EEN STAARTLOOS VLIEGTUIG KWELGEESTEN DER MENSCHHEID Anlersfoorisch Dagblad W. K. V. ROSSUM L'HIRONDELLE NAJAARSHOEDEN Als de winter komt Amersfoortsche Radio Centrale DE VEER WAS GESPRONGEN 78 LANGESTRAAT Wij ontvingen de nieuwe als» CHASSEUR POSTILLON THREE -CORNER Een hoed van Van Rossum Een hoed die U kleedt Vervormen Moderniseeren z^oridagsbhd Vaii hei Sluit U aan bij de Het verhoogt Uw gezellig heid in huis Kantoor: Lange Bergstr. 13 Telefoon 462 door H. G. CANNEGIETER. Ik wenschte hem geluk met het onver wachte succes. Het was de moeite waard, en dit in dezen tijd van malaise! „Gemakkelijk is het ook niet gegaan", antwoordde hij, „het heeft maar een haar tje gescheeld, of er was niets van terecht ge komen. Ja, eigenlijk was 't al een verloren zaak, en het is aan een merkwaardig toeval te danken, dat ik het tenslotte tóch nog ge kregen heb." En hij vertelde mij, hoe het geval zich had toegedragen. „Ik was 's morgens al vroeg op reis ge gaan, om op tijd op de conferentie te we zen. Je weet, dat het een uur of vier spo ren is. Ik zag erg tegen de bespreking op, omdat ik wist, dat mijn kansen slecht ston den. Een oogenblik dacht ik er zelfs aan, af te bellen. Maar de afspraak was eenmaal gemaakt en ik zat er aan vast. Vrij moedeloos verliet ik na het gesprek het kantoor. Veel hoop hadden ze me niet gegeven en ik had wel begrepen, dat er ka pers op de kust waren, die er beter voor stonden dan ik. Vermoedelijk hadden ze ook beter hun woordje kunnen doen. Ik schaamde me, dat ik zoo slecht bespraakt was geweest en me ai bij den aanvang van de bespreking zoo in een hoek had laten dringen. De brutalen hebben de halve we reld! Waarom was ik niet wat brutaler ge weest? Met een landerig gevoel zette ik mij voor een café in de buurt van 't station. Ik had nog een half uurtje tijd voor den trein. Maar toen ik op mijn horloge keek, bemerk te ik, dat dit was blijven stilstaan. En toe vallig juist op het oogenblik, waarop ons gesprek was beëindigd. Misschien had ik inderhaast vergeten, het 's morgens bij mijn vertrek op te win den. Ik draaide aan 't knopje, maar ik kon doordraaien zoolang als ik wilde. De veer was gesprongen. Op een winkelruit aan de overzij van de straat las ik het woord: horlogemaker. Ik keek in mijn spoorboekje; over drie uur ging de volgende trein. Ik besloot, het hor loge te laten maken en tot den volgenden trein met mijn thuisreis te wachten. Te ver zitten had ik na 't echec van den ochtend toch niets. De horlogemaker zei, dat hij mij over een uur het horloge gerepareerd kon terugge geven. „Maar wat voor veer wenscht u er in", vroeg hij, „ik heb ze in twee soorten: van een daalder en van een rijksdaalder. Dat is de sterkste veer, die er bestaat." „Doe er die sterke veer dan maar in, die van een rijksdaalder." Ik kreeg mijn bonnetje en ging terug naar het café. Maar toen ik daar zat, be dacht ik, hoe toevallig het was, dat die veer juist gesprongen was op het oogenblik van mijn echec. Ik zag in die gelijktijdigheid een symbool: ook bij mij was op dat ramp zalig moment van moedeloosheid de veer gesprongen. Eensklaps gewerd mij een openbaring. Ik sprong op en liep naar de telefoon. Ik belde 't kantoor op en vroeg of de heeren daar nog aanwezig waren. En of ik ze nog vijf minuten mocht spreken. Hoe was ik tot dit verrassend besluit ge komen? De gang naar den horlogemaker, onmiddellijk nadat ik het mankement aan mijn uurwerk ontdekt had, had mij plotse ling iets heel gewichtigs geleerd. Wat doet men, als van het horloge de veer is gespron gen? Men zet er een nieuwe in. De sterkste veer, welke er bestaat. Dan loopt het horloge weer door en de zaak is in orde. Dit moet ik ook op mijn eigen toestand toepassen. Me niet neerleggen bij die ge sprongen veer. Een nieuwe veer inzetten. Een sterkere dan de gesprongene. En met dio nieuwe veer in het uurwerk van mijn gemoed hervatte ik mijn bezoek op 't kantoor. De ontvangst was al dadelijk heel anders. Opgewekte gezichten en een opgewekte gesprektoon. Dat lag natuurlijk aan mij, want zoo moedeloos als ik dien morgen begonnen was, zoo opgewekt zette ik thans in. Spoedig merkte ik, dat ik terrein won en vóórdat we een half uur aan 't praten wa len, was de zaak al beklonken. Ik snelde naar den horlogemaker. Nooit heb ik met zooveel genoegen een rijksdaal der betaald Want met dien ééncn rijks daalder had ik meer dan duizend rijks daalders gewonnen. Met een gemoed, waarvan de veer stuk is, schiet je nie* op. Je heb neiging om de zaak stil te laten staan. De veer stuk? Geen nood, dat gebeurt ons allen wel een paar maal in de week. Onmiddellijk een nieuwe veer inleggen, de sterkste die er bestaat. Met die methode bereik je wonderen!" Greenhcff's succes met de „Hermann Kohl" door Ir. G. KOLBE. Dezer dagen werd te Berlijn voor do betrokken autoriteiten en cenigc vertegenwoordigers der pers een demonstratie ge geven met het staartlooze vlieg tuig „Hermann Kohl", dat tot dezelfde catcgorio behoort als de ook in ons land bekende „Vliegende Vleugci". Het is reeds een jaar of twintig bekend, dat het ideale vliegtuig staartloos behoort te zijn. Dit type heeft zooveel voordeelcn boven het thans algemeen ingevoerdo vliegtuig, dat men reeds langen tijd proe ven heeft genomen, met het doel om allo niot-dragende deelen van het vliegtuig to laten vervallen, in dc eerste plaats dus den 6taart en den romp. Het verrassende succes, dat zelfs met het teeenwoordige type bereikt werd, heeft de menschen echter overbluft en de oplossing van speciale vraagstukken, waarvan het hoven beschrevene er slechts één is, ver traagd. Dc constructeurs en vooral de vliegtuigfabrikanten bleven als gehypnoti seerd staan kijken naar het vliegtuig, dal er eenmaal was en dat bewezen had, to kunnen vliegen. Men dacht er niet eens aan dat een ander type misschien beter zou vliegen. Het gevolg was dan ook dat de enkele uitvinders met durf, die. nieuwe wegen wil den inslaan, nergens geld konden krijgen, om hun ideeën te verwezenlijken. Toch heeft reeds in 1905 Igo Etrich een staart loos vliegtuig gebouwd, in 1906 maakte Wels met een motor- en staartloos vlieg tuig zeer bevredigende glijvluchten in do omgeving van Weenen en in 1907 vervaar digde de Engelsche kapitein Dumny een staartloos vliegtuig, dat ongeveer den vorm van een boemerang bad. Doch daarmee was het voor tientallen jaren uit met dc „Vlie gende Vleugel''. Geen der beroemde con structeurs, waaraan de luchtvaart toch zoo veel te danken heeft, durfde het door deze pioniers vaag aangeduide doel consequent na te. streven. Eerst moest het zeilvliegen in de mode komen als sport, voordat men weer aan de vliegende vleugel dacht. Espcnlaub, Sol- denhoff en Lippiseh waren de eersten, dit inzagen dat romp en staart (de nietdragen de deelen) eigenlijk maar tot last waren, al was het oorspronkelijk onmisbare bal la6t, omdat motoren, stuurinrichting en passagiersplaatsen erin moesten worden ondergebracht. Dit bleek wel geen onover komelijk bezwaar, doch geldgebrek was al weer de reden, dat het idee niet uitgewerkt De Vliegende Vleugel van Soldenhoff. kon worden. Groenhoff en Espcnlaub had den alleen geld genoeg om een peilvormig zeilvliegtuig te bouwen, dat niet slechts door zijn vorm, doch ook door het volko men gemis van een staart iets nieuws was De stuurvlakken, die tevoren in den staarl werden aangebracht, hadden zij verplaatst naar de randen der vleugels. En die vlen gels waren op zoodanige wijze met eikaai verbonden dat de romp, waarin zich piloot en passagier bevonden, daarmee óón geheel vormde, zoodat hij geen dood gewicht vorm de, doch met zijn geheele oppervlakte op dc lucht steunde en daardoor gedragen werd. Dat was dus het eerste staartlooze zeil vliegtuig. Nu zou het eerste staartlooze door motoren gedreven vliegtuig wel niet lang meer op zich laten wachten. Het was afkomstig van Soldenhoff, die bij zijn con structies en berekeningen geholpen werd door de ingenieurs Friedmann en Lang- guth. Deze ,.S. I" had het hoogtestuur in en het zijstuur op dc vleugels. De romp was zeer klein gehouden en vormde de punt van de V., die door de vleugels werd ge vormd. De machine werd aangedreven door een belachelijk kleine motor van 10 P.K. terwijl de pr.opcller het merkwaardige toe stel niet trok, doch van achteren voort duwde. Sindsdien hebben verschillende construe teurs van naam zich met den vliegenden vleugel beziggehouden. Want Soldenhoff s succes met zijn zwakke, kleine en zoo goedkoop mogelijk gefabriceerde toestelle tje bewees duidelijk de voordeelen van de 6taartlooze constructie boven de tot dusver gebruikelijke. Die voordeelen zijn: 1. Grootere stabiliteit tijdens de vluchi en daardoor dus grootere veiligheid voor ae passagiers. 2. Verwijdering van alle niet-dragende ballast, waardoor weer lichtere motoren ge bruikt kunnen worden, zc'.fs voor grootere toestellen, zonder dat de snelheid en de andere prestaties daaronder te lijden heb- oen; 3. Vermindering van den weerstand dei lucht door het pijlvormig naar achteren verloopcndc draagvlak, waardoor de snel heid, vergeleken met conventioneele types •net dezelfde motoren, toeneemt van bijv 110 tot 190 K.M. per uur; 4. Vlak vliegen, waardoor er gemakke lijk en met een korten aan- of uitloop ge start en geland kan worden. Behalve deze voordeelcn moet nog een ander punt genoemd worden, dat tot dus ver eigenlijk steeds over het hoofd is ge zien. Het zwaartepunt van den vliegenden vleugel ligt zeer laag, waardoor het "over den kop slaan" bij overhalen van het hoog testuur of bij noodlandingen onmogelijk wordt. Dit alleen had voor dc groote vlieg tuigfabrieken reeds een reden moeten zijn om Soldenhoff's proefmodellen uit te bou wen en te perfectionneeren, zoodat ze als verkeersvliegtuigen in dienst gesteld kon den worden. Blijkbaar heeft men opgezien tegen dc onkosten, die vooraf gemaaki moesten worden voor proeven en proef- constructics, doch dan heeft men daardooi toch de ontwikkeling van een bijzondei veelbelovende tak der luchtvaart belangrijk geremd. Do Junkersf abri eken te Dessau waren de eenigen, die den vliegenden vleugel een kans gaven; daarvan is dan ook de G 3i afkomstig, die onder den naam „Vliegende Vleugel'" ook in ons land zooveel opgang heeft gemaakt. De G 38 is het eerste vliegtuig, waar in het principe van de staartlooze construe tie zuiver is doorgevoerd; ook hierbij be hoort de romp (die als zoodanig eigenlijk in het geheel niet meer bestaat) organisch tot de dragende vleugels, waarin reeds een groot gedeelte der motoren, stuurinrichtin gen en passagiersplaatsen zijn onderge bracht. De thans door Groenhoff gedemonstreer dc vliegende vleugel is een nieuwe con structic van Alexander Lippiseh en moet het meest ideale type vertegenwoordigen. De motor ontwikkelt slechts 28 P.K. De naam „Hermann Kohl" is afkomstig van den bekenden oceaanvlieger, die de „Rbon* Rossilen-Gcsellscbaft'' tot de constructie wist over te halen, nadat bij er uit eigen zak belangrijke sommen voor ter beschik king had gesteld. Het toestel ligt in da lucht „zoo vast als een plank" volgens de woorden van Groenhoff en kan ondank? zijn schijnbare zwakheid dezelfde scherpe bochten en loopings maken als elk ander 6portvlicgtuig. De „Hermann Kolil'' bewijst dat de vlieg tuigromp niet het noodzakelijke kwaad is waarvoor de vliegtuigconstructeurs hem al tijd hebben gehouden. Dit groote gewicht en deze groote krachtweerstand hebben voortaan alle recht van bestaan verloren Wat in een romp ondergebracht wordt, kan ook elders ondergebracht worden. Er moet nog slechts één vraag beantwoord worden n.l.: Zal een groot staartloos verkeersvlieg tuig, waarbij de vleugels niet 6lechts dra gende vlakken zijn, doch ook lading en passagiers moeten opnemen, wel evengoed bestuurbaar zijn als de kleine procfcon- structie van Groenhoff? Op het oogenblik kan die vraag natuur lijk nog niet beantwoord worden, doch dat het staartlooze vliegtuig een algemeenc op- marsch is begonnen, staat vast. Niet voor niets is er voor het Engelsche leger een vliegende vleugel gebouwd, wordt er in de Fransche militaire werkplaatsen aan soort gelijke constructies gewerkt en heeft het Italiaansche ministerie van luchtvaart on der Generaal Balbo eenigen tijd geleden een zeer aanzienlijk bedrag uitgetrokken voor proeven ter verdere ontwikkeling van het staartlooze vliegtuig. Dit type zal bet oude binnen afzienbaren tijd verdrongen hebben, het wanneer hangt nog slechts af van de kapitalen, die ter beschikking kun nen worden gesteld. En die schijnen er zelfs in dezen tijd van malaise nog in voldoen de mate te zijn om proeven mogelijk te maken, welke ons zullen voeren tot een omwenteling in onze vliegtuigen. Het zal zeker geen vijf jaar meer duren, voordat de staartlooze machine, die in beginsel reeds is uitgevoerd, het geheele terrein heeft ver overd. „DE DOKTER AAN HET WOOR D" door PROF. Dr. MAX OTTO DRESSLER. Er bestaat geen kwellender pijn dan hoofdpijn. Negentig van dc honderd men schen klagen over hoofdpijn, die voor niets wil wijken. Dat is geen wonder, want het is voor den leek bijna geen doen om hoofdpijn met kracht tegen te gaan. Het resultaat moet reeds daarom twijfelachtig blijven, daar dc leek nauwelijks met ze kerheid kan vaststellen, welke kwaal de hoofdpijn heeft veroorzaakt. Hoe nutteloos het is, zelf te trachten die kwaal te vin den, blijkt wel uit het groote aantal der oorzaken, waardoor hoofdpijn kan ont staan. In den eigenlijken zin des woords heeft hoofdpijn niets met een ziekteverschijn sel uit te staan. Het is wanneer wij goed zien, slechts een begeleidend verschijnsel en een aankondiging van dc op komst zijn- do ziekte. Ongetwijfeld zal niet altijd een bepaalde kwaal als oorzaak van de hoofd pijn zijn te herkennen. In dit geval zal men meestal de oorzaak bij dc zenuwen moeten zoeken. Zeer dikwijls hebben do tegenwoordige tijdsomstandigheden hierin een groot aandeel. Juist deze veroorzaken, dat vele personen aan hoofdpijn gaan lij den, die van dag tot dag verergeren. Bij het vaststellen van de kwaal speelt de leeftijd van den patient een groote rol Eveneens kunnen belangrijke gevolgtrek kingen gemaakt worden uit de Jijden, waarop de hoofdpijnen zich het hevigst doen gevoelen. Menschen die een zittend leven leiden, hebben in de meeste geval len veel last van hoofdpijn, vooral zij die in bedompte vertrekken moeten werken. Helaas vindt men onder hen ook de mees te gevallen, waarin de kwaal verwaarloosd wordt; soms komen de menschen er zelfs toe, noodgedwongen zoo aan de hoofdpijn te gewennen, dat zij die, hoe vreemd het ook moge klinken, niet onaangenaam meer vinden. Het is waar dat in vele gevallen hoofd pijn volkomen ongevaarlijk geacht kan worden en zonder verdere gevolgen wel weer overgaat. Men dient evenwel in hot oog te houden, dat er tusschen hoofdpijn van voorbijgaande aard en hoofdpijn die verwaarloosd is, dat verschil bestaat, dat uit laatstgenoemde een chronische kwaal kan ontstaan. Op grond hiervan behoort men hoofdpijn, van welken aard ook, ern stig op te vatten. Verder mag niet over het hoofd gezien, worden dat hoofdpijn altijd een waarschuwing is. Er is nauwelijks een ziekte, waarbij hoofdpijn niet weieens als nevenverschijnsel optreedt. Juist dc ge vaarlijkste ziekte ontwikkelen zich meest al onder de symptoom van hoofdpijn en dat moet de patient niet verontrusten, doch wel tot nadenken brengen. Zoo gaan de meeste hcrscnaandoeningen met hoofd pijn van zeer ernstigen aard gepaard. Zeer gevreesd is de hoofdpijn, dio veroorzaakt wordt door de zwaarste hersenpijnen, do hcrscngozwellen. Door een zwaren druk op de hersenen ontstaat een hevige hoofdpijn, terwijl zeer vaak een zwakke polsslag is waar te nemen. Gebrek aan bloed in de hersenen, wat bij zeer zwakke menschen voorkomt, leidt dikwijls tot kwellende hoofdpijn. Hier is door het laag leggen van het hoofd een belangrijke vermindering van de pijnen te bereiken. Dikwijls is het onbekend, dat het ook bij vergiftiging tot hoofdpijn kan komen, b v door veelvuldig gebruik van tabak, spiritua liën en dergelijke. Wil men hiervan gene zen, dan is het in de eerste plaats noodig, van dergelijke genotmiddelen in het ver volg geen gebruik meer te maken. Zij kun nen bovendien nierziekte en suikerziekte veroorzaken. Verder ontstaat hoofdpijn nog door kou vatten, iets wat niet altijd van het koude jaargetijde afhangt. Ook in den zomer kan men door verschillende oorzaken kouvat ten. Deze rhcumatische hoofdpijn is door herhaaldelijke verwarming te genezen. Bepaald onberekenbaar zijn de zenuw hoofdpijnen en dc gevreesde schel* hoofd pijn. De oorzaak zal hier niet zelden in de sponning der bloedvaten liggen. Do dokter heeft in dit geval vast te stellen of er ver schrompeling, verslapping, verwijding of vernauwing daarvan aanwezig is. Zeer dikwijls treft men menschen aan, die maanden, ja jaren achtereen last van schele hoofdpijn hebben. Ook bij schele hoofdpijn heeft men niet met een pijn van voorbijgaanden aard te doen, doch met een waarschuwing van het organisme. Oorzaken van de pijn kunnen zijn: on rustige slaap of weinig slaap, groote in spanning, zoowel lichamelijk als geestelijk psychische inspanning, verdriet of ontbe ring. Ook rheumatiek en slechte stofwis scling kunnen een groote rol spelen. Dik wijls openbaren zich bij een aanval van schele hoofdpijn ook chronische ziekten van het gestel. Onlangs is ook de jicht herhaaldelijk als oorzaak van schele hoofdpijn onderkend Om hiervan te genezen, moet men zeer weinig vlcesch gebruiken. Het is aan te be velen om enkele dagen van de week het ge bruik Aan vleesch geheel uit te schakelen. Sterke pijnstillende middelen zijn slechts in enkele gevallen onschadelijk. Een goede nachtrust is beslist noodzakelijk. Evenzoo kan een tijdelijk donkermaken van de ka mer tot verzachting der pijnen bijdragen. Verder moet men er vooral aan denken, dat men dc pijnen, niet alleen op de tij den behandelt, wanneer zij zich voordoen, doch ook wanneer zij zich niet doen ge voelen. Oog-, oor-, neus- en keelpijn zijn ook zeer vaak de oorzaak van aanhoudenden hoofd pijn. Oorpijn van ernstigen aard heeft dik wijls hdofdpijn tot voorlooper. Hoofdpijn is ook wel eens de voorbode van een oog ziekte. Hier zijn zeer kwaadaardige com plicaties mogelijk. Niet zelden ontstaat er een zwelling van de gezichtszenuw. Bij al le gevallen moet de oogarts bijtijds geraad pleegd worden, want onder deze omstan- digneden is blindheid niet uitgesloten. Bij de meeste vormen van hoofdpijn is een radicale verandering van de levens wijze noodig. Algemeen geldende regels kunnen echter niet gegeven worden, want voor elk geval moeten weer bizondere maatregelen genomen worden en een ver andering van levenswijze, die den eenen patient genezing brengt, kan bij een ander de kwaal zelfs verergeren. Nogmaals her halen wij, dat men in deze gevallen den raad van een geneesheer dient in te win nen. Evenmin kan aanbevolen worden met een of andere hoofdpijnpoeder, de pijn tegen te gaan. Men loopt hierbij slechts hot gevaar, dat do kwaal chronisch wordt en zich nog verder uitbreidt. Alleen de dokter kan, door een nauwkeurig onderzoek, de oor zaak van de hoofdpijn vinden. Hoofdpijn- poeders die helpen tegen elk van de hon derden kwalen, welke hoofdpijn kunnen ver oorzaken, bestaan eenvoudig niei""'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 15