AMBRSFÖÖWTSCH DAGKIM) STAAKT JAPAN ZIJN OPERATIES? TOEKOMST VAN HET RAKETVLIEGTUIG Vrijdag 25 September 1931 -DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 75 GEEN TROEPEN NAAR CHARBIN DE OMVANG VAN DE CRISIS LAVAL'S BEZOEK AAN AMERIKA DE MEENING VAN FRITZ VON OPEL DE STEUNVERLEENING AAN OOSTENRIJK In militaire kringen wordt verklaard, dat Japan tegen inmenging door den Volkenbond is China trekt troepen terug Washington, 24 Sept. (V. D.) Staats secretaris Stimson heeft telegrafisch naar Genève bericht gezonden, dat de Ameri- kaan6che regeering bereid is de actie van den Volkenbond inzake het Chineesch-Ja pansche conflict te steunen. Stimson deelt mede, dat hij aan de Japanscho en Chi neesche regccring reeds telegrammen heeft gezonden, waarin wordt aangedrongen op het 6taken der vijandelijkheden en op het terugtrekken der troepen. Londen, 24 Sept. (V. D.) De regeering te Nanking heeft de Japansche regeering een derde, thans scherpe, nota gezonden waarin opnieuw de onmiddellijke terug trekking van alle Japansche troepen wordt geëischt. In de nota wordt verklaard, dat de Japansche troepen zonder noodzaak bur gers gedood en hun eigendommen vernield hebben. Zij beschuldigt Japan de internatio nale wetten te hebben geschonden. In Nan king vonden massa-demonstraties plaats, die de onmiddellijke mobilisatie eischten. Rusland zal troepen zenden. Nanking, 24 Sept. (V.D). Dc Russische consul-generaal te Charbin heeft de Japan scho autoriteiten ervan in kennis gesteld, dat de sovjetregeering de bezetting van het station Tsjangtsjan al6 een onvricndschap pelijke daad beschouwt. Zij zal troepen zon den -ter bescherming van de Russische be langen langs den Chinecschen Ooster-spoor weg. Gemeld wordt, dat dc Russische com missaris van oorlog per vliegtuig van Mos kou naar Mandsjocrije is vertrokken. In politieke kringen te Washington wordt verklaard, dat aan een afzonderlijken stap van de Vereenigdc Staten de voorkeur is gegeven boven een geinoenschappclijken stap met den Volkenbond, teneinde den schijn te vermijden, dat de Vereenigdc Sta ten, die geen lid van den bond zijn, actief deelnemen aan het werk -van den Volken bond. Voorts verkeert men in -politieke kringen te Washington in het onzekere of het Kelloggpact toegepast zou kunnen wor den op liet tegenwoordige conflict. Worden do Japansche troepen al dan niet teruggetrokken? Tokio, 2 4 Sept. (V. D.) Het Japansche kabinet heeft zich Woensdag verscheidene uren bezig gehouden met de vraag hoelang de Japansche troepen in Mandsjocrije zul len blijven. Ken besluit werd niet genomen. De over het algemeen goed ingelichte Tokio Nitsji Nitsji meldt, dat dc kroonraad zich tegen het terugroepen der Japansche troepen heeft uitgesproken en besloten heeft, dat China eerst de Japansche cischen moet inwilligen. De kroonraad bestaat uit 26 staatslieden, die door den keizer worden bijeengoroepen Deze raad heeft slechts een adviscercnde stem, doch wordt bij belangrijke beslissin gen bijeengeroepen. Moskou, 24 Sept. (V. D.) Volgens een telegram uit Tokio heeft dc Japansche m- nister van oorlog bevolen, dat alle Japan sche troepen, die de lijn Kirin—Tsjantsjoen bezet hebben, deze zone binnen 24 uur moe ten ontruimen. Officicele bevestiging van dit bericht van Fransche zijde is nog niet ontvangen. „Moreele steun" der Vereenigdc Staten. Genève, 24 Sept. (V. D.) Naar uit be trouwbare bron wordt gemeld, heeft de regeering der Vereenigdc Staten van Ame rika den Volkenbond medegedeeld, dat zij dc actie van den raad van den Volkenbond tot bijlegging van het Chineesch-Japansche conflict geheel goedkeurt, doch dat zij niet aan deze actie kan deelnemen. In kringen van den Volkenbond is men over den mo- reelen steun van de V. S. in deze aange legenheid zeer volcjaan. Men hoopt, dat do houding van de V. S. en van sovjet-Rusland cr too zal bijdragen, dat dc Japansche re geering haar troepen uit het bezette gebied in Mandsjocrije zal terugtrekken. Worosjilof niet naar 't Verr9 Oosten. Moskou. 24 Sept. (V. D.) In verband met de geruchten over een nieuwe reis van den commissaris van oorlog Worosjilof naar het Verre Oosten wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze berichten niet juist zijn. Worosjilof bevindt zich te Moskou en is niet voornemens naar het Verre Oos ten te gaan. GcnèYc, 24 Sept (V.D.) Dc Chineesche delegatie te Genève heeft van haar regee ring een telegram ontvangen, volgens het welk Charbin reeds door do Japanners zou zijn bezet. Moskou, 24 Sept. (V.D.) In officicele kringen beschouwt men den toestand in Mandsjoerije nog steeds als zeer ernstig. Volgens ontvangen berichten hebben de Ja panners hun opmarsch op de linio Tsjan tsjoen—Charbin stop gezet. Er worden echter pog meer strijdkrachten in Moekden gecon centreerd. De Chineescho autoriteiten in Charbin verklaren, dat de stad in geval van een militairen aanval zonder strijd zal worden overgegeven. De Japansche trodpen ic Mandsjocrije worden terug getrokken. Washington, 24 September. (V. Dc Japansche ambassadeur te Washington heeft heden den Staatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken der Vereenigde Staten, de verzekering gegeven dat de Japansche troepen uit Mandsjoerije worden terugge trokken. Do Japansche militaire opo* ratios in Mandsjoerije be ëindigd. Londen, 24 September. (V.D.) De Japan sche generale staf deelt mede, dat het ope ratieplan in Mandsjoerije is uitgevoerd Het is de bedoeling den status quo te handhaven De diplomatieke onderhandelingen en de informaties aan de mogendheden zullen den minister van builenlandschen zaken worden overgelaten. Er zijn geen Japansche troepen naar Charbin gezonden. Nog heden antwoord van Japon. Moskou, 24 Sep t. (V.D.) Volgens een telegram uit Tokio is het Japansche kabinet "ncden bijeen gekomen ter behandeling van de voorstellen van den Voikc-nbond in ver band met het conflict in China. Volgens een officieel bericht zal het antwoord van Japan nog heden worden verzonden. In militaire kringen wordt verklaard, dal Japan legen inmenging docr den Volken bond is. Oificiecle Japansche mede- deeling inzake den toestand in het Verre Oosten. Genève, 24 September. (V.D.) In een door de Japansche delegatie te Genève ge publiceerde officieclc mcdedeeling uit Tokio worden de geruchten inzake de bezetting van Tsingtau en Tsjifoc, zoomede de bezet ting, van alle steden in Mandsjoerije door de. Japansche troepen van allen grond-oni.* bloot gcnoenul. De Japansche regeèring heeft veeleer de militaire instanties aanbe volen een verdere uitbreiding van het inci dent met alle middelen te bestrijden. Er be vinden zich ten Noorden van Tsjantsjoen geen Japansche troepen. Dc in Kirin gesta- lionncerde trocpcnafdeelingen zijn naar Tsjantsjoen teruggetrokken. Ecnige waar. nernersposten zijn achtergelaten. De totale sterkte van dc Japansche troepen in Mand sjocrije bedraagt ongeveer 15.000 man. Het geschil JapanChina en de binnenlandsche toe stand in China. Genève, 2-4 September. (V.D.) De Chi neesche regeering maakt den inhoud van een uit Nanking komend telegram bekend, volgens hetwelk ingevolge de militaire cri sis in Mandsjoerije de tegenstand der Chi neesche opstandelingen tegen de Nanking regeering is beëindigd en een aanvang is gemaakt met de aaneensluiting van het ge- hecle-land tegen den Japanschcn aanval In verband met de laatste gebeurtenissen in Mandsjoerije' heeft een run van Chineezen D.) plaats gehad op de banken in do wijk der "buitenlanders te Kanton. Voorts is te Kanton een aanvang gemaakt met den boycot van Japansche artikelen. De Volkenbondsvergadering mag niet uit een gaan voordat hij de overtuiging heeft, dat de vrede verzekerd is. Hij sprak de hoop uit dat nog voor het sluiten van de ergadering van den Volkenbond de Raad een nieuwe mcdedeeling over de bijlegging van het conflict kan doen. Onderhandelingen voor een wapenstilstand tusschen Kanton cn Nanking. Moskou, 24 Sept. (V.D.) Het officioele Russische Telegraaf-Agenlschap meldt, dat heden een delegatie van de Nanking-regee- ring naar Kanton is vertrokken, teneinde een wapenstilstand met de Kantontroepen te sluiten en een gemeenschappelijk front te vormen tegen het Japansche gevaar. Nog geen besluiten in den Raad. Genève, 24 September. (V.D.) De heden avond gehouden geheime zitting van den Raad van den Volkenbond inzake het Ja- pansch-Chincescho conflict, is bijna geheel gewijd geweest aan de samenstelling van de antwoordnota van den Raad op het in de morgenuren orvtvangen telegram der Amerikaansche regeering. Ue Raad heeft de Amerikaansche regeo- ring zijn voldoening medegedeeld inzake een gemeenschappelijk optreden. De Japansche ambassadeur heeft tegen Vrijdagmorgen aangekondigd zijn reeds lang verwachte instructies te kunnen uiteenzet ten. Voor Vrijdag is voorloopig een openba re zitting van den Raad vastgesteld. In den algemeenen toestand is tot nu toe nog niets gewijzigd. China aanvaardt onbeperkt de raadgevingen van den Raad Genève, 24 September. (V.D.) De Presi dent van den Volkenbondsraad, Lerroux, heeft heden van den Chineeschen minister van Buitenlandsche Zaken, Wang, een uit voerig telegram ontvangen, waarin o.m. ver klaard wordt dat de tot Japan en China ge richte oproepen vanwege den Volkenbond slechts 'n eerste stap zouden kunnen betee- kencn voor de bijlegging van het geschil en dat onverwijld maatregelen zullen moe ten worden genomen om de in haar rech ten aangetaste partij volledige genoegdoe ning te geven. De Chineesche regeering neemt onbeperkt de aanbevelingen van den Raad aan. Ten aanzien van de voortgezette Japansche uildagingen heeft zij alle voor zorgsmaatregelen getroffen. Voorts heeft do Chineesche regccring harerzijds de aanbe veling tot terugtrekking der troepen uit gevoerd. Ten slotte verzoekt de Chineesche regeering om oogenblikkelijke maatregelen aangezien de toestand van uur lot uur ern stigcr wordt. Eet conflict opnieuw in den Volkeobond. Londen, 24 Sopt. (V.D Betockenisvolle Genève, 24 Sept. (V.D.) De president cijfers omtrent den omvang van den terug van den Raad van den Volkenbond Lerroux heeft in de Volkenbondsvergadering een verklaring over het Chineesch-Japansche conflict afgelegd. Lerroux deelde mede, dal de besprekingen van den Raad om tot een vredelievende op lossing te kornen, voortgezet worden. Hij hoiopt aan de vergadering"van den Volken bond een nieuw rapport te kunnen voor leggen, zoodra de omstandigheden dit mov gelijk maken. Dc president van de Volkenbondsverga dering Titulescu verklaarde in aansluiting daaraan, dat hij een algemeen debat over het conflict op het oogenblik niet mogelijk achtte daar het vraagstuk op het oogenblik in den Raad behandeld wordt Het is on voorwaardelijk noodig, dat do Raad bij zijn bemoeiingen steunt op de openbare meening van de gehecle wereld cn zoover mogelijk i liet conflict in openbare zitting behandelt. Beteekenisvolle cijfers omtrent den teruggang in den handel gang in den handel over de geheele we reld worden heden gepubliceerd in het „Board of trades journal". Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar is de in voer in de 16 voornaamste landen met 27.S procent verminderd. De uitvoer is met 29.7 procent gedaald. Voor het Vcreenigd Ko ninkrijk was de vermindering van den in voer 22.4 procent en van den uitvoer 34 7 procent. Voor de Vereenigdc Staten warén 'déze cijfers resp ~2o proccnï en'36.7^procent Een groot aantal vraagstukken wordt aangesneden Londen, 24 Sept. (V. D.) Volgens een bericht van do Daily Telegraph uit Washington verwacht rnen in goed inge lichte kringen, dat het bezoek van Laval aan Amerika den weg zal effenen voor een conferentie, waarop niet alleen het goud en valuta-vraagstuk, doch ook de politieke vraagstukken van de eerste orde zullen worden behandeld. Er heerscht een soort rust voor den storm. Door de diplomaten wordt de noodzakelijkheid erkend van een gemeenschappelijke actie der mogenheden tot verbetering van de politieke betrekkin gen en tot het scheppen van een basis voor den economischcn wederopbouw. Aan deze actie moet voorafgaan een overeenkomst tusschen de beide voornaamste mogendhe den Frankrijk cn Amerika. Tusschen de centrale banken cn de regeeringen van beide landen is een overeenkomst nood zakelijk, wanneer men de kwestie van den terugkeer tot den gouden standaard door Engeland gaat overwegen. Hieraan zijn on verbrekelijk verbonden de kwestie der schadevergoeding en het vraagstuk der oor- iogsschuldcn Zonder toestemming van Frankrijk en Amerika is hiervoor echter geen oplossing te vinden. De weg naar da politieke stabilisatie, welke in Washington zal worden bestudeerd, zou volgens den correspondent van de Daily Telegraph hier in bestaan, dat Duitschland ervan wordt overtuigd, dat annuleering der schadever goeding en financieele steun slechts dan mogelijk zijn, wanneer Duitschland zich verplicht voor een bepaalden tijd geen stappen te doen inzake herziening van de Oostgrens. NIEUWE RECORDPOGING VAN KINGSFORD SMITH. Londen, 24 Sept. (H. N.) De bekende vlieger Kingsford Smith is vandaag uit Australië gestart om het bestaande record voor de afstandsvlucht Australië—Enge land te verbeteren. Hij neemt thans proeven in stilte „Zullen wtf dit nog beleven?" Een bizonclcre correspondent heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den be kenden „Ralcetenmann", ingenieur Fritz von Opel, die zooals men zich zal her inneren in Mei 1928 op de Avus-baan bij Berlijn voor de eerste maal een vuurpijl- auto reed, en daarmee een snelheid van 230 K.M. per uur bereikte, terwijl hij in Sep tember van het volgende jaar met een vuur- pijlvlicgtuig een vlucht van 8 K.M. vol bracht. Fritz von Opel vertoeft momenteel Ie Antwerpen, in verband met de introduc- tio der nieuwe Opel-automobiclen in het zakengebied van General Motors Continen tal. Wij geven hieronder een deel van het vraaggesprek weer: Reeds zoo lang merkt men niets meer van proefnemingen op dit gebied. Betee- kent dit, dat L niet meer gelooft aan de toekomst van dc vuurpijl als stuw kracht voor luchtvcrkcersmiddelen? integendeel. Ik zou indertijd bij de proe ven met vuurpijlen mijn leven niet ge waagd hebben, als ik er niet vast van over tuigd was, dat de toekomst van het wereld verkeer aan de vuurpijl-stuwkracht behoort. Het spreekt overigens vanzelf, dat in dit verband de term vuurpijl niet meer in de letterlijke beteekenis moet worden opga vat, welke het spraakgebruik in het alge meen cr aan hecht. Ik werk harder dan ooit aan het ongetwijfeld zeer ingewikkelde pro bleem van het vliegen in de stratosfeer, maar omdat ik bang ben voor overdreven optimistische verwachtingen van het groote publiek, neem ik mijn proeven in stilte. FRITZ VON OPEL. Werkt U nog met de kruit-vuurpijlen, die U vroeger gebruikt hebt? Dc kruit-vuurpijlen, waarvan ik bij mijn experimenten gebruik heb gemaakt, en die mijn vriencl cn medewerker Sander uit Wesermünde heeft ontwikkeld, hebben een groote beteekenis voor het reddingswezen op zee verkregen. Met onze vuurpijl-pisto len worden thans lijnen tusschen schepen onderling en tusschen de kust en het schip over afstanden tot 500 Meter geschoten, cn zij worden op honderden schepen waar onder vele ITollandsche gebruikt. Ook schiet men er rcddingsgordels en groote zwemkussens mee weg, die automatisch op geblazen worden, zoodra zij met het water in aanraking komen; verder kleine, met olie gevulde bommen, die barsten als zij in het water vallen, cn dc branding over een groot oppervlak kalmcercn. Voor vliegtuigen komt uiteraard de zoo genaamde vloeistof-vuurpijl in aanmerking. In haar verbrandingsruimte wordt olie met zuurstof verbrand. De constructieve moei lijkheden houden hoofdzakelijk verband met de hoogc temperatuur van 3000 graden Celsius en de hoogc gassnclheid van onge veer 3 K.M. per seconde. U gelooft dus niet aan de toekomst van de luchtverkeersmiddelcn „lichter dan de lucht" de luchtschepen? Neen, in het geheel niet! Voor hun be sturing is te veel melereologische geniali teit noodig! Zij zijn uitstekend geschikt voor wetenschappelijk onderzoek, doch veel te langzaam voor economische doeleinden De snelheid van onze verkeersmiddelen, de huidige vliegmachines inbegrepen, heeft met de ontwikkeling van het berichtenver keer geen gelijken tred gehouden. Wat wij noodig hebben is een snelheidsvergrooling. niet van eenige tientallen, maar van ecu paar duizend kilometer! Maar levende wezens kunnen derge lijke snelheden toch niet verdragen? Dit is een verkeerde opvatting, die vrij al gemeen gekoesterd wordt. Ook de grootste snelheden zijn niet voelbaar; denk slechts aan de verdraaiing van de aarde cn de be weging van onze planeet in het zonnestel sel. Hinderlijk alleen zijn de snelheidsvel- anderingen, dus versnellingen en vertra gingen. Mijn proeven hebben echter wel be wezen, dat deze in veel sterkere mate te verdragen zijn, dan men tot dusver aan nam. Iloe denkt U zich het vliegtuig van de toekomst? Dit zal mijns inziens een vliegmachine van het „vliegende vleugel"-typo zijn. De passagiers cn dc motoren uurpijl-moto ren zullen binnen in den hermetisch ge sloten vleugel worden ondergebracht. D«^ machine zal op een hoogte van minstens 30 K.M. vliegen er. een snelheid van meer dan 2000 K.M. per uur kunnen bereiken. Een vlucht Holland—Indic duurt dan circa 7 uur en zal slechts zeer weinig kosten. Zullen wij dit nog beleven? Men heeft reeds zooveel hiermee samen hangende vraagstukken opgelost, dat ik er persoonlijk vast van overtuigd ben. dat wij in 15 jaar zoo ver zullen zijn. Gelooft U, dat deze ontwikkeling de menschheid gelukkiger zal maken? Toegegeven zij, dat men dan ook op de Noordpool niet meer voor plotseling bezoek van zijn schoonmoeder gevrijwaard is. De aarde zal kleiner en kleiner worden, maar ik geloof, hoe meer de volkeren met elkaar in contact komen, des te beter zullen zij elkaar begrijpen en des te dichter zullen zij bij een werkelijke wereldvrede komen. Zoo als U ziet, hebben opk wij, ingenieurs, onze idealen. - De Volkenbond stelt een aantal eischen Genève, 23 Sept. (V. D.) Het vertrou welijk rapport van de financieele Volken bondscommissie aan den Volkenbondsraad over de financieele saneering van Oostenrijk behelst o.a. het financieele program, dat door de Oostenrijksche rcgcering moet wor den uitgevoerd als voorwaarde, waarop de Volkenbond tot steunverleening bereid ie. Het program zou den volgenden inhoud hebben: 1. Vermindering van de begrooting over het nog loopende begrootingsjaar met 35 millioen schilling en het in evenwicht bren gen van de begrooting over 1932 op onge veer 2 milliard schilling. 2. Het reserveeren van een bedrag van 100 millioen schilling op de begrooting voor 1932-'33 voor het terugbetalen van schulden op korten termijn. 3. Herstel van het evenwicht der be grootingen \oor do spoorwegen, posterijen en telegrafie. 4. Maatregelen tot vermindering der uit gaven van plaatselijke en gemeentebestu ren, alsmede tot verlaging der productie kosten voor het geheele bedrijfsleven, ten einde een basis te 6chcppen voor een alge meen economisch herstel. 5. Maatregelen op het gebied van het bankwezen, in het bizonder tot reorganisa tie van de Kreditanstalt. 6. Wezenlijke vermindering der uitga ven der openbare kassen en voor de werk loosheid. DE WERKZAAMHEDEN DER EUROPEESCHE COMMISSIE. Genève, 24 Sept. (V. D.) De vergade ring van den Volkenbond heeft hedenmor gen de behandeling voortgezet van de com missierapporten, in de eerste plaats het rapport van de Europeesche commissie, dat werd uitgebracht door den Zwitserschen bondsraad Motta. Een resolutie werd aan genomen, waarbij het mandaat van de Europeesche commissie met een jaar wordt verlengd en waarin de commissie wordt verzocht haar werkzaamheden voort te zet ten. Voor de behandeling van het Russische voorstel inzake een non agressie verdrag werd een sub commissie van de Europee sche commissie ingesteld, waaraan ook Ja pan, China, Indic, Canada en Australië zul len deelnemen. Ook zal de Amerikaansche regccring tot deze besprekingen worden uitgenoodigd. DE BANK VOOR INTERNATIONALE BETALINGEN. Geen zitting in September. Bazel. 24 S.ept. (V.D.) De raad van be heer van de bank voor internationale be talingen heeft er van afgezien in verband met den huidigen financieelcn toestand reeds op Maandag a.s. bijeen te komen. Het oorspronkelijk plan, dat in Septem ber geen zitting zal plaats hebben en dat de eerstvolgende zitting in October zou bij eenkomen, blijft gehandhaafd. DE BEWAPENINGSVACANTIE. Parijs, 24 Sept. (LI. N.) De voorzitter en dc secretaris-generaal van de socialisti sche arbcidersinternationalo, hebben een telegram tot den Volkenbond gericht, waar in in het belang van de ontwapeningscon ferentie aangedrongen wordt ou aanneming van het voorstel tot invoering van een .vacantia voor de bewapening.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7