.vandaar dat overal gebruikt wordt! DE WEG UIT DE WERKLOOSHEID UïR:STR:17 Tel: ST. EMILiON p. fl. f 1.40 p. anker f 56.- A. H. VAM NIEUWKERK N.V. WEDERZIJDS MOETEN ER OFFERS GEBRACHT DRA15I{1A-VANVALKEMBURC e M. H. van Raalte U t M. H. van Raalte 5 IMMOREELE PRACTIJKEN AAN DE BEURS? DEN KONING VAN HÏSPANJE DE FRAUDE BIJ FINANCIËN Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE Een andere geest moet de verhouding tusschen werkgevers en arbeid ders bepalen Het erkennen van de werkelijkheid In „Maatschappij Belangen", het tijd schrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid én Handel, van September schrijft de redacteur- Mr. J. Biercns de Haan, onder bovcnslaanden titel een arti kel, waarin gewezen wordt op de noodzake lijkheid, dat een andere geest de verhou ding tusschen werkgevers en arbeiders be paalt. de geest van begrip voor de weder- zfjdsche moeilijkheden, erkenning van de werkelijke verhoudingen, niet slechts op economisch, maar ook op psychologisch ge bied. Wederzijds zullen offers gebracht moeten worden. Hoe zwaar deze voor vele onder nemingen reeds zijn blijkt iederen dag dui delijker. Dat echter aan de arbeiders de al- gemcene daling van prijzen en inkomen zou voorbijgaan, zal ook door hen zelf niet ge loofd worden Zij zullen daar waar dit tot nieuwe werkgelegenheid kan leiden een offer van loonsverlaging, wellicht van werk tijdverlenging moeten brengen, omdat er slechts ;-6én oplossing mogelijk is ter over winning van de werkloosheid: meer voort- brens'AS. Dit beteekent: meer koopkracht scheppen, meer arbeiders in het productie proces inschakelen, de beschikbare goede renvoorraad vergrooten. Er is nog aan al- lëfTei Aei'bruiks-göcderen een schrijnend te kort. Yam het offer, aldus de schrijver, dat hier gebracht zal moeten worden is de psy chologische zijde de belangrijkste. Dit offer zou natuurlijk op den duur ook met strijd afgedwongen kunnen worden: steeds ster kec-dwingen de onveranderbare ekonomi sche verhoudingen ertoe. Maar hier staan tegelijkertijd waaiden op het spel, die van nog'grocter belang zijn dan de arbeidsvoor waarden. Het gaat hier om hot leven der gemeenschap dat, al wordt het ook gevormd in den strijd en de conflicten van iederen dAg,"toch in den grond alleen kan berusten op den wil tot gemeenschap, den wil tot samenwerking, en niet op een alles onder mijnende verdeeldheid. Ons ekonomisch- maatschappelijk leven kan niet meer ge bouwd worden op strijd en wantrouwen en groepsbelangen, die bereid staan elkaar te vernietigen. Noodig is: een arbeidsgemeen schap, welks leden weten, dat ze niet kun nen werken voor anderen, maar voor eigen belang; dat zij in hun eigen belang offers hebben te brengen, maar ook t.z.t. de vruchten daarvan zullen plukken. Noodig is: een gemeenschap waar ook bij de massa der minstbevoorrechten de overtuiging kan leven, dat het algemeen belang niet dat is van een kleine bevoorrechte klasse, maar ieders belang. En waar ieders belang in werkelijkheid alléén ondergeschikt is aan: het algemeen belang. Hiertoe zullen wedcrzijdsche offers moe ten worden gebracht. Aan de zijde van de arbeiders zal do verstarde, de onwrikbare, irreeële houding in den strijd tegen loon® verlaging opgegeven moeten worden. Maar aan de andere zijde, aan de zijde die de arbeiders zien als „de klasse van onderne mers en kapitalisten", zal alles gedaan moe ten worden wat mogelijk is om de arbeiders de overtuiging te geven, dat het belang dor onderneming hun belang is; dat ze niet slechts de lasten mee moeten dragen, maar «8 *8 «8 «8 «8 «8 «8 «8 «8 I 1 «8 «8 «8 *8 Amersfoort Afd. Stoffen en Bonneterie Bontper meter voor korte J asjes in bruii-, zwart, grijs. L Zwarte en kleurige Kant- stoffen in wol en zijde voor avondjaponnen ||k Mantelstoffen r' Bont-kragen Mantelvoering en knoopen 8* §9* Vryella's, Clydella's Pyama-Flanellen Handschoenen, Shawls, Kraagjes jjlk Lumber-Jacquets, Vesten, Pull-overs, Kinder-kleeding. ook in do voordeelcn zullen deelen. Gelei delijk moet bij de arbeiders de overtuiging kunnen groeien, dat ze niet zijn de name- looze massa, wier kracht cn beteckenis in de eerste plaats gelegen is in den strijd kracht hunner organisaties, maar dat zo zijn menschen, die als menschen erkend worden, dat zij als mensch een plaats in nemen in het bedrijf, waaraan ze iedere dag hun werkkracht geven. Dat de levens- beperkingen, die zij hebben tc aanvaarden, niet voortspruiten uit de willekeur of het eigenbelang van personen of groepen, maar een onafwendbaar gevolg zijn van de zake lijke, onveranderbare ekohftnisclie verhou dingen, waaraan ieder lid der gemeenschap op zijn wijze onderworpen is. De toepassing hiervan zal niet gemakke lijk zijn: hiervoor is geen algemeen schema te geven. Het zal financieele offers kunnen kosten: van baten die in beter tijd den ar beid zullen moeten toevloeierx waar ze vroeger naar elders vloeiden. Het zal offers eischen aan beginselen en rechten, die tot nu toe als van zelf sprekend werden be schouwd. Het zal echter vooral vcrcischen persoonlijke eigenschappen en persoonlijke verhoudingen, die het vertrouwen van den arbeider, den wil om mede te werken cn de bereidheid een offer te dragen, kunnen doen groeien: die hem ook grond moeten geven voor de zekerheid, dat het zijn zaak is, die hij dient, dat in beter tijden ook zijn belang in de onderneming gewaarborgd is. H-:t eischt de bijzondere kwaliteiten van een lei der een leider niet slechts van een indu- strieele onderneming, maar een leider van een levende gemeenschap. Het is in iedere gemeenschap, ook die der onderneming, niet alleen het systeem, maar meer nog de mcnscholijkheid, waarmee het uitgevoerd wordt, die den geest bepaalt; en het komt vóór alles op dezen geest aan. De vraag waarom het nu vooral gaat is: hoe kan op grond van de bestaande ver houdingen de ekonomischc en maatschap pelijke dreiging, die over deze samenleving hangt, overwonnen worden voordat de vernieling nog verder gaat? Hiertoe is vóór alles noodig: wederzijds de werkelijkheid te zien en te aanvaarden. I)it eischt eener zijds erkenning van de dwingende ekono- mische verhoudingen, die geen macht van organisaties of politiek kan vernndcrerf Maar het eischt anderzijds erkenning van de mentaliteit, die een zeer belangrijk deel van ons volk bezielt, die, voor wie zich in denkt in het standpunt der arbeiders, ver klaarbaar is en waaraan door rationalist! sche ekonomische redeneering zeker niets te veranderen is. De economische en de psychologische realiteit zullen beiden we derzijds erkend moeten worden cn op grond van deze twee zal getracht moeten worden het afbrokkelende ekonomische- en maatschappelijke leven opnieuw op te bou wen. De voordeden, die hiermede verkre gen zullen worden, zijn waard, dat hiervoor eenige nadoelen aanvaard worden. Het gaat nu, wederzijds, niet meer om ge lijk hebben, niet om phrases en beginselen, het kan alleen nog maar gaan om het er kennen van de werkelijkheid, om het aan vaarden van nieuwe verhoudingen, die deze oplegt Om het inzicht, dat al het leven groei is cn verandering ook dat der sa menleving; en dat andere tijden een andere geestelijke instelling vereischen. Alleen- in deze wederzijdsche volkomen aanvaarding der werkelijkheid kan de weg gevonden worden, die zal leiden uit de werkloosheid kan het materiaal gevonden worden, dat benoodigd is voor hechter opbouw onzer economische samenleving, voor den opbouw van de gemeenschap van ons volk. Het Eerste Kamerlid Dobbelman stelt vragen aan den minister Het Eerste Kamerlid Dobbelman heeft aan den minister van financiën gevraagd of deze niet tot de conclusie is gekomen, dat er aan de beurs immoreelc praktijken worden toegepast, en dat het gerechtvaar digd vertrouwen in den financieelen toe stand in ons land mede daardoor wordt ge schaad. Voorts vraagt de heer Dobbelman of de minister niet overtuigd is, dat een groot deel van de angst en de vrees onder bona fide fondsen-bezitters gewekt, mede veroor zaakt of verergerd is door baisse-praktijken en of de minister niet van meening is, dat thans een toestand in het leven is geroe pen, waartegen het dringend noodzaak is in het algemeene Nederlandsche belang maatregclon te nemen en of Z. Exc. hier toe bereid is. TE WATER GESPRONGEN. Groningen, 21 September. Een aantal patiënten van do ziekeninrichting „Dennen oord" te Zuidlaren maakte onder geleide van vier verplegers een wandeling door het dorp. Bij de vaart op den weg naar Hooge zand wist een van hen, de 24-jarige A. de B. uit Dalfsen aan de waakzaamheid der ver plegers te ontsnappen, en sprong plotseling in het water. De verpleger H. Wilkamp sprong hem geheel gekleed na, doch het mocht hem niet gelukken den patiënt bo ven te brengen. Het lijk is later opgehaald. De verpleger VV. kon zich zelf ook niet redden en moest door anderen uit het water worden gehaald. W. had het bewustzijn verloren, zijn toe stand is niet zonder zorg. EEN „MENEER, DIE AARDAPPELS VOOR HET RIJK KOCHT". Wapenveld e, 23 Sept. In de eerste da gen dezer "week heeft een als heer gekleed persoon in Wapenvoldc bij do boeren aard appels opgekocht. Zooals hij zeide, kocht h": voor het Rijk on waren de aardappelen be stemd voor di Garnizoenen. Bij diverse boe ren had hij do afspraak gemaakt om de uardappelen voor een prijs van 5.80 per 100 K.G. op Woensdagmorgen pasklaar m zakken gereed te houden. Voor do aflevering op Woensdag had hij een flinko ploeg arbeiders aangenomen. Zelfs kleine jongens cn meisjes kon hij voor dit werk gebruiken. Woensdagmorgen was de opgeroopen ar- beidersploeg op de aangewezen plaats aan wezig, sommigen hiervan hadden ander werk hiervoor vaarwel gezegd; do boeren hadden naar afspraak 40. 50 of GO mud aardappelen klaargezet, doch de „mijnheer" liet op zich wachten Alhoewel voorloopig nog van geen strafbaar feit sprake kan zijn en do boeren en de arbeidors nog geen fi nancieele nadeelcn hebben ondervonden, is men in Wapenvelde cn omstreken in do stellige overtuiging, dat zij bij den neus zijn genomen Ook hot kosthuis, alwaar hij van Maandag- tot Woensdagmorgen vertoefde, heeft nadien niet6 van hem vernomen. (Tel.). DE NIEUWE MARGARINE- In De Tijd troffen wij den volgenden „Tijd spiegel" aan: De Spaanschc Koning is niet lang geleden in den Haag geweest. Hij heeft het Maurits- huis bezocht, den Vijverberg bewonderd, het Binnenhof geroemd, de oude Zeestraat van liuygens geprezen en een blik van ge heimzinnige verstandhouding laten weiden over het Groene Zoodje. Toen hij met deze touristische verrichtingen klaar was. bleven er vier uur tijds over, die hij besteden mocht zooals hij wenschte. Hij wildo in die vier uren iets nuttigs doen. zooals dat past aan een monarch op non-activiteit. (Met dit zonderlinge woord is, eigenaardig genoeg niet bedoeld de activiteit eener non). Het Vredespaleis boezemde den koning weinig belang in. voor de Gevangenpoort voelde hij een verklaarbare huivering in zijn huidige omstandigheden, van badplaat sen walgde hij na eenige maanden gedwon gen vacantia met regen, om winkels kijken heeft hij nimmer veel gegeven en de dieren tuin is minder rijk aan monsters dan hel Escurial was gewenst. Ilij is toen maar naar Delft gegaan, het schoonste historische stad je van Holland, dat hij kende uit de aarde werk verzameling der roemruchtige raani akken, die zijn voorgangers waren. En te Delft heeft hij de bezienswaardigheden in oogenschouw genomen- het standbeeld van Hugo dc Groot op de markt, het huisje van Vermeer op den Ouden Langcdijk. den zil verwinkel, waar vroeger de dichter Poot heeft gewoond, het binnenpleintje van het klooster, waar Balthazar Gheracrts den Prins hoeft doodgeschoten. P.n eindelijk het graf van Willem/van Oranje, de tombe van den grootên opstandeling... Hij heeft stilzwijgend gestaan bij do zerk van den prins, die „den koning van Hispan je altijd geëerd heeft'', minder dankbaar dan wij wellicht voor de gevolgen van dien zon derlingen eerbied, maar met het ontzag, dat een onttroonde vorst, wanneer hem grootheid des geraoeds niet vreemd is, kan voelen voor een ifcbel. die een genie was. Het bezoek van den Spaanschen koning aan dit graf is bijna onopgemerkt gebleven slechts enkele Ilaagsche bladen hebben hel terloops vermeld. Toch was dit een histo risch oogenblik. vol van de schoonste ro mantiek: de romantiek der eerbiedige ver zoening tusschen twee tegenstanders, dip elkaar bevechten, maar begrijpen. Dat de prins „den koning van Hispanjc' zou hebben geëerd is, feitelijk gezien, een onwaarheid, maar in het wezen der zaak dat boven de feiten uit stijgt, is het juist. Want er is eer in gelogen, wanneer een man als de Prin6 van Oranje u tot zijn vij and verklaart. HET NIEUWE ONTSMETTINGSGAS. Amsterdam, 24 Sopt. Dc proeven met het nieuwe ontsmettingsgas, het T-gas, die gisteren werden genomen in een tweetal perceelen in de Joden Houttuinen zijn te zooverre mislukt, dat doordat de openingen niet volledig waren gedicht, de concentra tie van het gas te gering was. Veel gas ontsnapte en de giftigheid is veel geringer dan blauwzuungas. Er wordt nu gezocht naar een methode om de vertrekken goed te dichten. Hedenmiddag zullen de proeven worden voortgezet. DE PROEFZENDER VOOR DEN Z. O. TE KOOTWIJK ZENDT ZONDAG A.S. UIT. Zondag 27 September a.s. tusschen 10 cn 12 uur (dit uur is gekozen om technische redenen) zal over den proefzender van den Zakclijken Omroep te Kootwijk op een golf lengte van 1051 meter een uitzending wor den gegeven, waarbij eenige gramofoonpla- ten ten gehoorc zullen worden gebracht. Rapporten van luisteraars, speciaal uit de meer afgelegen deelen van het land, zooals Zeeland, Limburg, Groningen, Friesland en bet noorden van Noord-Amerika zullen gaarne worden inga wacht door den chef van het Rijks-Radio-Laboratorium, Park straat 29, te 's Gravenhage. Nadere bizonderheden omtrent de in deze rapporten te verstreken gegevens zullen over den zender worden bekend gemaakt. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Meer dan 500.0C0 arbeiders verzekerd. In de laatste vergadering van den Rijks commissie van Advies voor de Werkloos heidsverzekering deelde de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling mede, dat thans meer dan 500.000 -arbeiders in het land tegen werkloosheid verzekerd zijn vol gens de regeling, vervat in het Werkloos heidsbesluit 1917. Gev/as 1324. In ruim tien jaar tijd meer dan drie ton verduisterd Naar „De Avondpost" verneemt, heeft het onderzoek door hoofdambtenaren van het Dep. van Financiën en door de Algemeene Rekenkamer, ingesteld naar rlc fraude, ge pleegd door een gewezen commies bij de af deeling Generale Thesaurie, die intusschen is overleden, een verbijsterend resultaat op geleverd. Hoewel het onderzoek nog lang niet is geëindigd, staat reeds thans vast dat de om vang der gepleegde fraude veel cn veel grooter is dan aanvankelijk gedacht werd Gebleken is n.l.t dat de malversaties ge pleegd zijn over een tijdvak van meer dan tien jaar. Het bedrag der reeds thans gevonden val sche betalingsmandaten beloopt meer clan f 300.000. terwijl verwacht wórdt dat dit be drag nog aanmerkelijk zal stijgen. Hoe het mogelijk is dat een departements ambtenaar gedurende meer dan tien jaar ernstige fraude pleegt zonder dat men daar aan het Departement of aan de Algemeene Rekenkamer, die met de controle belast is iets van bemerkt, acht de redactie van ge noemd blad temeer verwonderlijk, daar haar ter oorc is gekomen, dat bet Departe ment gewaarschuwd was. Reeds geruimen tijd toch had de weelde rige levenswijze van den commies do aan dacht getrokken. Niet alleen van collega s cn particulieren, maar ook van de politie autoriteiten. Laatstgenoemden zouden de aandacht van het departement op die bui tensporige uitgaven hebben gevestigd. Het departement schijnt deze waarschuwing naast zich te hebben neergelegd, althans met een zeer onvoldoende verklaring over de herkomst van het geld voor de groote uitgaven, genoegen te hebben genomen. In tot oordeelen bevoegde kringen ver wacht men, dat uiteindelijk het bedrag, waarvoor het Rijk is benadeeld, meer dan een half milliocn zal blijken te beloopen. DE AUTOBUSKWESTIE TE GRONINGEN. Parkeermoeilijkheden. Groningen, 24 Sept. De autobestuur der A. van Es had onlangs geweigerd te vol doen aan het bevel van een agent van po litie om zijn auto, die hij op dc Vischmarkt had neergezet, over te brengen naar een door de politie-agent aangewezen parkeer terrein. De agent maakte proces-verbaal op, maar de kantonrechter sprak verd. vrij, omdat de politie geen recht heeft min of meer officieele parkeerterreinen aan te wij zen. Daarvoor moet een gemeentelijke ver ordening worden gemaakt en dit is tot nog toe niet geschied Het gevolg van deze beslissing kan zijn, dat de bestuurders van autobussen en vrachtauto's hun auto's niet meer naar het parkeerterrein zullen brengen dat hun wordt aangewezen, en naar aanleiding van de beslissing van den Hoogen Raad dat het ge meentebestuur niet het 'recht heeft, zooals was geschied, hun te verbieden de binnen stad binnen te rijden, zich nu ook op een willekeurige plaats, die hun het meest ge schikt voorkomt, voor hun route kunnen stationneeren. SLUITING VAN DE BLINDE GEUL. W i c r i n g c n, 24 September. Het laat zich aanzien dat de sluiting van het dijkvak door de „Blinde Geul'' van den afsluitdijk WieringcnFriesland nog deze week tot stand zal worden gebracht. Door deze slui ting blijven er dan dus nog twee z.g. sluit gaten over en wel de dijksgcdccltcn „Mid- delgronden" en „Vliéter". De afsluiting van eerstgenoemde gedeelte moet nog in dit jaar worden voltooid. DR. H. J. DOORENBOSCH OVERLEDEN. Groningen, 24 Sept. In den ouderdom van 48 jaren is alhier overleden dr. H. J. Doorenbosch, directeur van het Chemisch Laboratorium Dooranboscb en Pannenborg. Do overledene was een zeer bekendó en ge ziene persoonlijkheid Dr Doorenbosch had verscheidene functies in het publieke leven, om was hij voorzitter van „Burgerplicht", de Vrijzinnig-Democratische Vereeniging, secretarie van het Natuurkundig Genoot-, schap. 8 dagen Exceptioneel aanbieding van Tafe!, Divan en KapstohkZeeden. Ziet de étaSage. „Kij'k uit, meneer. U loopt met uw eene voet op liet trot toir en met uw andere in de goot." „O, gelukkig. Ik was al gaan denken dat iik kreupel was geworden." (Passing Show),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6