de heide, tenzij een schaapherder nu en dan? Verder kunnen zij elk gat, dat zij in den grond verkiezen to slaan, volkomen bedekken met brem en varens, om niet te spreken van struik- en dopheide Zjet u, mijnheer, wat er is weg gedragen is alleen dc vracht, die twee mannen op hun schouders over een ruw pad kunnen dragen. Ik bon er vrijwel ze ker van. dat alleen Ducros cn Manson in het geheim zijn, en ik zou het al lang heb ben uitgevonden, als zij er een kar, of zelfs maar jen paard alleen voor zouden hebben gebruikt. Die Ducros is een slimme vogel Wal hij niet van het mijnwerk weet is de moeite van hot weten niet waard Ik moet bekennen, dat ik zelf dacht, dezen morgen de gevolgen van die ontploffing te zullen vinden. Zoover als ik naar het geluid kon beoordeelen, berekende ik zorg vuldig zoowel de plaats, waar zij aan het werk waren, als de afstand. Toch bracht ik zondei eenig gevolg na het ontbijt ver scheidene uren door ra»t een nauwkeurig onderzoek van het gedoclte van de heide. Het lijkt mij het eenvoudigste, bracht de Squire in het midden, een menigte hel pers to nemen. Bied vijf pond aan den- gene, die dc ertsgroeve vindt, en Je kunt er van op aan, dat zo voor den nacht ge vonden is! Wat één man alleen niet kan, kunnen er twintig wel, in een geval als dit! Dit \va6 juist waf Wenlove niet wilde. Tlem was een taak opgedragen, en hierbij was zijn eigenliefde in het spel. Ik hoop, mijnheer, dat U dit voorloo pig niet zult doen U hebt mij deze zaak toevertrouwd en ik ben in elk geval in zoo verre geslaagd, dat ik heb kunnen zeggen, wat die mannen deden, en nu weet ik de richting van de plaats, waar zij werken. Kr blijft mij maar één ding over weer iegdo hij de hand op het paard, dat zij waartsche bewegingen maakte en met ziin hoef over den grond krabde. Ducros en zijn makker op heeterdaad te betrappen! We hebben dan een wettig bewijs tegen henen tegelijkertijd is de koperader ontdekt, die dan ten Uwen voordeele op rechtmatige wijze kan worden ontgonnen, mijnheer. Ik erken ten volle, dal U opmerkelijk goed hebt gehandeld, mijnheer Wen.ove. en a\s U nog zonder hulp wilt blijven door werken. moet ik daarin toestemmen Ma-a k moet zcegen. nat het mij niet aanstaat. Hoe meer ik over ons gesprek van gister avond nadacht, hoe meer ik het gevaar in zag, dat II loopt. Die Ducros heeft iets over zich, dat mij waarschuwt, dat hij volko men gewetenloos is, en ik geloof, dat als U hem in den weg stond, hij U zonder de minste wroeging van het leven zou beroo- ven. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat het niet hel minste verschil uitmaakt in Uwe belooning, of U een geleider onder U hebt of dat U de zaak alleen opheldert Dat 6te! ik op prijs, mijnheer. Maar ik heb, zooals men U verteld heeft, voordat U mij hierheen Het komen, in mijn beroep do reputatie, dat degene, dien ik zoek, maar zelden ontsnapt, en dat ik nooit ie mands hulp inroep Dit is wol iets geheel nieuws voor mij. moet ik bekennen, maar des te meer prijs stel ik er o,- de zaak tot een goed einde te brengen! Tk vnag U slechts drie dagen tijd. Als daarna Manson en Ducros nog niet in de boeien zijn ge slagen. cn U, mijnheer, de eigenaar van een mooie koperader zijt, trek ik mijn han den van de wak af en zal ik mij onder werpen aan alles, wat U voorstelt. Ik ge loof zeker. 1at ik vannacht alles zal te we ten komen! Heel goed, mijnheer Wenlove. hoewel ik er anders over denk. zal ik toch alles aan U overlaten. Maar neem In geen geval iemand in armst zonder mijn volle toe stemming en goedkeuring F.r moeten ver schillende dingen ovprwogon worden, voor dat ik daartoe over kan gaan. Squire Jack boog tot afscheid en de vos zette zich in een snellen draf. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5