BELANGRIJK WERK VAN DE P.U.E.M. G. van DUIN TROUW- en VERLOVINGS RINGEN BLOM'S WONINGBUREAU 18 en 14 KARAATS 't Weefhuis" Hypotheken en Assurantiën op eik gebied KLEERMAKERIJ TOENAME VAN HET STROOMVERBRUIK Grootste station der Provincie PREDIKBEURTEN Korte Gracht 22 Telefoon 1054 ff STEVEN VAN DE HAGENLAAN 16 Telefoon 3S0 16 OCTOBER Demonstratie Huisvrouwen Vereeniging in Amicitia I II EERSTE KLAS CONCURREERENDE biedt aan levering van HEERENKLEEDING NAAR MAAT le klasse stoffen Keurige coupe tegen gemakkelijke betalingscondities zonder extra prijsverhooging. Geheimhouding verzekerd. Br. onder No 500 bur Amersf Dagblad. INVOER VAN TUINBOUW-PRODUCTEN IN DUITSCHLAND. Men schrijft ons uit Berlijn: Italië spant zich den laatsten tijd gewel dig in, om als leverancier van tuinbouw producten en fruit in Duitschland nog vas- teren voet te verkrijgen. Wij vernemen van zeer goed ingelichte zijde, dat de Italiaan sche regeering direct of indirect in alle grootere steden van de voor export in aan merking komende landen, dus in do eerste plaats in Duitschland z.g. „Botteghe" wil gaan oprichten, dat is een soort show room van Italiaansche producten, waar echter te vens de producten aan hel publiek zullen worden verkocht, zoodat de tusschenhandel uitgeschakeld wordt. De groote winst van den tusschenhandelaar is Italië een doorn in het oog en het neemt aan, dal, wanneer het publiek tegen Italiaansche prijzen te recht kan, do afzet veel vlugger zal gaan. De maatregel is natuurlijk ook tegen Hol land gericht. Maarwaarom zou Holland niet hetzelfde doen? Een groentenhandelaar gearresteerd. Rotterdam, 21 Sept. Ecnige dageD geleden heeft er des nachts een klein bin nenbrandje gewoed in de woning van R. W. W., een groentenhandelaar uit de Hart mansstraat. In deze woning is een kamer zoo goed als uitgebrand, terwijl een bed stede eveneens vlam had gevat. Bij het onderzoek naar de oorzaak stuitte de poli tie al direct op verdachte omstandigheden, daar een deken nog duidelijk naar petro leum rook. De deken is chemisch onder zocht; het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. Later is echter gebleken dat de groentenhandelaar W., die den avond van den brand niet thuis geweest was, enkele uren daarvoor allerlei meubels dio anders niet in zijn woonvertrekken stonden, daarin heeft laten brengen. Een en ander is vandaag aanleiding geworden voor de politie om den groentenhandelaar te laten arrr teeren onder verdenking h>t brandje zelf tc bben gesticht. W. is reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht. AUTO IN DE DRENTSCHE HOOFD- VAART. Chauffeur veroordeeld tot drie weken hechtenis. Assen, 25 Sept. De rechtbank te Assen heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den reiziger J. M. R. uit den Haag. Deze had voor de rechtbank te A66en te recht gestaan in verband 'met het ongeluk, dat eenigen tijd geleden heeft plaats ge had, toen een auto in de Drentsche hoofd- \aart te Smilde reed, waarbij de renner M. van Dijk uit Tiel is verdronken. R. werd ten laste gelegd, dat hij met zijn auto roe keloos, onvoorzichtig en onoordeelkundig heeft gereden, waardoor zijn auto, waarin hij en nog drie andere personen zaten, in de Drentsche hoofd vaart is terecht geko men De rechtbank heeft hem heden ver oordeeld tot 3 weken hechtenis. De eisch luidde 6 weken hechtenis. EXAMENS. Voor het toelatingsexamen voor de theo logische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd dc heer K. S. G. Zijlstra alhier. JUBILEUM. Maandag zal de heer A. E. van Zwol al hier den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam als timmerman bij de Genie. ONZE WINKELS. m één van de nieuwbouw-panden Fre- derik v. Blankenheimstraat hoek Beeken- steinschelaan is heden een zaak in mode-artikelen en handwerken geopend Zoowel winkel als étalages zijn smaakvol ingericht en zullen zeker wel do aandacht van het publiek, en natuurlijk hebben wij hier in het bijzonder het oq£.od dc diunes gericht, weten te trekken, STADSNIEUWS Aan het Smallepad wordt een trans formatorenstaiion van 50.000 en 10.000 Volt gebouwd Reeds gcruimen lijd is do hoek van dc Wijerastraat. en het Smallepad verborgen geweest achter een schutting, welke de werkzaamheden, welke daarachter wor den verricht, voor een belangrijk deel aan het oog van den voorbijganger onttrekt. Zoo hier en daar kan men eens een blik werpen op het grootsche werk, dat hier wordt uitgevoerd. Thans is men al zoo ver gevorderd, dat een massale klomp be ton zich boven de schutting verheft. Wat daar bezig is to verrijzen? Het is het nieuwe transformatovensta- tion van de Provinciale Utrechtsche Elcc- triciteit Maatschappij, dat daar wordt ge bouwd. Dit bouwwerk is een zeer groot werk, dat, hoe eenvoudig het ook wordt uitge voerd, toch minstens nog tot Juli of Augustus van het volgende jaar zal du ren. Het geheel staat op niet minder dan 299 betonnen heipalen van 6 M. lengte, wclko tezamen een gewicht hebben te houden van ongeveer 6 millioen kilogram. Het gehcele gebouw zal een transforma tor-station van 50.000 Volt en een van 10 000 Volt herborgen, benevens een de monstratiezaal en een tweetal woningen. Het 10.000 Volt-statlon zal 10 meier hoog worden; dat van 50.000 volt 14 meter, ter wijl de heftoren een hoogte van 17 meter zal bereiken. De hoofdingang van dit bouwwerk zal komen aan het Smallepad, aan welke zijde de voorgevel is, welke een lengte heeft van 60 Meter. De diepte van het gebouw bedraagt 15 Meter. Aan de zijde van de Wyerstraat zal dc woning komen van den chef-mon teur, terwijl die van den bedrijfschef bo ven de demonstratiezaal aan do zijde van het Smallepad is gelegen. Achter het gebouw van het Smallepad loopt, loodrecht op de Wyersstraat, een transportbaan, welke hij het monteeren en reparceren van transformatoren zijn dien sten zal bewijzen. In verband met den fraaien achtergrond de boomcnrlj langs do oude begraaf plaats zal men het gebouw niet de kleur van bet grauw-grijzc beton laten houden; men zal er een dunne muur van genuan ceerde baksteenen (handvorm) tegen met selen, teneinde het geheel zooveel moge lijk in overeenstemming te brengen met de omgeving. Bovendien heeft men tus- schcn het gebouw en den weg nog een ruimte van drio meter gelaten voor tuin aanleg. De hoek WyerstraatSmallepad is afgerond in verband met cventueele ver keersmoeilijkheden. Waarom wordt een zoo groot station gebouwd? Men zal zich afvragen waarom men in onzo 6tad een zoo groot transformatoren- station gaal bouwen. Bij informatie is ons het volgcndo medegedeeld: Amersfoort wordt thans alleen gevoed met 10.000 Volt door middel van kabels, welke zoo goed als volbelast zijn. In. verband met het feit, dat het stroomverbruik zich in Amersfoort en omgeving zeer sterk uitbreidt heeft men besloten om maatregelen tc nemen, waar door dc voeding wordt vergroot. Immers, indien men niet daartoe overgaat, heeft men zéér veel kans, dat dc kabels in den komenden winter worden overbelast, zoo dat de bedrijfszekerheid van dc stroom- levering in gevaar zou worden gebracht. Men verwacht, dat de toename van de aan sluitingen op het clcctrisch net zóó groot zal zijn, dat men er met het bijleggen van een kabel van 10.000 Volt in de toekomst economisch niet zal komen, zoodat de P.U.E.M. besloten heeft tot het aanleggen vaD een 50.000 Volt kabel. Met diens vijf maal hoogerc spanning is het mogelijk een 25 maal zoo groote voeding tc brengen als met oen spanning van 10.000 Volt. De afname van elcctricitoit in Amers foort en omgeving neemt zóó snel toe, dat men niet heeft durven wachten met het monteeren der transformatoren tot het ge bouw gereed is; men heeft reeds thans één transformator van 50.000 Volt gemonteerd, opdat dezo over enkele weken in dienst kan worden gesteld. Met den 50.000 Volt kabel, welke reeds is gelegd, kan voorloo- pig zeer goed worden volstaan, indien het transformatorenstation volledig is uitge bouwd, is het voldoende voor een 6troom- ievering, welko tienmaal zoo groot is als dc huidige. Than6 wordt Amersfoort van stroom voorzien door 10.000 Volt kabels, welko stroom getransformeerd wordt tot 220 Volt. Zoodra het station in bedrijf wordt gesteld, wordt de stroom aangevoerd met een spanning van 50.000 Volt, welko eerst wordt getransformeerd tot een spanning van 10.000 Volt, om tenslotte te worden omgezet in 220 Volt voor het gebruik in huis en industrie. Dezen winter kan reeds één stel transformatoren in werking wor den gesteld. Eén zoo'n transformator heeft het respectabele gewicht van 36.000 kilo gram. Het regelen der spanning. Aangezien dc gloeilampen, welko heden in don handel worden gebracht, zoer ge voelig zijn voor spanningsvariaties, moet men dc spanning nauwkeurig regelen. In verband hiermedo zal in het nieuwe trans formatoren-station oen regeltransformator worden opgesteld, welko achter de trans formator van 50.000 Volt wordt geschakeld als dc spanning reeds tot 10.000 Volt is goreduceerd. Deze regeltransformator re gelt automatisch dc spanning op de ver- eischle grootte voor het 10.000 Volt net in Amersfoort. Deze spanning wordt geregeld naar gelang liet stroomverbruik in het not grooter of kleiner wordt. Behalve dc transformatoren zal het station ook nog bevatten een 50.000 Volt en 10.000 Volt schakel-aanleg. Hierbij zullen de nieuwste vindingen op electro technisch gebied wor den toegepast. De schakelaars voor do transformatoren en de uitgaande 10.000 V, hoofdschakels zullen niet in het station zélf worden uitgeschakeld, doch worden in de centrale te Utrecht bestuurd. Zoodra in het station aan het Smallepad een tran6- formatorschakelaar uitvalt,, wordt dit auto matisch in Utrecht gemeld, zoodat men di rect maatregelen kan nemen. Dit nieuwe transformatorenstation is het eerste station van 50.000 Volt in onze pro vincie en daarmee ook het belangrijkste. Bij den bouw ervan wordt rekening ge houden met een mogelijke uitbreiding. Het is bijv. zóó ingericht, dat het, indien el ders in ons gewest een 50.000 V. station noodig mocht zijn, er in het station aan het Smallepad ruimfc is gelaten voor den aanleg van een doorgaande 50.000 Volt- leiding naar het nieuw gowenschte tweede 50.000 V. station, zoodat het station aan het Smallepad dan ais schakclstaiion zal worden gebezigd voor het tweede 50.000 V. station in ons gewest. GARNIZOEN. Op 1 October a.s. zal aan den adjudant onderofficier J. Tctenburg, instructeur aan de hoefsmidschool alhier, dc gouden me daille voor 36-jarigen trouwen dienst wor den uitgereikt. DE DAGERAAD. Voor do Vrijdenkersvereeniging De Dage raad alhier, zal de heer A. L. Constandsic een lezing met lichtbeelden houden over: Hoe mcnsch en aarde ontstaan zijn." De lezing vindt plaals Woensdagavond a.s. in het Volksgebouw. HANDELSREGISTER. Bij dc Kamer van Koophandel en Fa briekt»» voor de Gclderschc Vallei alhiet zijn de volgende mededeclingen gedaan be treffende nieuw ingeschreven handelszaken ,n wijziging cener inschrijving. Nieuw ingeschreven handels zaken. E. Kattenburg Israel, sehocnhandel, Amersfoort, Arnh. straat 7. Eig.: E. Kat tenburg Israel. Fa. C. Dooyeweerd Co., Pluimvecfok- kerij enz., Ermelo, Dennenkamp A. 26. Be- hoerend venn.: C. Dooyeweerd. S. Bos, juwelier, Veenendaal, Markt 12. Eig.: S. Bos. Concurrent, manufacturenhandel, Harder wijk, Donkerstraat 55. Eig.: E. Schouten. Brinks Rijwielhandel, Amersfoort, Kamp 62. Eig.: C. Brink. J. van der Brugge, Leesbibliotheek enz., Soestdijk, Koninginnclaan 42. Eig.: J. van der Brugge. „Carnera", sigaren en sigaretten, Amers foort, K. Gracht 4a. Eig.: D. Ruitenberg. "SrN.V. T. Schoutenhuis, Woudenberg, Voor straat 45. Dir.: W. H. de Beaufort en A. F, Kuhne. Proc. li.: Th. Heine. G. v. Doorn en Top, rijwielen enz., Nij- kerk, Amersf. straatweg E. 344. Venn.: G v. Doorn en C. Top. Wijziging eencr inschrijving. Manufacturenhandel „de Rijzende Hoop", Harderwijk, Donkerslraat 55. Verhuisd naar: Nunspcct, Dorpstraat L. G. 63. Naaml. Venn. Douwbedrijf „Samenwer king", Amersfoort, Eemstraat 101. Uittr. dir.: B. Noordewier. Toctr. dir.: J. de Mots. C. A. v. d. Berg, eierhandel, Edervecn. Nu: C. A. v. d. Berg Zn. J. D. Schreuder, timmerman, Lunteren, Molenparkweg 8. Uittr. eig.: J. D. Schreu der. Meester en Ilaanschoten, timmerwerken, Amersfoort, Krankeledenstraat 6. Uittr. eig.: J. N. Haanschoten. Hotel „Eemland", Soestdijk, v. Weede- straat 12. Uittr. eig.: Wed. G. v. d. Boven- kamp. Toetr. eig.: A. v. Kostcren. P. A. Knijff's koper- en blikslager, Vee nendaal, Hoogstraat B. 42. Uittr. eig.: J. Bouwman. Toetr. eig.: Ph. A. Knijff. N.V. Gans Radio, Nijkcrk, Wcstkadijk. Uittr. comm.: D. v. Lent, GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aanvragen van werkgevers. Boven de 18 jaar: 8 dagmeisjes; eenige fabriek6mesjcs; 1 kapperebedende, 1 ko perslager, 1 smid halfwas. Benoden de 18 jaar: 1 leer], timmerman, 2 leerl. meubelmaker, 1 lecrl. kapper, 1 loerl. smid, 1 lecrl. kok, 1 loopjongen, 3 fabrieksjongens, 3 dagmeisjes. Aanbiedingen van werkzoekenden. Boven do 18 jaar: 2 automonteurs, 1 banket- en broodbakken 2 banketbakkers, 7 bankwerkers, 1 beeldhouwer, 6 behan gers-stoffeerders, 1 betonwerker, 1 bierbol- telaar, 4 boekbinders, 6 boekdrukkers, 2 bouwk. opzichters, 15 chauffeurs, 4 dienst boden, 3 clectriciens, 1 expeditieknecht, 12 fabrieksarbeiders, 1 forceur, 1 framcvijler, 31 grondwerkers, 2 huishoudsters, 3 hulp in dc huishouding, 1 incasseerder, 2 inpak kers (textiel), 11 kantoorbedienden (mann.), 3 kantoorbedienden (vrouw.), 2 kappersbe dienden, 3 kellncrs, 1 isolecrder, 1 ketel- maker, 1 kistenplakker, 4 kleermakers, 2 koks, 7 letterzetters, 2 lompensorteerders, 2 loodgieters, 1 loopknecht, 112 losse ar beiders, 1 machinale houtbewerker, 2 ma chine-bankwerkers, 2 machinisten, 1 ma gazijnknecht, 1 magazijnmeester, 2 metaal draaiers, 1 metaalsiijper, 17 metselaars, 1 meubelhoitser, 6 meubelmaker, 1 meubel stoffeerders, 1 monteur (radio), 3 naaisters, 19 opperlieden, 1 pakhuisknecht, 1 plaat werker, 2 rcizigore, 1 rijwielhersteller, 24 schilders (huis), 1 piano-stemmer, 1 zand- blazcr, 3 scheerders (textiel), 4 schoenma kers, 12 sigarenmakere, 2 sigarensrteerders, 5 smeden, 3 slagers, 1 steenhouwer, 2 Steno-typisten, 3 stokers, 3 straatmakers, 1 6traatmakcr-handlanger, 10 stukadoors, 1 teckenaar (werktuigkundig), 26 timmerlie den, 8 timmerlieden, 2 twijners, 1 venter, 1 voeger, 7 voerlieden, 1 wagenmaker, 13 wevers, 3 winkeljuffrouwen, 1 zadelmaker, 3 bloemisten, 1 landbouwer, 1 motorschip per. Beneden de 18 jaar: 1 leerl.-schilder, 1 aank. timmerman, 1 leerl. kapper, 1 leerl. kleermaker, 1 aank. auto-monteur, 1 me taalstamper, 2 leerl. rijwielherstellers, 1 scheerder, 1 leerl. wever, 1 magazijnbedien de, 2 magazijnjongens, 1 fabrieksjongen, 1 kantoorbediende (vr.), 1 typiste. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente, raadplege men de opgave op de sta is- aanplakplaatsen. JUWELIER Utr.straat23 OPTICIEN TEGEN ZEER V00RDEELIGE PRIJZEN. Amersfoort. Zondag 27 September. Ned. Hcrv. Kerk. St. Joriskcrk. 10 uur: Ds. Pannebakkcr. 6 uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur: Dienst. 6 uur- Dienst. Emma Kerk. 10 uur: Dienst. 6 uur: Ds. Pannebakkcr. Bethelkerk. Geen Kinderkerk. Gasthuiskerk. 10 uur: Dienst Wijkgebouw Monnikenpad 10 uur: Kinderkerk. Gebouw ,Het Sluisje." 10 uur: Kinderkerk. Vrtjz. Hervormden. (Luthcrsche Kerk). Geen dienst. Remonstrantsche Kerk. 10'/; uur: Dr. Miedema. Doopsgezinde Gemeente. 10JZ uur: Ds. Hylkema. Evang Lutherscho Kerk. 10'/, uur: Ds. Duyvcndak van Bussum^ Geref. Kerk (Zuidsiogel). 10 uur: Ds. Schouten. 5'/; uur: Ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat)'. 10 uur: Dc. Popma. 5'/; uur: Ds. Schouten. Geref. Kerk in Herst. Kerkverband. 1 10 uur: Preeklezen. 5 uur: Ds. C. Vermaat van Baant. Christ Geref. Kerk. 10 uur: Ds. de Groot. 5'/: uur: Ds. de Groot. Vrije Geref. Gemeente. 9jé uur: Godsdienstoefening,. 5 uur: Godsdienstoefening. Oud Ksth Gemeente ('t Zand 13). 10 uur: H. Dienst. Kerk voor Allen (Soefi beweging). (Gebouw der Theos. Vereen). Geen dienst. Vrije Kath Kerk (Regentesselaan 2lj (Theos. Loge, Regentesselaan 21). Geen opgave ontxangen. Leger des Heils (Langestraat 94), 10 uur: Dienst 3'/; uur: Openluchtsamenkomst 7 uur: Openluchtsamenkomst 8 uur: Verlossingssamenkomst Christian Science ('t Laantje 3, lOjZ uur: Eng. Dienst BUITENGEMEENTEN. Baarn en Eembrugge. 10 uur: Ds. Kievit. -" 6 uur: Ds. Adriani. Barneveld. 9'/; uur: Ds. van Montfrans, 6 uur: Ds. Batelaan. Hoevelaken. 10 uur: Leesdicnst. 3'/; uur: Ds. v. d. Berg van 'Amersfoort. Hoogland. 10 uur: Ds. Warners. Leusden. 10 uur: Ds. R. Torenbeek, emer. pred. Amersfoort. 6 uur: Ds. Hofstede. Nljkerk. 0/. uur: Ds. van Melle. 5 uur: Ds. Zijlstra van Kootwijkerbroeü ScberponzeeL 10 uur: Ds. Warmolts. 3'/; uur: Ds. Warmolts. Soest Kerk. 10 uur: Ds. v. Schaick. 6 uur: Ds. Groeneveld. Emraakerk. 10 uur: Ds. Groeneveld. Soestdijk. Vrijz Godsdienstigen. Prof. R. Casimir uit den Haag. Soesterborg. 10 uur: Ds. Tuinstra. 6 uur: Ds. Tuinstra. De Vuursche. 9'/; uur: Ds. van Voorthuizen. 6 uur: Ds. van Voorthuizen. Woudenberg. 10 uur: Ds. Klomp. 0'/; uur: Ds. Klomp. ZONDAGSDIENST MOKTOREN. A.s. Zondag hebben dienst de doktorep, Nicolaï, Mórren en Van Enst. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENS* APOTHEEK. Zondag en de geheeic week 's nachts neeftj dienst de apotheek der firma Jos^Haap,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 12